Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
25. 2. 2020 9:10:46 - 9:12:43 58. schôdza NR SR - 5.deň - A. dopoludnia Tlač 1842 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Ďakujem veľmi pekne, pán predseda. Ja by som chcel k Istanbulskému dohovoru povedať, že aj ja si uvedomujem veľmi silno, že tento dohovor ako taký polarizuje spoločnosť. A pritom, keď si uvedomíme, tak tá pôvodná myšlienka by mala byť, a to je to, na čom sa všetci zhodneme, že nechceme, aby tu bolo páchané násilie na ženách. A preto si taktiež myslím, že tento dohovor nepotrebujeme na to, aby sme venovali pozornosť tejto dôležitej téme a to je to, čo som povedal, násilie páchané na ženách. A je veľmi dôležité, aby sme sa zapodievali práve touto prioritou, či už úpravou legislatívy, alebo samotnou aplikáciou. Pretože myslím, že tuto je práve tá zanedbaná domáca úloha aj súčasnej vlády a je to nevyhnutné riešiť, ak chceme, ak chceme sa na Slovensku v tejto oblasti výrazne pohnúť dopredu.
Taktiež sa mi páči, že si vypichol práve tie oblasti, ktoré sú problémom Slovenska a dalo by sa o nich dlho rozprávať, či už je to alkoholizmus alebo hazardné hry a podobne, pretože vieme, že na toto vplýva aj mnohokrát situácia, akú tieto rodiny majú doma z hľadiska nejakej finančnej stability a podobne. Ja som veľmi rád, že sa podarilo urobiť výskum prvýkrát, ktorý sme iniciovali práve my, práve keď sme diskutovali o zákone o hazarde, kde vlastne prebehol teraz tieto mesiace a sa vyhodnocuje, o tom, čo vplýva na rodiny, prečo vlastne vstupujú do toho hazardu, prečo podliehajú účastníci tých rodín hazardu. A myslím si, že toto budú veľmi kvalitné tvrdé dáta na to, aby sme vedeli riešiť aj túto oblasť. Takže to len na doplnenie. A myslím si, že naozaj venujme pozornosť násiliu páchaného na ženách a nepotrebujeme venovať pozornosť tým pádom Istanbulskému dohovoru.
Ďakujem.
20. 2. 2020 16:10:43 - 16:12:43 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
54.
Ďakujem pekne. Pani Vaľová, začnem teda od vás. Viete, som síce chlap, ale mám aj rozum. A to je dôležité, ten je dobré používať. No pozrite, vy opäť strašíte. Naozaj, človek, ktorý straší, musí byť plný strachu. Zrejme ste naozaj plná strachu a dokonca asi až tak zatienené oči máte strachom, že začnete mne rozprávať niečo o úplne inej strane a úplne akože až som chvíľku rozmýšľal, že či viete ku komu rozprávate, lebo naozaj prvých pár sekúnd sa zdalo, že ste si pomýlili trošku vystúpenie.
Pán Tomáš, vy ste urobili zaujímavú štatistiku, 57 % sme podporili vašich zákonov. Otázka teraz znie, že koľko ste podporili vy našich percent. Nemáte náhodou toto číselko? Lebo to by ma zaujímalo, že koľko ste podporili vy našich, asi. Ale viete, odpustím vám to, lebo to percento by bolo naozaj mizerné, ale zase na druhej strane ku cti vám slúži to, že všetky tie opatrenia, ktoré ste vymenovali, ktoré neboli odrobinky, materská a rodičovský, sú presne tie opatrenia, ktoré sme do tohoto parlamentu priniesli prví my. Takže my nie sme odrobinkári, vy ste odrobinkári.
A už len na záver k tomu svätému boju. No, viete, keď už ten boj bojujete desať rokov, tento svätý boj, čo sľubujete trináste dôchodky, vládnete sami jedno volebné obdobie, potom máte tie najúrodnejšie roky, máte o miliardu viac v jednom roku v rozpočte a napriek tomu tento svätý boj neviete vyhrať, hoci nemáte protivníka, tak ja neviem, ako chcete s takýmto, s takýmto, štatistikou, s takýmto úspechom, no nedávam tomu veľkú šancu, že by ste mohli uspieť. Takže toľko na margo vašich výsledkov. Ale tak pozrite, ja opäť chcem odkázať aj ľuďom, že sú na Slovensku aj ľudia, ktorí to myslia s občanmi vážne a úprimne a ktorí chcú pracovať v prospech aj v tejto Národnej rade, aj vo... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
20. 2. 2020 15:43:25 - 16:02:57 58. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Vážený pán predsedajúci, ďakujem veľmi pekne za slovo. Vážený pán minister a vážený pán junior minister, tak ste to dobojovali. Sami dvaja, tu musíte vybojovávať, vybojovať tento, tento váš svätý boj, ktorý ste sa rozhodli bojovať. Viete, rozmýšľam nad tou celou rétorikou, počúvam jednotlivé tlačové besedy a má to všetko jeden spoločný menovateľ a ten sa volá strach. Strach je to, čo je dôvodom, a to aj legitímne priznávate, lebo strašíte, strašíte Slovensko, že čo príde po Ficovi. Áno, Robert Fico tu je už 12 rokov a to je tak dlho, že ľudia ako keby zabudli, že tu bol život pred Ficom a že môže byť aj život po Ficovi a už, už sú naozaj tak uvarení, že majú veľké obavy. Práve preto sme aj veľmi jasne deklarovali už minulý rok v deň Robertových, Ficových narodenín, aby sme jasne zadeklarovali, že strašiť budete. Vtedy ste ešte tak len jemnučko ako keby naznačovali, ale potom to strašenie prišlo, ale my sme ľudí pred tým varovali. Takže strašíte ľudí a obyvateľov tým, že niečo my budeme rušiť, hoci sme jasne povedali aj my za hnutie OĽANO, že nepôjdeme do vlády, ktorá by chcela rušiť nejaké veci, ktoré ste vy zaviedli, tie sociálne istoty, ako to vy nazývate. A je naozaj pravdou, že je až absurdné myslieť si, že by ste mohli byť sociálni demokrati, ľudia, ktorí požívajú také verejné statky, ktorí si pripravujú svoj život v zahraničí na riviérach, tých najprestížnejších riviérach na svete práve z peňazí, ktoré odsali z rozpočtu slovenských občanov. Takže to je naozaj tá, tá absurdnosť toho. Ale ono to jasne ukazuje, že ten strach, o ktorom hovoríte a ktorým strašíte, že v skutočnosti odráža vaše vnútorné nastavenie. Lebo vy strašíte preto, lebo ten strach máte, máte strach, čo bude s vami po voľbách.
Práve preto, že vyplávali na povrch, toľko informácií o vašej strane, ktoré, kde už precitajú naozaj mnohí, už aj vaši voliči im to, sa im otvárajú oči, keď vidia, ako si ministri za vlády sociálnych demokratov, ministri zo strán sociálnych demokratov honosne žijú. Ešte šťastie, že tu máte aj junior ministrov, ktorí ešte žijú takým, by som povedal, trošku skromnejší život. Ale tí ministri, naozaj to je, to je pompéznosť, ktorú, nedá sa to nijako, nedá sa to nijako vysvetliť. (Reakcia spravodajcu.) Výborne. Ďakujem, to som čakal, kedy to príde, to som čakal, kedy to príde, lebo tuto pán spravodajca nedáva pozor a ja ho tu oslovujem ako junior ministra. No nevadí, však mám ešte 16 minút, takže po štyroch minútach som sa dočkal faktickej poznámky, dobre.
Poďme ďalej. Pán minister, úprimne, povedzme si na rovinu, aj tento, tieto voľby ste prišli s veľkolepým programom troch bodov, z ktorých jeden je úplný blud a dva idete splniť ešte pred začiatkom volebného obdobia, úplný fenomén. A povedzme si na rovinu, ja si myslím, že takmer všetky, ak nie všetky opatrenia, ktoré ste priniesli v tomto volebnom období, neboli z vašej hlavy ani z vašej kuchyne, pretože všetky priniesli opozičné strany pred vami do Národnej rady. Či už to bolo naše hnutie, ktoré myslím, že prinieslo také tie najpodstatnejšie, či už to bol rodičovský príspevok, ktorý sme priniesli do Národnej rady v podobe zákona, a vy ste ho neschválili, potom ste ho predložili neskôr, či už to bolo navýšenie materskej na 100 % čistého príjmu alebo daňový bonus, zvýšený daňový bonus, ktorý sme tiež priniesli ako prví, potom to prebral teda MOST – HÍD, ale v takej znetvorenej podobe. A to všetko preto, lebo ste neboli schopní ani v tých najúrodnejších rokoch, v rokoch, kedy Slovensko malo jednoznačne najväčšie príjmy historicky, príjmy, ktoré presahovali, ktoré presahovali prognózy, ste neboli schopní dať ľuďom, hoci tak jasne hovoríte, že vy tým ľuďom to chcete dať pocítiť. Ale vy ste im to vôbec nedali pocítiť. A dôchodcovia, je presne tá skupina, ktorú ste si nechávali úplne že na záver, ste ich nechali vyhladovať celé volebné obdobie. A o to je to absurdnejšie, že už v roku 2009 alebo 2010, v kampani 2010 pred voľbami ste ponúkali a chytali dôchodcov na udičku 13. dôchodku.
Desať rokov, desať najúrodnejších rokov, tých biblických najúrodnejších rokov, ktorých bolo sedem, to by sa to, tak korešponduje aj Slovensko, ste neboli schopní si na tú najdôležitejšiu skupinu, ktorá vás dostala vždycky do parlamentu, spomenúť a dať im ten 13. dôchodok. Proste ste to neboli schopní urobiť, to je holý fakt. Vy tu môžte rozprávať o tom, že však ale dali sme vianočný príspevok a zvýšili sme vianočný príspevok a pripravovali sme sa a posúvali sme sa a hento a krôčky sme robili. Prepáčte, boli roky, kedy miliardu ste mali viac v rozpočte ponad prognózy. To naozaj chcete dôchodcov ponížiť natoľko, že im chcete povedať, že vy tomu nerozumiete, že boli dôležité tie krôčky. Však to je úplne nonsens. Keď viete nájsť na futbalový štadión 70 miliónov, keď viete nájsť na mýto 700 miliónov a podobné sumy, tak mi chcete povedať, že tí najdôležitejší, tí, na ktorých vám tak záleží, ktorí vás dostali, to sú, viete, viete, čo je tá absurdnosť, že to sú ľudia, ktorí vás dostali do parlamentu. Oni vám verili, oni sa na vás spoliehali a vy ste ich nechali vyhladovať. Už to musel zachraňovať Andrej Danko, musel zachraňovať vašu politiku, keď prichádzal s riešením minimálneho dôchodku, ktorý tiež celý zmrvil, ale v poriadku, lebo vy, sociálni demokrati ste proste sa otočili vlastným dôchodcom chrbtom. A preto aj my sme tak jasne povedali, že toto strašenie, proste nebudeme sa mu prizerať. Preto veľmi často hovoríme aj o, by som povedal, takom dobrom spravovaní financií, o tom, ako sa má dobrý hospodár správať. Pretože, pán minister, ja chápem, že vy nemusíte sledovať prácu ministerstva financií ani Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a podobne a ani Európskej komisie vyjadrenia, ale ak by ste to sledovali, tak by ste zistili tie veľké výkričníky, ktoré poukazujú na zanedbané zdravie slovenských verejných financií. A opäť teda pripomeniem, že rozprávame sa o tých historicky najúrodnejších rokoch, kde peniaze tiekli potokmi a vy ste ich nedali tým, ktorí sú vaši najvernejší.
A my hovoríme, že ak by sme sa pozreli na štyri zdroje financovania štátu, ktoré tu sú, ktoré sú zanedbané dlhodobo, a to je daň z pridanej hodnoty, kde medzeru môžme rádovo, ročnú medzeru môžme rádovo rátať na 2 miliardy. Áno, nikto nesľubuje, že 2 miliardy budú na konci roka v rozpočte, ale tá medzera a ten potenciál tam je. Vieme o tom, akým spôsobom je spravovaná finančná správa a vieme o tom, že finančná správa by mohla omnoho viacej vymôcť, pretože sa to podarilo v Českej republike, podarilo sa to v Poľsku, Slovensku sa to zatiaľ nepodarilo a nebudem tomu teraz venovať viacej pozornosti.
Druhý zdroj peňazí sú aj samotné dane z príjmov, ktoré súvisia aj s daňou pridaných hodnôt, z pridanej hodnoty, rôznymi schránkovými firmami, ktoré odsávajú peniaze z rozpočtu, a vy sa len na to nečinne prizeráte, hoci teda vyhlasujete, ako veľmi vy bojujete proti rôznym finančným skupinám. Opak je však pravdou a myslím si, že mnohé nahrávky, ktoré sa dostali na povrch v posledných mesiacoch, jasne ukazujú, že vašou praktikou je, že nie je podstatné, čo je pravda, podstatné je, ako sa k tomu spraví marketing.
Ďalším zdrojom, kde, alebo ďalšou oblasťou, kde uniká veľmi veľa peňazí je samotné verejné obstarávanie. Veď sme boli svedkami aj v posledných týždňoch, kde vy už buď verejné obstarávanie úplne obchádzate, alebo ste odhodlaní dávať peniaze do konca už aj občianskym združeniam, dotácie, proste hlava nehlava,10, 20, 50, 60 miliónov nikoho nezaujíma, alebo nominácie politické nominácie do Rady ÚVO, ktorá je odvolací orgán na to, aby zachránila tendre za stovky miliónov, rádovo vyše miliardu eur, ktoré, ktoré Úrad pre verejné obstarávanie zhodil zo stola, tak tie ste chceli vrátiť späť do života. Peter Pellegrini sa potichučky posledné týždne pred voľbami snažil takto prepašovať viaceré takéto, takéto finty na Slovákov, aby dopravil peniažky do tých správnych vačkov vašich spriaznených finančných skupín. A my jasne hovoríme, že ak aj na tento sektor sa posvieti, tak v rozpočte bude viacej peňazí.
Nehovoriac, pán minister, o Útvare hodnoty za peniaze. Toto je niečo, čo určite poznáte, pretože každý minister dostal nejaký ten odpočet, nie každý, ale tie revízie, kde sa diali, tak dostal vlastne nejaký odpočet z Útvaru hodnoty za peniaze. A naozaj viacerí ministri alebo asi všetci ministri okrem zdravotníctva, aj tam to bolo také poslabšie, jednoznačne zanedbávali odporúčania. A áno, aj tu môžte zvoliť tú taktiku, že vyberiete si jedno opatrenie, ktoré v tej, v tých opatreniach k tomu odporúčaniu Útvaru hodnoty za peniaze, možno nie je nejaké populárne, a poviete, ale to takéto nepopulárne opatrenia budem ignorovať a som na to hrdý, že ho ignorujem. Dobre. Ale čo ostatné? Nebuďme zase paušálni a pozrime sa na to naozaj konkrétne. V každom prípade tie červené, čiže tá ignorancia odporúčaniu Útvaru hodnoty za peniaze hovorí jednoznačne proti vám. A pritom tam leží tiež veľmi veľa peňazí, ktoré ste mohli použiť v prospech občanov, ak by ste neboli, ak tak to poviem slušne, leniví a naozaj urobili niečo pre ľudí. Takže to máme ďalšie opatrenie. To je ďalšia oblasť.
Ďalšia oblasť sú samotné eurofondy. Eurofondy sú veľká oblasť, druhé programové obdobie končí koncom tohto roka, roka 2020 a Slovensko má vyčerpaných 30 percent. Z 15 miliárd má 30 %, 10 miliárd ešte nie je vyčerpaných. Toto je tak enormná suma, ktorá keby sa naliala, postupne sa nalievala do hospodárstva, tak Slovensko mohlo zažiť ešte historickejšie a ešte lepšie výsledky a som si istý, že by ste mali na 13. dôchodky ešte skôr, ale zrejme aj to by ste neurobili. Lebo prečo si nenechať tú perličku, ten zlatý grál na dva týždne pred voľbami a vyhladovaných, chudákov vyhladovaných dôchodcov takto neopíjať rožkom?
Viete, čo je smutné, pán minister? Že sme sa tu veľakrát tuná rozprávali s vami o starodôchodcoch, o tých, ktorých dôchodky sú enormne nízke len preto, že sa nenarodili v správny rok, respektíve len preto, že neodišli do dôchodku v ten správny rok. A keď sme vám argumentovali, aby ste aj na týchto ľudí prihliadali, aby ste aj týmto ľuďom dorovnali dôchodky, tak ste jednoducho povedali, nie sú peniaze. Nie sú peniaze. Ale dnes, deväť dní do volieb, keď sa vás spýtame na to, kde sú peniaze na tieto opatrenia, tak pán minister financií, ktorý ešte pred rokom, keď nastúpil do svojej horúcej stoličky, povedal, že je tak horúca, že sa bude musieť obracať, ešte mal taký ten entuziazmus, že skúsi ten vyrovnaný rozpočet, sľúbený, dať, ale potom rýchlo pochopil, že sa mu to nepodarí a tak to radšej stiahol aj z cieľov stránky ministerstva financií, tak ten zrazu teraz hovorí, po tom, čo minulý rok vyrobil sekeru vyše miliardy, hoci išiel do toho, že bude vyrovnaný rozpočet, minister s veľkým kreditom, ktorý namiesto nuly dodal mínus vyše miliardy, teraz hovorí: my bez problémov nájdeme peniaze, my zaviažeme, ja som zaviazal. Lebo isto viete, že bol spustený korekčný mechanizmus, to znamená, že boli pre tento rok nastavené výdavkové stropy, to znamená, že nie je možné prekročiť ani ten papierový deficit pol percenta, ktorý ste si nakreslili. A vy sám dobre viete, lebo Sociálna poisťovňa tam má podstatne nižšie čísla, ako je prax. A to vy veľmi dobre viete, lebo toto sú čísla, ktorým vy rozumiete, takže vám je jasné, že ten polpercentný deficit je úplný blud. A napriek tomu pán minister financií hovorí, že zaviazal som a my zaviažeme. A ja sa pýtam teda, kde sú tie peniaze, to know-how, ktoré, o ktorom hovorila aj štátna tajomníčka na našom výbore hospodárskom, že máte know-how, že viete, kde tie peniaze sú. Zaujímavé, že ten know-how, sme doteraz o ňom nepočuli a nikde nebolo uplatnené, ale povedal, že ho neprezradí. Ani občanom, nikomu ho neprezradí. Tak to je zaujímavé, to je zaujímavá informácia. Ja som myslel, že verejní činitelia sú verejní činitelia preto, že sú verejní, že nemajú tajnosti pred občanmi, ale vyrobíte tú politiku naozaj v skrytosti. Však to vidíme pri mnohých veciach.
Takže pýtame sa na to, kde sú tie peniaze? Pretože ja osobne áno, vnímam tú potrebu, že rodiny majú málo peňazí, preto sme priniesli mnohé opatrenia do tohto parlamentu, ktoré ste, vďakabohu, prevzali a nakoniec uplatnili, hoci niektoré veľmi znetvorené. Nezabúdajme na to, že boli sme to my, ktorí sme prví prišli pri diskusii o dôchodkovom stropu, s myšlienkou, že je dôležité, aby ženy za každé dieťa išli do dôchodku o rok skôr. Ani to ste neboli schopní urobiť. A nehovoriac o tých ročníkoch, ktorým ste to úplne znetvorili, ste im to zafixovali a ženy, teraz neviem, myslím, že ročník 58 až 60 je ten, sú tie znetvorené ročníky, ktoré tu sme riešili, keď ste sa to snažili aspoň čiastočne korigovať, ale krivda tam proste ostala, táto škvrna je nezmazateľná a je na vašich rukách. Takže takto ste to jasne všetko znetvorili a mohlo tu byť omnoho viacej. A my chceme, aby ľudia mali omnoho viacej benefitov aj kvalitné služby, ale aj vyššie peniaze, aj čo sa týka dôchodcov, aj čo sa týka rodín. Ale jednoznačne čo vyplýva z vašej, dvanásťročného pôsobenia, že vy proste ste len odrobinkári. Toto je to, čo vy dokážete ľuďom dať. Nalákať ich na veľké sľuby pred voľbami, potom ich desať rokov nechať vyhladovať a dať im nejaké malé odrobinky.
Čo viac k tomu dodať, pán minister? Budeme veľmi pozorne sledovať, ako teda nám predstavíte pri prvom čítaní, že kde teda to chcete zafinancovať. Ja som naozaj na to veľmi zvedavý, keď už ste teda nevedeli obhájiť ten dôvod, prečo to musí byť, a jediné, na čo ste sa zmohli, je strach, ktorý sme jasne povedali, že ľudia sa báť nemusia, a som rád, že sa ľudia neboja, že nám dôverujú a že sa ľuďom otvárajú oči. A verím, že do volieb sa otvorí ešte viacej ľuďom oči, ktorí pochopia, že nie vy ste tí, ktorí chcete ľuďom zabezpečiť nejaké sociálne istoty, ale v skutočnosti ste sociálni demokrati a la Ján Počiatek, ktorý má krásnu haciendu na francúzskej riviére z peňazí práve občanov a mnohokrát aj na úkor dôchodcov, pretože tieto peniaze mohli byť použité práve aj v prospech dôchodkov týchto občanov. Nehovoriac o tom, ako som už spomínal, že ste na starodôchodcov sa úplne, úplne vykašlali a obrátili ste sa im chrbtom.
Takže, pán minister, ostali ste v tomto boji sám tuto s kolegom pánom Tomášom, pardon. Samotný pán Robert Fico sa na to vykašlal, na to sme zvyknutý, že tu on netrávi veľa času. Takže musíte si to tu nejako odsedieť, je to naozaj tragédia konca vášho volebného obdobia a je smutné, že ste sa uchýlili k takémuto kroku. A preto ja zopakujem tú výzvu, ktorú sme dali aj včera, ak to myslíte s ľuďmi úprimne a vážne, tak zoberme tieto návrhy a dohodnime sa, že to budú prvé návrhy po voľbách, ktoré prídu do parlamentu, aby sme mohli ich kvalitne prerokovať, aby ľudia naozaj videli, z čoho to pôjde a že sa k tým dôchodkom naozaj dostanú, že im to, čo im sľúbime, aj, aj dáme. Pretože vy sľubujete nie holuba na streche, ale vy sľubujete holuba v nebesiach, keď to tak poviem, ten ešte ani, ani sa nepohybuje okolo, okolo striech. (Reakcia z pléna.) Pardon? Alebo vo vajci, áno. Takže toľko, toľko môj pohľad k tomuto celému vášmu pokusu, ktorý je hnaný nie strašením, ako to vy nazývate, že by tu niečo opozícia išla robiť, ale vaším vnútorným strachom, že čo bude s vami po voľbách.
Ďakujem, skončil som.
5. 12. 2019 19:24:52 - 19:25:08 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
73.
Ďakujem pekne, pán predseda. V mene klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti aj ja vám chcem popriať požehnané a pokojné vianočné sviatky. V prípade, že by sme sa teda ešte nevideli do Vianoc. A samozrejme všetko dobré v novom roku, hlavne, aby tie voľby dobre dopadli. Ďakujem. (Potlesk.)
5. 12. 2019 17:56:08 - 17:56:56 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1829 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán kolega Dostál, pár zaujímavých takých viet si tam použil. Sa mi veľmi páčilo, keď si povedal, že vlastne naozaj toto uznesenie je taký zdrap papiera, pretože my nemôžme zaviazať nezávislú inštitúciu, akou NBS-ka je. A dokonca som uvažoval nad tým, že možno práve ten list, keby, alebo e-mail Roberta Fica priamo Petrovi Kažimírovi by dokonca mohol mať ešte väčšiu váhu. Ale zase z hľadiska kampane by určite nemohol tak poslúžiť. Takže to na margo tejto poznámky. Ale áno, veľmi dobrá poznámka.
A ten záver, to bol podľa mňa klinec, zlatý klinček celej tejto mimoriadnej schôdze. Áno, zlato v Anglicku bolo v bezpečí, na Slovensku nebude. Ďakujem.
5. 12. 2019 17:29:50 - 17:31:41 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1829 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem pekne. Začnem kolegom Muňkom.
No, pán kolega, ty chceš vedieť prečo Poliaci. No vieš, ale my to rokujeme o vašom predloženom návrhu, a tam ste o Poliakoch nič nepovedali, ale ja chcem vedieť, prečo to chcete priniesť na Slovensko. To mi, to mi ani ty nevieš odpovedať a odo mňa chceš vedieť, prečo to nepriniesli Poliaci. Takže prečo to Poliaci? My tu dneska nerokujeme o poľskom zlate, o slovenskom. Ta vy povedzte, prečo to prinášate na to Slovensko. A zároveň tvrdíš, že vlastne však to bude nasmerované do Európskej centrálnej banky.
Tak, kolega-predkladateľ Nemky, no zle si urobil to uznesenie, lebo tu máš, že na územie Slovenskej republiky, ale tuto kolega Muňko už prezrádza, že vlastne to pôjde do tej ECB-čky, že tam máte nejaký plán. No výborne, už sme sa posunuli o krok ďalej, postupne to možno cez tie faktické s vami vyskladáme a budeme vedieť celý príbeh. Asi nám to tu naozaj dávate takou formou puzzle, že proste ideme puzzle, jedno za druhým a my budeme trpezlivo počúvať.
Takže nesedí to, kolega Muňko, nesedí to. My chceme vedieť, prečo to má prísť na Slovensko. Poľské zlato nech si riešia Poliaci, ale mňa zaujíma, prečo to má prísť na Slovensko, lebo zatiaľ tu nebol jeden racionálny dôvod. A niečo to asi bude s tými bankami, lebo začalo to bankovým odvodom. Asi v tom bankovníctve doma, ste naozaj doma, kolegovia. Teraz proste ideme do banky ďalšej, už sme vybrali slovenské banky, teda zahraničné banky pôsobiace na Slovensku a siahame ďalej. Zistili sme, že banky, je dobrá karta a dávaj banky, banke v Británii zlato. Akože politicky určite zaujímavý nápad, uletený, ale určite pred Vianocami veľmi zaujímavý, do tejto predvianočnej nálady určite zapadá, len neviem, či zapadá do parlamentu, resp. si myslím, že vôbec sem nezapadá.
Ďakujem pekne.
5. 12. 2019 17:10:07 - 17:23:50 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1829 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Pán predkladateľ, kolegyne, kolegovia, dovoľte mi, aby som na úvod predstavil, teda pozdravil divákov, ktorí sledujú tieto vystúpenia v noci. Neviem, teraz som dostal jednu správu, ktorá ma tak potešila, že áno, že to ja tak rád sledujem, že veľa sa pritom učím aj o rôznych zákonoch a podobne, tak predpokladám, že dnes sa diváci naučia o tom, ako funguje parlamentný kabaret. Pretože neviem, ako inak by sa toto dalo nazvať, či už tragédia alebo kabaret v Národnej rade. Myslím si, že obidve vystihujú veľmi dobre. Tá účasť na tejto mimoriadnej, dôležitej schôdzi je úplne veľmi silná. Je vidieť, že predkladatelia zobrali všetky, všetky svoje najsilnejšie zbrane a vyrazili do parlamentného bufetu, ktorý je tu za sálou, a proste už, už delia zlato. Podľa mňa tam už sa to zlato delí, ktoré sa dovezie, celá koalícia už delí zlato, už proste si hovoria kto ktorú tehličku.
Mrzí ma to pre samotného predkladateľa, pretože tešil som sa na to odôvodnenie. Úprimne poviem, tešil som sa na to odôvodnenie, ale nič sme sa nedozvedeli. Nič sme sa nedozvedeli, iba to, že je tu zlatá horúčka, že nastal čas zlatej horúčke, zlatej horúčky Roberta Fica a tak, ako už zaznelo, nikto z predkladateľov alebo ani z tých, ktorí hlasovali za schôdzu, nie sú pripravení, čiže to môže vysvetľovať naozaj iba to, že už sa tešia, ako sa to odhlasuje, jak už budú deliť korisť.
Pripomeňme si trošku udalosti, pretože to, čo naozaj ľudí trápi, sú témy ako napríklad zdravotníctvo. O tom sme sa tu tri mesiace chceli baviť. Čo urobila strana SMER? Čo urobil Robert Fico? Utopil túto tému. Modernizácia zdravotníctva je ten otlak, ktorý ľudí tlačí. A my sa tu ideme rozprávať o zlate? Akože, kolegovia, toto je úplný výsmech. Toto je naozaj kabaret v Národnej rade.
To, že tu chýba nejaký podklad a že kolegyňa Zemanová musí čítať list Národnej banky Slovenska, lebo ani predkladatelia si nedali toľkej námahy, aby zacitovali z dostupných zdrojov. To, že musí pán Bugár citovať z listu, ktorý, a obhajovať vlastne, pardon, nie obhajovať, napádať vôbec nezmyselnosť tohto kroku slovami Národnej banky, je ešte len dopĺňajúca absurdnosť celej tejto témy. Ale to, že je to zástupná téma, je nám úplne všetkým jasné. O tom svedčí aj účasť v tejto sále. To nám je úplne jasné. Ale poďme sa teraz chvíľočku povenovať tej samotnej téme.
Tu priamo v uznesení sa píše, že Národná rada Slovenskej republiky vníma riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou. Prepáčte, kolegovia, boli ste tu, keď minister financií ešte tento týždeň vystúpil v utorok a hovoril: "Prosím vás pekne, nestrašte tu, nestrašte tu opoziční poslanci s nejakou krízou. Čo to tu rozprávate, aká kríza? Však tu na Slovensku a v Európe všetko fičí, úplne je v poriadku." A zrazu z úst tej istej strany, môžme povedať z úst predsedu strany Roberta Fica počúvame, že sú tu riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou. Klobúk dole, páni! Schizofrénia v jednej strane jak vyšitá. Predseda strany spolu s predkladateľom tvrdí niečo úplne iné ako pán minister. Pán minister, kade chodí, pán minister financií, kade chodí, Kamenický, tak tade hovorí: "Tichučko, tichučko, žiadna kríza, žiadna kríza, všetko je v poriadku, úplne všetko ide podľa, jak švajčiarsky stroj." Alebo ako pán Fico hovorí, že ako... Ako to hovorí ten váš predseda? Že ako namydlený stroj, či? Namazaný stroj, pardon, ako namazaný stroj. To je ten výrok, ktorý používa Robert Fico.
Na druhej strane tu zrazu počujeme, ale uvedomme si, ak je toto pravda, kolegovia, ak je pravda, že treba to zlato z Anglicka doviesť, tak sa pýtam, kde bol premiér Slovenskej republiky doteraz? Vláda, zodpovedná za to? Kde bol minister financií doteraz? Kde bol guvernér Národnej banky Slovenska doteraz? Peter Kažimír, kovaný to odborník strany SMER. Kde boli títo páni doteraz? To je na okamžitú demisiu všetkých troch pánov. Ak tuto Robert Fico musí prísť ako záchranca Slovenska s nejakým uznesením a s nejakou mimoriadnou schôdzou na to, aby sme zachránili zlato z potápajúcej sa lode Británie, ako to pomaly sa snaží vykresliť, lebo všetci sťahujú zlato bez toho, aby povedal nejaké argumenty a vrhá tu tieň, zlý tieň na krajinu, ktorá tu doniesla investíciu Jaguar. Teraz sa môžme obávať toho, že recipročne Briti stiahnu Jaguar? Idem do absurdností tejto schôdze, pretože tak absurdné je aj toto vaše odôvodnenie.
Takže títo páni by okamžite mali podať demisiu v tom prípade, pretože úplne, úplne im to pretieklo pomedzi prsty, zaspali a zachraňuje ich sám Robert Fico, pretože úplne zlyhali na plnej čiare. Toto je inými slovami, ako by Robert Fico teraz povedal do tváre týchto troch pánov, chlapci, vy ste úplne k ničomu, celé ste to proste opomenuli, vy už nemáte viacej čo hľadať. Vyslovil im vlastne nedôveru. Týmto im vyslovil úplnú nedôveru.
A teraz, dobre, je tu debata o tom, že zlato by sa malo vrátiť. A otázka je: aký máte plán s týmto zlatom? Aký máte plán, kolega predkladateľ? To by nás zaujímalo. Idete vyrábať zlaté retiazky pre deti na Vianoce? Bude sa to rozdávať? Pretože nikde tu neni povedané, lebo v Anglicku to má nejaký výnos, ale nie sme s tým spokojní. Ale už nikto nepovie, čo to spôsobí na Slovensku, pretože dobre vieme, že Slovensko ako malá ekonomika, ktorá vôbec nemá trh a nevie obchodovať, ak by ste náhodou nevedeli, tak Veľká Británia a Londýn je považované za finančné centrum (reakcia z pléna), druhé, áno, druhé, ale ja som teda nechcel povedať rebríček, ale ako za finančné centrum, ale môžme povedať. Je to proste svetové finančné centrum. Na tom postavili celú kampaň. Tam sú tí najlepší, jedni z najlepších bankárov sveta. Kiežby Slovensko bolo také finančné centrum, kiežby Slováci nemuseli pracovať za pásom, ale mohli by byť bankári a mohli by sa voziť na drahých autách a mohli by mať platy, ako majú tí bankári v Londýne. Kiežby to tak bolo. Ale to nie je pravda.
My na Slovensku, zatiaľ Slovensko je známe ako montážna dielňa. Preto sem prišiel aj Jaguar, aby si tu dal montovať, ten Jaguar z Británie, ktorý si sem dal, dáva montovať svoje autá, ktoré uvidíme ako, aký to bude mať vplyv. Ale to už trošku, samozrejme, si z toho uťahujem.
Čiže toto finančné centrum ak niekto vie spravovať financie, ak niekto vie spravovať zlato, tak je to práve Veľká Británia, a tým sa jej nijako nepotrebujem zastávať, je to proste čistý, holý fakt. A my teraz sme si povedali, že nie, zoberieme to zlato a teraz donesieme ho na Slovensko. A čo s tým zlatom tu budeme robiť? To sa pýtam, pretože ak ho tu uchováme, niekto ho musí strážiť. Nebude z neho absolútne žiadny výnos. Takto zlato ako tá ani nie, že komodita, lebo to neni ani investičné zlato. My ani nemáme investičné zlato, len aby ste pre porovnanie, ak by ste chceli vedieť, tak Slovensko má tých 31 ton zlata. Áno, sú krajiny ako napr. Spojené štáty, ktoré majú 8-tisíc ton. Potom je krajina ako napr. ani už Veľká Británia si nedrží veľa zlata, na veľkosť krajiny má 310 ton. V rámci V-3 Slovensko má ešte teda najvyšší podiel, Češi už dávno pochopili, že zlato proste jednak kolíše jeho cena, už dávno, už dávno nie je mena naviazaná na zlato. V Európe myslím, že od roku 1914 už nie je naviazaná mena na zlato.
Čiže zabudnime na to, že naše peniaze sú kryté nejakým zlatom. Nie sú. V Spojených štátoch, myslím, že tam to bolo najdlhšie, to bolo, definitívne to skončilo od roku 1976. Takže vidíme, že zlato nekryje peniaze, čiže toto nie je cieľ zlata. A z hľadiska, čiže Češi úplne predali svoje zlato, lebo akonáhle prestalo teda fungovať, tak tá jeho cena sa rozkolísala a nie je to, nie je to nič čo by viete, musíte to automaticky každý rok preceňovať, keďže tá cena naozaj kolíše.
Maďari majú podobnú, podobnú veľkosť zlata, ale v percentách, v percentách Slováci majú ešte stále najvyšší podiel 21 percent. Ale sú krajiny, áno, Nemecko má 3-tisíc ton zlata. Lenže ono má aj to investičné zlato, a to je to, čo tu nikde neodznieva. To je to, na čo sme tu chceli počuť práve guvernéra Národnej banky Slovenska, ktorý predtým ako, alebo hneď po tom ako, pardon, pred tým, ako by podal demisiu, by povedal teda niečo nám o zlate, a potom by na záver povedal: prepáčte, nachytali ma na hruškách vlastní straníci bývalí, musím, musím teda končiť v tejto pozícii, ale poviem vám niečo o zlate, ako to teda tá Národná banka Slovenska má. Ale, žiaľ, teda je odcestovaný, takže nemohli sme sa toho dopočuť, chceli sme dať aj tuto procedurálny návrh, aby sme naňho počkali, ale je tu proste, rýchle musíme konať, lebo ten brexit, ten brexit je proste neodkladný. Naozaj vidíme, že už, už proste naozaj, už to tu, už to tu sype. Však už sa iba trikrát prekladal, tak ešte uvidíme. Avšak to je už komédia.
Takže teraz samotné to zhodnotenie. To, že je teda v Británii, ako som povedal, v centre, finančnom centre, svetovom finančnom centre, prináša, aj ako povedala kolegyňa Zemanová, proste používané v týchto obchodoch a prináša ako taký nejaký príjem, 5 mil. eur ročne. Áno, hodnota tohto zlata, teda tých 31 ton je radovo, ako to tu vyčíslili kolegovia 1,377 mld. eur. Čo z hľadiska aj verejných financií je naozaj, však to je asi tak, áno, výška deficitu tohto roku, toho vyrovnaného rozpočtu. Tak teda to je vlastne výška deficitu predpokladaná na tento rok. Takže asi tým sa má, možno to je to opatrenie, ktorým sa ako kvázi predstaví, že tak máme ten vyrovnaný, že rozpočtovo sme doniesli domov to zlato. To už sú scenáre, ktoré tu vyrábame na kolene ale. Takže to zlato, vidíme, že teda niekedy aj naše peniaze. V súčasnosti sa používa, aj Národná banka Slovenska ho používa ako zábezpeku, pretože práve ten londýnsky trh so zlatom poskytuje vysoký stupeň likvidity na trhu. Zlato sa dá používať v tzv. tých zlatých swapoch, ako to bolo použité, čiže ako zábezpeka, ktorá nám dovoľuje si lacnejšie požičať, než získame na termínovanom vklade. Aj preto väčšina európskych centrálnych bánk ho tam má uložené. A v prípade malej ekonomiky, ako je Slovensko, naozaj to nedáva žiadny rozumný ekonomický dôvod, čo pozitívne by mal priniesť tento manéver, aby sme to zlato priniesli na Slovensko. A to sa, to je práve aj to vyjadrenie tých bankárov, pretože práve v prípade menšej centrálnej banky, ktorá s ním nebude doma vedieť obchodovať, a to nebude s ním vedieť obchodovať, čiže uberáme sa o to, o ten príjem, ktorý ako-tak máme v tej Británii. Používame ho na swapové obchody, to je to dôležité, čo treba, aby tu zaznelo. A samotní centrálni bankári hovoria, že to je neracionálne, že to je proste čisto populistický, naozaj politický ťah, ktorý tu bol vymyslený ako zástupná, zástupná téma.
Takže toto je asi to najkľúčovejšie, keď si uvedomíme, že samotné to nedáva absolútne žiadny zmysel. Ak by prišiel sám guvernér, asi by zazneli takéto slová z jeho úst, a potom by musel podať demisiu, že teda sklamal bývalého predsedu strany.
Kolegyne, kolegovia, toľko k faktom. Tých faktov nie je veľa, ale tie fakty sú úplne veľavravné. Toto je záverečná bodka asi za tohtoročným parlamentom aj tohto volebným parlamentom a takisto ako rok končí Silvestrom a dobrým kabaretom, tak aj kolegovia zo SMER-u nám pripravili krásny kabaret v podobe zlatej horúčky, ktorý sa kľudne môže vysielať ako silvestrovské predstavenie 31. 12. 2019. Je to veľmi smutná rozlúčka s parlamentom v tomto volebnom období, ale na druhej strane veľmi výstižná a veľmi symbolická, lebo vystihuje práve aj spôsob vládnutia tejto vládnej koalície.
Takže, kolegovia, kolega predkladateľ, neviem teda, či ešte plánujete vystúpiť a povedať k tomu nejaké zásadné fakty, ktoré by nás presvedčili, prečo by to zlato malo byť na Slovensku. Ale keď nie, tak na jednej strane veľká vďaka za túto zábavu, na druhej strane úprimná sústrasť za to, že vy ste dostali toho "čierneho Petra" a musíte si to tu odsedieť v mene vášho predsedu strany.
Ďakujem pekne, skončil som.
5. 12. 2019 17:07:43 - 17:08:26 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1829 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Pán kolega Galek, ďakujem ti za tvoje vystúpenie, pretože jediné, čo dáva zmysel na tejto schôdzi, bol tvoj pozmeňujúci návrh, aby sa so zlatom nič nerobilo, pokiaľ nebude predložená kvalitná analýza, ktorá bude dávať vôbec nejaký zmysel na to, aby sa s týmto zlatom konalo. To bolo jediné zatiaľ, čo odznelo rozumné počas tejto schôdze. Ďakujem za to vystúpenie. Samozrejme, tento pozmeňujúci návrh podporíme, pretože budem na to reagovať viacej v ústnej, teda vo vystúpení, je to proste veľká komédia, čo sa tu deje. Ďakujem.
5. 12. 2019 10:35:48 - 10:37:35 53. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem pekne, pán kolega Dostál. Chcem zareagovať na pár vecí, ktoré veľmi dobre tu odzneli. A prvé je práve to skrátené legislatívne konanie. Áno, presne tak, lebo keď si zoberieme, keby to naozaj bolo poctivo myslené, tak priestor na diskusiu sa dal vytvoriť, lebo kľudne sa k tomu mohla urobiť ďalšia schôdza. Ako v tom nevidím žiadny problém, napríklad aj v januári. Ak by sme to naozaj chceli urobiť poctivo, ale mne z toho evokuje len jedno, že naozaj tuto koalícia nechce počuť naše riešenia, deklaruje, že má patent na rozum. A to ich riešenie, ktoré priniesli, tak to je proste hotové, finálne dovidenia, nepotrebujeme nič vylepšovať.
Ja osobne na druhej strane tam ale vidím práve tú medzeru, lebo ak napríklad aj včera ako pán minister vysvetľoval, že tí teda, ktorí budú v tej karanténe, tak budú poberať 80 % platu a teda nebudú robiť nič ako pri disciplinárnosti, ani, či ako sa to presne volá, tak ja by som akože ešte toto vedel akceptovať. Ale keď sa ten sudca uzná vinným, keď naozaj urobil, že sa zistí, že teda zaslúžene išiel do tej karantény a z tej karantény si vyzlieka talár, tak potom by podľa mňa mal vrátiť tých 80 %, lebo my sme mu vlastne len živili tú karanténu kvôli tomu, aby sa zistilo, že či teda je, alebo nie je vinný. Lebo ak sa mu doplatí tých 20 % po tom, ako sa očistí jeho meno, tak ak sa jeho meno neočistí, tak by tým pádom mal vrátiť aj tieto peniaze, ktoré bol v karanténe. A teda ak to správne chápem, to neni ten prípad. Takže ja by som tuto naozaj išiel omnoho tvrdšie, lebo príde mi to naozaj, že budeme tu financovať sudcov, ktorí nakoniec vyzlečú ten talár, ale dostanú ešte rok na rekonvalescenciu za 80 % platu. Takže to je taký môj laický pohľad. Ďakujem.
Budem rád, ak to, pán minister, vysvetlíte. Ale reagujem na kolegu Dostála. Ďakujem.
4. 12. 2019 18:51:34 - 18:53:34 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1729 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
131.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Anka, zareagujem na teba. Ako vôbec, keď tak sledujem teraz tú diskusiu, tak si uvedomujem, že naozaj, že možno tak skĺzame do tej debaty práva žien. Osobne si myslím, že ak teda, tak poďme to rozšíriť možno aj o tie práva detí, ale potom, keď sa nad tým zamýšľam, že kde sa vlastne toto uberá, tak mi tak prišla tá myšlienka toho, že skúsiť sa vcítiť do situácie ženy, ktorá naozaj nechcene otehotnela, pretože to sú ženy, ktoré častokrát alebo teda, myslím si, že to sú ženy, ktoré volia tú myšlienku, že čo s tým teraz. A uvedomujem si, že hoci som muž a neviem sa do toho až tak vcítiť, ale dobre, poznám trochu ženy, myslím si, že tá situácia pre tie ženy už samotná je dosť mizerná. Akože to musí byť dosť ťažká situácia, že žena sa ocitne s tým, že teraz nechcene otehotnela. A myslím si, že toto je optika, ktorou by sme mali nazerať na celú túto problematiku a pozrieť sa, že dobre, už sa to stalo, ako ti môžem pomôcť? Ako môžem pomôcť tebe a ako môžem pomôcť tomu životu, ktorý je v tvojom lone? Lebo dobre, hoci by sme mohli povedať, že tlkot srdca začne v nejakom šiestom týždni, mozog začne až v dvanástom a tak ďalej, môžme to nejak tak rozkúskovať, ale vieme, že ten vývoj ide vývoj v človeka. A my to, čo som povedal včera, že my tu môžme ponúknuť tú alternatívu, smrť. To je to najrýchlejšie a najjednoduchšie povedať, choď na potrat. Áno, to je to, keď neurobíme nič.
Ale ja si myslím, že tu je tá výzva práve aj nás možno poslancov, nielen preto, že môžme zakázať niečo, ale že môžme niečo vytvoriť, nejaké prostredie. A myslím si, že táto optika je dôležitá, čiže mať na mysli tú ženu, ktorá sa ocitne už sama aj v tej zlej situácii a ona, keby počula túto debatu, tak by asi ani jedného z nás nepochválila a by sa pýtala, čo chcete pre mňa urobiť, ako mi chcete pomôcť, ako mi chcete pomôcť, aby som mohla z tejto voľby čo najlepšie vyjsť bez toho, aby som mala traumu z toho, že som musela zabiť vlastné dieťa, a bez toho, aby som musela dieťa dať niekde, ani neviem kam. Čiže toto je podľa mňa tá logika, ktorú by sme tu mali... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
4. 12. 2019 16:42:03 - 16:49:21 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1825 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem pekne. Pán minister, kolegyne, kolegovia, najprv by som chcel naviazať na pána Muňka, ktorý tu vlastne reagoval vo faktickej poznámke. Až som ho nespoznával a hovorím si, tak, pán Muňko, však ale vy ste tu 12 rokov vládli, vy ste tu 12 rokov vládli! Však teda keď je taký problém, a vy ste to pekne pomenovali, áno, druhý pilier. Z koho rozhodnutia sa prepísali všetky dôchodky v druhom pilieri do konzervatívneho? Z koho rozhodnutia, pán Muňko? Tam sedí vedľa vás, džugnite doňho a povedzte mu, čo si to vymyslel, svojmu kolegovi.
A keď hovoríte, je hŕba vecí, ktoré treba napraviť. 270 eur dostávajú minimálny dôchodok a vy sa hanbíte. Pán Muňko, opäť. Dvanásť rokov ste tu, čo ste robili? Najlepšie roky rozpočtové. Najlepšie rozpočtové roky. Minulý rok o miliardu viac v príjmoch. Pán Muňko, čo sa to stalo? Ako ste to mohli dopustiť, keď hovoríte, že nikto tu nemá dunst? Tak vy máte dunst, tak kde sme tu, sme čakali, že zasiahnete v prospech dôchodcov, urobíte niečo pre nich. Ale tichučko ste sedeli. Takže toto je to, čo, v čom si úplne odporujete.
Povedali ste veľkú vec. Áno, majú veľa roboty momentálne na Sociálnej poisťovni, čím sa potvrdzuje a dokazuje práve ten pozmeňujúci návrh alebo to, kvôli čomu tento zákon máme primárne otvorený, aby sa napravili tie kvalifikované roky. Lebo vy ste to teraz ako odborník kovaný zo Sociálnej poisťovne povedali, že práve to je ten problém, že sa teraz valorizuje, kontroluje, aj keď teda nejaké IT tam funguje, skôr nefunguje, ako funguje, ale okej. Majú veľa roboty a nie sú schopní tie kvalifikované roky vypočítať. Práve preto to musí odtiaľ vypadnúť, pretože od 1. 1. by žiadne dôchodky minimálne neboli, lebo to fyzicky sa nedá. A ako mohol navrhovateľ prísť s takýmto zákonom? Ako? No lebo nemal šajnu, lebo si myslel, že to sa zmení jedno číselko, že z 1,36-násobku životného minima spravíme 33 % priemernej mzdy a je vymaľované. No áno, to keď si človek myslí, že si nakreslí domček a vidí, že je to domček, tak áno, vygumujem jedno okno. Ale fyzicky dom vyzerá úplne ináč. A keď vyberiete, tak sa vám môže celý zosypať. A to je to, čo sa tu deje.
Pretože tu je ešte jeden problém, o ktorom sa tu hovorí, ale nepredpokladám, že bude súčasťou pozmeňujúceho návrhu. A to je práve tá valorizácia. Lebo inak sa valorizuje priemerná mzda a inak sa valorizuje životné minimum. Životné minimum sa valorizuje podľa inflácie, ale priemerná mzda rastie podľa vývoju. A rastie podstatne rýchlejšie ako životné minimum. Čiže čo sa stane o pár rokov? Že ľudia poberajúci minimálny dôchodok budú mať vyšší dôchodok ako ľudia, ktorí poberajú normálny dôchodok. Pretože prudšie tempo. Vy ste to rozobrali a teraz sa vám... Vy fakt, to je taký zásah, nehovoriac o tých zásahoch, ktoré tu povedal pán Mihál a za chvíľku sa k nim ešte vrátim. Ale toto je ďalší enormný zásah.
Vy tu robíte, nieže rušíte zásluhovosť, vy tu vytvárate úplnú nespravodlivosť. Ľudia s minimálnym dôchodkom budú poberať vyššie dôchodky ako tí, čo poberali napríklad priemernú mzdu celý život, tak o osem rokov, keby sme to zobrali len tak hypoteticky, matematický príklad, tak o osem rokov budú mať vyšší dôchodok. A kde je spravodlivosť? To je úplná krivda. Ten človek povie: Ako ja k tomu prídem? Však ja som mal podstatne vyššiu mzdu a mám nižší dôchodok. Zrazu tí budú poberatelia nižšieho dôchodku ako tí, ktorí poberali predtým. Čiže úplne to je vidieť tá amatérčina pri tomto návrhu.
Ale ja chápem, prečo to tak bolo. Lebo vy ste chytali, vy ste chvátali dych na poslednú chvíľu. Robert Fico vymyslel minimálnu mzdu, koeficient, poďme aj my vymyslieť minimálne dôchodky, poďme zabojovať o toho dôchodcu, o toho voliča. O to ste sa pokúsili. Ale ste si neuvedomili, aké to bude mať dopady. Prvé, že sa to nedá vlastne zrealizovať, preto musíme teraz vyhadzovať kvalifikovaný, slovo kvalifikovaný, a po druhé tento zásah, a však už nech budúca vláda, nech už to opravuje, nech sa už s tým, my už len proste do tých volieb to musíme vydržať, dôchodcovia sa potešia, budú to mať v peňaženke, cinkne im to na účet. Ale ako tak to je, tak to je. Ja to hovorím úplne na rovinu. Ale chápem, že mohlo by sa to zabaliť do nejakých pekných vecí.
Ale toto sú dva dôležité zásahy, ktoré tu sú a sú veľmi škodlivé. Nehovoriac teda o tom, že naozaj toto je veľmi citlivý mechanizmus. To je hlavne zložitý mechanizmus. To neni len tak, že zmením si jedno číselko a všetko je v poriadku. Práve na tej valorizácii sa to krásne ukazuje.
A druhá vec je tá, ten dopad tých špekulácií. Už to tu odznelo a chcem to zopakovať aj odtiaľto. Tu sú dve roviny. Jednak to, že ľudia budú platiť výrazne menej. Čiže budú platiť povedzme jeden cent a budú na základe toho poberať minimálny dôchodok, čo je teda poškodenie tej zásluhovosti, úplne vybratie zásluhovosti. Okej. Na druhej strane práve ten rozmer toho, že tak ty keď, tak ty budeš mať minimálny dôchodok za jeden cent, tak prečo, tak aj ja chcem mať. A podobne, čiže ľudia sa budú k tomu utiekať. A po druhé, po druhé; toto bude treba jednoznačne upraviť.
Ale po druhé to bude mať neskutočný práve ten dopad na príjmy Sociálnej poisťovne. A dobre vieme, že príjmy Sociálnej poisťovne a štátny rozpočet sú spojené nádoby. Keď chýba, musí natiecť z rozpočtu. A ja sa pýtam, lebo na Slovensku hrajú proti tomuto, tejto nádobe dva faktory. Jedno je vek obyvateľstva a druhé je práve tento rozmer príjmov. Čiže nielenže bude menej ľudí, ktorí budú pracovať na tie dôchodky, ale ešte aj tí, ktorí budú pracovať, budú odvádzať podstatne menej. Čiže odkiaľ budeme tie peniaze brať? Čo je tá odpoveď? Ako hovorí pán predseda, nie je tu teraz, ale pán predseda zvykne hovoriť: Čo, aká dlhová brzda? Jedzme, žime, hodujme! Však teda nejak nás zachránia.
Čiže toto je naozaj z tohto pohľadu úplne nezodpovedný krok, úplne nezodpovedný krok a je až pozoruhodné pozorovať, ako táto vláda, lebo však vieme, vlády a obzvlášť teda vlády SMER-u pred voľbami sa vždy utiekali proste k takým tým vývrtkám a nezvyčajným krokom, proste pridať tým voličom, aby si ich nejakým spôsobom získali. Ale tu sa stráca úplná súdnosť. Tu už sa ide za hranicu akejkoľvek zodpovednosti, tu už sa zodpovednosť úplne vypla. Ešte ako-tak v minulých volebných obdobiach tú zodpovednosť bolo cítiť, ale tu už sa úplne vypla. A toto je, toto je ten najväčší problém. Čiže uvidíme, sám som zvedavý, čo bude po voľbách, aká vláda vznikne a uvidíme, ako sa s tým popasuje. Ale dobre vieme, že tá gilotína tu nad týmto visí. Táto gilotína tu nad týmto visí a veľmi, veľmi skoro. Takže ja som sám zvedavý, kto bude, kto bude nasledujúca vláda a ako sa k tomu postaví. Pretože pred týmto sa dlho zakrývať oči nedá. To je to najkľúčovejšie.
Ďakujem veľmi pekne. Skončil som.
4. 12. 2019 16:34:56 - 16:36:46 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1825 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Ďakujem veľmi pekne, kolega Mihál, za toto vystúpenie. Veľmi, veľmi dôležité veci, ktoré tu odzneli. Ja by som sa kratučko povenoval, práve to jedno euro alebo ten jeden cent, že naozaj tam si treba uvedomiť, ten, ten enormný dopad nielen z pohľadu toho teda, že ľudia s tým môžu vybabrať a naozaj bude to úplne lákavé, pretože ten nepomer je veľký, ale po druhé si zase uvedomme, že koľko vlastne bude tým pádom natekať peňazí do toho systému. Čiže jednak ľudia si ju krátia, ale tá Sociálna poisťovňa bude dostávať namiesto súm, ktoré by mala reálne dostávať, bude dostávať jeden cent. To znamená, že ten postih bude omnoho skoršie, lebo Sociálna poisťovňa bude hladná, bude lačná, bude proste vyhladnutá na to, aby mohla platiť dôchodky, čo znamená automaticky enormný dopad na štátny rozpočet. A už dnes vieme, že tým, že ako sa vlastne zasiahlo do dôchodkového systému nejedenkrát a s dôchodkovým stropom, že odteraz by sme mali mať 1,6 % HDP prebytok na to, aby sme dokázali na najbližších 50 rokov ufinancovať dôchodky ľudí bez toho, aby im klesli sumy. Týmto zásahom, ak ľudia prejdú do týchto špekulácií, čo im vlastne nič nebráni, tak ten dopad bude omnoho skôr a omnoho väčší a to je naozaj neufinancovateľné, takže tuto vidím veľký problém.
A už len malá zmienka k tomu, či pravica, ľavica; áno, presne, toto je mechanizmus, môžme sa baviť o tom, ako sa či ľavica, pravica pozerá na dôchodky, to je jedno, ale v takom prípade celý mechanizmus treba uchopiť a nieže urobím do neho jeden zásah a tým pádom sa celý motor začína rozpadávať. Takže veľmi dobre vykreslené, ďakujem veľmi pekne, ja ešte skúsim potom viacej o tom v ústnej rozprave povedať.
Ďakujem.
4. 12. 2019 15:16:02 - 15:18:03 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem, kolega Budaj, za tieto slová. Ak nadviažem na to, na ten úvod, tak naozaj mi tu potom vychádza, že celé toto je také jedno veľké pokrytectvo. Pretože ak je to naozaj záver toho, čo sme mohli vidieť po našej výzve, vlastne my sme vyzývali, Igor Matovič vyzýval premiéra, aby zvolal okrúhly stôl. Následne Peter Pellegrini zvolal na pondelok 21. októbra pracovné stretnutie, na ktorom sa zúčastnila teda ministerka vnútra Denisa Saková, minister spravodlivosti, pán predkladateľ Gábor Gál, prezident Policajného zboru Milan Lučanský a zástupcovia Súdnej rady a Generálnej prokuratúry. Ak toto je teda výstup tohto okrúhleho alebo ostrouhlého stola, akokoľvek to nazveme, tak naozaj vidíme, že takto to dopadne, keď zasadne vlastne táto skupina ľudí bez toho, aby o tom bola široká diskusia, bez toho, aby pri tom sedela opozícia, ktorá prinášala ten najdôležitejší rozmer aj práve v tej kauze pani Jankovskej, štátnej tajomníčky. Pretože vieme, že keď jej odobrali mobil, tak bol to práve pán minister aj pán premiér, ktorí dali hlavu do piesku a nekonali a nekonali ani pri odvolaní z postu štátnej tajomníčky a už vonkoncom keď sa chcela vrátiť alebo sa vrátila do talára.
Takže toto je potom jasný nástroj toho, že takto to nemôže fungovať. Tam jednoznačne chýbal potom ten element práve toho okrúhleho stola, aby tam mohli sedieť aj opoziční politici, ktorí prinášali úplne nový rozmer a práve tú, ten zdravý rozum, zdravý rozum do toho riešenia. Ten bol vynechaný za dverami a našlo sa riešenie, ktoré zakamufluje, akože opatrenie, akože veľká reforma, teda akože odpoveď na problémy, ktorých sme boli svedkami posledných pár mesiacov. Celé zle.
Ďakujem.
4. 12. 2019 15:04:38 - 15:05:40 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
34.
Ďakujem veľmi pekne za toto dôležité doplnenie. Ak to je pravda, čo hovoríš, tak potom naozaj tento zákon je úplne bezzubý a v takom prípade to ide v tom hesle, ktoré sme pred časom počuli od, z úst ministra financií, teda exministra financií, že nie je dôležité, čo je pravda, ale čo povieš. A v takom prípade mi tento zákon evokuje jednu vec, že vlastne táto karanténa, ktorá sa tu dáva týmto zákonom, je vlastne mediálna karanténa, resp. karanténa pred mediálnym tlakom a lynčom práve toho, čo si tí sudcovia zaslúžia. Pretože ak sa on bude môcť, ten sudca, takýmto spôsobom skryť, aby svojím spôsobom akože je potrestaný, ale v skutočnosti nie je, bublina spľasne, naňho sa zabudne a po roku sa vráti a ešte mu bude aj doplatené, tak tento zákon vlastne vytvára pravý opak toho, čo by sme chceli, aby vytváral. A to bude teda, to bude akože, myslím si, že veľká hanba.
Ďakujem.
4. 12. 2019 14:57:46 - 15:02:31 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážený pán minister, kolegyne, kolegovia, ja kratučko chcem vystúpiť. Opäť na úvod tiež poviem, nie som právnik, čiže nebude to nejaké, nejaký rozbor tohto zákona, ale bude to možno také, logický pohľad na to, čo tieto paragrafy hovoria a čo môžu evokovať. A preto otázka, to bude viacej otázok, pán minister, priamo na vás.
V dôvodovej správe píšete, že v novom znení § 22 lomeno, pardon, 22 písm. a) sa navrhuje zaviesť nový dôvod pre dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu, u ktorého existujú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti, ak tým môže byť vážne ohrozená dôveryhodnosť súdnictva alebo dobrá povesť súdnictva. Potom vlastne sa vysvetľuje, ako sa bude konať, do 30 dní, šesť mesiacov, šesť mesiacov, okej.
Keď som si ešte otvoril schválne aj zákon, tak vlastne ten, 22, opäť hovorí presne to, že dočasne pozastaviť výkon funkcie sudcu možno aj sudcovi, u ktorého existujú dôvodné pochybnosti o tom, že spĺňa predpoklady sudcovskej spôsobilosti. Moja otázka je, čo to znamená? Pretože tento výklad môže mať naozaj široký, široký rámec a ja si kladiem otázky, na základe akých teda parametrov sa toto bude vyhodnocovať, pretože to je možno to najdôležitejšie. Na jednej strane mi práve táto formulácia evokuje to, lebo neskôr sa hovorí, že teda zasadne k tomu Súdna rada, ak to správne chápem, na návrh predsedu Súdnej rady alebo ministra, alebo predsedu Najvyššieho súdu, a rozhoduje o tom Súdna rada. Čiže Súdna rada na základe nejakého podnetu, či už predsedu, ministra, alebo predsedu Najvyššieho súdu, zasadne a bude rozhodovať o akomkoľvek sudcovi.
A teraz na základe tejto spôsobilosti viem si predstaviť situáciu, že máme tu dobrého sudcu, niekomu sa znepáči a povie, ty poškodzuješ dobrú povesť súdnictva. Tak Súdna rada zasadne a dá ho do karantény. To je prvá vec, ktorá mi tu vyskakuje ako riziková, že takýmto spôsobom bude mať Súdna rada vo svojich rukách nástroj aj možno voči nepohodlným, ale čestným sudcom, ktorí chcú bojovať za dobrú vec. Tam, samozrejme, je riziko toho, ako funguje tá samotná Súdna rada, ale dávame teda konkrétny návrh, opravte ma, ak to doteraz bolo takisto alebo čokoľvek, hovorím, nie sú toto moja parketa, ale zo samotného znenia ja tu to riziko vidím.
Druhá vec, ktorá mi tu nesedí a chcem sa opýtať, čo bude ten sudca robiť počas tej karantény. Pretože na druhej strane my tu hovoríme, dobre, niekto poškodzuje povesť a na jednej strane chápem to, že kým sa teda nevyjasní, čo teda s tebou, že či si teda zlý sudca; zlý sudca, to je opäť veľmi vágne a nepresné, ale teda, aký je ten problém, ktorý máš, tak musíš ísť ako keby z voza dole. Ale my teraz hovoríme, že bude poberať, ak sa nemýlim, 80 % základného platu. A teraz mňa zaujíma aj z toho ekonomického hľadiska, že čo bude teda jeho náplň počas tohto obdobia, čomu sa bude venovať. Opäť je to, možno aj práve pre tú neznalosť tej problematiky, ale určite by ma zaujímalo, čo bude teda jeho činnosť, keď bude za to poberať, lebo 80 % je pomerne... (smiech rečníka), áno, niektorí poslanci mi tu naznačili, že bude spinkať, oddychovať. A dúfam, teda toto by som skôr doprial tým prepracovaným sudcom a čestným sudcom, ale určite nie tým, ktorí poškodzujú dobré meno súdnictva.
Ale tuto je tá otázka, pretože ak naozaj si zoberieme nejaký príklad, ktorý sme videli aj v minulých mesiacoch a má sa to vzťahovať, teda predpokladám, že toto je reakcia práve na vývoj posledných mesiacov a posledných udalostí, tak ak toto má byť reakcia na to, tak si myslím, že to je veľmi bezzubá reakcia a veľmi povrchná a podľa mňa aj nepoctivá z toho pohľadu. Pretože ak by sa to týkalo povedzme konkrétnej sudkyne, ktorá by v takomto prípade bola daná do karantény, tak ja nevidím dôvod, prečo by mala poberať 80 % základného platu a nič nerobiť. Pretože to je naozaj, to je lepšie ako platená nemocenská alebo čokoľvek. Ale teda toto by som vás poprosil o vysvetlenie, aby to tu jasne zaznelo, aby sme mohli vidieť, či tento zákon teda má naozaj dobrý úmysel a aj bude konkrétnym nástrojom, alebo to bude len nejaké povrchné marketingové riešenie. Takže toto sú z môjho pohľadu dve zásadné otázky, ktoré som mal a kde vidím teda tie riziká.
Ďakujem veľmi pekne. Skončil som.
4. 12. 2019 14:54:08 - 14:54:59 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
24.
Ďakujem, pani kolegyňa, za toto doplňujúce vystúpenie, ale áno, určite môžme povedať, že patrí česť všetkým poctivým a čestným sudcom, o tom niet pochýb, ale – tak ako už tu odznelo – o tom sa tu dnes nebavíme. Vy hovoríte, že treba vyzliecť z talára všetkých tých, ktorí tam nepatria, ale to teda, podľa toho ja vystúpim za chvíľočku v rozprave a budem sa na to pýtať, ale podľa toho, čo ja čítam dôvodovú správu aj samotný zákon, to tento zákon nerieši. A to je, to je tá otázka, však áno, tak však poďme sa teda baviť o tom, ako vyzliecť z talára, ale dať sudcov do nejakej karantény nie je vyzlečenie z talára, pretože neviem, no ja, ja budem v ústnej rozprave sa na to pýtať a som potom zvedavý teda na tie konkrétne odpovede, ktoré by som teda veľmi rád dostal, aby sme sa mohli naozaj baviť o podstate.
Ďakujem.
4. 12. 2019 11:15:07 - 11:17:07 53. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Tlač 1824 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
62.
Ďakujem pekne, pán predsedajúci.
Pán kolega Beblavý, dovolím si doplniť, vieme, prečo tu sedíme. Je to súčasťou predvolebného boja medzi stranou SNS a SMER o dôchodcu, o voliča dôchodcu. Vieme, ako vznikol zákon o minimálnych dôchodkoch. Na poslednú chvíľu ako kontra na smerácke zákony, lenže keďže to robili ľudia od zeleného stola, ktorí dôchodkovému systému nerozumejú, tak ho zbabrali. Zabudli vyhodiť slovíčko kvalifikovaný, lebo si neuvedomili, že toto slovíčko spôsobí to, že budú musieť Sociálna poisťovňa počítať manuálne, pretože naše systémy, hoci stoja milióny eur, ešte stále to nevedia nahodiť. Takže toto by spôsobilo, že od 1. 1. by dôchodcovia nemali minimálny dôchodok, lebo Sociálna poisťovňa to fyzicky neni schopná urobiť. A tak musela prísť táto skrátená, teda toto skrátené legislatívne legislatívne konanie, aby sa zachránila veľká hanba Slovenskej národnej strany, ktorá zaútočila na voliča dôchodcu, ktorého si drží a chová SMER. Takže toto je dôvod, prečo tu sedíme. A uvidíte, keď budeme v prvom čítaní a v druhom čítaní, aké pozmeňujúce návrhy prídu, pretože idú naprávať toto babráctvo.
Ale ešte tam ostáva druhé babráctvo a som zvedavý teda, či sa opraví aj to v tom druhom čítaní, ale o tom budeme hovoriť pri samotnom zákone. Takže túto hanbu si chcú zakryť týmto skráteným legislatívnym konaním, ale kto trošku to sleduje, vidí, že to je naozaj jednak predvolebná korupcia na voliča dôchodcu a po druhé hanba, babráctvo, ktoré vyšlo opäť z rúk strany SNS. Videli sme to naposledy pri babráctve, zákone daní z obchodných reťazcov, tzv. dani z jedla, nakoniec to museli rušiť. Dúfam, že toto rušiť nebudú, lebo tí dôchodci naozaj žijú, žijú z minimálnych peňazí, hoci ten systém by bolo treba úplne prekopať, aby bol kvalitný a aby bol, by som povedal, zodpovedný a spravodlivý, lebo to, čo tu predvádzajú, je naozaj babráctvo.
Ďakujem.
3. 12. 2019 18:56:11 - 18:58:11 53. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1729 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
138.
Ďakujem pekne. V prvom rade, kolegovia, chcem veľmi poďakovať za vaše, za vašu spätnú väzbu a za to, že tu môžme viesť takýto dialóg, lebo je to dôležité. Túto tému treba naozaj dobre potrápiť. A ja by som chcel zareagovať na pár vecí. Uvidím, čo sa mi podarí stihnúť.
Kolegyňa Janka Cigániková, ja rozumiem tej, tej úvahe, že to dieťa je nechcené, a potom môže tu vzniknúť ten scenár, že musí trpieť. A úprimne, mňa to bolí. Akože si hovorím, že presne takéto dieťa. Ale ja zase nechcem tomu dieťaťu ponúknuť smrť. Ja by som mu radšej ponúkol kvalitný život. A pracujem s tou myšlienkou, že dobre, ponúkneme ti život, ale keď ti máme ponúknuť život, tak tu ponúkneme kvalitný život. Proste nie, že teraz ťa necháme na holičkách, opäť to použijem, že ty sa narodíš a staraj sa, lebo však to dieťa sa nemôže starať. Však všetci vieme, že čo dieťa, do koľkých rokoch sa nedokáže samo o seba postarať. To je úplne niečo iné. Takže ja sa snažím pozerať na to touto optikou. A preto aj ten náš návrh, ktorý sme mali, že tá adopcia, garantovaná rodina, v ktorej to dieťa dostáva novú šancu, v ktorej nemusí vyrastať s tým, že bolo nechcené. Lebo aj tá matka, ja súhlasím s tou logikou, že keď je dieťa v lone a je nechcené, tak ono s tým žije. Ale keď tá matka vie, že ho ide dať na adopciu, tak ono svojím spôsobom je chcené. Samozrejme, všetko závisí od toho nastavenia tej matky. A toto je všetko cesta, ktorá nás čaká. Ale ja sa na to pozerám tak, že nechcem tým deťom ponúknuť automaticky smrť. Čiže je to trošku iná optika. Ale rešpektujem, samozrejme, aj iné názory.
Ešte jednu vec, ten, utajiť hanbu. To, na to chcem zareagovať. Ako, žiaľ, toto je, toto je súčasná situácia Slovenska. Ako ja by som bol veľmi rád, keby to nebol odraz momentálnej spoločnosti. Ale, žiaľ, ten tu je. A to, že si pred tým zakryjem oči, úplne nerieši tú samotnú situáciu.
Čiže poďme pracovať na tom, aby sme pozdvihli, a myslím si, že to tu aj robíme rôznymi inými návrhmi, kvalitou života a tak ďalej, poukazujeme. Táto cesta nás čaká. A jedného dňa naozaj, ja verím tomu, že už nebude musieť tú hanbu mať. Ale, žiaľ, zatiaľ v tej situácii sme, a preto sme prišli s týmto návrhom utajovaného pôrodu.
Ďakujem.
3. 12. 2019 18:38:39 - 18:48:09 53. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1729 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
128.
Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Dámy a páni, tu teraz pozerám, že tak možno aj viacej žien tu máme, čo je taká milá udalosť, ale teda zatiaľ v rozprave vystúpili len ženy, tak vstupujem do tohto, do tohto poľa, do tohto peletónu, ale ja osobne si myslím, že na túto tému, naozaj nie je to téma týkajúca sa len žien, myslím si, a tak ako aj kolegyňa Janka Cigániková prišla s takým revolučným návrhom, ktorý určite z hľadiska represie by mohol byť aj veľmi účinný.
Teda tá debata, tá debata, tá debata (povedané so smiechom) o tomto návrhu zákona by určite tiež zniesla, myslím si, že búrlivú diskusiu, ale možno by aj tej téme mohla pomôcť, ťažko povedať.
Ja teda chcel by som na úvod povedať ako človek, ktorý je veriaci, ktorý je katolík, že som za život, áno, som za život. A tú druhú vec, ktorú by som chcel povedať, že ja považujem naozaj život, že vzniká momentom počatia. Čiže pre mňa ten život je moment počatia a pre mňa ten život je ľudský život. Čiže nemyslím si, že keď príde k počatiu, že môžeme očakávať, že by z toho, a teraz ja neviem to terminus technicus, a akokoľvek sa to nazýva, viem, že tu zaznelo plod, viem, že tu zaznelo embryo a tak ďalej, Ja teda neočakávam, predpokladám, že nikto z nás neočakáva, že by z toho mohlo vzniknúť niečo iné ako človek, čiže ja sa na to naozaj pozerám od začiatku, od toho momentu 0,000 1, keď to tak nazvem, alebo teda od tej prvej sekundy ako, ako na človeka.
A tu by som chcel povedať ešte taký názor, nepočúvam ho často, ale, ale myslím si, že je to dôležité sa nad tým zamyslieť, a to je to, že veľa sa hovorí pri tejto téme aj o voľbe ženy. Áno, samozrejme, voľba ženy je určite argument, ale uvedomme si, že tu sa nebavíme o tom, či tá žena teraz si dá amputovať malíček alebo či ide na nejakú plastickú operáciu, alebo podobne, ale bavíme sa tu o novom človeku. A preto si myslím, že pokiaľ tá že sa chce rozhodovať o svojom vlastnom tele, tak to neni problém, ona môže o svojom tele rozhodovať, ale pokiaľ ide rozhodovať o tele ďalšej bytosti, tak to už nemôžme nazývať, že rozhoduje o vlastnom tele, lebo rozhoduje o tele. A toto je, myslím si, že dôležitý rozmer, pretože tu sa roz..., tu sa rozprávame o živote ďalšieho človeka. Takže pre mňa je toto zásadný, zásadný rozdiel v celej tej diskusii.
Taktiež chcem veľmi dôležitú vec povedať, že naozaj, a myslím si, že toto máme, tú túžbu všetci, že bolo by ideálne, a k tomu by sme mali smerovať, aby sme túto tému nemuseli riešiť z dôvodu, že také situácie nenastávajú. Čiže aby naozaj nenastávali tie situácie, kde žena musí ísť na, na potrat alebo na prerušenie tehotenstva, pretože je to zásah a myslím si, že aj všetci sa zhodneme, že ten zásah je veľmi nepríjemný z hľadiska emočného, z hľadiska psychického, teda ale aj, aj fyzického.
Takže čo sa týka samotného, teraz sa povenujem trošku aj tomu pozmeňujúcemu návrhu, ktorý tu zaznel, tak ako, ako bolo povedané, my sme predkladali vlastne návrh zákona na septembrovej schôdzi, ak si dobre pamätám, a vlastne tam sme prišli s tou ideou toho utajeného tehotenstva. Pretože naozaj keď sme sa pozerali veľmi dôkladne na túto situáciu, a však rozprávame sa o nej už dlho, tak sme si uvedomili, že práve aj ten návrh zákona o tom utajenom tehotenstve by vedel pomôcť a posunúť nás o krok vpred a nemusel by byť nejako rušivý, pretože sú naozaj ženy, ktoré ani nechcú a priori si dať to bábätko potratiť, ale na druhej strane je to pre nich náročné spoločensky alebo sociálne, to bábätko si nechať, pretože to poznačí, poznačí ich život, a preto práve aj tá idea toho utajeného pôrodu bola pre nás nápadom alebo myšlienkou, ktorá by pomohla pomôcť práve týmto ženám sa odsťahovať niekam úplne inam na isté obdobie a nebyť tak vystavená práve možno tej spoločenskej kritike za to, že otehotnela nečakane, alebo, alebo proste aj mimo vzťahu, čokoľvek, to už tie dôvody môžu byť rôzne, ale že by teda sa presťahovala, či už na opačnú stranu republiky, alebo aj do zahraničia, a vedela by vlastne takýmto spôsobom to dieťatko vynosiť a zároveň na konci vlastne toho tehotenstva by ho vedela dať na adopciu, pretože áno, je to pravda a vidíme to, ten problém je, či už čím ďalej, tým, tým viditeľnejší, vypuklejší, že dnes otehotnieť nie je také jednoduché. Nie je vôbec také jednoduché a už vonkoncom nie automatické.
A naozaj ten záujem o deti z adopcie je, vďaka bohu, vysoký, tým pádom tie detičky môžu nachádzať ako keby ten nový domov, čo je veľmi dobré, a tak ako som spomenul aj vo faktickej poznámke, je úplne úžasné, keď tie deti môžu nájsť domov, milujúcich rodičov a nemusia ísť do detských domov, do detských zariadení, preto sa aj teším tomu inštitútu profesionálnych rodičov, lebo aj to už je posun vpred. A myslím, že aj tu zazneli nejaké, nejaké svedectvá o tom, ako, ako to pomohlo tým samotným deťom, takže ja osobne naozaj sa pozerám na každé počaté dieťa ako na človeka, na počaté dieťa, ktorému treba dať šancu v živote, a hlavne treba mu dovoliť, dovoliť ten život a nájsť tie riešenia, a preto sme aj priniesli teda to opatrenie s tým utajeným tehotenstvom a utajeným pôrodom, aby mohlo dostať šancu, aby mohlo dostať šancu aj u inej rodiny, a tá, myslím si, že aj pre tie ženy, a toto je môj názor, ale, samozrejme, dá sa o tom diskutovať, ale myslím si, že aj pre tie ženy, ktoré sú mamičky a ktoré počnú to bábätko a nemusia ho teda potratiť, ale môžu ho dať na adopciu, tak je to teda lepšia ako keby voľba aj pre nich, pre ich mentálne, mentálne zdravie, aby to dieťatko vynosili. Ale v každom prípade, samozrejme, bolo by to na ich rozhodnutí, však to je, bolo by to na ich rozhodnutí, či by sa pre to rozhodli, ale mali by tým pádom vytvorené omnoho lepšie podmienky, čiže boli by v utajení, mali by aj nejaké peniaze na život, aby mohli to obdobie vlastne fungovať, a potom to bábätko odovzdať na tehotenstvo s tým, že by sa, automaticky to dieťatko by išlo rovno tým adoptívnym rodičom.
Takže toto bola tá myšlienka, tým, že ste ho zapracovali do tohto pozmeňujcúeho návrhu, tak my sme radi, lebo vlastne tú myšlienku sme priniesli na stôl, takže pre nás, pre nás to bola len potešujúca, potešujúca správa.
Na záver by som chcel ešte naozaj vyzdvihnúť to, že, že dôležité je, aby sme pri tejto diskusii, si myslím, že viedli tú debatu o tom, a chápem, kľudne môže byť, samozrejme, aj búrlivá a môže byť, dotýkať sa aj rôznych zákutí, ale myslím si, že by sme mali mať na zreteli práve to, že, že chceme ako keby pomôcť, pomôcť, či už ženám, alebo párom, lebo niekedy to môže byť rozhodnutie, a ja si myslím, že nie je to vždy rozhodnutím iba ženy, povedzme si na rovinu, niekedy možno väčší tlak vyvolával práve ten muž na tú ženu, aby, aby na ten potrat išla, tých situácií môže byť rôzne. Alebo teda ten muž nechá tu ženu naozaj na holičkách a ona je pod tlakom tej situácii, tej situácie potom nútená robiť, robiť náročné kroky a myslím si, že toto je nepoctivé, určite, takže myslím si, že je dobré, aby sme na celú tú problematiku pozerali, na to, aká je, aké sú príčiny toho, to je prvá vec dôležitá a potom druhé, ako vytvoriť to prostredie tak, aby sme redukovali čo najviac tie možnosti, pre ktoré toto vzniká, pre ktoré sa tá žena musí pre to rozhodnúť.
Čiže myslím si, že ten samotný rozmer toho, že tak teraz celé to nechajte tak, celú túto tému nechajte tak, tiež podľa mňa nie je, nie je dobrý, že určite by sme mali týmto ženám pristupovať, pretože tá situácia je veľmi náročná, keď sa oni na túto tému rozhodujú a keď to musia aj, ten zákrok, podstúpiť. A ja už z hľadiska takej tej empatie si myslím, že je dôležité aj v tej diskusii pozerať práve na to, že sa tu bavíme o reálnych bytostiach, a pre mňa sú to naozaj deti, chcem to ešte zopakovať, kde je dôležité, aby sme si zachovali také, poviem, to také mäkké srdce, bijúce srdce, hoci sa niekedy bavíme aj, aj ostro, a mali sme na zreteli vlastne ten rozmer tej myšlienky.
Takže toto je to, čo som chcel priniesť, priniesť ja do tej debaty, začnem tým, čím som skončil, pre mňa naozaj ten život začína počatím a som za to, aby každý život dostal šancu, a chcem pomôcť ktorejkoľvek žene alebo páru, aby sa rozhodol tomu životu dať šancu tiež a vytvoriť také prostriedky, aby ten život šancu mal, či už v ich domácnosti, alebo, alebo v nejakej inej. Toto je nastavenie, ktoré ja mám pri celej tejto téme, a chcel som ho tu priniesť do diskusie.
Ďakujem, skončil som.
3. 12. 2019 18:34:13 - 18:35:33 53. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1729 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Heger, Eduard (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
122.
Ďakujem pekne. Ja by som chcel zareagovať na otca Mariána Kuffu, ktorého poznám, teda ktorý zaznel v reči Zuzky Zimenovej, tak ja ho poznám asi možno už aj dvadsať rokov a musím povedať, že je to človek, ktorý naozaj vybudoval neskutočné dielo, venuje sa bezdomovcom a začal naozaj na zelenej lúke a dnes uňho nachádza útočisko mnoho, mnoho ľudí a zachránil im život. Čiže je to človek, ktorý má za sebou naozaj z hľadiska práce ľuďom a obety úžasné výsledky. Ako, ja pravdu poviem, že nielen to, že je kňaz, ale, ale práve to, ako pomohol ľuďom, vždy som to obdivoval a nesmierne sa mi to páči, ako sa dokázal nasadiť pre to, a to cez jeho ruky naozaj prešli stovky, možno aj tisícky ľudí, ktorým on zmenil život. Z tohto pohľadu je to pre mňa človek, ktorého si, ktorého si naozaj vážim.
Áno, je pravda, sú výroky, s ktorými ani ja nesúhlasím, ale teda určite tento človek má za sebou veľmi silný príbeh a veľmi, veľmi, veľmi veľa dobrého urobil a myslím, že je dôležité, aj toto aby odznelo tu v tejto sále na také vyváženie, lebo tá jeho pomoc bola naozaj výrazná, tak som to chcel len doplniť.
Ďakujem veľmi pekne.