Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
20. 2. 2020 10:52:03 - 10:54:03 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem za všetky reakcie a budem sa venovať len Erikovi Tomášovi a spochybňovaniu toho, že Robert Fico si dohodol s nejakým Haščákom z Penty vytunelovanie 400 mil. eur. A čo iné si dohodol pán Tomáš? Robert Fico vládol od roku 2006. Pred voľbami 2006 sľúbil, že pôjde finančným skupinám po krku, že zakáže im mať zisky zo zdravotných poisťovní. A čo v skutočnosti spravil, máte nahraté, máte na nahrávke, ktorú neviete spochybniť, kde hovorí o tom, že v pohode, pán Haščák, sa môžete spoľahnúť, vždy sa môžete spoľahnúť na Pali Pašku, ten zabezpečí. A zabezpečil, 400 mil. eur ste dovolili Pente vybrať zo zdravotného poistenia, kde každý jeden zamestnanec alebo jeho zamestnávateľ si odvádza na to, aby keď bude chorý, aby o neho bolo včas a adekvátne zdravotne postarané.
400 mil. eur ste dovolili Pente vy s vašimi pečiatkami vašich ľudí na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ministerstve financií, ste dovolili, aby si vybrali a dali do schránok na Cypre! A ešte s čerešničkou navyše, s tým, že nezaplatili z toho ani jedno jediné euro daní. Všetky ostatné firmy na Slovensku, všetci ostatní ľudia museli platiť dane z príjmu, len váš kamarát Haščák z Penty nemusel zaplatiť absolútne nič. Peniaze, ktoré mali byť použité na zdravotnú starostlivosť, áno, od tých, hlavne od tých dôchodcov, ste dovolili jednej firme si vybrať a 400 mil. dať na Cyprus. A tí ľudia zbytočne zomierajú, 5-tisíc ľudí podľa Eurostatu, Európskeho štatistického úradu na Slovensku zomrie viac, ako keď by ste tie peniaze neukradli spolu s Haščákom.
Sa môžete hanbiť za takéto sociálne cítenie!
20. 2. 2020 10:39:07 - 10:39:23 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
...pozorného populizmu. (Potlesk.)
20. 2. 2020 10:09:05 - 10:39:22 58. schôdza NR SR - 3.deň - A. dopoludnia Tlač 1836 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
56.
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som v mene nášho poslaneckého klubu a nášho hnutia vystúpil k návrhu na skrátené legislatívne konanie, zjednodušene povedané, v otázke zavedenia 13. dôchodkov.
Hneď na úvod chcem povedať, že mám také trošku deja vu, vtedy som v politike nebol, vtedy som podnikal, ale politiku som sledoval a bolo to pred voľbami v roku 2006. Robert Fico chodil po Slovensku a chodil po všetkých diskusných reláciách v televíziách a hovoril: „Ľudia, vás, ktorých okradli pri Kaníkovej dôchodkovej reforme, vy, starodôchodcovia, voľte stranu SMER, my váš problém vyriešime. Okradli vás o desiatky, v niektorých prípadoch o stovky eur, voľte nás, voľte stranu SMER, môžete sa spoľahnúť, my váš problém vyriešime.“ Ale skutky sú omnoho dôležitejšie tak v živote, ako aj v politike, a nielen ľúbivé slová.
V skutočnosti sa strana SMER pod vedením Roberta Fica na starodôchodcov vykašľala. Úplne cynicky desať rokov táto strana čakala, kým starodôchodcovský problém doslova vymrie. Čakali, aby títo ľudia, ktorí dávno teda mali vymerané dôchodky, a boli to naozaj tí, tí najstarší z dôchodcov, ktorým áno, Kaníkova dôchodková reforma ublížila, výrazne ublížila, čakali, kým títo ľudia postupne budú vymierať, vymierať, vymierať. Desať rokov - úplne na chrapúňa ich podviedli - a desať rokov čakali, kým ten problém sa zminimalizuje, a potom prišli ako spasitelia, že teda niečo vyriešia. Aj to riešenie, ktoré ponúklo, bohužiaľ, len takou náplasťou, malou náplasťou na ten zbytok z tých starodôchodcov, ktorí si dovolili prežiť. Toto je reálna vizitka sociálneho cítenia strany SMER, lebo toto sú skutky, a nie slová.
To, čo dnes tu politická strana SMER predvádza, je presne také isté oblbovanie ľudí. Klamať ľudí, že keď dnes sa to schváli, tak vlastne ľuďom pomôžu, a nepovedať zároveň svojim voličom, že po voľbách môže byť akákoľvek vláda, aj ich vláda, ktorá jednoducho bude prinútená to zrušiť, ak naozaj v tej kase tie peniaze nebudú, tak je zahrávanie sa de facto s nevedomosťou ľudí a spoliehanie sa na to, že ich voliči sa pýtať nebudú.
Pán minister Richter, doniesli ste si sem svojich ľudí, svojich dôchodcov a ja chcem z toho miesta povedať a ubezpečiť každého jedného dôchodcu na Slovensku, nebojte sa budúcej vlády, ktorá vznikne, a pevne verím, že bez SMER-u. Nebojte sa, rodiny s deťmi, ktoré ledva prežívate, vy, slobodné matky s deťmi, ktoré ste najohrozenejšie s chudobou na Slovensku, že po budúcich voľbách vznikne vláda, ktorá bude na vás orať, ktorá bude uťahovať opasky a ktorá bude antisociálne rušiť akékoľvek vaše sociálne istoty. Ľudia, nebojte sa!
Ale zároveň keď chceme robiť zodpovednú politiku a chceme pre Slovensko zmenu, my nemôžme sami pod sebou si pilovať konár, na ktorom stojíme. Táto vláda, ktorú teraz tu reprezentuje z jednej strany pán minister Richter, z druhej strany ideológ hlavný politickej strany SMER, ktorý vymýšľal, akým spôsobom komunikovať k ľuďom tak, aby im nepovedali nikdy pravdu, táto vláda zabezpečila alebo priamo rozkradla 30 mld. eur za 12 rokov, ktorých nám tu posledných 12 rokov vládne. A teraz, milí dôchodcovia, pome počítať, 30 mld. eur deleno milión dôchodcov je 30-tisíc eur. Čiže, vážení slovenskí dôchodcovia, vážený zbytok voličov strany SMER, títo ľudia, ktorí dnes si vás chcú kúpiť 300 eurami na Vianoce, na budúce Vianoce, nie na minulé a predminulé a predpredminulé, na budúce Vianoce, kde vám sľubujú toho holuba na streche, títo ľudia si vás idú kupovať 300 eurami, ale okradli každého jedného dôchodcu na Slovensku za posledných 12 rokov, nielen voličov SMER-u, každého jedného dôchodcu na Slovensku o 30-tisíc eur.
Čiže 30-tisíc eur vám ukradli a teraz jednu stotinku z toho vám idú dať späť a chcú ešte, aby ste im zatlieskali (rečník zatlieskal), že wow, ako na vás myslia, aké majú sociálne cítenie, ako to s vami dobre myslia. Jednoducho znova vás chcú podviesť, znova vás chcú oklamať, znova vás chcú zneužiť tak ako tých starodôchodcov pred tými 12 či 14 rokmi, keď si robili kampaň v roku 2006.
Vážení dôchodcovia slovenskí, zbytok voličov strany SMER najmä, aj strany SNS, ktorá predkladá asi rovnako tento návrh zákona, je takisto druhý veľmi cynický príklad, kedy si z vás urobili len handru, kedy vás klamali zneužili vašu dôveru, získali vaše hlasy. A potom sa vám obrátili chrbtom a neboli sa ochotní ani len s vami stretnúť.
Prihováram sa teraz k tým z vás, ktorých okradli nebankovky. Rovnako 300-tisíc ľudí podvedených v nebankovkách. A čo robila táto strana ústami svojho predsedu a každého jedného pusipajtáša vo volebnej kampani v roku 2005 a 2006?! O čom tu básnil Robert Fico celý čas v predvolebnej kampani pred tými voľbami?! Nehovoril náhodou, že týchto okradnutých ľudí treba odškodniť?! A čo urobil potom, keď vládol 12 rokov?! Čo si myslíte, aspoň raz sa s nimi stretol?! Otočil sa im úplne cynicky a amorálne chrbtom. Tých ľudí zneužil, využil ich hlasy, tí ľudia mu s dôverou tie hlasy dali a verili, keď teda sľúbil, však to čestný chlap, však asi sľub naplní. A čo bolo z toho sľubu, aké boli reálne skutky? Vykašľal sa zvysoka na nich. A znova ich nechal zomierať s pocitom krivdy, ale s dvoj-, s dvojnásobným pocitom krivdy, že najprv nás podviedol vagabund, ktorý sľuboval úroky, potom nás podviedol vagabund, ktorý sľuboval, že to vyrieši, Robert Fico, a na konci ešte tá mafia, ktorá nám tu 12 rokov vládne nechala ctihodného pána Majského, aby sa vyospravedlňoval z tých súdov a dnes aby bol chránený dôchodca, lebo už je staručký, už predsa ho nemôžme vláčiť po súdoch a nemôžme ho spravodlivo strčiť do basy, lebo títo ľudia, títo ľudia (rečník ukazuje rukami k rečníckym pultom pre navrhovateľa a spravodajcu) na nad ním držali ochrannú ruku.
Robert Fico, by som bol rád teraz, aby si tam sadol, zbabelo sa skrýva niekde vzadu, možno popíja s Andrejom Dankom. Ale tu by mal byť a tu by mal skladať svoje účty. Podvedeným starodôchodcom, státisícom dôchodcov, ktorých oklamal a podviedol, a čakal, kým vymrú, podvedeným ľuďom v nebankovkách, od ktorých vylákal hlasy s úmyslom a s verejným prísľubom, že bude riešiť ich problém, a vysral sa na nich! Tu by som ho chcel vidieť.
A chcel by som vidieť vystúpenie pána ministra Richtera, nech sa tu postaví a nech vysvetlí ľuďom matematiku aj voličom strany SMER a dôchodcom najmä, že ako je možné, teda že ukradnúť im 30-tisíc eur každému jednému a potom prísť pred nich pred voľbami a ukazovať 300 eur, že my na vás myslíme, voľte nás, lebo my vás zachránime. Slovenskí dôchodcovia ale nepotrebujú chrániť pred budúcou vládou, ktorá po voľbách príde, ktorá, pevne verím, že bude bez SMER-u, slovenskí dôchodcovia potrebujú chrániť pred takýmito ľuďmi. Pred týmito ľuďmi, ktorí cynicky okrádali dlhé roky samotných dôchodcov, ich deti a vnúčatá. Ani raz nemali schopnosť prísť, a keď rozdávali, nemali schopnosť povedať, že z čoho to zaplatia. Ja nezávidím žiadnemu dôchodcovi, naši rodičia, starí rodičia vybudovali túto republiku, a keď sme dobrý štát, tak mali by sme im odplatiť to vďakou. Mali by sme im skladať úctu a mali by sme všetko preto urobiť, aby nežili od ruky alebo z ruky do úst.
Dnes aj v návrhu, ktorí títo ľudia predkladajú, idú dávať rovnako tým, ktorí majú 1 200 eur dôchodok, ako tým, ktorí majú 300 eur dôchodok. To je to sociálne cítenie, túto pán minister Richter zrejme tiež už poberá dôchodok, on si týmto návrhom ide sám sebe, neviem koľko, má možno 1 500, on si sám sebe ide hlasovať za to, aby on mal 1 500 eur trinásty dôchodok! Ale chudákovi, ktorý si to odmakal naozaj niekde pri sústruhu, tomu ide dať 300 eur! Sám sebe 1 500 (reakcia z pléna), ale dôchodcovi ide dať 300! Trináste dôchodky. (Reakcie z pléna a ruch v sále.)
Ešte raz, hovoríte o priemernom. Ide dať každému... (Neutíchajúci ruch v sále a prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Hrnčiar, Andrej, podpredseda NR SR
57.
Poprosím vás, páni poslanci, kľud v rokovacej sále.

Matovič, Igor, poslanec NR SR
58.
Dobre. Čiže ľudia, ktorí vás 12 rokov okrádali, vás teraz chcú silou mocou si kúpiť a chcú si zachrániť svoj pobyt na slobode. Slovensko ale nepotrebuje ďalšiu vládu tejto mafie, ktorá nám vládne, Slovensko sa potrebuje nadýchnuť nádeje, potrebuje konečne sa zo Slovenska štac..., stať štát, kde bude platiť zákon pre všetkých úplne rovnako, kde si budeme pred zákonom rovní a kde nebudú vyhrávať tí, čo majú správne čísla vo svojom mobilnom alebo správne čísla vo svojom telefóne.
Potrebujeme vládu, ktorá nebude ľuďom klamať, potrebujeme vládu, ktorá bude mať odvahu vždy ľuďom povedať, keď niečo dá, zároveň, odkiaľ to zoberie, na aký úrok a kto to bude splácať. Ani raz som za 12 rokov nevidel tlačovku Roberta Fica, kde by prišiel, ani Petra Pellegriniho, kde by prišiel, postavil sa pred ľudí a povedal: „Ľudia, dávame vám“ – to je jedno – „vianočné dôchodky, bude to stáť toľko a toľko a z týchto peňazí to zaplatíme.“ Keďže sa správame ako nezodpovední hospodári, ktorí ani jeden jediný rok neboli schopní do kasy odložiť viac, ako z nej minúť, resp. vždy minuli viac, jako ľudia sa vyskladali na svojich daniach a odvodoch, tak by sme očakávali, alebo ja som očakával, že prídu a vystúpia predstúpia pred ľudí a povedia: „Berieme si na to úver s takýmto úrokom a logicky budú ten úver splácať vaše deti a vnúčatá.“
Áno, videl som video z mítingu strany SMER, kde jedna dôchodkyňa, myslím, že viacerí ste ho videli, bolo to dva-tri roky dozadu a bolo to, myslím, že akurát zhodou okolností z Trnavy, z mesta, kde bývam, kde keď sa jej pýtali študenti, že čo si tom myslia, o takejto sociálnej politike strany SMER, keď rozdávajú bez toho, aby povedali, že kto to bude splácať, tak tá dôchodkyňa povedala: „Ale však my sme teraz na rade, a deti a vnúčatá nech sa postarajú, my sme teraz na rade, my by sme si to mali užiť.“
A toto ma mrzí, že tou argumentáciou, ako predkladá či Erik Tomáš, pán minister Richter, Robert Fico, Peter Pellegrini aj všetci zo SMER-u, komunikujú s ľuďmi akoby s predpokladom, že ich voliči sú hlúpi, že ich voliči sa nebudú pýtať, kto to v skutočnosti zaplatí. A ja pevne verím, že na Slovensku je absolútne minimum dôchodcov, našich starých materí a starých otcov, ktorým kebyže vysvetlíme, že vlastne takýto podvod keď na nich idú spáchať, na našich dôchodcoch, že nechcú im povedať celú pravdu. A ak by sme im povedali tú pravdu, že kto v skutočnosti ten účet zaplatí a že máme vykradnutú kasu, lebo títo ľudia dovolili, aby vo veľkom ich príbuzní, bratia v mafii, rozkrádali naše spoločné peniaze, takže tí dôchodci, ak by sme im vysvetlili, že vlastne tie peniaze v tej kase nie sú a tým pádom rovno berieme de facto úver v mene našich detí a vnúčat, že tí dôchodci sami by povedali, tak takýto darček, pán Fico, pán Richter, pán Tomáš, my nechceme. Lenže títo páni sa boja pravdy, lebo oni s pravdou nedokážu narábať, oni nedokážu slúžiť pravde, nedokážu sa správať ako štátnici, ktorí by mali povedať vždy a za každej okolnosti ľuďom či príjemnú, alebo nepríjemnú pravdu. Oni sa spoliehajú na to, že z tých 44%, teraz momentálne možno 15-16 %, že stále teda budú ľudia, ktorí nebudú chcieť počuť celú pravdu, a stačí im iba ponúknuť toho holuba na streche.
Pravda je taká, že keď sa aj tento návrh zákona schváli, nikto tým ľuďom nedokáže garantovať, že to, čo sa schváli, sa naozaj aj naplní. Ani strana SMER, ani ostatné opozičné strany.
Keď raz tá kasa bude prázdna, čo momentálne je, lebo títo páni nadstavili rozpočet a správajú sa tak, že Rada pre rozpočtovú zodpovednosť aj Národná banka hovoria, že v tomto roku bude dlh 1,7 mld. eur. Počítajme spolu, páni dôchodci, alebo ktokoľvek, kto sa zaujíma. 1,7 mld. deleno 5,4 mil. ľudí na Slovensku je niečo vyše 300 eur na jedného. Títo ľudia v tomto roku chcú hospodáriť akože dobrí hospodári tak, že od ľudí vyberú sumu a minú o 300 eur na každého jedného na Slovensku viac, ako vyberú. Ale kto zaplatí tých 300 eur? Zaplatia to deti a vnúčatá všetkých nás. Bez ohľadu na to, či volia, či volia Matoviča, či volia Fica, či volia Kotlebu alebo či volia kohokoľvek iného. V tomto sme si všetci rovní. Všetci platia dane, pri každom jednom nákupe, keď prídu do obchodu a kúpia si čokoľvek, či jabĺčko, alebo čokoládu, chleba alebo minerálku, pri každom jednom nákupe platia DPH, tá DPH odchádza do rozpočtu, firmy, ktoré majú zisky z toho zisk, zo zisku, alebo teda daň zo zisku ide do rozpočtu, pokuty na ulici idú do rozpočtu, poplatky na matrike, na živnostenskom úrade, všetko sa zbiera do jedného rozpočtu a tých, ktorých si volíme, si volíme s tým, že by sa mali správať ako dobrí hospodári. To znamená, to, čo získajú, to by mali minúť, ale v žiadnom prípade nie viac, jak to odkážu od ľudí vybrať.
Títo ľudia, ktorí tu sedia vedľa mňa (rečník ukazuje rukami smerom k rečníckym pultom pre navrhovateľa a spravodajcu) a reprezentujú dnes stranu, ktorá dvanásť rokov bola schopná každý rok urobiť v našej spoločnej kauze, v kauze, pardon, v špajze iba veľkú dieru. Každý rok vykradli z našej spoločnej špajzy kompóty, keď obrazne poviem, a dávali ich svojim kočnerom a svojim baštrnákom, majským a podobným, ktorých dvanásť rokov chránili pred tým, aby bol voči ním zvedený spravodlivý súd. Títo ľudia umožnili mafii, aby ovládla najvyššie poschodia spravodlivosti, aby ovládla najvyššie poschodia ministerstva spravodlivosti, aby si mafia z Nitry mohla dosadzovať ľudí do vedenia polície a Národnej kriminálnej agentúry, aby mafia mohla ovládať priamo ľudí, vo vedení Generálnej prokuratúry, aby mafia mohla ovládať Špeciálnu prokuratúru, aby sa mohli kupovať rozsudky. Títo ľudia zabezpečili, že žijeme v krajine, kde spravodlivosť nie je podľa zákona, ale podľa toho, kto má akú hrubú obálku.
Milí dôchodcovia, prosím vás, nepodľahnite mamonu, ktorý vám tí, ktorých, ktorým vás títo ľudia chcú oklamať. Nebojte sa budúcej vlády, budeme sa správať zodpovedne, a keď v našej spoločnej kase budú peniaze, v prvom rade budeme myslieť na slobodné matky s deťmi, lebo sú najviac ohrozené chudobou. V druhom rade budeme myslieť na rodiny s deťmi a viac s deťmi, lebo sú v druhom rade najviac ohrození chudobou, a v treťom rade budem myslieť hlavne na sociálne slabých dôchodcov, ktorí ledva prežívajú, najmä vdovy a ľudia, ktorí dlhé roky robili za nízke platy a dnes majú veľmi úbohé dôchodky.
Ľudia, nenechajte sa oklamať touto predvolebnou kampaňou. Ja viem, že by bolo populárnejšie sa tu postaviť a povedať, áno, za všetko budeme hlasovať, ľudia si to zaslúžia, ale politik nemôže byť len zbabelec, ktorý vždy sľúbi to, čo ľudia chcú počuť. Politik musí byť zároveň aj zodpovedný. A my máme zodpovednosť voči celej našej krajine. Máme zodpovednosť voči spoločenstvu, lebo my všetci sme spoločenstvo, hoci títo ľudia si myslia, že štát sú oni, hoci ich kočnerovia, baštrnákovia, širokí, výbohovia, brhelovia, kaliňákovia, počiatkovia a podobní, ktorí rozkradli vo veľkom náš spoločný štát, si myslia, že oni sú štát. Nie, štát sme všetci my, či voliči Kotlebu, voliči Matoviča, Sulíka, Fica aj tí ľudia, ktorí prestali veriť v štát a prestali veriť v politické strany. Štát sme všetci, všetci sme na jednej lodi a, prosím, nerobme si diery a úmyselné diery do plavidla, na ktorom sa ako-tak plavíme.
To, čo robí politická strana SMER, je mimoriadne nezodpovedné. Je nezodpovedné v tom, že všetci hráme podľa pravidiel. Všetci okrem nich. Strany SNS, možno Kotlebovci sa pridajú, uvidíme, zrejme áno, a zúfalci, odídenci z SaS. Tí si povedali, že budú hrať mimo pravidiel. Všetci my v kampani máme rozpočet 3 mil. eur a ten nemôžme prekročiť. Môžme každý robiť s tými peniazmi, čo uznáme za vhodné, robiť kampaň tak, ako uznáme za vhodné, len zrazu títo páni si povedali, pozreli prieskumy, z ktorého, podľa prieskumu, ktorý majú k dispozícii, vyšlo, že OĽANO zrazu môže okolo percenta predbehnúť SMER. Spustili paniku a prišli akože so záchranným mechanizmom, zrazu miesto troch miliónov do kampane, si povedali, že oni dajú 800 mil. eur, nech to stojí, čo to stojí, lebo sa boja, že skončia v base títo páni. Sa boja toho, že spravodlivosť sa na Slovensko vráti, sa boja toho, že sa budeme pýtať, odkiaľ nabrali tie majetky. Sa boja toho, že pôjdeme rad radom po každej zlodejine, ktorú spáchali, sa boja toho, že prídeme do toho Cannes a že s tým Francúzskom si to dohodneme, že to prepadne v prospech štátu. Sa boja toho, že tie haciendy, ktoré tu majú pod Slavínom postavené, že sa budeme pýtať, kde zdanili tie peniaze čestne na to, aby si také niečo mohli postaviť, sa boja toho, že budeme motivovať ľudí, aby prišli svedčiť a aby ich usvedčovali rad radom, a že my ich za to odmeníme, za to, že týchto ľudí, ktorí rozkradli republiku, budú svedčiť a budú ich usvedčovať pred súdom. Boja sa, že deň zúčtovania sa blíži, boja sa toho, že zákon konečne začne platiť pre každého.
A preto robia tento zúfalý krok a spoliehajú sa, že ľudia na Slovensku sú hlúpi, a hlavne sa spoliehajú, že bude dosť hlúpych asi ľudí, ktorí teda nebudú sa ich pýtať, že kto to zaplatí. Áno, opakujem znova, povedali sme to aj 15. 9. pred komplexnom Bonaparte, pred symbolom korupcie. Dali sme verejný prísľub, že nevstúpime do vlády, ktorá by chcela zaviesť registrované partnerstvá, adopcie detí homosexuálmi, ktorá by chcela zaviesť nejakú uvoľnenú drogovú politiku, a teda súvisiace s témou, ktorá by chcela brať ľuďom sociálne výhody, a v neposlednom rade, ktorá by chcela zmeniť našu politiku v prípade nelegálnej migrácie, čiže ktorá by chcela napríklad súhlasiť s kvótami a podobne. My na takom niečom sa podieľať nebudeme a naše slovo platí.
Ľudia, nebojte sa, po budúcich voľbách naše hnutie garantuje, ak budeme toho súčasťou, že v žiadnom prípade nebudeme orať po ľuďoch, po chrbtoch ľudí. Budeme orať po chrbtoch vagabundov, ktorí rozkradli Slovensko, vytvoríme atmosféru strachu medzi podvodníkmi, medzi korupčníkmi, že nebudú vedieť, kto kedy kde ich usvedčí, nebudú vedieť, kto vytiahne zo šuflíka akú nahrávku, či to bude video, audio a podobne. Nebudú vedieť, že kde kto príde s akými dôkazmi a dokáže, ako títo ľudia dvanásť rokov klamali ľudí a v skutočnosti spoza ich chrbta ich tých istých ľudí okrádali. Títo ľudia dokázali rovnako v kampani pred 2006. rokom ľuďom klamať o tom ústami Roberta Fica, že ako oni nemajú radi finančné skupiny, ako Robert Fico hovoril za seba, mám rád finančné skupiny ako koza nôž. Hovorili, že treba zakázať zisk zdravotných poisťovní.
Čo v skutočnosti títo ľudia urobili, dnes máme na to krásne dôkazy. Bol spis, ale dnes už je aj nahrávka, kde na nahrávke sa Robert Fico, predseda tejto akože sociálne cítiacej politickej strany, dohaduje s majiteľom finančnej skupiny PENTA, s Jaroslavom Haščákom o tom, ako budú tunelovať zdravotníctvo. Dohadujú sa o tom, že na Pašku sa môžete vždy spoľahnúť, pán Haščák. Dohadujú sa o tom, ako následne vytunelujú 400 mil. eur, 400 mil. eur len v prospech jednej finančnej skupiny, v prospech jedného človeka, nejakého Jaroslava Haščáka. Čiže ľuďom Fico sľúbi, zakážeme zisk zdravotným poisťovniam a potichu v byte na Vazovovej sa s Haščákom dohodne, ako vykradnú 400 mil. eur z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť o chorých ľudí.
A kto je na Slovensku najviac chorý? Práve sú to tí dôchodcovia naši. Naše staré mamy a starí otcovia. A aké zabezpečili služby zdravotníctva títo ľudia týmto dôchodcom, ktorých teraz chcú oblbnúť 300 eurami? Aké im zabezpečili zdravotné služby? Že každé ráno, keď chcú sa dostať o jedenástej k lekárovi, musia ísť o štvrtej ráno do nemocnice si vystáť časenku. Takéto služby im zabezpečili, lebo na tých ľudí kašlali. Dvanásť rokov kašlali na rodiny s deťmi, s rodinnými prídavkami, nechali ich žiť o 20 eurách. A teraz idú sľubovať holuba na streche? Teraz idú ľuďom oblbovať ich, že 50 eur, pozerajte, my máme tuto také cingrlátka, lebo my vás nejako očarujeme, a verte nás.
Ale Slovensko má šťastie, že ľudia týmto ľuďom už prestali veriť. Jednoducho stačilo. Dvanásť rokov ste ľudí klamali a aj dnes, uvidíme, aký vyjde prieskum, ale ja pevne verím, že ľudia s už oklamať nedajú. Áno, to, čo tu prebiehalo, nejaké blokovanie pultu, môže sa ľuďom javiť ako nedôstojné, fotky tu z nejakého bufetu na tomto mieste bolo, priznám sa, aj na môj vkus už príliš. Ležať v tomto mieste (rečník rukou ukazuje pred rečnícky pult) a fotiť sa, takisto bolo to príliš. A ja mám rád, povedzme si trošku život alebo exhibíciu trošku politickú, toto ale už aj na môj vkus bolo príliš. Na druhej strane treba priznať, že obštrukcia v parlamentnej demokracii je úplne legitímny nástroj, že tí ľudia nerobili nič, podľa môjho vkusu trošku za hranicou, ale nerobili nič, čo by bolo mimo demokratických pravidiel.
Ale som rád, že dnes neblokujú tie ďalšie rečnícke pulty, lebo včera sme aj vyzvali k tomu, že to je cesta do slepej uličky, že to je cesta do pekla, lebo keď my teraz budeme blokovať, ako nám to vrátia tí, ak teda by sa teda zmenilo garde po budúcich voľbách? Blokovali by tu PS/Spolu do volieb. A ako by nám to vrátil SMER po voľbách? Presne takisto. A čo by potom, ako sme pomohli tým ľuďom, či rodinám s deťmi, alebo dôchodcom, alebo iným, ak by tu potom SMER, povedzme si, že štyri roky blokoval rečnícke pulty, a vracal by nám iba to, čo by dostal.
Čiže som rád, že schôdza beží, a bol by som rád, aby to boli, bol súboj argumentov a faktov, aby sme zápasili každý s pravdou a pomenovávali veci tak, ako sú. Aby tu neprišiel pán Tomáš a neohovoril a neoblboval ľudí, jak oni na ľudí mysleli, jak všetko pre nich robili, ale nech povie, že dvanásť rokov na tých ľudí kašlali, že na tie rodiny s deťmi kašlali, kašlali, kašlali, kašlali a teraz ich chcú si kúpiť iba preto, lebo im tečie do bot a boja sa, že by ich nejaký Matovič alebo OĽANO ich vo voľbách porazí. Áno, sám som to neočakával a nikto v našom hnutí to neočakával. Ale cítime tú dôveru od ľudí na uliciach. Tí ľudia sa jednoducho vzbúrili.
29. februára bude presne výročie, 75 a pol roka od Slovenského národného povstania. A ja cítim v kostiach, že bude druhé Slovenské národné povstanie. Slovenské národné povstanie, proti mafii, ktorá nám tu dvanásť rokov vládla, proti mafii, ktorá si na poslednú chvíľu chce ľudí kúpiť drobnými, len absolútnym zlomkom z toho, o čo ich táto mafia za dvanásť posledných rokov okradla. Ukážme, prosím vás, všetci budúcu sobotu našu občiansku statočnosť.
Prihováram sa hlavne vám, ľudia, ktorí ste prestali veriť v štát, ktorí ste prestali veriť v politické strany, ktorí ste pozerali alebo považujete politiku za panské huncútstvo, a práve preto, že ste prekukli túto hru, medzi dnešnými nevoličmi a sklamanými voličmi je obrovské množstvo bývalých voličov SMER-u. Sú to ľudia, ktorých títo ľudia podviedli ako starodôchodcov, o ktorých som hovoril. Sú to ľudia, ktorí boli podvedení ako predtým podvedení v nebankovkách, kde im sľúbili títo ľudia odškodnenie, a oni ich vo svojej dobromyseľnosti a viere a v dôvere volili. Títo ľudia dnes sú najmä medzi nevoličmi, lebo táto strana ich podviedla, a dnes to oni vedia. Títo ľudia dnes neveria, že existujú strany, ktoré dokážu sa správať voči ním ako k ľuďom a nebudú ich považovať za nejaké obyčajné čísla.
To, čo tu dnes SMER predvádza s asistenciou niektorých iných teda politických strán, nepotrebujem menovať, nie je nič iné, len hrubá politická kampaň a volebná korupcia. Chcú si ľudí kúpiť, lebo majú tú moc, lebo správajú sa podľa hesla nebohého ich spolu-, spolupatróna alebo spolumafiána Pavla Pašku, ktorý povedal, že vyhraj voľby a môžeš všetko.
Viete o tom, behá to po Facebooku už určitú dobu, že prebehlo dedičské konanie po Pavlovi Paškovi, a tie sumy, tie desiatky miliónov, ktoré sa tam delili, sú hrôzostrašné, sú hrôzostrašné. Boli by sme veľmi radi, a teda hovorím to tu ako tomu pánovi, čo má na bilbordoch, že zodpovedná zmena, aby ešte pred voľbami Peter Pellegrini prišiel, a aj možno s manželkou pána Pašku sa postavili pred kamery a povedali, odkiaľ teda nebohý pán Paška tie desiatky miliónov eur, ktoré v dedičskom konaní sa delili medzi jeho pozostalých, zobral.
A ja viem, odkiaľ ich zobral, zo zdravotníctva, z peňazí, ktoré boli určené na liečenie chorých ľudí. Toto je skutočný obraz „sociálnej“ to demokracie, alebo že „sociálne“ cítiacej strany SMER - sociálna demokracia. Títo ľudia si dnes ráno tu doniesli na balkón skupinu dôchodcov, aby im tu tlieskali. Áno, sú ľudia, ktorí, aj medzi dôchodcami sa nájdu, ktorí sa nepýtajú, odkiaľ tie peniaze pochádzajú, hlavne že ich dostanú.
Ale ja verím, na tomto mieste že ako spoločenstvo ukážeme silu, ako spoločenstvo ľudí, kde každý z nás je síce malinkým, 5,4-milióntinovým akcionárom akciovej spoločnosti s názvom Slovenská republika. Verím, že nepodľahneme tomuto klamu a nepodľahneme týmto hlúpym rečiam. Verím, že budete a svojou voľbou vo voľbách ukážete, že vyžadujete od politikov v prvom rade pravdu a zodpovednosť. Zodpovednosť svojim voličom a voči ich deťom a vnúčatám.
Verím, že Slovensko sa budúcu sobotu nadýchne nádeje, že skončia časy takéhoto hrubozrnného populizmu. (Reakcia z pléna a potlesk.)
21. 1. 2020 14:03:46 - 14:04:33 57. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
37.
Chcem vás takto na záver, je to zrejme posledný procedurál, ktorý zaznie v tomto volebnom období, ako predsedu Národnej rady vyzvať, aby ste ukázali aspoň na koniec, že ste trochu chlap a ospravedlnili sa prezidentke Slovenskej republiky. Ste druhý najvyšší ústavný činiteľ a pred chvíľkou ste nám tu hovorili, ste nás vyzývali, aby sme tu do nohy boli a uctili si hymnu. Z tohto, z tejto pozície predsedu Národnej rady podlo hovoriť o prezidentke, že si ju nevážite, že ňou opovrhujete, je nehodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa a nielen od nejakého poslanca podľa vás fašistickej strany, ale najmä od predsedu Národnej rady.
21. 1. 2020 13:41:48 - 13:42:48 57. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
27.
Čiže navrhujem zaradiť nový bod do programu tejto schôdze s názvom "Ospravedlnenie občanom Slovenskej republiky za úplne zbytočné úmrtie 60-tisíc ľudí, ktorým nebola dopriata adekvátna a včasná zdravotná starostlivosť počas posledných troch vlád, ktorej súčasťou boli strany SMER, SNS a MOST - HÍD."
Zdôvodnenie: Na Slovensku ročne zomrie päťtisíc ľudí na tzv. odvrátiteľné úmrtia, a to sú úmrtia ľudí, ktorí zomierajú preto, lebo nedostali adekvátnu a včasnú zdravotnú starostlivosť, ale päťtisíc ľudí viac v porovnaní s tým, ak by sme na Slovensku mali len priemernú európsku zdravotnú starostlivosť. Tým, že SMER s SNS a s asistenciou MOST-u - HÍD rozkrádali verejné zdroje a nezostalo na zdravotníctvo, úplne zbytočne zomrelo 60-tisíc ľudí.
21. 1. 2020 13:36:39 - 13:37:39 57. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
11.
Navrhujem, aby v prípade, ak Národná rada schváli vami navrhované vypustenie de facto všetkých bodov okrem prvého tejto riadnej schôdze Národnej rady, aby prijala uznesenie, ktorým vyzve poslancov hlasujúcich za tento váš procedurálny návrh, aby sa vzdali svojich platov za mesiace január a február.
Tento návrh zdôvodňujem tým, že 2,5 milióna pracujúcich ľudí, či už zamestnancov alebo živnostníkov, nemá možnosť si sebe dramaticky o 1 500 eur najprv mesačne zvýšiť plat a potom následne si schváliť trojmesačnú de facto dovolenku, od začiatku decembra de facto až do volieb. Takéto konanie považujeme za amorálne a preto navrhujeme, aby tí poslanci, ktorí takýto návrh schvália, sa vzdali svojich platov za január a február.
26. 11. 2019 13:20:24 - 13:21:25 53. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Navrhujem, aby Národná rada prijala uznesenie, ktorým odsudzuje totalitné a diktátorské praktiky strán SMER, SNS a MOST – HÍD, kedy svojím uznesením, ktoré navrhol Robert Fico, chcú zobrať opozícii ústavné právo prerokovať návrhy na prijatie návrhov zákonov.
Zdôvodnenie: Robert Fico pri zdôvodnení svojho absurdného návrhu použil vedomé klamstvo, kedy zdôvodnil vyškrtnutie návrhov opozície z tejto schôdze tým, že vládna koalícia potrebuje vytvoriť čas na prerokovanie zákonu roka o štátnom rozpočte. Avšak v zákone roka alebo teda priamo v programe je presne určený čas, kedy sa má prerokovať zákon roka o štátnom rozpočte, a to znamená, že je dostatočný čas, koľkokoľvek bude treba, na prerokovanie tohto návrhu zákona. Je hanba, že predseda vládnej strany SMER takto vedome klame v priestoroch Národnej rady a používa takéto primitívne klamstvo na zdôvodnenie tohto absurdného totalitného návrhu. (Potlesk.)
26. 11. 2019 13:09:33 - 13:10:22 53. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Čiže navrhujem, aby Národná rada zaviazala ministra dopravy Érseka, aby zverejnil všetky zmluvy, ktorými sa vykupovali pozemky pod obchvat Bratislavy a rýchlostnej cesty R7 smerom na Dunajskú Stredu.
Zdôvodnenie: Na výkup pozemkov bolo zo štátneho rozpočtu minutých 300 mil. eur a mnohokrát tieto milióny eur skončili v rukách podvodníkov, ktorí podviedli pôvodných vlastníkov a odkúpili ich pozemky za zlomok skutočnej hodnoty, tak ako podpredseda Národnej rady Béla Bugár, keď podviedol svoju vzdialenú rodinu a následne na tomto podvode zarobil 500-tisíc eur.
Verím, že minister Érsek ako líder kandidátky MOST-u - HÍD rád zverejní tieto informácie o kšeftoch svojho predsedu.
24. 10. 2019 18:46:21 - 18:48:21 51. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1715 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
164.
Alino, ja ti prezradím aj jeden taký príbeh. Ono je to možno v génoch tohto človeka. Vieš, ono to bolo počas druhej svetovej vojny v Pezinku jeden Žid mal taký barák a svoje, svoje hospodárstvo. A dedo tohto podpredsedu parlamentu napísal list do tej arizátorskej komisie, že on veľmi túži po tom, po tom majetku toho Žida, lebo on sa bude o ten majetok lepšie starať. Ten Žid potom nakoniec si to hodil kvôli tomu. Jednoducho vyskočil z okna a zomrel.
Keď sa ho, tohoto podpredsedu parlamentu, vtedajšieho ministra obrany, pýtali novinári, keď sa teda ten príbeh prevalil, čo, že ako to vlastne bolo. On hovorí: Nie, nie, my sme pomohli tým Židom a my sme im zaplatili cestu do Izraela, aby teda mohli žiť v tej svojej vytúženej krajine. Čiže oni pomohli tým Židom tak, že ten človek, ktorému jeho dedo ukradol majetok, skočil z okna, ale nie v Izraeli, ale v Pezinku. Lebo sa mu zrútil celý svet. Jednoducho títo ľudia to majú v génoch. To je arizátorský vnúčik. Človek, ktorý sa nehanbil ľuďom, iba preto, lebo boli v slabšej situácii, ukradnúť živobytie a ešte to obhajovať. A hovorí, čiže vlastne ich zachránili. Odpad. Morálny odpad na najvyššom piedestáli našej spoločnosti. Ako podpredseda parlamentu Slovenskej republiky, najvyššieho zákonodarného orgánu. Človek, ktorý bol sluha mafie, ktorý urobil čokoľvek, čo si mafián prial, čokoľvek mu vybavil, akékoľvek dvere mu otvoril. Keď chcel dosadiť primátora, či primára do nemocnice, vybavil mu primára v nemocnici. Keď chcel vedieť informácie zo živých spisov, upozorňoval ho, pozor, Marianko, Majko, hrozí niečo, utekaj, rýchlo zariaď sa. Takáto hanba tu chce akože viesť naše rokovanie?!
24. 10. 2019 18:35:04 - 18:37:04 51. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1715 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
154.
Ondro, súhlasím. Tento človek tam nepatrí. Celé Slovensko vedelo, že nejaký Lacko, nejaký Lacko Bašternák okrádal vo veľkom každého jedného platiteľa daní. Áno, aj voliči SMERU platia dane z každého jedného svojho nákupu alebo zo svojej mzdy, zo svojho podnikania alebo zo svojej živnosti. Nejaký Lacko Bašternák, ktorý bol v ochrannej kuratele SMER-u, či Fica, Kaliňáka, Glváča a podobných, vo veľkom postupne rozkradol 18 miliónov eur. Celé Slovensko o tom vedelo, ale Glváč, podpredseda parlamentu a vtedy minister obrany, sa tajne stretáva s Kočnerom, kde sa bavia o tom a vypisujú si, akým spôsobom ochránia Lacka pred tým, aby teda Lacka postihol spravodlivý trest. Glváč, podpredseda parlamentu, vtedy minister obrany, vynáša informácie zo spisov, kde by mohol byť ohrozený záujem Kočnera, objednávateľa vraždy, a upozorňuje ho, že, pozor, doručujú niečo do tramtárie, do daňových rajov, kde má ukryté svoje majetky aj Glváč, aj Kočner, aj Bašternák, aj Fico, aj Kaliňák, celá táto mafia.
A na druhej strane teraz si to dovolím trošku možno prerušiť žiadosti vás, kolegov. Nechajme ho tam! Nech tam je ako hanba až do volieb, nech ide na druhé miesto alebo na tretie miesto na kandidátku SMER-u! Čo viac potrebujeme? Aký iný symbol potrebujeme mafie jako Glváča na kandidátke SMER-u? Aký iný symbol zvrátenosti alebo stavu, kam sme sa dostali, potrebuje Slovensko a možno aj voliči SMER-u, ako sedieť, aby tento človek tam sedel na tom mieste a tváril sa, že nič sa nestalo? On má vyoperovanú hanbu. Nechcime od neho, aby on našiel nejaké svedomie, lebo ak by mal svedomie, on by nemohol ísť po ruke mafiánovi a robiť všetko pre to, aby mafián si mohol užívať deň bohatších kráľov na úkor obyčajných ľudí a na čo doplatil nevinný novinár... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
24. 10. 2019 18:23:54 - 18:25:54 51. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1715 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
142.
Čiže, milá kolegyňa Zemanová, veľmi s tebou súhlasím, že táto hanba, čo tam sedí na podpredsedníckom mieste a momentálne vedie schôdzu najvyššieho zákonodarného orgánu Slovenskej republiky, že je hanbou štátnosti, je hanbou Slovenskej republiky, je hanbou SMER-u – sociálnej demokracie, je hanbou dnešnej schôdze, je hanbou každého jedného voliča, ktorý volil SMER – sociálnu demokraciu kvôli tomu, že si myslel, že volí stranu, ktorá bude myslieť v dobrom na ľudí. Toto je človek, ktorý mal aktívny vzťah s mafiánom v čase, kedy celé Slovensko vedelo, o koho ide. Aktívne si s ním vypisoval, tajne sa s ním dohadoval na biznisoch, obchodoval s majetkami, o ktorých verejne sa nepriznal do majetkového priznania. Či pozemky v Čiernej vode, o ktorých sa hovorí, že ukradol tam 500 miliónov korún alebo administratívna budova v Bratislave. K obidvom sa staval ako k vlastnému majetku, ale v jeho majetkovom priznaní to nie je.
Vedome klamal. Povedal, že 1. 12., či prvého v januári 2012 sa naposledy stretol s Kočnerom. V skutočnosti zo správ, ktoré sú zverejnené, sa s ním stretal opakovane ešte aj v roku 2016. Ale teda, keďže končila tam komunikácia, zrejme aj v ďalších rokoch, len nemáme na to dôkazy. Vedel o snahe mafiána Kočnera, že si dosadzuje svojho človeka za zástupcu riaditeľa SIS, Slovenskej informačnej služby. Miesto toho, aby to nahlásil orgánom činným v trestnom konaní, hovoril, však teda, dobre, no tak ja som to neprezradil Fedorovi Flašíkovi, čo si, jaký, však to nie je na chválenie. Organizoval stretnutie Kočner, Glváč, Dušan Pátek, človek z daňového riaditeľstva či z daňového úradu, ktorý overil podvody jeho kamaráta Lacka Bašternáka, kde nás okradol o 18 miliónov eur. Vedel o tom, napriek tomu vybavil stretnutie, kde na druhý deň z neho spravili prvého viceprezidenta finančnej správy. Sluha mafie, sluha Kočnera, hanba celého parlamentu tu nesmie sedieť.
23. 10. 2019 11:20:33 - 11:21:26 51. schôdza NR SR - 6.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
80.
Pán predseda, chcem povedať z tohto miesta, že váš zastupujúci včera, keď som tu vlastne večer bol a mal predkladať svoje návrhy, vtedy bol, teda viedol schôdzu Andrej Hrnčiar. Porušil rokovací poriadok tým, že nedal, neotvoril jednotlivé body, ale povedal, teraz bod 1, 2, 3, 4, Matovič tu nie je, ideme ďalej. Jednoducho toto je porušenie rokovacieho poriadku. Mal otvárať každý jeden bod samostatne. Ja som tu bol. Odišiel som preto, lebo ten prvý bod som chcel, aby sa prerokovával až na konci schôdze. Ale ostatné som chcel, aby sa prerokovali (ruch v sále a reakcie z pléna), napriek tomu to urobil takto.
Uvedomujem si, že je kamarátom Martina Glváča a veľmi sa ho to dotýka, čo dnes zverejním, lebo biznis asi potom nebude tak ľahko prebiehať, a takýmto spôsobom ho chráni.
Ale je to porušenie rokovacieho poriadku.
17. 10. 2019 18:31:51 - 18:33:00 51. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1655 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
172.
Takže záverečné slovo. Nebudem vás zdržovať, len teda pre pamäť a pre tých ľudí, ktorí tu neboli. Navrhujeme, aby sme zrušili aj ostatné milosti v kauze Technopol, lebo máme pocit, že pán Michal Kováč starší udelil milosť v tomto prípade všetkým aktérom kauzy Technopol iba preto, lebo medzi tými páchateľmi bol aj jeho syn Michal Kováč mladší. Keď sme zrušili jednu milosť voči jednému páchateľovi, tak zrušme milosti aj všetky ostatné.
Áno, taký, taký bonus tohto aktu bude, že zrušíme aj milosť voči Mariánovi Kočnerovi, kde minimálne tí, ktorí do tohto týždňa si mysleli, že to je počestný podnikateľ a opozícia tu krivo obviňuje tohto dobrého uja a kamaráta Roberta Fica a Roberta Kaliňáka alebo Martina Glváča zo SMER-u, tak pevne verím, že po nahrávke zverejnenej, jeho rozhovor s generálnym prokurátorom Trnkom bývalým, aj tí poslední iluzionisti, ktorí si mysleli, že to tak nie je, tak už vedia, že tento človek je škodná, a nemala by ho chrániť žiadna milosť prezidenta.
Takže budem veľmi rád, ak budete hlasovať za.
17. 10. 2019 17:00:16 - 17:01:42 51. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1655 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
119.
Kolega Poliačik, ja si dovolím zase nesúhlasiť, lebo trošku si odporuješ, keď hovoríš na konci, že v záujme historickej spravodlivosti návrh podporíš, ale zároveň hovoríš, že Michal Kováč mladší v kauze Technopol nespáchal podvod, hoci bol spolupáchateľom toho podvodu aj s Mariánom Kočnerom. Tak jedno druhému si odporuje. Nemôžeš predsa hlasovať za zrušenie milosti voči Mariánovi Kočnerovi preto, že spáchal podvod, a zároveň hovoriť, že jeho komplic Michal Kováč mladší podvod nespáchal iba preto, lebo jeho otec Michal Kováč starší bojoval spravodlivý boj s Mečiarom alebo mečiarizmom.
Ja si osobne myslím v tejto konkrétnej veci Michal Kováč starší zlyhal. A ak by teda mu išlo iba o to, že chce chrániť svojho syna, ktorý je perzekvovaný štátom, dal by milosť iba voči svojmu synovi. Ale on dal milosť voči všetkým páchateľom v kauze Technopol. Tým pádom, keď aj by som zobral tvoju logiku, že bránil svojho syna voči perzekúcii a bolo správe využiť aj takýto nástroj milosti voči svojmu synovi, bolo hlboko nesprávne využiť nástroj milosti voči ostatným spolupáchateľom v tejto kauze, to znamená všetkým ostatným v kauze Technopol.
17. 10. 2019 16:55:31 - 16:56:27 51. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1655 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
109.
Ďakujem svojmu kolegovi Jánovi Budajovi, lebo v tejto otázke treba priznať, že je to jeho zásluha, to, že sme tu pred dvomi rokmi konečne zrušili Mečiarove amnestie. Samozrejme, že ak by sme sa ostatní nepridali, tak Ján Budaj so svojím jedným hlasom alebo s hlasmi nášho poslaneckého klubu by sme amnestie nezrušili. Čiže, chvalabohu, že sa pridali aj ostatní. Ale práve bolo to na naliehanie Jána Budaja a to, že otváral neustále túto tému, nakoniec sa podarila. Dobrá vec sa podarila. A verím tak, ako ty veríš, v tom svojom vystúpení si povedal, že teraz sa, teraz znova zadosťučiníme spravodlivosti a urobíme ďalší krok k návratu spravodlivosti na Slovensku.
Ďakujem veľmi pekne za tvoje vystúpenie.
17. 10. 2019 16:23:23 - 16:31:32 51. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 1655 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
97.
Kolegovia, kolegyne, dovoľte, aby som opakovane odôvodnil návrh, ktorý teda nám prešiel do druhého čítania na minulej schôdzi.
Zjednodušene, tento návrh je o tom, že navrhujeme, aby Národná rada zrušila aj ostatné milosti v súvislosti s kauzou Technopol okrem tých milostí, ktoré vlastne už zrušené boli plus-mínus pred dvomi rokmi v prípade syna prezidenta Michala Kováča. Čiže, inak povedané, možno laickým teda jazykom, amnestie, o ktorých sme hovorili tu pred dvomi rokmi a ktoré sme teda boli veľmi radi, alebo teda milosti, ktoré sa zrušili a ktoré sme rušili z dôvodu, že pravdepodobne prezident omilostil svojho syna preto, lebo bol jeho syn, a nie kvôli tomu, lebo spravodlivosť, tak aby sme rozšírili rozsah zrušených milostí o všetkých ostatných páchateľov kauzy Technopol.
A zároveň hneď treba na začiatok povedať, že áno medzi týmito ostatnými páchateľmi kauzy Technopol je aj Marián Kočner a bude sa to týkať aj jeho. Tento návrh však nepredkladáme preto, lebo Kočner, ale predkladáme preto, lebo sme presvedčení, že keď chceme naozaj zadosťučiniť spravodlivosti, mali by sme spochybniť všetky milosti v kauze Technopol, a nielen milosť voči synovi Michala Kováča. Lebo Michal Kováč, keď sa odosobníme od nášho vzťahu voči, voči nemu, či teda pozitívnemu, alebo negatívnemu, pozitívneho alebo negatívneho, Michal Kováč nemal žiaden dôvod dávať nejakým podvodníkom z kauzy Technopol milosť. A keď im raz tú milosť dal, tak je evidentné, že iba preto, lebo medzi podvodníkmi bol aj jeho syn a bolo by naozaj veľmi trápne dávať milosť iba jednému podvodníkovi z kauzy Technopol, tak dal všetkým podvodníkom z kauzy Technopol, medzi ktorými bol aj Marián Kočner. Takže keď chceme byť spravodliví naozaj, tak a spochybnili sme milosť svojim hlasovaním pred približne dvomi rokmi v tejto veci, tak buďme spravodliví a zrušme ju voči de facto ako kebyže celej kauze Technopol, lebo áno, Michal Kováč podľa môjho názoru urobil toho veľmi veľa dobrého, ale v tejto veci konkrétne zlyhal a uprednostnil svoj osobný záujem pred verejným záujmom. Verejný záujem bol žiadnu milosť nedať, alebo keď teda dať milosť, tak... Pardon, nedať žiadnu milosť v tejto kauze. A verejný záujem dnes je, keď už teda sme zrušili jednu milosť preto, lebo prezidentov syn, a preto, lebo konflikt záujmov prezident a prezidentov syn, tak mali by sme zrušiť aj ostatné milosti v súvislosti s touto kauzou, a to preto, lebo je dôvodné predpokladať, že prezident dal všetkým ľuďom milosť iba preto, lebo medzi nimi bol prezidentov syn. Myslím, že som sa nezamotal.
Takže ďakujem vám v prvom rade veľmi pekne, že ste posunuli tento návrh do druhého čítania. Samozrejme, v prvom čítaní stačila obyčajná väčšina. Nebolo tam dosť hlasov. Priznávam, nebolo dosť hlasov na to, aby z toho bolo vidieť, že budeme mať dosť hlasov aj v druhom čítaní, keďže teda je to ústavný návrh zákona, alebo teda ústavný zákon, ale bol by som veľmi rád, aby sme zadosťučinili spravodlivosti, aby sme túto stopu alebo tento hriech na spravodlivosti z minulosti napravili.
Je to hriech na spravodlivosti ešte z minulého storočia alebo tisícročia a duplom, áno, možno je to taká zhoda náhod alebo čaro okolností v čase, kedy bolo zverejnené ako jeden z tých ľudí, ktorý dostal milosť, ako manipuloval so spravodlivosťou. Ako on ovládal ako nejakého svojho mopslíka alebo strážneho psa generálneho prokurátora, ako mu prikazoval, ako má konať, ako ho ovládal, ako ho korumpoval, ako pre neho vyberal úplatky, ako v podstate ako mafián sa správal k človeku, ktorý bol absolútna špička alebo garant alebo mal by byť garantom spravodlivosti na Slovensku, ako sa k nemu správal ako, ako k handre. Tento človek dnes je naďalej chránený len preto, lebo my chceme. Lebo my sme pred dvomi rokmi povedali, bohužiaľ, áno, Martin Glváč pri rokovaniach spoločne aj s opozíciou vtedy tu vzadu v tejto miestnosti veľmi, veľmi, veľmi arogantne stál si za tým, že sa to smie dotýkať len Michala Kováča mladšieho a v žiadnom prípade druhých ľudí. Dnes vieme, prečo Martin Glváč tak veľmi obhajoval Mariana Kočnera. Obhajoval ho preto, lebo s Marianom Kočnerom je veľmi blízky priateľ, veľmi intenzívne dlhodobo komunikujú, rodinný známy, spoločné dovolenky, jachty v Chorvátsku a podobne.
Uvidíme, v najbližšej dobe možno ešte vyjdú aj iné okolnosti a iné komunikácie pána Glváča s Marianom Kočnerom, uvidíme, čo nám prinesie Threema, uvidíme, čo nám prinesie Whatsapp a Viber, ale nemali by sme len kvôli tomu, že jeden náš kolega, a myslím si ozaj, pardon, zhodou okolností aj podpredseda parlamentu a tým pádom šarža za vládnu stranu SMER, že iba preto, lebo Martinko je s Mariankom kamarát, tak budeme naďalej Marianka chrániť a naďalej bude Marianko, ktorý nám v nahrávke tento týždeň zverejnenej dokázal, ako to myslel úprimne so spravodlivosťou, že iba preto, lebo Martinko Glváč si to bude priať, budeme Marianka Kočnera chrániť.
Čiže pevne verím, že dokážete presvedčiť aj kolegu Glváča, aby vám neukázal to svoje povestné (rečník urobil rukou gesto s dvomi prstami nadol), ale keď teda hovorí, že to heslo si odpozeral od, od Winstona Churchilla, tak nech vám ukáže v tomto prípade teda druhým smerom pršteky. Zaslúži si to spravodlivosť, zaslúžia si to pozostalí po Jánovi a Martine, zaslúži si to každý čestný človek na Slovensku, ktorý nechce, aby ktorýkoľvek prezident zneužíval svoju moc vo svoj vlastný prospech, ako, bohužiaľ, v tejto veci zneužil svoju moc nebohý Michal Kováč, keď dal všetkým páchateľom kauzy Technopol milosť len preto, lebo medzi nimi bol jeho vlastný syn.
Čiže verím, že aj tak symbolicky ten návrh sa, hovorím, tak stretol zhodou okolností aj so zverejňovaním nahrávky medzi Kočnerom, Trnkom a medzi ostatnými vecami, ktoré v poslednej dobe vyplavujú na povrch. Verím, že tak symbolicky ukážeme ľuďom, že nám záleží na spravodlivosti, že chceme vrátiť ľuďom vieru v spravodlivosť a nádej, že Slovensko opäť bude právnym štátom a štátom, kde sa oplatí veriť inštitúciám spravodlivosti, orgánom činným v trestnom konaní, ale že sa oplatí veriť aj poslancom Národnej rady, ktorých si tí ľudia zvolili v dobrej viere, že budeme hájiť verejný záujem. Verejný záujem je zrušiť všetky milosti v súvislosti s kauzou Technopol a o tom bude druhé čítanie, ktoré bude, neviem, už myslím, že Ondrej Dostál hovoril, že by chcel navrhnúť na utorok na 11.00 hod. hlasovanie, my by sme chceli vás naozaj poprosiť, aby v kľude sme sa v tejto veci naozaj objektívne k návrhu postavili a urobili raz a navždy, zadosťučinili spravodlivosti a zrušili všetky milosti v súvislosti s kauzou Technopol.
Ďakujem veľmi pekne.
15. 10. 2019 13:20:35 - 13:21:36 51. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Čiže znenie návrhu. Navrhujem, aby Národná rada na rokovanie zaradila nový bod – odvolanie predsedu Národnej rady, podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Martina Glváča z postu podpredsedu Národnej rady.
Odôvodnenie: Martin Glváč dlhodobo a vedome komunikoval so závadovou osobou Alenou Zsuzsovou, hoci vedel, že táto osoba bola vyšetrovaná v súvislosti s vraždou primátora Hurbanova. Túto skutočnosť zatajil, robil to jako minister obrany a zároveň po smrti Jána a Martiny sa vysmieval ľuďom, ktorí protestovali v súvislosti so smrťou Jána a Martiny. Takýto človek je hanbou na tomto poste, nemá tam čo robiť a je doslova pľuvancom do očí pozostalých po Jánovi a Martine. Dupľom v čase, kedy je vyšetrovaný a čoskoro pred súdom bude stáť objednávateľ vraždy Marian Kočner, s ktorým dlhodobom udržiaval priateľské vzťahy a chodil s ním na dovolenky na jachty do Chorvátska.
15. 10. 2019 13:19:36 - 13:20:31 51. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Čiže druhý procedurálny návrh. Navrhujem, aby Národná rada zaviazala ministra dopravy, aby zverejnil prevody všetkých pozemkov pod R7 smerom na Dunajskú Stredu od roku 2002.
Odôvodnenie: Z peňazí všetkých daňových poplatníkov sa minulo 400 miliónov eur na výkup pozemkov smerom na Dunajskú Stredu alebo obchvat Bratislavy. Podpredseda Národnej rady Slovenskej republiky Béla Bugár na tomto výkupe pozemkov urobil nemorálny kšeft, kedy okradol svoju vlastnú rodinu o 500-tisíc eur. Bol by som rád, aby sme identifikovali aj ďalších politikov a bielych koňov pána Bugára, ktorí na tomto nemorálnom kšefte zarobili na úkor všetkých daňových poplatníkov na Slovensku.
A posledný.
15. 10. 2019 13:18:29 - 13:19:29 51. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Mám tri procedurálne návrhy, tak poprosím potom trikrát čas. Čiže prvý. Navrhujem, aby Národná rada na rokovanie zaradila nový bod – riešenie situácie v justícii. Po prvé, Národná rada svojím uznesením odsudzuje spoluprácu prokurátora Dobroslava Trnku a sudkyne Jankovskej s predstaviteľmi organizovaného zločinu. A po druhé, Národná rada žiada vládu Slovenskej republiky, aby v skrátenom legislatívnom konaní boli prijaté legislatívne opatrenia na bezodkladné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora a sudcu v prípade, že vznikne dôvodné podozrenie, že vzniknú dôvodné pochybnosti o ich riadnom výkone funkcie.
Odôvodnenie: je aktuálna medializovaná kauza komunikácie predstaviteľov justície so závadovými osobami, tak isto aj teda predstaviteľov prokuratúry.
Druhý procedurálny návrh, počkám na čas.
25. 9. 2019 16:57:47 - 16:59:21 49. schôdza NR SR - 10.deň - B. popoludní Tlač 1651 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Matovič, Igor (OĽANO) - poslanec NR SR Uvádzajúci uvádza bod   (text neprešiel jazykovou úpravou)
106.
Kolegovia, kolegyne, toto je naozaj vážny návrh zákona, ako som snažil predstaviť. Tu nejde o to, či teraz sme červení, zelení, z akej sme politickej strany, týka sa to všetkých pacientov, ktorým diagnostikuje lekár podozrenie na rakovinu a odporučí ich na operáciu.
V záujme toho, aby sme teraz nestresovali a za dve minúty nedokázali, hlavne ja by som chcel, aby vystupoval Marek Krajčí, ktorý gestoroval tento návrh zákona a ktorý po lekárskej stránke vie vysvetliť aj tie ostatné veci, ktoré v tom návrhu sú, tak by sme vás chceli požiadať, máte väčšinu, koaliční poslanci, vieme, že chcete dnes skončiť, a bolo, teraz bude posledné hlasovanie, že my by sme teraz vlastne prerušili rozpravu a že by sme pokračovali v rozprave na budúcej schôdze. My to využijeme na to, aby sme aj oslovili vás, ktorí tu tú väčšinu máte, hlavne lekárov, ktorí tu ste, aby sme o tom diskutovali. Je to vážna vec, naozaj skúsme dať tým ľuďom na úkor zdravotných poisťovní, áno, na úkor zdravotných poisťovní právo, aby boli operovaní do dvoch týždňov ľudia, ktorí sú podozriví na rakovinu.
Dobre, čiže nebudeme vás zdržovať, ja by som to teraz ukončil, a teda poprosím vás, ak by ste teda dokázali prerušiť ten, ten proces, to nechám na vás, prerušiť tú rozpravu, aby pokračovala na budúcej schôdzi aj s hlasovaním, a my to využijeme, hlavne teda Marek Krajčí, na to, aby vás oslovil a lekári s lekármi aby ste diskutovali a debatovali o tom, že či tento ústretový krok voči pacientom chorým na rakovinu by sme spoločne urobili.
Ďakujem veľmi pekne.