Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
5. 12. 2019 17:27:35 - 17:28:25 56. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1829 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Prekvapuje ma, pán poslanec, jak si múdry. Ešte si nezistil, že Európska centrálna banka, štáty, ktoré sú v eurách, bude môcť uskladniť si v Európskej centrálnej banke. Ale to si sa ešte ani nedozvedel. Ja by som rád sa ťa spýtal, prečo doviezli Poliaci, ktorí to vybavovali jeden a pol roka, prečo doviezli zlato Maďari, prečo doviezli Nemci, prečo doviezli Rakúšania? Ja na to by som rád, na to by som rád počul tvoju odpoveď, keď si tak chytrý. Nemusíš mať obavy, Európska centrálna banka bude v krátkej dobe fungovať tak, ako by mala a som presvedčený, že to zlato vieme umiestniť tak na trhu, ako bolo umiestnené v Londýne.
5. 12. 2019 9:39:13 - 9:39:56 53. schôdza NR SR - 7.deň - A. dopoludnia Tlač 1823 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Pán poslanec, u vás sme zvyknutí k rôznym veciam, ktoré ale teraz ste si asi niekedy pomýlili, že ste v štvrtej, nie štvrtej cenovej skupine, ale sedíte, ale sedíte v parlamente. Ak máte pochybnosti, alebo máte veci voči konkrétnym sudcom, nič vám nebráni, aby ste pokračovali a podali trestné oznámenie vo veci. Ale nazývať ľudí čvargou a menovať veci, tie slová, ktoré ste tu použili, nesluší to na človeka, ktorý sedí v parlamente, a nerobí to dobré meno ani slovenskému parlamentu, ktorí tu sedíme a ktorí samozrejme máme záujem, aby sa slovenské súdnictvo očistilo.
4. 12. 2019 16:37:46 - 16:39:47 53. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1825 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
70.
Strašne ma zaráža, že hlavne je tu hŕba odborníkov, ktorí nemajú dunstu o dôchodkovom systéme. Lebo beží, samozrejmá vec, je koniec roka, Sociálna poisťovňa valorizuje. Čiže jednak valorizuje dôchodky k 1. januáru, aby mohli prebehnúť napriek tomu, že je tam, je tam výpočtová technika, čiže IT robia, každý aj tak sa dôchodok musí kontrolovať a kontroluje ho, tá kontrola tam je ešte dvojnásobná. Idú vianočné príspevky, takže netreba hovoriť, že nemajú čo robiť, dôchodková sekcia koncom roka. Okrem toho, samozrejme, aj okrem tohto nám zhruba každý mesiac pribúda určité percento dôchodcov, niekedy je to 10-, niekedy je to 14-tisíc podľa toho roku narodenia, ako idú do dôchodku, to je jedna vec.
Druhá vec, ma prekvapuje všetky, že všetci máte obavy o dôchodky, aké budú. Ja sa vás pýtam, koľko vzrástli dôchodky od dôchodkovej reformy, ktorá bola od, berme od 1. 1. 2005 do dnešného dňa? Z hľadiska valorizácie dôchodkov, ktoré boli vyplatené vtedy a koľko sú dneska? Hanbím sa povedať, koľko to je. Aký je priemerný dôchodok invalida? 270 euro. V tom dôchodkovom systéme je hŕba vecí, ktoré treba napraviť. Nebudem ich menovať, ale najväčšia diera v dôchodkovom systéme je druhý pilier. Čo spravil druhý pilier? Nech si ho aj pán Mihál skúsi zrátať, nech si zoberie súvahy a výsledovky druhého piliera jednotlivých správcovských spoločností a zistí, že 90 % je v konzervatívnom fonde, čiže nezarába, a tretí pilier tak isto prepadol. Preto som požiadal guvernéra Národnej banky, aby spravil audit a predložil parlamentu a vláde, v akom skutočnom stave sa nachádza druhý pilier a tretí pilier.
Ďakujem.
26. 11. 2019 13:12:30 - 13:12:57 53. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
12.
Vážený pán podpredseda, od zavedenia druhého pilieru do 30. 9. 2018 odviedla Sociálna poisťovňa dôchodcovským správcovským spoločnostiam 7 mil. 370-tisíc po vrátení 1,1 mld. v rámci viacnásobného otvorenia. Ku koncu roku 2018 je tam stav osem mili; 8 mld. 060-tisíc. Za minulý rok bolo z devätnástich fondov v strate sedemnásť.
Neúspech druhého piliera spočíva v tom, že priemerná mesačná výška doživotného dôchodku, životného dôchodku v priemere 23 euro. Dôchodok s účasťou druhého piliera v roku 2019 o 26 euro nižší ako dôchodok, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Pán poslanec, ale procedurálny som nepočul. Nepočul som procedurálny návrh.

Muňko, Dušan, poslanec NR SR
Procedurálny návrh, aby... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)

Bugár, Béla, podpredseda NR SR
Zapnite ešte pána poslanca Muňka, dobre?

Muňko, Dušan, poslanec NR SR
Chcem, aby Národná banka Slovenska vykonala hĺbkový audit druhého piliera, vyhodnotila stav jeho aktív, rovnako tak aj v treťom pilieri a predložila ho do šiestich mesiacov do pléna Národnej rady Slovenskej republiky. Tento krok považujem za nevyhnutný aj napriek tomu, že Národná banka Slovenska vykonáva dohľad v týchto súkromných firmách.
19. 9. 2019 16:19:58 - 16:21:46 49. schôdza NR SR - 7.deň - B. popoludní Tlač 1555 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
92.
Pani ministerka, viem, že máte zložitú situáciu, pretože tento zákon prešiel pripomienkovým konaním. Chodil som okolo tohto zákonu pomerne dosť, pretože stavovské organizácie tlačia vzhľadom na to, že nemajú šoférov. Ja budem, ja viem, že prejde tento zákon do druhého čítania, ale v druhom čítaním pôjdem s pozmeňujúcimi návrhmi, aby sa vytvoril špeciálny útvar, či pri ministerstve vnútra alebo pri ministerstve dopravy, ktorý bude preskúšavať ľudí 18-ročných a 21-ročných, či už to na kamióne alebo autobusovú dopravu. Pretože iná vec je jazdiť s autom a iná vec je jazdiť s kolosom, ktorý má, niektorý, dve nápravy. To úplne ináč sa šoféruje.
Treba povedať jednu vec. Ja to hovorím preto, že prevádzkujeme autobusovú dopravu a viem, akí šoféri sú u nás a viem, akí šoféri sú v meste, či v bratislavskom alebo v ktoromkoľvek dopravnom podniku, ktorý na Slovensku je. Čiže treba skutočne zvážiť, pretože človek, ktorý nemá odjazdených aspoň 100-tisíc kilometrov, by nemal sadať za kamión alebo za autobus. To hovorím smrteľne vážne. A druhá vec je, keď prídete ku mne a spýtate sa šoférov po sezóne, ešte pred sezónou, pretože jazdia pomerne dlhé trasy, každý z nich je vyťažený. Druhá vec, mladí ľudia sú agresívni. Proste ja mám vážne obavy, ale jedinou možnosťou, že v druhom čítaní napraviť veci, ktoré nie tak ako teraz, že dostane vodičský preukaz, ale bude musieť byť preskúšaný ten človek ešte úplne v ťažkých podmienkach. A beriem, že nájdu sa jednotlivci, ktorí by mohli prejsť.
13. 9. 2019 18:30:22 - 18:32:23 50. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1663 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
136.
Pán poslanec, prekvapuje ma, že ako právnik hodnotíte rozsudky bratislavského Krajského súdu a vôbec že si dovolíte. Ak máte nejaké podozrenia, bol by som rád, keby ste podali, lebo je to vaša povinnosť, trestné oznámenie vo veci.
Hodnotíte, že pán premiér klame. Neviem, kde ste dospeli k tejto celej veci, pretože pán premiér konal tak, ako mal konať. Ja pokiaľ si dobre pamätám, tak súdnictvo v tejto našej Slovenskej republike bolo nastavené a stále pracuje tak, ako ho nastavila Dzurindova vláda, čiže ministri, ktorí tam boli, či to bol pán Čarnogurský, alebo potom pán Lipšic.
Pokiaľ sa týka, to, čo ste tu stále omieľame, pána Kočnera. Pán Kočner dneska by nebol býval na scéne, keby bývalý exprezident nebol udelil milosť pri kauze Technopol, ktorí odcudzili zhruba 300 mil. pri sušenom mlieku a ďalšie veci, ktoré okolo toho boli. Keby nebol udelil milosť svojmu synovi a nebol udelil milosť pánovi Kočnerovi, dneska prípad Kočnera neexistuje, lebo by bol sedel 15 rokov.
K tomu sa nikto z vás tu nevracia. Vraciate sa k prepisom. Pán Podmanický, ale aj ďalší tu povedali, pokiaľ sa týka vášho predsedu strany, ktorý komunikoval, chodil s ním na raňajky. Takisto aj pán predkladateľ, ktorý tu sedí, bývalý návrh na generálneho prokurátora, pán Čentéš musel zoškartovať veci, to, čo vypovedal pán poslanec na Generálnej prokuratúre. Keby nebol to zoškartoval, tak možnože ani váš pán predseda už nesedí na tej stoličke, kde sedel. Nechcem menovať ešte ďalších... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
19. 6. 2019 10:06:06 - 10:08:06 46. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1552 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Pán poslanec, bol by som rád, keby ste už prestali kritizovať finančnú správu alebo vôbec orgány, ktoré spravili, ale hlavne finančná správa a daňové riaditeľstvo po páde daňového systému spravilo obrovský kus práce. Vy si vôbec neuvedomujete tých ľudí a stále dehonestuje finančnú správu a daňové riaditeľstvo. Samozrejmá vec, že podnikateľské prostredie na Slovensku vieme, aké je. Keď som zavádzal v Sociálnej poisťovni, my sme predĺžili vec o rok. Podnikateľské prostredie aj tak reagovalo na poslednú chvíľu. Túto zmenu, ktorú zavádza ministerstvo financií, je veľmi správna a som presvedčený, že nie to, čo má vyrátané, čo táto zmena donesie, donesie desaťnásobne viac. Som o tom presvedčený.
Ale neviem, prečo dehonestujete a stále spomínate ľudí, ktorí, ja som presvedčený, že vy vôbec neviete, ako funguje finančná správa a daňové riaditeľstvo. A neviete ani, aké platy majú verejná správa, čiže daňové riaditeľstvo, Sociálna poisťovňa. Zohnať kvalitných právnikov, zohnať kvalitných ekonómov za tie peniaze, ktorú sú, za ktoré sú platené, je obrovský problém. A stále dehonestovať tých ľudí, to prestáva baviť. Ja vám to hovorím úplne smrteľne vážne, že dostanú sa, či to je Sociálna poisťovňa, či je to zdravotná, zdravotné poisťovne, či je to daňové riaditeľstvo, finančná správa sa dostane do problémov, pretože to je, pre nás všetkých poslancov by to mala byť svätá záležitosť. Pokiaľ je podnikateľské prostredie, resp. ľudia, ktorí páchajú trestnú činnosť tak, aby orgány trestné, tie, ktoré majú konať, mali konať. Ja som podával ročne desaťtisíc trestných oznámení vo veci. Napriek tomu, že to boli obchodné prípady a nemohol som ináč pohnúť s niektorými vecami. Takže by som poprosil, nedehonestujte to, čo zavádzame, pretože každý, každá vec... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
5. 4. 2019 15:02:46 - 15:04:31 44. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1411 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
174.
Pán poslanec, cestovný ruch, všetky krajiny okolo majú svojho národného prepravcu. My ho dneska už nebudeme mať. Všetci prepravcovia, viete, prečo krachujú na Slovensku? Nebudem tu rozvádzať, lebo som v tej problematike naprosto doma. Viete, nerád, ja vás nepoučujem v zahraničnej politike, a chcete ma poučovať? 30 rokov robím cestovný ruch a leteckú dopravu, ktorú poznám.
Ale chcel som sa vrátiť k jednej veci, to, čo ste povedali. Jediné šťastie, že sme neprivatizovali, že neodišlo naše letisko pod konzorcium rakúskeho letiska, lebo v tom momente by sme asi nič nemali. Pretože ja viem, koľko predávame leteniek ročne, zhruba odhadujem, že pomaly 200 až 250 mil. euro sú letenky, ktoré odlietajú naši ľudia z Viedne. Pokiaľ sa týkalo, Viedeň chcela prebudovať naše letisko na Cargo, to sme chceli aj my prebudovať, aby tu bolo Cargo letisko a s Cargom letisko, to, čo dneska je v Luxembursku, hlavne pre Číňanov a Rusov. Proste ani jeden, ani druhý problém nevyšiel, ale nie je to otázka teraz, aby som vás tu zaťažoval, pokiaľ sa týka bratislavského letiska, pretože to poznám dôverne. Ja som povedal, jaké sú náklady. Viem, koľko lietajú ľudí zo Slovenska, a viem, čo Slovensko z hľadiska aj potrebuje. A keď vie to odlietať Ryanair, tak som presvedčený, že za pomoci štátu, pretože, ani nieže štátu, žúp, by sa dali niektoré linky otvoriť a postupne začať lietať, ale to je na dlhú diskusiu.
Ďakujem.
5. 4. 2019 14:49:04 - 14:57:41 44. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1411 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
164.
Vážený pán podpredseda, vážené pani poslankyne, vážení páni poslanci, nemyslím si, že sme tu mali dnes rokovať o odvolávaní ministra, ktorý plní a pokračuje v prvkoch, ktoré naštartovala už predchádzajúca vláda. Osobne považujem za veľmi dôležité, že súčasný minister sa rozhodol nepozerať na výstavbu diaľnic politicky, neškrtal v rozbehnutých projektoch, ako to sme boli svedkami v časoch vlády v rokoch 2010 – 2012, hlavne v podaní vtedajšieho ministra dopravy pána Figeľa, ale pristúpil k téme čisto odborne.
Keby pán Figeľ bol vtedy podpísal to, čo bolo pripravené, dneska sa nemusíme baviť o tuneli. Keby nebol spravil to, čo spravil v roku 2010, neboli by sa dostali firmy, ktoré podnikajú v stavebníctve, do tej situácie, do ktorej sa dostali. Či to je Doprastav, či je to VÁHOSTAV, či je to Skanska alebo je to ZIPP-ka, alebo sú to ktoré firmy. Treba povedať, v stavebníctve robí zhruba 145-tisíc ľudí. Zhruba 9 520 firiem a živnostníkov je v tom. Živnostníci všetci sa dostali po situácii, ktorú nastolil vtedy pán Figeľ, väčšinou do krachu a nakoniec sme zachraňovali Doprastav, tak isto sa zachraňoval čiastočne aj; pardon, VÁHOSTAV, zachraňoval sa Doprastav, ale prešli reštrukturalizáciami väčšinou stavebných firiem na Slovensku. Je to pomerne veľká časť ľudí, ktorí v stavebníctve robí a robí za pomerne nízke peniaze.
Prečo o tom hovorím? Nielenže sa venujem, že ste odvolávali ministra, ale skúste, Doprastav pohorel v Poľsku, skúste nájsť nejakú firmu našu, ktorá by stavala v Rakúsku, Nemecku alebo kdekoľvek inde. Každý si stráži domáci trh. Tie konzorciá, ktoré sú tu vytvárané, sú vytvárané umelo, prakticky vysúťažia sa za ceny, za ktoré sa tie, či ten tunel, ale to isté nás čaká pri Bratislave, pretože keď raz Bratislava bola vyprojektovaná a projektant odhaduje cenu 3,8 mld. až 4, tak nemôže byť postavená za 2,2. Čiže čaká nás tá istá situácia.
Vraciam sa ešte aj k tomu tunelu. Iste ste niektorí pozerali Českú televíziu a pozreli ste si Strahovský tunel. Strahovský tunel tiež si nevedeli, Praha, mesto, spraviť, čo má s tým robiť, tak pozvala nezávislých odborníkov. Tunel, tak ako beriem aj náš tunel, keby sme ho boli dali, vtedy podpísali, tak by bol stál tých okolo 800, možno do 900 mil., dneska bude stáť iste 1,5-krát viac, ako je to, ten, kto to dostavia. Takže preto hovorím, treba, žiadna stavba alebo máloktorá stavba, tak ako je vyprojektovaná a tak ako je cenník nastavený, sa dá za tú cenu postaviť. Nehovoriac o tom, že čím sa stavba predlžuje, tak tie náklady rastú minimálne 8 až 10 % ročne.
Samozrejme, že aj minister Érsek mal svoju zodpovednosť, že, a je tiež, v niektorých prípadoch mal urobiť zmeny skorej. Ale pokiaľ sa týka konzorcia tohto, nespravil žiadnu chybu. Rokoval, pretože keď je raz podpísaná zmluva, ťažko sa z tej zmluvy vycúva, pokiaľ by konzorcium nebolo na túto celú záležitosť pristúpilo.
Takisto som prekvapený, že kritizujete ho za systém výberu diaľničných poplatkov od motoristov. Pripomeniem iba základné fakty. Elektronický systém predaja diaľničných známok motoristom je asi o polovicu lacnejší, ako bol v časoch, kedy bolo treba známky reálne tlačiť, lepiť na okná, ak si aj odmyslíme nemilú povinnosť každý rok tieto známky zoškrabávať z čelných skiel áut, tak vďaka elektronickému predaju sa už nikomu nestane, že by si známku nevedel kúpiť, lebo sú vypredané. Systém navyše prispel k podstatnému zlepšeniu výberu poplatkov v miliónoch euroch, ktoré sú dnes použité na opravu, údržby a diaľnic.
Čo sa týka zahraničných vodičov, tak tu musíme porovnať ministrovu prácu s minulosťou, Kým neboli elektronické nálepky, kontrolovalo sa iba priamo na mieste, teda rovnako, ako sú dnes kontrolovaní zahraniční vodiči, a presne tak, ako to robia u susedov v Rakúsku. Náš minister podľa mojich informácií ešte v spolupráci s ministerstvom vnútra zintenzívnil tieto kontroly. Takže aby sme boli presní, vy chcete odvolávať ministra za to, že zlepšil kontrolu diaľničných známok u cudzincov. Áno, pokuty zahraničia neodchádzajú elektronicky, ale ak by ste sa o problematiku čo len trochu zaujímali, mali by ste vedieť, že takto sa pokuty neposielajú ani z Rakúska, Česka, Poľska, ale ani z iných štátov, či už preto, že tieto krajiny sú pozadu za Slovenskom a nemajú elektronický systém predaja, alebo pretože nie je to v súlade s pravidlami v Európskej únii?
Počul som váš argument, ktorý, o tom, čo funguje v Maďarsku, ale ak si dáte spraviť právnu analýzu tohto postupu, tak budete vedieť, že je sporný. Aj Rakúšania sa pokúšali určité veci, potom od toho upustili. Preto minister spravil jedinú správnu vec a veľmi aktívne tlačil v Bruseli na to, aby sa zmenili európske predpisy. To sa podarilo vďaka nemu a rozhýbať Európu a nerád hovorím, ale aj niektorí opoziční europoslanci túto jeho snahu skôr torpédovali, ako by jej pomáhali. Čo urobili naši europoslanci preto, aby sme mohli čo najskôr vymáhať pokuty za chýbajúce diaľničné známky od zahraničných vodičov? Ale to už je na ich svedomí.
Takže ak by som to zhrnul, kritizujete ministra, ktorý zlepšuje systém elektronického predaja diaľničných známok. Ten dnes funguje lacnejšie ako starý systém. Prináša štátu viac peňazí a zlepšil sa aj dohľad nad zahraničnými vodičmi. Kritizujete ministra za to, že nijako nespomalil alebo, naopak, urýchľuje výstavu diaľnic, pripravuje, rozbieha nové projekty, ktoré Slovensko potrebuje. Opozícia nevidí súvislosti nášho ekonomického rozvoja, že kapacity zamestnanosti a výroby na západnom Slovensku vyčerpávajú a treba práve diaľničnú sieť na to, aby sme mohli lákať zahraničných investorov na stred a východ krajiny, kde máme rezervy. To znamená šikovných ľudí a výrobné priestory.
Chcel by som sa vrátiť ešte k niektorým veciam, ktoré ste tu nastoľovali, cestovný ruch, ale aj leteckú dopravu. Nechcem sa vracať k letiskám, pretože pôsobil som dlho v cestovnom ruchu a, bohužiaľ, sme spravili zásadnú chybu, kedy sme národného prepravcu, keď sme ho začali budovať v ´95. a vláda nám vtedy nepomohla, s nebohým podpredsedom parlamentu, s pánom Veteškom, keby bol vtedy vznikol národný prepravca, možno by sa aj cestovný ruch na Slovensku ďaleko viac rozhýbal.
Hovorili sme tu o letiskách, ale aj k letiskám sa, myslím, vrátime, keď príde zákon, ktorý ministerstvo dopravy pripravuje, pretože ja beriem, že potrebujeme letisko v Piešťanoch, Žiline, ale ja vám hovorím, že tie náklady sú tak vysoké a ekonomické veci, že nie sme ich schopní udržať, budeme mať problém, aby nám fungovalo letisko v Bratislave, Košiciach a ešte aby sme zabezpečili ako-tak letisko v Poprade. Pretože charterové lety, ktoré sú, a my nemáme tak solventnú klientelu, aby ako, tú, čo ste spomínali, ktoré by mohlo, ktorá by mohla zabezpečiť dostatok finančných prostriedkov na jednotlivé letiská. To isté treba povedať, že aj keď prešlo, cestovný ruch z ministerstva hospodárstva na ministerstvo dopravy, je pomerne krátky čas a takisto má málo peňazí na to, aby robilo tú propagáciu a ten marketing, ktorý potrebujeme. Aj keď sme určité veci v prospech cestovného ruchu spravili, ale poviem otvorene, že ani jedna vláda od vzniku samostatnej Slovenskej republiky spravila pre cestovný ruch veľmi málo. Takže je zbytočne vyčítať pánovi ministrovi Érsekovi túto záležitosť.
Ďakujem.
5. 4. 2019 14:32:21 - 14:33:25 44. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1411 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
144.
Pán poslanec, máte pravdu, keby bol pán Figeľ podpísal PP projekt na tunel, nebol by dneska žiaden problém. Je pravda, že strana SMER sa pridala, keď ste dlhovú brzdu, že sme schválili dlhovú brzdu. To je jeden z veľkých problémov, ktorú sme nemali vtedy zahlasovať, pretože dneska by sme boli mali dostatok peňazí, ktoré sme mohli použiť, to, čo ste tu vymenovali.
Tá situácia; môže minister len to robiť, na čo má peniaze. Pokiaľ nemá peniaze, tak to nemôže robiť a musí pripravovať tie veci, kde ide čerpať, hlavne kde sa dajú čerpať štrukturálne fondy. Máte možnosť, znova môžme predložiť do vlády a do parlamentu návrh zákona, kde odblokujme dlhovú brzdu a povedzme si, ktoré úseky cesty, to, čo ste vymenovali, samozrejme, Orava potrebuje tú cestu, ale aj iné regióny potrebujú, nevidím žiaden problém. Treba len ochotu.
5. 4. 2019 14:10:28 - 14:10:59 44. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1411 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
130.
Pán poslanec, nechcem komentovať vaše vystúpenie, lebo neviete, o čom hovoríte. Urážate ministra, že klamal. Vy vôbec nerozumiete právu. A rád by som vedel, v ktorej tej právnickej veľkej organizácii ste 25 rokov robili, lebo tá by musela skrachovať. Nehnevajte sa na mňa, to vaše vystúpenie, čo ste dneska predviedli, nemám k tomu komentár a myslím aj ďalší kolegovia, ktorí tu sedia.
5. 4. 2019 10:50:52 - 10:52:45 44. schôdza NR SR - 2.deň - A. dopoludnia Tlač 1411 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
32.
Som rád, pán podpredseda, že ste uviedli niektoré veci na správnu mieru. Tie tanečky tu už boli, keď sa stavalo PP projekt na Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom. Najlacnejšia diaľnica, aká kedy na Slovensku bola postavená a nikdy lacnejšia diaľnica nebude postavená. Ale to, čo predviedol pán Figeľ v roku, keď nastúpila, nastúpil na ministerstvo dopravy, to ešte budeme opravovať ďalších 10 rokov. To je tak, ako keď vyrokoval prístupové podmienky z hľadiska Európskej únii a nás v poľnohospodárstve.
Chcem vám len podotknúť, páni, že keď hovoríte o stavebníctve, v stavebníctve bolo k tridsiatemu, keď som mal čísla, keď som tu vtedy vystupoval, 9 520 firiem, zamestnaných 143-tisíc ľudí, z tých 9 520 firiem boli všetky, skoro 95 % v červených číslach. Veľké firmy, ako bol Doprastav, VÁHOSTAV, Skanska, ZIPP-ka, vymenujte mi, ktorá firma neprechádzala reštrukturalizáciou? Každá jedna. Každá jedna mala podseknutý rozpočet. Skúste; a aj tie konzorciá, ktoré tu boli, lebo tak, ako dopadla, dopadol tento tunel, tak dopadol, keď si zoberiete a sledujete Českú republiku, Strahovský tunel. Strahovský tunel, rozpočet je o 240 % predražený. Tento tunel bude takisto predražený, keby sa bol staval PP projektom tak, jak ho bolo navrhnuté.
Ale chcem sa vrátiť potom vo svojom diskusnom príspevku aj k ďalším veciam, ktoré ste tu povedali, pán predkladateľ, pretože ste vôbec nepoznali, že Slovensko podpísalo dohovor z hľadiska dopravy pre zamestnancov a pre našich občanov, či to je železničná doprava, čiže vlaková, autobusová, alebo aj lodná doprava, letecká.
16. 10. 2018 14:31:36 - 14:35:23 35. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludni Tlač 1073 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
59.
Vážený pán podpredseda, vážený pán minister, predkladám pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu.
V bode 1, bod 1, čl. I za bod 23 vkladá nový bod 24, ktorý znie:
V § 8, v § 18 ods. 1 sa za písmeno d) vkladá nové písmeno a), ktoré znie:
„ak zmenou pôvodnej zmluvy dôjde k navýšeniu zmluvnej ceny o preukázateľné náklady spojené so zvýšením minimálnej mzdy na základe osobitného predpisu,“.
Osobitný predpis, vhodné citovať legislatívu, ktorá, ktorou upravuje minimálna mzda a práve predpisy s odvodmi do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní.
Doterajšie písm. e) sa označuje ako písm. f).
Nasledujúce body sa potom primerane prečíslujú.
Verejní obstarávatelia alebo obstaratelia môžu čeliť situáciám, v ktorých z dôvodu navýšenia nákladov spojeným s plnením predmetu zákazku, ktoré viaže k povinnému navýšeniu minimálnej mzdy a s tým súvisiacich nákladov, odvodov do Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní, pôvodný zmluvný partner nemôže ďalej plniť predmet zákazky za dohodnutú cenu a ani nemohol danú vec ovplyvniť a bolo by nehospodárne a neefektívne nielen pre uchádzačov, záujemcov v rámci navrhovanej zmluvnej ceny vo verejnom obstarávaní do ceny za predmet zákazky započítať aj riziko náklady pre možné navýšenie minimálnej mzdy a s tým súvisiacich nákladov, čo by mohlo ovplyvniť výšku zmluvnej ceny.
Táto sa, takáto sa najmä na zákaziek, ktorý je predmetom poskytovania služieb, ako sú napr. upratovacie, čistiace služby, strážna služba, ako aj iné služby, pri ktorých sa náklady za poskytnutia tvoria hlavne mzdové náklady a tým aj spojené príslušné odvody sa uzatvárajú na dlhšie obdobie ako jeden rok.
2. V čl. I bode 4 odstavec 1 ods. 12 sa vypúšťa písmeno w).
Doterajšie písmeno, písmená x) až aa) sa označujú ako písmená vv) až z).
V náväznosti na túto zmenu sa upraví úvodná, úvodná veta bodu.
Poznámka pod čiarou 25e) sa vypúšťa, v náväznosti na túto zmenu sa primerane upraví ostatná, úvodná veta.
Zabezpečenie služieb pravidelnej leteckej prepravy prostredníctvom verejného obstarávania je v praxi minimálne ako problematické a z toho dôvodu neustálej premenlivosti cien vyplývajúcich z rôznych trhových faktorov nesúvisiacich s verejným obstarávaním a v skutočnosti častokrát nie je možné predvídať potrebu zabezpečenia konkrétnej služby tak, ako bolo možné jednoznačne špecifikovať predmet zákazky, destinácia, čas, prepravy, mená cestujúcich a podobne v dostatočnom časovom predstihu, potrebné pre realizáciu verejného obstarávania. Navyše nie je možné poukázať na to, že relevantný trh pre konkrétnu zákazku je určovaný aktuálnou ponukou prepravcov pôsobiacich na letisku, letiskách, na ktorých sa má vykonávať nástup na prepravu, t. j. na letiskách, ktoré verejnému obstarávateľovi vyhovujú napríklad vzdialenostne. Vzhľadom na danú obmedzenosť reálneho konkurenčného prostredia, ktoré záväzky hodnotami dosahujú výšky finančných limitov nadlimitných zákaziek, v zásade nie sú spôsobilé ovplyvniť, navrhuje sa, aby zmluvy uzatvárané priamo s letiskami prostredníctvom predajných miest, t. j. prostredníctvom sprostredkovateľa boli vyňaté z pôsobnosti zákona.
Podpísaných je šestnásť poslancov.
22. 6. 2018 10:09:58 - 10:11:45 33. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 942 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Pán poslanec, som rád, že si ocenil prácu fondu, že je dobrá, a prekvapujú ma niektoré veci, ktoré, na ktoré sa pýtaš, pretože to poznáš nakoniec, či sa jedná o prenájmy alebo vôbec o pôde, ktorú má Slovenský pozemkový fond vo svojej správe. Zaujímavé pozemky, ty vieš veľmi dobre, alebo zaujímavé revíry, všetky sú dávno prenajaté, vieš, že sme tento rok schvaľovali zákon, kde sa menila dĺžka prenájmu z hľadiska na to, aby sa mohli niektoré veci pohnúť.
Je zbytočné tu mlátenie prázdnej slamy, pretože keď je raz uzavretá zmluva a tie zmluvy sú uzavreté, s nima sa nedá nič robiť. Samozrejme, raz môže fond odstúpiť vtedy, kedy ten, kto má uzavretú nájomnú zmluvu, neplatí.
Pokiaľ sa týka, a ty vieš veľmi dobre, takisto a aj ostatní poslanci, že to je nastavené tak aj Európskou úniou, že raz keď to pokosí, keď to má aj v prenájme, tak tú platbu dostane. Iná vec, to, čo sme sa koľko razy bavili na výbore, ale aj na prieskume, že hŕba vecí, tie družstvá alebo tie hospodáriace subjekty, ktoré sú hlavne na strednom a východnom Slovensku, že neplatia tým ľuďom, od ktorých majú prenajatú pôdu. Tam, samozrejmá vec, čaká ďalšia legislatívna zmena, ktorú budeme musieť spraviť, to je tak, ako si prenajmeš byt, tak musíš platiť. Tak aj za túto pôdu, keď si ju prenajme, tí hospodáriaci roľníci alebo hospodáriaci eseročky, alebo ktokoľvek, alebo akciovky, budú musieť platiť.
22. 6. 2018 9:13:16 - 9:14:10 33. schôdza NR SR - 9.deň - A. dopoludnia Tlač 942 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
4.
Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, Výročnú správu Slovenského pozemkového fondu za rok 2017 pridelil predseda Národnej rady rozhodnutím č. 1028 z 26. apríla 2018 výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie prerokoval predmetnú informáciu 6. júna 2018, uznesením č. 179 vzal uvedenú informáciu na vedomie a odporučil Národnej rade tiež vziať na vedomie. Výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie uznesením č. 187 z 12. júna 2018 schválil túto informáciu výboru a súčasne ma poveril predniesť na schôdzi Národnej rady túto informáciu výboru a predložiť návrh na uznesenie Národnej rady. Návrh uznesenia je súčasťou predloženej informácie.
Prosím, pán podpredseda, otvorte rozpravu.
21. 6. 2018 11:06:58 - 11:07:08 33. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
87.
Chcel by som navrhnúť, aby správa pozemkového fondu bola zaradená zajtra ráno na deviatu.
13. 2. 2018 15:40:55 - 15:42:55 26. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 830 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
56.
Viete, pán Matovič sa tu raz objaví a príde, že objavil Ameriku. Zákon bol tu predložený, veľmi podrobne spracovaný ešte politickou stranou ANO. Spracoval to bývalý vládny zmocnenec a potom aj podpredseda vlády pre rómsku problematiku pán doktor Chmel.
Ja súhlasím s vami, že treba niečo robiť. Ale to to riešenie, ktoré vy navrhujete, nie je. To, ten materiál, ktorý bol spracovaný, môžem vám ho dať, pretože sme sa snažili niektoré veci riešiť so starostami, lebo to je vec, že starostovia nechcú pristúpiť na to, kde chodia rómske deti s deťmi bielymi, ktoré proste, ktoré ak tam prídu rómske deti, prehlasujú sa z tých škôlok preč.
Tá situácia môže byť len to, že by sme znova postavili, začali stavať školy pre rómske deti, ale aj s internátnou podporou, že tie deti tam budú bývať. Riešenia akékoľvek iné, ktoré sme skúšali, sa neosvedčili a neosvedčia sa, pretože jednoducho starostovia nie sú ochotní proste v tejto veci robiť ďalej a tie deti do školy nechodia. Čiže tie deti sú zanedbané, máte pravdu. Ale pokiaľ nespravíme ten internátny systém, ktorý spravili voľakedy v Izraeli v kibuci, tak zatiaľ s rómskou tematikou alebo s vašou problematikou nespravíte nič.
Ja vám len, pán Matovič, pripomínam, keď ste sa zobrali aj s pánom Hlinom, aj s vládnym zmocnencom, odvtedy ste sa tejto problematike nevenovali. S touto problematikou vláda každá, ktorá bola, sa snažila, riešila peniaze, pokiaľ sa týka, ani sociálne byty nie ste schopní postaviť v intraviláne, lebo nenájdete na Slovensku desať starostov, aby tie sociálne byty, keď tam dáte materiály, ste ich stavali proste v tých dedinách. Tá situácia je dneska skut... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
8. 12. 2017 12:21:54 - 12:22:53 23. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
81.
O slušnosti pána Matoviča sa nedá vôbec pochybovať, lebo on keď príde do parlamentu, potrebuje len vyvolávať cirkus. Pokiaľ sa týka tohto zákona, tento zákon, samozrejmá vec, ľuďom pomôže. Netreba nám vysvetľovať, aj iné veci by sa dali riešiť, pokiaľ sa týka sociálnych vecí, ale môžte riešiť len to, čo vám štátny rozpočet dovolí alebo to, čo vám ministerstvo financií odsúhlasí pre kapitolu ministerstva práce, sociálnych vecí.
Prekvapuje ma stále tá arogantnosť, ktorú, pán Matovič, máte. Lepšie by bolo, keby ste sa dali liečiť a aby ste tu, to, čo tu predvádzate, pretože slovenskí občania vás už asi majú dosť.
A pokiaľ sa týka ešte politickej strany SMER, štyrikrát vyhrala voľby. Uchádzala sa, mali ste sa, boli ste, mali ste sa možnosť aj vy. Mohli ste vyhrať voľby a boli by ste takisto vládli.
5. 12. 2017 22:18:44 - 22:20:03 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
332.
Pán poslanec, nič som nečakal, pretože od vás sa nič nedá ani čakať, ale vrátim sa k dvom veciam.
Ku Kovošrotu. Kovošrot poznám veľmi dôverne. Zavádzate, tak jak ste zavádzali, že má premiér konto na Belize. V Kovošrote v prvom kole bolo vydražené, nedostal úver, čiže prebehlo druhé kolo. Zavádzate, pretože tam nebolo len, že za čo sa kupuje, ale boli tam aj záväzky. Poznám to, pretože to sa zúčastňovali moji priatelia v tej celej záležitosti, pretože som voľakedy robil v Zberných surovinách a Kovošrote, takže to poznám veľmi dôverne.
A od vás sa nič nedá čakať, od daňového podvodníka a zlodeja sa nič nedá čakať, lebo tak ako predal bielemu koňovi svoju firmu, potom najazdí 200-tisíc kilometrov. Proste či to je tlačiarensky stroj a ja vám ich vymenujem stále, nevyplácanie dohôd vašim ľuďom, nakoniec predanie firmy, vrátenie naspäť. Vy nás tu idete poúčať?
Ja by som vás poprosil, keby ste ma nenazývali opicou, opicou, ja vám môžem byť otcom. Opicou môže byť váš otec, keď nazývate mňa opicou. Vyprosujem si to!
A keď mi ešte budete ďalej nadávať, tak si to s vami vyrovnám ináč.
5. 12. 2017 20:02:22 - 20:04:02 24. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 800 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Muňko, Dušan (SMER - SD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
256.
Pán poslanec, vy to máte trochu pomýlené. Spomínate Gorilu, neviem, za ktorej vlády bola Gorila, ale asi za prvej a druhej vlády pána Dzurindu.
Spomínate tuná veci, pričom v prvom rade by ste si mali poupratať pred svojím vlastným prahom. To bola asi najväčšia chyba pani premiérky Radičovej, že vás vôbec menovala za ministra národnej obrany. Nakoniec vás musela odvolať. Alebo myslíte, že vás odvolal pán Fico?
Ja vám nerozumiem, lebo ten hnev, viete, treba si vždycky zvážiť, čo poviem, ako poviem a aký to bude mať dosah. Vy ste sa tak zdiskreditovali, že viac už ako politik sa nemôže zdiskreditovať. A tak, jak to povedal tu Erik Tomáš, vy už, dúfam, nikdy nebudete zastávať nejakú dôležitú funkciu v slovenskej politickej scéne, pretože jednoducho na to nemáte.
Uvedomte si, pourážali ste tu policajtov, pourážali ste tu vyšetrovateľov. Čo má odvolávanie, kauzy alebo odvolávanie pána ministra Kaliňáka s ním? Veď spamätajte sa!
A keď chcete riešiť alebo chcete, tak podajte na pána Kaliňáka trestné oznámenie, spracujte to, máte výborných právnikov a boli ste skoro dva roky vo vláde. Koľko ľudí ste, podali ste trestné oznámenie vo veci alebo veci, alebo ste začali? Nič ste nespravili, len brešete a nič z toho nie je pravda.