Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
12. 2. 2016 1:24:03 - 1:50:53 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážené kolegyne, kolegovia, drahí hostia, drahé zdravotné sestry na balkóne, v túto neskorú rannú už hodinu (jedna dvadsaťštyri), je to hodina, keď mnohé zdravotné sestry aj mnohí lekári majú nočnú službu. Tak pre nich je to asi také normálne, pre poslancov Národnej rady vystupovať o 1.24 hodine je to trošku náročnejšie, ale preto hneď na úvod musím povedať, že drvivá väčšina lekárov, zdravotných sestier, zdravotných pracovníkov na Slovensku vykonáva svoju prácu, nieže prácu, ale povolanie, lebo ja si myslím, že je to povolanie a to tak väčšina z nich aj berie ako povolanie, veľmi zodpovedne, obetavo, a preto im patrí naša vďaka a úcta. A tejto debaty je veľa okolo zdravotných sestier, ktoré sú momentálne vo výpovediach. Zdravotné sestry mnohí poznáme, máme ich mnohí v rodinách, ako známe, niektorí sme boli ich pacienti, poznáme ich ako veľmi obetavé ženy a zodpovedné, preto patrí toto poďakovanie zdravotným sestrám všetkým, aj tým, ktoré nedali výpovede, aj tým, ktoré sú vo výpovediach, ktoré podali hromadné výpovede ako akt zúfalstva, keď chceli poukázať na stav nášho zdravotníctva, na to, koľko sa rozkradne v našom zdravotníctve, pričom chceli tými výpoveďami aj poukázať na to neúspešné rokovanie s ministerstvom zdravotníctva, na to, ako bol schválený zákon o odmeňovaní zdravotných sestier, že neboli zapracované ich oprávnené požiadavky do tohto zákona. A tie sestry tým nežiadali až tak veľa, aj tých 0,03 %, ktoré žiadali za odpracované roky, to nebolo až tak veľa, aby sa to nedalo zapracovať do tohto návrhu zákona. Aj preto sme v prvom čítaní ten zákon podporili, pričom v druhom čítaní sme povedali, že keď tieto požiadavky doň nebudú zapracované, tak opozícia aj klub KDH nebude zaň hlasovať. A pán prezident preto nám ten zákon vrátil na opätovné prerokovanie. Ale SMER chcel ukázať silu a prevalcoval to a nebol ochotný zapracovať tieto požiadavky, nebol ochotný rokovať so zdravotnými sestrami, s ich komorou. Preto tie výpovede prišli od zdravotných sestier a nebolo to jednoduché pre jednotlivé zdravotné sestry podať výpovede, to je veľmi vážny akt. Pre tých kolegov a kolegyne, čo možno sa čudujú, prečo učitelia štrajkujú a zdravotné sestry dávali výpovede, zdravotné sestry podľa zákona nemôžu štrajkovať, hovorím. Tak to je povedané len pre tých kolegov, ktorí by o tom nevedeli.
A čo nasledovalo, keď zdravotné sestry dali tieto hromadné výpovede v Prešove, v Žiline, v Trnave, ale v ďalších nemocniciach? Pán minister Čislák o tom nerokoval a podal na ne trestné oznámenie. Musel sa síce najprv pýtať svojej hovorkyne, za čo vlastne podáva to trestné oznámenie, podal ale na ne trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, keď povedali, že môže byť ohrozená zdravotná starostlivosť až 1 mil. občanov Slovenska. A on s nimi nerokoval, on na ne dal trestné oznámenie. Takto si vláda strany SMER predstavuje rokovania, zastraší, poníži, vydiera. Takto si predstavujú rokovanie? Takto funguje sociálnodemokratická vládna strany SMER? Viete, viacerí vládni poslanci za mnou boli a hovorili, no čo už majú tí riaditelia robiť, že čo by som robil ja vo firme, ak by ti robotníci dali výpovede. Veď potom musia v tých nemocniciach prijať nové zdravotné sestry, sa snažiť, lebo čo už im iné zostáva robiť? No v prvom rade v každom serióznom podniku vrátane nemocnice ak vám podá, ako to bolo v prešovskej nemocnici, 40 % zdravotných sestier, dámy a páni, je ich 40 %, výpovede, tak je tam asi krízová situácia, asi je nevyhnutné rokovať s tými sestrami s tým, že o čo im ide, aké majú požiadavky, a nie ich vydierať a drzo im niečo odkazovať a, pán minister, trestné oznámenia na ne dávať.
A preto aj vystupujem na tejto schôdzi, pretože najvážnejšia situácia je v prešovskej nemocnici. A v tomto kraji žijem, z tohto kraja pochádzam. Pre vašu informáciu, táto nemocnica je koncovou nemocnicou, spádovou nemocnicou pre 700-tisíc pacientov, táto nemocnica zamestnáva zhruba 2-tisíc ľudí, patrí ku najväčším zamestnávateľom v kraji, a preto keďže včera pán minister zľahčoval situáciu s tým, že pod túto nemocnicu akože patrí len Prešovský a Sabinovský okres, áno, sú aj ďalšie nemocnice v našom kraji, ale toto je koncová nemocnica, keď tie okresné, VÚC-karské a ďalšie nemocnice už majú ťažké prípady, posielajú ich do prešovskej nemocnice, a preto keďže tam dala výpovede drvivá väčšina vysoko špecializovaných sestier z tých, ktoré tam dali výpovede na kľúčových oddeleniach, kde sa operuje, a ďalších kardiooddeleniach, tak to je krízová situácia tam, kde bolo rokovať, a nie pánom ministrom Čislákom na ne dávať trestné oznámenie.
Dámy a páni, kým ďalej budem hovoriť o prešovskej nemocnici, lebo budem sa venovať vo svojom vystúpení len jej zo spomínaných nemocníc, nedá mi, aby som v tejto súvislosti nevyslovil také to verejné poďakovanie pánovi biskupovi Lachovi, predsedovi Rady Konferencie biskupov Slovenska, ktorý má u nich oblasť zdravotníctva na starosti, žije v Prešovskom kraji, tam sa stretáva s lekármi, so zdravotnými sestrami, na komisii pri KBS-ke sa stretáva s jednotlivými nemocničnými kaplánmi, ktorí pôsobia po celom Slovensku, a pozná skutočnú situáciu, aká je v našich nemocniciach na Slovensku – nie to, čo nám pán minister Čislák s predsedom výboru Rašim tu maľovali dneska naružovo –, oni poznajú tú situáciu, a preto jeho vyjadrenie, ktoré pán kolega Matovič tu čítal, bolo na základe skutočného poznania stavu nášho zdravotníctva, pričom keď hovoril o tých skupinách oficiálnych aj neoficiálnych, ktoré ovládajú naše zdravotníctvo, tak on vedel, o čom hovorí, keď hovoril o zdravotných sestrách s tým, v akej zúfalej situácii sú, keď cez to všetko podali výpovede, a nemyslite si, že tie, čo nedali výpovede, sú spokojné, lebo nie sú spokojné, pán minister Čislák povedal, že odstúpi, ak zdravotná sestra bude mať nižší plat podľa nového zákona, ako ho mala predtým. A zdravotné sestry aj nám ukazovali, že o 100 aj o150 eur budú mať podľa nového zákona nižšie platy, pričom pán minister Čislák ich odkazuje na kolektívne vyjednávania s riaditeľmi nemocníc. Ale platnosť kolektívnej zmluvy konkrétne v prešovskej nemocnici sa končí v apríli po voľbách. Takže má pravdu kolega Novotný, keď hovorí, že jasne pre SMER znie úkol vydržať v tomto ešte 3 týždne do volieb a potom s tým nech sa deje, čo sa deje, pán minister Čislák predsa nekandiduje za SMER, pán minister Čislák to musí doklepať ešte 3 týždne vo funkcii, odvolávali sme ho za posledný rok dvakrát, ten by ešte vydržal vo funkcii ministerskej, aj keby sme dvakrát ho do volieb odvolávali, on by to ustál, úkol znel jasne vydržať do 5. marca a zastrašiť tie sestry, konkrétne v prešovskej nemocnici, kde pán riaditeľ Čuha robil námestníka za prvej vlády Roberta Fica pani Pažinkovej, dneska šéfke Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pán poslanec Raši a minister Čislák ak dali tie sestry výpovede, okamžite do tej nemocnice nabehli, košická klika predsa si prešovskú nemocnicu nenechá ujsť. Bolo treba vtedy vydržať. Aj včera na zdravotníckom výbore zaznelo, že zdravotná starostlivosť je tam zabezpečená. Predstavte si 40 % zdravotných sestier z 865 tých sestier, budem presný, podá výpoveď, je ich 395 a minister zdravotníctva podá trestné oznámenie na ne za šírenie poplašnej správy. Niektoré tie sestry stiahli svoje výpovede, z nich 304 včera to bolo, dneska 302 z nich ešte je vo výpovediach. Avšak zdravotná starostlivosť podľa pána ministra je tam zabezpečená.
Viete, ja nie som ani lekár, ani nepracujem v zdravotníctve, ale mne tu niečo nesedí. Tam v Prešove na oddelení koronárnej jednotky zo 158 zdravotných sestier robia tri tie sestry, arytmologická jednotka z jej 12 zdravotných sestier tam má teraz jednu zdravotnú sestru. Tak čo tam urobili? Spojili tieto oddelenia. Perinatologické centrum pre patologických novorodencov tam má z 28 zdravotných sestier 7. Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny, čo je tam veľmi dôležité oddelenie, ich z 27 má osem. Chirurgia, lôžkové oddelenie ich tam zo 40 má osem. Zdá sa vám to normálne? Tých 304 sestier, ktoré sú vo výpovediach im tam nechýba? Samozrejme, tá nemocnica funguje v obmedzenom režime, keď pacientov, ako kolega Hlina spomínal, operácie sa odďaľujú, niektoré prípady sa odtiaľ posielajú do Košíc. A, samozrejme, pri takomto minimálnom zabezpečení zdravotnej starostlivosti tam môže dôjsť ku zlyhaniam, aj ku fatálnym zlyhaniam. A sú indície a prípady, ktoré svedčia o tom, že už tam k nim došlo. Aj dneska TV MARKÍZA v Televíznych novinách poukázala v tejto súvislosti na úmrtie detského pacienta. Áno, kolegovia lekári aj pán Novotný povedal, môže sa to stať aj pri zabezpečení plného stavu, aj keď je poskytnutá komplexná zdravotná starostlivosť, môžu sa stať aj fatálne zlyhania. Ale ten predpoklad, že sa tam ide s takýmito minimálnymi stavmi, je veľmi vysoký. A na tých oddeleniach sa pracuje pod obrovským stresom. A k tomu sa pridáva stres, ktorý vytvára vedenie tejto nemocnice. Toto vedenie, keď sestry z tej nemocnice odišli na PN-ky, robilo čo? Pozývalo ich esemeskami, naháňalo ich cez starostov obcí, aby sa dostavili na príslušnú mimoriadnu schôdzu. V tom momente tie sestry boli na PN-kách.
Čo robí to vedenie prešovskej nemocnice ďalej? Organizuje podpisovú akciu o tom, že si tí pracovníci v nemocnici, ktorí sú tam dneska, neprajú, aby sa tie sestry vrátili naspäť do nemocnice. Keď som sa na to pýtal na zdravotníckom výbore, jej pán riaditeľ povedal: „My to neorganizujeme, my neorganizujeme ani to, že počas PN-ky sú tie sestry bombardované esemeskami, návštevami starostov, aby sa dostavili do nemocnice.“ Kto to organizuje? Vážne je niekto taký naivný, že si myslí, že to organizujú lekári, ktorým chýbajú tie sestry, ktorí nemôžu bez nich operovať, pretože tam nemajú adekvátne špecializované sestry? Sú donútení, samozrejme, vedením napriek tomu operovať. Aj preto včera som bol na zdravotníckom výbore a moji kolegovia z opozície žiadali na ňom o poslanecký prieskum aj v prešovskej nemocnici, pretože len tam na mieste činu sa dajú niektoré tie veci preveriť. Máme o tom informácie od zdravotných sestier, od lekárov, od občanov, od pacientov, ale poslanecký prieskum je štandardnou formou a tento mal sa uskutočniť čo najrýchlejšie.
Aby ste si nemysleli, že si vymýšľam, tak vám prečítam verejne dostupný list jedného lekára z prešovskej nemocnice. Musím dopredu povedať, že vôbec toho lekára nepoznám, ten lekár má iniciály S.S., nebudem čítať radšej jeho celé meno, ale je to verejne dostupné, takže preto si to dovolím prečítať. Je asi tri týždne starý tento list, tá situácia teda dnes je ešte horšia. Ten nadpis znie: „Čo ďalej – alebo nielen výpovede. Ten text potom pokračuje takto: „V týchto dňoch v prešovskej nemocnici je situácia, ktorá ešte nikdy v jej histórii nenastala, neúspešné rokovania Odborového združenia zdravotných sestier a pôrodných asistentiek s ministrom zdravotníctva vyústili až do prijatia novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, čo pre zdravotné sestry v štátnych nemocniciach znamená koniec garancie platobných podmienok vyplývajúcich zo zrušeného zákona, napadnutého terajším poradcom premiéra pre zdravotníctvo,“ to je to, čo som hovoril, že zdravotným sestrám podľa nového zákona hrozia v štátnych nemocniciach nižšie mzdy, než aké mali doteraz, „namiesto toho minister odporučil zdravotným sestrám, že si ich majú zachovať alebo vyrokovať v kolektívnych zmluvách. Tento stav vyústil až do posledného možného riešenia podania výpovedí tých sestier, ktoré s takýmto riešením nesúhlasili. Od prvého dňa podania tých výpovedí tam sa postupne zhoršovala atmosféra na jednotlivých oddeleniach, dochádzalo často k slovným i iným spôsobom nátlaku na zdravotné sestry vo výpovediach, ktorý sa ubúdajúcim časom smerom k uplatneniu výpovednej lehoty začal stupňovať. Táto stresová situácia sa vyhrotila až do takej miery, že jednotlivé sestry tam prestali zvládať bežné pracovné situácie a pod hrozbou možnej chyby pri svojej práci sa rozhodli z práce odísť. Keďže ich vedúci pracovníci im odmietali nárok na dovolenku, riešili situáciu odchodmi na PN-ky, ktoré sa z týchto dôvodov stali hromadnými. Tento stav ochromil nemocnicu ako celok a pre kompetentných bol jasnou správou, že situácia je vážna a je nutné začať seriózny dialóg, aby sa tá situácia v ich nemocnici v čo najkratšom čase znormalizovala. Namiesto rokovania a upokojenia ale ten krízový režim pokračuje a zodpovední poskytovatelia zdravotnej starostlivosti prehlasujú, že sú schopní zachovať dostupnú a bezpečnú zdravotnú starostlivosť až po odchode všetkých zdravotných sestier, ktoré sú u nich vo výpovediach. Ako by to malo byť? To nevieme. Od odchodu asi tretiny sestier vo výpovediach sa tam medziľudské vzťahy premenili na priam osobnú nenávisť vedúcich pracovníkov, primárov a vedúcich sestier niektorých oddelení voči sestrám vo výpovediach. Niektorí tam denne telefonujú, posielajú esemesky, alebo iným spôsobom kontaktujú zdravotné sestry na PN s odkazom, že ich už na svojich oddeleniach nechcú, že zlyhali, lebo odišli od lôžok pacienta, sú pre nich hyeny,“ pardon, ale citujem, „sliepky. A to, čo tu ďalej pokračuje, radšej neprečítam. Pokračujem ďalej v tomto citovaní: „Uvádzam len veci, ktoré som sám počul, ale tých prívlastkov je oveľa viac. To zažívajú sestry dennodenne ako ďalší spôsob nátlaku, aby sa vzdali, aby pokorne prišli naspäť a stiahli výpovede, aby prestali bojovať o to, čo majú. Potom si z nich zrejme niektoré vyberú a niekam zaradia, lebo ich terajší vedúci pracovníci už predsa nechcú. Každému súdnemu človeku musí byť smutno z toho, čo sa teraz v prešovskej nemocnici deje, a to nielen lekárom, zdravotným sestrám, ošetrovateľom, ale i bežným pacientom, pretože pri tomto stave naozaj nemajú záruku, že budú kvalitne ošetrení, že niekto v strese neurobí chybu. Nech sa tento stav skončí akokoľvek, to nebude pre nikoho víťazstvom, lebo zanechá za sebou zničené medziľudské vzťahy v kolektívoch, vzájomné priateľstvá, ktoré sa zmenili na nenávisť, horkosť bežných ľudí, ktorí sa domnievali, že demokraciu u nás už nemožno ohroziť. Prosím všetkých, ktorých sa tento stav týka, aby začali hľadať a našli rozumné riešenia, riešenie tejto situácie, bez ohrozenia zdravia a života ktoréhokoľvek pacienta, lebo sa to teraz ešte dá urobiť, ale o chvíľu môže byť na to neskoro.“ Na konci tu je uvedené, že je to zo dňa 16. 1. 2016, a sú uvedené iniciály lekára S. S.
Dámy a páni, už som to povedal vo svojej faktickej poznámke, tá situácia je dnes ešte horšia, dve tie sestry, ktoré včera sa vrátili naspäť do prešovskej nemocnice, museli podstúpiť tortúru odprosenia toho s tým, že čo si to dovolili. A dostal som aj pred chvíľou na Facebook odkaz od ďalších zdravotných sestier, čo všetko im tam bolo povedané s tým, čo si to teda dovolili, a teda ten, kto ich prijímal naspäť, povedal, že najradšej by im teda dal jednu po papuli za to, čo vystrájajú. Takto ďaleko dospela situácia v prešovskej nemocnici, pričom podľa pána ministra tam je všetko v poriadku, zdravotná starostlivosť zabezpečená. Ak som mu spomenul a naznačil včera, že došlo pritom aj k niekoľkým fatálnym prípadom, tak na mňa vyskočil s tým, že sa mám obrátiť v danej veci na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nuž ale bývalej pani riaditeľke prešovskej nemocnice, ktorá je šéfka Úradu pre dohľad, pán terajší riaditeľ tejto nemocnice jej robil námestníka. Takže to ona ho bude vyšetrovať? Preto som sa pýtal a vlastne neustále aj dnes sa pýtam aj ministra Čisláka, aj pána predsedu výboru Rašiho na to, ako chcú zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na Slovensku v tých troch alebo štyroch nemocniciach, kde chýba vyše päťsto vysoko špecializovaných zdravotných sestier. Veď tie zdravotné sestry majú ponuky ísť robiť do zahraničia. A z nich každá jedna, ktorá odíde do zahraničia, nám na Slovensku bude chýbať. Nové zdravotné sestry na úrade práce nenájdeme a bude trvať roky, kým získajú špecializáciu a kým budú mať určitú prax a odbornosť, aby mohli poskytovať takú zdravotnú starostlivosť, akú ju poskytujú tieto teraz. Sú to zdravotné sestry s vysokoškolským vzdelaním, s praxou, odbornosťou. A mne bude veľmi ľúto a nám všetkým by malo byť ľúto, keď budú odchádzať do zahraničia. A drvivá väčšina z týchto sestier nemá svoju prioritu odísť zo Slovenska, má rada svoje povolanie. Sú to obetavé zdravotné sestry, ktoré chcú doma pracovať, pričom tie ich požiadavky neboli také finančne neúnosné pre náš štát, aby sa s nimi nedalo dohodnúť, len treba bolo s nimi rokovať, ale všetko v tejto krajine momentálne, keď tu máme jednu vládu a stranu, závisí od jedného muža, od predsedu vlády Roberta Fica. A ten im minulý týždeň dal nádej, povedal, že sa môžu vrátiť na svoje miesta za tých podmienok, za akých pracovali. (A tie sestry to prijali. Povedali, že tak urobia.) A už v pondelok to neplatilo, do prešovskej nemocnice nemôže sa vrátiť 304 zdravotných sestier, ale sa im odkazuje, že ich môže byť takto len 188. Tam tým chcú medzi nich vraziť klin s tým, že ktoré tam prvé prídu naspäť a odprosia, tak tie prijmú, pokoria, pričom tým zvyšným ukážu: „Vidíte, toto už nikdy viacej, vážené sestry, nerobte.“ Pokoriť, vydierať ich chceme? Ako tak chce naplniť svoje slovo premiér Robert Fico, od ktorého rozhodnutia dnes závisí všetko. Ak by chcel ten problém vyriešiť, mohol byť vyriešený jedným telefonátom. Alebo nemôže rozkázať ministrovi Čislákovi a ten rozkázať riaditeľom nemocníc, lebo košická klika si takto rozdelila sféru vplyvu a prešovská nemocnica patrí do sféry vplyvu košickej kliky aj po jej odchode z druhej najvyššej ústavnej pozície v tomto štáte? Čo sme to takto za krajinu? Ľudovít Ódor vypočítal, že sa tu stráca na zdravotníctvo štvrtina peňazí (viac ako jedna miliarda.) Tak v akej to krajine žijeme? Korupcia zožiera našu spoločnosť a v zdravotníctve je to úplne perfídne, keď si pacienti naozaj musia nosiť toaletný papier a ďalšie zdravotné pomôcky do nemocníc a na cétečkách a ďalších veciach sa tu rozkrádajú milióny, stá milióny. Preto keď hovorím o prešovskej nemocnici, som to povedal včera na zdravotníckom výbore, povedal som to už aj dneska vo faktickej poznámke, tá situácia je tak zlá, tie medziľudské vzťahy sa tým, že to vedenie ich dlhodobo neriešilo, skôr ich svojimi zásahmi zhoršovalo a prilievalo tak olej do ohňa, tá situácia je zrelá na to, že by vedenie prešovskej nemocnice mohlo byť okamžite odvolané, inak sa tá situácia tam ani nedá riešiť, a premiér Robert Fico nech naplní svoj sľub, ktorý dal verejne tým sestrám, že sa môžu vrátiť na svoje pozície za tých podmienok, za akých tam pracovali.
Situácia u nás nie je taká, že by bol nadbytok na Slovensku špecializovaných zdravotných sestier, ktoré naozaj tu potrebujeme, a ony majú ponuky na odchod do zahraničia a mne aj nám v KDH bude veľmi ľúto ak budú musieť opustiť túto krajinu, pretože ak to urobia, budú nám všetkým chýbať. Všetci sme buď pacienti alebo potenciálni pacienti a zdravotníctvo teda je to, na čom by nám malo záležať.
Takže vyzývam premiéra Roberta Fica, aby dodržal svoj sľub, ktorý dal minulý týždeň tým sestrám, aby sa mohli vrátiť do nemocníc za tých podmienok, za akých tam pracovali, k lôžkam pacientov. Ďakujem za pozornosť. (Potlesk.)
12. 2. 2016 0:23:08 - 0:25:08 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne, pán kolega, za vaše vystúpenie. Naozaj tie sestry keď podali výpovede, tak to nebol pre ne jednoduchý krok. A preto hovorím, že to bol pre ne akt zúfalstva a týmto aktom zúfalstva chceli poukázať na neúnosnú situáciu v tých príslušných nemocniciach, ale aj v celom našom zdravotníctve, kde podľa člena rozpočtovej rady sa rozkradne jedna štvrtina tých peňazí. A nie je ich málo, je to zo 4,5 mld. viac ako jedna miliarda.A keď ste hovorili o tom prípade chlapa z Hanušoviec, ktorý nemohol ísť na operáciu, tak takých prípadov bolo oveľa, oveľa viac a naozaj dnes sa objavujú indície prípadov, keď došlo aj ku fatálnym zlyhaniam v prešovskej nemocnici, a presne ste poukázali na to, že chcú ich pokoriť, vydierajú ich, dobre vedia, že vo výpovediach je viac ako 300 zdravotných sestier v prešovskej nemocnici a verejne im odkazuje minister zdravotníctva a riaditeľ tejto nemocnice, že majú pre ne len 188 pracovných miest a presne čakajú na to, ktoré to vo svojej ekonomicko-sociálnej situácii, v rodinnej situácii nevydržia a tam prídu naspäť prvé a za nimi budú nasledovať ako ďalšie, ale najprv budú musieť, obrazne povedané, na kolenách odprosiť, aby mohli pokoriť tie ostatné a ukázať, že: „Vidíte, vidíte, takto ste dopadli, na budúce si pekne rozmyslite, či budete dávať výpovede.“ Ale u mňa majú obrovský obdiv za tú svoju obrovskú statočnosť, ktorú takto ukázali, na ktorú ste poukázali vo svojej výpovedi aj vy.
12. 2. 2016 0:00:22 - 0:02:22 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem veľmi pekne, pán kolega, za vaše vystúpenie. Naozaj som nečakal, keď som kládol otázky ministrovi zdravotníctva a pánovi predsedovi výboru Rašimu, ako chcú vyriešiť zdravotnú starostlivosť v tých nemocniciach, z ktorých odišli zdravotné sestry, dneska je to viac ako 500 sestier vysoko špecializovaných, ako toto vyriešia a ako naplnia ten sľub pána premiéra Roberta Fica o tom, že tieto sestry sa naspäť môžu vrátiť na svoje pracoviská bez toho, aby utrpeli napríklad na mzde. A nečakal som, že my dvaja opoziční poslanci to budeme tu rozprávať, pretože túto situáciu môže vyriešiť jeden človek v tejto republike jedným svojím pokynom. Je to premiér Robert Fico, ktorý takýto prísľub minulý týždeň dal, jedným pokynom tí jeho riaditelia to splnia, aj situáciu v prešovskej nemocnici vyriešia okamžite, pretože to fatálne zlyhanie, ktoré ste spomínali aj pri prešovskej nemocnici, ktoré mohlo nastať aj pre zníženú zdravotnú starostlivosť, to úmrtie dieťaťa má vyšetrovať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, teda pani šéfka Pažinková, ktorá bola v Prešove v nemocnici riaditeľka, pričom pán súčasný riaditeľ Čuha jej robil námestníka? Táto košická klika, ktorá vládne v prešovskej nemocnici, a keď tam bol problém, okamžite tam nabehol pán minister Čislák a pán Raši, ďalší členovia košickej kliky, to vyrieši? V prešovskej nemocnici situácia je veľmi zlá, tá atmosféra je tam neúnosná. Aj včera som povedal, zopakujem to, dá sa to tam vyriešiť aj tak, že sa okamžite odvolá vedenie tejto nemocnice.
11. 2. 2016 22:38:07 - 22:39:59 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vstup predsedajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Vážený pán Raši, pán minister mi neodpovedal na zásadné dve otázky. Tak preto sa budem pýtať aj vás, a toto očakávala verejnosť, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť pre pacientov v tých nemocniciach, z ktorých odišlo na Slovensku zhruba 500 vysokošpecializovaných sestier, ako naplníte prísľub Roberta Fica, že všetky sestry, ktoré sú vo výpovedi, sa môžu vrátiť do nemocníc na svoje pôvodné miesta. Ako to urobíte?
A keď hovorím o zdravotných sestrách, nedá mi, aby som sa nešpecializoval na prešovskú nemocnicu. Čo urobíte s tým, že vedenie nemocnice neustále aj v minulosti aj dnes neustále perzekvuje zdravotné sestry, aj tie, ktoré stiahli svoje výpovede, a tak sa vrátili naspäť, čo urobíte s tým, že vedenie prešovskej nemocnice organizuje podpisovú akciu proti tomu, aby sa sestry, ktoré sú vo výpovedi, tam mohli vrátiť naspäť.A keď hovoríte o medializovaných prípadoch, očakával som aj od vás, aj od pána ministra, keď neustále hovoríte o tom, že zdravotná starostlivosť je zabezpečená, tak dneska že sa vyjadríte k tomu, o čom informovala TV MARKÍZA vo svojich Televíznych novinách, že v prešovskej nemocnici došlo k úmrtiu detského pacienta a s veľkým podozrením a možnosťou preto, že tam nebola zabezpečená zdravotná starostlivosť, že tam nebolo dostatok sestier na príslušnom oddelení.
11. 2. 2016 21:49:14 - 21:51:14 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pán minister, vy sa nehanbíte? Vy sa naozaj nehanbíte? Občania na Slovensku chceli počuť z vášho vystúpenia, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť v slovenských nemocniciach, lebo dnes vo výpovedi je 500 vysoko špecializovaných sestier. Občania na Slovensku toto chceli od vás počuť. Takisto tie sestry chceli počuť, ako naplníte prísľub Roberta Fica, ktorý dal minulý týždeň týmto sestrám, že sa môžu vrátiť do nemocníc. Toto chceli od vás počuť občania, ako je zabezpečená zdravotná starostlivosť a tie sestry ako sa môžu vrátiť, ako naplníte sľub premiéra Roberta Fica.
Pán minister, budem hovoriť teraz o prešovskej nemocnici, aby to bolo plastické, ktorej situáciu poznám. Tam 864 sestier dalo výpoveď 375 sestier, dnes je vo výpovedi 302 sestier. A vy vždycky tvrdíte, že je tam zabezpečená zdravotná starostlivosť. Ako to je? Tam ostali na oddelení koronárnej jednotky z 15 zdravotných sestier tri, na oddelení arytmológie z 12 zdravotných sestier jedna, na chirurgii je to zo 48 zdravotných sestier. Vážne si myslíte, že je tam zabezpečená adekvátna zdravotná starostlivosť? Pán riaditeľ počas toho, keď sú tie sestry na PN-ke organizuje schôdze a pozýva ich a perzekvuje ich, aby sa dostavili do nemocnice, tak, že, po ďalšie, tie sestry, ktoré aj včera zobrali naspäť výpovede a vrátili sa do nemocnice, najprv musia odprosiť, obrazne povedané, na kolenách (Potlesk.), sú vydierané, lebo, viete dobre, že 302 ich je výpovedi a odkážete im verejne, že 188 ich prijmete. Takto naplňujete prísľub Roberta Fica, ktorý takto si to predstavuje? Sestry... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
21. 12. 2015 14:49:04 - 14:50:28 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Ďakujem všetkým kolegom. Najprv na pána Bagačku. Pán Bagačka, nieže ja to hovorím, pán prezident píše, že čo sa týka stupňa ohrozenia nášho štátu, je na najnižšej možnej úrovni v tejto oblasti terorizmu. Tak to myslel pán prezident a ja vo svojom vystúpení. Samozrejme, že občania požadujú bezpečnosť. To je prvoradou úlohou štátu postarať sa o bezpečnosť občanov. Ale viete, čo občania požadujú? Aby namiesto toho, že ich policajti merajú, rýchlosť ich auta za každým jedným rohom, aby ich polícia a ostatné bezpečnostné zložky štátu ochránili pred drobnými krádežami dennodennými v niektorých oblastiach. Pred kriminálnymi živlami, pred neprispôsobivými občanmi, pred úžerníkmi, alebo aby polícia a ostatné bezpečnostné zložky štátu ochránili predsedu parlamentu pred tým, že mu vykradnú jeho byt. Ako funguje bezpečnosť v tomto štáte? Chcete chrániť občanov pred teroristami, pred možno ISIS a nevieme ochrániť byt predsedu parlamentu pred vykradnutím? Takto vyzerajú naše bezpečnostné zložky. Veď to je na smiech.
21. 12. 2015 14:28:49 - 14:41:38 60. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1868 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Vážené dámy a páni, priebeh prerokovania týchto návrhov zákonov, ktoré podľa premiéra Slovenskej republiky patria ku protiteroristickým opatreniam, je signifikantný a aj záver, dnešná schôdza, keď dva dni pred štedrým dňom sa tu stretávame, aby sme po vrátení prezidentom prerokovali tento návrh zákona, nasvedčuje tomu, ako vôbec sa rokovalo o tomto návrhu zákona. Keď tu minister spravodlivosti v prvom čítaní prednášal tento návrh, ani raz nevystúpil. Keď sme ho vyzývali, opoziční poslanci, aby odpovedal na niektoré otázky, nevystúpil.
V druhom čítaní tento návrh zákona predkladali pán minister pôdohospodárstva, školstva a ďalší, ktorým to vôbec neprislúchalo. Ak tu v druhom čítaní poobede prišiel pán minister vnútra Kaliňák, tak tu 15 - 20 minút rozprával o hasičoch a o vyzbrojovaní hasičov, ako sa teraz hasičom darí, aké majú mzdy, ale k predmetnému návrhu zákona povedal minimálne a preto sa nečudujem, že pán prezident vrátil tento návrh zákona, ktorý rieši 16 noviel návrhov zákona, pretože jediným dôvodom, prečo vláda na čele s Robertom Ficom predložila tento návrh zákona, je marketingovo predvolebné opatrenie, ktoré vecne vôbec neprimerane pôsobí na to, čo je deklarované v názve. Len v samotnom názve je deklarované, že sú to údajne protiteroristické opatrenia a keď si ich človek prečíta, tak zistí, že väčšina tých návrhov nemá s bojom proti terorizmu nič spoločné. Sú to populistické návrhy a je to neprimeraný a neodôvodnený zásah do slobôd občanov Slovenska a do súkromia občanov Slovenska.
A prečo vláda predkladá tieto návrhy zákonov? Nuž Robert Fico chce strašiť občanov Slovenska pred terorizmom. Pred terorizmom, ktorý na Slovensku ani nie je, tak ako o tom píše pán prezident. Dovolím si prečítať túto časť. Pripomínam, že pán prezident má informácie od tajných služieb a cez to všetko píše, citujem pána prezidenta:
"V tejto súvislosti pripomínam, že stupeň ohrozenia nášho štátu je podľa dostupných údajov na najnižšej možnej úrovni. Domnievam sa, že predkladateľ návrhu zákona nepreukázal, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bola dôvodná, dôvodný tak rozsiahly súbor zásadných legislatívnych zmien, 16 noviel zákonov, ktoré obsahuje tento schválený zákon a prijímať ich tak urýchlene v skrátenom legislatívnom konaní. Považujem za zásadnú chybu predkladateľa návrhu zákona, že schválený zákon nebol predmetom štandardného pripomienkového konania, v ktorom by sa mali možnosť vyjadriť všetky relevantné subjekty."
Takže v skrátenom legislatívnom konaní údajne protiteroristické návrhy zákonov, len aby sa občania Slovenska vystrašili, len aby sa využilo teraz pred voľbami emócia, ktorá tu bola po útokoch v Paríži.
Dámy a páni, ale ďalším dôvodom, prečo vláda prišla s týmito návrhmi zákonov, sú tie, že vláda, Robert Fico, nechcú, aby sa hovorilo o kauzách, ktoré sú spojené s tohto vládou. Len z posledného obdobia sme tu pred týždňom odvolávali ministra životného prostredia pre predraženú kompu. Robert Fico nechce, aby sa hovorilo o predraženej kompe. Za to predraženie by sa možno dali zaplatiť vyššie platy učiteľom. Robert Fico nechce, aby sa hovorilo o zmluvách, ktorú urobila Všeobecná zdravotná poisťovňa s tetou Ankou, s tetou bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne a ktorá je dôchodkyňa. Robert Fico nechce, aby sa hovorilo o ALU vratkách, teda vratkách z Hornonitrianskych baní, ktoré jeden bývalý poslanec za SMER doma balil do alobalu niekoľko miliónov eur a tie údajne nosil do centrály SMER-u. Robert Fico nechce, aby sa o tom hovorilo. Robert Fico nechce, aby sa hovorilo, ako v posledných dňoch v Prakovciach zo zlievarne, ako končí táto zlievareň, cez to všetko, že pred dvoma rokmi alebo pred rokom a pol dostala dotáciu od vlády Roberta Fica, kde Robert Fico bol osobne spúšťať túto prevádzku, dnes táto zlievareň končí. Robert Fico nechce, aby sa hovorilo o kauze Váhostav.
Dámy a páni, bol tu prijatý zákon, ktorý mal riešiť schránkové firmy vo verejnom obstarávaní a mali preukazovať koncových užívateľov výhod všetky firmy, ktoré sa budú podieľať na verejnom obstarávaní. Prvé skúsenosti, keď tento zákon platí necelý mesiac a pol, sú také, že ani firma Váhostav nedoložila skutočných koncových užívateľov výhod a dokonca podľa usmernenia Úradu pre verejné obstarávanie ani nemusí dokladovať majiteľov z Belize, z Kostariky, z Nového Zélandu.
Dámy a páni, Robert Fico nechce, aby sa hovorilo o tom, že pri reštrukturalizácii Váhostavu si budú môcť aj schránkové firmy uplatniť svoje pohľadávky a že pravdepodobne budú aj vyplatené im 50 % ich nárokov. Keď tu bol schvaľovaný zákon o reštrukturalizácii Váhostavu, bolo hovorené aj ministrom financií, že tieto schránkové firmy si nebudú môcť uplatňovať tento nárok a že z peňazí občanov Slovenska sa im nevyplatí tých 50 % ich nárokov. Dnes prax ukazuje, že si nárokujú aj tieto schránkové firmy a sú im uznané ich nároky. O tom treba na Slovensku hovoriť, toto trápi občanov Slovenska, ale Robert Fico týmto marketingovým ťahom chce prekryť všetky tieto kauzy, ktoré som spomínal, a to sú len niektoré z posledného obdobia. Nechcem vás dva dni pred Vianocami veľmi zdržiavať.
Ak tu, ak tu na Slovensku sú nejakí teroristi, opakovane som hovoril aj v prvom, druhom čítaní, tak sú to tí teroristi, ktorých vláda Roberta Fica priviezla z Guantanáma. Skutoční teroristi na Slovensku sú tí, ktorých vláda Roberta Fica tu priviezla z Guantanáma a naozaj podľa vyjadrení médií jeden z nich bol dokonca osobný strážca Bin Ládina. To sú teroristi, ale to sú tí, ktorých priviezol sem Robert Fico. Preto som povedal aj v prvom, druhom čítaní, že najväčšou hrozbou terorizmu pre občanov Slovenska je vláda Roberta Fica.
Dámy a páni, pán prezident vrátil a navrhuje vypustiť zo zákona všetky opatrenia, ktoré neprimerane zasahujú do slobôd občanov. Aj podľa názoru pána prezidenta nesúvisia s bojom proti terorizmu. Viacerí sme o tom tu hovorili v prvom aj v druhom čítaní, a je to napríklad rozšírenie oprávnení policajta na prehliadku dopravného prostriedku. Sú tam vymenované dôvody. Nie je tam len dôvod hľadanie údajných teroristov alebo boj proti terorizmu. Sú tam aj dôvody ako hľadanie po nezvestných osobách. To znamená, policajti budú môcť prehľadať celé auto hocikedy, pretože takéto osoby sú hľadané denno-denne: oprávnenie policajta použiť zásahovú výbušku proti nebezpečnému páchateľovi, ale nielen proti teroristovi, aj proti ďalším; oprávnenie použiť policajta špeciálnu zbraň, špeciálne strelivo; oprávnenie spravodajských služieb, urobiť predstieraný prevod majetku a zámenu veci; oprávnenie príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ale aj vojenského spravodajstva na to, aby mohli držať drogy, jedy, prekurzory, zbrane.
Dámy a páni, ako toto súvisí s bojom proti terorizmu? Chceme z bezpečnostných služieb vytvoriť novodobé ŠTB? Všetci si pamätáme na obdobie pred 1989, keď naozaj policajt mohol urobiť občanom čokoľvek a ŠTB malo neobmedzenú moc. Chceme toto urobiť aj zo Slovenskej informačnej služby a vojenského obranného spravodajstva? Chceme takéto právomoci po polícii? Nechceme už, aby polícia pomáhala a chránila, ale aby mohla bez obmedzení nakladať s občanmi, s ich slobodou akokoľvek?
Dámy a páni, všetky tieto dôvody, ktoré pán prezident vymenoval, sme tu v prvom a v druhom čítaní spomínali, upozorňovali na ne. Ani jeden z predkladateľov, ani samotný minister vnútra nám neodôvodnil, prečo toto všetko sa v tomto návrhu zákona nachádza a preto v nás to vyvoláva pocit, že jediným dôvodom bolo to, že túto situáciu po teroristických útokoch v Paríži chcú bezpečnostné služby využiť na to, aby si do tohto návrhu zákona mohli dať všetko to, čo tam chceli mať aj predtým možno. A možno, a to už sa až obávam, aby to tak nebolo, že niektoré návrhy, ktoré tam sú, sú také, ktoré ako keby chceli poukázať na to, že tieto tajné služby už niektoré veci už robia. Niektoré opatrenia už robia a len si to chcú takto legalizovať týmto návrhom zákona a ako pán prezident upozorňuje v skrátenom legislatívnom konaní, bez riadneho pripomienkového konania za niekoľko dní bez toho, aby navrhovatelia vystúpili a vysvetlili opozičným poslancom, odpovedali na ich otázky, bez toho, aby sa k tomu mohla vyjadriť verejnosť, aby sa mohli príslušní odborníci k tomu vyjadriť, pripomienkovať v skrátenom legislatívnom konaní, len preto, aby sa naplnili marketingové predvolebné ciele SMER-u.
Preto, dámy a páni, poslanci za KDH budú pri hlasovaní hlasovať a podporia pripomienky prezidenta, aby tie opatrenia, ktoré nesúvisia s bojom proti terorizmu, vypadli z tohto návrhu zákona. Ak vládna väčšina nebude akceptovať pripomienky pána prezidenta, poslanci za KDH sa dvihnú a odídu zo sály, nebudú hlasovať za takýto paškvil. Odídeme zo sály, necháme, aby ste si sami schválili tento návrh zákona a k takému postupu vyzývame aj ostatných opozičných poslancov. (Potlesk.)
15. 12. 2015 11:23:06 - 11:25:06 58. schôdza NR SR - 20.deň - A. dopoludnia Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
71.
Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán kolega Madej, ja si veľmi vážim to, že ste v posledných mesiacoch začali sa téme úžery a úžerníckym nebankovkám venovať, pretože keď som pred viac ako dvoma rokmi tu v pléne Národnej rady opakovane predkladal návrh zákona o tom, aby existoval strop pri týchto úveroch na úroky, strop na úroky pri spotrebiteľských úveroch, tak vtedy som sa tu cítil veľmi osamotene a vtedy som podporu ani od vás osobne, ale ani od vládnych poslancov nedostal.
Ja som rád, že v svojom návrhu zákona alebo v návrhu zákona, ktorý predkladáte, práve tá ročná priemerná miera nákladov, o ktorej ja som toľko tu rozprával, sa opakovane vyskytuje a je tam. Naozaj aj tie dôvody Národnej banky Slovenska, o ktorých ste hovorili a ktoré sme dostali do lavice, boli aj pred dvoma rokmi, aj pred troma rokmi tieto dôvody boli a Národná banka o nich vedela. Preto ma mrzí, že až teraz sa ozýva Národná banka Slovenska.
Ale do návrhu zákona v druhom čítaní sa dostal aj prílepok pána kolegu Kondróta, ktorý naozaj s týmto návrhom zákona nesúvisí. A dotýka sa verejného obstarávania, aby ho nemuseli robiť tí, ktorí dostanú štátnu pomoc. Preto sa moji kolegovia zdržali v druhom čítaní. Teraz pre právnu čistotu, tak ako to píše pán prezident, pre jednoznačnosť a zrozumiteľnosť by bolo vhodné, aby do tohto návrhu zákona boli tieto pripomienky pána prezidenta zapracované.
Ak budú zapracované pripomienky pána prezidenta, ja osobne budem hlasovať aj za celý zákon a nebudem pozerať na ten prílepok pána Kondróta a pokúsim sa o tom presvedčiť aj mojich kolegov v klube.
15. 12. 2015 9:53:35 - 9:55:33 58. schôdza NR SR - 20.deň - A. dopoludnia Tlač 1814 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Vážená pani predsedajúca, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, v súlade s § 73 zákona o rokovacom poriadku som bol určený predsedom výboru za spravodajcu k uvedenému návrhu zákona. Predkladám informáciu k predloženému návrhu zákona.
Návrh spĺňa náležitosti podľa rokovacieho poriadku a legislatívnych pravidiel tvorby zákonov. Súčasťou predloženého návrhu je aj stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky. Zo znenia uvedeného návrhu zákona je zrejmý účel navrhovanej úpravy.
V tejto chvíli musím povedať aj za seba, aj za klub KDH, som presvedčený o tom, že taký bezproblémový návrh zákona proklientsky, ktorý je ústretový voči občanom, tým zamestnancom, ale aj zamestnávateľom, aby mohli teda ročné zúčtovanie posielať elektronicky, tak my v KDH, samozrejme, podporujeme, a som presvedčený, preto som ho nazval aj bezproblémový návrh zákona, voči ktorému nemajú výhrady ani zamestnávatelia, ani zamestnanci, a predpokladám, pretože ho podporia, aj vládni poslanci SMER-u.
Vychádzajúc z oprávnení, ktoré pre mňa ako spravodajcu vyplývajú z § 73 zákona o rokovacom poriadku, odporúčam, aby sa Národná rada po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
V súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre financie a rozpočet, Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky, Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti. Za gestorský výbor navrhujem Výbor Národnej rady pre financie a rozpočet. Odporúčam, aby predmetný návrh zákona výbory prerokovali do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára 2016.
Pani predsedajúca, prosím, otvorte rozpravu.
11. 12. 2015 19:10:42 - 19:12:40 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
260.
Pán kolega Martvoň, veľmi dobre viete, že tento prípad už polícia vyšetruje. Polícia, prokuratúra vyvodzuje trestnoprávnu zodpovednosť. My sme politici, my vyvodzujeme politickú zodpovednosť voči tým, ktorí nesú túto politickú zodpovednosť, a preto tu odvolávame ministra Žiga, ktorý mal konať a mal pána generálneho riaditeľa Lazára odvolať a túto zmluvu, škandalóznu zmluvu zrušiť.
O jakom politikárčení tu hovoríte? Dal som tu možno desať vecných otázok, ktoré súviseli s touto zmanipulovanou súťažou a s týmto predraženým kšeftom na jednej kompe. Nie je na to odpovedané ani ministrom, ani ďalšími vládnymi poslancami. Počúvame tu oslavné básničky o tom, ako pán minister super pracuje. Pán premiér ho neobhajuje, ani tú kompu neobhajuje, miesto toho hovorí, že pán Žiga sa podieľal na investícii Jaguar.
Vystúpi za vás pán Blaha, pán Brixi, pán Jarjabek, pán Raši. Jeden lekár, druhý kultúrnik, tretí filozof, ďalší právnik. To ako súvisí s prevádzkou, s hospodárením, s ekonomikou? Vy nemáte na to ľudí? Neviete vecne odpovedať na tieto otázky? Nevidíte to?
Aj malé decko tomu rozumie, že to je kšeft ako Brno, je to zlodejina, je to predražené! A že sú tam asi s vysokou pravdepodobnosťou alobalové vratky tak, ako sa to dialo pri Hornonitrianskych baniach, keď váš kolega Jánoš tieto vratky finančné v miliónoch eurách balil do alobalu a vracal do strany SMER. S vysokou pravdepodobnosťou je to aj tu. A vidí to už aj malé decko.
11. 12. 2015 19:04:05 - 19:09:57 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
256.
Vážený pán predseda, dámy a páni, vážený pán minister, vystupujem v rozprave preto, lebo pán minister, keď som ja a ďalší opoziční poslanci vystúpili a dali závažné otázky, ktoré súvisia s touto kauzou tejto kompy, tak na tieto závažné otázky ste neodpovedali. Preto vám tieto otázky znovu zodpoviem a vy máte šancu ešte v rozprave vystúpiť. Ak ste chlap, máte vysvetliť tieto závažné otázky, ktoré súvisia s touto kompou. A neseďte tam len a nepozerajte sa, ale vystúpte a odpovedajte na tie otázky. (Ruch v sále.)
V prvom rade najzávažnejšia otázka: Odpovedajte, prečo nemohol túto prevádzku kompy robiť Vodohospodársky podnik, štátny podnik, tak ako to robil roky predtým? Ak bolo potrebné urobiť generálnu opravu väčšiu, lebo podľa vás tá za 200-tisíc je málo, prečo sa neurobila generálna oprava tejto kompy alebo prečo sa nekúpila pre tento štátny podnik vo férovej súťaži nová kompa s príslušnými parametrami?
Ďalej som sa vás pýtal, zisťoval štátny podnik, koľko stojí takáto kompa s takýmito parametrami?
Ďalšia otázka. Pán minister, stíhate to sledovať? Chcem sa vás spýtať, prečo túto súťaž robila súkromná firma Process Management, prečo toto obstarávanie musela robiť súkromná firma Process Management, prečo to nerobia pracovníci štátneho podniku odborne zdatní?
Ďalej som sa pýtal? Kto ručil referenciami za firmu Ponton City, keď mali dokladovať za posledné tri roky zákazky vo výške dvakrát 1 mil. eur v príslušnej oblasti? Kto ručil referenciami za túto firmu, keď tá firma mala dva roky predtým 4-eurový obrat?
Ďalej sa vás pýtam, a pýtal som sa vás v rozprave a ste neodpovedali: Kto ručil za túto firmu obratom vo výške 5 mil. za posledné tri roky?
Utekáte preč, pán minister? Hanba.
Na tieto závažné otázky, ktoré súvisia s týmto verejným obstarávaním tu nebolo odpovedané. Vám to nevadí, vládni poslanci? Vám nevadí, že táto súťaž skončila tak, že niekoľkonásobne súkromná firma to bude robiť drahšie, ako to robil štátny podnik? Toto som sa vás pýtal niekoľkokrát. Aj pána ministra. A on vždycky mal možnosť túto súťaž zrušiť, lebo v súťaži bol iba jeden uchádzač. Súťaž sa v takom prípade má zrušiť alebo sa musí zdôvodniť.
A, samozrejme, firma Process Management a štátny podnik pod záštitou ministerstva životného prostredia to odôvodnili, že jeden uchádzač je v poriadku. Ale jeden uchádzač, ešte raz vám to zopakujem, súkromný prevádzkovateľ, keby to vysúťažil za nižšiu cenu a ponúkol kvalitnejšie služby ako štátny podnik, tak by to bolo v poriadku, ale tento súkromný prevádzkovateľ niekoľkonásobne drahšie. A môžme sa baviť o tom, že koľkonásobne drahšie.
Povedal som v rozprave, a pýtam sa pána ministra Žigu: Keď táto kompa bude chodiť 35-krát do dňa, ako chodí dneska a ako požadujú obyvatelia týchto obcí, tak tejto firme zaplatíme denne 7 800 eura, ročne 2 850 mil. a za 15 rokov 42 mil.! Za 15 rokov tejto firme zaplatíme 42 800-tisíc. Štátny podnik to robil za pol milióna a za 15 rokov zhruba za 7,5 aj s valorizáciou a nejakými opravami dajme tomu za 10. Rozdiel medzi 42 mil. pre súkromnú firmu a štátnym podnikom, ktorý to robil aj dovtedy, je 30 mil. Plus je tam ešte to škandalózne ustanovenie, keď bude drahšia nafta. Takže bavíme sa o predražení o 30 mil. smerom hore.
A na toto pán minister nevie odpovedať. Štátny podnik to robí za pol milióna, súkromný prevádzkovateľ za 2 mil. 800, a vládnym poslancom sa zdá, že prečo my tu máme mimoriadnu schôdzu? Nuž preto, že z daní a odvodov občanov Slovenska zaplatíme za tento predražený kšeft, za zlodejinu minimálne 30 mil. v najbližších pätnástich rokov. Preto ho dneska odvolávame, pretože mal zastaviť tento kšeft, mal zrušiť zmluvu a odvolať generálneho riaditeľa. Ale tak sa nestalo.
Na otázky, ktoré tu mu kladieme, ktoré súvisia s verejným obstarávaním a prevádzkovaním kompy, pán minister neodpovedá. Pán minister tu vždycky hovorí o nejakom politikárčení, o predvolebnej kampani, o krúžkovaní, o hovorení, kto tu na tom vytĺka kapitál, ale na tieto otázky neodpovedá. Že to nevadí vládnym poslancom, sa im čudujem, ale nám opozičným toto vadí, a preto navrhujeme odvolať ministra Žigu. A tým ho vyzývam, nech je chlap, nech príde do rozpravy a nech odpovie na tieto závažné otázky.
11. 12. 2015 16:47:45 - 16:49:46 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
190.
Ďakujem veľmi pekne. Prihlásilo sa na mňa toľko vládnych poslancov, že mám chuť vystúpiť v rozprave, ale skúsim vo faktickej.
Pán kolega Brixi, keby sa prihlásil len jeden, on sa prihlásil len jeden, po a). Hovoríte o relevantných kritériách, ktoré mali splniť. No splnil ho iba ten jeden, lebo presne boli vypísané naňho, preto museli aj odôvodniť to na konci súťaže, prečo len jeden, ale oni to zvládli.
Pán kolega Puci, že ako sa mali dozvedieť, keď si nevybrali podklady. Nuž v samotnom vypísaní súťaže sú tie základné technické kritériá a odborná spôsobilosť a ekonomická spôsobilosť zadefinované. Každý si to prečítal na internete. Keď si to prečítal a videl, aké sú tvrdé podmienky, no tak si nešiel ani prebrať podklady, lebo to nemá zmysel ísť do takej súťaže, keď mám zložiť milión eur zábezpeku.
A pre pána kolegu Lebockého, ale aj ďalších, ešte raz vám zopakujem. Bez navýšenia ceny za naftu pri tých obrátkach, ktoré tam sú dneska, 35 obrátok denne, ak to takto bude pokračovať, ja si myslím, že to bude takto pokračovať, lebo ľudia to takto chcú, to je v poriadku, táto firma zinkasuje 2,8 mil. ročne, krát 15 rokov, 42 mil. Štátny podnik to robil za pol milióna, to je, znamená, za 15 rokov za 7,5 mil., plus valorizácia, nejaké opravy, nech to bude 10 mil. Rozdiel je 30 mil. za 15 rokov. Nerozumiete tomu?! Nerozumiete tomu, že ten podnik bez navýšenia nafty to robí 5-násobne drahšie, s navýšením nafty, ktoré kľudne môže prísť rádovo v niekoľkých centoch a prejaví sa v tom, že navýšenie bude možno až 11-násobné? Keď tomu nerozumiete, týmto základným číslam, zbytočne sa s vami o tom baviť.
11. 12. 2015 15:54:27 - 16:29:55 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
166.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, dámy a páni, rok sa s rokom stretol a ja tu stojím dnes ako jeden z navrhovateľov pri odvolávaní jedného z ministrov vlády Roberta Fica. Pred rokom to bolo odvolávanie Jána Počiatka pre kauzu Paywell, pre zabezpečenie služieb pri platbách palivovými kartami za elektronické mýto; trochu dlhý a zložitý názov. A dnes tu sme pre kauzu kompy. Takisto pre služby, ktoré na 15 rokov majú byť objednané. A podľa nás predraženo objednané.
A tie odvolávačky aj tie dôvody pre jednotlivé odvolávania pred rokom a dnes sú podobné. A vo svojom vystúpení na nich poukážem a pánovi ministrovi dám aj niekoľko otázok. Som zvedavý, či bude vedieť na nich odpovedať.
Dámy a páni, táto kauza, táto korupcia, pre ktorú odvolávame ministra Žigu, je podvod ako Brno. A aj malé decko pri zdravom rozume tomu rozumie a vie to pochopiť, a za chvíľu vysvetlím, aj prečo sú tie dôvody ľahko pochopiteľné.
Dámy a páni, korupcia vo výške 30, pri vyššej cene nafty až 50 mil. eur. za ďalších 15 rokov je príliš veľká čiastka preto, aby opozícia len preto, že je pred voľbami, nerobila nič. My máme povinnosť tu brániť peniaze všetkých občanov Slovenska. Je to štátny podnik Vodohospodárska výstavba a všetky peniaze, s ktorými narába, sú peniazmi občanov tohto štátu. A keď sa tu ide stratiť 30, možno až 50 mil. eur, tak my máme povinnosť tu kontrolovať vládu.
A pre niektorých občanov, ktorí sú aj na balkóne, alebo možno aj pre médiá, musím vysvetliť, prečo odvolávanie ministra Žigu. Pýtali sa ma niektorí, prečo nezaradíme takýto bod programu, prečo nezvoláme schôdzu s týmto bodom programu. Má to svoju logiku a my by sme tak urobili, problém je ten, že mimoriadnu schôdzu alebo bod programu nám by museli vládni poslanci schváliť. A keďže vieme, že by nám takúto schôdzu neschválili, musíme zvolať schôdzu s odvolaním pána ministra Žigu. A keď by bol pán minister Žiga pri prepuknutí tejto kauzy konal a vyvodil politickú zodpovednosť voči generálnemu riaditeľovi Vodohospodárskej výstavby pánovi Lazárovi, tak táto schôdza nemusela byť.
A pre tých niektorých kolegov, ktorí sa neustále oháňajú tým, že to vyšetruje ÚVO, že to vyšetruje NKÚ, že to vyšetruje polícia, Pán Boh zaplať, že to, že aj polícia vyšetruje už túto kauzu. Ale výsledok, neviem, kedy sa dozvieme. Ale oni vyvodzujú trestnoprávnu zodpovednosť. My tu vyvodzujeme politickú zodpovednosť. Pán minister nesie zodpovednosť za fungovanie štátneho podniku Vodohospodárska výstavba, a preto ho dnes odvolávame. Pre túto kauzu. A poukazujeme na to, ak by bol odvolaný generálny riaditeľ, ak by bola zrušená táto zmluva, tak táto schôdza nemusela naozaj byť.
Pán minister, chcem sa vás spýtať, lebo vy ste obhajovali verejné obstarávanie. Pán minister, môžte mi venovať pozornosť? Pán minister, obhajovali ste verejné obstarávanie, aké bolo transparentné a aké bolo kóšer. Ja vám hovorím, že bolo zmanipulované. Toto verejné obstarávanie bolo zmanipulované. Preto tomu rozumie aj malé decko.
Lebo 23. februára 2015 bola vypísaná súťaž na prevádzkovanie tejto kompy. Áno, vy ste hovorili, že už na jeseň 2014 bolo predbežné oznámenie. V predbežnom oznámení sa nenachádzajú technické parametre toho, kto chce súťažiť. V predbežnom oznámení sa len hovorí, že pripravuje sa takáto súťaž. 23. februára bola spustená súťaž na prevádzku tejto kompy. 26. 6. 2015 bola už podpísaná zmluva na prevádzkovanie tejto kompy. A od 1. 7. táto kompa začala prevádzkovať. Dámy a páni, 11. 8., to znamená o mesiac a niečo, táto firma už fakturovala Vodohospodárskej výstavbe 272-tisíc; 8. septembra 223-tisíc. Aká rýchlosť.
A ešte poukazujem pri týchto dátumoch na to, že 23. februára sa mohli uchádzači dozvedieť, aké sú technické parametre na túto kompu. A firma Ponton City už mala možno vyrobenú kompu alebo objednanú kompu? Veď tá kompa sa nevyrobí za týždeň, ani za dva. A 26. už podpísala zmluvu, od 1. 7. už prevádzkovala. Je evidentné a jasné aj malému decku, že majitelia tejto firmy museli vedieť technické požiadavky už predtým.
A ďalej boli vo verejnej obstarávaní nastavené takéto podmienky. Pán minister, kto splnil obrat za firmu Ponton City? Kto splnil obrat vo výške 5 mil. za posledné tri roky? Kto splnil za túto firmu obrat? Keď tá firma podľa verejne dostupných zdrojov mala obrat naozaj v roku 2013 4 eurá a v roku 2012 1 euro. Až v roku 2014 mala obrat 948-tisíc. O tom, na čom mala obrat, ešte budem hovoriť.
Takže kto za ňu splnil tento obrat, pán minister? Keď hovoríte, že to verejné obstarávanie také bolo transparentné a férové, kto za firmu, ktorá mala obrat 4 eurá, splnil obrat?
Ďalej, kto za túto firmu doložil referencie? Dve zákazky v objeme 1 mil. eur za posledné tri roky. Kto za túto firmu tieto referencie splnil? Za firmu, ktorá mala obrat 4 eurá. Ako mohli splniť obrat, ako mohli splniť referencie?
Po ďalšie. V súťaži bola podmienka, zábezpeka 1 mil. eura. Vy ste vo svojom vystúpení hovorili, že to zákon pripúšťa, a poukazovali ste niektoré stavby. Spomínali ste tuším, že Vodárenskú spoločnosť, ktorá za 38-miliónovú zákazku požadovala milión euro. Ale Vodárenská spoločnosť pri zákazke za 38 mil., tá zákazka za 38 mil. sa realizuje v priebehu dvoch, troch, možno do roka sa realizuje. Táto zákazka na služby bola na 15 rokov. A vy ste tam požadovali maximálne možnú zábezpeku 1 mil. eura, aby ste odradili ostatných uchádzačov.
Takisto bankový úver vo výške 1,6 mil.
Dámy a páni, toto verejné obstarávanie vykonávala firma Process Management. Pre Vodohospodársku výstavbu toto verejné obstarávanie vykonávala firma Process Management. A táto firma pre Vodohospodársku výstavbu realizuje niekoľko verejných obstarávaní. A, čuduj sa svete, táto istá firma robí poradenstvo pri elektronickom mýte na Národnej diaľničnej spoločnosti už asi päť rokov. Zazmluvnili ste ich niekedy v 2009 vy, keď ste boli vo vláde. A predstavte si, že táto firma za to poradenstvo pri elektronickom mýte si vyúčtovala už dodnes okolo 3,5 mil. eur. Veľmi šikovná firma. Aj na Vodohospodárskej výstavbe sa jej darí.
Chcem sa spýtať, pán minister, Vodohospodárska výstavba, štátny podnik, nemá ľudí, ktorí majú odbornú spôsobilosť na verejné obstarávanie? Pán minister, štátny podnik Vodohospodárska výstavba, pritom koľko on obstarávala ročne, nemá ľudí na verejné obstarávanie? Musí si to objednávať u tejto firmy súkromnej? No musí, lebo keď má zákazka, veľká zákazka dopadnúť tak, ako je to naplánované pre firmu, ktorá je už dopredu, o ktorej sa vie, že vyhrá, tak to nemôžu ani ľudia robiť zo štátneho podniku, lebo náhodou by tú súťaž neurobili tak, ako si to predstavujete.
Celý scenár bol dopredu jasný. Dovtedy prevádzkovala kompu, prevádzkoval kompu štátny podnik, štátny podnik Slovenský vodohospodársky podnik zhruba za čiastku 0,5 mil. eura.
Vy ste vo svojom vystúpení povedali, že kúpila sa kompa. Ešte raz vám zopakujem. Ak by sa vo férovej súťaži štátny podnik, či Vodohospodársky podnik, alebo Vodohospodárska výstavba, vo férovej súťaži kúpil novú kompu s týmito parametrami, možno dneska by nebola schôdza. Ale jeden štátny podnik zrušil zmluvu s druhým štátnym podnikom na prevádzku kompy za pol milióna preto, aby mohol vypísať súťaž, aby túto súťaž vyhrala súkromná firma. A ja by som ešte vždycky nemal s tým problém. Ale keď tie služby, ktoré prevádzkuje súkromná firma oproti štátnemu podniku, sú predražené 5-, 7-, 9-násobne, tak toto v poriadku nie je. A toto je tá korupcia, o ktorej hovorím, vo výške 30 až 50 mil. eur.
Dámy a páni, zmluva na poskytovanie týchto služieb, lebo - pre niektorých kolegov - zmluva je tým právnym aktom (rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu), ktorý dokladuje to, čo sa má robiť, za koľko sa má robiť a ako dlho sa to má robiť. Ak si niekto myslí, že súťažné podmienky, v ktorých bolo napísané, že predpokladaná cena na tieto služby je 25 mil., sa dajú použiť v nejakom obchodnom vzťahu alebo na súde, tak sa veľmi mýli. Pretože na súde a v obchodnom styku platí zmluva. A v zmluve sa jasne píše, že tieto služby sú objednané na 15 rokov a že je tam cena za jeden interval prepravy; za jeden interval prepravy. Ak je ten interval prepravy 20-krát do dňa, tak je cena plus s tou pohotovosťou, ktorá je päť hodín, dámy a páni, 4 730 eur denne; 4 730 krát 365 dní, robí to 1,7 mil. ročne. Za 15 rokov to je tých zhruba 23 mil. Ale, pozor, to je pri 20 obrátkach. Pri 35 intervaloch, mimochodom takýto interval premávky mala aj stará kompa, čiže intervale 35 obrátok, tak ako funguje dneska kompa, lebo tak ľudia požadujú, čo je v poriadku, je tá čiastka, denná čiastka bez navýšenia za tú cenu nafty, ku ktorej sa ešte dostanem, denná čiastka je 7 820 eur. Dámy a páni, denná, to znamená v slovenských korunách niečo na úrovni 230-tisíc slovenských korún denne, krát 365 dní, robí to 2 854-tisíc. Krát 15 rokov, pán minister, krát 15 rokov, 42 mil.; 42 800 000. To znamená, ak kompa bude premávať, tak ako dneska, 35-krát do dňa, tak za 15 rokov je ten objem bez navýšenia nafty 42 800-tisíc.
Pán kolega Puci, pán spravodajca, o jakej čiastke maximálnej je 25 mil., alebo pán minister Žiga hovoril o maximálnej čiastke 25 mil., kde to máte v zmluve? Že máte v zmluve v bode 2 napísané, že sa majú splniť všetky podmienky, ktoré boli pri verejnom obstarávaní? Vo verejnom obstarávaní je napísané, že predpokladaná hodnota zákazky je 25 mil. To je odhad, ktorý musí dať ten, kto vypisuje súťaž.
A teraz sa dostanem k tomu navýšeniu nafty. Naozaj, na prvé pozretie, aj keď ja som si pozrel, ako je to zadefinované v zmluve, človek preletí očami a povie si, je to štandardné, veď sa dvihne cena nafty a ten prevádzkovateľ bude mať o niečo vyššiu cenu. A tam sa definuje, a teraz dávajte pozor: "Ak sa dvihne cena nafty o 0,5 eur za 100 litrov, cena sa navýši o 0,8 %." Na prvý pohľad nič strašné. Až keď si to človek rozmení na drobné, čo je 0,5 eura za 100 litrov, to je pol centa, keď sa dvihne cena za pol centa na liter, vtedy je navýšená cena o 0,8 %. To znamená, aby sa to dobre počítalo, ak o 1 cent sa dvihne cena litra nafty v Rotterdame, o 1 cent, tak firma má navýšenie o 27 700 eur ročne. O 1 cent. Samozrejme, pri desiatich je to 270-tisíc, pri 30 centoch, čo sa môže, môže sa to stať, môže sa to stať, je tá čiastka, je tá čiastka za 15 rokov na úrovni 12 mil. eur.
Kolega Matovič ma ide kontrolovať, ale myslím si, že je to zhruba, áno, už to vidím.
Takže k tejto čiastke 42 mil., ktorá je bez navýšenia nafty len pri obrátkach, ktoré sú zadefinované ako dneska, treba pripočítať za to navýšenie nafty, ktoré nevieme, ako bude. Áno, pán kolega Lebocký sa tešil z toho, že ako ide cena nafty momentálne dole.
Mimochodom, pán minister, už tu nie je, nemôže to počúvať. Pán minister, vládni poslanci, ak je v zmluve klauzula o tom, že pri navýšení nafty stúpa cena, pri poklese ceny nafty nemala by tam byť klauzula o tom, že tá cena pôjde dole? Z logiky veci vyplýva, že áno. Ale takáto klauzula tam nie je. Ak ide cena nafty dole, cena zostáva stanovená tak, ako je stanovená. Len pri navýšení je tam tá klauzula.
Preto keď sme vystupovali či na tlačovej konferencii, alebo kolega Matovič rozprával a raz hovoril o 30 mil. a raz až o 50, pretože ak by cena nafty stúpala o 30-40 centov, tak to smeruje k tomu. Pretože keď štátny podnik prevádzkoval túto službu za pol milióna euro ročne, pri 15 rokoch je to 7,5 mil., aj s určitými generálnymi opravami a valorizáciou aj platov tá čiastka nepresiahne - 10, 11 mil.? A my máme podľa tejto zmluvy predpoklad, že to bude 42, 50, 55? Preto rozdiel medzi 42 alebo 55 mil. oproti 10, 11 mil. štátneho podniku je čiastka od 30 až do 50 mil. A preto hovorím o takej korupcii. 30 mil. zo štátneho rozpočtu by sa vám naozaj zišlo, ako tu niektorí kolegovia hovorili, na vyššie platy zdravotných sestier, na vyššie platy učiteľov.
V posledných dňoch štátny podnik Železnice Slovenskej republiky na príkaz ministerstva dopravy rušia štátne IC vlaky na trase Bratislava - Košice. Od 18. januára. A je to pre údajnú stratu, podľa informácií ministra dopravy, 1,2 mil. ročne. Aj to len po započítaní odpisov, lebo samotná prevádzka vychádza v pluse. To znamená, štátne IC vlaky zrušíme pre stratu, 1,2 mil., ale na kompe zaplatíme naviac o 30, o 40 mil. A vôbec nás to nebude trápiť.
A vládni poslanci hovoria, že načo sme zvolávali túto schôdzu? No na to, lebo tu má odísť z verejných peňazí naviac zbytočne predražený kšeft, zlodejina. Áno, vadia vám niektoré názvy. Ale čo, ako to máme nazvať, keď nie zlodejina?
Vystúpil za klub SMER-u, a to som bol veľmi prekvapený, že pán Blaha vystúpil za klub SMER-u. Vystúpil ako taký politruk, politický aparátčik. Najprv som tomu nerozumel a potom som si vlastne uvedomil, že, pán Blaha, vy ste boli asistent pána Pavla Pašku kedysi, a do rozpravy sú pripravení pán Raši, spravodajcom je pán Puci, ozval sa pán Petro, dokonca aj pána Otta Brixiho donútili ísť do rozpravy, hoci ho dali na kandidačnú listinu až na 98., tuším, miesto, čo podľa mňa za jeho výkon v parlamente za štyri roky je neadekvátne, ale to nie je moja starosť. Celá košická klika pod vedením krstného otca Pavla z Košíc tu povinne musí obhajovať túto zlodejinu. Musí obhajovať pána ministra Žigu, ktorý je takisto z tejto košickej skupiny, košickej kliky, na čele ktorej je krstný otec Pavol. Vy myslíte si, že už my fakt žerieme seno?
Pán Blaha, vy sa staviate do pozície, že idete obhajovať kompu pre súkromného podnikateľa, ktorá je päť- až deväťkrát drahšia, ako čo robil štátny podnik? Vy ste sa zbláznili?! Veď vy si tu úplne svoju reputáciu zničíte. Veď vy ste si štyri roky budovali reputáciu, že ste ortodoxný marxista, že všetko chcete zoštátniť. A keď štátny podnik, ktorý to robil za pol milióna, áno, mohla sa možnože vytendrovať nová kompa pre tento štátny podnik a mohol to pri týchto nákladoch prevádzkovať pre spokojnosť občanov, a vy obhajujete to, že príde súkromník, ktorý to robí niekoľkonásobne drahšie?!
Vysvetľoval som to aj kolegom na finančnom výbore, lebo tí sa ozvali a hovorili, že, ale veď súkromník a to a prečo vy pravičiari proti tomu niečo máte? My nemáme nič proti tomu, dokonca použili príklad, že my sme v minulosti privatizovali. Áno, ak niečo robí štátny podnik neefektívne a nastúpi súkromný prepravca v tomto prípade, tak tieto služby má poskytovať kvalitnejšie a lacnejšie ako štátny podnik. V opačnom prípade je to predražený kšeft, biznis, zlodejina. Doplňte si slovo, ktoré vám vyhovuje, ale je to, je to ono. Ide sa ukradnúť z peňazí občanov Slovenska predražený kšeft, a ortodoxný marxista za klub SMER-u to obhajuje. Veď vy ste si zničili reputáciu tu úplne.
A musím sa priznať, že ešte ma prekvapil v tej rozprave pán kolega Dušan Jarjabek. Ten mi do tej košickej kliky nejako nepasuje, ale možnože to vo svojom vystúpení vysvetlí. Je pravda, že pán Blaha je naozaj ortodoxný marxista, filozof, pán Jarjabek sa venuje kultúre. No, neviem, práve oni nám tu išli vysvetľovať túto ekonomicko-hospodársku záležitosť. No, čudujem sa im. Mohli ste to nechať radšej na iných, ale pravdepodobne iným sa do toho nechcelo.
Dámy a páni, obhajovať tento kšeft, túto zlodejinu sa nechcelo ani Robertovi Ficovi. Robert Fico prišiel na úvod, povedal, že robíme predvolebnú kampaň, povedal, že ich zbytočne zdržiavame od práce, povedal nám, že podpísal dneska zmluvu s Jaguarom, že vytvorí sa 3 000 pracovných miest. Áno, tešíme sa, že sa vytvorí 3 000 pracovných miest. Len hovoríme, že nekradnite. Nekradnite! Ale ani pol slovom, pán minister, vás neobhajoval, túto kauzu, ani vás osobne neobhajoval, pretože priznať sa k tomu, a obhajovať neobhájiteľné sa nedá, ak štátny podnik niečo robí za pol milióna ročne a súkromný prevádzkovateľ pri tých istých obrátkach za 2,8 mil. ročne bez navýšenia nafty, toto sa nedá obhájiť. To je päťnásobné predraženie.
Dámy a páni, nedá mi, aby som ešte nespomenul to, že keď som sa pozeral včera večer na faktúry, ktoré sú fakturované Vodohospodárskej výstavbe, tak tam som našiel aj za tú prevádzku kompy tých 272-tisíc už v auguste, ak by niekto pochyboval o tom, lebo, pán minister, mali ste chvíľu také vyjadrenie, že štát ešte neprišiel ani o jedno euro. Mám to niekde poznačené, v tom zmysle ste povedali, štát neprišiel ani o jedno euro. Prvé 26. júna podpísaná zmluva, 1. 7. prevádzka a 11. 8. už prvá faktúra na 272-tisíc, 8. 9. na 223-tisíc.
Ale, dámy a páni, pri tejto firme Ponton City, ktorá mala ešte pred dvoma rokmi, pardon, pred troma rokmi štvoreurový obrat, som našiel faktúry na úrovni 1 776-tisíc, 11. 8. Ďalej 18. 8. už za sedem dní znova faktúra na 936-tisíc. Dámy a páni, je to za bagrovanie usadenín, sedimentov na prívodnom kanáli. To znamená, takéto čiastky sa tam objavujú. Firma, ktorá nemala v minulosti žiadnych zamestnancov, odrazu za vlády SMER-u, za generálneho riaditeľa pána Lazára, odrazu ťaží sedimenty za 81 eur kubík; 81 eur kubík ťaží. A aj reálne to fakturuje. Ak by niekto o tom pochyboval, kľudne si môže tieto faktúry pozrieť.
Takže firme Ponton City sa za smeráckej vlády pri generálnom riaditeľovi Lazárovi darí. Nielen prevádzkuje kompu, ale aj bagruje sedimenty za 81 eur. Že to štátny podnik predtým robil za 34, no koho by to zaujímalo?
Vyjadrenia pána Žigu boli, že ale to predtým tam bol nominant MOST-u - HÍD a tam to bolo bez súťaže a teraz, teraz to je v súťaži. To znamená, áno, naučili ste sa robiť súťaže, keď vám to robí Process Management, že vám to podľa zákona urobí tak, aby vyhrala najdrahšia firma.
Mimochodom, na jednu vec som, pán minister, ešte zabudol pri verejnom obstarávaní. Hovorili ste tu o tom, ako bola elektronická aukcia. Elektronická aukcia, to je slovo, pri ktorom človek povie, elektronická aukcia - anonymne sa súťaží a dosiahne sa najlepšia cena pre štát. S tým sa dá súhlasiť. Pán minister, zabudli ste povedať, že jedna firma bola v súťaži. Jedna firma bola v súťaži, pretože tie prísne podmienky, tak ako boli nastavené, nemohol nikto splniť. Čiže jedna firma bola v súťaži a tá sama so sebou elektronicky súťažila. Nuž preto vám hovorím, že aj malé decko tomu musí rozumieť. Ak je firma sama v elektronickej súťaži, tak dá cenu takú, akú dá ona, a dobre vie, že nemusí súťažiť.
Mimochodom, proces verejného obstarávania funguje tak, že keď je v súťaži iba jedna firma, musí sa dávať zdôvodnenie. Musí sa dávať zdôvodnenie, prečo sa nezrušila tá súťaž, pretože bola iba jedna firma. Viete o tom, pán minister? Aj tu bolo urobené zdôvodnenie. Nebudem ho celé čítať. V zdôvodnení sa píše o tom, že ste oslovili, to, čo ste povedali vy, že firma oslovila tri firmy. V tejto súvislosti, ja viem, že mám veľa otázok, v tejto súvislosti sa chcem spýtať, bol oslovený aj Slovenský vodohospodársky podnik, aby mohol prevádzkovať tieto služby? Možno aj bol oslovený, neviem. Samozrejme, keď tam zbadal zábezpeku 1,5 mil. eura, tak aj keby chceli, aj keby sa odvážili rozmýšľať nad tým, že by sa chceli do súťaže prihlásiť, ak by mali tú odvahu sa prihlásiť, keďže je to jeden štátny podnik, aj druhý štátny podnik, za obidva nesiete politickú zodpovednosť vy ako ministerstvo životného prostredia, tak už tá zábezpeka 1 mil. eura by ich bola odradila od účasti v tejto súťaži. A v takomto zmysle je to odôvodnenie aj na konci tejto súťaže.
Pán minister, ďalšia moja otázka, lebo, viete, my opoziční poslanci na finančnom výbore sme dostávali otázky: A vy viete, koľko stojí taká kompa? No, podľa našich informácií tá kompa stojí od 1,5 do 2 mil. eur. Ale ja sa vás chcem spýtať, vy vládnete. Robila si Vodohospodárska výstavba alebo ministerstvo životného prostredia prieskum a zisťovalo, čo taká kompa stojí? Aby ste tu vy ako minister dneska mohol relevantne povedať: Ak by si to kúpila Vodohospodárska výstavba, toľko by stála kompa, také by boli odpisy ročné, toľko by boli náklady na mzdy, toľko by boli náklady na naftu, toľko by boli náklady na prevádzku, údržbu. A týmto spôsobom by ste nás možno presvedčili o tom, že ten súkromník, ktorý to robí dneska za 2,8 mil. ročne, že to robí skoro zadarmo. Lebo my máme veľmi silné indície a prepočty o tom, že súkromný prevádzkovateľ to robí dneska niekoľkonásobne predražené. Ale toto sme od vás nepočuli. Toto sme od vás nepočuli, koľko taká kompa môže stáť.
Mimochodom, niektorí kolegovia na finančnom výbore, vládni poslanci, pochybovali, či do dvoch miliónov sa dá kúpiť taká kompa. Sme im následne museli vysvetľovať, že to nie je námorná loď s nejakým veľkým ponorom. Samozrejme, pri verejnom obstarávaní firma si dala postaviť presne takú kompu, aké boli zadefinované technické požiadavky, presne na milimeter to splnili.
Ešte jednu vec by som rád povedal, ktorá tu ešte nebola spomínaná. Pre informáciu niektorých kolegov, aby to bolo aj pre zápis, aby to vedeli. Vodohospodárska výstavba, keď ukončila spoluprácu so Slovenským vodohospodárskym podnikom, tak za zrušenie tejto zmluvy ešte mu zaplatila 100-tisíc, ešte 100-tisíc mu zaplatila. To znamená, Slovenský vodohospodársky podnik nechal urobiť generálnu opravu za 200-tisíc tej kompy, ale Vodohospodárska výstavba s ním zrušila zmluvu a ešte mu zaplatila 100-tisíc. Lebo, viete, firma Ponton City musela vyhrať. Úkol znel jasne od začiatku: Táto firma to musí vyhrať, nech sa deje, čo sa deje, nejakých 100-tisíc, ktoré dáme Vodohospodárskemu podniku, to sú len drobné pri tých prepočtoch, ktoré tam sú.
Dámy a páni, ešte o jednej záležitosti by som rád povedal, ktorá tu ešte nebola spomínaná. Naozaj, a to je tá ďalšia podobnosť s tým odvolávaním ministra Počiatka pred rokom, keď sme ho odvolávali za ten predražený tender na palivové karty, ktorý tiež vyhrala firma, ktorá len tesne pred tým vznikla a ktorá mala pozadie, teda majiteľov v schránkovej firme na Cypre.
Mimochodom, pre vašu informáciu, Generálna prokuratúra vyšetruje tento podvod a očakávame výsledok.
Aj táto firma Ponton City má svoje schránkové pozadie. A, čuduj sa svete, člen predstavenstva pán Ľubomír Baník, ak by niekto pochyboval, tu je Obchodný register, je aj členom predstavenstva pražskej firmy Visegrad Asset Management, ktorý pôvodne sa volal inak a mal adresu na tej istej adrese v Spojených štátoch amerických vo Washingtone, na ktorej adrese bola aj firma Inter Blue, známa z emisnej kauzy. Čudujte sa svete, táto firma sídli na tej istej adrese.
Dámy a páni, je tam prepojenie aj na stranu SMER, a to v tom, že majiteľov Ponton City, teda spoločníkov firmy Ponton City zastupovala na valnom zhromaždení a podľa notárskej zápisnice zastupovala tá istá osoba - Dr. Michaela Töröková, ktorá je spolu s ministrom obrany Martinom Glváčom už roky spoluvlastníčka firmy Real, s. r. o.
Dámy a páni, korupcia v tomto prípade kompy ešte nikdy nebola tak blízko vláde Roberta Fica, ako je to v tomto prípade. Predraženie, kšeft, zlodejina vo výške 30 až 50 mil. je jasná aj malému decku. A kto to chce obhajovať, toto neobhájiteľné, robí chybu. A preto aj kolegov z košickej kliky by som rád upozornil, nech si poriadne rozmyslia, čo budú hovoriť, alebo nech vystupujú tak ako pán Blaha, ktorý tu hovoril len nejaké politologické školenia a k samotnému meritu tejto kauzy sa ani nedostal vo svojom vystúpení, hoci nás na to niekoľkokrát upozorňoval, že teda on hovoril s odborníkmi a on vie, ako to bolo, a pán minister to veľmi dobre povedal. Tak ja som zvedavý, či pán minister Žiga v rozprave mi zodpovie na niekoľko otázok, bolo ich sedem alebo osem, ktoré sa dotýkali verejného obstarávania na túto zákazku a na to, ako funguje táto kompa. Je to zlodejina.
Opozícia má povinnosť vládu kontrolovať, upozorňovať a vo voľbách v marci 2016 si vláda bude musieť aj túto kauzu pred občanmi zodpovedať.
Ďakujem za pozornosť.
11. 12. 2015 13:23:09 - 13:25:10 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
60.
Pán minister, vo svojom vystúpení ste hovorili, a citujem, "zakúpila sa nová kompa". No štát nezakúpil novú kompu. Ak by štát, štátny podnik dal generálne opraviť kompu alebo možnože aj zakúpil v poctivej súťaži novú kompu, ktorá by premávala kvalitnejšie, rýchlejšie, dneska by sme tu nesedeli. Lenže vy ste akože vysúťažili premávku kompy u súkromnej firmy. A vy tvrdíte, a to klamete, verejne klamete, že to bude stáť maximálne 25 mil. O tom, koľko to bude stáť, hovorí táto zmluva. (Rečník zobral do rúk materiál, ukazujúc ho plénu.) V zmluve sa hovorí, že zmluva je na dobu 15 rokov. A čo sa týka ceny, v zmluve sa píše len o jednej obrátke. O jednej obrátke, koľko má stáť. A keď bude táto kompa premávať v 20 cykloch, tak táto kompa bude stáť 25 mil. Ak bude táto kompa premávať 35-krát do dňa, ako premáva dneska, tak táto kompa podľa tejto zmluvy bude stáť za 15 rokov 42 mil. bez navýšenia nafty. Ak sa nafta zvýši o 30 centov, tak je to ďalších 12 mil., čo je spolu 54 mil. Tak neklamte, že táto premávka bude stáť maximálne 25 mil. Keď podľa tejto zmluvy je cena iba za obrátku a zmluva je na 15 rokov. Koľko bude obrátok? Koľko bude navýšenie zmluvy? Toto je všetko plus k tomu. Vy to dobre viete a v zmluve sa vôbec nič také nehovorí, že pri 25 mil. táto zmluva skončí, lebo podľa vašej logiky po siedmich-ôsmich rokoch možno by mala skončiť táto zmluva.
A keď sme hovorili o prípadne moste alebo podvodnom tuneli, mohlo to byť jedno z alternatívnych riešení, mohol premávať zatiaľ štátny podnik a vy ste mohli uvažovať nad ďalším riešením. A most sa dá takisto vysúťažiť, ale poctivo.
11. 12. 2015 11:55:55 - 11:57:55 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Vážený pán neprítomný premiér, nuž všetko je predvolebná kampaň, aj vaše vystúpenie bol čistý marketing, čistá predvolebná kampaň, ja vám gratulujem k tomu, že dneska prišiel, že ste podpísali zmluvu s Jaguarom a že tu budú nové pracovné miesta. Ale vo vašom vystúpení som nepočul ani jedno slovo na obhajobou tejto zlodejiny, keď tu cez jednu kompu sa má z peňazí všetkých občanov Slovenska ukradnúť 30 až 50 mil. eur. To znamená, že ani vy nesúhlasíte s takouto zlodejinou. Lebo ste sa to ani neodvážili obhajovať, takúto zlodejinu, ani pol slova ste nepovedali na obhajobu ministra Žigu v tomto prípade a pána Lazára, šéfa Vodohospodárskej výstavby. Takže v tejto časti, keď ste nepovedali nič na obhajobu, ja s vami súhlasím, pretože toto sa nedá obhájiť, aby firma, ktorá mala predtým nulový obrat, odrazu mala miliónový obrat s Vodohospodárskou výstavbou, končila v schránkovej firme, vo firme na adrese v Spojených štátoch, kde sídlila aj firma, kde bol emisný škandál, a táto firma odrazu má robiť takýto biznis niekoľkonásobne drahší, ako keď to robil štátny podnik?
Pán premiér, ani minútu ste neobhajovali pána Žigu v tomto prípade, lebo toto sa nedá obhájiť. Toto je neobhájiteľné. Preto sme očakávali, že pán minister Žiga, keď sa dozvie o tejto kauze, okamžite pána Lazára odvolá. A táto schôdza nemusela byť! Lenže s vami sa inakšie nedá, ako cez tento systém odvolávania. A toto nie je o predvolebnej kampani, toto je o chránení peňazí občanov Slovenska. Na ICE vlaky treba, robia stratu 1,2 mil. a nie sú na to peniaze, ale 20-30 mil. sa ukradne cez kompu. (Potlesk.)
8. 12. 2015 15:26:48 - 15:28:46 58. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
63.
No, pán minister, išli ste presne podľa vášho osvedčeného scenára. Dourážali ste všetkých opozičných poslancov aj menovite, osobné invektívy. Spomínali ste z minulosti, nezabudli ste na KDH, na nákup hasičskej techniky, o tom, ako hasiči sa majú fajn. Všetko ste nám povedali, len o tých zákonoch, o tých podľa vás protiteroristických zákonoch ste nepovedali nič.
Ja by som očakával od ministra vnútra, že mi vysvetlí, že prečo je nevyhnutné, a tu citujem zo zákona, prečo je nevyhnutné, aby Vojenské spravodajstvo muselo byť oprávnené držať nebezpečné látky, to znamená omamné látky, psychotropné látky, návykové látky, prekurzory, výbušniny, výbušné predmety a jedy. Prečo Vojenské spravodajstvo má robiť podvodné prevody vecí a majetku? To som očakával, že budete hovoriť.
A ďalej som očakával, viete čo? O čom už tu niekoľko dní opoziční poslanci hovoria? Očakával som, že vysvetlíte, prečo ste ako jediných teroristov na Slovensko doviezli vy z Guantánama? Jediní skutoční teroristi na Slovensku sú tí, ktorých ste doviezli z Guantánama. A ako ste zbabrali ten útok, alebo teda zadržanie na jedného z nich, keď uniklo následne video na sociálne siete a následne sme sa stali, objavili ako nepriateľský štát ISIS. A prečo ste zbabrali tento, toto zadržanie jedného z tých teroristov? Toto som očakával, že vysvetlíte slovenským občanom, lebo za to nesiete plnú zodpovednosť vy! A nieže nám tu budete rozprávať o tom, čo bolo pred desiatimi rokmi na hasičských staniciach, že budete hovoriť o tom. (Reakcia ministra vnútra.) A nevykrikujte po mne, láskavo!
8. 12. 2015 9:52:06 - 9:54:07 58. schôdza NR SR - 16.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Ďakujem veľmi pekne všetkým kolegom z opozície, ktorí na mňa reagovali. Ja by som bol teda naozaj veľmi rád, keby na mňa reagovali vládni poslanci alebo navrhovateľ, ktorý je príslušný k týmto zákonom, ktoré sú predložené, pretože ja mám rád diskusiu možno aj ostrejšiu, kde sa vycibria, vyprecizujú návrhy zákonov a po nejakej diskusii a rokovaniach vypadnú zo zákona veci, ktoré tam nepatria, a zostanú len tam veci, ktoré naozaj pomôžu bezpečnosti občanov Slovenska. Ale taká diskusia tu nie je! Nie je tu už týždeň v skrátenom legislatívnom konaní. Vláda to hodila do pléna Národnej rady, pán minister Borec si to tu odsedel, vládni poslanci nediskutujú a spoliehajú sa na to, že pod tlakom nejakým mediálnym marketingovým to opoziční poslanci nejako budú musieť schváliť, lebo chránime občanov Slovenska. Ako chránime? Tak, že keď ste sa, pán kolega Poliačik, pýtali, že kde je Kaliňák? No Kaliňák asi chodí po okrese Nitra, po tých obciach, ktoré mali prijímať týchto asýrskych kresťanov, a vysvetľuje občanom, že nech sa neboja, nech ako ich v pohode môžu prijať, lebo to sú preverení občania, tak ako chodil po Gabčíkove pred referendom a vysvetľoval občanom, nech sa neboja týchto utečencov, ktorých prijmeme na základe dohody z Rakúska, tak by mal pracovať minister vnútra. Ale, samozrejme, mal by prísť aj do pléna Národnej rady. Nerobí ani jedno, ani druhé, ani tretie! Ani v Gabčíkove nebol vysvetľovať občanom, že nič sa im nestane, keď tam prídu utečenci, ani v okrese Nitra v tých obciach, ani do pléna Národnej rady, ani s poslancami nechce diskutovať. S kým diskutuje? S médiami.
8. 12. 2015 9:33:08 - 9:45:10 58. schôdza NR SR - 16.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
30.
Vážený pán predsedajúci, zastupujúci pán minister, pani spravodajkyňa, dámy a páni, máme v druhom čítaní pred sebou návrh zákona, Trestného zákona, ktorý v sebe skrýva ďalších pätnásť návrhov zákonov, a týmto spôsobom vláda Roberta Fica sa snaží odkázať verejnosti, že ide prijímať protiteroristické zákony. A dokonca nielen tieto zákony, ktoré máme v druhom čítaní, ale aj novelu ústavy, aj tú zahrnula vláda pod tzv. protiteroristické zákony. A, naozaj, ak by vláde išlo o skutočné riešenie tohto problému, ak by vláda naozaj chcela ochraňovať a riešiť bezpečnosť občanov na Slovensku, tak predseda vlády by rokoval s opozíciou o podpore nielen ústavného návrhu ohľadom novely ústavy, ale aj ohľadom týchto zákonov, ktoré máme pred sebou. Som presvedčený, že ak mali byť nejaké rokovania, tak mali byť rokovania aj o novele ústavy, aj o týchto zákonoch spolu a malo sa to diať v riadnom legislatívnom procese, nie v skrátenom legislatívnom procese.
Ako vláda rokovala alebo nerokovala? Nuž vláda s opozíciou nerokovala o podpore novely ústavy. Ak sa udiali nejaké rokovania, tak to boli na úrovni predsedu parlamentu a len o podpore novely ústavy. Ale o podpore týchto zákonov, ktoré máme teraz pred sebou, ktoré naozaj obmedzujú slobodu občanov a zavádzajú na Slovensku policajný štát, vládna strana SMER s opozíciou nerokovala.
A jej taktika je asi takáto, že hodili novelu ústavy a povedali si, ak to opozícia podporí, fajn, budeme všade hovoriť o tom, budeme deklarovať, že aj opozícia podporila protiteroristické zákony. A ak to nepodporí, budeme obviňovať opozíciu z toho, že nechce bojovať s terorizmom.
Dámy a páni, opakovane som tu hovoril, že bezpečnosť nie je ani vládna, ani opozičná, bezpečnosť občanov Slovenska je záležitosťou všetkých nás. A naozaj nám bezpečnosť občanov Slovenska leží na srdci. Ale nie takýmto spôsobom. Takýmto vytĺkaním politického kapitálu. Aj priebeh rokovaní v pléne Národnej rady za ten posledný týždeň, keď rokujeme o novele ústavy a o týchto zákonoch, nasvedčuje tomu, ako vláde záleží alebo z môjho pohľadu nezáleží na skutočnom riešení problémov bezpečnosti občanov na Slovensku.
Pán minister Borec, keď tu sedel pri skrátenom legislatívnom konaní alebo pri prvom konaní, na výzvu opozičných poslancov, keď sa ho pýtali, aby vystúpil, alebo vyzývali, aby vystúpil v rozprave, aby sa vyjadril k určitým záležitostiam, ktoré sú predložené, nevystúpil. Záverečné slovo v skrátenom konaní veľmi slabé, po prvom čítaní skoro žiadne.
Teraz v druhom čítaní tu sedí minister pôdohospodárstva. Pán minister, ja proti vám nič nemám, ale tu sú záležitosti, ktoré sa dotýkajú SIS-ky, polície, Vojenského spravodajstva - ako vy nám dokážete odpovedať na tieto otázky? Ako s nami dokážete diskutovať? Hovorili ste, že budete rokovať aj s opozíciou. Akým spôsobom? Rokovania na úrovni premiéra neprebehli v pléne Národnej rady, nemáme s kým diskutovať, vládni poslanci nevystupujú, neoponujú. Idete zaviesť policajný štát na Slovensku, a nie je s kým ani diskutovať. Takto si predstavujete demokraciu?!
Dámy a páni, za chvíľu budem niektoré paragrafy citovať z predloženého návrhu zákona, ale mne silno pripomína to, čo navrhujete, dobu pred 89. rokom. Vláda jednej strany a k tomu policajný štát. Už len chýba, aby ste Vojenské spravodajstvo a SIS-ku premenovali na ŠtB! Ale niektorí vaši poslanci ešte doteraz si myslia, že ŠtB nebola zločinecká organizácia a že robila aj dobré veci, vyšetrovala znásilnenia a krádeže. To sú slová vášho poslanca z minulého týždňa.
Dámy a páni, máme pred sebou novelu asi pätnástich zákonov, ktoré sa okrem iného naozaj dotýkajú aj Vojenského spravodajstva. Pre občanov Slovenska a pre vládnych poslancov by som rád prečítal niektoré ustanovenia, ktoré máte pred sebou, a odporúčal by som im, aby si to fakt prečítali, pretože to sú záležitosti, ktoré nemajú nič spoločné s bojom s terorizmom. Naozaj, ako povedal kolega Vašečka, keď im tak vraj povedali na výbore zástupcovia SIS-ky a Vojenského spravodajstva, že niektoré veci mali pripravené už dlhšie a využili túto situáciu, aby to teraz vsunuli do týchto akože protiteroristických zákonov!
§ 14, ktorý sa dotýka Vojenského spravodajstva: "Vojenské spravodajstvo je oprávnené držať nebezpečné látky a zakázané veci." No, na prvý pohľad človek povie, no, nič moc. Ale ďalej to pokračuje: "Nebezpečné látky", podľa odseku 1, "sú najmä omamné látky, psychotropné látky, iné návykové látky, prekurzory, výbušniny, výbušné predmety a jedy." Toto bude mať oprávnenie držať Vojenské spravodajstvo.
Ďalej Vojenské spravodajstvo môže vykonať predstieraný prevod vecí, možno predstieraný prevod vecí vykonať na základe predchádzajúceho písomného súhlasu súdu príslušného podľa osobitného predpisu. Predstieraný prevod vecí.
Ďalej polícia bude mať oprávnenie kontrolovať batožinový priestor v aute. Poviem vám dôvody, ktoré, na základe ktorých môže polícia prehľadať batožinový priestor, "pri pátraní po hľadanej alebo nezvestnej osobe, zbraniach, strelive, výbušninách, omamných látkach, pri psychotropných látkach, jedoch, prekurzoroch, jadrových alebo iných rádioaktívnych materiáloch, vysoko rizikových chemických látkach".
Dámy a páni, hľadanie po nezvestnej osobe. Podľa mojich informácií polícia celý rok každý deň hľadá po nejakej nezvestnej osobe, to znamená, na základe tohto ustanovenia polícia bude môcť prehľadať každé jedno auto každý jeden deň v roku.
Moji predchádzajúci predrečníci pán Gál a Lipšic sa podrobne venovali jednotlivým paragrafom a predložili aj pozmeňujúce návrhy. Poslanci KDH podporili obe (poz. red.: správne "oba") tieto pozmeňujúce návrhy aj pána Gála, aj pána Lipšica, a preto my sme nevypracovali svoj osobitný pozmeňujúci návrh. Som presvedčený o tom, že v skrátenom legislatívnom konaní, aby bola predložená nielen novela ústavy, ktorá je naozaj krátka a SMER veľmi rýchle z nej vypustil tú druhú časť a nechal tam tú len prvú, kde sa predlžuje lehota pre políciu, a takto marketingovo chcel si získať aj podporu opozície. Ale v skrátenom legislatívnom konaní v priebehu dvoch-troch dní prijímať novelizáciu pätnástich zákonov, ktoré sa dotýkajú bezpečnosti občanov, polície, Vojenského spravodajstva, SIS-ky, som presvedčený o tom, že ani po odbornej stránke sa to v takom krátkom čase nedá pripraviť dobre tak, aby nedošlo ku zneužívaniu týchto predložených noviel zákonov.
A ja mám naozaj veľkú obavu o tom, že ak takto prijmete tieto zákony, ktoré sú predložené, tak na Slovensku zavediete policajný štát, ktorý, na základe ktorého, na základe týchto zákonov bude môcť SIS-ka, Vojenské spravodajstvo bez zvýšenej kontroly parlamentu, to by som chcel podotknúť, nezavádzate žiadnu ďalšiu kontrolu týchto tajných služieb. A povedzme si úprimne, kontrola tajných služieb tak, ako je nastavená dneska z pohľadu parlamentu, je na veľmi nízkej úrovni. Naozaj poslanci nemajú právo vstupovať do záležitostí SIS-ky a Vojenského spravodajstva, čo sa týka kontroly, som presvedčený o tom, že do budúcnosti sa toto bude musieť zmeniť. Pretože výstupy, ktoré zaznamenávame, mediálne výstupy, ale aj tie kauzy, ktoré tu v posledných rokoch boli, Vojenského spravodajstva, ale aj SIS-ky, nesvedčia o nejakej vysokej odbornosti týchto tajných služieb. A my by sme naozaj potrebovali, aby tieto tajné služby boli odborne na vyššej úrovni, ale na základe týchto zákonov sa to nestane. Na základe týchto zákonov vo mne to vyvoláva dojem, že SIS-ka a Vojenské spravodajstvo si do týchto zákonov dostali tie záležitosti, ktoré možno už aj dneska robia a len týmto spôsobom si to chcú legalizovať.
Preto poslanci za KDH v žiadnom prípade predložené návrhy zákonov nemôžu podporiť a som ešte raz presvedčený o tom, že rokovať sa malo o novele ústavy spolu s týmito zákonmi a mal sa vytvoriť dostatočný časový priestor na to, aby sa vyprecizovali tieto návrhy zákonov. Ale nemôže sa to diať tak, že nikto s opozíciou nerokuje, v pléne Národnej rady navrhovateľ nediskutuje, pošle za seba ministra pôdohospodárstva, vládni poslanci, ktorí sú aj v príslušných výboroch, nediskutujú a len rýchle, rýchle schváliť tieto návrhy zákonov, aby Robert Fico mohol každý deň šíriť hystériu na Slovensku a strach o tom, ako on ide ochraňovať slovenských občanov, pritom v skutočnosti naozaj je pravda, že jediných teroristov, ktorých priviezli, jediní teroristi, ktorí sú na Slovensku momentálne, sú tí, ktorých on priviezol s Guantánama.
Ďakujem za pozornosť.
4. 12. 2015 10:38:26 - 10:46:01 58. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
58.
Vážený pán predsedajúci, pán minister, spravodajca, spravodajkyňa, dámy a páni, máme pred sebou v druhom čítaní návrh na novelizáciu Ústavy Slovenskej republiky a pýtame sa, že čo je dôvodom predloženej novely ústavného zákona. Čo je dôvodom? Nemáme možnosť dneska stíhať teroristov, prípadných teroristov, ktorí latentne sú prítomní v každej jednej krajine, ktorá je súčasťou NATO a Európskej únie? Nemáme zákony? Nemáme legislatívu, pán minister? Jediným (reakcia ministra), áno, hovorím o ústave. Preto som sa ani od vás ako od navrhovateľa nedozvedel, čo je meritórnym dôvodom na predloženie novely ústavy. Jediným dôvodom je to, že Robert Fico potrebuje neustále šíriť strach na Slovensku. Najprv pred migrantmi, teraz pred teroristami. Šíri hystériu a na šírenie tejto hystérie, aby každý deň mohol kŕmiť slovenských občanov tým, že tu je, tu sú prípadní nejakí teroristi, používa aj novelizáciu ústavy, aby mohol týmto najsilnejším legislatívnym opatrením ukázať, že pozrite, my ideme tu bojovať s teroristami.
Pán minister, pán minister, s teroristami sa bojuje, najúčinnejšie bojuje tak, že o tom občania ani nevedia. S teroristami sa najúčinnejšie bojuje tak, že médiá o tom nevedia. Bojuje sa s nimi potichu. Naozaj treba na to využívať informácie, tajné služby, spoluprácu s ostatnými krajinami, ale nie šíriť strach a hystériu len preto, aby vládna strana na čele s Robertom Ficom boli čo najúspešnejší v marcových voľbách. Aby túto hystériu a strach mohli používať dennodenne ako politický nástroj. A odporúčal by som Robertovi Ficovi, aby sa správal podobne ako jeho, pri tejto téme strachu pred teroristami, aby sa správal podobne ako jeho stranícky kolega predseda vlády, českej vlády pán Sobotka, ktorý upokojuje situáciu v Českej republike, ktorý hovorí, že vláda prijíma účinné opatrenia, všetky bezpečnostné zložky štátu pracujú naplno, ale na druhej strane odporúčal občanom, nebojte sa, môžte sa zúčastňovať všetkých predvianočných akcií, vianočných trhov, športových podujatí. Vláda Českej republiky, hovorí on, má situáciu pevne v rukách. Toto je prístup zodpovednej vlády, ktorá pracuje a nevytĺka politický kapitál z elementárnych pudov. Lebo občania na Slovensku tým, ako sa správa Robert Fico, sa boja, sa naozaj boja, lebo ich kŕmite dennodenne tým, že sú tu prípadne nejakí teroristi.
A ako som povedal už v prvom čítaní, jediných teroristov tu máme z Guantánama, ktorých vláda Roberta Fica tu priviezla na Slovensko len preto, aby si mohol Robert Fico urobiť fotku s americkým prezidentom. A to, ako zbabrali ten zásah proti jednému z tých teroristov, že tento záznam unikol na sociálne siete a na druhý deň Islamský štát zverejnil slovenskú vlajku a slovenský štát ako nepriateľa ISIS, toto bolo najväčšie ohrozenie občanov Slovenska. Tento nezodpovedný prístup bezpečnostných zložiek a vlády Slovenskej republiky.
Robert Fico je najväčším nebezpečenstvom pre občanov Slovenska, preto tu máme návrh novely ústavy. Lebo keby naozaj išlo úprimne vláde o novelizáciu ústavy, tak by rokovala na najvyššej úrovni s opozíciou, tak by prijala pozmeňujúce návrhy opozície, kolegyne Žitňanskej, ktoré sme spoločne predložili o tom, aby sa vypustilo nezmyselné predlžovanie pre sudcov z 3 dní na 6 dní o rozhodovaní. Áno, a je tu aj pozmeňujúci návrh KDH a MOST-u - HÍD o tom, aby bol v ústave jasne zadefinovaný odchod do dôchodku pre sudcov 67 rokov.
Pán minister, vy ste povedali, že s tým súhlasíte, verejne ste vyhlásili, že s tým súhlasíte. Pán predseda parlamentu Pellegrini povedal, že s tým súhlasí, s pôvodným návrhom pána prezidenta, len ste povedali, že už nie je čas. Tak čas na to pred mesiacom nebol, lebo už parlament bude zasadať len raz, ale v skrátenom legislatívnom konaní ideme meniť ústavu. Tak keď ideme meniť ústavu, prečo nechcete urobiť poriadok v tom, kedy majú sudcovia odchádzať do dôchodku? Vadí tu na Slovensku niekomu poriadok? A ešte aj s tým súhlasíte, verejne poviete, že ste za. Pán predseda Pellegrini povie, že je za, ale politická vôľa tu nie je.
Lebo vám nejde o riešenie skutočných problémov, nejde vám o to, aby bol poriadok napríklad pri odchode sudcov do dôchodku. Vám nejde o to, aby ste skutočne riešili boj s terorizmom. Vám ide o to, aby ste pod pláštikom novelizácie ústavy mohli si zmeniť aj tie ďalšie zákony, o ktorých za chvíľu budeme hovoriť, aby ste SIS-ke, VOS-ke, polícii dali také právomoci, ktoré zásadne ohrozia slobodu občanov. Ja sa k tomu vyjadrím, keď príde za chvíľu na pretras aj tento návrh zákona.
Ale už teraz poviem, že tak, ako sú navrhované tie zmeny pre SIS-ku, pre VOS-ku, vo mne vyvoláva, viete, aký dojem? Že tieto tajné služby, tieto veci, o ktorých sa tu píše, o tom, že budú môcť prechovávať omamné látky, psychotropné látky, návykové látky, prekurzory, výbušniny, výbušné predmety, jedy, že už to robia dneska a že takto si chcú len legalizovať to, čo sa tam možno deje už dnes, a SIS-ka a VOS-ka budú môcť možnože aj kšeftovať s týmito látkami.
Takže novelizácia ústavy je len maskovanie toho, čo chcete zmeniť v týchto návrhoch zákonov. A KDH vám pri tom nebude asistovať, preto nepodporíme novelizáciu ústavy.
Ďakujem. (Potlesk.)
3. 12. 2015 14:39:51 - 14:42:35 58. schôdza NR SR - 14.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Zajac, Pavol (KDH) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Vážený pán minister, keď ste pred rokom zaviedli bezplatnú dopravu pre študentov a dôchodcov, tak ste povedali, že to bude stáť okolo 13 mil. eur. Ja som sa niekoľkokrát pýtal, koľko toto bude stáť všetkých občanov Slovenska? Z tohto týždňa vyšli vyjadrenia v niektorých odborných denníkoch, že to bude stáť 26 až 30 mil. ročne. Som presvedčený o tom, že keď ste už zaviedli bezplatnú prepravu pre študentov, tak tá mala byť pre študentov zo sociálne odkázaných rodín a táto doprava mala byť na cestu študentov z domu do miesta štúdia a späť, keď už ste ju zaviedli teda.
V tejto súvislosti sa vás chcem spýtať, aj študenti aj ďalší občania si obľúbili aj súkromného prepravcu RegioJet na trati z Bratislavy do Košíc. A veľmi, veľmi ľudia využívajú tohto prepravcu. Ich vlaky sú obľúbené, vlaky sú vypredané. V tejto súvislosti sa chcem spýtať, aké kroky podnikne vaše ministerstvo na to, aby tento súkromný prepravca neodišiel z tejto trate, lebo ľudia si obľúbili tohto prepravcu, využívajú služby vrátane študentov. Tieto služby sú kvalitné, sú spokojní zákazníci. Čo urobíte pre to, aby ľudia neprišli o túto možnosť cestovania?