Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 2. 2016 23:00:48 - 23:09:01 61. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1873 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda, milé dámy, vážení páni, pokúsim sa byť vecný, ale aby som dokreslil situáciu ako sme sa sem dostali, musím začať niekde inde kvôli tomu, lebo dnešná situácia, čo sa týka tých sestričiek, nevznikla ani včera, ani 1. februára, ale oveľa skôr.

Viete dobre, že za vlády Ivety Radičovej tie sestričky prišli s požiadavkami, ktoré boli oprávnené, doniesli aj petíciu, kde ich podporovalo, keď si dobre pamätám, viac ako 250-tisíc občanov Slovenskej republiky. Rokovalo sa s nimi a spolu sme prijali taký zákon jednohlasne v Národnej rade, ktorým, dá sa povedať, viac či menej každý bol spokojný, neboli žiadne štrajky, neboli žiadne výpovede.

Potom vy ste ako vláda strany SMER alebo vtedy ešte len opozičná strana SMER sľubovali istoty, boli voľby, po voľbách poradca pána premiéra Fica pán doktor Dragula dal náš spoločný zákon na Ústavný súd a od tej doby sa začala písať táto kauza. Vieme dobre, že Ústavný súd zrušil tento zákon, ale vy kvôli tomu, aby nevznikla takáto situácia už pred štyrmi rokmi, nechali ste tým sestrám, ktoré pracovali pod ministerstvom zdravotníctva, vyššie platy. Samozrejme, to je pozitívne. Na druhej strane ste celý ten systém tým pokazili kvôli tomu, lebo v iných nemocniciach, samozrejme, nakoľko nebol na to zákon, nevedeli dať tým sestričkám vyššie platy.

Potom ste hovorili, že rokujete s tými sestričkami celé štyri roky a na poslednú chvíľu v októbri ste sem doniesli nový zákon. Čuduj sa svet, my sme vás upozornili na to, že nie je to dobrý zákon, nie je to komplexný zákon, nerieši to systémovo požiadavky tých sestier, ale vy ste to tvrdohlavo prijali. A viete dobre, že vtedy v prvom čítaní aj my sme vám pomohli, ale upozorňovali sme vás na to, aby ste využili možnosť a rokovali ďalej s tými sestričkami. Bohužiaľ, túto možnosť ste nevyužili. Takže teraz chápem, že ste trošku nervózni, aj prekvapení. Keď ste prijali ten zákon, mysleli ste, že teraz pomôžete tým niekomu. Vidíme, že práve tie sestry štrajkujú alebo dávajú hromadné výpovede, pre ktoré tento zákon ste robili. A to je veľmi čudné, že vôbec ste sa nezamysleli nad tým, prečo je to tak. A to je arogancia moci.
Musím vám povedať, že keby ste brali vážnejšie tie sestričky a keby ste nerozdávali sociálne balíčky bezhlavo, nemám problém so sociálnymi balíčkami, mám problém s tým, že nie sú to adresné sociálne balíčky, tak isteže by sa našli tie peniaze, ktorými by sa tu dal dosiahnuť kompromis. Vieme dobre, že pán premiér Fico za posledné mesiace dal pred svojou tabuľou 30 mil. eur nemocniciam. Je to úplne v poriadku. Na druhej strane vieme dobre, že tam, kde je dlh vyšší ako 450 mil., tak to je len kvapka do mora. Keby tieto peniaze dal na platy tých sestier, možnože by ten kompromis bol lepší alebo užitočnejší. To znamená, že skôr sa mi zdá, že chcete kupovať hlasy, než akoby ste mysleli systémovo. A to je zlé.
Samozrejme, teraz sa tvárite, že všetko je v poriadku. Ale nie je to tak. Včera sme počuli od riaditeľov tých nemocníc, napríklad v prešovskej nemocnici ešte stále chýba viac ako 180 zdravotných sestier. A musím sa opýtať, či nechýbajú vám kvalitné tie sestričky, lebo na jednej strane pán premiér Fico sľuboval, že dostanú sa späť na svoje pracovné miesta, na druhej strane vidíme, že riaditelia nemocníc, ktorým chýbajú tie sestričky, nechcú rokovať s tými sestričkami alebo odborovými združeniami zdravotných sestier.
Ja si myslím, že keď sa pozrieme na tých plus zhruba 120 sestier, ktoré ste prijali napríklad do prešovskej nemocnice, keď sme sa pýtali na to, odkiaľ sú tieto sestričky, tak sme sa dozvedeli, že z Úradu práce je ich len 16. To znamená z tých 120 asi 10 %. Pritom ostatné sú z DSS, práve to znamená, že sú z domovov sociálnych služieb, lebo tam ste nezvýšili týmto zákonom plat sestier, a pravdepodobne z iných ambulancií, to znamená, že hoci tu z tých 300 sestier, ktoré podali výpoveď, 120 je ich nových, ktoré však väčšinou chýbajú takto niekde.

Na druhej strane je tu aj otázka, tie zvyšné sestričky odkiaľ prišli. Dúfam, že neprišli zo zahraničia, lebo vy chránite Slovensko pred ekonomickými migrantmi, takže dúfam, že nedozvieme sa, že sú napríklad z Ukrajiny, z Rumunska alebo z Bulharska.

Samozrejme, tým, že ste oklamali tie sestričky, ste tú patovú situáciu ešte len zabetónovali. A to nie je dobré, lebo mne sa zdá, že idete podľa hesla Rozdeľuj a panuj. A je to ináč vaša zodpovednosť úplne jednoznačne, a preto sa pýtame, ako chcete vyjsť von z tejto patovej situácie. A hoci sme si vypočuli pána ministra, vôbec sme sa nedozvedeli, ako chcete skresať alebo vynulovať napríklad tie dlhy nemocníc, ako chcete riešiť túto patovú situáciu, za čo ste zodpovední vy, že sestričky teraz chcú nastúpiť, chcú kompromis a vy im to neumožníte. To znamená, že mne sa zdá, že vy chcete len vydržať do volieb, zľahčovať tú situáciu s tým, že potom uvidíme, čo bude.

A teraz sa mi už zdá, že už ani sľubovať neviete, to znamená, že žiadne adekvátne riešenie neponúkate ani Národnej rade, ani, samozrejme, tým sestričkám, lebo to uznesenie čo prečítal pre nás pán predseda výboru pán poslanec Raši, je dobré uznesenie, no má to jednu chybu, mal to nám prečítať pred štyrmi rokmi, potom by sme neboli asi v takejto situácii, ktorú riešime aj dneska.Takže, milé dámy, vážení páni, vážení poslanci vládnej strany, chcel by som počuť, ako chcete v tomto pokračovať ďalej, čo by ste chceli urobiť, aby ste zmazali tie vysoké, historicky najvyššie dlhy nemocníc, ako chcete riešiť situáciu, patovú situáciu, ktorú ste zapríčinili s tými sestričkami, a ako ďalej pôjde slovenské zdravotníctvo, lebo isteže tá ďalšia vláda tu po vás zdedí jediné. To je chaos. Ďakujem pekne. (Potlesk.)
15. 12. 2015 14:42:40 - 14:43:28 58. schôdza NR SR - 20.deň - B. popoludní Tlač 1867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Ďakujem pekne. Áno, pán kolega, mal si pravdu v tom, že SMER to vníma ako po nás potopa. Kvôli tomu, lebo keď nezvýšia tie peniaze za svojich poistencov štátu, tak ani v tých malých nemocniciach nebudú dostávať sestričky viac. Ony ešte teraz dúfajú, že budú mať viac a potom možnože nie v januári, ale v marci, apríli alebo máji prídu na to, že to nebolo viac, to bola len kamufláž. A zase za to bude zodpovedný možnože iný, možnože nová vláda.
Takže, bohužiaľ, ešte raz musíme upozorniť na to poslancov SMER-u, že nie je to systémové riešenie, nie je to dobré riešenie a nie sú tam ozajstné peniaze, nie je to kryté rozpočtom.
Ďakujem pekne.
15. 12. 2015 14:23:28 - 14:25:28 58. schôdza NR SR - 20.deň - B. popoludní Tlač 1867 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
6.
Ďakujem veľmi pekne, pán podpredseda. Áno, pán kolega Novotný, mal si pravdu a ja si myslím, že najlepšie slovo, ako si to scharakterizoval, tento prístup vládneho SMER-u, je ľahkovážnosť.
Viete dobre, kolegovia, že v prvom čítaní sme podporili tento zákon, lebo tým sme naznačili, že chceme riešiť tento problém a chceme vám pomôcť v tomto riešení. Ale, bohužiaľ, aj to sme povedali, že pán minister musí ďalej rokovať so sestričkami, aby dosiahol konsenzus. Bohužiaľ, tento čas, čo je viac ako dva mesiace, nevyužil na to, aby dosiahol tento konsenzus. Opakovane sme upozorňovali pána ministra tu v pléne, že tento zákon je nesystémový. Nesystémový.
Prvý problém, ako tu už zaznelo, je, rozpočet nie je krytý s rozpočtom. To, čo štát garantuje za svojich poistencov budúci rok, je málo. To ináč aj pán minister priznal s tým, že povedal, že, nie, nejako sa to vyrieši, tak ako v tomto roku, ale, samozrejme, možnože už nie on bude za to zodpovedný.
Druhým problémom, tak ako si to povedal, pán kolega, že nedošlo k dohode. A v tomto konkrétnom, konkrétne môžeme to charakterizovať, je to smiešne, ako sa SMER chváli s tým, že dá napríklad 30 mil. 27 nemocniciam. Pritom ten dlh týchto nemocníc je viac ako 500 mil. Preto je to výsmech spoločnosti, výsmech zdravotníkov, lebo SMER sa chová "rozdeľuj a panuj", lebo vieme dobre, že tento zákon určitej skupine pomôže, ale nie je to systémový zákon, lebo je to len malá čiastka spoločnosti, tak ako si povedal, pán kolega. Jednak v štátnych nemocniciach ide dole mzda, v okresných alebo VÚC-karských ide hore a v ambulantných sa vôbec nič nezmení. Je to nesystémové.
24. 11. 2015 18:54:44 - 18:56:40 58. schôdza NR SR - 8.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne, vážená pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, máš pravdu, lebo sestričky a zdravotníci, zdravotnícki pracovníci by sa mali tešiť z tohto zákona, tak ako si to povedal. A práve to je zlé, že to sa takto nedeje. A práve to poukazuje na to, aký zákon je tu v parlamente.

Škoda, že pán minister nevyužil ani posledný mesiac na to, veď sme o tom hovorili. Preto sme posunuli tento zákon do druhého čítania, aby sme mali ešte šancu zmeniť tento neutešený stav. A, bohužiaľ, ani posledné roky sa nevyužili na to, lebo tento zákon, hoci je krok dopredu, to musím uznať, pán minister, nie je to však systémový zákon. Vyzerá to tak, ako by len preto vznikol, aby pán premiér mohol odškrtnúť ďalší sľub.Ale na druhej strane viete dobre, že to nie je systémové riešenie pre sestričky alebo zdravotníckych pracovníkov kvôli tomu, lebo, samozrejme, podľa tohto zákona nedostanú sestričky pridané ani v sociálnych zariadeniach, ani v prvom kontakte. A tak ako som už na to viackrát upozornil, prvý kontakt aj tak je vo veľmi vážnom stave. A tým pádom keď sestričky tam nedostanú plus, budú odchádzať z veľkých nemocníc možnože na západ, dajme tomu, alebo do iných krajín, z malých nemocníc do veľkých a možnože z prvého kontaktu práve do tých malých nemocníc. A tým pádom, bohužiaľ, ten najlacnejší a najdôležitejší článok nášho zdravotníctva ešte skorej bude skolabovaný. Takže preto považujem tento zákon v takejto podobe za krok vpred, ale nie je systémový, a preto veľmi ťažko viem zaň hlasovať. Ďakujem veľmi pekne.
18. 11. 2015 17:50:38 - 17:52:25 58. schôdza NR SR - 5.deň - B. popoludní Tlač 1700, 1793 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
38.
Ďakujem veľmi pekne. Pán kolega, veľmi dobre si zhrnul, že ako vyzerá budúcoročný rozpočet z hľadiska SMER-u - SD, lebo fakt je to jednoznačné, že nie je tam dosť peňazí. Nestačí to ani na vykrytie sľubov, čo SMER - SD sľuboval občanom, takže to nie sú istoty, to je úplne jednoznačné. Je to zlá správa pre zdravotníkov, lebo tak, ako to bolo aj tento rok, isteže akákoľvek vláda príde, musí zvyšovať platby za poistencov štátu, lebo ináč, keby tento rok SMER to nezvýšil, samozrejme, aj my sme v tom pomohli, tak Všeobecná zdravotná poisťovňa pravdepodobne vo februári alebo v marci budúci rok by skolabovala, a tak, samozrejme, skolabovali aj nemocnice jednotlivé.
Takže pán minister bol ináč šikovný, lebo v absolútnych číslach to vyzerá lepšie, plus 270 mil., ale iste to vyzerá ako dobrý čarodejník kvôli tomu, lebo niet tam viac peňazí, alebo čo tam je, to nestačí na tie sľuby. A čo je najhoršia správa pre zdravotníctvo, to, že vôbec sa z týchto peňazí nedá riešiť tie problémy, ktoré sa nahromadili za tie posledné 10-15 alebo za posledné štyri roky kvôli tomu, lebo, samozrejme, z týchto peňazí vôbec nevyriešime historický dlh štátnych nemocníc. A na to nemusíme zabudnúť, že budúcoročný rozpočet tak či onak to veľmi zaťaží. A zatiaľ nevidím nikde tie peniaze, čím by sa to, aspoň čiastočne by sa to dalo riešiť.
Takže je to zlá správa pre zdravotníctvo a je to zlý rozpočet pre zdravotníkov.
Ďakujem pekne.
30. 10. 2015 15:19:20 - 15:37:14 57. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1846 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
128.
Ďakujem pekne. Vážený pán predsedajúci, milé dámy, vážení páni, vážený pán minister, dnes rokujeme o dôvodoch na odvolanie ministra zdravotníctva Viliama Čisláka.
Hneď na úvod by som chcel povedať, že táto schôdza nie je len o ministrovi Čislákovi, je to predovšetkým diskusia o stave zdravotníctva na Slovensku a o výsledkoch, ktoré dosiahla vláda SMER-u za uplynulé takmer štyri roky.
Minister nie je vo funkcii ani jeden rok, ale je potrebné povedať, že na ministerstve zdravotníctva je od nástupu tejto vlády, keď predtým pôsobil ako štátny tajomník, preto nesie rovnakú zodpovednosť za to, v akom stave sa rezort dnes nachádza. Keby som to chcel povedať jednou vetou, tak vládnutie SMER-u v rezorte zdravotníctva sú premrhané roky.
Nerád by som teraz prechádzal celé programové vyhlásenie vlády, nesplnené sľuby, problémy v zdravotníctve počnúc obvodnými lekármi, mestskými či VÚC-karskými nemocnicami cez fakultné nemocnice a končiac ministerstvom zdravotníctva. Problémov je totiž neúrekom. Čo je však najhoršie, že tieto problémy sa uplynulé štyri roky takmer vôbec neriešili. Preto si dovolím tvrdiť, že tieto štyri roky vládnutia SMER-u v rezorte zdravotníctva sú premrhanými rokmi.
Chcem sa teraz v úvode venovať jednej záležitosti, ktorá dokresľuje zámery a neschopnosť nominantov SMER-u v tomto rezorte. Všetci si dobre pamätáme, ako sme počúvali pána premiéra, keď bombasticky ohlasoval zámer vzniku len jednej štátnej, podčiarkujem štátnej, zdravotnej poisťovne. Dokonca mal opäť tie silácke reči, ako si to s nimi rád rozdá a že ho nezastaví nič, ani právo, ani zdravý rozum. No zastavila ho, našťastie, neschopnosť jeho vlastných ľudí realizovať tento zámer. Viete si predstaviť, ako by fungovala takáto jedna štátna poisťovňa obsadená nominantmi SMER-u? Nebolo by to nakoniec tak, že zmluvy s touto jedinou štátnou poisťovňou by získali len kamaráti a príbuzní vládnej strany SMER?
Dnes tu sedíme aj preto, že práve nominanti SMER-u v štátnej zdravotnej poisťovni podpisovali možno čudné zmluvy. Podľa vlastných slov premiéra Fica to bola "hlúposť, blbosť a chyba". Navyše dodal, že sa preveruje, či nešlo o trestnoprávne, nielen etické zlyhanie. Sám pán premiér priznal, že riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne urobil dobre, že odstúpil. Preto som veľmi rád, že zámer premiéra o vzniku jednej štátnej zdravotnej poisťovne zlyhal na celej čiare. Je to dobrá správa pre pacientov, ale aj všetkých občanov - a teraz chválim SMER, toto urobil dobre.
Vážené dámy, vážení páni, teraz by som rád vymenoval niektoré kauzy, ktoré sa udiali v zdravotníctve: bielenie karty novorodenca, kotolník a lekári v Žiline, predražený CT prístroj, drahé jedlo v nemocniciach, upratovanie bez súťaže, rôzne zmluvy všeobecnej, zmluvy štátneho tajomníka ministerstva. Samozrejme, niektoré sú s otáznikom, to si musíme uznať.
Ale aj keď zabudneme na všetky kauzy, alebo všetky tieto kauzy, aj tak vidíme, že zdravotníctvo nie je v dobrej kondícii. Ja nechcem sa zaoberať s týmito kauzami, ja si myslím, že to už urobili niektorí moji kolegovia, iste aj budú robiť, ale ja chcem teraz hovoriť o tom, čo mne oveľa viac vadí ako tieto kauzy.
Jedinečnú šancu, že SMER - SD vládla sama, jednoznačne nevyužila. V podstate ani jeden neuralgický bod nevyriešili, skôr viac deformovali systém.
A teraz o tom, čo mne oveľa viac vadí. To je prvá otázka hneď, aká je spokojnosť občanov? Ja si myslím, že na túto rečnícku otázku každý vie odpovedať. Kde je systém kvality? Pomalé zavádzanie e-Healthu a DRG? Málo robili pre prevenciu, nehovorím, že nerobili nič, lebo robili, ale málo, a nič pre efektívnosť a transparentnosť. Žiadne systémové zmeny, skôr malé neisté kroky. Moja obľúbená téma - slabý rezidentský program. Kto nás bude za desať rokov liečiť? Viete dobre, že, v tom mal pán minister pravdu, a to klobúk dolu, začali ste s tým niečo robiť. Teraz, asi za dva roky, 164 absolventov, keď dobre pamätám číslo, skončí v rezidentskom programe, je to pozitívne. A viete, koľko za tie tri roky pôjde do dôchodku? Minimálne dvakrát toľko. Takže vidieť, že hoci dobre myslený krok, nedotiahnutý do konca, lebo ja si myslím, že k tomu treba nájsť aj financie v rezorte, aby to bol oveľa lepší program alebo aby viac ľudí sa hlásilo do rezidentského programu.
Zlý zákon o doplatkoch u lekára. Pacienti žiadnu pozitívnu zmenu nepocítili, len väčší chaos. Tiež je to pravda. Upozorňovali sme na to, keď sme prijímali tento zákon. Keď teraz pôjdete do ambulancií jednotlivých lekárov alebo pred lekárňami opýtate sa pacientov, či pociťujú pozitívny efekt tohto zákona, tak, bohužiaľ, vám povedia, že nie. Takže treba tento zákon zmeniť a ja si myslím, že ten zákon, čo pán minister doniesol do parlamentu, nebol úplne šťastný, ale, bohužiaľ, jeho poslanci to zmenili a, pán minister, mali by ste vtedy byť oveľa tvrdší na svojich poslancov.
Platy v zdravotníctve a sestričky, sľuby, sľuby a potom taký zákon, s čím nesúhlasia tí, ktorým to má pomôcť. Ja si myslím, to tiež je len na Slovensku, a pritom uznávam, iste, určitú vec ste s tým vyriešili, áno. Vo VÚC-karských nemocniciach, v okresných nemocniciach alebo v obecných nemocniciach, takých je už málo, áno, bude to lepšie, ale celý systém zase zdeformujete kvôli tomu, lebo v sociálnej oblasti a na ambulanciách tie sestričky nebudú zarábať toľko, a keď budú dávať sestričky vo veľkých nemocniciach alebo v tých stredných výpovede, potom od súkromných lekárov alebo od lekárov prvého kontaktu tie sestričky budú utekať zase do nemocníc a ten systém, o čom sme rozprávali viackrát, skolabuje oveľa skôr. Takže zase dobre myslená novela zákona, ale nedotiahnutá do konca.
Ale bol už tu spomenutý tiež - dlhy nemocníc. Ďalšia téma na celý deň. Málo sa tým urobilo. Vieme dobre, že teraz je to historicky najvyššie, sú tie čísla, a ja si myslím, že raz to musíme zaplatiť my občania. Budúcoročný rozpočet, štát zase bude platiť málo za svojich poistencov, a tak všetko musia zaplatiť podnikatelia a pracujúci.
Takže pre mňa tieto dôvody, čo všetko sa neurobilo, alebo len málo urobilo pre zlepšenie zdravotníctva, sú závažnejšie pre odvolávanie pána ministra ako ostatné kauzy alebo pseudokauzy.
Vážené dámy, vážení páni, na záver svojho vystúpenia by som chcel zopakovať, že táto schôdza nie je len o zlyhaní ministra zdravotníctva pána Viliama Čisláka, je to o celkovom zlyhaní vládnej strany SMER - SD v rezorte zdravotníctva, je to o premrhaných štyroch rokoch, keď sa pre pacientov, zdravotné sestry, zdravotnícky personál, lekárov neurobilo žiadne systémové opatrenie, ktoré by zlepšilo dnešný neutešený stav.
Preto všetci členovia poslaneckého klubu MOST - HÍD budú hlasovať za odvolanie pána ministra Čisláka zo svojej funkcie.
Ďakujem pekne.
7. 10. 2015 16:24:08 - 16:29:37 55. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1780 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)

20.
Vážená pani predsedajúca, vážený pán minister, milé dámy, vážení páni, dovoľte mi vystúpiť k tejto problematike. Budem hovoriť veľmi krátko a budem rozprávať len o tom, čo treba riešiť alebo treba zmeniť v druhom čítaní.
Najprv musím konštatovať, že škoda, že tento návrh je tu v takejto podobe. Veď by bolo potrebné prijať taký zákon, ktorý by naozaj vyriešil problémy platov sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov a komplexne. Hlavne preto, lebo pred voľbami ste sľubovali istotu a, samozrejme, aj sestrám ste sľubovali istotu. To znamená, že keď vyhráte voľby, vyriešite ich oprávnené požiadavky, čo sa týka platov, ale aj ich postavenia v spoločnosti. No nestalo sa tak zatiaľ.
Štyri roky, dá sa povedať, že v tejto veci málo sa robilo, hoci to je pravda, že ste rokovali so sestričkami aj s ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi, ale riešenie zatiaľ nebolo na stole. Tento návrh je na poslednú chvíľu prinesený do Národnej rady Slovenskej republiky a je to také čudné, že pár mesiacov pred voľbami. Asi preto, aby ste mohli vyškrtnúť, že ste splnili ďalšie sľuby. Ale to nie je tak, veď dobre viete, že to nie je riešenie pre všetkých zainteresovaných, a tým pádom to nie je ani systémové riešenie. Viete dobre, že s týmto návrhom nesúhlasia ani tí, ktorých sa to týka.
Samozrejme, problém riešite čiastočne s tým, že tých 38-tisíc, neviem koľko, zdravotníkov dostane pravdepodobne vyššie platy, čo by bolo pozitívne a hlavne to je pozitívne ináč, že teraz ste už vyriešili ten problém, čo sa týka VÚC-karských a štátnych univerzitných nemocníc, veď viete dobre, že za tú istú prácu utekali sestričky z nižších nemocníc do väčších, lebo za tú istú prácu dostávali hneď pri nástupe o 200-300 eur viac.
Ale na druhej strane, bohužiaľ, musím konštatovať, a to aj vy dobre viete, ktorí tomu rozumiete, že keď prijmeme tento zákon v takejto podobe, tak zase otvoríme nožnice, čo sa týka ostatných sestier, to znamená tých, ktoré sú na ambulanciách a sociálnych zariadeniach. A to nie je správne, lebo tým pádom viac rozbijete systém. Ja som tu už viackrát hovoril o tom, lebo je to mojou srdcovou záležitosťou, že napríklad v prvom kontakte lekári starnú. To znamená, že za 10-15 rokov nebude nás kto liečiť kvôli tomu, lebo starnú, a pritom do systému neprichádzajú tí mladší kvôli tomu, lebo tam tie platy už teraz nezodpovedajú tomu, ako to bolo pred niekoľkými rokmi.
Samozrejme, keď takto rozbijeme tento systém, čo sa týka sestričiek, tak pravdepodobne tento systém, ktorý je najlacnejší a veľmi potrebný, lebo veľa vieme s tým ušetriť, keď to dobre funguje, keď to skorej rozbijeme, lebo už sestričky budú utekať z tohto systému, takže najprv sestričky tam nebudú a potom neskoršie lekári.
Takže to preto hovorím, lebo tento zámer, čo ste sem, pán minister, doniesli, je dobrý, ale treba to komplexne riešiť. Viete, pred pár mesiacmi tu sme sa hádali o tom, že či sa vyrieši, alebo nevyrieši platba u lekárov. Zámer bol dobrý, doniesli ste sem zákon, chceli ste to vyriešiť, upozorňovali sme vás na to, že to nebude celkom komplexné riešenie, bohužiaľ, aplikačná prax ukázala to, že to nebolo komplexné riešenie. Teraz to isté robíme, v dobrom ukazujeme na to, že to nie je komplexné riešenie.
A preto, pán minister, vyzývam vás, hoci ste v televízii, v jednej televíznej relácii ste hovorili o tom, že už nemáte o čom rokovať so sestričkami, lebo už ste vy, dá sa povedať, že už ste skončili tieto rokovania, lebo už ste všetky možnosti vyčerpali. Ja vás vyzývam v mene klubu MOST - HÍD, aby ste rokovali ďalej so sestričkami aj s ostatnými zdravotníckymi pracovníkmi kvôli tomu, lebo my chceme podporiť tento návrh v prvom čítaní, aj ja osobne, aj klub MOST - HÍD podporí tento návrh, lebo chceme riešenie a chceme, aby ste toto riešenie doniesli vy. Samozrejme, vieme v druhom čítaní aj my doniesť pozmeňujúce návrhy a potom maximálne rozbijeme rozpočet a nikto nebude spokojný. Nechceme to urobiť. Chceme to, aby ste rokovali ďalej, chceme to, aby ste doniesli také riešenie, čo komplexne vyrieši túto situáciu, a potom my aj v druhom čítaní budeme hlasovať za tento zákon. Keď to tak sa nestane, tak buď prinesieme my nejaké riešenie, a keď s tým nebudete súhlasiť, tak, bohužiaľ, v druhom čítaní už nebudeme môcť hlasovať za tento zákon, čo by nás veľmi mrzelo.
Takže preto ešte raz, pán minister, vyzývam vás, rokujte ďalej a dúfam, že v druhom čítaní za mesiac vieme podporiť tento zákon a tento problém vyriešime od 1. januára.
Ďakujem veľmi pekne.

15. 4. 2015 11:42:33 - 11:43:37 50. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
66.
Ďakujem pekne. Nakoľko som bol oslovený, tak musím reagovať na to, čo hovorí pán kolega. To, že rezidentský systém bol zavedený, to je fajn, to je pravda. Ale to, či to funguje, alebo nie, o tom môžeme rozprávať asi za päť rokov, keď to budeme vyhodnocovať. To kvôli tomu hovorím, lebo v susedných krajinách, kde to už oveľa dlhšie funguje, teraz prišli na to, že hoci to formálne funguje, ale žiadny efekt neprináša práve kvôli tomu, lebo aj v tých susedných krajinách k tomu neboli pridelené tie peniaze. Dokedy prvý kontakt nebude lepšie ohodnotený finančne, do tej doby žiadny rezidentský nebude môcť fungovať. A, viete, ešte raz, vyhodnotiť to budeme môcť, či funguje, alebo nie, za päť rokov. Ale, bohužiaľ, keď to takto bude pokračovať, tak za desať rokov nebude mať nás kto môcť liečiť v prvom kontakte, a pritom vieme dobre, že prvý kontakt je najlacnejším článkom zdravotníctva.
Ďakujem pekne.
15. 4. 2015 11:02:49 - 11:04:19 50. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1485 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
44.
Ďakujem pekne. Vážený pán minister, dobre sa počúvajú tie pozitíva, čo ste vymenovali, ale na druhej strane musím si priznať, že väčšina z nich je len placebo. A preto niekoľko, keď dovolíte, aj vymenujem, že čo všetko sa nepodarilo vyriešiť vašej vláde. Samozrejme, za to nie ste zodpovedný len osobne vy.
V prvom rade vaša vláda sľúbila, že zastaví zadlžovanie nemocníc. Nepodarilo sa to.
Za druhé, spomínali ste rezidentský program, čo je pozitívum, jednoznačne, ale musíme povedať, že keď nebudú k tomu pridružené aj peniaze, tak je to nanič, že nebude to fungovať, takisto ako to nefunguje v okolitých štátoch. A, bohužiaľ, práve váš minister, minister vašej vlády zobral z rozpočtu zdravotníctva 150 mil. eur, čo by sme mohli použiť oveľa lepšie ako populisticky, ako sa to stalo.
Po tretie, vaša vláda sľubovala sestričkám istoty. Kde sú tie istoty?
A po štvrté. Vieme dobre, že v zdravotníctve za posledných desať rokov je oveľa, oveľa viac peňazí, ale pritom ani len zdravotnícki pracovníci a, bohužiaľ, hlavne ani pacienti to nepociťujú. Prečo to je? A pravdepodobne skôr o tom je táto schôdza a nie ani o vašej osobe.
Ďakujem veľmi pekne.
10. 3. 2015 15:59:59 - 16:01:57 48. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1460 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
95.
Ďakujem pekne. Ja tiež mám rád argumenty a nemám rád to, že jedna strana je dobrá, druhá je zlá, jedna strana robí všetko dobre, druhá nerobí nič dobre. To je pravda, uznal som to, že 20, 50-korunáčky sme zaviedli my, ale aj tu si musíte uvedomiť, že vtedy neboli iné poplatky a to je veľmi dôležitá vec. Lebo potom, keď ste zrušili tie 20, 50-korunáčky, potom zrazu vznikli iné poplatky. A práve preto som uviedol aj vo svojom vystúpení, že keď 20, 50-korunáčky ste zrušili, prečo ste vtedy nezrušili všetky poplatky v zdravotníctve? Prečo nie? Ale teraz, čo sa stalo teraz? Ani teraz ste nezrušili všetky poplatky v zdravotníctve, pritom by ste to mohli, len potom populisticky by ste nemali zobrať 150 mil. zo systému. Je to veľmi jednoduché, ja vás vyzývam, zrušte všetky poplatky v zdravotníctve, ale dajte späť 150 mil. do systému.
A viete, ďalšia vec, pýtali ste sa, pán poslanec, že prečo obhajujú tu niektorí ľudia prednostné vyšetrenie. Viete dobre, že ja, a chcem to ešte raz zdôrazniť, neobhajujem, ja nie. Ale na druhej strane, môžem sa vás opýtať, že prečo priemerný občan Slovenskej republiky chodí dvakrát toľko k lekárovi, ako priemerný občan Európskej únie? Prečo naši ľudia 12-krát navštevujú za rok ambulanciu a priemerný Európan len 6-krát. Možno preto by sme to mali obmedziť, preto by sme to mali regulovať, lebo to znamená, že naši ľudia dvakrát toľko sedia u lekára, ako priemerný občan Európskej únie. A prečo je to? Na to odpovedzte. A keď to nechcete regulovať, prečo nechcete regulovať? Chcete to, aby to aj naďalej bolo takto? Veď to stojí nielen peniaze daňových poplatníkov, ale aj čas.
Ďakujem pekne.
10. 3. 2015 15:14:38 - 15:16:20 48. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1460 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
85.
Ďakujem pekne. Ďakujem pekne pani poslankyni za jej príspevok, lebo plne sa s tým stotožňujem, čo hovorila, ale chcem naviazať na jej posledné slová, lebo aj ja to tak chápem. A preto som aj rozprával trošku viac o tom, že prvý kontakt ako bude zasiahnutý s týmto zákonom. A za desať rokov nebude nás kto mať liečiť, keď to takto bude pokračovať a bude ohrozená bezpečnosť pacientov. Bude ohrozený kvôli tomu, lebo necitlivosť zákona vnímam aj v tom, že z tých 10 300 ambulancií jedna tretina vyberá bezhlavo poplatky. Tí sú potrestaní a je v tom urobený aj určitý poriadok. Je to v poriadku. Na druhej strane vieme aj to dobre, hovorím, že len určití, na druhej strane budú zase tí istí, ktorí budú vyberať za všetko, len inak sa to bude menovať, ako sme už o tom rozprávali. A na tretej strane, sú aj také ambulancie, ktorí sú postihnutí s týmto zákonom úplne citlivo. Na to som už poukázal, že na jednej strane všeobecní lekári jednoduchí, dedinskí všeobecní lekári, ktorých je najviac, budú môcť vymáhať, budú nie vymáhať, ale vyberať peniaze len za vodičský preukaz a len za potravinársku kartu a na druhej strane budú musieť mať registračné pokladnice. Áno, viem, že len virtuálne, ale keď nemajú napríklad internet, bude to dosť veľký problém. Takže preto to je necitlivosť, ako aj necitlivosť tohto zákona. Ďakujem.
10. 3. 2015 14:58:59 - 15:00:59 48. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1460 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
77.
Ďakujem pekne. Začínam odzadu. Pán poslanec Martvoň, bohužiaľ, v druhej časti ste nereagovali na mňa, lebo ja som nikdy v živote o katastri nerozprával, takže asi je to trošku vedľa. A bohužiaľ, aj v prvej časti vašej reakcie ste sa mýlili kvôli tomu, lebo na pohotovosti to nie je za prednostné vyšetrenie, tie peniaze, ale každý pacient, ktorý príde na pohotovosť, akýkoľvek je akútny, musí zaplatiť tieto peniaze. Takže je to potom už bezpredmetné.
Na druhej strane, viete, aj minule ste rozprávali o tom, že aký som strašný, lebo som ako jeden z možností, hoci som uznával, že vy za to nebudete nikdy v živote hlasovať ako SMER, som navrhol, že by sme mohli zaviesť, aby sme zjednodušili systém, ten vstupný poplatok, takisto ako na pohotovosti, takisto aj do ambulancií kvôli tomu, lebo potom je ten systém oveľa jednoduchší, nepotrebuje registračné pokladnice a tak ďalej. Je to len jedna z možností. Ale to aj preto je, preto bol pozitívny príklad, kvôli tomu, lebo teraz už aj vy ste čítali asi tie štatistiky, kde vieme, že v Európe Slováci chodia najviac k lekárom. A práve ako ten vstupný poplatok, vieme dobre, že keď bol zavedený, obmedzil, obmedzil tieto návštevy u lekára, ktoré neboli opodstatnené. Takže preto odbremeníme systém, pomôžeme ľuďom s tým, nemusia toľko zbytočne čakať na tých, ktorí len tam prídu porozprávať sa s lekárom. A na tretej strane aj šetríme peniaze. Nehovorím, že je to ideálne, nehovorím, že toto musíme robiť, len na to som poukázal, že áno, bol tu taký systém, zrušili ste to politicky, ale nie úplne a nie systematicky, lebo určitú časť ste tu nechali.
Ja to nekritizujem, poukazujem len na to, že sú rôzne možnosti a musíme o tom ďalej rozprávať.
Ďakujem pekne.
10. 3. 2015 14:38:31 - 14:52:54 48. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní Tlač 1460 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR -   (text nie je autorizovaný)
69.
Ďakujem pekne. Pani podpredsedníčka, milé dámy, vážení páni, musím povedať, že minule ešte táto diskusia bola odborná. Dneska som bol trošku prekvapený na výbore, že skôr tu už išlo do politickej roviny, a to nie je dobré, lebo ja si myslím, že tento zákon je veľmi potrebný, a to nemyslím si len ja, ale samozrejme aj vládni poslanci a pani ministerka Zvolenská to tiež myslela. Veď minule som už to, o tom rozprával, že keď sa stala ministerkou, tak som išiel za ňou a o tomto probléme sme začali hovoriť. Takže môžem kľudne povedať, že som patril medzi jedných z mnohých iniciátorov tohto zákona a pani ministerka od začiatku hovorila o tom, že áno, budú pripravovať takýto zákon, lebo aj ona cíti tú potrebu a samozrejme ja si myslím, že aj poslanci SMER-u cítili túto potrebu a je to úplne v poriadku.
Už niektoré veci nebudem opakovať, čo som povedal minule, veď ja si myslím, že vecne som poukázal na to, kde sú slabiny tohto zákona, kde je tá filozofická slabosť, kvôli čomu to musím kritizovať. Na druhej strane aj som ukázal, takisto ako teraz predo mnou pán poslanec Novotný, nejaké východiská, že ako by sme to mohli riešiť a boli veľmi podobné, takže nechcem to znovu zopakovať. A preto som rád, že pán prezident vrátil tento zákon, lebo s tým, ako to odôvodnil, musím sa stotožniť úplne. A sa samozrejme je to aj preto dobré, aj keď ako dneska SMER prelomí veto pána prezidenta, dúfam, tak ako zaznelo aj na dnešnom výbore, že budeme o tom ďalej diskutovať. A ja by som tu nepoužíval také slová a nechcem z toho robiť ako nejaké politické body, že či si SMER uvedomí svoju chybu, neuvedomí, je to úplne jedno. Ja si myslím, že nám všetkým má ísť o to, aby pacientom bolo čo najlepšie a keď zistíme, a pravdepodobne to zistíme, že tento zákon nie je dokonalý, nemusíme ukazovať jeden na druhého. Ja si myslím, že musíme si sadnúť, komunikovať o tom ďalej a dúfam, že na jeseň donesieme spoločne alebo nespoločne, len vládna strana SMER, taký zákon, ktorý bude lepší.
Ako som potvrdil, kvôli tomu, lebo tento zákon je potrebný, ale filozoficky, si myslím, že ako nie je úplne citlivý. A to, že filozoficky to nebolo úplne v poriadku, ešte trošku, a to aj minule som povedal, že pán Blanár, hoci som o tom presvedčený, že ako v dobrom úmysle zmenil tento zákon, ale tým pádom nechcem tiež kritizovať, že ešte väčší chaos do toho doniesol, ale v každom prípade ten pôvodný, pôvodnú filozofiu ministerstva zmenil. Nielen v tom, že nie sú prednostné vyšetrenia, lebo pozrite sa, o prednostných môžeme rozprávať. Keď ja som pred rokom a pol sem doniesol môj pozmeňujúci návrh ohľadom prednostných vyšetrení, ktoré, čo Národná rada schválila, tak keď som to začal konzultovať na ministerstve, doniesol som tam päť rôznych variant, ako by sme to mohli zmeniť. A vtedy ministerstvo bolo prvé, ktoré povedalo, že ako zrušiť to by nebolo dobré kvôli tomu, lebo to má aj pozitívne črty.
Takže začali sme trošku inak rozmýšľať a ja si myslím, že spoločnými silami sme dospeli k tomu, čo potom Národná rada aj schválila a vítal som, keď pán minister to ešte ďalej, alebo ministerstvo ďalej zdokonaľovalo a doniesol ten návrh, ktorý doniesli. Ale pritom ani proti tomu sa nebránim, čo pán poslanec Blanár riešil, že dobre, zrušme.
Áno, ale na druhej strane musím povedať, že práve prednostné vyšetrenie je na to dobré, aby sme poukázali na to, že prečo nie je stopercentný tento zákon. Lebo teraz, ako aj pán kolega Novotný rozprával o tom, že inak sa to bude menovať a tak isto budú za to vyberať peniaze, len možnože tie slávne registračné pokladnice to nebudú zaznamenať, tieto výbery, a to nie je dobré. Lebo môžeme to nazvať tak, ako ste nazvali na výbore a je to úplne v poriadku, že teraz už nebudú to prednostné vyšetrenia, budeme manažovať pacienta. Áno, manažovanie pacienta aj teraz je úplne legitímny spôsob a legitímna nie novela, legitímny spôsob, ale na druhej strane nemôžeme tomu zabrániť, či za to potom pán doktor dostane nejaké všimné alebo nie, alebo ako to bude riešené. Len dobre vieme, že pred tým, ako pán, ako to bolo zavedené pánom ministrom Zajacom, lebo je to pravda, čo hovoríte, že to pán minister Zajac a naša vláda to zaviedla, aj predtým to existovalo, len inak sa tomu hovorilo. Nepovedzte to, že predtým, keď ste išli lekárovi, pretože ste nemuseli tam čakať tri hodiny, že eventuálne ste nedoniesli niečo. Neviem, čo, či to bol koňak, alebo neviem čo, alebo káva, ale existovalo toto. Teraz o peniazoch ani nechcem rozprávať.
Takže musíme si uvedomiť, že nevyriešime takýmto spôsobom tento problém. Preto by sme na to mali, mali trošku citlivejšie a komplexnejšie pozerať na tento problém. Áno, je to pravda, že keď pán minister Zajac a naša vláda zaviedla 20-korunáčky, 50-korunáčky a plus aj prednostné vyšetrenie, vtedy boli po prvýkrát pomenované, že áno, zdravotníctvo nie je zadarmo, ale musíme povedať jasne a nemusíme klamať teraz politicky sprava alebo zľava ľuďom, že aj predtým zdravotníctvo nikdy nebolo zadarmo, bohužiaľ. Nikdy nebolo zadarmo. Aj predtým nosili rôzne úplatky, bohužiaľ, lekárom alebo sestričkám občania Slovenskej republiky. Potom, prosím? (Reakcia spravodajcu.) Tam len kačice, (povedané so smiechom) ale to nie je podstatné.
To je dôležité, že keď to bolo zavedené, potom prišla vaša vláda, zrušila 20-korunáčky, ale 50-korunáčky nezrušila. To znamená, že za pohotovosť naďalej bolo treba platiť, aj dneska sa platí. Takže ako to nebolo systémové riešenie, že sme zrušili všetky poplatky a bolo v poriadku. Ale bolo to také polovičaté riešenie kvôli tomu, lebo samozrejme, politický boj bol aj o tom, že ježišmária, aká zlá je tá vláda alebo pán minister Zajac, lebo zaviedol 20-korunáčky, a to som už aj minule spomínal.
Dnes, ja si myslím, že každý by bol rád, keby len 70 centov musel platiť v ambulancii, lebo väčšina pacientov, drvivá väčšina pacientov platí oveľa viac ako 70 centov. A vtedy neboli dovolené žiadne iné, iné poplatky, len tie vstupné poplatky takzvané. Nehovorím, že to musíme schvaľovať. Zrušili ste to, chápem, nenariekam, že ježišmária, prečo toto tak nie je, len na druhej strane musíme ex post priznať, že aj to malo určité pozitíva.
Po tom, ako boli zrušené 20-korunáčky, iné poplatky nie, potom zrazu prišli na to lekári a zdravotníci, že keď sme dostatočne kreatívni, tak môžeme si vyberať poplatky a začalo sa to a nemá to konca kraja. Tak ako tiež dneska na výbore zaznelo, ani vaša vláda, ani naša vláda to nevedela obmedziť a teraz sme dospeli k tomu, že už každý, aj vy, aj my cítime to, to znamená, že spoločne cítime to, že áno, musíme to už riešiť lebo je 10 300 ambulancií na Slovensku a pravdepodobne len jedna tretina vyberá úplne, prosím? (Reakcia spravodajcu.) Možnože len jedna tretina vyberá poplatky v takom rozsahu, že to vadí ľuďom, vadí nám, ale musíme to riešiť, lebo nie je to spravodlivé. Ale na druhej strane viete dobre, že tento zákon nerieši ani to, aby tak isto vyberali poplatky za tie isté výkony v Košiciach ako v Bratislave, alebo v Komárne alebo v Žiline. A to tiež nie je dobré kvôli tomu, lebo to prispieva k tomu, aby ten chaos tu bol naďalej.
Takže teraz to vyzerá tak, keďže tento zákon asi bude schválený, že áno, politicky môžeme povedať, alebo môžete povedať, že to je výborné, lebo urobili sme niečo pre pacienta a je to fakt, že niečo sa urobilo pre pacienta, môžete povedať politicky, že je to fantastické, lebo nemusíte teraz za prednostné vyšetrenie platiť, ale na druhej strane pacient za mesiac, dva, tri, štyri bude pociťovať to, že príde k lekárovi a bude platiť za prednostné vyšetrenie, len sa to bude volať tak, že manažment pacienta, bude platiť za ultrazvuk, za EKG, ale bude sa to volať, že na dobrovoľnej báze. Nakoľko aj pán kolega Novotný povedal, že sa to premenuje. Ale na druhej strane vaša vláda priniesla zákon, že zavedie registračné pokladnice v ambulanciách. Zavedie to, len tam sa tieto príjmy v štátnej kase neukazujú kvôli tomu, lebo hovorím, táto nová báza alebo nové pomenovanie bude úplne iné a to zákon nerieši. Takže pravdepodobne to netreba ani priznať, tieto, tieto peniaze.
A preto som už minule hovoril, že keď, fakt, a to teraz, ešte raz, nechcem to politiky, o tom politicky rozprávať, ale keď ste sociálna vláda, tak, prosím vás, vráťte do systému 150 mil. eur, čo ste odtiaľ zobrali. Lebo keby ste to vrátili, tak viete urobiť to, že k prvému kontaktu zvýšite bodové ohodnotenie špecialistom, vlastne kapitáciu viete zvýšiť, špecialistom bodové ohodnotenie a môžeme zrušiť na Slovensku všetky príplatky u ambulantných lekárov. A to aj preto by bolo dobré, jednak urobíte veľa pre ľudí, pre občanov Slovenskej republiky, lebo potom srdečne budú platiť, ale na druhej strane, čo je oveľa dôležitejšie, urobíte systémový krok. Systémový krok v tom, že keď to takto bude pokračovať, tak za desať rokov mi nebude kto nás liečiť. Nebudú lekári prvého kontaktu na Slovensku kvôli tomu, lebo hoci to je veľmi správne a to tiež pozitívne chcem ohodnotiť, že pani ministerka Zvolenská cítila to a začala zaviesť ten, aký program? (Reakcia spravodajcu.) Áno, rezidentský program, čo je v poriadku, ale dokedy títo lekári, títo lekári nebudú zaplatené, tak do tej doby, do tej doby prvý kontakt nebude pre nich taký lukratívny, aby to aj robili. A hlavne kvôli tomu, lebo keď prvý kontakt, tiež sú dobrí lekári, tak to aj preto je veľmi dobré, lebo obmedzia výdavky v zdravotníctve. A vieme dobre, že v zdravotníctve najlacnejší sú práve lekári prvého kontaktu a keď oni budú dobre vyšetrovať, nebudú posielať napríklad zbytočne špecialistom ľudí a tak ďalej, veľa, veľa príjmov ušetríme. Ale to len vtedy vieme, vtedy vieme robiť, ináč tak to bolo aj, nechcem, nechcem za to plakať, ale aj za socializmu to bolo tak, že práve obvodní lekári boli najlepšie zaplatení kvôli tomu, lebo vieme dobre, že to nikto v zdravotníckej obci nijak nevážil, že obvodný lekár je niekto alebo pediater, ale na druhej strane, keď tam chcel systém dobrých odborníkov dostať, tak, bohužiaľ alebo chvalabohu, musel ich aj zaplatiť a lepšie, ako tých nemocničných lekárov, ktorí veľakrát boli odborne veľmi dobrí.
To znamená, že preto, keby ste to takto urobili, tak by ste urobili systémový krok a s tým by ste pomohli nielen slovenskému zdravotníctvu, ale isteže by ste pomohli aj jednoduchým občanom Slovenskej republiky.
Takže preto na vás apelujem, a dneska to aj zaznelo na výbore, a dúfam, že to je pozitívna správa, že poslanci SMER-u sú ochotní ďalej rozprávať o tomto zákone. Dúfam, že budeme ďalej rozprávať, dúfam, že zmeníme filozofiu a prijmeme iný zákon, s čím doopravdy obmedzíme platby u lekárov, alebo to udržíme na nejakej normálnej miere, lebo je to veľmi dôležité, aby tento systém nemohli zneužívať ľudia. Ale ešte raz, bohužiaľ, bojím sa o to, že to budú zneužívať tí istí ľudia, ktorí zneužívali doteraz, pričom bude sa to inak menovať, napríklad tak, že je to na dobrovoľnej báze.
A preto vás prosím, že keď dneska, a preto prosím, ešte raz prosím, prelomiť veto pána prezidenta, tak nemyslite si, že všetko je za nami, vyriešili sme jeden bod, teraz populisticky budeme o tom rozprávať a to bude okej. Nebude to okej. Preto, prosím vás, konzultujme o tom a keď vieme, tak donesme ešte lepší zákon do Národnej rady. Ďakujem veľmi pekne.
12. 2. 2015 18:55:54 - 18:57:04 46.schôdza NR SR- 11.deň - B. popoludní Tlač 1392 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
Ďakujem pekne, pani predsedajúca. Vážený pán poslanec, ja si myslím, že máš v tom pravdu, že potrebujeme nové nemocnice, na druhej strane aj to je pravda, že je tu veľa, veľa otáznikov, samozrejme, ide o veľkú sumu peňazí nás všetkých daňovníkov a nie je to jedno ako budú tieto peniaze minuté. A nakoľko je tu toľko otáznikov, ja si myslím, že tie otázky sú namieste, a preto ani to nie je len politikárčenie. Ale ani pán minister ani ministerstvo, ani vláda nemôžu sa čudovať, že keď ide o takýto veľký projekt, opozícia a, dúfam, aj koalícia chcú vedieť o tom oveľa viac podrobností, a preto prosím pána ministra, nakoľko vidím tu rôzne uznesenia k návrhu, ale predpokladám, že nebudú schválené, tak preto vyzývam pána ministra, aby aj v ďalšom období bol iniciatívny a pravidelne informoval Národnú radu, ako pokračuje realizácia tohto projektu. A, samozrejme, my by sme boli radi, keby to bolo pred dôležitými rozhodnutiami, nie až po tom. Ďakujem pekne.
12. 2. 2015 10:41:47 - 10:43:47 46. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1288 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
Ďakujem pekne za slovo. Pána poslanca Martvoňa sa chcem opýtať, či, pán poslanec, viete, o koľko, hovoril som ináč o tom, vzrástol za posledné roky výber priamych platieb. Je to veľmi veľa. A o tom som hovoril, že aj to by bolo lepšie. A, samozrejme, chápem vašu reakciu. Keby sme sa tu vrátili k nejakému vstupnému poplatku kvôli tomu, lebo by to bolo spravodlivejšie, prehľadné by to bolo a nebol by chaos. A nemohlo by sa potom stať, že v Prešove vyberú iné poplatky ako napríklad v Banskej Bystrici, je to úplne jedno, čo pritom spomeniem. Nemohlo by sa stať to, že v tej istej budove sú tri ambulancie, je napríklad nejaká poliklinika a tam jeden lekár vyberá úplne iný poplatok za tie isté služby ako druhý, lebo aj to sa môže stať podľa tohto zákona alebo podľa tohto návrhu zákona.
Takisto nie o tom hovorím, ako a koľko majú vyberať lekári. Hovoril som o tom, že máme za to, aby sme znižovali tieto poplatky. Ale na druhej strane, u lekárov máme práve prvý kontakt tam, kde sú takí ľudia, kde priemerný vek podľa mňa je viac ako 50 rokov. O 10 – 15 rokov nebude nás tak kto mať liečiť v prvom kontakte. Tí domáci lekári už sú 60- až 70-roční a stále pracujú. Teraz napríklad v okrese Komárno sa stalo to, že polovička okresu nemá lekára prvého kontaktu, lebo tam, bohužiaľ, jeden tragicky, druhý na starobu zomreli, dvaja lekári behom pol roka vypadli a krajský lekár nevedel zohnať za niekoľko mesiacov ani jediného lekára kvôli tomu, lebo nikto to nechce robiť. A pritom im zavedieme registračné pokladnice a znížime všetky tie veci, za ktoré to môžu robiť. To nie je korektné.
12. 2. 2015 10:21:27 - 10:35:36 46. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1288 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text nie je autorizovaný)
Ďakujem pekne. Vážená pani predsedajúca, milé dámy, vážení páni, vážený pán minister, ďakujem pekne pánovi poslancovi Uhliarikovi, že umožnil mi vystúpiť ako prvému, a dovoľte mi, aby som v prvom rade heslovite a potom aj trošku konkrétnejšie povedal, aký je náš názor na tento zákon.
V prvom rade musím povedať, že tento zákon je potrebný, lebo musíme vniesť poriadok do vyberania poplatkov u lekárov a na druhej strane musíme sa snažiť dlhodobo o to, aby tieto priame platby boli čo najnižšie, aby sme zabezpečili vyšší príjem v zdravotníctve z iných zdrojov. Preto strana MOST – HÍD je za zastavenie divokých a neregulovaných poplatkov v zdravotníctve. Vychádzam z toho na druhej strane, bohužiaľ, že návrh z dielne strany SMER je málo ambiciózny a pristupuje k terajšiemu problému zo zlého uhla pohľadu. O tom budem ešte rozprávať.
Podľa názoru strany MOST – HÍD je potrebný systémový prístup k riešeniu problémov, ruka v ruke s otázkou poplatkov totiž ide aj zvyšovanie efektivity využívania peňazí, zastavenie plytvania a korupcie, totiž ak tu nič iné neurobíme, len zastavíme vyberanie poplatkov, nebude to znamenať automaticky zdravotnícke služby zadarmo, nezmiznú poplatky za lieky a o čiernych platbách, úplatkoch ani nehovoriac.
Na druhej strane keď chceme byť úprimní, vieme, že zdravotnícke zariadenia si týmito poplatkami kompenzujú niekedy nedostatok prostriedkov, tak vláda musí povedať, ako ich nahradiť. Keď na jednej strane zoberie, na druhej strane musí aj dávať. Z istej miery sú teda tie poplatky aj potrebné, čo, samozrejme, hovorím v úvodzovkách.
Istým spôsobom je nutné obmedziť nadmerné využívanie zdravotnej starostlivosti, lebo vieme dobre, že to tiež nesie to, že neefektívne sú vynaložené tie peniaze, ktoré dávame do zdravotníctva. Aj v najsociálnejších štátoch platí, že pri každom poistení máte nejakú spoluúčasť, ktorá má odradiť istým spôsobom poistenca od nadmerného a zbytočného využívania poistenia. V každej krajine existuje nejaký pomer, v akom je zdravotníctvo financované z verejných zdrojov (zdravotné poisťovne, dane) a zo súkromných zdrojov (súkromné pripoistenie alebo priame platby). Čím je krajina vyspelejšia, tým väčší podiel výdavkov na zdravotníctvo je hradený z verejných zdrojov a pritom podiel priamych platieb klesá. Napríklad v Albánsku si tak pacienti musia platiť 60 % a v Nemecku je to menej ako 10 %. Naše zdravotníctvo má asi 25-percentný podiel priamych platieb, čo je viac, aký je priemer OECD.
U nás pomer priamych platieb v posledných rokoch dosť razantne rástol, čo, samozrejme, môžeme aj politicky kritizovať, ale na druhej strane úprimne musíme aj to povedať, že je to do istej miery prirodzené, lebo u nás prebiehala transformácia a len sme dobiehali susedov. Dnes sme ich ale predbehli a mali by sme sa postupne snažiť priame platby znižovať. Ale podčiarkujem, že to chce systémový prístup.
Strana MOST – HÍD iniciovala a ja osobne viackrát som inicioval u pani ministerky ešte Zvolenskej reguláciu týchto poplatkov. Viackrát sme o tom rozprávali. A musím pozitívne vyzdvihnúť, že pani ministerka sľúbila, že donesie takýto zákon do parlamentu a svoje slovo aj dodržala.
Žiaľ, návrh zákona, ktorý dnes prerokúvame, v žiadnom prípade nespĺňa naše požiadavky a neprinesie dlhodobé riešenie problémov, a preto podávam aj procedurálny návrh podľa rokovacieho poriadku, aby tento návrh bol vrátený ministerstvu na prepracovanie.
Samozrejme, budem ešte hovoriť aj o tom, aké by mohli byť riešenia, a tak, ešte raz, poďme na pozitíva. Je to pozitívum, že tento návrh je tu, je to pozitívum, že pani ministerka dodržala svoje slovo, je to v poriadku. Som hovoril, že myslíme si, že to je nesystémové a málo ambiciózne a možnože aj filozofia je zlá kvôli tomu, lebo možnože filozofiu vyberania poplatkov by sme mali zmeniť kvôli tomu, lebo keď všeobecne sú poplatky definované, hoci v určitých pasážach, samozrejme, aj konkrétne v tomto návrhu, ako môžu vyberať poplatky lekári alebo zdravotnícke zariadenia, na druhej strane vieme veľmi dobre, že tu nemáme strop. Môže sa stať, že nielen na Slovensku, ale aj v jednom kraji, v jednom okrese alebo v dvoch okresoch vedľa seba asi budú vyberať úplne, úplne iné poplatky za tie isté služby. Takže ja si myslím, že ten chaos bude naďalej pretrvávať v tomto. A to je zlé, lebo kvôli tomu je tento zákon potrebný, ako som hovoril na začiatku, aby bol jednotný prístup, to je jedna vec, na druhej strane, samozrejme, aby pacienti keď už musia platiť priame platby za niečo, aby to bolo v Bratislave také isté ako napríklad v Košiciach, aby to bolo u urológa také isté ako u obvodných lekárov alebo u pediatrov. Bolo by to podľa mňa oveľa lepšie riešenie, ako je to takto, ako je to teraz navrhnuté.
Veď môžem vám citovať, čo hovorí dôvodová správa k bodu 2: „Ide výlučne o schvaľovanie jednotlivých položiek zoznamu pozostávajúceho zo zdravotných výkonov a služieb súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Stanovenie ceny prislúchajúcej k jednotlivým položkám je plne v kompetencii poskytovateľov, samosprávny kraj ich neschvaľuje.“ To znamená, že jeden lekár môže pýtať neviem 5 eur za niečo, druhý za ten istý výkon môže pýtať 8, a preto si myslíme, že keby sme obrátili filozofiu, iste by to bola oveľa prácnejšia robota a ministerstvo by určovalo, že za tieto výkony sa dá vyberať maximálne toľko a toľko. To by bolo oveľa korektnejšie a hlavne bolo by to jednoduchšie aj kontrolovať a bolo by to spravodlivejšie. Takže preto sú tie otázky, konkrétne za čo koľko kto určí, čo za čo, aký je strop a tak ďalej a tak ďalej.
Na druhej strane, a teraz trošku odskočím od filozofie, čo považujem za chybu, je, že na jednej strane vládna strana zaviedla registračné pokladnice pre lekárov, čo môžem eventuálne vnímať pozitívne, veď bojujeme proti daňovým únikom, na druhej strane keď tento zákon takto bude platný v čl. I bode 1 ods. 4 písm. e), za potvrdenie o návšteve lekára alebo za potvrdenie o návšteve iného zdravotníckeho pracovníka nemôžu zúčtovať lekári poplatky, čo je, dajme tomu, spravodlivé, ale keď sa pozrieme na jednoduchého dedinského lekára, ktorých je najviac, prvého kontaktu, samozrejme, pediatra alebo obvodného lekára, tak po tomto zákone títo ľudia môžu vybrať poplatky už len pri vydávaní vodičského preukazu a zdravotného preukazu v potravinárstve. Dá sa povedať, že už skoro za nič si nemôžu vyberať poplatky. Koľko vodičských preukazov alebo takýchto zdravotníckych preukazov je to za rok, neviem je ich desať, dvadsať? A keď je to desať či dvadsať, na druhej strane musia mať registračné pokladnice. Tak buď jedno, alebo druhé, lebo takto to nie je ani logické, ani korektné.
Takže keď chceme hovoriť o tom, aké by tu mohli byť riešenia, ja si myslím, že mohlo by byť riešenie, keby ministerstvo určilo, koľko za čo môžu vyberať jednotliví lekári. To znamená, že obrátia tú filozofiu.
Na druhej strane môže byť aj iné riešenie. Ja viem dobre, že SMER to riešenie nikdy nebude podporovať. A to je to, že jednorazový poplatok, dá sa povedať, za vstup u lekára by mohol obnášať neviem 70 centov alebo 1 euro. To sú len nápady kvôli tomu, lebo vieme dobre, že keď pán minister Zajac zaviedol dvadsaťkorunáčky, tak SMER proti tomu veľmi bojoval, dosiahol to, že boli zrušené tieto poplatky, ale na druhej strane, keď si berieme do úvahy to, že za toto obdobie ako sa zvýšili priame platby u lekárov, tak ja si myslím, že teraz by každý občan alebo každý pacient bol rád, keby len jednorazový poplatok 70 centov by mal platiť u lekára. Myslím si, že by to bolo aj jednoduchšie. A, samozrejme, by to bolo úplne ľahko kontrolovateľné a tým pádom by tiež nemuseli mať registračné pokladnice títo lekári kvôli tomu, lebo je zoznam o tom, koľko pacientov bolo u lekára, toľkokrát musel zaplatiť z týchto príjmov dane. Aj toto by bolo jednoduchšie riešenie, pravdepodobne.
Ale keď SMER – SD hovorí, že je sociálna vláda, tak je ešte jedno riešenie. Napríklad nemusí zobrať zo systému 150 mil., ale má to tam nechať, hlavne keď pán minister Kažimír bol taký dobrý, že okamžite aj našiel ďalších 150 mil. Ale keby nezobral tých 150 mil. zo systému SMER, hoci, môžeme to povedať, podľa nás to je populistický krok, ale, samozrejme, môžete to tak povedať, že kvôli tomu ste to zobrali, lebo chceli ste pomôcť nízkopríjmovým skupinám, čo je korektné, dajme tomu, na prvý pohľad, na druhej strane dali by ste to do systému, dali by ste to napríklad práve tým odborníkom, tým špecialistom na body, že by ste zvýšili bodové hodnotenie, alebo prvému kontaktu, kde by ste zvýšili kapitáciu, tak možnože by sme všetky, všetky, všetky poplatky priame mohli zrušiť a tým pádom by ste takisto pomohli všetkým skupinám, ale nielen nízkopríjmovým skupinám, ale, samozrejme, aj dôchodcom a iným skupinám, ktoré to veľmi, veľmi potrebujú.
Takže musíme povedať úprimne, že nič nie je zadarmo a vždy musíme ukázať na toho, kto to musí zaplatiť.
Ešte vám musím povedať, že preto sme za to, aby sme vrátili tento zákon ministerstvu, lebo tento zákon je potrebný. Ja si myslím, že keby sme ešte trošku dlhšie komunikovali o týchto veciach aj s organizáciami, aj my poslanci, tak možnože by sme našli lepšie riešenie. Pravdepodobne tento môj návrh neprejde. Potom vyzývam pána ministra, vyzývam pánov poslancov zo strany SMER, aby sme aj tak komunikovali o tomto zákone, aj keď toto prejde v nejakej forme teraz v parlamente, aby sme ďalšie mesiace komunikovali o tomto zákone. A tiež vyzývam tak, že keď prispejeme k nejakej lepšej dohode, aby sme tento zákon znovu doniesli na jeseň do parlamentu, lebo ja si myslím, že vieme aj spoločný, aj lepší zákon vyrobiť, ktorý, ja si myslím, naši ľudia, občania Slovenskej republiky si zaslúžia, a preto apelujem na stranu SMER a volám tu po systémovom prístupe.
Musím ešte tak predbežne niečo povedať, lebo videl som v našich laviciach, že poslanci strany SMER, ja si myslím, v dobrom úmysle chceli, doniesli alebo donesú pozmeňujúci návrh k tomuto zákonu. Ja si myslím, že ten úmysel je dobrý. Ale rýchlo som to prečítal, možnože moji kolegovia o tom budú ešte viac hovoriť, pravdepodobne, práve nevyrieši ten základný problém, aby bol väčší poriadok pri vyberaní tých poplatkov, aby bolo to spravodlivé a aby mohli menej vyberať chaoticky niektorí lekári. Takže aj kvôli tomu pravdepodobne ten návrh prejde.
A hovorím ešte raz, pravdepodobne dobrý úmysel sledujú tým páni poslanci, ale myslím si, že to nevyrieši ten základný problém a ten chaos bude ešte väčší a práve preto ešte raz vás vyzývam všetkých, aby sme o tom ďalej komunikovali, lebo inak túto čiernu dieru nezmenšíme a kozmetické úpravy nestačia, je čas na radikálny rez. Ďakujem vám veľmi pekne.
25. 11. 2014 17:39:03 - 17:39:36 44. schôdza NR SR - 1.deň - B. popoludní 2 Tlač 1318 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
47.
Ďakujem pekne. Vážený pán kolega, v plnej miere súhlasím s tebou a hoci viem, že to nie je chyba terajšieho ministra, ale v každom prípade to, že tento návrh je tu v skrátenom legislatívnom konaní, poukazuje fakt na to, na čo si aj poukázal s tým, že si citoval z dôvodovej správy, že to nie je koncepčný návrh, ale len populistický. A práve kvôli tomu ako skrátené v legislatívnom konaní by to nemalo čo hľadať. Ďakujem pekne.
31. 10. 2014 10:28:31 - 10:29:42 39. schôdza NR SR - 12.deň - A. dopoludnia Tlač 1189 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
46.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, asi zle chápete, že za čo my bojujeme, lebo my nebojujeme len za našich voličov, ale za všetkých občanov Slovenskej republiky, ktorí strácajú slovenské občianstvo.
Vy hovoríte, že tento zákon, ktorý teraz je platný, je lepší, čo my navrhujeme, ja si myslím, že to nie je pravda kvôli tomu, lebo nielen Maďari strácajú občianstvo Slovenskej republiky, ale viete dobre, že koľko Slovákov, veď o tom bola reč. A, samozrejme, my nemôžeme za to, čo prijal Orbán v Maďarsku, ale my môžeme zmeniť to, čo prijal náš parlament. A to by sme chceli dneska urobiť.
A tiež nemám už slov na to, že vyzývate v priamom prenose občanov Slovenskej republiky k protizákonnosti.
A čo je najdôležitejšie, nie vy alebo my musíme byť spokojní, ale občania musia byť spokojní s tými zákonmi, ktoré my prijímame. A preto to chceme zmeniť, lebo sme hlboko presvedčení, že ten náš zákon je oveľa lepší ako ten, ktorý teraz je platný.
Ďakujem pekne.
26. 6. 2014 16:21:07 - 16:22:07 36. schôdza NR SR - 3.deň - B. popoludní Tlač 983 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou  
60.
Ďakujem pekne za slovo. Ja skôr pozitívne by som chcel reagovať na to. Samozrejme podporím tento zákon nielen kvôli tomu, že pôvodne som bol medzi tými, ktorí pracovali na tomto zákone, ale aj kvôli tomu, lebo som lekár. To, ako tu zaznelo, fakt tých 80 % alergikov rastie, rastie ten počet tých alergikov. A vidíme dobre, že aké sú tie škody, koľko peňazí stojí liečba tých alergikov. A samozrejme vždy prevencia je oveľa dôležitejšia. Aj kvôli tomu pôvodne ja som skôr upriamil pozornosť na túto stránku, nie úplne presne na to, o čom teraz sa tu hádate, hoci iste aj to je dôležitá vec. Ale ja si myslím, že keď urobíme jeden možnože malý krok a neodstránime alebo nevyriešime všetky veci pritom, aj to je oveľa lepšie, ako keby sme zase hlasovali proti tomuto zákonu a s vodou by sme vyliali aj dieťa.
Ďakujem pekne.
28. 3. 2014 13:07:13 - 13:08:25 33. schôdza NR SR - 8.deň - A. dopoludnia Tlač 908 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Bastrnák, Tibor (MOST-HÍD) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text nie je autorizovaný)
106.
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, mal si veľkú pravdu a chcem reagovať na tú pasáž, keď si spomínal tie dvadsaťkorunáčky Zajacove, ktoré každý nenávidel. Ba dnešná vládna strana vtedy na tom urobila aj veľmi dobrý marketing. Ale na druhej strane, bohužiaľ, teraz to sa im podarilo vyčistiť. To znamená, že tam je nula. Ale tak ako si spomínal, keď teraz ide niekto k lekárovi, tak tam je toľko doplatkov rôznych, že už nik, už každý by bol rád, keby zase boli dvadsaťkorunáčky. Áno, nič viac, lebo vtedy to bolo tak. To znamená, že keby teraz občan Slovenskej republiky išiel k lekárovi, mal by zaplatiť len 70 centov, tak by asi bozkával každému ruku. Takže ja si myslím, že vládna strana vtedy urobila veľkú chybu a práve by to mohli napraviť aj s tým, že teraz budú hlasovať za tento zákon.
Ale takisto očakávame od ministerstva, že prinesie komplexný zákon, kde bude tie služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti určitým spôsobom regulovať. Lebo, fakt, teraz ísť k lekárovi, tak tam necháš polovičku výplaty a druhú polovičku potom necháš v lekárni.
Ďakujem pekne.