Vyhľadávanie v prepise rozpravy

Záznamy vystúpení sú evidované v rámci systému prepisu vystúpení do textovej podoby. Tieto texty sú k dispozícii až od 5. volebného obdobia a kvôli autorizácii sú k dispozícii vždy až nejaký čas po samotnom vystúpení.

Výsledok vyhľadávania v záznamoch rozpravy NR SR

 
11. 12. 2015 16:44:01 - 16:46:02 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
186.
Sa mi zdalo najprv, že všetko podstatné už predkladatelia povedali, čo chceli povedať k tejto kauze kompy cez Dunaj, ale vďaka tebe, pán kolega Zajac, predsa len ďalšie argumenty o tom, ako tá súťaž bola zmanipulovaná, ako táto súťaž opäť je ďalšia kauza prepojená na schránkovú firmu a, čuduj sa svete, zasa je na svete garážová firma. Garážová firma to známa z emisného tendra, na tú myslím. A mi napadá, že páchateľ sa vracia na miesto činu, ten páchateľ, ktorý v minulosti kradol so SNS, tak teraz kradne so SMER-om.
No a, pán kolega Zajac, nedaj sa vyrušiť, že si vyvolal takú búrlivú reakciu vysokého počtu poslancov za SMER, to vôbec nenavodzuje dojem, že majú pravdu oni a nie ty. Ja som si všimol v tlači, že jeden denník robil anketu na túto tému, po zvážení argumentov alebo uverejnení argumentov predkladateľov a reakcií generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby, a vieš, ako tá anketa medzi čitateľmi dopadla? Komu v kauze kompa dôverujú viac? Generálnemu riaditeľovi Petrovi, teda Lazárovi, Ladislavovi Lazárovi 9 % a Igorovi Matovičovi 91 %. Ja si myslím, že to je pre ministra na odchod, alebo v takej športovej terminológii to je na uterák ministra Žigu.
11. 12. 2015 13:29:35 - 13:31:35 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
74.
Ďakujem za vašu veľkorysosť. Pán minister, to vaše vystúpenie bolo viac politické aj demagogické, boli ste chvíľami aj vecný. Politické vystúpenie som očakával od ostatných členov vlády. Oni nemusia byť tak dobre informovaní o tomto škandálnom tendri alebo o tejto škandálnej kauze, ale - prosím.
Hovorili ste, dokonca ste sa pokúsili obhajovať tento nehorázny kšeft, že veď všetko bolo v súlade so zákonom. No, pán minister, ak to tá súťaž, v ktorej kompa za milión a zábezpeka pre toho, kto sa chcel zúčastniť súťaže, bola tiež milión eur a vy to považujete za, v súlade so zákonom alebo s dobrými mravmi a hovoríte dokonca o stavebných zákazkách, tak pri tuneli Višňové, kde boli náklady stavebné odhadované 900 mil., tak bola zábezpeka pre firmy, ktoré sa chceli zúčastniť, 300-tisíc eur; 900 mil. a 300-tisíc eur, to je 1 : 3 000. A v tomto škandalóznom tendri 1 : 1. No veď to je tak jasné a evidentné, že ste chceli vylúčiť zo súťaže všetkých ostatných, aby zostal len ten, čo si tú kompu pripravil. Týždeň po tendri už to aj spustil.
No a ďalšia poznámka, že nepríde štát ani o euro. No, veď my rozumieme. Keď by sa nám to podarilo zastaviť, tento škandalózny tender by neprišiel. Ale štát bude platiť a príde o tie milióny, o ktorých hovorili aj moji predrečníci.
A posledná vec. Ste záver urobili o Vianociach. Ja si myslím, že keby ste vy odstúpili, pán minister, že by to bol oveľa krajší darček pre občanov ako tento nehorázny kšeft s kompou cez Dunaj.
11. 12. 2015 13:28:47 - 13:29:35 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
66.
Pán predsedajúci, nemali by sme na chvíľočku prerušiť, lebo ja by som bol rád, keby ma pán minister počul.

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
67.
Pán poslanec, viete, o čo opierate, o ktorý paragraf rokovacieho poriadku? Rokovací poriadok nepredpisuje povinnosť odvolávaného ministra... (Prerušenie vystúpenia rečníkom.)

Brocka, Július, poslanec NR SR
68.
Ja rozumiem, ale keďže chcem, keďže chcem reagovať na to, čo pán minister hovoril, zase je logické, že pán minister by mal počuť, čo mu chcem povedať. Moja faktická poznámka... (Prerušenie vystúpenia predsedajúcim.)

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
69.
Ubezpečujem vás, že počas krátkej hygienickej prestávky bude počúvať. Takže kľudne môžete hovoriť, bude vás počuť.

Brocka, Július, poslanec NR SR
70.
Čiže ak by ste dovolili, že by som mal faktickú poznámku, až sa vráti do sály.

Číž, Miroslav, podpredseda NR SR
71.
Nie, bohužiaľ, nie. Nesúhlasím, pán poslanec. Musíte tú faktickú zrealizovať teraz alebo sa jej vzdať.

Brocka, Július, poslanec NR SR
72.
Dobre, dobre, ale môžem poprosiť o dve minúty, teda keď... (Reakcie z pléna.)
11. 12. 2015 11:52:05 - 11:54:05 59. schôdza NR SR - 1.deň - A. dopoludnia Tlač 1863 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
14.
Pán minister Žiga, toto nebolo o vašej obhajobe, toto bola informácia premiéra o jednej novej investícii na Slovensku. Pán premiér, je pekné a dobré, ak vaším pričinením na Slovensku vznikajú nové pracovné miesta.
Ale vy, pán premiér, nesmiete dovoliť vašim ľuďom kradnúť. Táto schôdza je o tom, že ak vy tisíckrát viac zoberiete ľuďom, ako im dávate cez vaše sociálne balíčky, tak to je volebná kampaň na jednej strane pre SMER a na druhej strane je to veľká tragédia pre túto krajinu.
Pán premiér Fico, verím, že to počúvate teraz, premiér Vladimír Mečiar musí blednúť závisťou pri vašom vládnutí. Veď on, kde sa zabetónoval vo svojej Elektre za 50 mil. slovenských korún, to je dnes možno necelých 2 mil. eur, len pri kauze, pri kauze kompy, za ktorú teraz odvolávame vášho ministra, to je 15-krát viac, 15-krát viac pri jednom kšefte. Pri jednom kšefte vášho ministra. Alebo vašich nominantov.
Pán premiér, ľudia by vám mnohé prepáčili, veď sa to deje aj v iných krajinách a v iných vládach, keď v exekutíve verejní činitelia kradnú lopatou, ale vaši ľudia kradnú bagrom. Vaši ľudia kradnú bagrom a jednoducho toto vám voliči vo voľbách 5. marca, verím, že spočítajú. Naozaj už bolo dosť tých zlodejín. Ja viem, že sa vám to nedobre počúva, že by ste radi hovorili o iných témach, ako chránite Slovensko, ale najväčším ohrozením Slovenska dnes ste vy, pán premiér... (Prerušenie vystúpenia časomerom.)
10. 12. 2015 14:37:01 - 14:38:46 58. schôdza NR SR - 18.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Doplňujúca otázka / reakcia zadávajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou)
18.
Vážený pán minister, tí väzni, ktorí prišli vaším pričinením na Slovensko z Guantánama, vtedy sme o nich nevedeli všetko, ale vedeli sme o nich, že sú to nie obyčajní väzni, ale že sú to teroristi, dokonca jeden z nich bol ochrankárom Usámu bin Ládina podľa mojich informácií. A v tom čase, keď oni k nám prišli, tak z Ameriky prišli aj veľmi atraktívne fotografie s prezidentom Obamom vášho predsedu vlády. Ja som túto otázku o väzňoch z Guantánama položil aj predsedovi vlády. Jednu otázku na dnešnej hodine otázok. Zároveň 20 poslancov zo SMER-u položilo jednu a tú istú otázku, ale čaro nechceného, ani jeden poslanec zo SMER-u vylosovaný nebol. Moja otázka bola ako druhá, na ktorú premiér zjavne nechcel odpovedať, že za akú cenu a prečo prišli títo väzni na Slovensko.
A ja si myslím napriek tomu, že ste na Slovensko svojho času importovali väzňov z Guantánama, že najväčšou hrozbou dnes pre Slovensko nie sú ani teroristi, nie sú to ani utečenci, ale je to, pán minister, korupcia, ktorú vy dnes prezentujete na Slovensku. A keďže som nedostal odpoveď na otázku pána premiéra, na tú prvú, tak nemám doplňujúcu otázku na vás.
10. 12. 2015 11:02:37 - 11:04:23 58. schôdza NR SR - 18.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
40.
Chcem upozorniť na jednu zaujímavú zhodu okolností, že mohli sme aj sami určiť termín na rokovanie o tomto bode a neurobili sme to a dnes nerokujeme o takzvaných protiteroristických návrhoch SMER-u, ktoré obmedzujú ľudské práva a slobody. Ale je to možno čaro nechceného, že dnes, keď si celý svet pripomína ochranu ľudských práv, rokujeme o ochrane ľudského života.
Dámy a páni, ja budem tiež hlasovať za návrh, aby sme ho postúpili do druhého čítania, aj keď to vlastne robíme len teoreticky. A pripomeniem vám k tej diskusii, že v roku 1986 som spolu s manželkou a priateľmi z kresťanského disentu za tvrdého komunistického režimu inicioval prvú veľkú petíciu proti novelizácii existujúceho interupčného zákona. Vtedy komunistický režim, v osemdesiatom šiestom, chcel ešte viac liberalizovať už aj tak liberálny interupčný zákon. Vtedy diskusia v parlamente nebola žiadna. Žiadna. Predstavte si, že poslanci o tejto téme nemohli ani diskutovať. A dnes nielen diskutujeme, ale, tak ako aj povedal kolega Lipšic, aj zvyšujeme ochranu života, ako sa to len dá. Ako sa to len dá. Pre tvrdosť srdca možno tých, ktorí túto tému nepovažujú za dôležitú. A ja si myslím, že to je dobré.
8. 12. 2015 17:11:20 - 17:11:40 58. schôdza NR SR - 16.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
104.
Ďakujem pekne. Pán predseda, ja mám procedurálny návrh, aby sme teraz prerušili rokovanie na ten čas, kým bude vo vestibule program hostí z Krakovian, pretože ja sa chcem zúčastniť aj toho programu a zároveň chcem byť aj na rozprave.
8. 12. 2015 10:16:23 - 10:17:54 58. schôdza NR SR - 16.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Pán poslanec Galko, áno, súhlasím s vami. Slovensko sa prijatím týchto návrhov nebezpečne približuje k policajnému štátu a vzďaľuje sa od vyspelej Európy. Aj keby v Európskej únii mali tvrdšie zákony, ako sú tieto, v Európskej únii neexistuje prax, žeby vláda jednej strany obmedzila opozíciu absolútne v kontrolných funkciách. A predstava, že by sme my posilňovali právomoci tajných služieb pred parlamentnými voľbami, to je neslýchaný nonsens. A ešte niekto očakáva, že by to mali hlasy opozície podporiť takéto návrhy?
Ak by v SMER-e mali aký-taký zmysel pre demokratické správanie, mali by do volieb, obrazne povedané, iba svietiť a kúriť, tak ako to kedysi povedal súčasný predseda vlády o bývalej vláde. A nie ťahať Slovensko k policajnému štátu.
A čo je čerešničkou na torte, predstava, že takéto zákony v parlamente, v slovenskom parlamente ideme schvaľovať v predvečer Svetového dňa ľudských práv, to je naozaj neslýchané.
8. 12. 2015 9:27:34 - 9:29:02 58. schôdza NR SR - 16.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
22.
Pán poslanec Lipšic. Pán poslanec Lipšic, poprosím vás, to, že tu nie je minister spravodlivosti, nemôže to znamenať aj to, že prípadne minister spravodlivosti už nechce mať s týmito návrhmi nič spoločné? Ja som si všimol, že minulý týždeň on nezaujal stanovisko ani v záverečnom slove po prvom čítaní a po tej rozprave, po tom, ako sa veci vyvíjajú, je to, myslím si, tiež možné.
No ale teraz vážne. Pán kolega, tieto balíčky alebo balíček, ako to oni nazývajú, nemá nič spoločné s bojom proti terorizmu. Týmito návrhmi SMER vedie Slovensko k policajnému štátu. Ak sme po dvadsiatich šiestich rokoch dnes tam, kde sme boli pred novembrom ´89 v otázke slobody, ochrany slobody a demokracie, je to zásluha jednofarebnej vlády SMER-u. A preto ani ja si neviem predstaviť, že v tejto chvíli bude niekto z opozície kolaborovať so SMER-om a že bude hlasovať za takéto návrhy zákonov, ktoré na Slovensku vedú k policajnému štátu.
4. 12. 2015 9:44:45 - 9:45:42 58. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
26.
Pán kolega Petrák, vy ste vlastne politicky ešte neboli na svete, keď KDH v 90. rokoch znášalo najväčšiu ťarchu zápasu proti mečiarizmu. Ale môžete si to pamätať, aj keď ste neboli v parlamentne.
Pán kolega, väčšou hrozbou ako terorizmus pre Slovensko je korupcia. A s korupciou Fico a jeho vláda nič nerobí. Balíte peniaze do alobalu na horšie časy, pán kolega. Čiže toto nie sú návrhy o boji proti terorizmu, toto, vy chcete odpútať pozornosť od korupcie, toto je vaša volebná kampaň a ja na nej odmietam sa zúčastniť, pán kolega.
4. 12. 2015 9:36:42 - 9:41:03 58. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, pán minister, dámy a páni, pán minister, ešte si stále myslíte po rozprave, ktorá tu bola v skrátenom konaní, ktorá tu bola k prvému čítaniu, že toto sú návrhy, účinné návrhy v boji proti terorizmu?
Riešime, dámy a páni, volebnú kampaň SMER-u. Riešime volebnú kampaň SMER-u, a nie boj proti terorizmu. A ja si myslím, preto by sme mali návrhy - aj novelu ústavy, aj novelu Trestného zákona - rázne odmietnuť práve pre riziká, ktoré nám hrozia. Toto nie sú návrhy proti teroristom. Toto sú návrhy proti opozícii! Dámy a páni, to sú návrhy proti vám! To sú návrhy proti Alojzovi Hlinovi! Ak oni rozšírili terorizmus o politický extrémizmus, oni nazvú politickým extrémizmom, keď prvý z nich dostane rozbité vajce na mítingu, niekde na kampani SMER-u. Dámy a páni, to je o tomto!
Mne tieto návrhy veľmi živo pripomínajú, mne tieto návrhy veľmi živo pripomínajú 90. roky za Mečiara, keď videli hrozbu všade! Vtedy bola vojna v Juhoslávii, neďaleko od nás, a prišli s návrhom na ochranu republiky. Ale to bol takisto návrh proti opozícii! Už chýba len to, aby vás niekoho na ulici zmlátili. Nájdu si na to ľudí.
Prosím vás, toto sú návrhy nie proti terorizmu. Toto sú návrhy proti opozícii, to chcem zdôrazniť.
Česi sú rovnako ohrození ako Slovensko. To znamená podľa premiéra jedného i druhého nijako. A oni žiadne takéto návrhy neprijímajú.
Máme tu vládu jednej strany, to je najväčšie riziko, ktorá môže prísť o moc a ona si to veľmi dobre uvedomuje. Strana, ktorá neznesie žiadnu kontrolu! Zvolili si tu dvoch zo svojho stredu na Ústavný súd, aby sa kryli ešte aj vtedy, keď nebudú pri moci, vo vláde.
Väčšie kompetencie tajným službám?! To snáď nemyslíte vážne! Po tých škandáloch, ktoré odtiaľ prenikli, veď to možno dozrela situácia do stavu, že tu treba odznovu vybudovať tie inštitúcie.
A tvária sa, že zachraňujú Slovensko. Pre Slovensko nie sú hrozbou utečenci ani teroristi, ani Islamský štát, pre Slovensko je hrozbou vláda jednej strany - SMER a Robert Fico! Nič nepotrebujeme v našej legislatíve, aby sme účinne bojovali proti terorizmu. Nič!
Dámy a páni, KDH vzniklo a zrodilo sa zo zápasu za slobodu. Naozaj, v 90. rokoch obrana slobody a demokracie bola pre nás svätá a vždy sme sa postavili na odpor tým ľuďom, ktorí tieto hodnoty chceli vám, nám zobrať.
Preto nebudem ja hlasovať za zmeny ani ústavy, ani Trestného zákona tak, ako to navrhuje SMER. A vás, dámy a páni z opozície, k tomu tiež vyzývam.
Ďakujem za vašu pozornosť. (Potlesk.)
4. 12. 2015 9:15:21 - 9:15:48 58. schôdza NR SR - 15.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
8.
Ďakujem pekne. Pán kolega, súhlasím s vami, že teraz neriešime terorizmus, teraz riešime iba volebnú kampaň SMER-u. Je to čistý politický marketing a tento by sme mali rázne odmietnuť.
1. 12. 2015 14:53:13 - 14:54:05 58. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Áno, ďakujem pekne pani poslankyni Šipošovej aj pánovi poslancovi Viskupičovi, aj pánovi poslancovi Kaníkovi za vlastne súhlas alebo podporné stanovisko k môjmu vystúpeniu. Vlastne odpovedali aj na reakciu pána Martvoňa.

A ja neviem, čo pána poslanca Martvoňa na mojom vystúpení tak podráždilo alebo vytočilo. Najskôr ten alobal, ten Jánošov alobal, to som si všimol, že na to je veľmi citlivý. A súhlasím, máte pravdu, pán Martvoň, v tom, že nie som odborník na vnútorné pomery v strane SMER ani neviem, či vás v strane SMER dajú na kandidátku. Ja by som vás na ňu nedal.
1. 12. 2015 14:38:45 - 14:45:51 58. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, vážený pán minister, dámy a páni, skúsim pár slovami rozvinúť to, čo som stihol povedať vo faktickej poznámke. Oni v strane SMER sú tak zaujatí parlamentnými voľbami, že tomu podriadili takmer všetko, dokonca ešte aj rokovanie Národnej rady. Ale správajú sa pri tom dosť chaoticky, najprv zrušili januárovú, februárovú schôdzu Národnej rady, aby sme už do volieb nerokovali s tým, že to netreba, a teraz, keď zrazu vidia, že sú veci, o ktorých by sme mohli rokovať, ale keďže si odsúhlasili, že januárová, februárová schôdza nebude, tak nemajú inú možnosť, len v skrátenom konaní o tom rokovať. Ja si myslím, že to, že rokujeme a že by sme mali rokovať o tom, je nieže správne, je to v súlade s ústavou, kde článok 82 hovorí, že Národná rada. zasadá stále. Nie je to tak? Ale toto rokovanie o týchto bodoch nie je ten prípad.
Ja dokonca súhlasím s pánom ministrom a niekedy aj s predsedom vlády, že bezpečnosť občanov je na prvom mieste, ale práve preto si myslím, že o takýchto vážnych veciach, ktoré sú obsahom návrhov, ktoré predkladá minister spravodlivosti, keď sa idú obmedzovať na jednej strane práva a slobody občanov, na druhej strane posilňovať kompetencie spravodajských služieb, a to výrazne, tak si myslím, by sme mali rokovať v riadnom legislatívnom procese. A to je môj procedurálny návrh, aby sme v druhom, treťom čítaní rokovali o týchto návrhoch na januárovej schôdzi, resp. februárovej schôdzi. Ja viem, že nechcete v strane SMER januárovú schôdzu, veď pred troma týždňami ste nám opozičným poslancom chceli urobiť prázdniny tri mesiace pred voľbami, lebo to do vašich predvolebných scenárov veľmi sa nehodí, keď my tu na pôde parlamentu hovoríme o balení peniazov do alobalu vašim poslancom alebo o kšeftoch generálneho riaditeľa pána Foraia zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne a o vôbec košickej zdravotníckej mafii. Jednoducho toto vám nehrá do karát, a preto by sa vám hodilo, keby už parlament, špeciálne opozícia nerokovala, no ale na druhej strane zvíťazila túžba populisticky sa viesť teraz na tých antiteroristických náladách. Najprv to bola utečenecká kríza, aj tam sa dobre veziete, teraz sú to teroristické útoky. Ja si myslím, že vy dokonca nieže sa len veziete, ale vy ten strach občanov aj zväčšujete. A preto hovorím, že je to, že to viac súvisí s voľbami do Národnej rady ako so snahou zvyšovať bezpečnosť tejto krajiny.
A je na to viacero dôvodov, prečo by sme mali byť obozretní pred náhlymi legislatívnymi zmenami. A chcem na to upozorniť, najprv použijem citát jeden Roberta Fica: „Úroveň ohrozenia Slovenska je nízka.“ Povedal to po teroristických útokoch v Paríži. A preto ja hovorím, že prípadne prepisovať zákony, napríklad ako ich prijímajú v Belgicku alebo vo Francúzsku, je nie šťastné. Ani to nepovažujem za správne, pretože je tu veľké riziko zneužitia, riziko zneužitia oveľa väčšie ako vo Francúzsku alebo v Belgicku. Oni tam nemajú jednofarebnú vládu, vládu jednej strany. A ešte by som povedal teda, tam ťažko môže vláda paralyzovať politického protivníka, bezdôvodne niekoho obviniť trebárs a dať do väzby.
O to viac to riziko zneužitia je v tom, že táto vláda strany SMER sa zubami-nechtami bráni kontrole, sa bráni tej kontrole, ona sa tej kontroly bojí tak ako sa bojí čert svätenej vody. Veď budeme voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Aj to s tým súvisí. Prosím vás, pani Laššáková a pán Mamojka kedy boli nezávislí? Aj tam potrebujete mať kontrolu. Riziko zneužitia vidím aj v práve blížiacich sa parlamentných voľbách, na čo všetko môžu byť zneužité bezpečnostné služby, tajné služby. Veď už doteraz ja dokonca keby som to chcel prehnať, tak poviem, oni by nemali mať ani tie kompetencie, ktoré majú teraz. Veď ako kšeftuje sa s informáciami, ako sa zneužívajú funkcie na osobné obohatenie? A my ideme týmto ľuďom ešte posilňovať tie kompetencie.
V strane SMER sa tvária, že zachraňujú Slovensko, predseda vlády niekedy ako keby zachraňoval svet, a pritom si myslím, že najväčším ohrozením Slovenska je SMER, ani nie utečenci, ani nie Islamský štát, myslím tým na Slovensku, ani nie terorizmus. Taká je pravda o Slovensku. Dokonca si myslím, že nič z toho, s čím vláda dnes prichádza do parlamentu, nepotrebujeme. Nebudeme tak ani my ani naši občania nebudú o nič bezpečnejší, existujúca legislatíva nám tu plne postačuje. Šíriť strach potrebujú teroristi a aj Robert Fico. Dneska on ohrozuje našu slobodu. A bolo by našou najväčšou chybou opozície, ak by sme na túto hru pristali, preto si myslím, že by sme mali na jednej strane si zachovať chladnú myseľ a na druhej strane rokovať o týchto návrhoch tak, ako sa patrí, v riadnom legislatívnom procese. Ďakujem za vašu pozornosť.
1. 12. 2015 14:37:05 - 14:37:50 58. schôdza NR SR - 12.deň - B. popoludní Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou)
Pani kolegyňa, aj ja si myslím, že sú to zbytočné návrhy zákonov aj zbytočná novela ústavy a tiež nie je najmenší dôvod, aby sme o nich rokovali v skrátenom konaní. Tieto návrhy vlády nijako nezvyšujú bezpečnosť našich občanov ani štátu. Je to čistý politický marketing. SMER sa chce viesť na vlne protiteroristických nálad, chce profitovať zo strachu občanov a dokonca si myslím, že sám ho aj šíri.
27. 11. 2015 11:13:58 - 11:15:34 58. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
81.
Áno, áno. (Ruch v sále.)
27. 11. 2015 11:13:58 - 11:14:40 58. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1806 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie s procedurálnym návrhom   (text neprešiel jazykovou úpravou)
79.
Áno, ďakujem pekne. Vážená pani podpredsedníčka, ja mám návrh, aby ste pristupovali rovnako ku všetkým poslancom, aj ku vašim smeráckym, a rovnako aj k opozičným.
Dokonca by som mal doplňujúci návrh, že k opozičným poslancom by ste mali byť veľkorysejšia, pretože opoziční poslanci sú dlhodobo znevýhodňovaní v tejto sále.
Alebo tretí návrh, tretí návrh, aby ste dodržiavali rokovací poriadok.
Ďakujem.
27. 11. 2015 10:07:59 - 10:09:06 58. schôdza NR SR - 11.deň - A. dopoludnia Tlač 1805 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie spoločného spravodajcu   (text neprešiel jazykovou úpravou)
20.
Ďakujem pekne, vážená pani predsedajúca, dámy a páni, kolegovia, dovoľte, aby som predniesol spravodajskú správu k tlači 1805, novele zákona o sociálnom poistení kolegov Ľudovíta Kaníka, Eugena Jurzycu, Jozefa Mihála a Eriky Jurinovej.
Návrh spĺňa všetky náležitosti aj podľa rokovacieho poriadku, aj podľa legislatívnych pravidiel tvorby zákonov.
Odporúčam Národnej rade, aby sa po všeobecnej rozprave uzniesla na tom, že návrh zákona prerokuje v druhom čítaní.
Zároveň v súlade s rozhodnutím predsedu Národnej rady navrhujem, aby návrh zákona prerokovali ústavnoprávny výbor a výbor pre sociálne veci. Za gestorský výbor navrhujem výbor pre sociálne veci a odporúčam, aby návrh prerokovali do 21. januára 2016 a gestorský výbor do 22. januára.
Pani predsedajúca, ďakujem, otvorte, prosím, všeobecnú rozpravu.
19. 11. 2015 15:32:54 - 15:32:54 58. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1700, 1793 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR -   (text neprešiel jazykovou úpravou)
52.
Ďakujem pekne, vážení kolegovia, aj za tie upozornenia, aby som teda sa zamyslel nad tým, či moje vystupovania sú v súlade s kresťanskou morálkou a etikou. No ja si myslím, že bojovať proti korupcii je v súlade s kresťanskou morálkou a etikou. Mňa neprekvapuje vaša reakcia, pána Číža, že je mu to nepríjemné alebo pána ministra, že je mu to nepríjemné, ale ste, no veď, na to sa dá reagovať aj inak, vy nemusíte urážať, že vám to ja pripomínam veci, ktoré sa dejú teraz. Ale vy argumentovať tým, čo bolo v roku 2002 alebo v 2004 a hovoríte o tom, ako ja som niesol najväčšiu zodpovednosť, dokonca aj pani Nachtmannová, že ako predseda sociálneho výboru za zrušenie zákona a za iné podobné veci, tak to, prepáčte, pani kolegyňa, to by ma ani vo sne nenapadlo, aby som ja vás vinil, vás jedinú poslankyňu, z toho, že vy nesiete všetku zodpovednosť za všetky tie lumpárne, ktoré sa teraz v čase vládnutia SMER-u na Slovensku páchajú. To by som si naozaj nedovolil.
19. 11. 2015 15:03:40 - 15:27:45 58. schôdza NR SR - 6.deň - B. popoludní Tlač 1700, 1793 Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
Brocka, Július (KDH) - poslanec NR SR Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou)
44.
Nie vždycky sa to podarí takto, že (povedané so smiechom) môžete diskutovať s ministrom a hneď po hodine otázok pokračovať v diskusii o štátnom rozpočte.
Vážený pán podpredseda Národnej rady, dámy a páni, po tej diskusii o štátnom rozpočte, ktorá prebieha odvčera, tak som mal pocit, že môj príspevok sa stenčuje. Akože nemám už čo povedať, lebo bolo tu viacero hodnotných vystúpení a príspevkov a nemá význam to možno opakovať. A keďže ale mám jeden pozmeňovací návrh, ktorý je spoločný aj s ostatnými kolegami z opozície, tak som predsa len, teda musel sa prihlásiť ústne do rozpravy a vystúpiť. A to som ešte netušil, že predsa len ten svoj príspevok nemôžem úplne zrušiť práve preto, že téma, ktorú som otvoril pri hodine otázok, zjavne rozrušila pána ministra financií, že sa nechal uniesť vo svojej odpovedi a myslím si, že to ako minister nezvládol, že sa to nepatrí na ministra. A o to viacej teda, že na adresu poslanca Národnej rady, pán minister, poprosím vás, keby ste ma teraz chvíľočku počúvali, lebo teraz hovorím ku vám.
Pán minister, bola to neuveriteľná drzosť od vás, ak ste vy ako minister vlády mňa dovolili vykázať z tejto miestnosti. Pán minister, vy skladáte účty nám, poslancom, nie my, poslanci vám. To je prvá základná vec, ktorú som vám chcel pripomenúť z ústavy. A teraz tá druhá.
Pán minister, sedím tu v parlamente naozaj dlhšie. Dlhšie ako vy. Nikdy som neobhajoval korupciu. Nikdy v minulosti, ani teraz.
Pán minister, ja som čakal aj od vás, vy ste mali príležitosť urobiť to isté. Ja som vám chcel položiť doplňujúcu otázku, či vás neznepokojuje miera korupcie v tejto krajine takmer vo všetkých oblastiach. A som si myslel, že ak odpoviete, že áno, znepokojuje, tak som si myslel, že sme na jednej lodi, že spoločne bojujeme proti rakovine v tejto krajine. Ale ak to vaše vystúpenie a vaša reakcia na moju otázku, aj keď akokoľvek pre vás nepríjemnú, ak mala byť obhajobou konania vášho bývalého nominanta alebo kolegu straníckeho pána Jánoša, tak je to neuveriteľne smutné. A ja si myslím, že tým ste diskvalifikovali, že jednoducho je to na odstúpenie, pán minister. (Reakcie z pléna.)
A teraz, a teraz k rozpočtu. Nezdieľam ten optimizmus, pán minister, ktorým ste uvádzali návrh rozpočtu na budúci rok a nie som sám. Nezdieľa ho rovnako aj Rada pre rozpočtovú zodpovednosť a dokonca ani predseda Najvyššieho kontrolného úradu pán Karol Mitrík. A on hovoril o tom, že aké sú tu veľké riziká. On nehovoril o tých vonkajších, hovoril skôr o tých vnútorných. Spomínal eurofondy, hospodárenie zdravotných zariadení, zdravotníckych zariadení a hovoril aj o konsolidácii, a to je ten problém, ktorý je otázkou aj ostatných opozičných poslancov, ak vy nepovažujete za problém konsolidovať na rok verejné financie 400 mil. eur, na ten ďalší 1,4 mld. eur, tak myslím si, že ten optimizmus váš je prehnaný. A z toho tak usudzujem, že v podstate ono je jedno, čo je v tom rozpočte napísané, to, čo tam úradníci dali, pretože vás tento rozpočet nezaväzoval ani doteraz. Ako ste uvažovali o deficite verejných financií, ako ste schválili rozpočet na tento rok, ako ste to, by som povedal, dobrovoľne, bez donútenia tu, v parlamente zvýšili o ďalšie milióny, nakoniec skutočnosť ukazuje, že to bude oveľa horšie, ako vás to zaväzovalo.
Čiže aj tie na pohľad pekné čísla v tom rozpočte na nasledujúci rok z hľadiska konsolidácie sú naozaj len možno takou diplomovou prácou, ktorá sa niekomu môže aj páčiť, lebo ja som trošku polemizoval s kolegom Kollárom, keď on nazval tento rozpočet, že je najlepším od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Čiže je to rozpočet, ktorý je skôr nevyužitou príležitosťou. Nevyužitou preto, lebo vy máte na viac. Vy, SMER, keďže tu máte väčšinu, s ktorou ľahko môžete ktorýkoľvek potrebný zákon z hľadiska aj ozdravovania verejných financií, z hľadiska ozdravovania alebo reformovania jednotlivých sektorov, ktoré evidentne štátny rozpočet nedokáže dostatočne zabezpečiť. Veď z rokovaní výborov ľudia, ktorí sú v podriadených organizáciách rezortov, hovoria, že tak, ako sú tam tie čísla navrhnuté, tak oni nie sú schopní plniť úlohy, ktoré im zo zákona vyplývajú.
Takže v podstate to nie je také dôležité, veď budú voľby a ak náhodou po voľbách tu SMER nebude, tak ich to trápiť nebude. A keby aj po voľbách pokračovali, nedajbože, tak aj tak ich to trápiť nebude, lebo aj tak si budú pokračovať vo svojej politike zadlžovania, zadlžovania, zadlžovania.
Reformy, ktoré mohli urobiť, hádžu na plecia tých, čo prípadne prídu po nich. A budem aj konkrétnejší, ale predsa len by som mal spomenúť pri tých deficitoch aj konkrétne čísla. Veď posúďte sami. Ak v roku 2016 zvýšenie deficitu verejných financií je vyššie o 0,5 % HDP na úroveň 1,93 HDP a v roku 2017 o 0,80, pardon. Ak na rok 2016 na úrovni 1,2 naplánovanie konsolidačných opatrení vlády, na rok 2017 vo výške 2,6 % a v roku 2018 vo výške 2,9 %, čo predstavuje 2,32 mld. eur. No najoptimistickejšia predstava, pravdepodobne by to mal byť nejaký iný SMER, ktorý je schopný prijímať toľko opatrení, aj nepopulárnych, ktoré doteraz za osem rokov nebol schopný prijať. Ale z tých čísiel vyplýva, že v nasledujúcich dvoch rokoch to budú schopní.
Príklad a prístup k znižovaniu verejného dlhu je typická charakteristická črta pre SMER, že oni problémy skôr tlačia pred sebou ako snehovú guľu. A keď som hovoril o príkladoch iných, tak typickým príkladom sú napríklad sociálne služby. My tu sme minulý týždeň rokovali a poslanci SMER-u schválili novelu zákona o sociálnych službách, ktorej vlastne podstatou je to, že účinnosť opatrení, resp. nevyhnutné veci, ktoré mali byť do konca tohto roka, tak termíny sa odsúvajú o dva roky, na koniec roku 2017. Čiže neskôr, neskôr. A lakonicky ešte v dôvodovej správe píšu, že tento návrh nebude mať vplyv na štátny rozpočet tento rok, že naopak, bude to znižovať rozpočty obcí a VÚC. No veď to dúfam, že je jasné každému, že to je o zvyšovaní výdavkov neskôr, ale mali to urobiť teraz, mali to spraviť v tomto rozpočte. Neurobili.
Dnes učitelia štrajkujú takým originálnym spôsobom. Išli k lekárovi darovať krv. Je to veľmi inteligentná forma. Školstvo je Popoluškou, resp. určite nie je prioritou tejto vlády. Učitelia v Bratislave, palcové titulky v novinách hovoria, že z platu učiteľa sa v Bratislave a na západe nedá vyžiť. Preto alebo odísť na východ, alebo odísť zo školstva. A ja aj tomu rozumiem, prečo školstvo nie je pre SMER priorita. Lebo vraj vzdelaní ľudia SMER aj tak nevolia. To nie je vtip. To je, to je smutná pravda.
Prioritou nie sú ani ťažko zdravotne postihnutí ľudia. Hovoril som o tom pánu ministrovi Richterovi, ako 1. 7. na Slovensku tisíce ľudí, ktorí opatrujú svojich blízkych, najbližších príbuzných, rodičov alebo deti, tak prišli od 1. júla o výraznú časť príspevku na opatrovanie, alebo niektorým bol odobratý úplne. A ja som apeloval na ministra, keďže som navrhoval poslaneckým návrhom, aby sme novelizovali zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, že v rámci tých tzv. sociálnych balíčkov, aby pamätali na túto ohrozenú skupinu ľudí, pretože si to zaslúžia. Lebo ak oni sa starajú o svojho rodiča doma, tak je to o 300, 400, možno 500 eur na jedného ťažko chorého človeka nižší výdavok zo strany štátneho rozpočtu. Ak sú tí ľudia opatrovaní v zariadeniach sociálnych služieb, tak tie náklady sú oveľa, oveľa vyššie. A poprosil som pána ministra, aby využil tú novelu toho zákona a sociálne balíčky a aby pomohol tým ľuďom, ktorí takto dotujú, by som povedal, nedostatočné sociálne služby štátu alebo rovno štát.
Reakciou bolo, že SMER niečo pripravuje a predstaví to v treťom balíčku - sociálnom - práve pre túto skupinu. No, ale keď ste si to pozreli v rozpočte, tak v rozpočte na budúci rok sú zdroje pre kompenzovanie toho postihnutia a formou peňažných príspevkov je tam takmer o 9 mil. eur menej. To znamená zníženie tejto čiastky ako výdavku kapitoly ministerstva sociálnych vecí o mínus 3,5 %. Takže oni rátajú s tým, že keď príde 1. júl budúci rok, tak opäť budú znižovať ten príspevok tým, ktorí ho dnes ešte dostávajú. Ten mechanizmus poznáte. Dvestodvadsať eur mesačne je maximálny možný príspevok. Ale akonáhle ten opatrovaný človek je sám príjemcom nejakej štátnej dávky a dôchodku napríklad a tá je vyššia ako 1,4-násobok životného minima, tak ten rozdiel odpočítavajú z tej odmeny 220 eur. Takže u nás je veľa ľudí, ktorí dostávajú 10, 20 eur za mesiac za to, že dospelé deti zostali doma opatrovať svojho rodiča na dôchodku. No a keďže tí dôchodcovia predsa len dostávajú aj vianočný príspevok, aj príplatok dostanú, aj sa ako tak valorizujú dôchodky, tak 1. júla sa stane, že zasa ten príjem toho opatrovaného sa o niečo zvýši a o tú sumu ten príspevok na opatrovanie znížia, čiže odoberú. No, čiže na budúci rok tí, čo opatrujú ťažko zdravotne postihnutých, podľa čísiel v rozpočte môžu čakať, že o 9 mil. tam bude menej. Tak sú títo ľudia prioritou tejto vlády alebo nie? Ja si myslím, že nie.
No rodiny s deťmi sú prioritou tejto vlády? Začal som to už vo faktickej poznámke, lebo tých 50 eur, čo sa pridáva na starostlivosť o dieťa, sa bude týkať 2 500 rodín. Dvetisíc päťsto rodín a výdavok v štátnom rozpočte 1,2 mil. eur.
Preto som pánu ministrovi povedal, že len jeden, jedno 15-minútové frčanie tej čítačky peňazí, ak by počítala päťdesiateurové bankovky, tak je 1,2 mil. eur a môžu dostať tie rodiny buď dvakrát toľko, alebo ich môže byť, tých rodín, dvakrát toľko. A preto si myslím, že tak, ako ten rozpočet celkovo, aj tie politiky jednotlivé, to už je, to je stále politický marketing. Lebo príspevok na lyžovačku alebo na školu v prírode určite poteší, ale tie rodiny, ktoré nemajú teda ešte koho poslať na lyžovačku, lebo majú tie deti menšie a mladšie, tak týmto rodinám ani cez priamu podporu, ani cez nepriamu podporu sa nepridal ani cent. Ani prídavky na deti, ani rodičovský príspevok, ani daňový bonus, ani nezdaniteľné minimum.
Naopak, pán minister tu prišiel svojho času s návrhom zrušiť nezdaniteľné minimum na manželku a už len toto opatrenie keby prešlo tak, ako to navrhovali, tak rodine, ktorá to môže využiť v plnej miere, tak to znamená znížiť výdavok, respektíve znížiť príjmy v tej rodine takmer o 60 eur mesačne. Samozrejme, po kritike opozície potom minister súhlasil s obmedzením toho rušenia, že túto úľavu nezobrali všetkým matkám. Tým, ktoré sa o niekoho starajú, napríklad popri svojich deťoch, ako tie sendvičové mamičky a potom ešte aj o svoju chorú starú mamu, tak takýmto tá daňová úľava zostáva, ak ten manžel toľko zarobí alebo, keď sa eviduje na úrade práce, tak môže túto úľavu manžel a rodina využívať.
Keď tento návrh prišiel do parlamentu, zdalo sa, že prioritou budú asi prokurátori, pretože tým sme mali prostredníctvom ich zákona pridať k dôchodku 170 eur. Ráno ma potešila správa, že generálny prokurátor už netrvá na tejto zmene a že to nebude. Tak som sa potešil, lebo to je príkladom, že má to význam kritizovať vládu. Má to veľký význam, keď kontrolujeme vládu, lebo niektoré veci jednoducho neurobia, pretože možno chceli rýchlo, že to verejnosť nezaregistruje, preto mnohé nepopulárne veci robili cez prázdniny, keď boli ľudia na dovolenke v súvislosti s II. pilierom. Teraz jednoducho to ľudia zaregistrovali v kontexte valorizácie ostatných starobných dôchodkov a SMER tento zámer stiahol. Ja dúfam, že od generálneho prokurátora sa nám to nevráti v zlom.
Na Bratislavský hrad som zaregistroval, že v súvislosti s objavením vzácnych historických pamiatok sa zvyšujú náklady o 3 mil. eur a túto položku mám preto poznačenú, lebo k nej mám pozmeňovací návrh a by som ho chcel potom v závere prečítať. Tie riziká a mnohé výdavky budúce a záväzky si uvedomujeme len tak, by som povedal, sporadicky, lebo aj tie Hornonitrianske bane a tá ich dotácia, by som povedal, garancia dotovania rok čo rok štrnásť rokov, v podstate to je také bremeno pre tých, čo tu prídu neskôr. Ale to nie je len Hornonitrianske bane, to je aj tá kompa cez Dunaj za náklady, niekto povedal, že by sa za to most dal postaviť. Ale všetko, dokonca aj ten futbalový, krásny futbalový štadión u nás v Trnave. Ja neviem, či už oni dostali tú sedminu, ktorú im sľúbil štát. V podstate to bude až v nasledujúcich rokoch. Čiže iná vláda bude platiť to, čo slávu ako žali iní, tí, ktorí sú teraz pri moci.
Dámy a páni, prečítam pozmeňovací návrh, ktorý som ohlásil, respektíve už môj kolega Pavol Zajac včera o ňom hovoril aj s pani poslankyňou Pfundtnerovou a ďalšími, ktorí tento návrh podpísali: Pavol Abrhan, Jozef Mikloško, Martin Fronc, Marián Kvasnička, Jozef Viskupič, Péter Vörös, Zsolt Simon, Eugen Jurzyca, Jozef Bobík, Ján Mičovský, Alojz Přidal, Alojz Hlina. Myslím, že som prečítal všetkých. Predkladajú títo páni poslanci pozmeňujúci návrh k vládnemu návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2016.
V prílohe č. 4 k návrhu o štátnom rozpočte na rok 2016 sa v kapitole 26 Ministerstvo hospodárstva SR z programu 07K - "Rozvoj priemyslu a podpora podnikania" prvok 07K011A - "Príspevok pre domácnosti za spotrebovaný plyn" znižuje celková suma o 438 000 eur. Suma výdavkov na prvok 07K011A "48 000 000" sa nahrádza sumou "47 562 000". Použitie tejto sumy sa účelovo presunie do kapitoly 02 Kancelária prezidenta SR program 06N reprezentácia štátu a obyvateľov SR kategória 640. Bežné transfery suma výdavkov na program 06N "4 004 472" sa nahrádza sumou "4 442 472". To je návrh.
Krátke zdôvodnenie. V druhej polovici roku 2016 bude Slovenská republika prvýkrát predsedajúcou krajinou v Rade Európskej únie. Tento titul kladie zvýšené nároky aj na úrad prezidenta Slovenskej republiky a z toho dôvodu poslanci Národnej rady navrhujú zvýšiť rozpočet Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky o uvedenú sumu. Dôvodom sú potrebné opravy a rekonštrukcie od nádvoria prezidentského paláca, cez obnovu vonkajšej fasády, sanáciu vlhnutí a vstupného vchodu do prezidentského paláca a ďalšie. Nech sa páči, pán spravodajca.
To by aj bolo možno všetko, aj keď by som určite mohol hovoriť ešte dlhšie. Na záver chcem povedať, že návrh rozpočtu podľa môjho názoru je preto zlý, lebo berie ľuďom veľa a dáva im málo. Ľudia za vysoké dane očakávali iné služby: praktickejšie školstvo, kvalitnejšie zdravotníctvo, lepšie cesty. A kam idú naše peniaze? Niektoré končia v igelitkách zabalených v alobale, iné unikajú cez predražené cétečká, cez firmy tety Anky, cez oddlžovanie Váhostavu, cez predražené IT systémy či nezmyselné konferencie. Preto, ak aj hovoríte často a veľa o sociálnych balíčkoch, ktoré by mali byť čerešničkou na torte, tak pýtam sa s mojím kolegom podpredsedom KDH Milošom Moravčíkom, že a kto je čerešnička? Kde zmizla torta? Ak bude to takto ďalej pokračovať, tak ľuďom zmizne nielen torta, ale aj tanier.
Ďakujem za vašu pozornosť.