Dobré ráno. Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, predkladám vám do druhého čítania vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov a o riešení stavu ropnej núdze v znení neskorších predpisov a o doplnení zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 82/1994 Z. z. o štátnych hmotných rezervách v znení neskorších predpisov.
Dôvodom na predloženie tohto návrhu bola okrem naliehavej potreby ozdravenia verejných financií potreba systémovo riešiť zabezpečenie financovania tvorby a ochraňovania núdzových zásob ropy a ropných výrobkov. Aj keď problematiku núdzových zásob v súčasnosti upravuje zákon č. 170/2001 Z. z. o núdzových zásobách ropy a ropných výrobkov v súlade so smernicou Rady 2006/67 Európskeho spoločenstva, výdavky súvisiace s vytváraním, ochranou a správou štátnych hmotných rezerv rieši zákon č. 82/1994 Z. z. o štátnych hmotných rezervách.
Tento zákon stanovuje, že sa tieto výdavky hradia zo štátneho rozpočtu. Správe rezerv, ale už aj v predošlých rokoch, na tento účel potrebné finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu neboli prideľované, a preto bola nútená výdavky na nákup financovania, skladovania, ochraňovania a obmeny štátnych hmotných rezerv kryť najmä zo svojho mimorozpočtového bežného účtu určeného na vykrývanie platieb súvisiacich s obmenami a zámenami zásob štátnych hmotných rezerv a ďalších bežných výdajov.
Doterajší model financovania núdzových zásob nie je pre správu rezerv pre ďalšie obdobie udržateľný. Správa rezerv už nedisponuje žiadnymi rezervami, s ktorými by mohol byť napĺňaný mimorozpočtový účet, a tým kryté náklady spojené s tvorbou a ochraňovaním núdzových zásob ropy a ropných výrobkov.
Touto novelou zákona správa rezerv navrhuje financovanie núdzových zásob ropy a ropných výrobkov riešiť systémovo, a to prostredníctvom výberu príspevku, ktorý má byť príjmom štátneho rozpočtu. Príspevok pritom bude neziskový, nakoľko takto získané finančné prostriedky budú slúžiť výlučne na financovanie tvorby a ochrany núdzových zásob.
Navrhovaný model vychádza z podobných modelov už zavedených v zahraničí, ale zohľadňuje podmienky platné pre Slovenskú republiku. Nespornými výhodami navrhovaného modelu financovania núdzových zásob je jeho transparentnosť, nezávislosť na verejných zdrojoch, ako aj určitá objektívnosť, keďže na jeho financovaní sa budú podieľať najmä tí, ktorí budú môcť tento systém v čase krízy aj najviac využívať, teda koneční spotrebitelia.
Vážený pán predsedajúci, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, dovoľujem si vás požiadať o schválenie predloženého vládneho návrhu zákona. Ďakujem za pozornosť.