Vystúpenie v rozprave

Vystupujúci Jana Kiššová 
Dátum 30. 6. 2016 00:00 
Schôdza 7 
Tlač 157 
Bod rokovania Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi KALlŇÁKOVI, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 157).
 
14:43:03 - 14:44:34 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
60.
Ďakujem pekne za slovo. Pán premiér, mne sa nechce veriť, že vy veríte tomu, čo ste tu dnes predviedol, mne sa tomuto jednoducho nechce veriť. Nie opozícia, pán premiér, je vo vzťahu k nášmu predsedníctvu hanbou, tou hanbou ste vy. Nie je hanbou poukázať na problémy. Problém je, že sa problémy dejú a že sa kryjú a že sa odmieta vyvodiť z nich zodpovednosť. Toto je problém a toto je hanbou. A ak máte vy ešte dnes po tých protestoch tisícov ľudí odvahu toto tvrdiť, tak ste zrejme poriadne mimo reality.
A ja sa chcem spýtať, pán premiér, vy sa občas stretávate s bežnými ľuďmi? Vy ste sa stretli za posledné mesiace s bežnými ľuďmi a pýtali ste sa ich, čo si o tejto situácii myslia? Lebo my sa s ľuďmi rozprávame a, pán premiér, kamkoľvek prídem, kamkoľvek, či sa stretnem so spolužiakmi, s bývalými kolegami, s rodinou, kamkoľvek prídem, tak sa ma ľudia pýtajú, kde sa vo vás berie tá obrovská arogancia, že kam až vy chcete zájsť a pokiaľ až toto chcete všetko obhajovať. Veď denne vyplávavajú na povrch mnohé informácie a dnes už pomaly je pocit, že neexistuje v SMER-e nikto, kto s pánom Bašternákom buď nebol na dovolenke, alebo nebýva v jeho byte, alebo s ním nemá spoločne založenú firmu, alebo nemá spoločne založenú firmu alebo minimálne nejaký obchod. Pokiaľ vy toto chcete kryť, pokiaľ?!
Ďakujem. (Potlesk.)
15:56:08 - 15:57:49 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
120.
Ďakujem pekne za slovo. Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, členovia vlády, jeden člen vlády, pardon. (Reakcia z pléna.) Aha, pardon, takže správne som povedala množné číslo, sú dvaja, milí hostia. (Reakcia z pléna.) Znovu sa ospravedlňujem, traja. (Reakcie z pléna.)
16:13:48 - 16:17:47 Vystúpenie v rozprave   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
123.
Ďakujem veľmi pekne. Pre veľký úspech ešte raz. Takže, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, člen vlády a vážení hostia, hovorí sa, a ja sa s tým plne stotožňujem, že úspešná zahraničná politika sa robí doma. Slovensko dnes ale robí doslova katastrofálnu zahraničnú politiku, a to hneď na začiatku svojho predsedníctva, ktoré vláda svojim občanom predstavuje priam ako najväčšiu udalosť hneď po vstupe Slovenska do Únie. Musím konštatovať, že toto sú fakt paradoxy.
Chcela by som vám preto pripomenúť, že naše vnútropolitické konflikty sú pozorne sledované a vyhodnocované diplomatickými službami, ktoré majú svoje veľvyslanectvá na Slovensku. A čo si myslíte, akú správu do sveta vysielame tým, že sa po tak závažných podozreniach Robert Kaliňák drží svojej ministerskej stoličky, ako keby bol o ňu priklincovaný? A čo si myslíte, akú správu vysielame tým, že sa premiér Robert Fico usalašil v byte kráľa kešu a drží sa tam, ako keby bol tento byt skutočne jeho?
Dámy a páni, takú správu vysielame, že sa chováme ako jedna smutná banánová republika, ktorej vládni politici odmietajú rešpektovať nielen nepísané, ale aj písané pravidlá. A vy, vládni poslanci a členovia vlády, robíte zo slovenského predsedníctva trápnu potemkinovskú dedinu a chcete, aby sme naším mlčaním do sveta vysielali nepravdivé a falošné signály, ako je u nás všetko v poriadku. No nie je u nás všetko v poriadku. Viete to vy, vieme to my, vedia to občania tejto krajiny a vedia to, bohužiaľ, už aj naši zahraniční partneri. A ja mám z tohto naozaj mimoriadne zlý pocit.
Keby som ja bola ministerkou vnútra nejakého iného členského štátu Európskej únie, myslela by som si svoje o slovenskej vláde, ktorá ma núti podávať si ruky a sedieť s človekom, ktorý zosobňuje totálny úpadok dobrých mravov, elementárnej ľudskej slušnosti a štátnického rozhľadu.
Lenže vy svojou falošnou lojalitou a bohvie čím ešte im ministra Kaliňáka doslova vnucujete.
Dámy a páni, ja sa hanbím za toto všetko a hanbím sa ako občan Slovenskej republiky a hanbím sa aj ako opozičný poslanec. A čo je veľmi nepríjemné, tak nehanbím sa za seba, ale hanbím sa za vás. A chcem sa z tohto miesta našim partnerom v Európskej únii za vaše poľutovaniahodné konanie, resp. možno nekonanie ospravedlniť.
Na druhej strane snažím sa ten cynizmus, pokrytectvo a bezohľadnosť, ktoré sa doslova vylievajú z vašich koaličných radov do celej krajiny, pozerať ako na ohromný impulz, na impulz, ktorý zmobilizoval a priviedol tisíce slušných ľudí z celého Slovenska na námestie. A ja sa chcem za toto veľmi srdečne poďakovať. Je to vždy lepšie, ako prepadnúť do skepsy a depresie.
Dámy a páni, na záver mi dovoľte vysloviť jedno také moje osobné varovanie. Ste síce vo väčšine, držíte mocenské páky, môžete sa zatnúť a môžete aj mariť vyšetrovanie, môžete ignorovať dobré mravy, verejný záujem aj politickú kultúru, môžete sa tváriť, že to nevidíte, môžete sa tváriť, že tomu nerozumiete, že to nepočujete a že k tomu nič nepoviete, toto všetko môžete, ale vezmite, prosím, na vedomie, že budete vylúčení zo slušnej spoločnosti, ak už nie ste.
Nie vy strany, nie strana SMER, nie strana SIEŤ, SNS a MOST - HÍD, ale vy ako ľudia. Vy konkrétne osoby. A vždy, keď sa zjavíte na verejnosti, dámy a páni, budete cítiť, ako vami ľudia opovrhujú.
Ďakujem. (Potlesk.)
16:22:07 - 16:23:19 Vystúpenie s faktickou poznámkou   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
139.
Pán poslanec Kvorka, je možné, že som nepovedala nič nové. A je smutné, že vám jednu a tú istú vec treba toľkokrát opakovať a vy jej stále nerozumiete. Ďakujem. (Potlesk.)