Vystúpenie v rozprave

Vystupujúci Robert Fico 
Dátum 30. 6. 2016 00:00 
Schôdza 7 
Tlač 157 
Bod rokovania Návrh skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi KALlŇÁKOVI, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (tlač 157).
 
13:59:00 - 14:11:40 Vstup predsedajúceho   (text neprešiel jazykovou úpravou) Prehrať krátke video vystúpenia (v novom okne) Prehrať celý záznam rokovania (v novom okne)
14.
Ďakujem pekne. Vážený pán predseda Národnej rady, dámy a páni, dovoľte mi, aby som predniesol stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Robertovi Kaliňákovi, ktorý je poverený riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
Začnem ale tak ľudsky, ak dovolíte, a poviem, že, pán Lipšic, mňa bolí z vás "srdco" (zasmiatie sa v sále), pretože o dôveryhodnosti toho, čo ste hovorili, svedčí jedna jediná veta, keď ste obvinili moju vládu, že sme sprivatizovali a dali J&T SPP. To je snáď už sen toto. Snáď by sme mohli slovenskej verejnosti povedať, že to bola Dzurindova vláda, ktorá predala SPP francúzskej a nemeckej spoločnosti tak, že síce ste štátu nechali 51 %, ale odovzdali ste 49 % vrátane kontroly.
Čo má spoločné s tým štát, že nemeckí a francúzski partneri predali svoj podiel a vy nás obviňujete, že my sme niečo sprivatizovali? My sme sa SPP ani nedotkli na rozdiel od vás. Takže dôveryhodnosť (potlesk) celého vášho vystúpenia je presne taká, aká je táto veta, ktorú som teraz v tomto okamihu povedal.
Mám pre vás dobrú radu, pán Lipšic, ak dovolíte, konečne už, prosím vás, vyhrajte voľby. Prestaňte loziť z jednej politickej strany do druhej. (Potlesk a smiech v sále.) Skončili ste, skončili ste ako karikatúra, ste podržtaška pána Matoviča. (Potlesk a smiech v sále.)
Nehnevajte sa, dám vám jednu radu, sa pozrite do zrkadla a pochopíte, prečo nikdy nebudete úspešný. Pán Boh... (Potlesk.) Pán Boh vám nadelil všetku zlosť a nenávisť do vašej tváre. Nikdy nebudete úspešný v slovenskej politike. Nikdy! A môžete robiť, čo chcete, a môžte ešte vymeniť desať alebo jedenásť politických strán. (Potlesk.)
Dám jeden príklad zo života, ktorý sa stal a ktorý je možno dôkazom toho, kto to tu vlastne hovorí. Prepáčte, mám za sebou veľmi ťažké tri dni, tak možno hlasovo už odchádzam, ale toto chcem povedať a poviem. Všetko, čo poviem, je svätá pravda a informovali o tom aj médiá dostatočne, takže môžete ma konfrontovať, ak poviem niečo, čo nie je pravda.
Pani premiérka Radičová dostala žiadosť a v tej žiadosti bolo napísané, že pýta niekto 300-tisíc eur na dokončenie športoviska Osrblie. Pani Radičová, čo urobila? Zobrala spis a rozhodla o pridelení 300-tisíc eur zo svojej vlastnej dotácie firme, o ktorej v tom čase vedeli na Úrade vlády, lebo to bolo v spise napísané, že majiteľ tej firmy bol dvakrát odsúdený za daňové podvody. Čo je jednoduchá mechanika, došla žiadosť, z rezervy má predsedníčka právo, samozrejme, takúto rezervu uvoľniť, uvoľnila 300-tisíc eur. Krátko na to prichádza poradca predsedníčky vlády do vedľajšej miestnosti a pýta si od majiteľa tejto firmy 10 %, 30-tisíc, čo nakoniec je aj vyplatené.
Kde ste boli, pán Lipšic? (Reakcia z pléna.) Ale ja sa pýtam na pani Radičovú, nie na toho nešťastníka. Chcete povedať... (Smiech v sále a potlesk.) Chcete povedať... (Doznievanie potlesku.) Pán Lipšic, prosím vás, predstavte si situáciu, mám tu predsedu zboru poradcov, Vlado, prepáč, ak použijem tvoje meno, veľmi si ťa vážim, ale v tomto prípade to urobím. Predstavte si, že by som ja podpísal 300-tisíc eur nejakej firme a tam by bolo napísané v papieroch, že dvakrát odsúdený za daňové podvody a potom Vlado Faič by išiel do vedľajšej miestnosti, aby od tej firmy si vypýtal 30-tisíc eur. Veď ja by som ani z domu nemohol vyjsť.
Čo ste urobili? Čo ste urobili? Takto ste roztiahli ruky a neurobili ste absolútne nič.
Pamätám si na vašu tvár, pán Lipšic, keď sa rozhodovalo o pridelení alebo prenájme budovy daňovému úradu okresným predsedom SDKÚ. Na tlačovej konferencii ste dostali otázku, čo na to hovoríte. Urobili ste toto (rečník roztiahnutím rúk naznačil reakciu), že čo mám povedať. Minister vnútra. No veľký minister vnútra, veľký minister vnútra.
Takže, prosím, títo páni nás nebudú poučovať, aj nás nemôžu poučovať, pretože napáchali také veci (potlesk), že nemajú ani len právo sa tu postaviť a hovoriť to, čo dnes proti nám hovoria.
Dámy a páni, prečo bolo podané toto podanie v piatok minulý týždeň? No mali to presne vyrátané, lebo vedeli, že v stredu a v utorok bude summit a že štvrtok a piatok preberáme predsedníctvo Slovenskej republiky v Európskej únii. Namiesto toho, dámy a páni, aby ste tu sedeli a prispievali k tomuto predsedníctvu, tak tu kydáte hnoj, nerobíte nič iné, len robíte zle. Pretože od okamihu, kedy prvýkrát bola vyslovená dôvera podpredsedovi vlády Robertovi Kaliňákovi, sa neudialo nič také, čo vás oprávňuje na opätovné podanie takéhoto návrhu. Vaším cieľom je deštruovať prípravu Slovenskej republiky na predsedníctvo, nič iné ste nesledovali a nesledujete. A sa veľmi tešíte, že keď tu dnes je celá Európska komisia, keď tu zajtra bude šéf Európskej rady, všetci tu budú, že tu tento cirkus budete robiť. No hanbite sa! Toto nie je slovenské, toto nie je ani štátnické. (Potlesk.)
V roku 1992 sa schvaľovala Ústava Slovenskej republiky a môžem povedať, že som asi jediný poslanec v tomto parlamente teraz, ktorý za tú ústavu hlasoval. Ak tu ešte niekto je, nech zdvihne ruku, ale obávam sa, že tu nie je nikto. Asi som jediný.
Pán Lipšic, vy ste vtedy ešte ťahali dreveného káčera. A chcem vám pripomenúť, že my sme nerátali, že niekto bude takto zneužívať ústavu. Keby sme boli bývali vedeli, že takí ľudia ako vy prídu do parlamentu, tak tam určite dáme ustanovenie, ktoré povie, že nemôžete šesť mesiacov opakovať podanie, ktoré bolo predtým neúspešné. To je hrubé zneužívanie ústavy. Je to hrubé zneužívanie inštitútu vyslovovania dôvery alebo nedôvery ministrovi, z ktorého ste urobili niečo, čo absolútne stratilo na akejkoľvek hodnote len a len vďaka tomu, že tieto návrhy tu predkladáte.
Dámy a páni, Slovensko je vnímané ako dôveryhodná krajina. A môže sa opozícia smiať, koľko chce, a môže škodiť tomuto obrazu, koľko chce. Klesá nám nezamestnanosť, máme dobrý hospodársky rast. A považujem za veľké víťazstvo v dôveryhodnosti Slovenska, že sa urobila veľká výnimka, nikdy sa nestretávajú počas predsedníctva premiéri a hlavy štátov na území predsedajúcej krajiny, všetky summity sú vždy v Bruseli. Bola výnimka v Lisabone, kedy sa podpisovala Lisabonská zmluva. My sme túto dôveru dostali. Dostali sme ju preto asi, lebo v Bruseli si povedali, no veď hentá banda zlodejov, špín, hajzlov, kreténov a neviem, čo všetko nám hovoríte, tam síce je, ale však my tam pôjdeme, veď nám tie špiny, hajzli, kreténi a zlodeji nevadia. Takto to nefunguje, pán Lipšic! Slovensko je dôveryhodná krajina. A to, že je summit 16. septembra všetkých premiérov a hláv štátov, je známka dôveryhodnosti tohto štátu. A môžete si robiť, čo chcete, na tomto nič nezmeníte. (Potlesk.)
Ani vás len nebudem vyzývať k tomu, aby ste zmenili postoj k predsedníctvu a nejako k nemu prispeli. Čím ste prispeli k takému predsedníctvu, aby dobre prebehlo? No predpokladám, že o dva týždne čaká odvolávanie mňa, potom bude odvolávanie ďalšieho ministra, nič iné nerobíte, len šírite politiku nenávisti, zla, na ničom inom vám jednoducho nezáleží.
Preto, dámy a páni, mi dovoľte, aby som v tomto duchu, keďže sme v tomto duchu aj pracovali a pracujeme - máme toho veľmi veľa, nemáte ani predtuchy o tom, čo teraz robíme a čo musíme robiť v súvislosti s predsedníctvom, ale vy chcete deštruovať, vy to chcete podkopať, to je váš jediný cieľ -, v tomto duchu sme spracovali aj stanovisko vlády k vašemu návrhu a dovoľte mi, aby som ho prečítal.
Návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery Robertovi Kaliňákovi slovenská vláda dva týždne po tom, ako Národná rada zamietla obdobný návrh, vníma ako vytváranie zlého mena Slovenskej republiky počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade Európskej únie. Tak toto sa snáď už ani nemusíme presviedčať, to je tak dnes jasné ako nič. Toto je váš obraz a s týmto obrazom už budete žiť celé toto volebné obdobie.
Minister vnútra Robert Kaliňák počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 mil. eur na nevyplatených vratkách DPH.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 mld. eur. Pod jeho vedením bol prijatý zákon o verejnom obstarávaní a bolo rozbehnuté elektronické trhovisko, kde počas rok a pol dlhej prevádzky bola úspora 85 mil. eur. Za toto obdobie nebola jediná podozrivá kauza v súvislosti s verejným obstarávaním a Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky nakupuje o tretinu lacnejšie, ako sú trhové ceny.
Skúsenosti a prax ukázali, že pod vedením Roberta Kaliňáka má ministerstvo vnútra aj polícia najlepšie výsledky v histórii samostatného Slovenska, ktoré dnes patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Európy. A musím povedať, že má aj dôveru svojich partnerov ministrov vnútra v celej Európe, pretože bude riadiť príslušnú Radu, kde je najťažšia agenda celej Európskej únie, a to je agenda migrácie a bezpečnosti.
Informácie, ktoré prináša opozícia, už niekoľkokrát vysvetlil pred svojimi koaličnými partnermi, ale aj priamo médiám, a tým podozrenia jasne argumentmi a dôkazmi vyvrátil.
Na základe uvedeného vláda Slovenskej republiky nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov Národnej rady na vyslovenie nedôvery podpredsedovi vlády Robertovi Kaliňákovi, poverenému riadením Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.
A prosím poslancov za vládnu koalíciu, aby, samozrejme, Roberta Kaliňáka podporili, lebo je to dobrý minister.
Ďakujem veľmi pekne. (Potlesk.)