Hodina otázok

Otázka od: Dana Podracká

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 29. 6. 2005 
Zadávateľ Dana Podracká 
Otázka Nenašli by sa v rezerve vlády finančné prostriedky na zakúpenie Štefánikovho lietadla Caproni Ca-33, aby zostalo na Slovensku a stalo sa symbolom zložitej cesty Slovákov k vlastnej štátnosti? 
Adresát predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Dátum odpovede 30. 6. 2005 
Zodpovedal predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda 
Odpoveď Vážená pani poslankyňa, replika Štefánikovho lietadla Caproni CA-33 je naozaj skvostom leteckej histórie a veľmi ma teší, že verejnosti bola včera sprístupnená práve v rámci výstavy Obrazopis Milana Rastislava Štefánika, nad ktorou som koniec koncov zobral záštitu a zrejme vás inšpirovala k tejto otázke. Zároveň ma ale kompetentní informovali, že žiadne prostriedky na zakúpenie lietadla už nie sú potrebné. Nádherná replika tohto lietadla je totiž niekoľkoročným dielom slovenských inžinierov z Leteckých opravovní Trenčín. Tento dvojplošník je dnes súčasťou piešťanskej expozície Vojenského historického ústavu Ministerstva obrany Slovenskej republiky a dočasne zapožičaný do Bratislavy. Toto mi napísali zodpovední, kompetentní a môžem len dodať, že som naozaj rád, že vašou otázkou otvárate jednu z nedopísaných kapitol našej histórie. Práve život, pôsobenie, ako aj posledný let generála Milana Rastislava Štefánika boli pred niekoľkými rokmi ešte súčasťou, takpovediac, zakázanej histórie. Štefánikovi spolu s Hodžom, Osuským, ale aj Hlinkom a ďalším by sme mali splácať historický dlh za predchádzajúce obdobie. Rovnako pred nami zostáva úloha splatiť dlh voči sebe samým. Myslím si, že začíname tak robiť aj vystavením repliky Štefánikovho lietadla, jeho sprístupnením širokej slovenskej, aj zahraničnej verejnosti najprv na Západnej terase Bratislavského hradu, a potom v Piešťanoch v expozícii Vojenského historického ústavu. 
Doplňujúca otázka Pán premiér, som rada, že ste to takto osvetlili, lebo keď sme boli včera pozerať s pánom poslancom Škodom toto lietadlo, tak sme sa rozprávali a práve z nášho rozhovoru vyplynulo, že údajne majú o to lietadlo záujem aj Taliani, aj Francúzi a že nie je dostatok záujmu práve zo slovenskej strany a hrozí, že by to lietadlo mohlo odísť zo Slovenska. Keďže poznám problém, ktorý vznikol v roku 1999 s takým veľkomoravským kostolíkom z 11. storočia, ktorý bol tiež na nádvorí Bratislavského hradu a boli tam klenoty slovenského písomníctva uložené, ale napriek tomu, že to bol tiež takýto orbis pictus a skvost, nakoniec skončil v garáži a bol predaný ako zostatkové drevo, rezivo. Tak som sa chcela ubezpečiť a som rada, že teda ste prebrali nad tým osobný patronát a zostane lietadlo na Slovensku. Nemám doplňujúcu inú otázku. 
Doplňujúca odpoveď Navzdory tomu by som ešte chcel kratučko zareagovať, pani poslankyňa, lebo rád by som vám povedal aj to, ako mi nesmierne záleží na sprítomňovaní a prehlbovaní odkazu takých ľudí, ako je generál Štefánik. Viete, že pred 3 rokmi sme napríklad previezli na Slovensko pozostatky Milana Hodžu. Viete, že tohto roku som prvýkrát so svojimi kolegami organizoval Dni Hodžu, štyri dni na Turci, a myslím si, že by sme mali robiť viac aj pre Hodžu, aj pre Štefánika, aj pre Osuského, aj pre Rázusa, aj pre Andreja Hlinku. Dať týmto ľuďom presné a pravé postavenie v našej histórii, v našich dejinách. Z úcty ku Štefánikovi som tohto roku vybehol na Bradlo.