Hodina otázok

Otázka od: Dana Podracká

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 29. 6. 2005 
Zadávateľ Dana Podracká 
Otázka Mysleli ste to vážne, pán minister, že žiadateľ o grant bude musieť vydokladovať, či niekto knihu čítal? 
Adresát minister kultúry SR František Tóth 
Dátum odpovede 30. 6. 2005 
Zodpovedal minister kultúry SR František Tóth 
Odpoveď Vážená pani poslankyňa, samozrejme, myslel som to trošku obrazne, ale myslel som to tak, že keď dávame finančné prostriedky na knihy, nemôže nám byť jedno, že zaplatíme honorár autorovi, zaplatíme kompletné náklady na tlač tej knihy a ďalej nás vôbec nezaujíma, či tá kniha skončí niekde na polici a či sa dostane ku konečnému užívateľovi, čitateľovi. Ako príklad som si doniesol všetky tieto časopisy, 70 titulov v hodnote 43 mil. korún z ministerstva kultúry ich sponzorujeme, a naozaj nemôže byť pre nás ľahostajné, keď sponzorujeme 70 titulov časopisov, či naozaj tie časopisy aj niekto číta alebo len honoráre jednotlivým prispievateľom sú vyplatené, len distribučné náklady sú vyplatené. Čiže, naozaj budem dbať o to, aby sme v každej tejto oblasti zacielili naše merateľné ukazovatele na toho konečného užívateľa. 
Doplňujúca otázka Ďakujem za odpoveď, pán minister. Ja som konzultovala túto otázku s niektorými spisovateľmi, pretože sa zhrozili, že aj to, čo povedal pán Chovanec, riaditeľ vydavateľstva Slovenský spisovateľ, ktorý by mal vydávať pôvodnú literatúru, keďže sa vyjadril, že netreba vydávať vysokú literatúru, pretože má náklad iba 200 kusov, a to je vlastne pre trh nerentabilné a na čo vlastne taká literatúra je. Takže, stretlo sa to s veľkým odporom. Som rada, že ste to mysleli ako len tak, povedzme, napoly vážne, pretože vysoká literatúra nemôže mať vyšší náklad. Potom by som skôr, keby som mala ja byť tak napoly vážna a humorná, mali by sme s tým jednoducho skoncovať, pretože práve posolstvo vysokej literatúry je znakom duchovnej úrovne štátu. Ako príklad uvediem maďarského ministra kultúry, ktorý pred niekoľkými rokmi do Frankfurtu na knižný veľtrh priniesol stovky maďarských kníh preložených do svetových jazykov a vyvolal boom maďarskej literatúry a následkom toho je napríklad, že Imre Kertész dostal Nobelovu cenu alebo Sándor Márai bude filmovaný režisérom Milošom Formanom. Keby sme my používali takéto kritériá, že by tá vysoká literatúra mala byť nejakým spôsobom vyčíslená, koľko ľudí ju číta, tak by sme si takýto boom nemohli nikdy dovoliť a bola by som rada, keby takéto niečo sa podarilo aj nám. Takže, bola by som rada, aby ste sa stali garantom, či gestorom aj takýchto vysokých myšlienok v záujme vysokej literatúry, ale som aj rada, že ste to teda nemysleli vážne. 
Doplňujúca odpoveď Samozrejme, som za diferencovaný prístup. To znamená, samozrejme, okruh čitateľov niektorých publikácií, ktoré my sponzorujeme alebo pomáhame ich vydaniu, je určite malý. Náklad je malý - 200 kusov, 300 kusov, v detskej literatúre je to 500, 750, prípadne 1 000 kusov. Samozrejme, budeme podporovať aj takéto náklady, ale vždy musíme vedieť, pre koho je určený, aký je cieľ a či ten cieľ je naplnený. Ak cieľ je 200 kusov a nájdeme tých 200 čitateľov alebo aspoň 150 čitateľov, budeme spokojní. Ale ak cieľ je 200 a nájdeme len 15, budeme z toho nespokojní, a potom budeme hovoriť, že treba na to nejaké iné priority, iné spôsoby podpory atď., čiže, samozrejme, súhlasím s vami, som za diferencovaný prístup. Nie všetko je masová literatúra, absolútne súhlasím.