Hodina otázok

Otázka od: Dana Podracká

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 27. 10. 2004 
Zadávateľ Dana Podracká 
Otázka Existuje násilie voči zdravotníckym pracovníkom (a naopak) v súvislosti s reformami a rôznymi nedostatkami starostlivosti o chorých? 
Adresát minister zdravotníctva SR Rudolf Zajac 
Dátum odpovede 28. 10. 2004 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Rudolf Zajac 
Odpoveď Úprimne povedané, nemáme také sledovanie takýchto javov, či v súvislosti s reformou, alebo v súvislosti s nespokojnosťou pacientov celkovo s poskytovanou zdravotnou starostlivosťou, so systémom. Naozaj, nemáme na to ani nejaký monitorovací systém, ani nie je povinnosť hlásiť napríklad fyzické útoky pacientov. Vieme, boli medializované viacej prípady v Čechách, ale išlo o psychicky narušených pacientov. To znamená, aj tu na Slovensku sem-tam občas je problém s pacientom, ktorý je psychicky narušený. Viete dobre, že mali sme aj problémy s tretím sektorom ohľadom sieťových postelí a akým spôsobom, ako chrániť personál pred agresívnymi pacientmi. Takže, pani poslankyňa, neviem na túto otázku odpovedať, či je nejaký prípad, kedy by pacient napadol sestru alebo lekára, alebo kohokoľvek zo zdravotníckych pracovníkov, či už z nespokojnosti ako-takej alebo dokonca aj v súvislosti s reformou zdravotníctva. 
Doplňujúca otázka Pán minister, ja by som to doplnila. Ide tak trochu aj o psychologickú a sociologickú otázku. Je to problém, ktorý už aj Jiří Šlanger, ktorý je predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnej starostlivosti v Českej republike, definoval tak, že násilie na pracoviskách v zdravotníctve sa stalo novým fenoménom vo svete, teda nielen v rozvinutých demokraciách, ale aj v rozvojových krajinách a teda aj u nás doma. Čiže tento stav, ktorý sa odhaduje teraz, že až jedna štvrtina násilia sa odohráva v zdravotníctve a v zdravotníckych zariadeniach a na zdravotníkoch, je nový fenomén a treba sa ním zaoberať aj na Slovensku. Dokonca aj jedna štúdia Country case studies (di Martino) z roku 2002 hovorí, že násilie v zdravotníctve vzniká pod tlakom reforiem, to je na prvom mieste, a ďalej, zo sociálnej nestability a zhoršovania medziľudských vzťahov obecne. Znamená to, ako sa tam teda predpokladá, že sa toto dostane aj k nám a dokonca až polovica zdravotníkov bude aj nejakým spôsobom týmto dotknutá. Tak sa chcem opýtať, je pravda, čo ste hovorili o tých prípadoch v Čechách a že nie je to u nás monitorované, či teda očakávate v súvislosti s vašimi reformami aj takéto reakcie zo strany občanov a či ste pripravený na nejaký sociálny zmier. 
Doplňujúca odpoveď Áno. Myslím si, že ten stav môže nastať. Nebude to len stav psychicky narušených v súvislosti s pacifikáciou, naozaj isté sociálne napätie cítime. Cítite ho vy, cítime ho my. Myslím si, že najsprávnejším riešením je to, čo ja už si dovolím povedať celkom opakovane, že podľa mňa už budúca vláda by mohla rezort sociálnych vecí a rezort zdravotníctva spojiť do jedného, aby sme vytvorili komplexný systém sociálnozdravotnej ochrany občana. Pretože sú ľudia, ktorí sú v hmotnej núdzi a ktorých hmotná núdza sa môže poplatkami v zdravotníctve zhoršovať. A viete, že aj s pánom ministrom Kaníkom teraz už vedieme celkom serióznu diskusiu o tom, ako by sme mohli spresniť tieto dávky. Ja by som len chcel povedať, že slovo reforma - to je posledná veta, pán predseda - slovo reforma je tak sprofanované, že reforma sa robí v celej Európe, aj keď sa nedeje nič, aj v Čechách sa robí reforma, a sociálne tlaky obyvateľov sú v celej Európe. Takže viem o tom probléme. Problém je, že to musí riešiť potom v tom vzťahu nemocnica ako poskytovateľ ku svojmu klientovi, k poistencovi, k pacientovi. Nevie to riešiť ministerstvo z nejakej, by som povedal, „moci úřední“, pretože to nemáme akoby v náplni práce. Ale som rád, že ste túto tému otvorili, pretože je dobré o tom hovoriť.