Dátum zadania
15. 6. 2022
Zadávateľ
Marián Kéry
Otázka
Vážený pán minister, aký je váš názor na zverejnené úvahy Svätého Otca Františka o možnom vyprovokovaní Ruskej federácie k vojnovým aktivitám na Ukrajine?
Adresát
dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok
Dátum odpovede
16. 6. 2022
Zodpovedal
podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík
Odpoveď
Dobrý deň prajem, dámy a páni, dobrý deň prajem, pán Kéry. Vážený pán poslanec, dovoľte mi prečítať otázku, ktorú pripravilo ministerstvo zahraničných vecí. (Reakcia z pléna.) Odpoveď, tak. Ale dávate pozor, to je dobre.
Vážený pán poslanec, predpokladám, že máte na mysli médiami široko komentované, ale nedávno zverejnené vyjadrenie pápeža Františka v rozhovore s desiatkou šéfredaktorov jezuitských časopisov z európskych krajín, ktorých prijal na audiencii ešte v máji tohto roka. Samotný text rozhovoru bol uverejnený aj v slovenskom znení len v týchto dňoch a publikovaný ústredným vatikánskym spravodajským portálom Vatikán News až 15. júna, to je včera. Preto je veľmi dôležité si rozhovor s pápežom Františkom prečítať celý, a tak pri posudzovaní jednej z najvýznamnejších osobností a morálnych autorít súčasného sveta nevychádzať len z mediálnych tituliek.
Práve k hlbokému zamysleniu a podstatne širšej analýze celej dnešnej tragickej vojnovej reality nás totiž pápež František aj nabáda. Pápež František, tak ako po celý čas svojho pontifikátu, aj v tomto rozhovore skutočne dramaticky apeluje na celé ľudské spoločenstvo, aby vnímalo tragédie vojen vo svojej komplexnosti. Upriamuje pozornosť na vojny, ktoré sa vedú po celom svete, a pripomína nám aj často svetovou verejnou mienkou zabudnuté konflikty v niektorých častiach Afriky, Ázie napr., alebo aj Ázie. Pápež František ľudstvo skutočne dramaticky varuje slovami "svet je vo vojne", a to je niečo, čo by nás malo prinútiť zamyslieť sa. Citujúc jeho slová z rozhovoru: "Čo sa to deje s ľudstvom, ktoré postihli tri svetové vojny v priebehu jedného storočia?"
Vnímajúc dramatickú situáciu na Ukrajine, pápež František hovorí, že to, čo vidíme, je brutalita a krutosť, s akou túto vojnu vedú jednotky, spravidla žoldnierske, ktoré využívajú Rusi. A pokračuje, že zatiaľ čo vidíme brutalitu, krutosť ruských vojsk, nesmieme zabúdať na problémy, ktoré sú v pozadí, a musíme sa pokúsiť vyriešiť ich. A tu môžeme len plne súhlasiť s touto skutočne mimoriadne významnou osobnosťou našej éry, že je nevyhnutné vnímať túto vojnu a jej dopady komplexne a pokúsiť sa ju všetkými silami zastaviť.
Ale všetkým nám je jasné, kto tú vojnu začal. Opäť slovami Svätého Otca: "Rusi si mysleli, že všetko sa skončí do týždňa, ale prepočítali sa. Našli odvážny národ, ľud, ktorý zápasí o prežitie a ktorý má za sebou históriu plnú zápasov."
Toľkoto odpoveď.
Doplňujúca otázka
Pán minister Sulík, je mi tak trošku ľúto, že ste museli čítať túto odpoveď, pretože táto odpoveď je hodná rezortu diplomacie, pretože hovorilo sa v nej všetko možné, len priamu odpoveď na moju otázku som nedostal, ale to už som zvyknutý. Je zaujímavé, že v tej odpovedi sa kladie dôraz a apel na to, aby sme si prečítali celý ten rozhovor, a, paradoxne, tá odpoveď sa zameriava len vytrhnuté kontex... vytrhnuté veci z kontextu, ktoré sa hodia pánovi ministrovi alebo tomu, ktorú túto, ktorý túto odpoveď pripravoval. Takže nedočkal som sa konkrétnej odpovedi, samozrejme, beriem, že nenesiete za to zodpovednosť vy, ale tlmočte to, prosím, pánovi ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Ďakujem.
Doplňujúca odpoveď
Urobím tak, tiež som hľadal to jadro, a preto som aj potom, jak som to dočítal, pozrel na druhú stranu, že asi to bude tam, keď nebolo doteraz, ale, na tento, pán Kéry, na tentokrát nevydal. No... (Povedané so smiechom.)