Hodina otázok

Otázka od: Jozef Šimko

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 15. 6. 2022 
Zadávateľ Jozef Šimko 
Otázka Vážený pán minister, pred pár mesiacmi občania regiónu Gemera-Malohontu i samotného mesta Rimavská Sobota podpisovali petičné hárky za záchranu nemocnice Rimavská Sobota. Osobne ste mi sľúbili, že Rimavská Sobota sa nemusí ničoho báť, nakoľko sa v Rimavskej Sobote vybuduje taká istá nemocnica z financií Plánu obnovy ako v Michalovciach. Žiadam vás o odpoveď, aká je dnes situácia? 
Adresát minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 16. 6. 2022 
Zodpovedal minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán podpredseda, vážený pán poslanec, nechcem tu vlastne opakovať to, čo som hovoril v odpovedi pánovi poslancovi Šudíkovi, takže iba ten záver. Do roku dvetisícdva... v septembri 2022 budú zverejnené výzvy, či už na výstavbu nových nemocníc, alebo na, ktoré teda nie sú štátnymi nemocnicami, a takisto aj na rekonštrukčné a ďalšie projekty. A, samozrejme, pokiaľ tí jednotliví záujemcovia, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti splnia kritériá, ktoré budú vo výzve, tak, samozrejme, budú podporené a ministerstvo zdravotníctva ako také určite túto výstavbu podporí. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne. Ďakujem veľmi pekne, vážený pán minister, za vašu odpoveď. Ono, ak dovolíte, hádam by som ešte túto otázku doplnil. Vieme všetci veľmi dobre, že naša rimavskosobotská nemocnica má 138 rokov a má skutočne významnú históriu. My sme tu mali fantastické oddelenia, či je to krčné, ušné, nosné, očné, infekčné. Tieto oddelenia všetky boli porušené. A práve na jar tohoto roku prišla správa do Rimavskej Soboty, kde skutočne ste vyľakali občanov regiónu Gemera-Malohontu, nie vy teda, samozrejme vec, ale že teda táto nemocnica sa má zrušiť. Vy ste mi odpovedali, že nie je to pravda, že skrátka nebude to nemocnica ani piatej kategórie, ani nebude to ako doliečovák, a ba práve opačne, vy teda v danom prípade urobíte všetko pre to, aby nemocnica Rimavská Sobota bola vybudovaná, dokonca taká istá nemocnica ako v Michalovciach, ako som to tam napísal. Pán minister, skutočne, my máme tam významných lekárov. Spomeniem len niektorých, či to bol bývalý pán doktor Demkovič, či pán doktor Malatinec, pán doktor Minárik, pán doktor Nagy. A teraz súčasného riaditeľa nemocnice máme fantastického, šikovného človeka pána doktora Hrubého, pána doktora Juhásza, to je primár aj chirurgického oddelenia, pána doktora Zachara, šéfa interného oddelenia. To sú ľudia, odborníci. Bola by obrovská škoda, keby ste nám nepomohli, a preto ja vás budem brať za slovo, vážený pán minister, ako ste povedali, my sa prihlásime do tej súťaže v druhom kole a že sa v Rimavskej Sobote skutočne podľa vašich slov, ako ste povedali, vybuduje nemocnica ako v Michalovciach. Ďakujem pekne. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem ti pekne. Teší ma, že máme aj v regiónoch kvalitných lekárov. Bodaj by sme ich mali čím viac. Ďakujem.