Hodina otázok

Otázka od: Marián Kéry

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 8. 12. 2021 
Zadávateľ Marián Kéry 
Otázka Vážený pán minister, ruskou vakcínou Sputnik sa u nás už síce neočkuje, ale pokiaľ sa mohlo, tak túto možnosť využili tisíce ľudí. Ak by títo ľudia mali záujem o druhú, resp. tretiu dávku, ktorou vakcínou sa majú dať zaočkovať? 
Adresát dočasne poverený predseda vlády SR, poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Dátum odpovede 9. 12. 2021 
Zodpovedal dočasne poverený predseda vlády SR, poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský 
Odpoveď Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, vážený pán predsedajúci, preočkovanie po dvoch dávkach vakcínou Sputnik V je ako u každej inej tzv. vektorovej vakcíny realizované preočkovaním tzv. mRNA vakcínou. To znamená, občania, ktorí majú šesť mesiacov až deväť mesiacov po, teda minimálne šesť mesiacov po druhej dávke vakcíny Sputnik, sa môžu preočkovať len buď vakcínou Pfizer, alebo vakcínou Moderna. 
Doplňujúca otázka Pán minister, na jednej strane si uvedomujem vážnosť situácie, ale na druhej strane, keď sa dostanem do krátkej minulosti, tak si pamätám, že ešte obdobie vášho predchodcu bolo, že sme na Slovensku nemali dostatočné množstvo vakcín, a preto sa rozhodol, že na Slovensko príde vakcína Sputnik. Len mňa mrzí, že vy keď ste sa dostali do pozície ministra zdravotníctva, tak ako keby ste iným metrom merali a pozerali na vakcínu Sputnik, pretože ja si myslím, že mne je absolútne jedno, z ktorej končiny sveta vakcína pomáha, ak raz má pomôcť, tak je dobré, že ju tu máme. Tak, prosím vás, prečo ste na vakcináciu Sputnik určili len osem miest na Slovensku a tým pádom ste veľmi výrazným spôsobom spôsobili to, že ľudia mali veľmi ťažkú dostupnosť. Veď predsa niekto z Nitry dostal možnosť, aby išiel do Prešova a podobné veci. Takže prišiel mi v tom akýsi úmysel a nebolo to dobre zvládnuté. A druhá vec je teraz, jednoducho povedali ste a skonštatovali stroho, že tí, ktorí sa dali zaočkovať Sputnikom, tak nech sa dneska, nech sa dajú zaočkovať nejakou inou, inou vakcínou. Tiež mi to nepríde dvakrát férové. Ďakujem. 
Doplňujúca odpoveď Začnem asi od konca. Férovosť nemá s tým nič spoločné. To sú poznatky, ktoré sú vedecky dokázané. Kombinácia vektorových a mRNA vakcín tú imunitu zvyšuje najviac. Takže to je po prvé. Tam nemá to žiaden súvis s férovosťou. To je, to je o vede. Po druhé. Čo sa týka vakcinácie Sputnikom na jar, a potom neskôr v tom období, takže Sputnik bol už v nejakom systéme rozbehnutý, kde sme my očakávali jeho, potvrdenie jeho bezpečnosti, stability a rôzne skúšky sa robili a tak ďalej, to všetci dobre vieme. A po druhé, Sputnik má zo všetkých vakcín, ktoré sme na Slovensku zatiaľ používali, najkomplikovanejšiu logistiku. To znamená, potrebuje mínus 20-stupňovú skladovaciu teplotu, po rozmrazení sa môže použiť v termíne dve hodiny a okrem toho prvá dávka je iná ako druhá. To znamená, nie každé očkovacie centrum mohlo fungovať tak, aby tieto všetky podmienky splnilo. To musel byť presne organizovaný režim, aby na tú dobu dvoch hodín, keď sme ten Sputnik vybrali z mrazničky, rozmrazili, aby sme ho použili. Takže neviem, či sú všetko tieto info... informácie dobre známe, preto bolo určených za veľmi komplikovaného logistického systému osem stredísk a tí ľudia tam boli vakcinovaní tak, ako to bolo určené výrobcom. Ďakujem.