Dátum zadania
30. 6. 2021
Zadávateľ
Radovan Kazda
Otázka
Pán minister, na Slovensku už od roku 2013 nebola publikovaná súhrnná Správa o vodnom hospodárstve v SR, ktorú každoročne pripravoval Výskumný ústav vodného hospodárstva. Pravidelné výročné správy o životnom prostredí v SR neinformujú o vodnom hospodárstve v predchádzajúcom rozsahu samostatných správ. Slovensku tak chýba pravidelný komplexný dokument. Pán minister, aké sú plány súčasného vedenia ministerstva v zlepšení informovanosti o vodnom hospodárstve v SR?
Adresát
podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Ján Budaj
Dátum odpovede
1. 7. 2021
Zodpovedal
podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Ján Budaj
Odpoveď
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené poslankyne, poslanci, vážený pán poslanec Kazda, áno, v skutku správa o vodnom hospodárstve bola od roku 1994 každoročne predkladaná, bol to informatívny materiál na rokovanie Národnej rady.
Potom po schválení v Národnej rade bola správa publikovaná aj v tlačenej forme, naposledy bola publikovaná v roku 2011 správa za rok 2009. V roku 2011 bola táto úloha pre rezort životného prostredia uznesením vlády zrušená. Ministerstvo, ale aj po zrušení tejto povinnosti publikovalo informácie prostredníctvo správy VUVH, čiže Výskumný ústav vodného hospodárstva, a to v roku 2012.
Ale pre finančné okolnosti v 2013 ministerstvo ukončilo financovanie spracovania osobitnej správy v pôvodnom obsahu a štruktúre a relevantné informácie, ktoré sú potrebné, zverejňuje prostredníctvom enviroportálu, kde to nájdete pod kapitolou správy, lomítko voda, pomlčka jedna. Je to súčasť z každoročných správ ministerstva o stave životného prostredia. Pokiaľ vám tieto informácie na váš výskum alebo iné potreby nepostačujú, možno sa nám podarí veci zlepšiť, len, samozrejme, je to odvislé od financovania.
Ministerstvo aktuálne pripravuje novú koncepciu vodnej politiky Slovenska, ktorej jednou z prioritných tém bude aj zlepšenie informovanosti o vodnom hospodárstve Slovenskej republiky v súlade s programovým vyhlásením našej vlády na roky 2021 až 2024.
Našou ambíciou bude vytvorenie takej informačnej platformy, ktorá bude poskytovať relevantné informácie a dáta v reálnom čase pre viaceré skupiny potenciálnych užívateľov. Dôležitým predpokladom naplnenia našej ambície je však analýza aktuálneho stavu všetkých zdrojov, údajov, ktoré aktívne vstupujú do informačného systému. Aj v tejto oblasti podobne ako v iných rezortoch nachádzame zdvojenie, ztrojenie monitoringu, ktoré ale si organizácie vzájomne neposkytujú a niektoré úlohy potom sa neplnia tak, ako by sme si predstavovali.
Rezortné informačné systémy poskytujú množstvo čiastkových správ a informácií aj o vodnom hospodárstve, ale aj tu je to nutné podrobiť analýze a konsolidácii z pohľadu efektivity hodnoty za peniaze aj z pohľadu ich využitia a poskytovania reálne užitočných informácií. Dôležitým cieľom pre rezort bude v najbližšej dobe z európskych fondov financovaná sieť nových, nových monitorovacích staníc. Najmä na území medzi Bratislavou a Žitným ostrovom, kde síce niekoľko staníc je, ale nemajú charakter takej sieťke, takého sieťového dohľadu, aby sme mohli si trúfať vyratúvať s vysokou presnosťou digitálne modely pohybu podzemnej vody.
Tieto modely potrebujeme, ak sa chceme skutočne vážne postaviť zoči-voči hrozbe, ktorú predstavuje de facto Bratislava, niekdajšie mesto chémie, ktoré, z ktorého, žiaľ, zostalo veľa, veľa, environmentálne nebezpečných skládok, čiže s trochou, s trochou tvrdosti môžeme povedať, že Bratislava je jedna environmentálna záťaž. Táto záťaž práve aj výstavbou čoraz dynamickejšou výstavbou aj nad škodlivými územiami alebo územiami s rizikom uvoľnenia dlho tam, dlho tam ležiacich kontaminantov, ako je v okolí Apolla alebo v Prievoze. Bratislava sa stáva aktívne nebezpečnou rizikom pre Žitný ostrov a cieľom ministerstva je vytvoriť proti tomu hrádzu.
K tomu patrí aj dostupná informovanosť o vodnom hospodárstve pre širokú verejnosť.
Ďakujem, pán predsedajúci, skončil som.
Doplňujúca otázka
Ďakujem, pán minister. Je to pozitívna informácia pre mňa, že by mohlo dôjsť teda k nejakému rozšíreniu informácií. Ja si myslím, že tie správy boli dôležité. Chápem aj to teda, že je to, je to finančná záťaž pre rezort objednávať si takúto službu, ale minimálne to dá tie, tá, tieto správy dávali ako veľkú, veľkú, mali veľkú informačnú hodnotu a sú aj dobrým podkladovým materiálom pre nielen napríklad pre študentov, ale aj proste aj pre účastníkov trhu.
Napríklad vo vodnom hospodárstve aj pre nejaké ďalšie strategické plánovania. Jednoducho, aby tam tá báza bola naozaj dosť veľká.
Takže ďakujem.
Doplňujúca odpoveď
Ja len dodávam, že v skutku čiastkových databáz je veľmi veľa. Tu stále pracuje predsa hygienik, pracuje tu Slovenský hydrometeorologický ústav, pracuje tu Výskumný ústav vodného hospodárstva, mohol by som ešte chvíľu pokračovať, napríklad aj výskumný ústav Dionýza Štúra, všetci majú sondy, každý na svojom piesočku a takto to tu roky bežalo. Pokúsime sa to integrovať a naozaj poskytovať online občanom informáciu, ako sa vyvíja stav podzemných vôd