Dátum zadania
12. 5. 2021
Zadávateľ
Filip Kuffa
Otázka
Na Oravskej priehrade je plánovaná výstavba tzv. sypaného umelého vtáčieho ostrova. Koľko bude stáť celková realizácia tohto projektu?
Adresát
podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Ján Budaj
Dátum odpovede
13. 5. 2021
Zodpovedal
podpredseda vlády SR a minister životného prostredia SR Ján Budaj
Odpoveď
Ďakujem pekne, pán predsedajúci. Vážené poslankyne a poslanci, v tomto prípade naozaj tých 5 minút nevyčerpám.
Vážený pán poslanec, ďakujem za otázku, ale náklady na plánovanú výstavbu sypaného ostrova na Oravskej priehrade môžu byť známe až po zrealizovaní verejného obstarávania, zatiaľ neexistuje ani nejaký podrobnejší projekt, z ktorého by sa dalo odhadovať objemy alebo čas takéhoto projektu.
Je pravda, že tento projekt sa plánuje v rámci štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v Operačnom programe Kvalita životného prostredia ešte zo zvyškov programov z roku 2014 až 2020. Ja som ale prisľúbil aj domácim, aj pánovi riaditeľovi Štátnej ochrany prírody, že v momente, keď už budeme môcť cestovať, už teraz teda pár dní môžme medzi okresmi cestovať, ale dlhé mesiace sa nedalo, tak prídem aj s ďalšími odborníkmi, aby sme priamo na mieste zistili, že či samotná výstavba nie je príliš vážnym zásahom do životného prostredia a či teda tento bezpochyby legitímny záujem vracať tomu vtáctvu, ktoré cez nás putuje rok čo rok medzi severom a juhom Európy alebo teda až severom Afriky a severom Európy, vracať im hniezdiská, ktoré boli zničené v minulých desaťročiach, najmä na Váhu v rámci kaskád a priehrad, ktoré na Váhu sa postavili a regulácie, ktorou Váh prešiel, ktorá odstránila mnohé mokrade, ostrovy a rôzne zákutia, na ktorých títo vtáci hniezdili, alebo aspoň sa zniesli počas toho svojho putovania do Afriky a naspäť.
Takže tieto dôvody, tie nakoniec by ste si iste našli, ide tam o niekoľko vzácnych druhov vtákov, ktoré práve na Oravskej priehrade majú hniezdiská a Štátna ochrana prírody upozorňuje, že sa im nepodarilo zjednať taký regulačný poriadok, aby Oravská priehrada v istých okamihoch nezatápala práve na jar tie hniezdiská, kedy tam sú mladé, kedy vyvádzajú mladé, a tak sa niektoré roky stane, že hoci to nikto nechce, ale utopí sa vlastne celá populácia čerstvo vyliahnutých chránených vtákov.
Čiže chápem návrhy Štátnej ochrany prírody, pán poslanec, cenu vám povedať neviem, lebo sme ďaleko ešte od toho, aby sa začalo stavať, aby bol pevný rozpočet a pokiaľ to len bude možné, ja budem hľadať, aby sme mali alternatívy voči tomuto dosť silnému zásahu aj do priehrady, aj do okolitého prostredia.
Doplňujúca otázka
Ďakujem za odpoveď. Mám ešte takú doplňujúcu otázku, však iste ste aj vy, pán minister, zachytili tú iniciatívu petície, tá mala názov alebo má názov stále - Zastavenie stavby zbytočného a škodiaceho umelého ostrova na Oravskej priehrade za 2 milióny eur. Čo sa týka tých vzácnych druhov, tak oni tam práve namietajú to, že síce aj tie umelé ostrovy, keď sa vytvoria, tak ich obsadí čajka biela, ktorá vytlačí všetky tie vzácne druhy, ale tá moja doplňujúca otázka na margo tej petície, oni tam hovoria o 2 miliónoch eur, čiže ste povedali, že to budeme vedieť až po súťaži, ale či sa to točí, či teda viete potvrdiť, že sa to točí okolo.
Doplňujúca odpoveď
Áno. To by som mohol potvrdiť, ale ako vy sám viete, tak pri tých súťažiach sa tie ceny často zmenia. Uisťujú ma aj tí stúpenci, že to sa určite výrazne zmení, nechcem to prorokovať, ale naozaj v tomto zmysle budem dbať aj o hlasy týchto občanov, ktorí upozorňujú na druhú stránku celej veci. Optimálne by bolo, keby sa mi po porade s odborníkmi podarilo nájsť iné hniezdiská, ktoré by nevyžadovali napríklad, aby sme sypali materiál do priehrady, ktorú sme sami vytvorili. To mi nepripadá ten najvtipnejší spôsob, ale opakujem, kým som tam nebol v tom teréne, neviem, nakoľko vy ho poznáte, pán poslanec, ale nechám sa oboznámiť priamo na mieste aj s tými trasami migrujúcich vzácnych vtákov, ale aj s výhradami.
Určite si pozvem aj petičiarov, ktorí tam teda upozorňujú na tieto riziká. Naozaj, niektoré invazívne druhy, my sme zvyknutí, že iba, že iba rastlín, ale skutočne otepľovanie pohlo svetom, kto o tom niekedy pochyboval, tak práve na invazívnych druhoch si to môže potvrdiť, objavovanie šakalov na území Slovenska, tak to v mojej mladosti sme čítali len v indiánkach a dnes sú šakaly a svorky už monitorované na území Slovenska.