Hodina otázok

Otázka od: Štefan Kuffa

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 12. 5. 2021 
Zadávateľ Štefan Kuffa 
Otázka Pán premiér, ako je možné, že členovia vlády si neplnia svoje povinnosti a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky neposielajú písomne odpovede z Hodiny otázok v určených lehotách.  
Adresát predseda vlády SR Eduard Heger 
Dátum odpovede 13. 5. 2021 
Zodpovedal predseda vlády SR Eduard Heger 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne, pán predsedajúci. Vážený pán poslanec, v odpovedi na vašu otázku si vás dovolím upozorniť na stanovisko Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky k výkladu § 131 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. V predmetnom stanovisku sa uvádza, že § 131 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky je potrebné posudzovať v invenciách, v intenciách jeho prvého odseku t. j., že členovia vlády, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu odpovedajú na aktuálne otázky najmä v ich pôsobnosti na hodine otázok. Keďže v súlade s ods.3 citovaného § 131 o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky sa poradie otázok určuje žrebom a hodina otázok je vymedzená 60 minútami, nie je možné v niektorých prípadoch odpovedať na všetky otázky, ktoré boli písomne predložené poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Vzhľadom na uvedené, je potrebné tretiu vetu citovaného ods. 4 vykladať tak, že poslanec má právo na písomnú odpoveď do 30 dní len v prípade, ak mal možnosť otázku predniesť v rámci predmetných 60 minút, t. j. v rámci hodiny otázok, a ak nedostal na svoju otázku odpoveď, napríklad pre neprítomnosť člena vlády, nedostatok potrebných informácií a podobne. V prípade, že z časových dôvodov nepredniesol svoju otázku v rámci 60 minút určených na hodinu otázok a opytovaní nemohli na položenú otázku odpovedať bezprostredne v rámci týchto 60 minút, nie sú písomne opýtaní povinní podať poslancovi písomnú odpoveď do 30 dní. Tento výklad, vážený pán poslanec, nebráni poslancovi podať rovnakú otázku opätovne na ďalšej hodine otázok, resp. v rámci interpelácii podľa § 129 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky. Ďakujem, skončil som. 
Doplňujúca otázka Áno mám. Pán premiér, ďakujem za vašu odpoveď a si to aj vážim, že ste tu prítomný. Ale okrem iného alebo okrem vás je tu iba jeden člen vlády, minister zdravotníctva. Aj v zmysle toho citovaného § 131 rokovacieho poriadku celá vláda okrem tých, ktorých ste ospravedlnili, majú tu byť nastúpení. Nič sa v rokovacom poriadku nepíše o tom, že keď nie sú vyžrebovaní, že tu nemusia byť, tak ako ste ospravedlnili, ja som si ich poznačil, pán Sulík, Korčok, Naď, Doležal. To neznamená, že na hodine otázok tu členovia vlády nemajú byť. Myslím si, že v minulosti to tak tuná nebolo a tá kultúra, ktorá sa tu zavádza, nie je to dobré, že to tak je. Jednoducho, nie parlament sa zodpovedá vláde, ale vláda sa zodpovedá parlamentu. Ale ak dovolíte, na tú vašu odpoveď ja vám presne budem takisto citovať § 131 ods. 4 rokovacieho poriadku a to je tá posledná veta, na otázky, na ktoré opýtaní na hodine otázok bezprostredne neodpovedali podajú poslancovi písomnú odpoveď do 30 dní. Ja hovorím o týchto prípadoch, kedy my nedostaneme tú odpoveď, lebo sa nedostaneme k tomu, ale tá odpoveď nepríde z príslušného ministerstva Viete, ja som bol trpezlivý dosť, ale tu už rok s rokom sa stretol, to je viac ako rok a jednoducho ministri a členovia vlády nás ignorujú a tieto odpovede my tuná nedostávame. To viem veľmi dobre, že ja môžem zopakovať aj tisíckrát tú istú otázku, ale keď vám mám tuná pán premiér, opýtam sa, nevadí vám to, že šéfa SIS stále máme v kolúznej väzbe? Veď to je hanba a ostuda pre túto krajinu. 
Doplňujúca odpoveď Ďakujem pekne. Ak dovolíte, šéfa SIS nemáme v kolúznej väzbe a teraz by som odpovedal teda na vašu otázku alebo na vaše doplnenie. Ja som vám tu, pán poslanec, prečítal stanovisko Ústavnoprávneho výboru, ktoré vykladá tú vašu, ten váš podnet takýmto spôsobom. Ak teda nesúhlasíte s týmto výkladom, ja s tým vôbec nemám problém, nech sa páči, je dôležité, aby ste sa obrátili ako poslanec na váš Ústavnoprávny výbor, a teda doriešili ten výklad. Lebo výklad Ústavnoprávnemu výboru hovorí niečo iné, ako ste povedali vy a ja sa riadim len tým, aj ministri sa riadia tým, čo je vlastne výklad. Čiže nie je problém, však to nie je problém urobiť akokoľvek, len musíme sa riadiť zákonmi aj výkladmi, takže z tohto dôvodu to, ako tu bolo tu vlastne povedané, tak tie, ktoré sa na rad nedostali, na tie nie je povinný odpovedať. Čiže bezprostredne odpovedá, teda ten výklad je taký, že odpovedá len na tie, však som to čítal, nemusím to opakovať. Len na tie, ktoré boli podané, prípadne neboli dostatočne vysvetlené. Ale to je výklad teda Ústavnoprávneho výboru. Čiže ak s tým máte nejaký problém, v tom prípade, prosím, smerujte, teda adresujte váš, vašu sťažnosť tam, kam patrí, teda na Ústavnoprávny výbor. Čo sa týka ministrov. Verím tomu, že, pán poslanec, dáte mi za pravdu, že ak ministri, ktorí, a vieme, aké bude poradie otázok, vieme, ktorí ministri budú odpovedať na otázky, pretože sú vyžrebovaní, tak ak ministri, ktorí nemajú vyžrebovanú otázku, myslím si, že je omnoho hodnotnejšie o to viac, že sú platení z daní občanov, aby nesedeli v parlamente, ale pracovali na svojich ministerstvách. Lebo ak tu majú sedieť a počúvať odpovede na otázky, ktoré sa ich netýkajú, a vedia, že sa na rad nedostanú, lebo nie sú vyžrebovaní, tak si nemyslím, že toto je v zmysle toho, čo ste povedali, že ministri sú podriadení parlamentu. To nikto nespochybňuje. Ale nevidím, ja nevidím dôvod, aby tu teraz sedel každý minister počas hodiny otázok, kde vie, že nedostane otázku, nebude mať možnosť odpovedať a bude tu len sedieť a nebude môcť pracovať v prospech občanov. Takže myslím si, že toto je, toto je úplne zrozumiteľné a jasné a verím tomu teda, že aj tu mi dáte za pravdu. Ďakujem pekne.