Hodina otázok

Otázka od: Richard Raši

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 13. 5. 2020 
Zadávateľ Richard Raši 
Otázka Pani vicepremiérka, váš úrad za mesiac a pol, čo ho vediete, zverejnil v Centrálnom registri zmlúv iba jednu jedinú zmluvu, dodatok k rámcovej zmluve na kúpu leteniek. Chcem sa spýtať, kam a načo chcete lietať? 
Adresát podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová 
Dátum odpovede 14. 5. 2020 
Zodpovedal podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predsedajúci, vážení páni podpredsedovia, vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, pán poslanec Raši, ja som očakávala, že vás bude trápiť koronavírus na Slovensku alebo, že vás bude trápiť ekonomická situácia, do ktorej sa dostali naši spoluobčania a vy sa tu namiesto toho pýtate na tomto fóre na nejaké lietanie, ale keď chcete, tak vám odpoviem. V prvom rade chcem vám pripomenúť, že ide predovšetkým o zmluvu, ktorá bola uzatvorená nie pod mojim vedením, ale pod vašim vedením, podpísali ste ju začiatkom februára, bola to zmluva na 57 tisíc eur, mala platiť do konca apríla, čiže ja by som sa vás mala pýtať, kde ste chceli počas korony lietať. (Potlesk.) Vy ste sa v prvom rade, pán poslanec, vy ste sa mali starať o to, v akom stave je informatizácia, mali ste sa starať o to, aby ľudia mali vypísané výzvy na eurofondy, mali ste sa starať o to, aby boli nejaké eurofondy presunuté, ale vy ste uzatvárali zmluvy na lietanie. Dobre. Dodatkom, o ktorom hovoríte, sa iba predlžovala doba trvania rámcovej zmluvy. Ak by ste pán poslanec mali pochybnosti o cene a podmienkach svojej vlastnej zmluvy, veľmi radi sa o tom porozprávame a privítame aj vyvodenie zodpovednosti voči bývalému vedeniu a zároveň pri tejto príležitosti sa veľmi rada s vami porozprávam aj o predražených faktúrach, pokutách od Úradu pre verejné obstarávanie, kde ja musím platiť za vaše chyby, musím platiť tisíce eur a samozrejme aj o ďalších veciach. Ale pre informáciu ešte pripomínam, keď rozprávame o lietaní, mali by ste daňovým poplatníkom vysvetliť svoje výlety do Číny v priebehu minulého roka, jún a november, daňových poplatníkov každý jeden let stál 80 tisíc eur. Zobrali ste si na to vládny špeciál a zároveň pripomínam, že v priebehu posledného roka pod vedením pána Rašiho stáli zahraničné lety takmer 200 tisíc eur daňových poplatníkov a čo sa týka toho výletu do Číny, veľmi rada by som videla konkrétne výsledky. Jediný konkrétny výsledok bol za vašej vlády, že nám do Číny odviezli zdravotnícky materiál, ktorý sme následne veľmi potrebovali. Toľko k, toľko k otázke o lietaniu. Ďakujem.  
Doplňujúca otázka Pani podpredsedníčka, toto je Hodina otázok, kde sa pýtame my a nie vy a už nie ste opozičný politik, ste člen vlády a máte na tieto otázky odpovedať. Táto otázka vznikla veľmi jednoducho. Centrálny register zmlúv je zmlúv, kde sa uverejňujú aj zmluvy, ktorými sa podporuje napríklad regionálny rozvoj a mnohé iné zmluvy a nie je tam nič a ľudia v regiónoch čakajú na drobnú, niekedy pártisícovú pomoc na projekty najmenej rozvinutých regiónov a nemôž ich mať. Ale, keď ste otvorili otázku letov do Číny, tak keby ste si to naštudovali a to vám naozaj mohli pripraviť, išlo o lety, ktorých súčasťou boli aj podnikateľské misie, kde sa podpisovali priamo v Číne na veľtrhu, myslím, že to bolo v Ningbo, kontrakty, bola to firma z Trenčína VRM, ktorá podpísala dohodu s čínskou stranou v objeme okolo 100 miliónov dolárov na výrobu trenažérov, čiže každá z týchto ciest a tá druhá cesta bolo Expo Shanghai, kde vždy chodia všetky krajiny, kde bol mimochodom prezident Macron ako jeden zo spolugarantov tejto výstavy v Shanghai a aj preto, že sme tam chodili s podnikateľmi, aj preto tam podnikateľov máme, ktorí sú tam úspešní, ktorí tam robia a aj vďaka tomu pani podpredsedníčka vlády nám čínska vláda nám, aj Českej republike vôbec uvoľnila lietadlá s dodávkou materiálu. Takže buďte taká láskavá, neopovrhujte cestami, ktoré sú smerované podnikateľom na veľtrhy do Číny, pretože každá z nich bola o tom, aby sa tam tvorili nové kontrakty, a keď si pozriete veľtrh v Ningbo, tam bolo Slovenská republika jedným so spolupartnerov tohto podujatia, sa jej dostalo prvýkrát v histórii takejto veľkej cti a bolo tam množstvo firiem najmä z oblasti mliekárenstva, z oblasti potravinárskeho priemyslu, ktoré tam boli veľmi úspešné. Takže budem rád, keď nabudúce budete odpovedať na otázku ... (Prerušenie vystúpenia časomerom.) 
Doplňujúca odpoveď Nebola to doplňujúca otázka ale teda poviem k tomu, že ste sa zúčastnili teda veľtrhu MIMBO ale stále tvrdím, že namiesto veľtrhu MIMBO by ste sa mali venovať radšej ste sa mali venovať radšej informatizácii a eurofondom, aby neboli v takom katastrofálnom stave ako sú, k tomu sa ešte vrátim. A čo sa týka vašej účasti v Číne, mohla by som sem doniesť zoznam delegácie, ktorý bol s vami v Číne a mohli by sme sa teda porozprávať o tom či všetci, všetci členovia vašej delegácie boli takí potrební a jediným hmatateľným výsledkom počas vašej vlády v Číne pokiaľ veľmi dobre vieme bolo lietadlo, ktoré od nás odišlo do Číny kde odviezlo vyviezlo zo Slovenska zdravotnícky materiál. Následne tá pomoc z Číny prišla až za novej vlády. Čiže toľko k tomu.