Hodina otázok

Otázka od: Branislav Gröhling

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 13. 6. 2018 
Zadávateľ Branislav Gröhling 
Otázka Pani ministerka, začalo ministerstvo školstva s prípravou nariadenia vlády upravujúcom zvyšovanie platov učiteľov v roku 2018? 
Adresát ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová 
Dátum odpovede 14. 6. 2018 
Zodpovedal ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová 
Odpoveď Vážený pán predsedajúci, ďakujem za slovo. Vážený pán poslanec, ďakujem za vašu otázku. Otázka zvyšovania platov učiteľov je v súčasnosti, ako viete, predmetom rokovania a vyjednávania so sociálnymi partnermi. Ministerstvo samozrejme pripravuje nariadenie vlády, avšak výsledok rokovania je zásadný pre prípravu príslušnej legislatívy, a preto ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu je pripravené operatívne reagovať s ohľadom na výsledok práve prebiehajúceho kolektívneho vyjednávania na úrovni tripartity a v prípade potreby predložiť návrh nariadenia vlády do medzirezortného pripomienkového konania. Ďakujem za vašu pozornosť. Vážený pán predsedajúci, ďakujem, skončila som  
Doplňujúca otázka 22. Ďakujem veľmi pekne, pani ministerka, za odpoveď. Učiteľom sa naposledy teda zvyšovali platy v septembri 2017, kým ostatným zamestnancom verejnej správy sa zvyšovali aj k 1. januáru. Teda dodnes, ako som pochopil, neexistuje žiadne nariadenie vlády, ktoré by realizovalo nejaké zvyšovanie aj v roku 2018. Takže vy budete teraz čakať? Lebo neformálne sme v podstate zaznamenali tie snahy vlády a premiéra odložiť ako keby zvyšovanie platov učiteľov na január 2019. Viete potvrdiť aspoň túto informáciu, že teda v septembri 2018 nebude žiadne zvyšovanie platov, ale bude sa presúvať až k 1. januáru 2019?  
Doplňujúca odpoveď No toto nemôžem potvrdiť. Ako som vravela, naozaj je to závislé od výsledkov kolektívneho vyjednávania s tým, že v minulosti boli učitelia, ako viete, akoby vyčlenení na špeciálne vyjednávanie a teraz sa zdá, že je vôľa aby vrátili do celkovej celonárodnej tripartity a s tým súvisí naozaj ich plná dispozičná sloboda, aby sa teda dohodli, že k akému termínu a o koľko percent. Pretože nejde tam len o termín, ide tam aj o výšku tých percent. A, samozrejme, odborový zväz nad tým bedlivo bdie, prerátava všetky tie varianty, aby si teda naozaj vybrali takú variantu, že v konečnom dôsledku dostanú viac. Čiže ktorákoľvek varianta bude pre nich výhodnejšia, tak tú si zvolia a samozrejme, potom následne my budeme teda reagovať tou legislatívou. Čiže je to naozaj na vôli zo strany Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy, aby dospeli k tejto dohode.