Hodina otázok

Otázka od: Elemér Jakab

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 6. 9. 2017 
Zadávateľ Elemér Jakab 
Otázka Vážený pán minister, aký efekt očakávate od spustenej 3. výzvy na podporu zatepľovania rodinných domov? Podnikli ste konkrétne kroky, aby bola táto podpora prístupná čo najširšiemu okruhu občanov? 
Adresát dočasne poverený minister dopravy SR Árpád Érsek 
Dátum odpovede 7. 9. 2017 
Zodpovedal dočasne poverený minister dopravy SR Árpád Érsek 
Odpoveď Ďakujem za otázku, pán poslanec. Od tejto prebiehajúcej tretej výzvy očakávame, že sa zvýši záujem občanov o kvalitnú obnovu svojich rodinných domov, ktorý sa snažíme podporovať formou príspevku na zateplenie. Už po prvom mesiaci predkladania žiadostí je vidieť výrazný postup v kvalite žiadostí voči predchádzajúcim výzvam, ktorý poukazuje na väčšiu snahu vlastníkov domov a ich zodpovednejší prístup k zvyšovaniu kvality svojho bývania, ako aj znižovaniu nákladov na energiu. Veríme, že tento program bude prístupnejší aj vďaka úpravám zákona, podľa ktorých je možno poskytnúť vyšší príspevok ako v minulosti, až 8 800 eur, pričom je možné do nákladov započítať aj výmenu starých neefektívnych kotlov za nové a účinnejšie. Zvýšením príspevku na vypracovanie súvisiacej dokumentácie z 500 euro na 800 euro vzniká predpoklad, že financovanie kvalitnejšej projektovej prípravy, a teda v konečnom dôsledku aj kvalitnejšej realizácie samotnej obnovy rodinného domu. Tuto treba ešte povedať teraz, dneska som sa pýtal, aký je stav, že viac ako 150 uchádzačov už sa uchádza za tú krátku dobu, sú tie výzvy jednoduchšie, sú tiež pre občanov čitateľnejšie a, samozrejme, starší občania nemajú s tým taký veľký problém, ako mali doteraz. Myslím si, že táto výzva, pokiaľ dobre viem, ešte mesiac je vonku, že naplníme tých 500 rodinných domov, opravu a zateplenia, výmenou tých vecí, ktoré s tým súvisia. Na druhej strane, čo som aj ráno povedal, že toto je aj výzva pre mladšie rodiny, pretože každý nemá na to, aby staval nový, pekný rodinný dom, ale môže kúpiť starší dom a na základe týchto predpokladov ho môže pekne zatepliť, opraviť kúrenie a tieto veci, čo s tým súvisia. Myslím si, že to bolo dobré opatrenie a tých 8 800 euro nie je málo. Ďakujem pekne.  
Doplňujúca otázka Nemám, ale veľmi by som pekne chcel poďakovať pánovi ministrovi za vyčerpávajúcu odpoveď. Ďakujem veľmi pekne, pán minister.  
Doplňujúca odpoveď