Hodina otázok

Otázka od: Silvia Shahzad

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 7. 12. 2016 
Zadávateľ Silvia Shahzad 
Otázka Vážený pán minister, pýta sa pani Kováčová: "Prečo nefunguje vzájomné uznanie výhod na základe preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím medzi Slovenskou republikou a Českou republikou, prípadne existuje vôbec nejaká úvaha iniciovať takéto medzištátne rokovania, keď hovoríte často o nadštandardných vzťahoch medzi týmito krajinami?" 
Adresát minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter 
Dátum odpovede 8. 12. 2016 
Zodpovedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter 
Odpoveď V mene pána ministra Richtera vám ďakujeme za otázku. Vážená pani poslankyňa, preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, respektíve preukaz fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu je možné v Slovenskej republike vyhotoviť len osobám, ktoré spĺňajú podmienky ustanovené v zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Tieto preukazy sú určené na uplatnenie zliav a výhod podľa osobitných predpisov napríklad v doprave, pri úhrade správnych poplatkov, daní a tak ďalej. Uplatňovanie týchto zliav a výhod však nie sú upravené právnymi predpismi a v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, ale osobitnými predpismi kompetencií jednotlivých ministerstiev. Súčasná legislatíva v Slovenskej republike a v Českej republike neupravuje využívanie preukazov občana s ťažkým zdravotným postihnutím na vzájomné uznávanie výhod v uvedených v štátoch. Uvedené neupravuje ani európska legislatíva. Ďakujem, skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem za odpoveď, pán minister. Napriek tomu by som chcela upozorniť, že napríklad občania Českej republiky majú možnosť cestovať zdarma vlakmi, keď sa zaregistrujú a vybavia si túto výhodu. Opačne to neplatí. To znamená, že ten rozdiel tam je a na nejakej úrovni to funguje. Preto sa opäť pýtam, že či, alebo teda, na koho sa obrátiť, aby takýto preukaz platil medzi, minimálne medzi týmito našimi dvomi krajinami alebo prípadne, či existujú aj nejaké úvahy v rámci celej Európskej únie, aby aj občania so zdravotným postihnutím mali pocit, že sú občanmi Európskej únie, lebo aj tieto preukazy sa už teraz vydávajú tak, že sú dvojjazyčné, že tá informácia tam je aj v anglickom jazyku. Ďakujem.  
Doplňujúca odpoveď Ďakujem za podotázku. Pani poslankyňa, beriem na vedomie, spýtam sa pán ministra. Ja nie som kompetentný v tejto veci na to odpovedať. Dovoľte, aby som mu posunul vašu otázku a potom nato odpovie buď písomne, alebo osobne, keď bude v Národnej rade. Nehnevajte sa, neviem na to odpovedať. Ďakujem.