Hodina otázok

Otázka od: Silvia Shahzad

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 30. 11. 2016 
Zadávateľ Silvia Shahzad 
Otázka Vážený pán minister, aké sú kompetencie Sekundárneho kontaktného miesta pre problematiku vykonávania Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím na vašom ministerstve, aké konkrétne kroky vykonalo od zverejnenia záverečných odporúčaní Výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím k východiskovej správe Slovenskej republiky a ktoré konkrétne úlohy si vytýčilo ministerstvo a Sekundárne kontaktné miesto na I. polrok 2017, aby odporúčania výboru boli splnené? 
Adresát podpredseda vlády SR a minister obrany SR Peter Gajdoš 
Dátum odpovede 1. 12. 2016 
Zodpovedal podpredseda vlády SR a minister obrany SR Peter Gajdoš 
Odpoveď Vážený pán podpredseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, vážená pani poslankyňa Shahzad, odpoveď na vašu otázku. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky považuje dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím za výrazný ´prínos v oblasti ľudských práv a základných slobôd a cieľov, cieľom odstránenia akejkoľvek diskriminácie osôb so zdravotným postihnutím formou podpory tak, aby boli zachované ich práva, rovnosť a dôstojnosť. Vykonávanie dohovoru zabezpečuje Ministerstvo obrany Slovenskej republiky v rozsahu svojej pôsobnosti vymedzenej zákonom č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov. Vo vzťahu k tejto pôsobnosti sa implementáciou dohovoru vzťahuje výhrada, ktorá bola uplatnená Slovenskou republikou pri uložení ratifikačnej listiny k dohovoru u depozitára. Výhrada sa týka rozsahu aplikácie čl. 27 ods. 1 písm. a) dohovoru a na jej základe sa zákaz diskriminácie na základe zdravotného postihnutia pri stanovovaní podmienok náboru, prijímania do práce a trvania zamestnania neuplatňuje, okrem iného pri prijímaní do služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky. Záverečné odporúčania výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím sa netýkajú pôsobnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky. I napriek tomu Ministerstvo obrany Slovenskej republiky plní úlohu v súvislosti s implementáciou tohto dohovoru v súlade s východiskovou správou ako aj s národným programom rozvoja životných podmienok osôb so zdravotným postihnutím. Tieto úlohy sa týkajú najmä v oblasti zdravia a rehabilitácie vojenských veteránov s tým, že uvedeným osobám zabezpečuje rezort Ministerstva obrany Slovenskej republiky poskytnutie vyšetrenia a kontroly zdravotného stavu, dispenzárnu starostlivosť a liečebnú starostlivosť po návrate z výkonu vojenskej služby mimo územia Slovenskej republiky ako aj rekreačnú a kúpeľnú starostlivosť. Súčasne sa podieľa na presadzovaní ideí vyjadrených dohovorom týkajúcim sa odstraňovaní negatívnych stereotypov na základe zdravotného postihnutia formou internej prednáškovej činnosti na tému ľudských práv. Ministerstvo obrany Slovenskej republiky nominovalo kontaktnú osobu na základe uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 103 z 20. februára 2013 k návrhu na zriadenie hlavného kontaktného miesta pre problematiku vykonávania dohovoru OSN a o právach osôb so zdravotným postihnutím. Jej úlohou je zabezpečovanie implementácie tohto dohovoru v pôsobnosti Ministerstva obrany Slovenskej republiky a spolupráca s hlavným kontaktným miestom. Táto spolupráca bola zo strany Ministerstva obrany Slovenskej republiky realizovaná v predchádzajúcom období a v ďalšom období bude zabezpečené jej pokračovanie. Ďakujem.  
Doplňujúca otázka Ďakujem. Viete mi povedať aj nejaké konkrétne kroky ako prebiehala tá spolupráca s hlavným kontaktným miestom, na ministerstve práce.  
Doplňujúca odpoveď S hlavným kontaktným miestom, áno, na základe požiadaviek a vyvolávania rokovaní na margo vašej informácie chcem povedať, že zamestnávame 216 takto handicapovaných občanov Slovenskej republiky. Pokiaľ potrebujete detaily, som pripravený písomne vám odpovedať. Ďakujem.