Hodina otázok

Otázka od: Miroslav Kadúc

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 11. 3. 2015 
Zadávateľ Miroslav Kadúc 
Otázka Ako vnímate skutočnosť, že nás agentúra Bloomberg nedávno zaradila medzi 15 najbiednejších hospodárstiev v roku 2015? 
Adresát minister financií SR Peter Kažimír 
Dátum odpovede 12. 3. 2015 
Zodpovedal minister financií SR Peter Kažimír 
Odpoveď Ďakujem, pán predseda, za slovo. Ďakujem, pán poslanec, za otázku a dovoľte aj zároveň, aby som všetkým poprial príjemný, dobrý deň. Index biedy z anglického misery index od agentúry Bloomberg naozaj zaradil Slovensko medzi 15 najbiednejších krajín v roku 2015. Nemám radosť z takéhoto rebríčka, ale mu ani neverím, hovorím jedným slovom, a vôbec som nemal radosť z toho, že hlavne bulvárne médiá venovali tomuto umiestneniu dosť veľkú pozornosť, lebo týmto spôsobom neprispievajú veľmi k sebavedomiu našej krajiny. Tento nelichotivý výsledok je však dôsledkom problematickej, naozaj problematickej metodiky výpočtu indexu, ten jednoducho sčíta mieru inflácie a nezamestnanosti v danej krajine, čo je pri hodnotení biedy problematické najmä z dvoch dôvodov. Prvým nedostatkom je fakt, že najmä v rozvojových štátoch je v dôsledku šedej ekonomiky a rozšíreného domáceho poľnohospodárstva veľmi ťažko odhadnúť skutočnú mieru nezamestnanosti. Pravdepodobne aj z týchto dôvodov index biedy zahŕňa len 51 štátov sveta a väčšinu naozaj biednych krajín ignoruje. Z 15, napríklad príklad, z 15 najbiednejších krajín sveta podľa tohto slávneho indexu je len jedna z Afriky. Len jedna z Afriky. A paradoxne je to vyspelá Južná Afrika. Áno? Aby sme si vedeli o tom indexe povedať svoje, čiže medzi 15 najbiednejšími je jedna africká a je to Juhoafrická republika, neviem, pán poslanec, či ste tam boli, ja som tam bol niekoľkokrát a z tohto pohľadu takisto nesúhlasím. Druhý nedostatok prezentovaného indexu biedy plynie zo skutočnosti, že index nedokáže zohľadniť masívne recesie, pretože sú spojené s defláciou. Ak v dôsledku masívnej recesie miera nezamestnanosti vzrastie o 20 percentuálnych bodov a ceny, naopak, klesnú o 20 percentuálnych bodov, index biedy sa v postihnutej krajine paradoxne vôbec, vôbec nezmení. Môžte povedať, že je to hra čísel, a to je proste presne konštrukcia, technická konštrukcia jednoduchého a zrejme mediálne atraktívneho rebríčka. Povedané jednoducho, merať biedu nominálnou veličinou, akou je inflácia, nie je správne, podstatné totiž nie je to, koľko stojí chlieb, ale to, koľko chleba si ľudia môžu reálne kúpiť. A voľným slovom, je to tak, ako podľa farby očí a veľkosti topánok povedať o človeku, že je dobrý alebo zlý. Skončil som.  
Doplňujúca otázka Ďakujem pekne. No nemal som tú česť byť ešte v Južnej Afrike, ako ste spomínali. Popravde ani som nechcel mať doplňujúcu otázku, pretože táto otázka smerovala skôr pánovi predsedovi vlády a pánovi ministrovi hospodárstva, ale keď už ste teda spochybnili tú metodiku, že teda neveríte tomuto rebríčku, vy ste asi čítali, že je tam 51 krajín v tomto rebríčku. Môžte mi, prosím vás, povedať váš subjektívny pocit, kde sa asi podľa vás nachádzame?  
Doplňujúca odpoveď Viete čo, je množstvo rebríčkov. Množstvo ľudí na svete v nadnárodných inštitúciách, ale aj v všelijakých zahraničných eseročkách, fi............(pozn. red.: rýchlo vyslovené) sa venujú rebríčkom kľúčovo preto, že im to nosí nejaké peniaze. Je to, zverejňovanie rebríčkov je nejaká forma nejakej nadpráce, ktorú viete ponúknuť médiám a často je to sexi. Takže je, z tohto pohľadu mne je úplne jedno, čo, aký rebríček, obzvlášť nejaký, nie že nejaký, Bloomberg je vážna agentúra, ja ju nespochybňujem, Bloomberg je ale súkromná agentúra, ktorá má svoje úlohy a spolu s Reuters má proste také kľúčové postavenie z hľadiska odbornej oblasti finančných trhov a je veľmi dobré byť s nimi zadobre, ale musím povedať, že kľúčové je na tom to, ako sa cíti človek, ktorý v tejto krajine žije. A z toho pohľadu musím povedať, že človek žije vnútri tejto sústavy, v ktorej sa nachádza naša krajina Slovenská republika, žije vnútri Európy, žije vnútri eurozóny a z pohľadu porovnania rokov, ktoré prežil do roku 2008 a potom po vrchole krízy v ďalších rokoch, musí mať pocit, a mal by mať pocit, lepších časov z pohľadu toho, že je tu viac pracovných džobov, viac pracovných miest, že si môže z hľadiska reálnej mzdy kúpiť viac tovarov a služieb, že mu rastie reálna mzda, že sa nemusí obávať, tak ako sa musel obávať ešte pred dvoma-troma rokmi o to, že o prácu príde. Slovensko nie je nebo na zemi, na tom sa asi zhodneme všetci, ale Slovensko je stabilizovaná krajina, pevne zakotvená v istom priestore, ktoré má svoje výhody aj nevýhody a ktoré čelí veľkým výzvam. Ďakujem.