Hodina otázok

Otázka od: Miroslav Kadúc

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 11. 2. 2015 
Zadávateľ Miroslav Kadúc 
Otázka Pán minister, obrátil sa na mňa občan s otázkou, ako je možné, že "nebankovky" obchádzajú inštitút "maximálnej odplaty" pri spotrebiteľských úveroch tak, že poskytujú (priamo alebo nepriamo) dlžníkom ručenia za odplatu, ktorá sa do maximálnej odplaty nezapočítava. Máte takúto vedomosť? Považujete to za správne? 
Adresát minister spravodlivosti SR Tomáš Borec 
Dátum odpovede 12. 2. 2015 
Zodpovedal minister spravodlivosti SR Tomáš Borec 
Odpoveď Ďakujem pekne za otázku, pán poslanec. Pán predseda, ďakujem za slovo. Čo sa týka vašej otázky, ministerstvo spravodlivosti aj prostredníctvom komisie, ktorá funguje pri ministerstve spravodlivosti, ktorá sa volá Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách, veľmi pozorne sleduje, akým spôsobom a ako sa uplatňujú zmeny zamerané na zvýšenie ochrany spotrebiteľov. Z aplikačnej praxe tak môžeme potvrdiť, že nová právna úprava je vysoko účinná, napriek tomu je pravda, že sa objavujú snahy niektorých veriteľov porušovať zákon a obchádzať inštitút najvyššej prípustnej odplaty uzavieraním viacerých vzájomne závislých zmlúv, v ktorých sa požadovaná odplata rozdeľuje za jednotlivé veriteľom poskytované služby. Toľko poznatky komisie. Podľa môjho názoru ide v týchto prípadoch jednoznačne o obchádzanie zákona a nekalú obchodnú praktiku. V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že každá spotrebiteľská zmluva založená na obchádzaní zákona alebo porušovaní dobrých mravov je od začiatku absolútne neplatná, pričom dôvodom jej neplatnosti môže byť aj samotná úžera. Preto poškodeným občanom odporúčam, aby čo najskôr vyhľadali právnu pomoc a bránili si svoje práva. Som presvedčený o tom, že právo v takýchto prípadoch stojí na strane občanov, ktorí sa môžu na súde domáhať určenia neplatnosti takejto alebo takto uzavretej zmluvy. Samozrejme, myslím si, že platí pre nás všetkých táto vec, čo poviem, a síce, že žiadna legislatíva nemôže zabrániť tomu, aby sa neobjavili pokusy o jej obchádzanie. A to závisí na ľuďoch, nie na legislatíve. A, samozrejme, práve preto tu máme kompetentné orgány kontroly vnútorného trhu, respektíve bankového dohľadu. Ubezpečujem vás, že aj samotné ministerstvo spravodlivosti bude v takýchto prípadoch posielať podnety či už Národnej banke Slovenska alebo v prechodnom období Slovenskej obchodnej inšpekcii. Vážený pán poslanec, touto cestou by som vás tiež chcel poprosiť, aby ste túto informáciu tlmočili občanovi, ktorý sa na vás obrátil, a odkázali mu, že v prípade jeho záujmu sa môže kontaktovať na Komisiu pre posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách pri ministerstve spravodlivosti, kde dostane základné usmernenie, ale nie len to, lebo najmä môžeme jeho podnet aj kvalifikovane ďalej riešiť. Toľko k vašej otázke. Ďakujem pekne, pán predseda skončil som.  
Doplňujúca otázka Skôr ako otázku takú nejakú poznámku. Ja som rád za túto odpoveď, bola konštruktívna a výpovedná, len možno fakticky, že myslím, že my dvaja sa zhodneme na tom, že takýto úkon je obchádzanie zákona, ale ten občan nemôže čakať, až, až príde k rozhodnutiu súdu prvého či druhého stupňa, preto som chcel dať do pozornosti, že takéto praktiky sa dejú, tie nebankovky sú skutočne vynaliezavé a je s tým treba niečo robiť. Ak teda komisia, ktorá je zriadená, vie zaujať nejaké stanovisko, ktoré bude mať charakter odporúčacieho pre zmenu legislatívy, naozaj čo sa týka spotrebiteľského režimu, vtedy si viem predstaviť, že táto otázka dopadne na úrodnú pôdu a takéto veci sa už nebudú opakovať. Čiže len možno do pozornosti toľko. Ďakujem ešte raz.  
Doplňujúca odpoveď