Dátum zadania
18. 9. 2013
Zadávateľ
Ľuboš Blaha
Otázka
Vážený pán minister, mohli by ste opäť pripomenúť niektorým menej zorientovaným poslancom opozície, ktorí očividne ešte stále nepostrehli, že rovná daň bola iba neférovým a primitívnym experimentom v banánových a postkomunistických štátoch, ktoré štáty vo svete majú rovnú daň? Aby sme si pripomenuli exotické inšpirácie našej popletenej pravice.
Adresát
minister financií SR Peter Kažimír
Dátum odpovede
19. 9. 2013
Zodpovedal
minister financií SR Peter Kažimír
Odpoveď
Ďakujem vám veľmi pekne, pán predseda. Prajem vám všetkým príjemný dobrý deň.
Vážený pán poslanec, to, čo opozícia považuje za jadro jej ekonomického programu, za ikonu svojich reforiem, uznávaní ekonómovia v zahraničí, predovšetkým v zahraničí, popisujú ako experiment s rovnou daňou. Dodajme, že experiment s tranzitívnou ekonomikou, ktorá zdedila mnoho ďalších záťaží z minulosti, ale nielen s ekonomikou, to znie tak neutrálne, ale v skutočnosti ide o experiment so životnou úrovňou a šancami všetkých občanov Slovenskej republiky.
Od uvedenia (potlesk), od uvedenia slávnej daňovej reformy naše príjmy klesali rok po roku ako podiel príjmov na hrubom domácom produkte, až sme sa ocitli na chvoste Európskej únie v tomto parametri. Toto nebolo plánom autora reformy. Opozícia nemala za cieľ znižovať naše príjmy na takúto nízku úroveň. Ináč, spomeňme si na plány tzv. fiškálnej neutrality, ktorú mala dosiahnuť daňová reforma. Bol to nechcený dôsledok neuvážených krokov, ktoré teraz naprávame aj my na ministerstve financií, vo Finančnej správe, ale aj v ďalších organizáciách, ktoré majú vzťah k výberu daní.
Opozícia zabudla povedať občanom tejto krajiny, že ak budú bohatší a úspešnejší platiť nízke alebo žiadne dane, nebudeme mať na školstvo, na cesty, na životné prostredie, na bežné služby. V konečnom dôsledku je takáto situácia horšia aj pre tých bohatších, ako dokazujú rôzne ekonomické štúdie o potrebe vnútornej kohézie spoločnosti, o potrebe vnútornej súdržnosti.
Opozícia, mimochodom, zabudla občanom povedať aj to, že Slovensko bolo celú dobu na chvoste hodnotenia daňového systému kvôli jeho komplikovanosti a nákladnosti. Pripomínam tým, ktorí tak radi pripomínajú naše zastúpenie alebo obsadenie v tabuľkách napríklad svetovej banky Doing Business v prípade tohto indexu. Hra so sadzbami, ktorú predviedla opozícia, vyzerala síce dobre, ale to bolo tak všetko. Pod lesklou kapotou chýbal motor.
Dámy a páni, našťastie je tento experiment za nami a vývoj v iných štátoch poukazuje na to, že rovná daň sa nestala populárnym nástrojom a nikto s jej zavedením dnes nepočíta. Naším cieľom nie sú experimenty a marketingová sláva, naším cieľom je spokojný, normálny občan Slovenska. Konkrétne v daňovej oblasti máme dve veľké ambície. Presvedčiť ľudí, že platiť dane je normálne a správne, a dať do poriadku výber daní a riadenie výdavkovej politiky nášho štátu. Sú to naozaj veľké ambície, ale ak sa pozrieme do vyspelých krajín, inej cesty niet, ak chceme žiť v modernom, prosperujúcom a samostatnom Slovensku.
Ďakujem.
Doplňujúca otázka
Ďakujem pekne, pán minister. Iba by som teda doplnil, že naozaj tento experiment s rovnou daňou bol teda ohraničený a limitovaný na krajiny ako Trinidad a Tobago, Jamajka a podobne a zopár postkomunistických laboratórií. A, naopak, krajiny, ktoré sa, ktoré chceme dobiehať a ktoré majú tú vyspelú životnú úroveň, krajiny západnej Európy, len pripomeniem, aké dane majú, ak môžem, tí najbohatší. V Rakúsku platia 50-percentnú daň, v Belgicku 50-percentnú daň, v Dánsku 55,5-percentnú daň, vo Fínsku 53-percentnú daň, vo Francúzsku 49-percentnú daň, v Nemecku 45-percentnú daň, Island 46 %, Írsko 41, Taliansko 45, Luxembursko 39, Holandsko 52, Nórsko 48, Portugalsko 46,5, Španielsko 42, Švédsko 56,6, Švajčiarsko 45,5, Veľká Británia 45 %. V Kanade platia najbohatší 29 federálnu daň a 25 % k tomu provinčnú daň, v Spojených štátoch amerických, v bašte kapitalizmu, 40 %. Austrália 45 %, Nový Zéland 33 %, Japonsko 50 %.
Na Slovensku je najvyššia sadzba 25 %, to je polovica.
Čiže aby sme len vedeli, kde si berie inšpirácie naša ľavica, v západnej Európe, a kde si berie inšpirácie naša provinčná pravica.
To je všetko, ďakujem.
Doplňujúca odpoveď