Dátum zadania
18. 9. 2013
Zadávateľ
Ľuboš Blaha
Otázka
Vážený pán minister, mohli by ste pre porovnanie zrekapitulovať, čo všetko sprivatizovali pravicové Dzurindove a Radičovej vlády a čo privatizovala ľavicová vláda SMER-u? Je možné potvrdiť, že ak tu niekto "prihráva" biznis finančným skupinám, tak je to slovenská pravica?
Adresát
podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský
Dátum odpovede
19. 9. 2013
Zodpovedal
podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský
Odpoveď
Ďakujem pekne. Vážený pán poslanec, v období vlád Mikuláša Dzurindu, to je od 30. 10. ´98 do 4. 7. 2006, okrem spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, akciová spoločnosť, bola realizovaná privatizácia množstva štátnych podnikov a organizácií z rôznych odvetví národného hospodárstva.
Z významnejších podnikov a organizácií je potrebné uviesť Slovenské elektrárne, Všeobecná úverová banka, Slovenské liečebné kúpele, Slovenská sporiteľňa, Slovenská poisťovňa, Transpetrol, Slovenské telekomunikácie, Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika, Východoslovenská energetika, Slovenské lodenice Komárno, Matador, akciová spoločnosť, Letisko Košice, Istrochem, akciová spoločnosť, Nafta Gbely, akciová spoločnosť, Ružinovská poliklinika, Slovenská plavba a prístavy, Solivary Prešov, ktoré vidíme, v akom sú stave, Závody Slovenského národného povstania, podniky Slovenskej autobusovej dopravy, vodárenské spoločnosti, výskumné ústavy, vojenské stavby a mnoho ďalších.
Podrobnejšie údaje má k dispozícii Fond národného majetku Slovenskej republiky a sú zverejnené na jeho webovej stránke.
V uvedenom období bolo uzatvorených 238 zmlúv na predaj majetku a majetkových účastí.
V programovom vyhlásení Roberta Fica v časti Hospodárska politika je uvedené: "Vláda komplexne posúdi ukončenie prebiehajúceho procesu privatizácie."
Uznesením vlády č. 275 z 20. júna 2012 k návrhu postupu v súvislosti s ukončením prebiehajúceho procesu privatizácie majetkových účastí Fondu národného majetku na podnikaní vybraných spoločností vláda uložila ministrovi hospodárstva Slovenskej republiky nepokračovať v prebiehajúcom procese privatizácie a prerušiť kroky vedúce k prevodu majetkových účastí Fondu národného majetku na podnikaní vybraných spoločností a taktiež odporučila predsedovi Výkonného výboru Fondu národného majetku nepokračovať v prebiehajúcom procese privatizácie a ukončiť kroky vedúce k prevodu majetku účasti Fondu národného majetku na podnikaní vybraných spoločností. Ide o tieto spoločnosti, ktorých privatizáciu a doprivatizáciu pripravovala vláda Ivety Radičovej, ktorá pôsobila od 9. 7. 2010 do 4. 4. 2012, a išlo o spoločnosti: Bratislavská teplárenská, Trnavská teplárenská, Žilinská teplárenská, Martinská teplárenská, Zvolenská teplárenská, Tepláreň Košice. Tieto všetky v stopercentnej účasti Fondu národného majetku.
Potom ešte tu boli ďalšie spoločnosti, SAD-ky, asi päť, päť (rečník potichu spočítava: "Tri, štyri, päť, šesť, sedem."), sedem spoločností s okresnou pôsobnosťou. Takisto ďalšie: Slovenská autobusová doprava Lučenec, Slovenská autobusová doprava Michalovce. Potom tu boli Slovak Lines, Veolia Transport Nitra, Bardejovské Kúpele, Kúpele Sliač, Poliklinika Tehelná, Burza cenných papierov a DMD Group Trenčín.
Takže dá sa povedať, že výlučne tieto vlády privatizovali a umožňovali tak vstup aj finančných skupín, ako hovoríte vo svojej otázke.
Ďakujem. Ukončil som.
Doplňujúca otázka
Ďakujem, pán minister, je to horšie, než som si myslel. Naozaj, obrovský výpredaj, ktorý tu robila pravica. Pravica rozpredala celé Slovensko. Celé Slovensko. Rozpredala majetok, národný majetok, ktorý tu budovali generácie.
Títo páni z pravice, opozície, ktorí nám dneska vyčítajú, že sa aspoň čiastočne, v rámci našich možností, snažíme tento majetok vrátiť späť celému Slovensku, občanom. O tom to je. Ľavica je o ľuďoch (potlesk), pravica je o privatizéroch.
Ďakujem.
Doplňujúca odpoveď