Hodina otázok

Otázka od: Pavol Zajac

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 13. 3. 2013 
Zadávateľ Pavol Zajac 
Otázka Pán minister, podľa mojich informácií, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) uzavrela začiatkom tohto roka kvôli výstavbe nového oplotenia diaľnice D1 v úseku Trnava - Horná Streda dohodu s obcou Pečeňady o úhrade za realizáciu výrubu drevín v katastrálnom území obce Pečeňady v sume 154 407 eur. Podľa uvedenej zmluvy nie je jasné, na akých parcelách, obecných alebo súkromných sa bude realizovať predmetný výrub a ani to, aká je spoločenská hodnota odstránených drevín. Za čo vlastne vyplatí NDS obci Pečeňady viac ako 154 tisíc eur? Schválil tento výrub príslušný úrad životného prostredia? 
Adresát minister dopravy SR Ján Počiatek 
Dátum odpovede 14. 3. 2013 
Zodpovedal minister dopravy SR Ján Počiatek 
Odpoveď Ďakujem za slovo. Vážená pani predsedajúca, vážené dámy, vážení páni, pán poslanec, tento výrub drevín sa realizuje na parcele č. 705/3 o výmere 62 306 m2 v katastrálnom území obce Pečeňady, ktorej vlastníkom je podľa listu vlastníctva č. 345 Národná diaľničná spoločnosť. Výrub drevín v katastri obce ako aj ďalších 17 obcí a miest je nutný kvôli vybudovaniu oplotenia diaľnice z dôvodu zabezpečenia ochrany zdravia účastníkov cestnej premávky na diaľnici D1, pretože migráciou zveri v tomto úseku dochádza často k dopravným nehodám. Podľa § 14 ods. 3 zákona 135/1961 Zb. zákonov o pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov a umiestňovaní a druhovom zložení cestnej zelene a o výrube jej drevín rozhoduje cestný správny orgán po dohode s orgánom životného prostredia, čo je v tomto prípade obec. Obec Pečeňady sa vyjadrila, že k vydaniu povolenia výrubu nemá námietky a za predpokladu dodržania dohody uzavretej medzi NDS a obcou Pečeňady, na základe ktorej bude v rozhodnutí uložená finančná náhrada vo výške spoločenskej hodnoty drevín. Výrub sa realizuje na základe rozhodnutia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja vydaného podľa vyššie citovaného § 14 ods. 3 cestného zákona, ktorým bol povolený výrob stromov a krov v zmysle dendrologického prieskumu a inventarizácie drevín vypracovaného spoločnosťou IPOS s.r.o. pre projekt oplotenie diaľnice. Zároveň bola uložená povinnosť zaplatiť finančnú náhradu za výrub drevín jednotlivým mestám a obciam, vrátane obce Pečeňady vo výške spoločenských hodnoty drevín vyplývajúcej z dendrologického prieskumu. Spoločenská hodnota drevín je vypočítaná podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia č. 24/2003 Z. z. ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. V katastrálnom území Pečeňady sa výrub týkal 43 stromov s obvodom kmeňa menších ako 40 cm a 207 stromov s obvodom kmeňa nad 40 cm, z toho 2 agáty, 2 duby, 23 hrabov, 3 jablone, 51 javorov, 15 jaseňov, 59 topoľov, 1 breza a 51 vŕb. A kríkov na celkovej ploche 3990 m2. Spoločenská hodnota drevín bola podľa dendrologického prieskumu a inventarizácie drevín vyčíslená na hodnotu 154 407, 19 eur. Obec je povinná tieto finančné prostriedky použiť na starostlivosť o zeleň. Oprávnenosť využitia prostriedkov kontroluje Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ďakujem za slovo, skončil som.  
Doplňujúca otázka Pán minister, tak sme sa zasmiali. A teraz vážne. NDSka na svojom pozemku, ako ste to sám povedali, dá, objedná si firmu, ktorá vyrúbe stromy a zaplatí obci 154 tisíc eur za čo? Za nič. Pán minister náletové kroviny, ktoré sa tam nachádzajú aj niektoré stromy, ktoré ste povedali dokáže NDSka aj vlastnými prostriedkami likvidovať, vlastnými pracovníkmi, ale obci sa platí, ako sme správne počuli za nič, pretože ten pozemok je NDSky. NDSka to realizuje a obec dostáva peniaze za nič. A aby sme to rozšírili, nejedná sa o jednu obec, podľa mojich dnešných informácii takúto čiastku, podobnú čiastku dostalo 18 obcí v tomto regióne. Ja sa pýtam, za čo 18 obcí dostalo podľa mojich informácii možno až niekoľko miliónov eur za nič, v čase konsolidácie verejných financií, v čase, keď máme cesty prvej triedy ako tankodrómy v celej republike. Štátna firma, štátna akciová spoločnosť NDS vyplatí státisíce, možno milióny za nič. Moja doplňujúca otázka je. Koľko NDSka zaplatila týmto 18 obciam, aká je celková čiastka za nič?  
Doplňujúca odpoveď Vy ste asi nepočúvali,ale zákon definuje niečo, čo sa volá spoločenská hodnota drevín a v rámci ochrany životného prostredia je tu nejaký štandardizovaný postup, kedy každá tá drevina má určitú spoločenskú hodnotu, ktorú musíte kompenzovať za to, že tam nebude a pritom povinnosťou obce je zase sa starať o tú zeleň. Čo som hovoril, kontroluje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Neviem, prečo vykrikujete, ukludnite sa. Existujú nejaké zákony, ktoré proste treba dodržiavať. A keď vy ste, možno že ste úplný ignorant k životnému prostrediu a asi áno, lebo bývalé vedenie ministerstva nemalo problém s tým ignorovať to, čo znamená riešenie napríklad veľkých líniových stavieb z pohľadu životného prostredia, preto napríklad sme tak dopadli na úseku Turany - Hubová, pretože ste sa tomu nie dôsledne venovali. Asi vám nič nehovorí, niečo také, aké platia dnes zákony o životnom prostredí. Ďakujem skončil som.