Dátum zadania
28. 11. 2012
Zadávateľ
Ľuboš Blaha
Otázka
Nedávno sa ministri sociálnych vecí členských štátov EÚ sociálno-demokratického razenia zhodli na vízii tzv. sociálnej únie v EÚ, ktorá by posilnila aj európsky sociálny dialóg, a teda kolektívne vyjednávanie na európskej úrovni. Mohol by takýto proces oslabiť tzv. preteky ku dnu, a teda predháňanie sa v nižších sociálnych štandardoch v snahe upútať zahraničné investície?
Adresát
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter
Dátum odpovede
29. 11. 2012
Zodpovedal
minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter
Odpoveď
Ďakujem pekne, pani podpredsedníčka Národnej rady. Vážený pán poslanec, pán predseda výboru, v Deklarácii ministrov práce a sociálnych vecí sociálnodemokratického zamerania sa navrhuje posilniť sociálnu dimenziu Európskej únie. Cieľmi tejto sociálnej stránky Európskej únie sú zníženie nezamestnanosti, chudoby a sociálneho vylúčenia, prekonávanie sociálneho dumpingu a hlavne zabránenie predbiehaniu sa v poskytovaní nízkych sociálnych štandardov v Európskej únii. Medzi významné prostriedky dosiahnutia týchto cieľov patrí aj zdôraznenie a posilnenie európskeho sociálneho dialógu. Práve lepšia komunikácia so sociálnymi partnermi na úrovni Európskej únie, ako i národnej úrovni a ich väčšia zainteresovanosť do procesu prípravy legislatívnych i nelegislatívnych návrhov môžu výrazne pomôcť v zabránení zneužívania poskytovania nízkych sociálnych štandardov.
Budovanie sociálnej únie sa stáva nevyhnutnou podmienkou pre zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti Hospodárskej a menovej únie. Hospodárska, menová, banková a politická únia by mala byť doplnená o sociálnu úniu postavenú na piatich samostatných, ale recipročných, previazaných pilieroch, ktorými sú, po prvé, zamestnanosť a sociálno-investičný program, po druhé, pakt sociálneho pokroku, po tretie, spoločný sociálny štandard, po štvrté, sociálny protokol, a, po piate, posilnený európsky sociálny dialóg.
V Európskej únii síce patrí sociálna politika do kompetencií členských štátov, ale na európskej úrovni existuje široký priestor na ich koordináciu. A preto priestor by mal byť využitý práve s pomocou sociálnych partnerov.
Vytváranie vhodného investičného prostredia a existencia silnej sociálnej politiky, ktorá definuje sociálne štandardy, nie sú v žiadnom prípade protipólmi, čoho najlepším dôkazom je aj politika vykonávaná našou súčasnou vládou. Napriek vysokej finančnej zodpovednosti a konsolidačnému úsiliu v oblasti verejných financií je hospodársky rast Slovenskej republiky aj v čase krízy nielenže v pozitívnych číslach, ale zároveň jeden z najvyšších v rámci celej Európy. Vláda Slovenskej republiky dokáže aj v týchto neľahkých časoch garantovať zachovanie sociálneho štandardu a istôt pre obyvateľov nášho štátu.
Skončil som, pani podpredsedníčka Národnej rady.
Doplňujúca otázka
Ďakujem pekne, pán minister. Oceňujem vašu odpoveď. A teší ma, že slovenská vláda a slovenská sociálnodemokratická vláda vyjadruje podporu tomuto projektu. Treba si totiž uvedomiť, že jediná Európa, ktorá kedy bude mať podporu od ľudí, bude sociálna Európa. Ten druh európskej integrácie, ktorý začal od osemdesiatych rokov prijatím Jednotného európskeho aktu a Maastrichtskej zmluvy a ktorý neskôr pokračoval ďalšími zmluvami a prehlboval integráciu na neoliberálny spôsob, oslabil rôzne sociálne programy v Európskej únii a európsky sociálny model. Vyvrcholením tohto boli škandalózne rozhodnutia Európskeho súdneho dvora v prípadoch Laval a Viking v roku 2007, ktoré predraďujú slobodu podnikania pred právo na štrajk, na základné sociálne právo. Takže v tomto duchu, myslím si, aktivity či už francúzskeho alebo luxemburského ministra práce, a som rád, že sa pridávame aj my v mnohých ohľadoch ohľadom sociálnej únie, sú, samozrejme, vítané. Na druhej strane Slovensko má určite aj svoje špecifiká, ktoré by rado zdôraznilo. Sú nejaké sociálne programy alebo sociálne špecifiká, ktoré by ste vy radi zdôraznili v tomto projekte? Ďakujem.
Doplňujúca odpoveď
No, pán poslanec, len môžem potvrdiť, že jednoznačne chceme to podporiť a pridať sa k sociálnodemokraticky orientovaným ministrom práce, ktorí presadzujú túto myšlienku, tak ako som zvýraznil aj vo svojom hlavnom vystúpení, pakt sociálneho pokroku musí byť zavedený ako jasná protiváha k Paktu stability a rastu, ktorý sa ukázal ako nevhodný pre vytváranie nových dôstojných pracovných podmienok a zvyšovanie sociálnej súdržnosti. Skončil som.