Hodina otázok

Otázka od: Pavol Zajac

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 24. 10. 2012 
Zadávateľ Pavol Zajac 
Otázka Pani ministerka, počas nedávnej rozpravy k vládnemu návrhu novely o hazardných hrách obhajoval podpredseda vlády a minister financií SR gambling, t. j. patologické hráčstvo, ako základné ústavné právo v Slovenskej republike. Do 10. marca 2012, kedy boli posledné parlamentné voľby, bola diagnóza patologického hráčstva súčasť Medzinárodnej klasifikácie chorôb, ktorá ho zaradila medzi návykové a impulzívne poruchy. Kedy odstúpila socialistická vláda Roberta Fica od celosvetovo akceptovanej a WHO rešpektovanej Medzinárodnej štatistickej klasifikácie chorôb a príbuzných zdravotných problémov? Odkedy akceptuje vaša vláda návykovú a impulzívnu poruchu ako základné ústavné právo občanov SR? 
Adresát ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská 
Dátum odpovede 25. 10. 2012 
Zodpovedal ministerka zdravotníctva SR Zuzana Zvolenská 
Odpoveď Ďakujem veľmi pekne. Vážený pán predseda, vážené panie poslankyne, páni poslanci, ak pán minister financií hovoril o gamblingu, tak z jeho strany nešlo o rozpor s akceptáciou medzinárodnej klasifikácie chorôb, tzv. MKCH-10 vydanej Svetovou zdravotníckou organizáciou. MKCH-10 bola a je súčasťou nášho systému poskytovania zdravotnej starostlivosti ako príloha č. 1 k zákonu 576/2004 Z. z. Slovenská republika od tohto dohovoru neodstúpila. Nedorozumenie zo strany pýtajúceho sa pána poslanca vzniklo zrejme tým, že stotožnil pojem gambling, v slovenskom preklade hranie, ktoré nie je duševnou poruchou ani diagnózou s pojmom pathological gambling, v slovenskom preklade patologické hranie, čo už je diagnóza duševnej poruchy a tak ju aj akceptuje náš systém zdravotnej starostlivosti v súlade so Svetovou zdravotníckou organizáciou. Gambling a betting - v preklade hranie a stávkovanie - sa odlišujú od patologického hrania, čo mal zrejme na mysli pýtajúci sa pán poslanec, v tom, že ide o časté hranie pre vzrušenie alebo zárobok a ľudia v tomto prípade sú schopní obmedziť svoj zvyk, keď sú konfrontovaní s ťažkými stratami alebo inými nepriaznivými dôsledkami svojho konania. Preto nespĺňa takéto správanie charakter duševnej poruchy. Kým pri gamblingu ide len o spôsob správania sa bez poruchy zdravia, tak v prípade patologického gamblingu podľa definície MKCH-10, ktorú vydala Svetová zdravotnícka organizácia sa už jedná o duševnú poruchu. Preto, ak bol v takomto zmysle a s terminológiou gamblingu prezentovaný výrok pána ministra, bol korektný. Nehovoril tým pádom o patologických hráčoch, a teda nepopieral akceptovanie MKCH-10 našou republikou. Jeho výrok nebol a nie je s tým v protirečení.  
Doplňujúca otázka Pani ministerka, dovolím si zacitovať vášho kolegu ministra Kažimíra: "Gambling je legálny, dokonca štát prevádzkuje legálny gambling a dokonca ho prevádzkuje ako monopol a má z neho nemalé peniaze. Tak otvorme veľkú debatu na túto tému, či gambling áno, alebo nie." Ďalej citujem: "Nedá sa zakázať základné právo a medzi základné právo, ústavné právo patrí aj právo podnikania a gambling je súčasťou legálneho podnikania v tejto krajine." A teraz pár slov od odborníčky doktorky Ingrid Hubkovej, psychologičky a riaditeľky kabinetu sociálnej prevencie Národného osvetového centra: "V analýze najčastejších rizík spojených s patologickým hráčstvom, problémové hranie predstavuje nielen závažný kriminogénny faktor, ale spája sa aj s potenciálne vysokým rizikom samovrážd. Je overená a jasná súvislosť medzi patologickým hráčstvom a alkoholizmom. Gambling nesporne patrí k najdrahším závislostiam." Pani ministerka, viete mi povedať, koľko Slovenskú republiku stojí ročne liečba tzv. nelátkových návykových chorôb a špeciálne liečba návykových a impulzívnych chorôb, čiže gamblingu?  
Doplňujúca odpoveď Musím opätovne povedať, že aj citácia, ktorú ste uviedli, aj otázka, ktorá k nej smeruje sa opätovne týka patologického hráčstva. Hráčstvo ako také nie je vôbec súčasťou nášho zdravotného systému a nevynakladajú sa naňho žiadne prostriedky. Nie je duševnou poruchou, je formou správania sa, takisto ako mnohé možno u nás sociálne akceptované iné činnosti, ktoré možno nie sú najzdravšie, ale sú legálne. Musím opätovne zdôrazniť, že súčasťou MKCH-10, ako ste sa pýtali, a súčasťou nášho zdravotného systému je len patologický gambling ako duševná porucha. Musím poprosiť o strpenie a skutočne môžem v priebehu niekoľkých hodín dodať aj informáciu na túto tému. Opätovne však musím povedať, že číslo liečby patologického gamblingu nesúvisí s gamblingom ako takým a opätovne povedať, vôbec nie s MKCH-10. Gambling nie je duševná porucha. Je to spôsob správania sa. Ďakujem.