Hodina otázok

Otázka od: Magdaléna Vášáryová

Stav otázky: zodpovedaná
Dátum zadania 15. 4. 2009 
Zadávateľ Magdaléna Vášáryová 
Otázka Pán minister, je pravda, že niektoré pripomienky rezortov v pripomienkovom konaní MK neuznáva z dôvodu kvantity pripomienok? - "aby to nevyzeralo zle?" Mnohé kultúrne inštitúcie sa sťažujú, že ich pripomienky "nenachádzajú hlas" na MK SR. 
Adresát minister kultúry SR Marek Maďarič 
Dátum odpovede 16. 4. 2009 
Zodpovedal minister kultúry SR Marek Maďarič 
Odpoveď Vážená pani poslankyňa, zaujímavo formulovaná otázka a pokúsim sa na ňu odpovedať tak, ako ste ju položili. Nie je teda pravdou, že Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v pripomienkovom konaní neuznáva pripomienky uplatnené a zaslané od iných rezortov z dôvodu kvantity ich pripomienok. Vďaka existujúcemu internetovému systému pripomienkového konania prostredníctvom portálu právnych predpisov nie je možné vynechať žiadnu pripomienku zaslanú platným spôsobom. Ministerstvo kultúry cez portál právnych predpisov vyhodnocuje pripomienky uplatnené v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou každého návrhu zákona predkladaného na rokovanie vlády Slovenskej republiky, doobeda ste nám napokon aj vy sama z jedného pripomienkového konania pomerne rozsiahlo citovali. Spomenutý princíp platí už od 1. júna 2008 a týka sa aj všetkých troch zákonov prerokúvaných na terajšej schôdzi Národnej rady v oblasti kultúrneho dedičstva a rovnako zákona, ktorým sa novelizuje zákon o štátnom jazyku, ako aj návrhu zákona o opatreniach týkajúcich sa Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. Pokiaľ nastane situácia, že subjekt uplatní pripomienku po termíne, na uplatnenie pripomienky napríklad priamo vo výboroch Národnej rady prostredníctvom poslanca bez toho, aby ju predtým uplatnil v pripomienkovom konaní, len ťažko je možné byť pripravený na „nachádzanie hlasu“, lebo tak ste sa pýtali, či nachádzajú alebo nenachádzajú hlas na ministerstve kultúry takéto pripomienky, a to nielen na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky. Pán predseda, skončil som. 
Doplňujúca otázka Pán minister, viete veľmi dobre, čo sa pýtam, tých pripomienok je veľmi veľa. Samozrejme, teraz nechcem hovoriť o tých, ktoré sa týkajú, že čiarka má byť tam alebo tam má byť „a“, alebo „ale“, hoci aj to v zákonoch hrá rozhodujúcu úlohu. Ale sama som vám dnes doobeda dokázala, že zásadné pripomienky napríklad Národnej banky Slovenska alebo Ministerstva financií Slovenskej republiky vaše ministerstvo vôbec nezobralo do úvahy. Odpovedáte neustále napríklad, že všetko sa to potom vyrieši, keď sa bude koncipovať zmluva. Toto isté ja stretávam v kultúrnych inštitúciách. Jednoducho niektoré pripomienky vám nevyhovujú, nevyhovujú, nechcem povedať vám osobne, ale vašim spolupracovníkom a nezaoberáte sa nimi. Ja len chcem pripomínať, že tým sa stáva, že prijímame zákony, ktoré sú buď nevykonateľné a upozornila som už dnes pri slovenčine, že to je - ja viem - ako prijať zákon a potom si ho nevšímať, je jednoducho stredoeurópska vlastnosť, ale na druhej strane tá kvalita zákonov znižuje vlastne tvorivý potenciál a jednoducho ohraničuje možnosť kultúrnych inštitúcií reagovať alebo pohybovať sa v prostredí, ktoré mu vy ako minister kultúry vytvárate. To nie je len tak, že som vám položila túto otázku. Ja si myslím, že by bolo veľmi dobré, keby ste dali príkaz svojim podriadeným, aby všetky pripomienky kultúrnych inštitúcií brali naozaj vážne. 
Doplňujúca odpoveď Pani poslankyňa, my sa zaoberáme všetkými pripomienkami, ktoré sú riadne doručené, riadne postavené prostredníctvom toho spôsobu, ktorý je platný v Slovenskej republike. Možno sa líšime v tom, nakoniec, keď ste čítali aj tie pripomienky doobeda, no tak sme sa nimi zaoberali. Iná vec je, že daný subjekt môže pripomienku akceptovať, neakceptovať, čiastočne akceptovať, to už je naozaj otázka uhla pohľadu, kompetentnosti, zodpovednosti. Ale keď vaša otázka stojí tak, že by sme sa mali zaoberať, lebo sa nezaoberáme, ja vám tu tvrdím, všetkými pripomienkami, ktoré sú riadne zaslané v termínoch, sa musíme zaoberať. Neexistuje, že by sme sa nimi nezaoberali. To, ako posudzujete vy náš postoj alebo postoj príslušných pracovníkov ministerstva kultúry k daným pripomienkam, to je iná vec, ale zaoberáme sa pripomienkami. Ďakujem, skončil som.