veľmi úspešnom krajinou a minimálne už len pri tom alokačnom kľúči nám budú ostatné členské krajiny závidieť.Uviedol, že rozumie tejto politickej debate, ale vyzýva, aby výbor rýchlo a a takto zásadne nemenil pozíciu Slovenska, pretože by to mohlo byť neuvážené. Uviedol, že ak by došlo k dlhodobému oddialeniu uzavretia spomínaných balíčkov na EÚ úrovni, mohlo by to mať fatálne následky pre Slovensko. Ďalej uviedol, že pre doplňujúce uznesenie, ktoré by zmenilo pozíciu SR nebola nájdená opora v rokovacom poriadku Národnej rady alebo v Ústavnom zákone o spolupráci medzi Národnou radou a vládou pri riešení európskych záležitostí.
Predsedníčka výboru Vladimíra Marcinková sa odvolala na Rokovací poriadok a Ústavný zákon 397 a uviedla, že čokoľvek sa na výbore prijme, zaväzuje Vládu SR pred európskymi orgánmi zastávať stanovisko, ktoré prijal parlament.
Poslanec Ján Oravec, uviedol, že nová situácia si vyžaduje prehodnotenie stanoviska SR k danej veci. Vyhlásil, že najväčšia krajina Európy otočila v tejto otázke pozíciu a podľa neho je to trestuhodné, keď my ako krajina, ktorá má v tejto oblasti ekonomické záujmy spolu so sociálnymi dopadmi, by sme v tejto otázke zostali ticho a nezmenili postoj, ktorý tu bol v minulosti. Myslí si, že je logické a potrebné stanovisko zmeniť, a to urýchlene. Reagoval na to, že má byť dodržaný princíp technologickej neutrality. Zákaz spaľovacích motorov so syntetickými palivami považuje za priame popretie tohto princípu. Jednou z alternatív bez emisných alebo nízko emisných áut sú elektromobily, ale nie jediná. Myslí si, že je v našom záujme, aby regulácia, ktorá sa bude prijímať, umožňovala aj iné alternatívy ako sa k bez emisnej doprave dostať. Treba využiť zmenu pozície Nemecka. Uvítal by, keby sa Slovensko aktívne zapojilo do diskusií v Bruseli a pridalo sa k ďalším krajinám, ktoré vyrábajú veľa automobilov – Nemecko, Taliansko, Česko. Slovensko patrí do tejto kategórie jednoznačne. Ďalej by prijal, keby bolo stanovisko Slovenska proti zákazu spaľovacích motorov.
Predsedníčka výboru Vladimíra Marcinková poďakovala a vyzvala štátneho tajomníka, aby zodpovedal na zvyšné otázky.
Štátny tajomník Michal Kiča reagoval na otázku poslanca Milana Mazureka. Vyhlásil, že predpokladá, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidiek SR dobre pozná záujmy slovenských poľnohospodárov a uviedol, že sa oproti pôvodnému návrhu podarilo presadiť výrazné zníženie rozsahu fariem, ktoré by do takéhoto princípu mali spadať. Na európskej úrovni sa nezdaňuje metán pochádzajúci z poľnohospodárstva a nie je to súčasťou tohto návrhu, o ktorom sa bude rokovať na Rade ministrov pre