Návrh zákona odôvodnil minister spravodlivosti SR Tomáš Borec. Spravodajkyňa výboru Jana Laššáková predložila návrh na uznesenie, aby výbor vyjadril súhlas s návrhom a odporúčal ho národnej rade schváliť. V rozprave poslankyňa J. Laššáková predložila 3 pripomienky k návrhu zákona (zo stanoviska OLAP-u). Predseda výboru R. Chmel sa pýtal na dôvody, prečo sa len čiastočne transponuje smernica o ochrane obetí, resp. kedy sa uskutoční úplná transpozícia.
Minister T. Borec vo svojej odpovedi informoval, že pracovná skupina, ktorá bola zriadená na tento účel, pracuje na komplexnej právnej úprave, ktorá bude zahŕňať nielen trestnú oblasť, ale aj ďalšie oblasti súvisiace s ochranou obetí, ktoré sú v kompetencii iných rezortov; preto príprava trvá dlhšie.
Hlasovanie o pripomienkach J. Laššákovej: 8/0/0
Hlasovanie o návrhu uznesenia: 8/0/0. Uznesenia výboru č. 195 bolo schválené.
K bodu 3
Návrh zákona odôvodnil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Spravodajca výboru Ľubomír Želiezka predložil návrh na uznesenie, aby výbor súhlasil s návrhom zákona a odporúčal ho národnej rade schváliť.
V rozprave predložil Ľ. Želiezka 2 pripomienky (zo stanoviska OLAP-u). Poslanec J. Mikloško sa pýtal na počet sťažností podaných za rok, resp. oblastí, ktorých sa týkajú. Ďalšia jeho otázka sa týkala termínu zavedenia náramkov pre osoby v domácom väzení.
Na otázky odpovedal Ľ. Klištinec, riaditeľ organizačno-právneho odboru GRZVJS: ročne podávajú väzni cca 400 sťažností, minulý rok sa 6 z nich vyhodnotilo ako opodstatnené, tento rok zatiaľ boli 3 opodstatnené. Týkajú sa zväčša stravy, zdravotnej starostlivosti, podmienok výkonu väzby. Náramky sa zavedú od 1. januára 2016.
Hlasovanie o pripomienkach Ľ. Želiezku (OLAP): 8/0/0
Hlasovanie o návrhu uznesenia: 8/0/0. Uznesenie výboru č. 196 bolo schválené.
K bodu 4
Návrh zákona odôvodnil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Neprítomnú určenú spravodajkyňu Ivetu Liškovú zastúpila poslankyňa Jana Laššáková, ktorá predložila návrh na uznesenie, aby výbor súhlasil s návrhom zákona a odporúčal ho národnej rade schváliť.
V rozprave predložila poslankyňa J. Laššáková 4 pripomienky (OLAP) a zároveň sa opýtala, ako sa navrhovateľ vysporiadal s vecnými výhradami uvedenými v časti B stanoviska OLAP-u (čiastočná transpozícia smernice). Generálny riaditeľ sekcie legislatívy MS SR J. Palúš informoval, že výhrady neakceptujú; navrhovateľ je toho názoru, že ustanovenie o zverejňovaní je v súlade s príslušnou smernicou. Predseda výboru R. Chmel sa pýtal na to, či rezort chystá komplexnejšiu novelu zákona o slobode informácií. Minister T. Borec uviedol, že práce na komplexnej novele boli prerušené z dôvodu, že počas medzirezortného pripomienkového konania bolo podaných veľa zásadných pripomienok, čo neumožnilo konsenzuálne pokračovať v príprave návrhu zákona. Táto úloha čaká na ďalšieho ministra v novom volebnom období.
Hlasovanie o pripomienkach J. Laššákovej (OLAP): 9/0/0
Hlasovanie o návrhu uznesenia: 9/0/0. Uznesenie výboru č. 197 bolo schválené.
K bodu 5
Predseda výboru otvoril rokovanie o voľbe komisára pre deti a komisára pre zdravotne postihnutých. Zdôraznil, že úlohou výboru je overiť, či navrhnutí kandidáti spĺňajú podmienky voliteľnosti. Na rokovanie výboru pozval všetky kandidátky a kandidátov. Spravodajkyňa výboru Lucia Nicholsonová predložila návrh na uznesenie: výbor konštatuje, že 4 kandidáti na komisára pre deti a 2 kandidáti na komisára pre osoby so zdravotným postihnutím spĺňajú podmienky voliteľnosti; výbor odporúča národnej rade zvoliť komisárov z navrhnutých kandidátov; odporúča uskutočniť opakovanú voľbu v prípade, že vo voľbe nebude zvolený komisár pre deti alebo komisár pre osoby so zdravotným postihnutím.
V úvode rozpravy predseda výboru vyzval kandidátov, aby stručne, v rozsahu cca 3 minút informovali poslancov o motívoch, na základe ktorých sa uchádzajú o post komisára. Najprv sa predstavili kandidáti na komisára pre deti, potom kandidáti na komisára pre osoby so zdravotným postihnutím v poradí: Natália Blahová, Ondrej Gallo, Jozef Mikloško, Viera Tomanová, Lýdia Brichtová a Zuzana Stavrovská.