DOLOŽKA VYBRANÝCH VPLYVOV
A.1. Názov materiálu:
Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
A.2. Vplyvy:
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
1. Vplyvy na rozpočet verejnej správy
X
2. Vplyvy na podnikateľské prostredie dochádza k zvýšeniu regulačného zaťaženia?
X
3. Sociálne vplyvy
X
– vplyvy na hospodárenie obyvateľstva,
X
– sociálnu exklúziu,
X
rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť a vplyvy na zamestnanosť
X
4. Vplyvy na životné prostredie
X
5. Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
X
6. Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
X
7. Vplyvy na služby verejnej správy pre občana
X
A.3. Poznámky
Cieľom navrhovaného zákona je umožniť asignáciu 2% z dani z príjmu nielen pre rodičov ale aj starých rodičov. Daňový poplatník sa tak môže rozhodnúť ktorým dvom osobám rodičom alebo starým rodičom svoje dane venuje. Toto opatrenie umožní daňovým poplatníkom, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu svoje 2% darovať rodičom (napr. pretože ešte nespĺňajú podmienku dôchodkového veku), darovať tieto prostriedky jednému alebo dvom starým rodičom. Počet osôb, ktorým môže daňový poplatník svoje 2% darovať ostáva pritom nemenný – dve.
Vo veku 63+ je na Slovensku zhruba 1,11 mil. ľudí. Pre túto skupinu boli odhadnuté výdavky z rodičovského dôchodku formou asignácie daní na úrovni zhruba 66 mil. eur. Pri jednoduchom predpoklade, že v skupine vo veku 42 62 rovnaký podiel ľudí potomkov, ktorý majú nárok na asignáciu dane z príjmu, ich potomkovia majú rovnaké príjmy a zohľadnení veľkosti tejto kohorty (zhruba 31 % obyvateľov) by rozšírenie rodičovského dôchodku formou asignácie na rodičov mimo dôchodkov viedlo k výdavkom na úrovni 100 mil. eur.
A.4. Alternatívne riešenia
Nepredkladajú sa.
A.5. Stanovisko gestorov
Návrh zákona bol zaslaný na vyjadrenie Ministerstvu financií Slovenskej republiky a Ministerstvu hospodárstva Slovenskej republiky a ich stanovisko tvorí súčasť predkladaného materiálu.