1
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Vláda Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia/ implementácia práva EÚ
V prípade transpozície/implementácie uveďte zoznam transponovaných/implementovaných predpisov:
Termín začiatku a ukončenia PPK
13.-24.02.2026
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
Marec 2026
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
Máj 2026
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
Neexistencia jednotného a právne upraveného postupu pri overovaní spôsobilosti subjektov, ktoré realizujú preventívne programy, vytvára riziko ich nedostatočnej kvality a neefektívneho využívania verejných prostriedkov. Zavedením akreditácie preventívnych programov v oblasti prevencie kriminality sa reaguje na potrebu transparentného a kontrolovateľného systému, ktorý umožní Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky ako príslušnému orgánu posudzovať odbornú úroveň preventívnych programov a zároveň vytvoriť predpoklady pre účelné poskytovanie dotácií. Úprava nadväzuje na proces zvýšenia odbornosti prevencie kriminality a podporuje systematický prístup ku vzdelávaniu odborníkov v tejto oblasti.
V právnej úprave taktiež absentovalo spresnenie jednej z úloh Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality, čo sťažovalo uplatňovanie jej koordinačnej a strategickej funkcie v praxi. Spresnením jej pôsobnosti sa vytvára priestor pre efektívnejšie riadenie a vyhodnocovanie preventívnych opatrení na centrálnej a regionálnej úrovni.
Chýbajúce ustanovenie o spracúvaní a predkladaní analytických výstupov predstavovalo prekážku pre systematické strategické riadenie. Doplnením tejto povinnosti sa zabezpečuje podklad pre lepšiu koordináciu preventívnych politík na úrovni štátu.
Z dôvodu potreby aplikačnej praxe pri poskytovaní pomoci obetiam ako aj zavedenia a výkonu akreditačnej agendy sa precizuje právny základ na spracúvanie osobných údajov osôb dotknutých výkonom tejto agendy, čím sa zabezpečí súlad s osobitnými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov a zvýši sa právna istota subjektov podieľajúcich sa na realizácii preventívnych opatrení.
Naplnenie cieľov preventívnej politiky si vyžaduje aj jasne definovaný rámec pre činnosť orgánov na regionálnej úrovni. Keďže v zákone chýbala výslovná opora pre zriaďovanie krajských komisií pre prevenciu kriminality, dopĺňa sa táto právna úprava ako koordinačný prvok pôsobiaci pri okresných úradoch v sídle kraja a takisto sa vymedzila aj úloha krajského koordinátora pre prevenciu kriminality. Tým sa posilňuje systematické zapojenie regiónov do výkonu štátnej politiky v oblasti prevencie kriminality a vytvára sa mechanizmus na zber a prenos informácií smerom k centrálnej úrovni riadenia.
2
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav má byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Prijatím návrhu zákona sa ustanoví právne záväzný mechanizmus na akreditáciu preventívnych programov v oblasti prevencie kriminality, vďaka ktorému budú subjekty pôsobiace v tejto oblasti podliehať jednotným a overiteľným odborným štandardom. Výsledným stavom bude funkčný systém akreditácie, ktorý umožní kontrolované poskytovanie preventívnych programov a zároveň zabezpečí účelné čerpanie verejných prostriedkov prostredníctvom jasne definovaných podmienok.
Pôsobnosť Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality bude legislatívne ukotvená tak, aby odrážala jej úlohu v systéme koordinácie a strategického riadenia. V praxi to prinesie vyššiu právnu istotu, jej posilnené postavenie pri nastavovaní celonárodných priorít a efektívnejšiu súčinnosť medzi centrálnou a regionálnou úrovňou.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky bude mať zo zákona povinnosť pravidelne predkladať analytické výstupy o stave a vývoji kriminality. Výsledkom bude zlepšený prístup k dátam a analytickým podkladom pre tvorbu verejných politík, ako aj kvalifikovanejšie rozhodovanie v oblasti prevencie kriminality.
V oblasti spracúvania osobných údajov sa zavedením jasného právneho základu zabezpečí právna súladnosť, transparentnosť a kontrola nad využívaním údajov pri preventívnych aktivitách. Výsledkom bude jednotný prístup k spracúvaniu údajov pre všetky dotknuté skupiny a subjekty.
Zákonným zakotvením krajských komisií pre prevenciu kriminality sa vytvorí inštitucionalizovaný nástroj regionálnej koordinácie, ktorý bude pôsobiť v rámci okresných úradov v sídle kraja. Cieľom je vybudovať funkčný mechanizmus na zosúladenie regionálnych potrieb s celonárodnou preventívnou politikou a zabezpečiť pravidelný tok informácií smerom k centrálnej úrovni.
4.Dotknuté subjekty
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Obete kriminality a inej protispoločenskej činnosti
Osoby, ktorých údaje sú spracúvané na účel prevencie kriminality (najmä obete kriminality a inej protispoločenskej činnosti, páchatelia, ohrozené osoby, deti, účastníci osvetových aktivít a žiadatelia o pomoc, žiadatelia o akreditáciu)
Okresné úrady v sídlach krajov
Žiadatelia o akreditáciu realizujúci preventívny program v oblasti prevencie kriminality
Žiadatelia o dotácie zo štátneho rozpočtu na financovanie projektov preventívnych programov v oblasti prevencie kriminalityOrgány verejnej moci zapojené do spracúvania a využívania údajov v oblasti prevencie kriminality
5.Alternatívne riešenia
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
Nulový variant - uveďte dôsledky, ku ktorým by došlo v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli a alternatívne riešenia/spôsoby dosiahnutia cieľov uvedených v bode 3.
V prípade nevykonania navrhovaných legislatívnych úprav by absentoval právne záväzný rámec pre akreditáciu preventívnych programov v oblasti prevencie kriminality, čo by znemožnilo jednotné overovanie kvality vzdelávacích aktivít a efektívne naviazanie poskytovania dotácií na odbornú úroveň žiadateľov. Neexistencia právne upraveného mechanizmu by zároveň znemožnila zavedenie kontrolovateľných štandardov a procesov.
Formálnym neupresnením pôsobnosti Rady vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality by pretrvávala neistota vo výkone jej strategickej a koordinačnej funkcie, čo by oslabovalo efektívne riadenie preventívnych politík na národnej aj regionálnej úrovni.
3
Ak by sa nezaviedla zákonná povinnosť predkladania analytických výstupov, zostal by nevyužitý potenciál dát pre tvorbu verejných politík a koordináciu preventívnych opatrení, čo by mohlo negatívne ovplyvniť kvalitu rozhodovania a plánovania v oblasti prevencie kriminality.
Bez sprecizovania právneho základu pre spracúvanie osobných údajov by hrozilo právne riziko pri výkone preventívnych činností a akreditácie, vrátane potenciálnych zásahov do práv dotknutých osôb a nesúladu s osobitnými právnymi predpismi.
Nevytvorením právnej opory pre zriaďovanie krajských komisií pre prevenciu kriminality by nebolo možné zabezpečiť funkčné prepojenie regionálnej úrovne s centrálnym riadením preventívnej politiky, čím by sa oslabila celková kontinuita a koordinácia preventívnych aktivít.
Zvažované alternatívne riešenia v podobe interných metodických odporúčaní alebo úprav výlučne na úrovni podzákonných aktov by neboli dostatočné na zabezpečenie právnej istoty, záväznosti a vykonateľnosti jednotlivých nástrojov a procesov. Predkladaný návrh zákona preto predstavuje najefektívnejší a najtransparentnejší spôsob naplnenia definovaných cieľov.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
7.Transpozícia/implementácia práva EÚ
Uveďte, či v predkladanom návrhu právneho predpisu dochádza ku goldplatingu podľa tabuľky zhody, resp. či ku goldplatingu dochádza pri implementácii práva EÚ.
Áno Nie
Ak áno, uveďte, ktorých vplyvov podľa bodu 9 sa goldplating týka:
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Preskúmanie účinnosti a účelnosti jednotlivých ustanovení zákona bude vykonávané prostredníctvom existujúcich analytických a monitorovacích mechanizmov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky každoročne za predchádzajúci kalendárny rok.
V prípade akreditačného mechanizmu bude hodnotený počet podaných žiadostí, počet udelených akreditácií a fungovanie evidenčných a kontrolných nástrojov.
Činnosť krajských komisií pre prevenciu kriminality bude analyzovaná na základe správ okresných úradov v sídle kraja predkladaných Rade vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality.
Analytické výstupy ministerstiev budú posudzované z pohľadu ich využiteľnosti pre strategické riadenie a tvorbu preventívnych politík.
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
*** posudzovanie sa týka len zmien v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
4
v tom vplyvy na rozpočty obcí a vyšších územných celkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení ***
Áno
Nie
Vplyvy na limit verejných výdavkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Materiál je posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Áno
Nie
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam.
Ak predkladaný materiál marginálny (zanedbateľný) vplyv na niektorú zo sledovaných oblastí v bode 9 a z tohto dôvodu je tento vplyv označený ako žiadny vplyv, uveďte skutočnosti vysvetľujúce, prečo je tento vplyv marginálny (zanedbateľný).
Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov alebo aj na vyjadrenie sa k marginálnym vplyvom a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
V prípade, že je materiál posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov, uveďte internetový odkaz na tento proces.
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
JUDr. Eva Devečková, LL.M., úrad prevencie kriminality, odbor expertných činností, oddelenie poradných orgánov, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, (+421) 2 4859 2223,
eva.deveckova@minv.sk
12.Zdroje
5
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
Zákon č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 274/2017 Z. z. o obetiach trestných činov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Stratégia prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti v Slovenskej republike do roku 2028
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Evidenčno-štatistický systém kriminality Policajného zboru
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Interná štatistika úradu prevencie kriminality
Úrad vlády Slovenskej republiky
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Zväz logistiky a zasielateľstva Slovenskej republiky
Akadémia Policajného zboru v Bratislave
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. ..........
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
Ku goldplatingu (všeobecne)
Komisia upozorňuje, že z dôvodu nepredloženia tabuliek zhody návrhu právneho predpisu s právom Európskej únie nie je možné posúdenie existencie goldplatingu.
Pripomienka akceptovaná
Materiál doplnený o tabuľku zhody návrhu právneho predpisu s právom Európskej únie - Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/29/EÚ z 25. októbra 2012, ktorou sa stanovujú minimálne normy v oblasti práv, podpory a ochrany obetí trestných činov a ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2001/220/SVV (Ú. v. L 315, 14. 11. 2012).
Pre doplnenie uvádzame, že zákonom č. 458/2022 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, bola do zákona č. 583/2008 Z. z. prebratá okrem vyššie uvedenej smernice aj smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/36/EÚ z 5. apríla 2011 o prevencii obchodovania s ľuďmi a boji proti nemu a o ochrane obetí obchodovania, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2002/629/SVV (Ú. v. L 101, 15. 4. 2011). Smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1712 z 13. júna 2024 došlo k zmene smernice 2011/36/EÚ. Úplná transpozícia smernice 2024/1712 je riešená v rámci legislatívneho procesu č. LP/2026/627.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
6
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1/A
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2026
2027
2028
2029
Príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Výdavky verejnej správy celkom
0
87 120
87 120
87 120
v tom: MV SR, kód/prvok 0D60103
0
87 120
87 120
87 120
z toho:
- vplyv na ŠR
0
87 120
87 120
87 120
Rozpočtové prostriedky
0
87 120
87 120
87 120
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
64 080
64 080
64 080
- vplyv na ŠR
0
64 080
64 080
64 080
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
0
87 120
87 120
87 120
v tom: MV SR, kód/prvok: 0D60103
0
87 120
87 120
87 120
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
0
0
0
0
Tabuľka č. 1/B
7
2026
2027
2028
2029
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
0
0
0
0
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Predkladaný materiál vplyv na rozpočet verejnej správy v kategórii 610 Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (ďalej len „kat. 610“) a v kategórii 620 Poistné a príspevok do poisťovní (ďalej len „kat. 620“).
Financovanie návrhu v kat. 610 a v kat. 620 v kapitole Ministerstvo vnútra SR je rozpočtovo zabezpečené a je v limite výdavkov kapitoly Ministerstvo vnútra SR v roku 2027 a nasledujúcich.
Ostatné navrhované zmeny, ktoré zákon ustanovuje, nepredstavujú dodatočné finančné náklady, keďže ide o výkon štandardných a pravidelných činností, ktoré subjekty vykonávajú v súvislosti so svojou prácou v rámci svojej pôsobnosti. Na tieto činnosti vyčlenené finančné prostriedky v rámci bežného rozpočtu a organizačného zabezpečenia.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Vládny návrh zákona rieši potrebu systémového nastavenia a skvalitnenia prevencie kriminality a inej protispoločenskej činnosti na Slovensku, pričom reaguje najmä na absenciu jednotného právneho rámca pre akreditáciu preventívnych programov. Zámerom je zvýšiť odbornosť, transparentnosť a efektívnosť poskytovania preventívnych služieb, posilniť ochranu zraniteľných skupín a vytvoriť mechanizmy na dôkazmi podložené strategické riadenie v oblasti prevencie kriminality.
Hlavným gestorom návrhu a jeho implementácie je Ministerstvo vnútra SR, ktoré bude vykonávať akreditačnú agendu a kontrolu preventívnych programov.
Na regionálnej úrovni budú implementáciu zabezpečovať okresné úrady v sídle kraja, prostredníctvom funkcie krajských koordinátorov pre prevenciu kriminality a krajských komisií pre prevenciu kriminality. Koordinačnú úlohu zohráva Rada vlády Slovenskej republiky pre prevenciu kriminality. Služby prevencie kriminality sa budú poskytovať
8
na celonárodnej úrovni prostredníctvom Ministerstva vnútra SR a jeho odborných kapacít, na regionálnej úrovni prostredníctvom krajských koordinátorov pre prevenciu kriminality a krajských komisií pre prevenciu kriminality pri okresných úradoch v sídle kraja, ako aj prostredníctvom akreditovaných preventívnych programov, ktoré budú realizovať subjekty oprávnené ministerstvom, s pôsobnosťou v závislosti od charakteru a rozsahu programu.
Navrhovaná právna úprava tak vytvára integrovaný a jednotný systém poskytovania akreditovaných preventívnych služieb, dostupný v celom území Slovenskej republiky.
2.2.2. Charakteristika návrhu:
zmena sadzby
zmena v nároku
nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
kombinovaný návrh
x iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Tabuľka č. 2
Odhadované objemy
Objem aktivít
2026
2027
2028
2029
Indikátor ABC
-
-
-
-
Indikátor KLM
-
-
-
-
Indikátor XYZ
-
-
-
-
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Zabezpečenie 2 štátnozamestnaneckých miest sa predpokladá presystemizovaním z neobsadených tabuľkových miest Ministerstva vnútra SR k 1.1.2027.
Priemerný funkčný plat štátneho zamestnanca je 2 670,- eur, a k tomu prislúchajúca sadzba poistného 960,- eur (35,95%).
Vyčíslenie vplyvu na rozpočet Ministerstva vnútra SR predstavuje pre 2 tabuľkové štátnozamestnanecké miesta mesačne sumu 7 260,- eur, z toho:
a)v kat. 610 - v sume 5 340,- eur,
b)v kat. 620 – v sume 1 920,- eur.
Vyčíslenie ročného vplyvu na rozpočet Ministerstva vnútra SR predstavuje pre 2 tabuľkové štátnozamestnanecké miesta sumu 87 120,- eur, z toho:
a)v kat. 610 - v sume 64 080,- eur,
b)v kat. 620 – v sume 23 040,- eur.
9
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2026
2027
2028
2029
poznámka
Daňové príjmy (100)1
Nedaňové príjmy (200)1
Granty a transfery (300)1
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
Vplyv na príjmy verejnej správy celkom
0
0
0
0
10
Tabuľka č. 4/A
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
2026
2027
2028
2029
poznámka
Bežné výdavky (600)
87 120
87 120
87 120
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
64 080
64 080
64 080
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
23 040
23 040
23 040
Tovary a služby (630)2
Bežné transfery (640)2
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
Kapitálové výdavky (700)
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
Kapitálové transfery (720)2
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
Vplyv na výdavky verejnej správy celkom
87 120
87 120
87 120
11
Tabuľka č. 4/B
2 – výdavky rozpísať až do podpoložiek platnej ekonomickej klasifikácie
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy
Vplyvy (v metodike ESA 2010)
2026
2027
2028
2029
poznámka
Kapitálové príjmy (230)
Bežné výdavky (600)
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
Tovary a služby (630)2
Bežné transfery (640)2
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
Kapitálové výdavky (700)
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
Kapitálové transfery (720)2
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy celkom
0
0
0
0
12
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
2026
2027
2028
2029
poznámka
Počet zamestnancov celkom
2
2
2
z toho vplyv na ŠR
2
2
2
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
2 670
2 670
2 670
z toho vplyv na ŠR
2 670
2 670
2 670
Osobné výdavky celkom (v eurách)
87 120
87 120
87 120
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
64 080
64 080
64 080
z toho vplyv na ŠR
64 080
64 080
64 080
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
23 040
23 040
23 040
z toho vplyv na ŠR
23 040
23 040
23 040
13
2.2.5. Výpočet vplyvov na dlhodobú udržateľnosť verejných financií
Tabuľka č. 6
Vplyv na verejné financie
Dlhodobá udržateľnosť
d
d + 10
d + 20
d + 30
d + 40
Poznámka
Vplyv na výdavky v p. b. HDP
Vplyv na príjmy v p. b. HDP
Vplyv na bilanciu v p. b. HDP
Poznámka:
Písmeno „d“ označuje prvý rok nasledujúcej dekády.
Tabuľka sa vypĺňa pre každé opatrenie samostatne. V prípade zavádzania viacerých opatrení sa vyplní aj tabuľka obsahujúca aj kumulatívny efekt zavedenia všetkých opatrení súčasne
Príloha č. 1
1
Analýza vplyvov na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Vplyvy na rodinné prostredie, vzájomnú súdržnosť členov rodiny, výchovu detí, práva rodičov voči deťom, základné zásady zákona o rodine, uzavieranie manželstva a na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín
8.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rodinné prostredie a špecifikujte pozitívne/negatívne vplyvy na rodinné prostredie.
8.1.1 Spôsobí predložený návrh zmenu rodinného prostredia? Ak áno, v akom rozsahu? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Návrh potenciál pozitívne ovplyvniť rodinné prostredie, a to najmä prostredníctvom zvýšenej ochrany detí v školskom prostredí. Zavedením akreditácie sa zabezpečí, že preventívne programy zamerané na elimináciu rizikového správania, posilňovanie sociálnych zručností či predchádzanie patologickým javom budú realizované výlučne subjektmi s overenou odbornou spôsobilosťou a pod metodickým dohľadom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Tento kontrolovaný prístup prispieva k bezpečnejšiemu prostrediu, v ktorom sa deti pohybujú, čo môže mať priaznivý dopad aj na stabilitu a kvalitu rodinného života. Kvantifikácia tohto vplyvu nie je v súčasnosti možná vzhľadom na chýbajúce dáta o rozsahu dopadov neakreditovaných programov pred zavedením právnej úpravy.
8.1.2 Môže dôjsť predloženým návrhom k narušeniu zdravého rodinného prostredia?
Nie
8.1.3 Má predložený návrh vplyv na demografický rast? Ak áno, aký je vplyv vzhľadom k úrovni záchovnej hodnoty populácie?
Nie
8.1.4 Má predložený návrh vplyv na odstraňovanie prekážok, ktoré bránia pracujúcim rodičom dosiahnuť želaný počet detí?
Nie
8.1.5 Má predložený návrh vplyv na množstvo času alebo príležitostí pre rodičov alebo pre deti na realizáciu rodinného života?
Nie
8.1.6 Má predložený návrh vplyv na prenikanie látkových alebo nelátkových závislostí do rodín?
Návrh môže mať nepriamy pozitívny vplyv na obmedzenie prenikania látkových a nelátkových závislostí do rodinného prostredia. Zavedením systému akreditácie sa vytvára predpoklad, že preventívne programy, vrátane tých zameraných na predchádzanie závislostiam, budú realizované kvalifikovanými subjektmi v súlade s odbornými štandardmi a v koordinácii s verejnou politikou prevencie kriminality alebo protidrogovou politikou. Tým sa zvyšuje účinnosť týchto intervencií, čo môže prispieť k zníženiu rizikového správania detí a mládeže a následne k posilneniu ochranných faktorov v rámci rodiny.
2
8.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na vzájomnú súdržnosť členov rodiny.
8.2.1 Má preložený návrh vplyv na vzájomnú súdržnosť členov rodiny? Ak áno, aký? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Nie
8.2.2 Má predložený návrh vplyv na posilňovanie väzieb medzi členmi rodiny?
Nie
8.2.3 Má predložený návrh vplyv na obnovovanie alebo záchranu rodín?
Nie
8.2.4 Má predložený návrh vplyv na vznik či pretrvávanie konfliktov medzi členmi rodiny?
Nie
8.2.5 Má predložený návrh vplyv na rozpad rodín?
Nie
8.2.6 Má predložený návrh vplyv na poskytovanie pomoci pri odkázanosti niektorého z členov rodiny na pomoc?
Nie
8.3 Identifikujte a popíšte vplyvy na výchovu detí.
8.3.1 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí? Ak áno, aký?
Návrh pozitívny vplyv na výchovu detí. Zavedením akreditačného mechanizmu pre subjekty realizujúce preventívne programy sa zabezpečuje ich odborná úroveň, obsahová kvalita a metodická primeranosť. Preventívne aktivity realizované v školskom prostredí tak môžu cielenejšie a efektívnejšie prispieť k formovaniu postojov detí v oblastiach ako osobná bezpečnosť, odolnosť voči rizikovému správaniu, prevencia násilia či posilňovanie sociálnych a komunikačných zručností. Tento prístup zároveň podporuje širšie výchovno-vzdelávacie ciele školy v súlade s verejným záujmom.
8.3.2 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí v rodinách?
Návrh môže mať nepriamy pozitívny vplyv na výchovu detí v rodinách. Zavedenie akreditácie zvyšuje kvalitu preventívnych programov, ktoré môžu ovplyvniť postoje a správanie detí aj mimo školského prostredia. Tieto
3
programy môžu dopĺňať rodinnú výchovu najmä v oblastiach ako medziľudské vzťahy, hodnotová orientácia či riešenie konfliktov.
8.3.3 Má predložený návrh vplyv na výchovu detí k manželstvu a rodičovstvu?
Nie
8.4 Identifikujte a popíšte vplyvy na práva rodičov voči deťom.
8.4.1 Má predložený návrh vplyv na práva alebo zodpovednosť rodičov voči deťom? Ak áno, aký?
Nie
8.5 Identifikujte a popíšte vplyvy na základné zásady zákona o rodine.
8.5.1 Má predložený návrh vplyv na chránené záujmy obsiahnuté v základných zásadách zákona o rodine? Ak áno, aký?
Nie
8.6 Identifikujte a popíšte vplyvy na uzavieranie manželstva.
8.6.1 Má predložený návrh vplyv na uzavieranie manželstva? Ak áno, aký?
Nie
8.6.2 Má predložený návrh vplyv na preferovaný čas vstupu do manželstva?
Nie
8.6.3 Má predložený návrh vplyv na informovanosť ohľadom povahy manželstva a záväzkov medzi manželmi a založenia rodiny?
Nie
8.6.4 Má predložený návrh vplyv na predchádzanie rozpadom manželstiev?
Nie
8.7 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín.
8.7.1 Má predložený návrh vplyv na disponibilný príjem domácností viacdetných rodín? Ak áno, špecifikujte tento vplyv s prihliadnutím na počet detí v rodine, ich špeciálne potreby vzhľadom k veku, zdravotnému stavu a prípadne iným okolnostiam. Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu, prípadne dôvod chýbajúcej kvantifikácie.
Nie
4
Analýza vplyvov na služby verejnej správy pre občana
7.1 Identifikácia služby verejnej správy, ktorá je dotknutá návrhom
7.1.1 Predpokladá predložený návrh zmenu existujúcej služby verejnej správy alebo vytvorenie novej služby?
Zmena existujúcej služby (konkretizujte a popíšte)
Nová služba (konkretizujte a popíšte)
Navrhuje sa akreditácia preventívnych programov v oblasti prevencie kriminality
7.1.2 Špecifikácia služby verejnej správy, ktorá je dotknutá návrhom
Názov služby
Platná právna úprava, na základe ktorej je služba poskytovaná (ak ide o zmenu existujúcej služby)
Subjekt, ktorý je na základe platnej právnej úpravy oprávnený službu poskytovať
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
7.1.3 O aký vplyv na službu verejnej správy ide?
Priamy vplyv (popíšte)
Dotknutý občan bude mať možnosť požiadať o udelenie akreditácie preventívneho programu v oblasti prevencie kriminality, ktorý realizuje alebo chce začať realizovať.
Nepriamy vplyv (popíšte)
Dotknutý občan po udelení akreditácie preventívneho programu v oblasti prevencie kriminality bude spĺňať podmienky pre získanie dotácie na preventívny program podľa zákona 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).
7.2 Vplyv služieb verejnej správy na občana
7.2.1 Náklady
Zníženie priamych finančných nákladov
5
Zvýšenie priamych finančných nákladov
Zníženie nepriamych finančných nákladov
Zvýšenie nepriamych finančných nákladov
7.2.2 Časový vplyv
Zvýšenie času vybavenia požiadavky (popíšte)
Zníženie času vybavenia požiadavky (popíšte)
7.2.3 Ktorá skupina občanov bude predloženým návrhom ovplyvnená?
Špecifikujte skupinu občanov, ktorá bude návrhom ovplyvnená (napr. držitelia vodičských oprávnení). Aká je veľkosť tejto skupiny?
Občan, ktorý realizuje alebo bude realizovať preventívny program.
7.2.4 Vyplývajú z návrhu pre občana pri vybavení svojej požiadavky nové povinnosti alebo zanikajú už existujúce povinnosti?
Nové povinnosti (identifikujte)
Občan bude povinný pre udelenie akreditácie preventívneho programu v oblasti prevencie kriminality spĺňať podmienky podľa §9b zákona.
Zanikajúce povinnosti (identifikujte)
7.3 Vplyv na procesy služieb vo verejnej správe
7.3.1 Ktoré sú dotknuté subjekty verejnej správy?
Ktoré subjekty verejnej správy sú účastné procesu poskytnutia služby?
6
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.
7.3.2 Vyplývajú z návrhu pre orgán verejnej správy pri vybavení požiadavky nové povinnosti alebo zanikajú už existujúce povinnosti?
Nové povinnosti (identifikujte)
Konanie o udelení akreditácie zákona a rozhodnutie o udelení akreditácie zákona.
Zanikajúce povinnosti (identifikujte)