N Á R O D N Á R A D A S L O V E N S K E J R E P U B L I K Y
IX. volebné obdobie
N á v r h
skupiny poslancov Národnej rady Slovenskej republiky
n a p r i j a t i e
uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky k rezignácii vlády Slovenskej republiky na pomoc ľuďom so zvyšujúcimi sa cenami potravín
__________________________________________________________________________
P r e d k l a d a j ú :
Návrh na uznesenie:
Július Jakab v. r.
Lukáš Bužo v. r.
Gábor Grendel v. r.
Marek Krajčí v. r.
Peter Pollák v. r.
Jozef Pročko v. r.
Michal Šipoš v. r.
Anežka Škopová v. r.
1. Návrh uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky
2. Odôvodnenie
Bratislava máj 2025
NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IX. volebné obdobie
Návrh
UZNESENIE
NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
z ... 2025,
k rezignácii vlády Slovenskej republiky na pomoc ľuďom so zvyšujúcimi sa cenami potravín
Národná rada Slovenskej republiky
A) so znepokojením vníma vyjadrenia predsedu vlády Slovenskej republiky (ďalej len „vláda“), že: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky je predovšetkým spájané s cenami potravín, hoci s nimi nemá absolútne nič spoločné“,
B) pripomína predsedovi vlády a ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (ďalej len „minister pôdohospodárstva“) množstvo návrhov zákonov, návrhov uznesení a mediálnych výstupov, ktorými počas VIII. volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky vyzývali vládu a ministra pôdohospodárstva, aby riešili situáciu s cenami potravín,
C) konštatuje absolútne zlyhanie a nemohúcnosť vlády a ministra pôdohospodárstva v boji s rastúcimi cenami potravín,
D) vyzýva predsedu vlády a ministra pôdohospodárstva, aby splnili svoje predvolebné sľuby a neklamali občanov Slovenskej republiky, že ministerstvo pôdohospodárstva nemá nič spoločné s cenami potravín,
E) žiada vládu, aby predložila Národnej rade Slovenskej republiky konkrétne opatrenia na zníženie cien potravín do 31. augusta 2025.
DÔVODOVÁ SPRÁVA
Predseda vlády Slovenskej Robert Fico na tlačovej konferencii s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky povedal, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky je kritizované za vysoké ceny potravín, hoci s cenami potravín nič nemá.
Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov pritom upravuje právomoci a kompetencie ministerstva pôdohospodárstva v oblasti cien potravín, určovaní ekonomicky oprávnených nákladov a má povinnosť predkladať správu s návrhom riešení na rokovanie vlády Slovenskej republiky, ak nastane nežiadúci cenový vývoj pri predaji vybraných potravín konečnému spotrebiteľovi.
Je to v hrubom kontraste s legislatívnou činnosťou predsedu vlády a ministra pôdohospodárstva z minulého volebného obdobia, kedy ako opoziční poslanci predkladali niekoľko návrhov zákon a uznesení, ktorými pridávali vláde a ministerstvu ďalšie kompetencie a povinnosti v súvislosti s bojom s potravinovou infláciou.
Z dôvodovej správy k číslu parlamentnej tlače 1647 (VIII. volebné obdobie) kde bol predkladateľom R. Takáč: Rovnako je ministerstvo pôdohospodárstva v prípade výrazne nepriaznivého cenového vývoja pri predaji vybraných potravinárskych výrobkov konečnému spotrebiteľovi, povinné predložiť o tejto skutočnosti správu s návrhom riešení na prerokovanie vládou Slovenskej republiky. Rozšírenie pôsobnosti aj prispieť k zamedzeniu prípadnej nečinnosti ministerstva
pôdohospodárstva v období výrazne nepriaznivého cenového vývoja vybraných potravinárskych výrobkov, súčasne zabezpečovať aktívny prístup vlády vo verejnej politike v oblasti cien.
Z dôvodovej správy k číslu parlamentnej tlače 694 (VIII. volebné obdobie) kde bol predkladateľom R. Takáč: Rekordné obraty a zisky zaznamenali všetky zahraničné reťazce. Tie by mohli byť v tomto období solidárne so slovenskými dodávateľmi a v konečnom dôsledku aj spotrebiteľmi a mohli by uľaviť zo svojich marží. V tomto prípade je na mieste aktívny vstup ministerstva a následné rokovania. Ministerstvo pôdohospodárstva sa nemôže len alibisticky vyhovárať, že nemá právo zasahovať do cenotvorby. Práve v takýchto prípadoch je dôležité jeho zastúpenie.
Robert Fico spoločne s Richardom Takáčom návrhom uznesenia s číslom parlamentnej tlače 1074 (VIII. volebné obdobie) dokonca vyzývali vládu, aby regulovala ceny potravín.
Dnes sa Robert Fico tvári, že vláda nemá na ceny potravín žiaden vplyv. Existujú len 3 možnosti, prečo sa R. Ficom spolu s R. Takáčom otočili ľuďom chrbtom a v boji s cenami potravín ich nechali samých:
1.zabudli na svoje návrhy z minulého volebného obdobia,
2.vysoké ceny ich netrápia, pretože si zdvojnásobili platy,
3.nedokážu ceny potravín znížiť.
Z horeuvedených dôvodov žiadame vládu na čele s premiérom, aby neklamali občanov a začali skutočne riešiť vysoké ceny potravín a ich dostupnosť bežným občanom.