NÁRODNÁ RADA SLOVENSKEJ REPUBLIKY
IX. volebné obdobie
KNR-PZP-4639/2025-15
699a
I n f o r m á c i a
výborov Národnej rady Slovenskej republiky o prerokovaní návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana GARAJA, Dagmar KRAMPLOVEJ a Adama LUČANSKÉHO na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (tlač 699) vo výboroch Národnej rady Slovenskej republiky v druhom čítaní
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie ako gestorský výbor k návrhu zákona podáva Národnej rade Slovenskej republiky v súlade s § 79 ods. 1 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov informáciu výborov Národnej rady Slovenskej republiky:
I.
Národná rada Slovenskej republiky uznesením č. 832 z 1. apríla 2025 pridelila návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana GARAJA, Dagmar KRAMPLOVEJ a Adama LUČANSKÉHO na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (tlač 699) na prerokovanie týmto výborom:
Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky a
Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie;
Za gestorský výbor určila Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Výbory prerokovali predmetný návrh zákona v lehote určenej uznesením Národnej rady Slovenskej republiky.
2
II.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí nie členmi výborov, ktorým bol návrh zákona pridelený, neoznámili v určenej lehote gestorskému výboru žiadne stanovisko k predmetnému návrhu zákona 75 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov).
Stanovisko vlády Slovenskej republiky k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Milana GARAJA, Dagmar KRAMPLOVEJ a Adama LUČANSKÉHO na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov (tlač 699) podľa § 70 ods. 2 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov bolo doručené s tým, že vláda Slovenskej republiky súhlasila s predmetným návrhom zákona s pripomienkami.
III.
Výbory Národnej rady Slovenskej republiky, ktorým bol návrh zákona pridelený zaujali k nemu nasledovné stanoviská:
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky uznesením č. 289 z 21. mája 2025 s návrhom zákona súhlasil a odporučil ho Národnej rade Slovenskej republiky schváliť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi.
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie dňa 27. mája 2025 neprijal uznesenie, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
IV.
Z uznesení výborov Národnej rady Slovenskej republiky, uvedených v bode III. tejto informácie, vyplývajú tieto pozmeňujúce a doplňujúce návrhy:
1.V čl. I, 6. bode, § 14 ods. 1 písm. h) sa slovo „pozemkov.“ nahrádza slovami „dotknutých pozemkov,“.
3
Odôvodnenie k bodu 1.: Ide o legislatívno-technickú
úpravu, ktorou sa spresňuje navrhovaný text tak, aby bolo jednoznačne zrejmé, že výnimka sa vzťahuje len na vlastníkov, správcov a nájomcov konkrétnych (dotknutých) pozemkov.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
2.V čl. I, 14. bode, § 40 ods. 1 prvá veta sa slová „(§ 34 38)“ nahrádzajú slovami „(§ 34 až 37)“.
Odôvodnenie k bodu 2.: Pozmeňujúci návrh, ktorým
sa zosúlaďuje obsah navrhovaného ustanovenia s vnútorným odkazom na príslušné ustanovenia § 34 37 zákona č. 543/2002 Z. z., nakoľko § 38 zákona č. 543/2002 Z. z. upravuje ochranu chránených nerastov a chránených skamenelín, ktorá nie je predmetným ustanovením dotknutá.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
3.„V čl. I, 16. bode § 54 ods. 5 prvej vete za bodkočiarkou sa slovo „vypracúvajú“ nahrádza slovom „vypracúva“.
Odôvodnenie k bodu 3.: Ide o gramatickú úpravu,
ktorou sa navrhovaný text gramaticky zosúlaďuje s vetou pred bodkočiarkou: „Program starostlivosti o chránené územia je dokumentom na zabezpečenie dlhodobej priebežnej starostlivosti o chránené územie a jeho ochranné pásmo;“.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
4.V čl. I, 29. bode sa v § 104m text pod nadpisom nahrádza týmto znením:
„Rozhodnutie, ktorým sa povoľuje výnimka z podmienok ochrany chránených druhov, vybraných druhov rastlín alebo vybraných druhov živočíchov, vydané
4
podľa § 40 ods. 1 v znení účinnom pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona ostáva v platnosti do uplynutia času jeho platnosti.“.
Odôvodnenie k bodu 4.: Pozmeňujúci návrh, ktorý s
poukazom na § 40 ods. 4 písm. e) ako aj § 82 ods. 12 zákona č. 543/2002 Z. z. terminologicky zosúlaďuje návrh prechodného ustanovenia s platným znením zákona. Zároveň sa v súlade s obsahom § 82 ods. 12 zákona č. 543/2002 Z. z. upravuje aj skončenie platnosti dotknutých rozhodnutí. Súčasne je v navrhovanom znení prechodného ustanovenia obsiahnutá skutočnosť, že v čl. I, 14. bode návrhu zákona sa nemení obsah a ani označenie dotknutého rozhodnutia.
Ústavnoprávny výbor Národnej rady Slovenskej republiky
V.
Návrh spoločnej správy Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, nebol schválený, keďže návrh uznesenia nezískal súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov podľa § 52 ods. 4 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 350/1996 Z. z. o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.
Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie zároveň určil za spravodajcu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Jána Kvorku, ktorý predkladá predmetnú informáciu a na schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky bude informovať o výsledku rokovania výboru a bude navrhovať ďalší postup.
Ivan Š e v č í k, v. r.
predseda výboru