Pri súčasných novozavedených a zvýšených daniach a poplatkoch pre podnikateľské subjekty sa predpokladá, že význam takéhoto opatrenia môže mať značne pozitívne vplyvy na peňažné toky malých a stredných podnikov v priebehu roka. O tom, že takáto úprava je potrebná svedčí aj fakt, že v roku 2024 zaniklo najviac spoločností za posledných 7 rokov.Preddavky z príjmov zo závislej činnosti nie sú predmetom úpravy predkladaného návrhu zákona.
Navrhujeme, aby si daňovník mohol sám vybrať, či bude platiť preddavky vo výške prislúchajúcej z poslednej daňovej povinnosti, v zníženej výške alebo ich platiť nebude a zaplatí až daň z príjmov pri podaní daňového priznania. Túto skutočnosť daňovník len písomne oznámi správcovi dane, ktorý nebude platenie preddavkov posudzovať ani schvaľovať, len evidovať.
V prípade využitia možnosti neplatenia preddavkov resp. platenia nižších preddavkov sa bude posudzovať rozdiel výšky daňovej povinnosti vypočítanej v daňovom priznaní a uhradených preddavkov. Iba ak tento rozdiel bude kladný (teda daňová povinnosť bude vyššia ako zaplatené preddavky), bude daňovník povinný uhradiť úrok k vyrubenej dani z príjmov, ktorý sa vypočíta ako 2-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v nasledujúci deň po pôvodnom dni splatnosti preddavku. Ak tento rozdiel bude záporný (a teda daňová povinnosť bude nižšia ako zaplatené preddavky), žiadny úrok daňovník neplatí.
Vzorec: Suma kladného rozdielu daňovej povinnosti a skutočne zaplatených preddavkov rozdelená na príslušné mesiace resp. štvrťroky x 2-násobok ZUS ECB/365 alebo 366 x počet dní do splatnosti začínajúc dňom nasledujúcim po pôvodnom dni splatnosti.
V prípade, ak 2-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 7 %, použije sa úrok vo výške 7 % ročne, pričom po zohľadnení časového rozloženia jednotlivých platieb a ich úročenia bude tento úrok efektívne na úrovni maximálne 3,5 %. Sadzba je nastavená vyššie ako je výnos na emitovaných štátnych dlhopisoch a odráža aktuálny vývoj úrokových mier na trhu.
Podmienky:
-Daňovník oznámi správcovi dane úpravu platenia preddavkov, a to najneskôr 15 dní pred splatnosťou preddavku, bude tak môcť urobiť raz za kalendárny štvrťrok.
-Takúto žiadosť môže podať len daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť nepresiahla 100 000 eur. - Podľa verejne dostupných údajov tak bude mať túto možnosť približne 98,6 % daňovníkov - väčšinou malých a stredných podnikov, ktorých daň z príjmov tvorí približne šestinu z celkového objemu výberu. Individuálne posudzovanie žiadosti daňovníka o platenie preddavkov, tak ako je v platnosti dnes, zostane platné pre najväčších daňovníkov, ktorých daňová povinnosť presiahla 100 000 eur. Dôvodom pre takýto strop je skutočnosť, že sa jedná o väčšie podniky, ktoré administráciu spojenú s prípravou a podávaním žiadosti zvládnu absolvovať a rovnako to, že pri takto veľkej daňovej povinnosti je individuálny prístup správcu dane na mieste.
Pokuty alebo sankčné úroky sú v našom daňovom systéme štandard, používajú sa násobky základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, a to napríklad pri odkladoch platenia dane alebo pri platení dane v splátkach.