Odôvodnenie
Dňa 24. februára 2025 ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie schválili 16. balík sankcií voči Ruskej federácii, ktorý rozširuje existujúce obmedzenia v oblasti obchodu, finančných transakcií a prepravy energetických surovín. Nové opatrenia zahŕňajú zákaz dovozu hliníka, ďalšie obmedzenia pre bankový sektor a regulácie tzv. „tieňovej flotily“ tankerov, ktorá sa podieľa na obchádzaní sankcií.
Slovenská republika sa na tomto rozhodnutí podieľala podporou sankčného balíka, pričom prijaté opatrenia boli zdôvodnené potrebou jednotnej európskej reakcie na pokračujúci konflikt na Ukrajine. V tejto súvislosti však nebolo dostatočne zhodnotené, aké hospodárske a energetické dôsledky budú mať nové sankcie na slovenské podnikateľské prostredie, priemyselnú výrobu a sociálno-ekonomickú stabilitu obyvateľstva.
Doterajší vývoj na trhu s energiami preukazuje, že sankčné opatrenia prispievajú k rastu cien strategických surovín, čím dochádza k zvýšeniu prevádzkových nákladov podnikov a k zhoršeniu konkurencieschopnosti slovenského priemyslu. Vplyv na trh s plynom je obzvlášť výrazný dopyt po plyne v Európe medziročne vzrástol o 20 %, pričom cena kľúčových termínových kontraktov na plyn zaznamenala prudký rast v dôsledku neistoty na geopolitickej scéne. Tento vývoj negatívne ovplyvňuje aj domácnosti, ktoré čelia zvýšeným nákladom na bývanie a energie.
Sankčný režim tak prehlbuje energetickú a hospodársku neistotu, zvyšuje náklady výrobných podnikov a znižuje dostupnosť strategických surovín. Cenová volatilita v energetickom sektore priamo súvisí s absenciou mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, pričom zvýšená spotreba plynu a rastúce ceny elektriny vytvárajú sekundárne inflačné tlaky na hospodárstvo Slovenskej republiky.
Národná rada Slovenskej republiky preto považuje za nevyhnutné preskúmať účinnosť a primeranosť sankčného režimu v kontexte dlhodobých hospodárskych záujmov Slovenskej republiky. Zároveň zdôrazňuje, že ochrana národných hospodárskych záujmov musí byť prioritou a že vláda Slovenskej republiky povinnosť odmietať také sankčné opatrenia, ktoré môžu viesť k oslabeniu priemyselnej výroby, strate pracovných miest a zníženiu životnej úrovne obyvateľstva.
Slovenská republika musí naďalej presadzovať politiku, ktorá minimalizuje negatívne dopady sankčného režimu na národnú ekonomiku, zabezpečuje stabilitu energetického trhu a ochraňuje strategické odvetvia priemyslu. V tejto súvislosti je potrebné zdržanlivo pristupovať k ďalším sankčným mechanizmom a vyhodnocovať ich reálne dôsledky na slovenské hospodárstvo a sociálnu situáciu obyvateľstva.
Národná rada Slovenskej republiky preto považuje za nevyhnutné, aby akékoľvek ďalšie rozšírenie sankcií bolo predmetom dôslednej analýzy ich ekonomických a sociálnych dôsledkov, pričom vláda Slovenskej republiky musí aktívne obhajovať národné hospodárske a energetické záujmy na európskej úrovni a zasadzovať sa za diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine. Podmienkou akejkoľvek mierovej dohody musí byť účasť všetkých kľúčových strán vrátane Spojených štátov amerických, Ruskej federácie a Ukrajiny.