medzinárodnej normy, ale o spôsob vysvetlenia jej lokálneho významu, ktorý sa tejto norme pripisuje.Navrhuje sa doplnenie ustanovenia článku 15 ods. 5, ktorý zakotvuje výlučnú ochranu ľudskej dôstojnosti a neodňateľných práv človeka, najmä v oblasti biomedicíny, reprodukčných technológií a genetických zásahov. Právna úprava reflektuje na moderné výzvy v oblasti zdravotníctva a vedy, ktoré potenciálne ohrozujú človeka ako autonómnu bytosť.
Cieľom novelizácie je zabezpečiť ochranu materstva a jasné určenie matky dieťaťa ako ženy, ktorá ho porodila a súčasne explicitne v ústavnoprávnej rovine (v nadväznosti aj na medzinárodné dohovory)
•Zakázať surogátne materstvo ako formu komercializácie ľudskej reprodukcie,
•Zakázať eugenické praktiky a manipuláciu s genetickým materiálom s cieľom selekcie a zásadnej modifikácie genetických vlastností,
•Zakázať klonovanie ľudských bytostí ako porušenie jedinečnosti človeka,
•Zakázať vytváranie embryí na výskumné a terapeutické účely, čo je v súlade s medzinárodnými štandardmi ochrany ľudských práv.
Ustanovenie reflektuje hodnotové a právne princípy, ktoré sú zakotvené v Ústave a sú dôsledne chápané aj v judikatúre orgánov na ochranu ľudských práv.
Surogátne (surogačné, náhradné) materstvo vedie ku komodifikácii človeka, pretože umožňuje, aby sa dieťa stalo predmetom zmluvného vzťahu. Tento jav vyvoláva mnohé etické a právne otázky, napríklad:
•Neistotu vo vzťahu medzi biologickou a právnou matkou,
•Riziko vykorisťovania zraniteľných žien, ktoré sa v dôsledku chudoby rozhodnú podstúpiť tehotenstvo za finančnú odmenu,
•Psychologické a právne problémy dieťaťa, ktoré nemusí poznať svoju biologickú matku.
Tento zákaz je v súlade s (medzinárodným) Dohovorom o právach dieťaťa (u nás publikované pod č. 104/1991 Zb.), ktorý požaduje ochranu dieťaťa pred akoukoľvek formou vykorisťovania a nadväzuje na súčasnú zákonnú úpravu (§ 89 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v znení neskorších predpisov) podľa ktorej :
(1) Matkou dieťaťa je žena, ktorá dieťa porodila.
(2) Dohody a zmluvy, ktoré sú v rozpore s odsekom 1, sú neplatné.
V súčasnom svete zosilňuje nežiadúci jav tzv. reprodukčnej turistiky. Napr. v medializovanom prípade „Gammy“ žiadatelia z Austrálie využili služby náhradnej matky