Predkladacia správa
Odstrašenie je základným elementom aliančnej obrannej stratégie. Hlavným nositeľom zmien aliančnej zostavy odstrašenia a obrany je Akčný plán pripravenosti (RAP) schválený na samite NATO vo Walese v roku 2014. Jeho cieľom bolo zaistiť pripravenosť Aliancie reagovať rýchlo a účinne na nové bezpečnostné hrozby zo všetkých strategických smerov. Na základe RAP bola následne počas summitu NATO vo Varšave v júli 2016 schválená posilnená zostava odstrašenia a obrany, ktorá poskytuje NATO široké spektrum možností na obranu aliančného územia, obyvateľstva, vzdušného priestoru a námorných liniek pred akýmkoľvek ohrozením z akéhokoľvek smeru. Jedným z najzásadnejších rozhodnutí prijatých ešte vo Varšave v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie posilnenej predsunutej prítomnosti (enhanced Forward Presence ďalej len „eFP“) NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Členské štáty NATO rozhodli o rozmiestnení jednej mnohonárodnej bojovej skupiny v každom z uvedených členských štátov.
Na stretnutí hláv štátov a vlád v Madride v 2022 bolo prijaté rozhodnutie, že tieto skupiny v prípade potreby budú navýšené do veľkosti brigády. Sumárne sa všetky tieto jednotky označujú ako predsunuté pozemné sily NATO (Forward Land Forces ďalej len „FLF“). Z uvedeného dôvodu sa bojová skupina eFP BG LVA transformuje na Mnohonárodnú brigádu – Lotyšsko (Multinational Brigade Latvia - MNB-L) v rámci FLF.
V súčasnosti pôsobia príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci eFP v počte do 152 príslušníkov OS SR na základe uznesenia Národnej rady SR č. 154 zo 4. júna 2020 do ukončenia eFP. Cieľom predloženého materiálu je, v nadväznosti na transformáciu na FLF, aj naďalej spolu s ostatnými spojencami demonštrovať jednotu Aliancie.
Predmetný materiál obsahuje návrh na vyslanie do 155 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky, v rámci príspevku Slovenskej republiky do FLF, v termíne od 1. januára 2025 do ukončenia pôsobenia FLF. Štruktúra príspevku Slovenskej republiky bude od 1. januára 2025 pozostávať z národného veliteľského a podporného prvku; príspevku do veliteľských štruktúr mnohonárodnej brigády v Lotyšsku; jednotky do veľkosti ekvivalentu pozemnej roty/batérie určenej na zabezpečenie spôsobilostí bojovej podpory a bojového zabezpečenia a tímu Vojenskej polície.
Predkladaný návrh vplyv na rozpočet verejnej správy. Rozpočtové krytie vyslania príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci predsunutých pozemných síl FLF NATO je zabezpečené v rámci rozpisu rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany Slovenskej republiky. Materiál nemá vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, vplyvy na životné prostredie, vplyvy na informatizáciu spoločnosti, vplyvy na služby verejnej správy pre občana ani vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Materiál bol predmetom skráteného medzirezortného pripomienkového konania a na rokovanie vlády Slovenskej republiky sa predložil bez rozporov.
S predkladaným návrhom vláda Slovenskej republiky vyslovila súhlas na 67. rokovaní vlády Slovenskej republiky konanej dňa 15.01.2025.