1
Návrh na vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci Mnohonárodnej brigády NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky
1.Politické aspekty a medzinárodné súvislosti návrhu
Bezpečnostné hrozby, ktorým dnes členské štáty Organizácie Severoatlantickej zmluvy (ďalej len „NATO“) čelia, kladú vysoké nároky na ich komplexné riešenie. Svojím charakterom si vyžadujú spájať úsilie viacerých štátov NATO, keďže žiadny z týchto štátov nemá dnes schopnosť čeliť týmto hrozbám samostatne. Z pohľadu NATO, teda aj Slovenskej republiky ako jej plnohodnotného člena, je preto príprava na kolektívnu obranu v súčasnosti kľúčovou úlohou.
Základným princípom je pritom predchádzanie ozbrojenému konfliktu a s tým súvisiaca ochrana a uistenie členských štátov NATO, ako aj ochrana hodnôt, na ktorých je táto organizácia postavená, t. j. sloboda jednotlivca, demokracia, ľudské práva a vláda zákona.
Odstrašenie je základným elementom aliančnej obrannej stratégie. Hlavným nositeľom zmien aliančnej zostavy odstrašenia a obrany je Akčný plán pripravenosti (RAP) schválený na samite NATO vo Walese v roku 2014. Jeho cieľom bolo zaistiť pripravenosť Aliancie reagovať rýchlo a účinne na nové bezpečnostné hrozby zo všetkých strategických smerov. Na základe RAP bola následne počas summitu NATO vo Varšave v júli 2016 schválená posilnená zostava odstrašenia a obrany. Jedným z najzásadnejších rozhodnutí v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie posilnenej predsunutej prítomnosti (enhanced Forward Presence – ďalej len „eFP“) NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku.
Národná rada Slovenskej republiky schválila 4. júna 2020 uznesenie č. 154, ktorým aktualizovala mandát príspevku ozbrojených síl do eFP na 152 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky s príspevkom do účelového zoskupenia, so spôsobilosťou priamej a nepriamej palebnej podpory, vrátane prvkov zabezpečenia, a to s dislokáciou vo vojenskom výcvikovom priestore v Adaži, Lotyšská republika do ukončenia eFP.
Vo februári 2022, spojenci rozhodli o vybudovaní ďalších štyroch mnohonárodných bojových skupín v Slovenskej republike, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.
Na stretnutí hláv štátov a vlád v Madride v 2022 bolo prijaté rozhodnutie, že tieto skupiny v prípade potreby budú navýšené do veľkosti brigády. Sumárne sa všetky tieto jednotky označujú ako predsunuté pozemné sily NATO (Forward Land Forces ďalej len „FLF“). Z uvedeného dôvodu sa bojová skupina eFP BG LVA transformuje na Mnohonárodnú brigádu – Lotyšsko (Multinational Brigade Latvia - MNB-L) v rámci FLF.
Uvedené jednotky majú možnosť rýchleho posilnenia jednotkami vysokej pripravenosti; predpripravené zásoby výstroje a výzbroje na východnom krídle Aliancie; a posilnený systém velenia a riadenia (vrátane vopred určenej divíznej úrovne). Súčasťou nasadenia týchto zoskupení byť aj plán vykonávať robustné cvičenia s cieľom zvýšiť ich pripravenosť a interoperabilitu. Tieto jednotky prejavom odhodlanosti a pripravenosti Aliancie chrániť obyvateľstvo ako aj suverenitu a územnú celistvosť členských štátov Aliancie. Ich cieľom je efektívne prispievať k aktivitám odstrašenia a obrany Aliancie. Samit Aliancie vo Vilniuse v roku 2023 potvrdil dané rozhodnutia.
2
Predsunuté pozemné sily NATO tvoria aliančné sily s neustálou prítomnosťou, vedené rámcovými krajinami a ostatnými prispievajúcimi spojencami na dobrovoľnej, rotačnej a udržateľnej báze, ktoré schopné zabezpečovať úlohy v zhode a koordinovane s ozbrojenými silami hostiteľských členských štátov.
2.Vojensko-odborné aspekty návrhu
Počas samitu hláv štátov a predsedov vlád členských krajín NATO v Madride 2022 bol odsúhlasený prechod zo súčasných bojových skupín NATO dislokovaných na východnom krídle NATO na pozemné zoskupenia do veľkosti brigády. Z uvedeného dôvodu sa bojová skupina eFP BG LVA transformuje na Mnohonárodnú brigádu Lotyšsko (Multinational Brigade Latvia - MNB-L) v rámci FLF. Kanada potvrdila svoj zámer pôsobiť ako rámcová krajina v rámci MNB-L, a teda jednotky aj naďalej zostávajú pod jej velením a riadením.
Z tohto dôvodu sa predmetným materiálom navrhuje vyslať v rámci predsunutých pozemných síl NATO do Lotyšskej republiky účelové zoskupenie do 155 príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky pod operačným velením a riadením Najvyššieho veliteľa spojeneckých síl v Európe s možnosťou vykonávať výcvikové a súčinnostné aktivity v Litovskej republike, Estónskej republike a Poľskej republike. Zoskupenie bude plniť úlohy rámci zostavy MNB-L. Príslušníci ozbrojených síl Slovenskej republiky sa v rámci FLF vysielajú:
a)na účely preukázania pripravenosti členských štátov NATO reagovať na prípadné bezpečnostné hrozby v súlade s čl. 5 Severoatlantickej zmluvy;
b)do miesta pôsobenia na území Lotyšskej republiky s dislokáciou vo výcvikovom priestore Adaži v rámci mnohonárodnej brigády pod velením veliteľa bojovej brigády s možnosťou ich pôsobenia na celom území Lotyšskej republiky, ako aj na územiach Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky;
c)v termíne od schválenia mandátu do ukončenia FLF;
d)so zotrvaním pod národným velením Slovenskej republiky, t. j. pod velením tzv. národných autorít v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a plnením úloh pod taktickým riadením veliteľa mnohonárodnej brigády;
e)s tým, že spolupráca s príslušnými orgánmi NATO, ako aj zahraničnými partnermi v oblastiach riadenia, činnosti a zabezpečenia príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky počas ich pôsobenia mimo územia Slovenskej republiky bude v súlade s týmto návrhom zabezpečená prostredníctvom Ministerstva obrany Slovenskej republiky a ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Účelové zoskupenie ozbrojených síl Slovenskej republiky pozostáva z:
a)národného veliteľského a podporného prvku v počte do 30 PrV,
b)vojenského personálu vo veliteľských štruktúrach MNB-L v počte do 10 PrV,
c)jednotky do veľkosti ekvivalentu pozemnej roty/batérie určenej na zabezpečenie bojovej spôsobilosti, bojovej podpory a bojového zabezpečenia v počte do 110 PrV,
d)tímu Vojenskej polície v počte do 5 PrV na plnenie úloh v rámci medzinárodnej jednotky (Military Police Co-ordination Centre) s cieľom plnenia opatrení pre udržanie poriadku a bezpečnosti vo všetkých vojenských zariadeniach a koordináciu úloh s miestnou civilnou políciou v priestore plnenia úloh príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky. Zároveň budú zabezpečovať podporu pre plnenie úloh príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci operácie FLF Lotyšsko.
3
Zoznam vysielanej techniky:
-do 56 ks kolesovej techniky
Zoznam materiálu:
-prístroje diaľkovej RCHBO detekcie
-do 55 ks kontajnerov
-do 5 ks ďalekohľadov
Zoznam vysielanej munície:
-výcviková munícia a munícia na zabezpečenie zásob (30 DOS)
Zoznam vysielaných zbraní:
-do 310 ks ručných zbraní.
3.Právne aspekty návrhu
Prostredníctvom materiálu sa navrhuje zabezpečenie príspevku Slovenskej republiky v rámci FLF. O každej zmene mandátu rozhoduje v súlade s § 12 ods. 5 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov ústavný orgán Slovenskej republiky, ktorý o tomto mandáte rozhodol, t. j. v danom prípade Národná rada Slovenskej republiky.
Materiál sa predkladá v súlade s čl. 86 písm. l) Ústavy Slovenskej republiky, na základe ktorého podlieha súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky každé vyslanie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh mimo územia Slovenskej republiky, ak toto vyslanie nepatrí podľa Ústavy Slovenskej republiky do vymedzenej právomoci vlády Slovenskej republiky.
Návrh umožňuje vyslať príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na plnenie úloh ďalšej spolupráce ozbrojených síl so zahraničnými ozbrojenými silami v súlade s medzinárodným právom podľa § 12 ods. ods. 1 písm. g) zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov, a to v termíne od schválenia mandátu do ukončenia pôsobenia FLF.
Z dôvodu zabezpečenia pravidelných rotácii personálu sa predloženým návrhom, umožňuje súčasné pôsobenie oboch rotácií tohto personálu vo FLF, čím sa zabezpečuje proces obmeny príslušného personálu a odovzdanie a preberanie funkcií, a to v trvaní do 14 dní.
Pôsobenie príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci kolektívnej obrany členských štátov NATO na základe čl. 5 Severoatlantickej zmluvy je podmienené osobitným rozhodnutím ústavného orgánu Slovenskej republiky za podmienok stanovených právnym poriadkom Slovenskej republiky a medzinárodným právom.
Status príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky na území štátov vyslania sa riadi Zmluvou medzi štátmi, ktoré zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy, vzťahujúcou sa na status ich ozbrojených síl, uzatvorenou v Londýne 19. júna 1951 a bilaterálnymi medzinárodnými zmluvami alebo medzinárodnými zmluvnými dokumentmi. Konkrétne podmienky pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl Slovenskej republiky v mieste ich vyslania budú upravené osobitnými medzinárodnými zmluvnými dokumentmi.