1
DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“), sa predkladá ako iniciatívny návrh.
Cieľom návrhu zákona je primárne prijatie legislatívnych opatrení na zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy. Týmto spôsobom sa vytvorí možnosť pre cudzincov využívať elektronické služby vo viacerých životných situáciách, dôsledkom čoho bude zrýchlenie a zjednodušenie komunikácie medzi správnym orgánom a konečným príjemcom elektronickej služby cudzincom, zrýchlenie správneho konania, resp. rozhodovania správnych orgánov vo veci pobytov cudzincov na území Slovenskej republiky, zrýchlenie registrácie pobytov občanov Európskej únie, ako aj zjednodušenie podávania elektronických žiadostí o doklad o pobyte alebo o cudzinecký pas. Zároveň táto zmena prispeje k znižovaniu administratívnej záťaže na strane rozhodujúcich orgánov, ako aj na strane cudzincov a znižovaniu rizika korupcie. V praxi bude elektronizácia procesov ECU spojená s riešením nasledovných životných situácií cudzincov: žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registrácia pobytu občana Európskej únie, žiadosť o vydanie dokladu o pobyte a žiadosť o cudzinecký pas. Zavedenie elektronizácie procesov je zároveň náplňou projektu Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pod názvom: „Elektronizácia procesov udeľovania povolení na pobyt“ (kód projektu: projekt_1896), ktorý bol vypracovaný v súvislosti so zabezpečením plnenia výziev definovaných v Komponente 16 schváleného Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.
V čl. I predkladaného návrhu zákona sa v dôsledku elektronizácie procesov evidencie cudzincov zavádza niekoľko zmien v rámci pobytovej agendy, ktoré budú mať dopad na spôsob podávania niektorých druhov žiadostí zo strany cudzincov žijúcich na území Slovenskej republiky.
Súčasťou návrhu novely zákona o pobyte cudzincov je zavedenie vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny na území Slovenskej republiky v jednotnom formáte podľa Nariadenia Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov (ďalej len „nariadenie“), t. j. v podobe ID karty. Potreba vydávania takýchto dokladov vychádza z ustanovení predmetného nariadenia, pričom zavedenie vydávania ID karty príjemcom dočasného útočiska vyžaduje dlhšiu dobu aj Európska Komisia (aj keď v predchádzajúcom období dočasne akceptovala vydávanie „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky“ v papierovej forme, ktoré však nespĺňa požiadavky stanovené uvedeným nariadením). Zavedenie požadovaného jednotného formátu dokladu o pobyte zabezpečuje vysokú úroveň bezpečnosti dokumentov, uľahčuje kontrolu a validáciu povolení vo všetkých členských štátoch a uľahčuje právo držiteľa voľne sa pohybovať na území členských štátov a v rámci schengenského priestoru.
2
Návrh zákona rieši aj drobnú úpravu aplikačnej praxe v prípade overovania pozvaní pozývateľov, ktorí právnickými osobami, a to tak, aby k žiadosti o overenie pozvania predkladali ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke namiesto výpisu z účtu za posledné tri mesiace. Aplikačná prax ukazuje, že v prípade veľkých obchodných spoločností, ktoré pozývajú na územie Slovenskej republiky štátneho príslušníka tretej krajiny za účelom podnikateľských aktivít, je preukázanie trojmesačného výpisu z účtu (vo väčšine prípadov v rozsahu niekoľko stoviek strán) nadmernou administratívnou záťažou pre správne orgány, ktoré uvedené doklady kontrolujú.
V čl. II predkladaného návrhu zákona sa v nadväznosti na vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny vo forme ID karty upravujú príslušné ustanovenia zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Návrh zákona predpokladá pozitívny a zároveň negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Pozitívny vplyv bol identifikovaný v prípade zavedenia vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny na území Slovenskej republiky v podobe ID karty, nakoľko tento proces bude spojený s výberom príslušného správneho poplatku za každý vydaný doklad. Negatívny vplyv na rozpočet bol identifikovaný v prípade elektronizácie procesov evidencie cudzincov, nakoľko (vychádzajúc z ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch ) v prípade využívania elektronických služieb cudzincami bude dochádzať k znižovaniu správnych poplatkov za vybavovanie ich žiadostí o 50% z poplatku určeného podľa sadzobníka (najviac však o 50 EUR).
Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, a to v súvislosti s elektronizáciou procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy. Elektronizáciou dochádza k urýchleniu/zjednodušeniu procesu vybavovania žiadostí cudzincov – podnikateľov o pobyt, príp. žiadostí o vydanie dokladu o pobyte.
Návrh zákona bude mať pozitívny dopad na služby verejnej správy pre občana, ako aj na procesy služieb vo verejnej správe. V prípade elektronizácie procesov ECU pôjde o zefektívnenie komunikácie medzi správnym orgánom konajúcim vo veciach pobytu a cudzincom, ktorý žiada o službu, zníženie administratívnej záťaže na strane správneho orgánu ako aj cudzincov, a zároveň znižovanie rizika korupcie. Pozitívny vplyv bol identifikovaný aj v prípade vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny v podobe ID karty, čím dôjde k zosúladeniu praxe v Slovenskej republike s európskou legislatívou, a najmä k uľahčeniu využívania práva držiteľa ID karty voľne sa pohybovať na území členských štátov a v rámci schengenského priestoru. Taktiež v prípade predkladania potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke v prípade pozývateľov, ktorí právnickými osobami, dôjde k zníženiu administratívnej záťaže policajných útvarov konajúcich vo veci overovania pozvaní cudzincov.
Návrh zákona bude mať pozitívny dopad na informatizáciu spoločnosti v súvislosti s elektronizáciou procesov evidencie cudzincov.
Návrh zákona predpokladá pozitívne sociálne vplyvy v prípade elektronizácie procesov evidencie cudzincov, nakoľko pôjde o finančnú úsporu cudzincov, resp. ich domácností, keďže elektronické podávanie žiadostí je spojené s nižšími správnymi poplatkami ako osobné podávanie žiadostí. Návrh novely zákona predpokladá zároveň
3
negatívne sociálne vplyvy na občana (resp. jeho domácnosť) v prípade vydávania dokladu o pobyte príjemcom dočasného útočiska vo forme ID karty a jeho doručením na adresu na území Slovenskej republiky, nakoľko táto služba je spojená so zaplatením príslušného správneho poplatku.
Návrh zákona nebude mať žiadny vplyv na životné prostredie ani na manželstvo, rodičovstvo a rodinu.
Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje s prihliadnutím na dĺžku legislatívneho procesu a potrebnú legisvakanciu.
Návrh zákona nie je predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi ústavného súdu, s inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, a s právom Európskej únie.
4
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Vláda Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia/ implementácia práva EÚ
V prípade transpozície/implementácie uveďte zoznam transponovaných/implementovaných predpisov:
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1954 z 25. októbra 2017, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1030/2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov
Termín začiatku a ukončenia PPK
Bez PPK
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
Bez MPK
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
November 2024
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
1. Primárnym dôvodom na vypracovanie návrhu novely zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“) je potreba prijatia legislatívnych opatrení v súvislosti so zavedením elektronizácie procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy, elektronizácia žiadostí o vydanie dokladu a ďalšie elektronické služby určené pre cudzincov na území Slovenskej republiky. V súčasnosti sa vybavovanie týchto životných situácií:
žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registráciu pobytu občana Európskej únie a žiadosť o cudzinecký pas,
vykonáva priamo na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru, čo si vyžaduje osobnú prítomnosť cudzinca, a teda osobnú návštevu týchto oddelení. Táto forma vybavovania so sebou prináša navyšovanie administratívy, v niektorých prípadoch opakované návštevy cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru, ako aj zvýšené riziko korupcie.
2. Súčasťou návrhu novely zákona o pobyte cudzincov je zavedenie možnosti vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny na území Slovenskej republiky vo formáte podľa Nariadenia Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov (ďalej len „nariadenie 1030/2002“), t. j. v podobe ID karty. V súčasnosti sa príjemcom dočasného útočiska vydáva len „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území
5
Slovenskej republiky“ v papierovej forme, ktoré však nespĺňa požiadavky stanovené uvedeným nariadením.
3. Súčasťou návrhu novely zákona o pobyte cudzincov je aj úprava aplikačnej praxe v prípade overovania pozvaní pozývateľov, ktorí právnickými osobami, a to tak, aby k žiadosti o overenie pozvania predkladali ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke namiesto výpisu z účtu za posledné tri mesiace. Aplikačná prax ukazuje, že v prípade veľkých obchodných spoločností, ktoré pozývajú na územie Slovenskej republiky štátneho príslušníka tretej krajiny za účelom podnikateľských aktivít, je preukázanie trojmesačného výpisu z účtu (vo väčšine prípadov v rozsahu niekoľko stoviek strán) nadmernou administratívnou záťažou.
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav má byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Cieľom návrhu novely zákona v čl. I je:
1. Zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy, elektronizácia žiadostí o vydanie dokladu a ďalšie elektronické služby určené pre cudzincov na území Slovenskej republiky. Elektronizáciou procesov by sa urýchlilo a zjednodušilo vybavovanie týchto životných situácií cudzincov: žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registráciu pobytu občana Európskej únie a žiadosť o cudzinecký pas. Zároveň by sa znížil počet návštev cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru, zníženie administratívnej záťaže pracovníkov oddelení cudzineckej polície Policajného zboru, ako aj zníženie rizika korupcie. V niektorých prípadoch prispeje tiež k urýchleniu prístupu cudzincov na trh práce.
2. Zavedenie možnosti vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny na území Slovenskej republiky v jednotnom formáte podľa nariadenia 1030/2002, t. j. v podobe ID karty.
Jednotný formát slúži niekoľkým účelom: 1) zabezpečuje vysokú úroveň bezpečnosti dokumentov; 2) uľahčuje kontrolu a validáciu povolení vo všetkých členských štátoch; a 3) uľahčuje právo držiteľa voľne sa pohybovať na území členských štátov a v rámci schengenského priestoru. Novelou zákona sa zabezpečí vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska v súlade s požiadavkami Európskej Komisie a s európskou legislatívou.
3. Úpravou aplikačnej praxe v prípade pozývateľov, ktorí právnickými osobami a ktorí k žiadosti o overenie pozvania predkladajú ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke výpis z účtu za posledné tri mesiace, sa dosiahne zjednodušenie administratívy. Predkladaním potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke sa prispeje k zníženiu nadmernej administratívnej záťaže na strane pozývateľov, ako aj príslušných orgánov, kontrolujúcich tieto doklady.
Cieľom návrhu novely zákona v čl. II je:
Úprava príslušných ustanovení zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v nadväznosti na vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny vo forme ID karty.
4.Dotknuté subjekty
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo:
1.Priamo dotknutým subjektom fyzické osoby cudzinci: vybrané skupiny štátnych príslušníkov tretích krajín a občania Únie;
2.Priamo dotknutým subjektom je verejná správa Ministerstvo vnútra SR (príslušné policajné útvary v pôsobnosti úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ a Migračný úrad MV SR);
6
5.Alternatívne riešenia
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
V rámci čl. I a II návrhu novely zákona neboli alternatívne riešenia identifikované ani posudzované.
Čo sa týka elektronizácie procesov ECU, dôvodom je skutočnosť, že elektronizáciu procesov ECU nie je možné v súčasnosti zrealizovať iným spôsobom. Jej zavedením sa prispeje k znižovaniu administratívnej záťaže na strane štátnych orgánov, ako aj na strane cudzincov, zrýchlia sa procesy v rámci vybavovania rôznych životných situácií a zároveň sa prispeje k zníženiu rizika korupcie.
Čo sa týka zavedenia vydávania dokladov o pobyte pre príjemcov dočasného útočiska v jednotnom formáte podľa nariadenia 1030/2002, navrhovaný spôsob vydávania týchto dokladov nie je možné nahradiť inou formou, nakoľko ide o požiadavky vyplývajúce z európskej legislatívy.
Čo sa týka úpravy aplikačnej praxe v prípade pozývateľov právnických osôb predkladať ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke namiesto výpisu z účtu za posledné tri mesiace, nie je možné zrealizovať navrhovaný postup iným spôsobom.
Nulový variant - uveďte dôsledky, ku ktorým by došlo v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli a alternatívne riešenia/spôsoby dosiahnutia cieľov uvedených v bode 3.
K čl. I a II návrhu novely zákona:
V prípade nezavedenia elektronizácie procesov ECU by došlo k nesplneniu cieľa vyplývajúceho z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, kde v Komponente 16 bola stanovená úloha elektronizácie a na je základe bol vypracovaný projekt s celkovým rozpočtom 4 734 348 EUR s DPH a s časovým harmonogramom pre nasadenie informačného systému s možnosťou napojenia relevantných inštitúcií do konca roku 2024. V prípade nesplnenia tejto úlohy vzniká riziko straty finančných prostriedkov minimálne v hodnote 3 milióny EUR, určených v projekte na vývoj aplikácií, a zároveň prípadné nedodržanie míľnika Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky môže viesť k udeleniu pokuty vo výške cca 30 miliónov EUR. Uvedené riziká je možné hodnotiť ako hrozbu značnej hospodárskej škody štátu.
V prípade neprijatia príslušnej legislatívy a nevydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska v jednotnom formáte podľa nariadenia 1030/2002 dochádza k porušovaniu pravidiel európskej legislatívy, konkrétne nariadenia 1030/2002, dôsledkom čoho je najmä obmedzovanie práva príjemcov dočasného útočiska voľne sa pohybovať na území členských štátov a v rámci schengenského priestoru; taktiež v súčasnosti vydávaný „doklad o pobyte“ v papierovej podobe má nízku úroveň bezpečnosti a môže byť ľahko zneužitý.
V prípade neprijatia legislatívnych zmien v oblasti aplikačnej praxe nebude možné prispieť k zlepšeniu a zjednodušeniu doterajších postupov, k zníženiu administratívnej záťaže a k odbúraniu byrokracie.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
7.Transpozícia/implementácia práva EÚ
Uveďte, či v predkladanom návrhu právneho predpisu dochádza ku goldplatingu podľa tabuľky zhody, resp. či ku goldplatingu dochádza pri implementácii práva EÚ.
Áno Nie
Ak áno, uveďte, ktorých vplyvov podľa bodu 9 sa goldplating týka:
7
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Preskúmanie účelnosti navrhovaného zákona bude vykonané po troch rokoch od nadobudnutia účinnosti zákona a na základe kritérií stanovených pri tvorbe návrhu právneho predpisu.
Ide o kritéria ako napr. počet elektronických žiadostí o obnovenie prechodného obnovenie pobytu, o obnovenie modrej karty, o udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, o udelenie dlhodobého pobytu, o registráciu pobytu občana Európskej únie a elektronických žiadostí o cudzinecký pas.
V prípade príjemcov dočasného útočiska pôjde o počet vydaných dokladov o pobyte vo formáte ID karty.
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
*** posudzovanie sa týka len zmien v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
v tom vplyvy na rozpočty obcí a vyšších územných celkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení ***
Áno
Nie
Vplyvy na limit verejných výdavkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
8
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Materiál je posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Áno
Nie
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam.
Návrh novely zákona predpokladá pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy v súvislosti s vydávaním dokladu o pobyte príjemcom dočasného útočiska vo forme ID karty a jeho doručením na adresu na území Slovenskej republiky. Štandardný správny poplatok za vydanie tohto dokladu do 30 dní je podľa zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch 10 EUR/osoba; v prípade vydania dokladu do 2 pracovných dní 39 EUR/osoba.
Návrh novely zákona zároveň predpokladá negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy v súvislosti s elektronizáciou procesov ECU, a to na základe § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch, kedy v prípade využívania elektronických služieb cudzincami bude dochádzať k znižovaniu správnych poplatkov za vybavovanie ich žiadostí o 50% z poplatku určeného podľa sadzobníka (najviac však o 50 eur).
6 ods. 2: „Ak sa úkony a konania vykonávajú na základe návrhu podaného elektronickými prostriedkami alebo prostredníctvom poštového podniku vykonávajúceho činnosť osvedčujúcej osoby5) (ďalej len „osvedčujúca osoba“) a ak tento zákon pri jednotlivých položkách sadzobníka neustanovuje inak, sadzba poplatku je 50 % z poplatku určeného podľa sadzobníka; v týchto prípadoch sa však poplatok znižuje najviac o 50 eur. Ak súčasťou návrhu prílohy, uplatní sa znížená sadzba poplatkov podľa prvej vety len vtedy, ak tieto prílohy v elektronickej podobe.“).
Návrh novely zákona predpokladá pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, a to v súvislosti s elektronizáciou procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy. Elektronizáciou dochádza k urýchleniu/zjednodušeniu vybavovania žiadostí cudzincov - podnikateľov o pobyt, príp. žiadostí o vydanie dokladu o pobyte.
Návrh novely zákona predpokladá pozitívne sociálne vplyvy v prípade elektronizácie procesov evidencie cudzincov, nakoľko pôjde o finančnú úsporu cudzincov, resp. ich domácností, keďže elektronické podávanie žiadostí je spojené s nižšími správnymi poplatkami ako osobné podávanie žiadostí. Návrh novely zákona predpokladá zároveň negatívne sociálne vplyvy v prípade vydávania dokladu o pobyte príjemcom dočasného útočiska vo forme ID karty a jeho doručením na adresu na území Slovenskej republiky, nakoľko táto služba je spojená so zaplatením príslušného správneho poplatku.
9
V rámci verejnej správy sa predpokladá pozitívny vplyv na služby verejnej správy pre občana. Zároveň sa predpokladá aj pozitívny vplyv na procesy služieb vo verejnej správe.
V prípade elektronizácie procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy, elektronizácie žiadostí o vydanie dokladu o pobyte a ďalších elektronických služieb určených pre cudzincov na území Slovenskej republiky je pozitívnym vplyvom najmä urýchlenie a zjednodušenie vybavovania vybraných životných situácií cudzincov. Zároveň dochádza k časovej úspore znížením počtu návštev cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície Policajného zboru, k zníženiu administratívnej záťaže pracovníkov oddelení cudzineckej polície Policajného zboru, ako aj k zníženiu rizika korupcie.
V súvislosti s vydávaním dokladu o pobyte príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny vo forme ID karty a jeho doručením na adresu na území Slovenskej republiky sa prispieva k znižovaniu nadmernej administratívnej záťaže na strane správnych orgánov, ako aj príjemcov dočasného útočiska, nakoľko zasielaním dokladov na adresu sa ušetrí čas a osobná návšteva cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície PZ.
Predkladaním potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke namiesto výpisu z účtu pozývateľov - právnických osôb za posledné tri mesiace sa prispeje k zníženiu nadmernej administratívnej záťaže na strane policajných útavrov, kontrolujúcich doklady o finančnom zabezpečení pobytu pozývaných osôb.
Návrh novely zákona nepredpokladá vplyvy na životné prostredie.
Návrh novely zákona predpokladá pozitívne vplyvy na informatizáciu spoločnosti v dôsledku zavedenia elektronizácie procesov evidencie cudzincov vybavovanie niektorých životných situácií elektronickým spôsobom namiesto osobného vybavovania na oddeleniach cudzineckej polície.
Návrh novely zákona nepredpokladá vplyvy na manželstvo a rodinu.
Ak predkladaný materiál marginálny (zanedbateľný) vplyv na niektorú zo sledovaných oblastí v bode 9 a z tohto dôvodu je tento vplyv označený ako žiadny vplyv, uveďte skutočnosti vysvetľujúce, prečo je tento vplyv marginálny (zanedbateľný).
Nie.
Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov alebo aj na vyjadrenie sa k marginálnym vplyvom a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
V prípade, že je materiál posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov, uveďte internetový odkaz na tento proces.
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
Ministerstvo vnútra SR
Prezídium Policajného zboru
Úrad hraničnej a cudzineckej polície
plk. Mgr. Marianna Petríková
tel.: 09610 50720
pplk. JUDr. Dominik Oslanec
tel.: 09610 50721
Ministerstvo vnútra SR
Migračný úrad
Mgr. Ján Kušnárik
tel: 02/48254102
10
12.Zdroje
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
Informačné systémy Ministerstva vnútra SR.
Štatistické údaje získané z informačných systémov Ministerstva vnútra SR.
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. ..........
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
II. Pripomienky a návrhy zmien: Komisia uplatňuje k materiálu nasledovné pripomienky a odporúčania:
Podľa bodu 2.5. písm. a) Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov sa postup podľa bodov 5., 8. a 9. jednotnej metodiky neuplatňuje na návrh zákona, ktorý má byť predmetom skráteného legislatívneho konania.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy,
na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu
2.1 Zhrnutie vplyvov na rozpočet verejnej správy v návrhu
Tabuľka č. 1/A
Vplyv na rozpočet verejnej správy (v eurách)
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
2025
2026
2027
2028
Príjmy verejnej správy celkom
29151
-1192819
-1246919
-1246919
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť
1276070 (VPS)
54100
(VPS)
0
0
-1246919
-1246919
-1246919
-1246919
z toho:
- vplyv na ŠR
29151
-1192819
-1246919
-1246919
Rozpočtové prostriedky
29151
-1192819
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
11
Výdavky verejnej správy celkom
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
Rozpočtové prostriedky
0
0
0
0
EÚ zdroje
0
0
0
0
spolufinancovanie
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
z toho vplyv nových úloh v zmysle ods. 2 Čl. 6 ústavného zákona č. 493/2011 Z. z.
o rozpočtovej zodpovednosti
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na počet zamestnancov
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Vplyv na mzdové výdavky
0
0
0
0
- vplyv na ŠR
0
0
0
0
- vplyv na obce
0
0
0
0
- vplyv na vyššie územné celky
0
0
0
0
- vplyv na ostatné subjekty verejnej správy
0
0
0
0
Financovanie zabezpečené v rozpočte
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy / program zvlášť
0
0
0
0
Iné ako rozpočtové zdroje
0
0
0
0
Rozpočtovo nekrytý vplyv / úspora
29151
-1192819
-1246919
-1246919
Tabuľka č. 1/B
r
r + 1
r + 2
r + 3
Vplyvy na limit verejných výdavkov verejnej správy celkom (v metodike ESA 2010)
0
0
0
0
v tom: za každý subjekt verejnej správy zvlášť / program zvlášť
0
0
0
0
z toho:
vplyv na limit verejných výdavkov ŠR
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ostatných subjekty verejnej správy
0
0
0
0
vplyv na limit verejných výdavkov ďalších súčastí rozpočtu verejnej správy
0
0
0
0
12
2.1.1. Financovanie návrhu - Návrh na riešenie úbytku príjmov alebo zvýšených výdavkov podľa § 33 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy:
Predpokladajú sa len nové príjmy do verejného rozpočtu v prípade vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny vo forme ID karty, čo je spojené s výberom správneho poplatku za každú podanú žiadosť o vydanie dokladu.
V r. 2026 sa predpokladá, že príjem do rozpočtu súvisiaci s vydávanie ID kariet príjemcom dočasného útočiska - občanom z Ukrajiny bude nahradený príjmom (správne poplatky) v súvislosti s ich prechodom na národné povolenia na pobyt. V súčasnosti však nie je možné vyčísliť tento príjem, nakoľko ide len o predpoklady. Avšak v budúcnosti bude táto situácia riešená novelou zákona o pobyte cudzincov, v rámci ktorej budú vyčíslené prípadné vplyvy na rozpočet.
Predpokladané zníženie príjmov do verejného rozpočtu súvisí s elektronizáciou procesov evidencie cudzincov. Tieto procesy sú spojené so zaplatením správneho poplatku zo strany cudzincov, ktorí budú využívať elektronické služby na vybavenie niektorých životných situácií v spojitosti s ich pobytom na území Slovenskej republiky. Zavedenie elektronických služieb nadväzuje na § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch znamenať zníženie príjmu do rozpočtu verejnej správy.
2.2. Popis a charakteristika návrhu
2.2.1. Popis návrhu:
Akú problematiku návrh rieši? Kto bude návrh implementovať? Kde sa budú služby poskytovať?
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) rieši zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov do praxe. Tieto úkony spojené so zaplatením správneho poplatku zo strany cudzincov, ktorí budú využívať elektronické služby na vybavenie niektorých životných situácií v spojitosti s ich pobytom na území Slovenskej republiky. Keďže pôjde o elektronické služby, bude toto s odkazom na § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch znamenať zníženie príjmu do rozpočtu verejnej správy.
Súčasťou návrhu zákona je aj zavedenie možnosti vydávania dokladu o pobyte v podobe ID karty príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny a jeho doručenie na zadanú adresu. Tieto úkony spojené so zaplatením správneho poplatku zo strany príjemcov dočasného útočiska, čo bude znamenať príjem do rozpočtu verejnej správy.
Návrh zákona budú implementovať príslušné útvary v pôsobnosti úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia PZ.
Služby sa budú poskytovať na území Slovenskej republiky.
.......................................................................................................................................................
13
2.2.2. Charakteristika návrhu:
x zmena sadzby
zmena v nároku
x nová služba alebo nariadenie (alebo ich zrušenie)
kombinovaný návrh
x iné
2.2.3. Predpoklady vývoja objemu aktivít:
Jasne popíšte, v prípade potreby použite nižšie uvedenú tabuľku. Uveďte aj odhady základov daní a/alebo poplatkov, ak sa ich táto zmena týka.
Tabuľka č. 2
Odhadované objemy
Objem aktivít
r
r + 1
r + 2
r + 3
Indikátor ABC
Indikátor KLM
Indikátor XYZ
2.2.4. Výpočty vplyvov na verejné financie
Uveďte najdôležitejšie výpočty, ktoré boli použité na stanovenie vplyvov na príjmy a výdavky, ako aj predpoklady, z ktorých ste vychádzali. Predkladateľ by mal jasne odlíšiť podklady od kapitol a organizácií, aby bolo jasne vidieť základ použitý na výpočty.
1. Elektronizácia procesov evidencie cudzincov
Elektronizácia procesov ECU bude spojená so znížením príjmov do rozpočtu verejnej správy, a to v súvislosti s aplikáciou ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch ), kedy v prípade využívania elektronických služieb cudzincami bude dochádzať k znižovaniu správnych poplatkov za vybavovanie ich žiadostí o 50% z poplatku určeného podľa sadzobníka (najviac však o 50 eur). Pri výpočtoch vplyvu na rozpočet sme vychádzali zo štatistických údajov získaných z informačných systémov MV SR.
Výpočty sme rozdelili na jednotlivé životné situácie cudzincov nasledovne.
1. obnovenie prechodného pobytu (PP) na účel:
1.podnikania alebo podľa § 30 ods. 1 písm. a) zákona č. 404/2011 Z. z. ...200 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 200 €50 € = 150 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel podnikania k 30.9.2024: 46 299
Pri predpoklade, že všetky PP na účel podnikania budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
14
46 299 x 200 = 9 259 800 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie podali žiadosť o obnovenie osobne)
46 299 x 50 = 2 314 950 (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
9 259 800 2 314 950 = 6 944 850 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na podnikanie si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. koľkí si vôbec neobnovia pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 2 314 950 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
2 314 950 € : 4 = 578 737,50 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
2.zamestnania alebo podľa § 30 ods. 1 písm. b) zákona č. 404/2011 Z. z. ...140€
V prípade podania elektronickej žiadosti: 140 €50 € = 90 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel zamestnania k 30.9.2024: 27 812
Pri predpoklade, že všetky PP na účel zamestnania budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
27 812 x 140 = 3 893 680 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na zamestnanie podali žiadosť o obnovenie osobne)
27 812 x 50 = 1 390 600 (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
3 893 680 1 390 600 = 2 503 080 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na zamestnanie v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na zamestnanie si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. vôbec si neobnoví pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 1 390 600 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
1 390 600 € : 4 = 347 650 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
3.osobitnej činnosti podľa § 25 ods. 1 písm. a), b), c), d), g), h) alebo písm. i) zákona č.
404/2011 Z. z. alebo podľa § 30 ods. 1 písm. d) zákona č. 404/2011 Z. z. ...50 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 50 € – 25 € = 25 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel osobitnej činnosti k 30.9.2024: 643
Pri predpoklade, že všetky PP na účel osobitnej činnosti budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
15
643 x 50 = 32 150 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na účel osobitnej činnosti podali žiadosť o obnovenie osobne)
643 x 25 € = 16 075 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
32 150 16 075 = 16 075 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na účel osobitnej činnosti v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na účel zlúčenia rodiny si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. vôbec si neobnoví pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 16 075 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
740 650 € : 4 = 4 018,75 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
4.zlúčenia rodiny alebo podľa § 30 ods. 1 písm. e) zákona č. 404/2011 Z. z. ...100 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 100 € – 50 € = 50 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel zlúčenia rodiny k 30.9.2024: 14 813
Pri predpoklade, že všetky PP na účel zlúčenia rodiny budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
14 813 x 100 = 1 481 300 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na zlúčenia rodiny podali žiadosť o obnovenie osobne)
14 813 x 50 = 740 650 (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
1 481 300 740 650 = 740 650 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na účel zlúčenia rodiny v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na účel zlúčenia rodiny si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. vôbec si neobnoví pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 740 650 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
740 650 € : 4 = 185 162,50 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
5.plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl ...50 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 50 € – 25 € = 25 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel plnenia služobných povinností civilnými
zložkami ozbrojených síl k 30.9.2024: 5
Pri predpoklade, že všetky PP na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
16
5 x 50 = 250 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl podali žiadosť o obnovenie osobne)
5 x 25 € = 125 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
250 125 = 125 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s týmto PP v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. vôbec si neobnoví pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 125 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
125 : 4 = 31,25 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
2. obnovenie modrej karty,
Žiadosť o obnovenie modrej karty Európskej únie... 140 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 140 €50 € = 90 €
Počet modrých kariet k 30.9.2024: 70
Pri predpoklade, že všetky modré karty budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
70 x 140 = 9 800 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci držitelia modrých kariet podali žiadosť o obnovenie osobne)
70 x 50 € = 3 500 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
9 800 3 500 = 6 300 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci držitelia modrej karty v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie modrej karty)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko držiteľov modrej karty si obnoví modrú kartu v ktorom roku, resp. prejde na iný druh pobytu.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 3500 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
3 500 € : 4 = 875 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
3. udelenie trvalého pobytu (TP) na neobmedzený čas,
Žiadosť o udelenie trvalého pobytu... 250 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 250 €50 € = 200 €
Počet trvalých pobytov na 5 rokov k 30.9.2024: 3 975
Pri predpoklade, že všetky trvalé pobyty na 5 rokov budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
17
3 975 x 200 = 795 000 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s TP na 5 rokov podali žiadosť o obnovenie osobne)
3 975 x 50 € = 198 750 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
795 000 198 750 = 596 250 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s TP na 5 rokov v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie modrej karty)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s TP na 5 rokov požiada o trvalý pobyt na neobmedzený čas v ktorom roku.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 198 750 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
198 750 € : 4 = 49 687,50 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
5. registrácia pobytu občana Európskej únie
- správny poplatok sa vyberá len za vydanie dokladu o pobyte :
vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 30 dní ...10 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 10 €5 € = 5 €
Tento správny poplatok a jeho výpočet sme premietli do bodu 7 vydanie dokladu o pobyte, kde sme prirátali aj registráciu pobytu občanov Európskej únie, nakoľko za registráciu pobytu občanov Únie sa nevyberá žiadny správny poplatok, ale len správny poplatok za vydanie dokladu o pobyte.
6. vydanie cudzineckého pasu
Vydanie cudzineckého pasu cudzincovi ...50 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 50 € – 25 € = 25 €
Počet vydaných cudzineckých pasov za rok 2024 – 155 ks (za 9 mesiacov)
Počet vydaných cudzineckých pasov za rok 2023 – 112 ks
Počet vydaných cudzineckých pasov za rok 2022 – 106 ks
Počet vydaných cudzineckých pasov za rok 2021 – 61 ks
Priemerný počet vydaných cudzineckých pasov za jeden kalendárny rok je cca 121 ks.
121 ks x 50 = 6 050 (výška poplatkov v prípade, ak by boli všetky cudzinecké pasy vydané na základe žiadosti podanej osobne)
121 ks x 25 € = 3 025 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
121 ks x 25 = 3 025 (výška poplatkov v prípade, ak by boli všetky cudzinecké pasy vydané na základe žiadosti podanej elektronicky)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s TP na 5 rokov požiada o trvalý pobyt na neobmedzený čas v ktorom roku.
18
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 3 025 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
3 025 € : 4 = 756,25 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
7. vydanie dokladu o pobyte
Vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 30 dní ...10 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 10 €5 € = 5 €
Pri výpočtoch v rámci tejto životnej situácie sme vychádzali z počtu dokladov o pobyte vydaných cudzincom (štátnych príslušníkov tretích krajín s prechodným pobytom aj trvalým pobytom + občanov Únie) za posledných 5 rokov:
2019 – 57 000 ks dokladov
2020 – 53 000 ks dokladov
2021 – 64 000 ks dokladov
2022 – 70 000 ks dokladov
2023 – 76 000 ks dokladov
Spolu 320 000 ks dokladov : 5 rokov = 64 000 ks dokladov vydaných priemerne za kalendárny rok.
64 000 ks x 10 = 640 000 (výška poplatkov v prípade, ak by boli všetky doklady o pobyte vydané na základe žiadostí podaných osobne)
64 000 ks x 5 = 320 000 (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
64 000 ks x 5 = 320 000 (výška poplatkov v prípade, ak by boli všetky doklady o pobyte vydané na základe žiadosti podanej elektronicky)
320 000 € : 4 = 80 000 € / ročne – suma o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu
Spočítaním všetkých konečných súm (uvedených vyššie) vypočítaných na každú životnú situáciu za rok sme dospeli ku konečnej sume, o ktorú bude znížený príjem do rozpočtu verejnej správy za 1 kalendárny rok:
578 737,50
347650
4018,75
185 162,50
31,25
875
49687,5
756,25
80000
1 246 918,75 - zaokrúhlene 1 246 919
19
Upozorňujeme, že v prípade vyššie uvedených výpočtov ide o hrubý odhad, nakoľko nevieme do budúcnosti predvídať trend udeľovania / obnovovania pobytov cudzincom, registrácie občanov Únie v Slovenskej republike, ako ani vydávania dokladov o pobyte, resp. cudzineckých pasov. Zároveň nedokážeme posúdiť, koľko cudzincov bude využívať elektronické služby na riešenie vyššie uvedených životných situácií. Výpočty boli nastavené na situáciu, kedy by dotknutí všetci cudzinci využívali elektronické služby.
2. Vydávanie dokladov o pobyte v podobe ID karty príjemcom dočasného útočiska a ich doručením na zadanú adresu
Pri výpočte navýšenia príjmov do štátneho rozpočtu v súvislosti s navrhovanou novelou zákona o pobyte cudzincov, ktorá je spojená s vydávaním dokladov o pobyte v podobe ID karty príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny a ich doručením na zadanú adresu sme vychádzali z celkového počtu platných tolerovaných pobytov cudzincov na území SR s účelom dočasné útočisko ku dňu 13. októbra 2024, ďalej z predpokladaného ročného nárastu ďalších príjemcov dočasného útočiska na území Slovenskej republiky (rozpočítané na nasledovné roky 2025 2027) a zo súčasne platných sadzieb správneho poplatku za vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu príjemcov dočasného útočiska.
V položke 24 písm. f) sadzobníka správnych poplatkov (príloha zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch) je v časti týkajúcej sa vydávania dokladov o pobyte uvedená hodnota správneho poplatku za:
- vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 30 dní 10 eur,
- vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 2 pracovných dní 39 eur.
V návrhu zákona sa počíta s vydaním dokladu o pobyte v podobe ID karty všetkým príjemcom dočasného útočiska občanom z Ukrajiny, ktorí by sa podľa štatistických údajov ku dňu 13. októbra 2024 mali nachádzať na území Slovenskej republiky, čo je spolu 127 607 osôb (ide o počet všetkých platných tolerovaných pobytov cudzincov na území SR s účelom dočasné útočisko). Predpokladá sa, že v prípade vydávania dokladov o pobyte v podobe ID kariet bude výber správnych poplatkov znamenať príjem do rozpočtu verejnej správy v roku 2025 a počas alikvótnej časti roka 2026. Vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska je časovo ohraničené rozhodnutím Európskej Komisie o poskytovaní dočasného útočiska dňa 3. júla 2024 bolo v úradnom vestníku EU zverejnené Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2024/1836 z 25. júna 2024, ktorým sa predlžuje dočasná ochrana zavedená vykonávacím rozhodnutím (EÚ) 2022/382. V článku 1 sa uvádza, že dočasná ochrana poskytovaná osobám vysídleným z Ukrajiny uvedená v článku 2 vykonávacieho rozhodnutia (EÚ) 2022/382 a predĺžená vykonávacím rozhodnutím (EÚ) 2023/2409 sa predlžuje o ďalšie obdobie jedného roka do 4. marca 2026. V súčasnosti nemáme vedomosť o budúcich zámeroch Európskej Komisie ohľadom prípadného ďalšieho predlžovania dočasného útočiska. Predpokladá sa, že po uplynutí tohto obdobia sa dočasné útočisko nebude ďalej predlžovať naopak sa predpokladá, že príjemcovia dočasného útočiska by mali prejsť na systém národných povolení na pobyt. To znamená, že v roku 2026 by pravdepodobne malo dôjsť k hromadnému prechodu príjemcov dočasného útočiska občanov z Ukrajiny (v prípade ich záujmu) na niektorý z druhov pobytu na území Slovenskej republiky, na ktorý budú spĺňať podmienky. Túto situáciu bude nevyhnutné riešiť zmenou legislatívy, a to najmä novelizáciou zákona o pobyte cudzincov. Súčasťou legislatívneho návrhu bude aj Analýza vplyvov na rozpočet verejnej správy, na zamestnanosť vo verejnej správe a financovanie návrhu, kde bude vyčíslený príjem do rozpočtu na základe vybraných správnych
20
poplatkov za udelenie národného povolenia na pobyt na území Slovenskej republiky. Na základe uvedeného preto v tejto analýze vyčíslujeme len príjem do rozpočtu verejnej správy na rok 2025 a alikvótnu časť roka 2026 (keďže dočasné útočisko bolo predĺžené len do 4. marca 2026).
Čo sa týka samotných správnych poplatkov, predpokladá sa, že na niekoľko výnimiek bude mať väčšina príjemcov dočasného útočiska záujem o vydanie dokladu o pobyte v časovom limite do 30 dní, keďže ide o nižší správny poplatok v hodnote 10 eur na rozdiel od vydania dokladu o pobyte do 2 pracovných dní – 39 eur.
Rok 2025: 127 607 osôb x 10 eur = 1 276 070 eur.
V tomto prípade je potrebné upozorniť na skutočnosť, že vyššie uvedená suma bola vypočítaná ako ideálne číslo za predpokladu, že všetky osoby s platným tolerovaným pobytom na území SR s účelom dočasné útočisko (občania z Ukrajiny) požiadajú o doklad o pobyte ID kartu. Je potrebné počítať aj s variantom, že určité percento týchto osôb sa nenachádza na území Slovenskej republiky, resp. nepožiadajú o ID kartu. Z uvedeného vyplýva, že predpokladaná suma príjmu do rozpočtu môže byť aj výrazne nižšia.
Rok 2026: 5410 osôb x 10 eur = 54 100 eur / za dva mesiace roka 2026
K uvedenej sume sme dospeli prepočítaním priemerného mesačného prílevu občanov Ukrajiny žiadajúcich o dočasné útočisko, čo je približne 2705 osôb/mesiac v roku 2024 výpočet bol vykonaný na základe počtu žiadostí o dočasné útočisko v mesiacoch január september 2024.
21
Tabuľka č. 3
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2025
2026
2027
2028
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
0
0
0
Nedaňové príjmy (200)1
1276070
54100
0
0
z toho správne poplatky (221 004)
1276070
54100
0
0
Granty a transfery (300)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
0
0
0
0
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
0
0
0
0
Vplyv na príjmy verejnej správy celkom
1276070
54100
0
0
22
1 – príjmy rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Príjmy (v eurách)
2025
2026
2027
2028
poznámka
Daňové príjmy (100)1
0
0
0
0
Nedaňové príjmy (200)1
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
z toho správne poplatky (221 004)
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
Granty a transfery (300)1
0
0
0
0
Príjmy z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (400)
0
0
0
0
Prijaté úvery, pôžičky a návratné finančné výpomoci (500)
0
0
0
0
Vplyv na príjmy verejnej správy celkom
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
- 1 246 919
23
Tabuľka č. 4/A
2 – výdavky rozpísať až do položiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Výdavky (v eurách)
r
r + 1
r + 2
r + 3
poznámka
Bežné výdavky (600)
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
0
0
0
0
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
0
0
0
0
Tovary a služby (630)2
0
0
0
0
Bežné transfery (640)2
0
0
0
0
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
0
0
0
0
Kapitálové výdavky (700)
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
0
0
0
0
Kapitálové transfery (720)2
0
0
0
0
Výdavky z transakcií s finančnými aktívami a finančnými pasívami (800)
Vplyv na výdavky verejnej správy celkom
0
0
0
0
24
Tabuľka č. 4/B
2 – výdavky rozpísať až do podpoložiek platnej ekonomickej klasifikácie
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt.
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy
Vplyvy (v metodike ESA 2010)
r
r + 1
r + 2
r + 3
poznámka
Kapitálové príjmy (230)
Bežné výdavky (600)
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
Tovary a služby (630)2
Bežné transfery (640)2
Splácanie úrokov a ostatné platby súvisiace s úverom, pôžičkou, návratnou finančnou výpomocou a finančným prenájmom (650)2
Kapitálové výdavky (700)
Obstarávanie kapitálových aktív (710)2
Kapitálové transfery (720)2
Vplyv na limit verejných výdavkov subjektu verejnej správy celkom
0
0
0
0
25
Tabuľka č. 5
Vplyv na rozpočet verejnej správy
Zamestnanosť
r
r + 1
r + 2
r + 3
poznámka
Počet zamestnancov celkom
z toho vplyv na ŠR
Priemerný mzdový výdavok (v eurách)
z toho vplyv na ŠR
Osobné výdavky celkom (v eurách)
0
0
0
0
Mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania (610)
z toho vplyv na ŠR
Poistné a príspevok do poisťovní (620)
z toho vplyv na ŠR
Poznámka:
Ak sa vplyv týka viacerých subjektov verejnej správy, vypĺňa sa samostatná tabuľka za každý subjekt. Ak sa týka rôznych skupín zamestnancov, je potrebné počty, mzdy a poistné rozpísať samostatne podľa spôsobu odmeňovania (napr. policajti, colníci ...).
Priemerný mzdový výdavok je tvorený podielom mzdových výdavkov na jedného zamestnanca na jeden kalendárny mesiac bežného roka.
Kategórie 610 a 620 sú z tejto prílohy prenášané do príslušných kategórií prílohy „výdavky“.
26
2.2.5. Výpočet vplyvov na dlhodobú udržateľnosť verejných financií
Uveďte model, ktorý bol použitý na stanovenie vplyvov na príjmy a výdavky v dlhodobom horizonte, ako aj predpoklady, z ktorých ste vychádzali a boli v modeli zahrnuté. Popíšte použitý model spolu s jeho modifikáciami, ak boli pri výpočte vykonané.
Tabuľka č. 6
Vplyv na verejné financie
Dlhodobá udržateľnosť
d
d + 10
d + 20
d + 30
d + 40
Poznámka
Vplyv na výdavky v p. b. HDP
Vplyv na príjmy v p. b. HDP
Vplyv na bilanciu v p. b. HDP
Poznámka:
Písmeno „d“ označuje prvý rok nasledujúcej dekády.
Tabuľka sa vypĺňa pre každé opatrenie samostatne. V prípade zavádzania viacerých opatrení sa vyplní aj tabuľka obsahujúca aj kumulatívny efekt zavedenia všetkých opatrení súčasne.“
27
Analýza sociálnych vplyvov
Vplyvy na hospodárenie domácností, prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám, sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rovnosť žien a mužov a vplyvy na zamestnanosť
(Ak v niektorej z hodnotených oblastí sociálnych vplyvov (bodov 4.1 4.4) nebol identifikovaný vplyv, uveďte v príslušnom riadku analýzy poznámku „Bez vplyvu.“.)
4.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na hospodárenie domácností a špecifikujte ovplyvnené skupiny domácností, ktoré budú pozitívne/negatívne ovplyvnené.
Vedie návrh k zvýšeniu alebo zníženiu príjmov alebo výdavkov domácností?
Ktoré skupiny domácností/obyvateľstva sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
Sú medzi potenciálne ovplyvnenými skupinami skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
(V prípade vyššieho počtu hodnotených opatrení doplňte podľa potreby do tabuľky pred bod 4.2 ďalšie sekcie - 4.1.1 Pozitívny vplyv/4.1.2 Negatívny vplyv).
a)
4.1.1 Pozitívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Elektronizácia procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy. V praxi ide o elektronizáciu procesov týkajúcich sa vybavovania nasledovných životných situácií cudzincov: žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registrácia pobytu občana Európskej únie, žiadosť o vydanie dokladu o pobyte a žiadosť o cudzinecký pas.
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Cudzinci s prechodným pobytom na účel podnikania: 46 299
Cudzinci s prechodným pobytom na účel zamestnania: 27 812
Cudzinci s prechodným pobytom na účel osobitnej činnosti: 643
Cudzinci s prechodným pobytom na účel zlúčenia rodiny k: 14 813
Cudzinci s prechodným pobytom na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl: 5
Cudzinci s udelenou modrou kartou: 70
Cudzinci s trvalým pobytom na 5 rokov: 3 975
Cudzinci s vydaným cudzineckým pasom za rok 2024: 155 ks (za 9 mesiacov)
Cudzinci žiadajúci o vydanie dokladu o pobyte (tu sú zahrnutí aj občania Únie): cca 64 000 vydaných dokladov o pobyte ročne
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
d)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
e)
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
Pozitívny vplyv na rast príjmov bol identifikovaný v prípade elektronizácie procesov evidencie cudzincov, nakoľko (vychádzajúc z ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch ) v prípade využívania elektronických služieb cudzincami bude dochádzať k znižovaniu správnych poplatkov za vybavovanie ich žiadostí o 50% z poplatku určeného podľa sadzobníka (najviac však o 50 eur), čo znamená, že pre cudzincov pôjde o zníženie výdavkov na zaplatenie príslušných správnych poplatkov, a teda zároveň o zvýšenie ich príjmov.
V prípade podania elektronickej žiadosti o prechodný pobyt (PP) na účel:
1. podnikania: 200 € – 50 € = 150 € - t. j. úspora 50 €/osoba
2. zamestnania: 140 €50 € = 90 € - t. j. úspora 50 €/osoba
3. osobitnej činnosti: 50 € – 25 € = 25 € - t. j. úspora 50 €/osoba
4. zlúčenia rodiny: 100 € – 50 € = 50 €
5. plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl: 50 € – 25 € = 25 € - t. j. úspora 50 €/osoba
V prípade podania elektronickej žiadosti na obnovenie modrej karty
Európskej únie: 140 € – 50 € = 90 € - t. j. úspora 50 €/osoba
V prípade podania elektronickej žiadosti o udelenie trvalého pobytu: 250 € – 50 € = 200 € - t. j. úspora 50 €/osoba
28
V prípade registrácie pobytu občana Európskej únie sa správny poplatok vyberá len za vydanie dokladu o pobyte. V prípade podania elektronickej žiadosti o vydanie dokladu o pobyte: 10 € – 5 € = 5 € - t. j. úspora 5 €/osoba
V prípade podania elektronickej žiadosti o vydanie cudzineckého pasu: 50 € – 25 € = 25 € - t. j. úspora 25 €/osoba
V prípade podania elektronickej žiadosti o vydanie dokladu o pobyte: 10 € – 5 € = 5 € - t. j. úspora 5 €/osoba
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
g)
4.1.1.1 Z toho pozitívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte pozitívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. znižovanie miery rizika chudoby, priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
j)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
a)
4.1.2 Negatívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny v jednotnom formáte podľa Nariadenia Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov, t. j. v podobe ID karty. Tento formát nahradí v súčasnosti vydávaný doklad „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky“ v papierovej forme, ktoré však nespĺňa požiadavky stanovené uvedeným nariadením.
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
Príjemcovia dočasného útočiska – občania z Ukrajiny na území SR – predpokladá sa, že pôjde o cca 127 607 osôb v roku 2025 a cca 5410 osôb v roku 2026 (len prvé 2 mesiace, nakoľko podľa rozhodnutia EK bolo dočasné útočisko predĺžené len do 4. marca 2026)
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
d)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
e)
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
Príjemcovia dočasného útočiska – občania z Ukrajiny na území SR
V položke 24 písm. f) sadzobníka správnych poplatkov (príloha zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch) je v časti týkajúcej sa vydávania dokladov o pobyte uvedená hodnota správneho poplatku za:
- vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 30 dní ....10 eur,
29
- vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 2 pracovných dní 39 eur.
V návrhu zákona sa počíta s vydaním dokladu o pobyte v podobe ID karty všetkým príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny, ktorí by sa podľa štatistických údajov ku dňu 13. októbra 2024 mali nachádzať na území Slovenskej republiky, čo je spolu 127 607 osôb (ide o počet všetkých platných tolerovaných pobytov cudzincov na území SR s účelom dočasné útočisko).
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
g)
4.1.2.1 Z toho negatívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte negatívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. zvyšovanie miery rizika chudoby, priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
j)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
30
4.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám u jednotlivých ovplyvnených skupín obyvateľstva a vplyv na sociálnu inklúziu.
Má návrh vplyv na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám?
Popíšte hodnotené opatrenie, špecifikujte ovplyvnené skupiny obyvateľstva a charakter zmeny v prístupnosti s ohľadom na dostupnosť finančnú, geografickú, kvalitu, organizovanie a pod. Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
a)
Rozumie sa najmä na prístup k:
-sociálnej ochrane, sociálno-právnej ochrane, sociálnym službám (vrátane služieb starostlivosti o deti, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím),
-kvalitnej práci, ochrane zdravia, dôstojnosti a bezpečnosti pri práci pre zamestnancov a existujúcim zamestnaneckým právam,
-pomoci pri úhrade výdavkov súvisiacich so zdravotným postihnutím,
-zamestnaniu, na trh práce (napr. uľahčenie zosúladenia rodinných a pracovných povinností, služby zamestnanosti), k školeniam, odbornému vzdelávaniu a príprave na trh práce,
-zdravotnej starostlivosti vrátane cenovo dostupných pomôcok pre občanov so zdravotným postihnutím,
-k formálnemu i neformálnemu vzdelávaniu a celoživotnému vzdelávaniu,
-bývaniu a súvisiacim základným komunálnym službám,
-doprave,
-ďalším službám najmä službám všeobecného záujmu a tovarom,
-spravodlivosti, právnej ochrane, právnym službám,
-informáciám,
-k iným právam (napr. politickým).
1. Elektronizácia procesov ECU v rámci pobytovej agendy, elektronizácie žiadostí o vydanie dokladu o pobyte a ďalších elektronických služieb určených pre cudzincov na území Slovenskej republiky sa dosiahne urýchlenie a zjednodušenie vybavovania vybraných životných situácií cudzincov.
2. Vydávaním dokladu o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny vo forme ID karty a jeho doručením na adresu na území Slovenskej republiky sa prispieva k znižovaniu nadmernej administratívnej záťaže na strane správnych orgánov, ako aj príjemcov dočasného útočiska, nakoľko zasielaním dokladov na adresu sa ušetrí čas a osobná návšteva cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície PZ. Tento doklad má vyššiu úroveň ochrany a najmä uľahčí odídencom voľne cestovať v rámci Európskej únie.
b)
návrh významný vplyv na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva alebo skupín v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
Špecifikujte ovplyvnené skupiny v riziku chudoby a sociálneho vylúčenia a popíšte vplyv na ne. Je tento vplyv väčší ako vplyv na iné skupiny či subjekty? Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
c)
Zraniteľné skupiny alebo skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia sú napr.:
-domácnosti s nízkym príjmom (napr. žijúce iba zo sociálnych príjmov, alebo z príjmov pod hranicou rizika chudoby, alebo s príjmom pod životným minimom, alebo patriace medzi 25% domácností s najnižším príjmom),
-nezamestnaní, najmä dlhodobo nezamestnaní, mladí nezamestnaní a nezamestnaní nad 50 rokov,
-deti (0 – 17),
-mladí ľudia (18 – 25 rokov),
-starší ľudia, napr. ľudia vo veku nad 65 rokov alebo dôchodcovia,
-ľudia so zdravotným postihnutím,
-marginalizované rómske komunity
-domácnosti s 3 a viac deťmi,
-jednorodičovské domácnosti s deťmi (neúplné rodiny, ktoré tvoria najmä osamelé matky s deťmi),
-príslušníci tretích krajín, azylanti, žiadatelia o azyl,
-iné zraniteľné skupiny, ako napr. bezdomovci, ľudia opúšťajúci detské domovy alebo iné inštitucionálne zariadenia
Bez vplyvu
31
4.3 Identifikujte a popíšte vplyv na rovnosť príležitostí.
Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rovnosť žien a mužov.
a)
4.3.1 Dodržuje návrh povinnosť rovnakého zaobchádzania so skupinami alebo jednotlivcami na základe pohlavia, rasy, etnicity, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie alebo iného statusu? Mohol by viesť k nepriamej diskriminácii niektorých skupín obyvateľstva? Ak áno, ktoré skupiny sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
b)
Áno, dodržuje.
c)
4.3.2 Môže návrh viesť k zväčšovaniu nerovností medzi ženami a mužmi? Podporuje návrh rovnosť príležitostí? Má návrh odlišný vplyv na ženy a mužov? Popíšte vplyvy.
d)
Popíšte riziká návrhu, ktoré môžu viesť k zväčšovaniu nerovností:
Bez vplyvu
e)
Popíšte pozitívne vplyvy návrhu na dosahovanie rovnosti žien a mužov, rovnosti príležitostí žien a mužov, prípadne vplyvy na ženy a mužov, ak sú odlišné:
Bez vplyvu
f)
návrh významné vplyvy na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva? Ak áno, aké? Akým spôsobom? Zraniteľnou skupinou obyvateľstva sa rozumejú najmä ženy ohrozené viacnásobnou diskrimináciou, tehotné matky, seniorky, ženy patriace do marginalizovaných skupín obyvateľstva, migrantky, ženy a dievčatá so zdravotným postihnutím, obete násilia a pod.
Bez vplyvu
g)
Pri identifikovaní vplyvov na rovnosť žien a mužov treba vziať do úvahy existujúce rozdiely medzi ženami a mužmi, ktoré relevantné k danej politike. Podpora rovnosti žien a mužov nespočíva len v odstraňovaní obmedzení a bariér pre plnohodnotnú účasť na ekonomickom, politickom a sociálnom živote spoločnosti ako aj rodinnom živote, ale taktiež v podpore rovnosti medzi nimi.
V ktorých oblastiach podpory rovnosti žien a mužov návrh odstraňuje prekážky a/alebo podporuje rovnosť žien a mužov? Medzi oblasti podpory rovnosti žien a mužov okrem iného patria:
-podpora slobodného výberu povolania a ekonomickej činnosti
-podpora vyrovnávania ekonomickej nezávislosti,
-zosúladenie pracovného, súkromného a rodinného života,
-podpora rovnosti príležitostí pri participácii na rozhodovaní,
-boj proti domácemu násiliu, násiliu na ženách a obchodovaniu s ľuďmi,
-podpora vnímania osobnej starostlivosti o dieťa za rovnocennú s ekonomickou činnosťou a podpora neviditeľnej práce v domácnosti ako takej,
-rešpektovanie osobných preferencií pri výbere povolania a zosúlaďovania pracovného a rodinného života.
Bez vplyvu
32
4.4 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na zamestnanosť a na trh práce.
V prípade kladnej odpovede pripojte odôvodnenie v súlade s Metodickým postupom pre analýzu sociálnych vplyvov.
a)
Uľahčuje návrh vznik nových pracovných miest? Ak áno, ako? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu.
b)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, pre aké skupiny zamestnancov, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod.
Bez vplyvu.
c)
Vedie návrh k zániku pracovných miest? Ak áno, ako a akých? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu
d)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod. Identifikujte možné dôsledky, skupiny zamestnancov, ktoré budú viac ovplyvnené a rozsah vplyvu.
Bez vplyvu.
e)
Ovplyvňuje návrh dopyt po práci? Ak áno, ako?
f)
Dopyt po práci závisí na jednej strane na produkcii tovarov a služieb v ekonomike a na druhej strane na cene práce.
Bez vplyvu.
g)
Má návrh dosah na fungovanie trhu práce? Ak áno, aký?
h)
Týka sa makroekonomických dosahov ako je napr. participácia na trhu práce, dlhodobá nezamestnanosť, regionálne rozdiely v mierach zamestnanosti. Ponuka práce môže byť ovplyvnená rôznymi premennými napr. úrovňou miezd, inštitucionálnym nastavením (napr. zosúladenie pracovného a súkromného života alebo uľahčovanie rôznych foriem mobility).
Bez vplyvu.
i)
Má návrh špecifické negatívne dôsledky pre isté skupiny profesií, skupín zamestnancov či živnostníkov? Ak áno, aké a pre ktoré skupiny?
j)
Návrh môže ohrozovať napr. pracovníkov istých profesií favorizovaním špecifických aktivít či technológií.
Bez vplyvu.
k)
Ovplyvňuje návrh špecifické vekové skupiny zamestnancov? Ak áno, aké? Akým spôsobom?
l)
Identifikujte, či návrh môže ovplyvniť rozhodnutia zamestnancov alebo zamestnávateľov a môže byť zdrojom neskoršieho vstupu na trh práce alebo predčasného odchodu z trhu práce jednotlivcov.
Bez vplyvu.
33
Analýza vplyvov na informatizáciu spoločnosti
Budovanie základných pilierov informatizácie
Biznis vrstva
A – nová služba
B – zmena služby C-zvýšené používanie služby
Kód koncovej služby
Názov koncovej služby
Úroveň elektronizácie – pre C odhad počtu podaní
6.1. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúcich koncových služieb verejnej správy ,vytvorenie nových služieb pre občana alebo podnikateľa alebo má vplyv na zvýšené používanie existujúcich služieb?
A
ks_350934
ks_350933
ks_350925
ks_350923
Registrovanie pobytu
Podávanie žiadosti o vydanie dokladu
Podávanie žiadosti o obnovenie pobytu
Podávanie žiadosti o udelenie pobytu
Aplikačná a technologická vrstva
A – nový systém
B – zmena systému
Kód systému
Názov systému
Vo vládnom cloude – áno / nie
6.2. Predpokladá predložený návrh zmenu existujúceho alebo vytvorenie nového informačného systému verejnej správy? Predpokladá správca umiestnenie informačného systému vo vládnom cloude?
B
ECU
nie
Financovanie procesu informatizácie
Rezortná úroveň
Nadrezortná úroveň
A - z prostriedkov EÚ B - z ďalších zdrojov financovania
6.3. Vyžaduje si proces informatizácie finančné investície?
(Uveďte príslušnú úroveň financovania a kvantifikáciu finančných výdavkov uveďte v analýze vplyvov na rozpočet
áno
A – Plán obnovy a odolnosti
34
verejnej správy.)
Zjednodušenie prístupu ku konaniu a odstraňovanie byrokracie
Elektronické konanie
6.4.1. Predpokladá predložený návrh vedenie konania o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb?
Áno
Nie
(Uveďte, o aké konanie ide.)
- ide o konanie v zmysle zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov
6.4.2. Je dané konanie možné v celku vykonať elektronicky?
Áno
Nie
(Ak sú niektoré úkony v konaní, alebo celé konanie viazané na listinnú podobu komunikácie, uveďte o aké ide a z akého dôvodu.)
- osoby budú musieť v určitej fáze konania odovzdať biometrické údaje na oddelení cudzineckej polície PZ
6.4.3. Je úprava konania kompatibilná s inštitútmi zákona o e-Governmente a je na dané konanie zákon o e-Governmente možné použiť?
Áno
Nie
(Ak úprava konania je odlišná od úpravy v zákone o e-Governmente alebo ak je použitie zákona o e-Governmente vylúčené, uveďte čoho sa to týka a z akého dôvodu.)
Zásada „jedenkrát a dosť“
6.5.1. Predpokladá predložený návrh predkladanie dokumentov, informácií alebo preukazovanie skutočností (ďalej len „údaje“) orgánu, ktorý konanie vedie?
Áno
Nie
(Uveďte, o aké údaje ide a v akom konaní.)
- podporné doklady predkladá v konaní o udelenie/obnovenie pobytu +
6.5.2. Predpokladá predložený návrh, aby sa predkladali údaje, ktoré sa nachádzajú v zákonom ustanovenej evidencii vedenej orgánom, ktorý konanie vedie alebo iným orgánom?
Áno
Nie
(Uveďte, o akú evidenciu ide.)
ECU
6.5.3. Budú údaje poskytované režimom podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov alebo iným obdobným spôsobom, ktorý zabezpečí, aby si údaje orgán, ktorý konanie vedie, získaval z úradnej moci a nemuseli mu byť predkladané subjektom súkromného práva, navrhovateľom, žiadateľom, účastníkom konania (ďalej len „účastník konania“)?
Áno
Nie
(Uveďte, akým spôsobom budú údaje v konaní predkladané/preukazované. Ak sa vyžaduje predloženie účastníkom konania, uveďte dôvod.)
6.5.4. Ak si orgán, ktorý konanie vedie, údaje nebude získavať z úradnej moci ale mu budú predkladané účastníkom konania, je v návrhu upravené prechodné obdobie,
Áno
Nie
(Uveďte, akým spôsobom budú údaje v konaní predkladané/preukazované v budúcnosti. Ak sa vyžaduje predloženie účastníkom konania, uveďte dôvod.)
35
po ktorého uplynutí si údaje orgán, ktorý konanie vedie, bude získavať z úradnej moci?
Výmena údajov medzi orgánmi verejnej moci
6.6.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov?
Áno
Nie
(Uveďte, aká nová evidencia údajov sa zriaďuje, resp. akú evidenciu údajov návrh upravuje.)
- upravuje systém ECU
6.6.2. Umožňuje predložený návrh poskytovanie údajov z evidencie iným orgánom verejnej moci, resp. iným osobám na plnenie ich zákonom ustanovených úloh bez obmedzenia subjektu (teda vo všetkých prípadoch, kedy tieto údaje na plnenie zákonom ustanovených úloh potrebujú)?
Áno
Nie
(Uveďte, ktorým orgánom verejnej moci, resp. iným osobám nie je možné údaje z evidencie poskytnúť, aj ak ich na plnenie zákonných úloh potrebujú a z akého dôvodu.)
- rôznym orgánom štátnej správy a verejnej správy § 76 ods. 3 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov:
(3) Ministerstvo vnútra a policajný útvar poskytujú informácie a osobné údaje z evidencií vedených podľa odseku 1
a) prokuratúre, súdom, Slovenskej informačnej službe, Vojenskému spravodajstvu, Vojenskej polícii, Zboru väzenskej a justičnej stráže, colnej správe, Ministerstvu spravodlivosti Slovenskej republiky, ministerstvu zahraničných vecí, Národnému bezpečnostnému úradu a obecnej polícii v rozsahu ich pôsobnosti podľa osobitného predpisu,75)
b) iným štátnym orgánom, ako sú uvedené v písmene a), a obciam, ak je to potrebné na plnenie ich úloh,
c) iným právnickým osobám, ktoré plnia úlohy štátu alebo vykonávajú zdravotné poistenie, nemocenské poistenie, dôchodkové zabezpečenie alebo plnia úlohy na úseku zamestnanosti v rozsahu ich pôsobnosti podľa osobitného predpisu
6.6.3. Je zabezpečené poskytovanie údajov z evidencie elektronicky a automatizovaným spôsobom?
Áno
(Uveďte, akým spôsobom je zabezpečené poskytovanie údajov z evidencie pre iné subjekty na plnenie ich zákonných úloh. Ak
36
Nie
sa na poskytovanie údajov nepoužíva modul procesnej integrácie a integrácie údajov, uveďte dôvod. Ak je elektronické alebo automatizované poskytovanie vylúčené, uveďte dôvod.)
6.6.4. Je na poskytovanie údajov z evidencie využitý režim podľa zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov?
Áno
Nie
(Uveďte, ako je na zákonnej úrovni inštitucionalizované elektronické a automatizované poskytovanie údajov z evidencie, akým režimom sa riadi. Ak je použitie zákona č. 177/2018 Z.z. v znení neskorších predpisov vylúčené, uveďte dôvod.)
Referenčné údaje
6.7.1. Predpokladá predložený návrh zriadenie novej evidencie údajov alebo upravuje vedenie evidencie údajov, ktoré budú navrhnuté na zaradenie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
Áno
Nie
(Uveďte, aká nová evidencia údajov sa zriaďuje, resp. akú evidenciu údajov návrh upravuje a ktoré údaje z nej budú navrhnuté na zaradenie do zoznamu referenčných údajov. Ak sa neplánuje zaradenie žiadnych údajov, uveďte dôvod)
6.7.2. Kedy je plánované zaradenie údajov z evidencie do zoznamu referenčných údajov podľa § 51 zákona č. 305/2013 Z.z. o e-Governmente?
15.12.2024
(Uveďte, kedy sa plánuje zaradenie vyššie uvedených údajov do zoznamu referenčných údajov.)
37
Analýza vplyvov na podnikateľské prostredie
Názov materiálu: Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Predkladateľ: Vláda Slovenskej republiky
3.1 Náklady regulácie
3.1.1 Súhrnná tabuľka nákladov regulácie
Tabuľka č. 1: Zmeny nákladov (ročne) v prepočte na podnikateľské prostredie (PP), vyhodnotenie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov, náklady goldplatingu1 na podnikateľské prostredie.
Nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov podnikateľského prostredia, ktorá je povinnou prílohou tejto analýzy a nájdete ju na
webovom sídle MH SR
, (ďalej len
„Kalkulačka nákladov“):
TYP NÁKLADOV
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
A.Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality
0
0
B. Iné poplatky
0
2 546 445
C. Sankcie a pokuty
0
0
D. Nepriame finančné náklady
0
0
E. Administratívne náklady
0
0
Spolu = A+B+C+D+E
0
2 546 445
Harmonizácia práva EÚ
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
F. Úplná harmonizácia práva EÚ(okrem daní, odvodov, ciel a poplatkov, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality)
0
0
G. Goldplating
0
0
VÝPOČET PRAVIDLA 1in2out:
IN
OUT
H. Náklady okrem výnimiek = B+D+E-F
0
2 546 445
1 Definícia goldplatingu je uvedená v bode 4 časti III. jednotnej metodiky.
38
3.1.2 Výpočty vplyvov jednotlivých regulácií na zmeny v nákladoch podnikateľov
Tabuľka č. 2: Výpočet vplyvov jednotlivých regulácií (nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov):
P.č.
Zrozumiteľný a stručný opis regulácie (dôvod zvýšenia/zníženia nákladov na PP a dôvod ponechania nákladov na PP, ktoré sú goldplatngom)
Číslo normy(zákona, vyhlášky a pod.)
Lokalizácia(§, ods., čl.,...)
Pôvod regulácie: SK/EÚ úplná harm./
Goldplating
Účinnosť regulácie
Kategória dotk. subjektov
Počet
dotk. subjektov spolu
Vplyv na 1 podnik. v €
Vplyv na kateg. dotk. subjekt. v €
Druh vplyvuIn (zvyšuje náklady) /
Out (znižuje náklady)
/ Nemení sa
1in
2out celkom
Goldplating celkom
1
Umožnenie elektronického podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu na účel podnikania + žiadosti o vydanie dokladu o pobyte a s tým spojené nižšie správne poplatky
Zákon č. 404/2011 Z. z.
§ 34 ods. 2, § 73 ods. 1 písm. c)
1.SK
31.12.24
všetky kategórie podnikov
46299
50
2 314 950
Out (znižuje náklady)
2 314 950
0
2
Umožnenie elektronického podania žiadosti o vydanie dokladu o pobyte a s tým spojené nižšie správne poplatky
Zákon č. 404/2011 Z. z.
§ 73 ods. 1 písm. c)
1.SK
31.12.24
všetky kategórie podnikov
46299
5
231 495
Out (znižuje náklady)
231 495
0
39
3.1.3 Doplňujúce informácie k spôsobu výpočtu vplyvov jednotlivých regulácií na zmenu
nákladov
Osobitne pri každej regulácii s vplyvom na PP zhodnotenom v tabuľke č. 2 uveďte doplňujúce informácie tak, aby mohol byť skontrolovaný spôsob a správnosť výpočtov. Uveďte najmä, ako ste vypočítali vplyvy a z akého zdroja ste čerpali početnosti (uveďte aj link na konkrétne štatistiky, ak dostupné na internete). Jednotlivé regulácie môžu mať jeden alebo viac typov nákladov (A. Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality, B. Iné poplatky, C. Sankcie, D. Nepriame finančné náklady, E. Administratívne náklady). Rozčleňte ich a vypočítajte v súlade s metodickým postupom.
Elektronizácia procesov ECU bude spojená s pozitívnym vplyvom na podnikateľské prostredie, a to v súvislosti s aplikáciou ustanovenia § 6 ods. 2 zákona č. 145/1995 Z. z. Zákon Národnej rady Slovenskej republiky o správnych poplatkoch ), kedy v prípade využívania elektronických služieb cudzincami bude dochádzať k znižovaniu správnych poplatkov za vybavovanie ich žiadostí o 50% z poplatku určeného podľa sadzobníka (najviac však o 50 eur). Pri výpočtoch vplyvu na rozpočet sme vychádzali zo štatistických údajov získaných z informačných systémov MV SR.
Výpočty sme rozdelili na nasledovné životné situácie v prípade cudzincov - podnikateľov.
Obnovenie prechodného pobytu (PP) na účel:
podnikania alebo podľa § 30 ods. 1 písm. a) zákona č. 404/2011 Z. z. ...200 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 200 €50 € = 150 €
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel podnikania k 30.9.2024: 46 299
Pri predpoklade, že všetky PP na účel podnikania budú obnovené na základe elektronickej žiadosti v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
46 299 x 200 = 9 259 800 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie podali žiadosť o obnovenie osobne)
46 299 x 50 = 2 314 950 (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
9 259 800 2 314 950 = 6 944 850 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o obnovenie)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na podnikanie si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. koľkí si vôbec neobnovia pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 2 314 950 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
2 314 950 : 4 = 578 737,50 / ročne suma, ktorú spolu ušetria cudzinci podnikatelia ročne na správnych poplatkoch v prípade podania elektronickej žiadosti o obnovenie pobytu na účel podnikania.
40
Vydanie dokladu o pobyte:
Vydanie dokladu o pobyte a jeho doručenie na adresu na území Slovenskej republiky službou zavedenou na tento účel do 30 dní ...10 €
V prípade podania elektronickej žiadosti: 10 € – 5 € = 5 €
Pri výpočtoch v rámci tejto životnej situácie sme vychádzali z celkového počtu cudzincov podnikateľov s prechodným pobytom na území Slovenskej republiky k 30.09.2024.
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel podnikania k 30.9.2024: 46 299
Pri predpoklade, že všetci cudzinci s PP podajú elektronické žiadosti o vydanie dokladu o pobyte v rozpätí rokov 2025 až 2028, bude výška vybraných správnych poplatkov:
46 299 x 10 = 462 990 (výška poplatkov v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie podali žiadosť vydanie dokladu o pobyte osobne)
46 299 x 5 € = 231 495 € (rozdiel, o ktorý by boli znížené poplatky pri elektronickej žiadosti)
462 990 231 495 = 231 495 (výška poplatkov, ktoré by boli vybrané v prípade, ak by všetci cudzinci s PP na podnikanie v niektorom z nasledujúcich 4 rokov podali elektronickú žiadosť o vydanie dokladu o pobyte)
Tento celkový výpočet sme rozdelili do 4 rokov, nakoľko nie je možné určiť, koľko cudzincov s PP na podnikanie si obnoví pobyt v ktorom roku z nasledujúcich 4 rokov a zároveň požiada o vydanie dokladu o pobyte. Taktiež nevieme predpokladať, koľko z týchto cudzincov prejde na iný druh pobytu, resp. koľkí si vôbec neobnovia pobyt.
Na základe uvedeného predpokladáme, že v rokoch 2025 2028 bude príjem do rozpočtu znížený celkovo o 231 495 €. Túto sumu sme rozdelili rovnakým pomerom na 4 roky:
231 495 : 4 = 57 873,75 / ročne suma, ktorú spolu ušetria cudzinci podnikatelia ročne na správnych poplatkoch v prípade podania elektronickej žiadosti o vydanie dokladu o pobyte.
Upozorňujeme, že v prípade všetkých vyššie uvedených výpočtov ide o hrubý odhad, nakoľko nevieme do budúcnosti predvídať trend obnovovania pobytov na účel podnikania v Slovenskej republike, ako ani vydávania dokladov o pobyte. Zároveň nedokážeme posúdiť, koľko cudzincov podnikateľov bude využívať elektronické služby na riešenie vyššie uvedených životných situácií. Výpočty boli nastavené na situáciu, kedy by všetci cudzinci dotknutí návrhom zákona využívali elektronické služby.
3.1.4 Odôvodnenie goldplatingu podľa bodu 4 časti III jednotnej metodiky a ďalšie
doplňujúce informácie2
Požadované informácie uveďte osobitne ku každému identifikovanému goldplatingu (ku každej hodnotenej regulácii s goldplatingom osobitne).
2 Informácie sa uvádzajú iba v prípade, ak sa predkladaným návrhom regulácie vykonáva transpozícia smernice a bol identifikovaný goldplating podľa tabuľky zhody alebo sa vykonáva implementácia nariadenia s goldplatingom. Informácie sa uvádzajú aj v prípade (ak nejde o transpozíciu smernice alebo implementáciu nariadenia EÚ), ak sa predloženým návrhom odstraňuje goldplating, ktorého pôvod je v skoršom zachovaní existujúcej právnej úpravy (existujúcich vnútroštátnych požiadaviek).
41
Uveďte odôvodnenie goldplatingu z hľadiska jeho nespochybniteľnej nevyhnutnosti. Odôvodnenie doložte dôkladným hodnotením prínosov a nákladov. Uveďte zvážené alternatívne riešenia..
Zároveň uveďte konkrétne informácie súvisiace s kategóriou goldplatingu podľa jednotnej metodiky, najmä: na aké subjekty sa nad rámec navrhuje rozšíriť pôsobnosť smernice a z akého dôvodu; aké požiadavky sa navyšujú a na aké subjekty nad rámec minimálnych požiadaviek smernice; aká menej prísnejšia výnimka alebo úprava vyplývajúca zo smernice nebola využitá a prečo; z akého dôvodu sa navrhujú prísnejšie sankčné režimy; z akého dôvodu sa navrhuje skoršia transpozícia; z akého dôvodu sa ponechávajú v platnosti existujúce prísnejšie vnútroštátne požiadavky.
Využitie goldplatingu pri transpozícii alebo implementácii legislatívy je v zásade nežiadúce, keďže takýto postup môže viesť k zníženiu konkurencieschopnosti domácich podnikov v porovnaní s podnikmi z krajín, kde právne predpisy nie natoľko prísne. Využitie goldplatingu predkladateľom je preto prípustné iba vo výnimočných prípadoch, riadne odôvodnených a vysvetlených v analýze vplyvov na podnikateľské prostredie z hľadiska jeho nevyhnutnosti, spoločenského významu, nákladov, prekonzultovaných s dotknutými podnikateľmi a posúdených Komisiou.
3.2 Vyhodnotenie konzultácií s podnikateľskými subjektmi pred predbežným pripomienkovým konaním
Uveďte formu konzultácií vrátane zdôvodnenia jej výberu a trvanie konzultácií, termíny stretnutí. Uveďte spôsob oslovenia dotknutých subjektov, zoznam konzultujúcich subjektov, tiež link na webovú stránku, na ktorej boli konzultácie zverejnené.
Uveďte hlavné body konzultácií a ich závery.
Uveďte zoznam predložených alternatívnych riešení problematiky od konzultujúcich subjektov, ako aj návrhy od konzultujúcich subjektov na zníženie nákladov regulácií na PP, ktoré neboli akceptované a dôvod neakceptovania.
Alternatívne namiesto vypĺňania bodu 3.2 môžete uviesť ako samostatnú prílohu tejto analýzy Záznam z konzultácií obsahujúci požadované informácie.
3.3 Vplyvy na konkurencieschopnosť a produktivitu
Dochádza k vytvoreniu resp. k zmene bariér na trhu?
Bude sa s niektorými podnikmi alebo produktmi zaobchádzať v porovnateľnej situácii rôzne (napr. špeciálne režimy pre mikro, malé a stredné podniky tzv. MSP)?
Ovplyvňuje zmena regulácie cezhraničné investície (príliv/odliv zahraničných investícií resp. uplatnenie slovenských podnikov na zahraničných trhoch)?
Ovplyvní dostupnosť základných zdrojov (financie, pracovná sila, suroviny, mechanizmy, energie atď.)?
Ovplyvňuje zmena regulácie inovácie, vedu a výskum?
Ak bol identifikovaný goldplating, prispieva k zníženiu konkurencieschopnosti a produktivity? Akým spôsobom?
42
Ako prispieva zmena regulácie k cieľu Slovenska mať najlepšie podnikateľské prostredie spomedzi susediacich krajín EÚ?
Konkurencieschopnosť:
Na základe uvedených odpovedí zaškrtnite a popíšte, či materiál konkurencieschopnosť:
zvyšuje nemení znižuje
Produktivita:
Aký má materiál vplyv na zmenu pomeru medzi produkciou podnikov a ich nákladmi?
Na základe uvedenej odpovede zaškrtnite a popíšte, či materiál produktivitu:
zvyšuje nemení znižuje
3.4 Iné vplyvy na podnikateľské prostredie
Ak materiál vplyvy na PP, ktoré nemožno zaradiť do predchádzajúcich častí, či pozitívne alebo negatívne, tu ich uveďte. Patria sem:
a)vplyvy súvisiace so žiadosťami o alebo prijímaním dotácií, fondov, štátnej pomoci a čerpaním iných obdobných foriem podpory zo strany štátu, keďže sprievodným javom uchádzania sa či získania benefitov, na ktoré nie je právny nárok priamo zo zákona, ale vzniká na základe prejavu vôle dotknutého subjektu;
b)regulované ceny podľa zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách;
c)iné vplyvy, ktoré predpokladá materiál, ale nemožno ich zaradiť do častí 3.1 a 3.3.,
d)iné vplyvy podľa písm. a) až c), ktoré sú goldplatingom.
43
Analýza vplyvov na služby verejnej správy pre občana
7.1 Identifikácia služby verejnej správy, ktorá je dotknutá návrhom
7.1.1 Predpokladá predložený návrh zmenu existujúcej služby verejnej správy alebo vytvorenie novej služby?
Zmena existujúcej služby (konkretizujte a popíšte)
Navrhovaná právna úprava týkajúca sa úkonov v rámci pobytovej agendy:
1. Elektronizácia procesov evidencie cudzincov (ECU) v rámci pobytovej agendy. V praxi ide o elektronizáciu procesov týkajúcich sa vybavovania nasledovných životných situácií cudzincov: žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registrácia pobytu občana Európskej únie, žiadosť o vydanie dokladu o pobyte a žiadosť o cudzinecký pas. V tomto prípade ide o zmenu existujúcej služby, ktorá sa v súčasnosti realizuje formou osobných návštev cudzincov na oddeleniach cudzineckej polície PZ (správne orgány), na elektronickú službu.
2. Vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny v jednotnom formáte podľa Nariadenia Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov, t. j. v podobe ID karty. Tento formát nahradí v súčasnosti vydávaný doklad „Potvrdenie o udelení/predĺžení tolerovaného pobytu na území Slovenskej republiky“ v papierovej forme, ktoré však nespĺňa požiadavky stanovené uvedeným nariadením.
3. Predkladanie potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke v prípade pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami. V súčasnosti je aplikačná prax nastavená tak, že všetci pozývatelia v prípade pozvaní cudzích štátnych príslušníkov za účelom podnikateľských aktivít prikladajú k žiadosti o overenie pozvania ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu výpis z účtu za posledné tri mesiace. Preukázanie trojmesačného výpisu z účtu (vo väčšine prípadov v rozsahu niekoľko stoviek strán) predstavuje nadmernú administratívnu záťaž pre policajné útvary kontrolujúce finančné zabezpečenie pobytu pozývaných osôb. Preto sa navrhuje v prípade pozývateľov - veľkých obchodných spoločností - namiesto výpisu z účtu predkladať potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke.
Nová služba (konkretizujte a popíšte)
7.1.2 Špecifikácia služby verejnej správy, ktorá je dotknutá návrhom
Názov služby
1. Elektronizácia procesov evidencie cudzincov (ECU).
2. Vydávanie dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny v podobe ID karty.
3. Predkladanie potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke v prípade pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami.
44
Platná právna úprava, na základe ktorej je služba poskytovaná (ak ide o zmenu existujúcej služby)
1. príslušné ustanovenia zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pobyte cudzincov“), napr. § 34 ods. 2, § 40 ods. 2, § 47 ods. 1, § 53 ods. 1, § 66 ods. 1, § 74 ods. 3
2. príslušné ustanovenia zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o azyle“), najmä § 31 ods. 1 a 10; § 36 ods. 9; § 54j
3. príslušné ustanovenia zákona o pobyte cudzincov, najmä § 19 ods. 7
Subjekt, ktorý je na základe platnej právnej úpravy oprávnený službu poskytovať
Policajné útvary príslušné konať vo veci pobytu cudzincov – oddelenia cudzineckej polície Policajného zboru
7.1.3 O aký vplyv na službu verejnej správy ide?
Priamy vplyv (popíšte)
1. v prípade elektronizácie procesov ECU:
- urýchlenie komunikácie medzi policajným útvarom – správnym orgánom konajúcim vo veciach pobytu a cudzincom, ktorý žiada o službu,
- zníženie administratívnej záťaže policajných útvarov konajúcich vo veci udelenia pobytu a vydávania dokladov cudzincom,
- zníženie administratívnej záťaže cudzincov,
- znižovanie rizika korupcie.
2. v prípade vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny v podobe ID karty:
- zosúladenie praxe v Slovenskej republike s európskou legislatívou,
- zabezpečenie vysokej úrovne bezpečnosti dokladov,
- uľahčenie kontroly a validácie povolení vo všetkých členských štátoch,
- uľahčenie využívania práva držiteľa ID karty voľne sa pohybovať na území členských štátov a v rámci schengenského priestoru.
3. v prípade predkladania potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke v prípade pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami:
- zníženie administratívnej záťaže policajných útvarov konajúcich vo veci overovania pozvaní cudzincov (vrátane finančného zabezpečenia ich pobytu).
Nepriamy vplyv (popíšte)
45
7.2 Vplyv služieb verejnej správy na občana
7.2.1 Náklady
Zníženie priamych finančných nákladov
Zvýšenie priamych finančných nákladov
1. v prípade vydávania dokladov o pobyte príjemcom dočasného útočiska – občanom z Ukrajiny v podobe ID karty bude táto služba spojená s vyberaním správneho poplatku, čo bude mať priamy dopad na finančné náklady príjemcov dočasného útočiska na území Slovenskej republiky. Tento poplatok bude 10 eur / 1 doklad v rámci štandardnej 30-dňovej lehoty. (v prípade zrýchlenej 2-dňovej lehoty bude tento poplatok v hodnote 39 eur/osoba)
Zníženie nepriamych finančných nákladov
Zvýšenie nepriamych finančných nákladov
7.2.2 Časový vplyv
Zvýšenie času vybavenia požiadavky (popíšte)
Zníženie času vybavenia požiadavky (popíšte)
1. v prípade elektronizácie procesov ECU:
- urýchlenie komunikácie medzi policajným útvarom – správnym orgánom konajúcim vo veciach pobytu a cudzincom, ktorý žiada o službu,
- zníženie administratívnej záťaže policajných útvarov konajúcich vo veci udelenia pobytu a vydávania dokladov cudzincom,
- zníženie administratívnej záťaže cudzincov.
2. v prípade predkladania potvrdenia o zostatku na účte vedenom v banke v prípade pozývateľov, ktorí sú právnickými osobami:
- zníženie administratívnej záťaže policajných útvarov konajúcich vo veci overovania pozvaní cudzincov.
7.2.3 Ktorá skupina občanov bude predloženým návrhom ovplyvnená?
Špecifikujte skupinu občanov, ktorá bude návrhom ovplyvnená (napr. držitelia vodičských oprávnení). Aká je veľkosť tejto skupiny?
46
1. cudzinci využívajúci služby elektronizácie procesov v prípade vybavovania nasledovných životných situácií cudzincov: žiadosť o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registrácia pobytu občana Európskej únie, žiadosť o vydanie dokladu o pobyte a žiadosť o cudzinecký pas. Predpokladom je prístup k elektronickým službám. K 30.9.2024 ide o nasledovné celkové počty cudzincov na území Slovenskej republiky:
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel podnikania: 46 299
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel zamestnania: 27 812
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel osobitnej činnosti: 643
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel zlúčenia rodiny k: 14 813
Počet cudzincov s prechodným pobytom na účel plnenia služobných povinností civilnými zložkami ozbrojených síl: 5
Počet modrých kariet: 70
Počet trvalých pobytov na 5 rokov: 3 975
Počet vydaných cudzineckých pasov za rok 2024: 155 ks (za 9 mesiacov)
Počet občanov Únie s registrovaným právom na pobyt: 29 943
2. príjemcovia dočasného útočiska – občania z Ukrajiny – predpokladá sa, že pôjde o cca 127 607 osôb v roku 2025 a cca 5410 osôb v roku 2026 (len prvé 2 mesiace, nakoľko podľa rozhodnutia EK bolo dočasné útočisko predĺžené len do 4. marca 2026).
7.2.4 Vyplývajú z návrhu pre občana pri vybavení svojej požiadavky nové povinnosti alebo zanikajú už existujúce povinnosti?
Nové povinnosti (identifikujte)
Zanikajúce povinnosti (identifikujte)
7.3 Vplyv na procesy služieb vo verejnej správe
7.3.1 Ktoré sú dotknuté subjekty verejnej správy?
Ktoré subjekty verejnej správy sú účastné procesu poskytnutia služby?
Ministerstvo vnútra SR
- príslušné útvary v pôsobnosti úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.
47
7.3.2 Vyplývajú z návrhu pre orgán verejnej správy pri vybavení požiadavky nové povinnosti alebo zanikajú už existujúce povinnosti?
Nové povinnosti (identifikujte)
Zanikajúce povinnosti (identifikujte)
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1. Navrhovateľ zákona: Vláda Slovenskej republiky
2. Názov návrhu zákona: Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
3. Predmet návrhu zákona je upravený v práve Európskej únie:
a) v primárnom práve – Zmluva o fungovaní Európskej únie - čl. 78, čl. 79,
b) v sekundárnom práve:
- nariadenie Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 19/zv. 6) v platnom znení – gestor: Ministerstvo vnútra SR,
- smernica Rady 2001/55/ES z 20. júla 2001 o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 19/zv. 4) – gestor: Ministerstvo vnútra SR,
c)v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie – návrh zákona nie je upravený v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie.
4. Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii:
a)lehota na prebratie príslušného právneho aktu Európskej únie, príp. aj osobitnú lehotu účinnosti jeho ustanovení lehota na prebratie smernice 2001/55/ES bola do 31. decembra 2002, v prípade Slovenskej republiky do 1. mája 2004;
b)informácia o začatí konania v rámci „EÚ Pilot“ alebo o začatí postupu Európskej komisie, alebo o konaní Súdneho dvora Európskej únie proti Slovenskej republike podľa čl. 258 a 260 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v jej platnom znení, spolu s uvedením konkrétnych vytýkaných nedostatkov a požiadaviek na zabezpečenie nápravy so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie – nebolo začaté,
48
c)informácia o právnych predpisoch, v ktorých uvádzané právne akty Európskej únie prebraté, spolu s uvedením rozsahu ich prebratia, príp. potreby prijatia ďalších úprav: smernica 2001/55/ES bola úplne prebratá do zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona č 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákona
č. 92/2022 Z. z. o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na
Ukrajine
.
5. Návrh zákona je zlučiteľný s právom Európskej únie: úplne.
B. Osobitná časť
K článku I (zákon o pobyte cudzincov)
K bodu 1 (§ 19 ods. 7)
Navrhovaná úprava vychádza z potreby aplikačnej praxe. V súvislosti s overením pozvania sa navrhuje pre pozývateľa, ktorý je právnickou osobou, k žiadosti o overenie pozvania predkladať ako doklad preukazujúci finančné zabezpečenie pobytu potvrdenie o zostatku na účte vedenom v banke, pobočke zahraničnej banky alebo zahraničnej banke namiesto výpisu z účtu za posledné tri mesiace. Aplikačná prax ukazuje, že v prípade veľkých obchodných spoločností, ktoré pozývajú na územie Slovenskej republiky štátneho príslušníka tretej krajiny za účelom podnikateľských aktivít, je preukázanie trojmesačného výpisu z účtu (vo väčšine prípadov v rozsahu niekoľko stovák strán) nadmerná administratívna záťaž.
K bodu 2 (§ 34 ods. 2, § 40 ods. 2, § 47 ods. 1, § 53 ods. 1 a § 66 ods. 1)
Zavádza sa možnosť podania žiadosti o obnovenie prechodného pobytu, obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas, udelenie dlhodobého pobytu, registráciu pobytu občana Európskej únie a žiadosti o cudzinecký pas elektronicky. Tento spôsob podávania žiadostí bude možný po zavedení služby, ktorá bude na tento účel určená.
K bodu 3 (§ 59 ods. 15)
Podľa § 36 ods. 8 zákona o azyle sa odídenec považuje za cudzinca, ktorému sa udelil tolerovaný pobyt. Podľa § 59 ods. 8 zákona o pobyte cudzincov, ak policajný útvar žiadosti o udelenie tolerovaného pobytu alebo žiadosti o predĺženie tolerovaného pobytu vyhovie, namiesto rozhodnutia vydá štátnemu príslušníkovi tretej krajiny potvrdenie o tom, že mu bol udelený alebo predĺžený tolerovaný pobyt na území Slovenskej republiky. Vzhľadom na to, že sa bude odídencom vydávať doklad o pobyte vo forme ID karty, navrhuje sa explicitne uviesť platnosť potvrdenia o tolerovanom pobyte, ktoré bude odídencom na rozdiel od súčasnej právnej úpravy slúžiť ako dočasný doklad o pobyte. Platnosť potvrdenia sa navrhuje na 90 dní, počas ktorých si odídenec požiada o vydanie dokladu o pobyte vo forme ID karty 73 ods. 13).
K bodu 4 (§ 73 ods. 1 písm. c))
Cudzinec, ktorý podá žiadosť o vydanie dokladu o pobyte elektronicky a bude povinný podrobiť sa snímaniu biometrických údajov, bude sa musieť dostaviť na tento účel osobne na policajný útvar; v takom prípade sa bude lehota na vydanie dokladu o pobyte počítať od nasnímania biometrických údajov.
49
K bodu 5 (§ 73 ods. 13)
V súlade s nariadením Rady (ES) č. 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov, sa bude doklad o pobyte vo forme ID karty vydávať aj pre odídencov. Tento doklad vyššiu úroveň ochrany a najmä umožní odídencom voľne cestovať v rámci Európskej únie. Odídenci, ktorým bol vydaný doklad o pobyte podľa doterajšej právnej úpravy (do 14. decembra 2024) v papierovej forme, sa budú môcť sami rozhodnúť, či im takýto doklad o pobyte postačuje alebo požiadajú o doklad o pobyte vo forme plastovej ID karty.
K bodu 6 (§ 73 ods. 17)
Ide o legislatívno-technickú úpravu v súvislosti s vložením nového odseku 13.
K bodu 7 (§ 74 ods. 3)
Navrhuje sa, aby aj žiadosť o vydanie cudzineckého pasu mohol cudzinec podať elektronicky.
K bodu 8 (§ 118 ods. 1 písm. b))
Ide o legislatívno-technickú úpravu, ktorá súvisí s doplnením odseku 15 v § 59.
K bodu 9 (§ 125 ods. 15)
Aby sa predišlo preťaženiu niektorých oddelení cudzineckej polície s ohľadom na vysoký počet odídencov, ktorí budú žiadať o vydanie dokladu o pobyte vo forme ID karty, odídenci si budú môcť požiadať o vydanie dokladu o pobyte iba na určených policajných útvaroch. Ministerstvo vnútra na základe vyťaženosti jednotlivých oddelení určí v elektronickom rezervačnom systéme ministerstva vnútra policajné útvary, ktoré bude prijímať žiadosti odídencov o vydanie dokladu o pobyte vo forme ID karty.
K čl. II (zákon o azyle)
K bodom 1 a 2 (§ 31 ods. 1 a 10)
Odídenec sa považuje za cudzinca, ktorému sa udelil tolerovaný pobyt 36 ods. 8 zákona o azyle). Jediný doklad, ktorým môže odídenec preukázať svoj status na území Slovenskej republiky, je potvrdenie o tolerovanom pobyte, ktoré sa vydáva podľa zákona o pobyte cudzincov 59 ods. 8). Na základe skutočnosti, že odídencom sa bude vydávať doklad o pobyte vo forme ID karty, ktorý nie je možné vydať odídencovi hneď po splnení zákonných podmienok, na preklenutie obdobia medzi poskytnutím dočasného útočiska a vydaním dokladu o pobyte vo forme ID karty sa ustanovuje, že potvrdenie o tolerovanom pobyte bude odídencovi slúžiť ako dočasný doklad o pobyte. Bude to rovnaký doklad, aký sa odídencom vydáva v súčasnej dobe (v papierovej forme).
K bodu 3 (§ 36 ods. 9)
Navrhuje sa explicitne ustanoviť, že odídencovi sa vydá doklad o pobyte podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o pobyte cudzincov.
K bodu 4 (§ 54j)
V prechodnom ustanovení sa navrhuje, aby doklad o pobyte v papierovej forme (potvrdenie o tolerovanom pobyte s názvom „DOČASNÉ ÚTOČISKO“) vydaný podľa doterajšej právnej úpravy (do 14. decembra 2024) zostal v platnosti aj naďalej, kým odídencovi nebude vydaný doklad o pobyte vo forme plastovej ID karty. Ak odídenec nepožiada o vydanie dokladu o pobyte vo forme plastovej ID karty, doklad o pobyte v papierovej forme zostane v platnosti, až kým nezanikne dočasné útočisko.
50
K čl. III
Vzhľadom na naliehavosť novej právnej úpravy sa účinnosť zákona navrhuje od 15. decembra 2024.
V Bratislave dňa 20. novembra 2024
Robert Fico v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Matúš Šutaj Eštok v. r.
minister vnútra Slovenskej republiky