Zámerom predkladanej právnej úpravy je najmä odstrániť nejednotnosť v posudzovaní zdravotného postihnutia a dlhodobých potrieb starostlivosti, ako aj zaviesť lepšiu koordináciu procesov posudzovania s cieľom zefektívniť proces posudzovania osôb. Hlavným prínosom predloženého vládneho návrhu zákona je, že výkon posudkovej činnosti bude centralizovaný na jeden subjekt, t. j. posudzovanie budú vykonávať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny a jeden integrovaný posudok bude slúžiť na viaceré účely.
Cieľom je zjednotenie posudkovej činnosti, novo vykonávanej v správnom konaní o integrovanom posudku v rámci pôsobnosti úradov práce, sociálnych vecí a rodiny , a to
1. na účely uplatnenia nárokov podmienených integrovaným posudkom
−v oblasti sociálnych služieb podmienených odkázanosťou fyzickej osoby na pomoc inej fyzickej osoby,
−v oblasti peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
2. v rámci podpory účasti znevýhodnených osôb na trhu práce, kde ide o posudzovanie dlhodobého zdravotného postihnutia realizované vo vzťahu k opisu konkrétnej pracovnej činnosti.
Zjednotenie posudkovej činnosti kladie dôraz na ľudsko-právny prístup vyplývajúci z Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Sociálna posudková činnosť predchádza lekárskej posudkovej činnosti a zohľadňujú sa podmieňujúce aspekty životnej situácie účastníkov konania, ich individuálne predpoklady, rodinné prostredie a prostredie, ktoré ovplyvňuje ich začlenenie do spoločnosti. V konaní sa kladie dôraz aj na sebaidentifikáciu klienta a jeho potrieb.