Dôvodová správaA. Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení neskorších predpisov (ďalej len „návrh zákona“) predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Anna Záborská a Richard Vašečka.
Základným cieľom návrhu novely zákona o umelom prerušení tehotenstva je skrátenie obdobia v ktorom je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva tak, aby zodpovedalo prvému dokumentovateľnému prejavu zdravého vývoja plodu, ktorým je tlkot srdca.
Každý ľudský život, bez ohľadu na stupeň jeho vývoja, má dôstojnosť a hodnotu. Keďže nenarodené dieťa je biologicky odlišné a má svoj vlastný genetický kód, malo by sa považovať za jednotlivca, ktorého život si zaslúži ochranu. Ako spoločnosť sme tento záväzok ochrany nenarodeného dieťaťa vyjadrili v Deklarácii práv dieťaťa z 20. novembra 1959. Preambula tohto dôležitého medzinárodne prijatého dokumentu hovorí: „ ... dieťa vzhľadom na svoju telesnú a duševnú nezrelosť potrebuje osobitné záruky a starostlivosť vrátane primeranej právnej ochrany pred narodením, ako aj po ňom.“ Neschopnosť nenarodeného dieťaťa vyjadriť svoju vôľu žiť sa musí chápať v tomto kontexte „osobitných záruk a starostlivosti“, v ktorom sa poskytuje „primeraná právna ochrana“ ako základné ľudské právo.
Vedecký pokrok jasne ukázal, že plod môže vykazovať znaky, ako je tlkot srdca, mozgové vlny a reakcia na bolesť už v ranom štádiu tehotenstva. Vedecké dôkazy jednoznačne potvrdzujú, že srdcový tep plodu možno zvyčajne zistiť v 5. až 6. týždni gestačného veku, čo je míľnik, ktorý sa často používa ako kľúčový ukazovateľ rannej životaschopnosti plodu. Štúdie a lekárske odporúčania renomovaných organizácií, ako je napríklad Európska spoločnosť pre ľudskú reprodukciu a embryológiu, potvrdzujú, že srdce embrya sa začína formovať a prejavovať elektrickú aktivitu približne 22 dní po počatí, teda približne v piatom týždni tehotenstva. Táto skorá srdcová aktivita sa dá zistiť pomocou transvaginálneho ultrazvuku, ktorý sa bežne používa na monitorovanie vývoja plodu v tomto štádiu. V 6. týždni začne primitívna srdcová cieva rytmicky pulzovať, čo znamená počiatočné štádium fungujúceho kardiovaskulárneho systému. Prítomnosť detekovateľného tlkotu srdca v období po 7 týždni vývoja plodu je kľúčovým ukazovateľom, ktorý signalizuje vývoj plodu a životaschopné tehotenstvo.
Okrem vedeckej roviny má skrátenie obdobia, v ktorom je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, aj morálnu rovinu. Spravodlivá spoločnosť je taká, ktorá chráni práva všetkých jednotlivcov, najmä tých najzraniteľnejších. To zahŕňa aj nenarodené deti. Politici majú preto morálnu povinnosť prijímať také právne predpisy, ktoré odrážajú záväzok chrániť ľudský život v každom štádiu. Právne predpisy v prospech života sú súladné so širšími zásadami ľudských práv, najmä s myšlienkou, že žiadny človek by nemal byť zbavený života bez riadneho procesu.
Právo, tak ako aj umenie, náboženstvo, literatúra, história, je súčasťou každej spoločnosti a prispieva k dnešnému aj budúcemu charakteru spoločnosti. Právo vyjadruje, že určité hodnoty zaujímajú privilegované miesto v spoločnosti. Také miesto majú najmä etické a morálne normy, ktoré zdôrazňujú význam rodiny a ochrany zraniteľných, pretože z nich profituje spoločnosť ako celok. Práve nenarodení sú považovaní za najzraniteľnejších členov spoločnosti, pretože sa