1
DÔVODOVÁ SPRÁVA
A.Všeobecná časť
Vláda Slovenskej republiky predkladá návrh zákona o kritickej infraštruktúre a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorého cieľom je transpozícia a implementácia právnych predpisov Európskej únie. V prvom rade ide o transpozíciu smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 zo 14. decembra 2022 o odolnosti kritických subjektov a o zrušení smernice Rady 2008/114/ES (ďalej len „smernice (EÚ) 2022/2557“). Zároveň sa zabezpečuje implementácia delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2023/2450 zo 25. júla 2023, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 stanovením zoznamu základných služieb (Ú. v. EÚ L, 2023/2450, 30.10.2023).
Doterajšia smernica Rady 2008/114/ES z 8. decembra 2008 o identifikácii a označení európskych kritických infraštruktúr a zhodnotení potreby zlepšiť ich ochranu bola transponovaná do zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre.
Cesta kreovania legislatívnych a koncepčných dokumentov na úseku kritickej infraštruktúry bola ovplyvnená medzinárodnými bezpečnostnými udalosťami, najmä sériou koordinovaných útokov na Svetové obchodné centrum v New Yorku v roku 2001, následné teroristickými akciami na železnice v Madride v roku 2004 a útokmi na dopravu v Londýne 2005. Preto sa v dokumentoch spája ochrana kritickej infraštruktúry v prvom rade s obranou proti terorizmu. Ďalší vývoj koncepčných a strategických dokumentov, ako je Bezpečnostná stratégia SR z roku 2005, považuje za najväčšiu hrozbu použitie zbraní hromadného ničenia a niektorých ich nosičov teroristickými skupinami, prípadne tzv. „zlyhávajúcimi štátmi“. Terorizmus predstavuje pre Slovenskú republiku (ďalej len „SR“) strategickú globálnu hrozbu. Prioritám dominuje boj proti terorizmu aj v Európskej bezpečnostnej stratégií z roku 2009. Téma globalizácie ustupuje do úzadia a do popredia sa dostávajú témy ako je zmena klímy a kybernetická bezpečnosť. Následná obsahová terminológia ako terorizmus, kybernetické alebo informačné operácie sa spojili do termínu asymetrické hrozby. Z terminologického významu existuje množstvo definícií asymetrických hrozieb, ktoré sa snažia zachytiť špecifickú povahu nových druhov hrozieb pre bezpečnosť a stabilitu štátu, ktoré koordinovane a plánovito využívajú rôzni aktéri. V tejto súvislosti sa najčastejšie hovorí o hybridných hrozbách (hybrid threats) a hybridných spôsoboch vedenia vojny (hybrid warfare).
Na pôde Európskej únie sa problematike hybridných hrozieb venuje značná pozornosť a od roku 2016 bolo prijatých viacero verejných politík a dokumentov dotýkajúcich sa tejto oblasti. Na Slovensku vznikol prvý koncepčný dokument v roku 2017 s názvom Koncepcia pre boj SR proti hybridným hrozbám . Tento koncepčný dokument ako prvý spojil boj proti hybridným hrozbám s ochranou kritickej infraštruktúry. Okrem kritickej infraštruktúry dokument používa aj termín kľúčová infraštruktúra, ktorou definuje akúkoľvek infraštruktúru, ktorá zásadný význam pre štát a spoločnosť. Aktuálna Bezpečnostná stratégia SR z roku 2021 zahrňuje medzi strategické bezpečnostné záujmy Slovenskej republiky, ktorých ochrana a presadzovanie podporuje aj realizáciu životne dôležitých bezpečnostných záujmov (mimo iných aj);
-ochranu kritickej infraštruktúry štátu a
-zaistenie funkčného systému kybernetickej, informačnej a komunikačnej bezpečnosti.
V rámci dokumentu Správa o bezpečnosti SR za rok 2020 medzi najzávažnejšie bezpečnostné hrozby asymetrického charakteru naďalej patril terorizmus vykonávaný
2
teroristickými (džihádistickými) skupinami. K zhoršeniu bezpečnostnej situácie došlo počas druhej polovice roka 2020 po prechodnom uvoľnení viacerých protipandemických opatrení.
Oblasťou možnej konfrontácie podľa Správy o bezpečnosti SR za rok 2023 sa stal vzdušný priestor, vesmír, medzinárodné vody a kybernetický priestor. Príčinou je prebiehajúca exponenciálna technologická zmena, osobitne v technológiách využívajúcich umelú inteligenciu. Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje bezpečnostné prostredie, je široké používanie hybridných stratégií vrátane aktívneho šírenia dezinformácií a škodlivých aktivít v kybernetickom priestore. Dôsledky klimatických zmien vplývajúce na potravinovú bezpečnosť, energetickú bezpečnosť, infraštruktúru, udržateľný rozvoj štátov spolu s chudobou a etnickými konfliktmi predstavovali aj v roku 2023 výzvy.
V súčasnom geopolitickom kontexte, ktorý sa vyznačuje rastúcou nestabilitou, najmä v dôsledku vojny na Ukrajine a rastúcej zložitosti bezpečnostných hrozieb, ako aj následkami zmeny klímy, ako je nárast nezvyčajných klimatických udalostí alebo nedostatok vody, musí Slovenská republika zostať ostražitá a neustále sa prispôsobovať. Z týchto dôvodov je zákon č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre, ktorý vymedzoval ochranu len prvkov kritickej infraštruktúry už prekonaný.
Súčasný zákon sa zaoberá len problematikou identifikácie kritickej infraštruktúry z hľadiska hospodárskych záujmov SR. Ustanovuje organizáciu a pôsobnosť iba orgánov štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry. Neustanovuje nástroje na ochranu prvkov. Nezaoberá sa problematikou odolnosti prvkov, čo je v súčasnosti jednou z hlavných problematík, ktorou by sa mala právna úprava zákona zaoberať, pretože sa nachádzame v dobe, kedy sa frekvencia výskytu mimoriadnych udalostí a incidentov výrazne zvýšila a tým sa priamoúmerne zintenzívnilo možné ohrozenie nielen života, zdravia, bezpečnosti a majetku obyvateľov, životného prostredia, ale aj fungovania štátu. Proces určovania neustanovuje jednoznačné postupy identifikácie prvkov či záväzné kritériá pre určenie prvkov. Ďalej proces posudzovania neustanovuje jednotnú metodiku hodnotenia rizík a postupy odolnosti, proces zabezpečenia neustanovuje opatrenia na zvládanie rizika a opatrenia na posilňovanie odolnosti. Neustanovuje pravidelnosť termínov týkajúci sa napr. aktualizácie koncepcie a analýzy rizík sektora (ústredný orgán ju spravidla vykoná, keďže nie je presne definované, v akých prípadoch je danú aktualizáciu potrebné vykonať) a pod.
V roku 2020 na základe údajov z Analýzy územia SR a konzultácií s príslušnými ústrednými orgánmi štátnej správy bol vytvorený Register hrozieb SR 2020 v kontexte civilnej ochrany. Obsahuje 62 hrozieb, ktoré boli identifikované spravidla na lokálnej alebo regionálnej úrovni. Každá hrozba priradeného gestora a prípadného spolugestora. Spravidla ide o ústredné orgány štátnej správy, ktoré v rozsahu svojej pôsobnosti vedú prehľady zdrojov rizík majúcich tendenciu spôsobiť krízovú situáciu, analyzujú tieto riziká a prijímajú opatrenia na odstránenie ich príčin. Register hrozieb SR 2020 bol nahradený Národným registrom hrozieb, ktorý tvorí prílohu č. 1 k Národnej stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb Slovenskej republiky, schválenej uznesením vlády Slovenskej republiky č. 65/2022.
Dokument Národná stratégia riadenia rizík bezpečnostných hrozieb SR považuje v rámci hodnotenia súčasných a dlhodobých hrozieb a krízových situácií zraniteľnosť kritickej infraštruktúry v spojení s hrozbami v oblasti energetiky, informačnej a komunikačnej infraštruktúry za závažné nebezpečenstvo. Stratégia navrhuje v súvislosti s potenciálnou zraniteľnosťou infraštruktúry, dodávkami potravín, liekov a základných služieb pre občanov komunikovať s gestorom hrozieb kybernetickej bezpečnosti, najmä s Národným bezpečnostným úradom . Dokument používa termín kritická infraštruktúra, ktorý dopĺňa
3
terminológiou strategická a kľúčová infraštruktúra. Vo význame sa však jedná o jednotlivé prvky kritickej infraštruktúry podľa vymedzenia pojmov v zákone č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre. V zhrnutí prognózovania hrozieb z hľadiska dlhodobých rizík stratégia konštatuje, že v súvislosti so zmenou klímy budú riziká ohrozenia obyvateľstva a kritickej infraštruktúry len narastať. Stratégia akcentuje na potrebu investovať do systémov prognózy a analýzy trendov a do zabezpečenia včasného varovania a vyrozumenia obyvateľstva, do opatrení, ochranných a typových plánov a záchranných a monitorovacích modulov. Vzhľadom na vyššie uvedené je zrejmé, že týmto kľúčovým hrozbám je nutné venovať zvýšenú pozornosť na všetkých stupňoch verejnej správy, vertikálnej aj horizontálnej úrovni, a pri prijímaní opatrení na znižovanie rizika ich výskytu je potrebné zapájať výkonné zložky, súkromný sektor, akademickú obec, občiansku spoločnosť vrátane mimovládnych organizácií, dobrovoľníkov, médií a samotného obyvateľstva.
Vychádzajúc z doterajších skúseností, dostupných informácií a zaznamenaných trendov je možné predpokladať, že v nasledujúcom období bude celkové dianie ovplyvnené doznením pandémie COVID-19, ako aj neistotou vyplývajúcou z vojny na Ukrajine a na to nadväzujúcej vysokej miery inflácie a dôsledkami ekonomickej stagnácie, ktorá bude mať negatívny dopad na celkovú finančnú situáciu. V tomto slede udalostí vzniká vyššia miera konzistentnosti po potrebe, že občania spoločnosti a aj orgány štátnej správy sa spoliehajú na kritickú infraštruktúru z dôvodu zabezpečenia základných služieb, ktoré poskytujú subjekty prevádzkujúce takúto infraštruktúru. Takéto služby kľúčové pre zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií, hospodárskych činností, verejného zdravia, bezpečnosti alebo životného prostredia a na vnútornom trhu majú byť poskytované nerušeným spôsobom. Preto vzhľadom na význam týchto základných služieb pre vnútorný trh a z toho vyplývajúcu potrebu zvýšiť odolnosť kritickej infraštruktúry, v širšom zmysle zabezpečiť odolnosť kritických subjektov poskytujúcich tieto služby, musí Slovenská republika prijať opatrenia na posilnenie takejto odolnosti a zmiernenie akýchkoľvek narušení pri poskytovaní takýchto základných služieb. Takéto narušenia môžu mať inak vážne dôsledky nielen pre občanov Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie, nášho hospodárstva a dôveru v náš demokratický systém, kde hrozby môžu ovplyvniť fungovanie vnútorného trhu, najmä v kontexte rastúcej vzájomnej závislosti medzi sektormi vnútri štátu aj cezhranične.
V čoraz viac prepojenom svete sa stala odolnosť voči hrozbám pre bezpečnostné prostredie prvoradou. Bezpečnostné prostredie zahŕňa rôzne kritické aspekty vrátane fyzickej infraštruktúry, informačných systémov, personálu a citlivých údajov. Ochrana tohto prostredia si vyžaduje komplexný prístup, ktorý rieši potenciálne hrozby a zraniteľnosti. V predkladanom návrhu zákona sa posudzujú rizika a význam odolnosti kritických subjektov, ktoré prostredníctvom ochrany svojich kritických infraštruktúr kontinuálne zabezpečujú poskytovanie základných služieb.
Bezpečnostné prostredie a posudzovanie rizík zahŕňa všetky prvky, ktoré prispievajú k odolnosti kritických subjektov a stabilite poskytovania základných služieb. Patria sem fyzické aktíva, ako budovy, zariadenia a vybavenie, ako aj nehmotné aktíva, ako informácie, údaje a personál. Uvedomenie si vzájomnej prepojenosti týchto prvkov je kľúčové pre vypracovanie účinných bezpečnostných opatrení.
To zahŕňa vykonanie komplexného hodnotenia rizík s cieľom posúdiť vnútorné aj vonkajšie faktory, ktoré môžu predstavovať riziká. Hrozby môžu siahať od fyzických narušení, kybernetických útokov a prírodných katastrof po vnútorné hrozby a neoprávnený prístup. Medzi zraniteľnosti môžu patriť zastarané bezpečnostné systémy, slabé kontroly prístupu a nedostatočné školenia.
4
Fyzické bezpečnostné opatrenia zohrávajú dôležitú úlohu pri ochrane bezpečnostného prostredia pôsobnosti kritických subjektov. Systémy kontroly prístupu, monitorovacie kamery a bezpečné skladovacie priestory pomáhajú zabrániť neoprávnenému prístupu a odradiť potenciálne hrozby. Pravidelná údržba a kontroly fyzickej infraštruktúry potrebné na včasnú identifikáciu a riešenie zraniteľných miest. Vypracovanie komplexných bezpečnostných plánov je kľúčové na minimalizovanie vplyvu narušenia bezpečnosti alebo neočakávaných udalostí. Mali by sa zaviesť minimálne sektorové opatrenia na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov, najmä postupy reakcie na incidenty, plány zálohovania a obnovy, stratégie kontinuity poskytovania základných služieb, ktoré by sa mali pravidelne testovať z dôvodu zabezpečenia ich účinnosti.
Navrhovaný zákon priame väzby a je v súlade s ostatnými legislatívnymi zámermi v oblasti zvýšenia odolnosti civilnej ochrany, priamych zahraničných investícií, kybernetickej bezpečnosti, acquis v oblasti finančných služieb a posilnenia odolnosti a zníženia zraniteľností na zmenu klímy. Návrh je predovšetkým v úzkom súlade a vytvára úzke synergie s navrhovanou smernicou o kybernetickej bezpečnosti, ktorej cieľom je zvýšiť odolnosť informačných a komunikačných technológií „kľúčových subjektov“ a „dôležitých subjektov“, ktoré spĺňajú konkrétne prahové hodnoty vo veľkom počte odvetví, proti všetkým nebezpečenstvám. Cieľom tohto návrhu je zabezpečiť, aby ústredné orgány určené podľa tohto zákona a orgány určené podľa zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti prijali doplnkové opatrenia a podľa potreby si vymieňali informácie, pokiaľ ide o kybernetickú a nekybernetickú odolnosť, a aby subjekty, ktoré sa podľa zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti považujú za „kľúčové“, takisto podliehali povinnostiam súvisiacim so všeobecnejším zvyšovaním odolnosti s cieľom riešiť nekybernetické riziká. Fyzická bezpečnosť sietí a informačných systémov subjektov v sektore digitálnej infraštruktúry sa komplexne rieši v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 zo 14. decembra 2022 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014 a smernica (EÚ) 2018/1972 a zrušuje smernica (EÚ) 2016/1148 (smernica NIS 2) ako súčasť povinností týchto subjektov v oblasti riadenia kybernetických rizík a oznamovania. Návrh okrem toho vychádza z existujúceho acquis v oblasti finančných služieb, v ktorom sa stanovujú komplexné požiadavky na finančné subjekty, pokiaľ ide o riadenie prevádzkových rizík a zaistenie kontinuity činností. Preto by sa so subjektmi pôsobiacimi v sektore digitálnej infraštruktúry a financií malo na účely povinností a činností zaobchádzať ako so subjektmi, ktoré rovnocenné kritickým subjektom podľa tejto smernice (EÚ) 2022/2557, pričom z tejto smernice by pre tieto subjekty nevyplývali dodatočné povinnosti.
V závislosti od jednotlivých sektorov je potrebné v rámci sektora energetiky zdôvodniť špecifiká podsektora jadrová energetika a to konkrétne metód výroby a prenosu elektrickej energie (pokiaľ ide o dodávku elektrickej energie). Rozumie sa, že ak je to vhodné, výroba elektrickej energie môže zahŕňať časti jadrových elektrárni, ktoré slúžia na prenos elektrickej energie, ale výslovne z nej vylúčené jadrové prvky, na ktoré sa vzťahujú zmluvy a právo Únie vrátane príslušných právnych aktov Únie týkajúcich sa jadrovej energie.“ Takýmito právnymi predpismi je jednak Zmluva o založení európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Zmluva Euratom) a smernice vydané na jej základe. Smernice plne transponované do slovenskej legislatívy. A práve preto zastávame názor, že je dôležité, aby jadrové zariadenia boli explicitne zaradené aj ako kategórie subjektov kritickej infraštruktúry a vzťahovala sa na nich časť povinnosti vyplývajúcich z navrhovaného zákona. Tieto povinnosti majú za cieľ zvyšovať úroveň odolnosti a povinnosť informovať o všetkých incidentoch v týchto
5
zariadeniach. Na prevádzku jadrových zariadení sa plne vzťahuje aj znenie § 2 písm. b) tohto návrhu zákona, ako na kritický subjekt s poskytovaním základnej služby.
Ďalším opatrením na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov je otázka personálnej bezpečnosti. Kvalifikovaný personál môže byť v kritických subjektoch prínosom a zároveň potenciálnou zraniteľnosťou. Zavedenie opatrení personálnej bezpečnosti, ako napríklad preverenie zamestnancov, protokoly kontroly prístupu a školenia o bezpečnostnom povedomí, zabezpečuje, že osoby zapojené do systému dôveryhodné a spoľahlivé. Personál, ktorý zabezpečený priamy alebo diaľkový prístup do priestorov kritického subjektu ku kritickej infraštruktúre, k limitovaným informáciám alebo ku kontrolným systémom musí byť preverený a bezúhonný. Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona považuje fyzická osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za úmyselný trestný čin.
Zraniteľnosť, ktorá na úseku kritickej infraštruktúry nebola niekoľko rokov riešená je ochrana citlivých informácií zavedená v § 12 zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre. Zákonné normy SR chránia oprávnené záujmy prostredníctvom ochrany určitých kategórií informácií. Pokrytá je oblasť utajovaných skutočností, oblasť ochrany osobných údajov, obchodného tajomstva, no ochrana citlivých informácií nie je dostatočne rozpracovaná. Tento nedokonalý stav problematiky citlivých informácií, zapríčinil zvýšený stupeň latentného pohľadu na význam a obsah informácií, čo v danom prípade priamy vplyv na bezpečnosť. Keďže zákonné normy SR neobsahujú zoznamy explicitne vyjadrených skutočností, ktoré sú citlivou informáciou (s výnimkou zoznamov utajovaných skutočností predpísaných zákonom č. 215/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov), v predkladanom návrhu zákona zavádzame pojem limitovanej informácie, ktorý nahrádza práve opomínaný rozsah citlivých informácii.
Ďalším aspektom reakcie na bezpečnostné prostredie je vytvorenie systému zdieľania informácií a spolupráce. Návrh zákona zavádza povinnosť nahlasovania incidentov na úseku kritickej infraštruktúry kritickými subjektmi a následne zdieľania informácií s príslušnými sektorovými ministerstvami, ministerstvom vnútra a ďalšími bezpečnostnými zložkami štátu. Ministerstvo vnútra SR ako predkladateľ tohto návrhu zákona bude plniť úlohy jednotného kontaktného bodu pre kritickú infraštruktúru SR a zároveň notifikačné a komunikačné povinnosti voči Európskej komisii. Vytvorenie komunikačných kanálov na nahlasovanie bezpečnostných incidentov podporuje proaktívny a koordinovaný prístup k celkovej odolnosti.
Tieto kroky nevyhnutné na udržiavanie aktuálnych informácií o nových hrozbách a osvedčených postupoch. Odolnosť v bezpečnostnom prostredí je nepretržitý proces. Pravidelné monitorovanie, kontroly a revízie bezpečnostných opatrení a postupov potrebné na identifikáciu oblastí, ktoré je potrebné zlepšiť, a na prispôsobenie sa novým hrozbám. Kľúčom k udržaniu spoľahlivého bezpečnostného prostredia je zostať proaktívny a reagovať na vyvíjajúce sa bezpečnostné výzvy.
Na dosiahnutie vyššie uvedených cieľov sa preto navrhuje v zákone o kritickej infraštruktúre a doplnení niektorých zákonov stanovenie priorít celkovej odolnosti, ktorými môžu kritické subjekty zmierniť riziká, ochrániť kritické aktíva a udržať bezpečné a stabilné prevádzkové prostredie.
Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ústavnými zákonmi a nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, so zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi platnými v Slovenskej republike, s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.
6
Prijatie navrhovaného zákona nemá negatívne vplyvy na rozpočet verejnej správy, nemá vplyvy na životné prostredie, vplyvy na služby verejnej správy pre občana, vplyvy na informatizáciu spoločnosti, vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu, ale bude mať pozitívne vplyvy a negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie a pozitívne sociálne vplyvy.
Návrh zákona nie je predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania.
7
DOLOŽKA ZLUČITEĽNOSTI
návrhu zákona s právom Európskej únie
1. Navrhovateľ zákona: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
2. Názov návrhu zákona: Návrh zákona o kritickej infraštruktúre a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
3. Predmet návrhu zákona je upravený v práve Európskej únie:
a) v primárnom práve – Zmluva o fungovaní Európskej únie – čl. 114, čl. 219 ods. 1 až 3
b) v sekundárnom práve
- smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 zo 14. decembra 2022 o odolnosti kritických subjektov a o zrušení smernice Rady 2008/114/ES (Ú. v. L 333, 27.12.2022) gestor: MV SR, spolugestori: MH SR, MD SR, MF SR, MZ SR, MŽP SR, MIRRI SR, MPRV SR, NBÚ
- delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2450 zo 25. júla 2023, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 stanovením zoznamu základných služieb (Ú. v. EÚ L, 2023/2450, 30.10.2023) – gestor: MV SR
- smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 zo 14. decembra 2022 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014 a smernica (EÚ) 2018/1972 a zrušuje smernica (EÚ) 2016/1148 (smernica NIS 2) (Ú. v. EÚ L 333, 27.12.2022) – gestor: NBÚ
- nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2554 zo 14. decembra 2022 o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora a o zmene nariadení (ES) č. 1060/2009, (EÚ) č. 648/2012, (EÚ) č. 600/2014, (EÚ) č. 909/2014 a (EÚ) 2016/1011 (Ú. v. EÚ L 333, 27.12.2022) – gestor: NBS, spolugestor: MF SR
c) v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie – nie je upravený
4. Záväzky Slovenskej republiky vo vzťahu k Európskej únii:
a)lehota na prebratie príslušného právneho aktu Európskej únie, príp. aj osobitnú lehotu účinnosti jeho ustanovení lehota na prebratie smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 zo 14. decembra 2022 o odolnosti kritických subjektov a o zrušení smernice Rady 2008/114/ES z 8. decembra 2008 o identifikácii a označení európskych kritických infraštruktúr a zhodnotení potreby zlepšiť ich ochranu je do 17. októbra 2024
b)informácia o začatí konania v rámci „EÚ Pilot“ alebo o začatí postupu Európskej komisie, alebo o konaní Súdneho dvora Európskej únie proti Slovenskej republike podľa čl. 258 a 260 Zmluvy o fungovaní Európskej únie v jej platnom znení, spolu s uvedením konkrétnych vytýkaných nedostatkov a požiadaviek na zabezpečenie nápravy so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie – konanie nebolo začaté;
8
c)informácia o právnych predpisoch, v ktorých uvádzané právne akty Európskej únie prebraté, spolu s uvedením rozsahu ich prebratia, príp. potreby prijatia ďalších úprav:
- smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 bude prebratá do zákona o kritickej infraštruktúre a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony
5. Návrh zákona je zlučiteľný s právom Európskej únie: úplne
9
Doložka vybraných vplyvov
1.Základné údaje
Názov materiálu
Návrh zákona o kritickej infraštruktúre a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Predkladateľ (a spolupredkladateľ)
Vláda Slovenskej republiky
Materiál nelegislatívnej povahy
Materiál legislatívnej povahy
Charakter predkladaného materiálu
Transpozícia/ implementácia práva EÚ
V prípade transpozície/implementácie uveďte zoznam transponovaných/implementovaných predpisov
Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 zo 14. decembra 2022 o odolnosti kritických subjektov a o zrušení smernice Rady 2008/114/ES (Ú. v. EÚ L 333, 27.12.2022) (ďalej len „smernica (EÚ) 2022/2557“),
Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2450 zo 25. júla 2023, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 stanovením zoznamu základných služieb (Ú. v. L, 2023/2450, 30.10.2023) (ďalej len „delegované nariadenie (EÚ) 2023/2450“).
Termín začiatku a ukončenia PPK
20. – 28.5. 2024
Predpokladaný termín predloženia na pripomienkové konanie
jún 2024
Predpokladaný termín začiatku a ukončenia ZP**
Predpokladaný termín predloženia na rokovanie vlády SR*
október 2024
2.Definovanie problému
Uveďte základné problémy, ktoré dôvodom vypracovania predkladaného materiálu (dôvody majú presne poukázať na problém, ktorý existuje a je nutné ho predloženým materiálom riešiť).
Súčasný platný rámec na ochranu kritickej infraštruktúry nepostačuje na riešenie súčasných výziev pre kritické infraštruktúry a subjekty, ktoré ich prevádzkujú. Vzhľadom na čoraz väčšiu prepojenosť infraštruktúr, sietí a prevádzkovateľov poskytujúcich základné služby je nevyhnutné zásadne zmeniť súčasný prístup a prejsť od ochrany konkrétnych štruktúr k zvýšeniu odolnosti kritických subjektov, ktoré ich prevádzkujú.
3.Ciele a výsledný stav
Uveďte hlavné ciele predkladaného materiálu (aký výsledný stav má byť prijatím materiálu dosiahnutý, pričom dosiahnutý stav musí byť odlišný od stavu popísaného v bode 2. Definovanie problému).
Predkladaný materiál zohráva dôležitú úlohu v potrebe zvýšenia celkovej odolnosti kritických subjektov poskytujúcich základné služby, ktoré nevyhnutnou súčasťou zachovania životne dôležitých funkcií štátu a spoločnosti. Cieľom smernice (EÚ) 2022/2557 vzhľadom na čoraz prepojenejšiu závislosť fungovania medzi vnútorným a zahraničným trhom je harmonizácia minimálnych požiadaviek kladených na kritické subjekty všetkých členských štátov. Zároveň je cieľom smernice (EÚ) 2022/2557 zabezpečiť rýchlu a efektívnu výmenu informácií medzi členskými štátmi a znížiť administratívne zaťaženie kritických subjektov prostredníctvom jednotných kontaktných miest. Hlavnými dôvodmi predkladaného materiálu povinná transpozícia smernice (EÚ) 2022/2557.
4.Dotknuté subjekty
10
Uveďte subjekty, ktorých sa zmeny predkladaného materiálu dotknú priamo aj nepriamo:
Vláda SR, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo financií SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo dopravy SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Národný bezpečnostný úrad, Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a dotknuté kritické subjekty v týchto sektoroch;
1. Energetika
2. Doprava
3. Financie
4. Poštové služby
5. Zdravotníctvo
6. Voda a atmosféra
7. Digitálna infraštruktúra
8. Verejná správa
9. Vesmír
10. Výroba, spracovanie a distribúcia potravín
11. Priemysel
5.Alternatívne riešenia
Aké alternatívne riešenia vedúce k stanovenému cieľu boli identifikované a posudzované pre riešenie definovaného problému?
Neuvažovalo sa o alternatívnych riešeniach.
Nulový variant - uveďte dôsledky, ku ktorým by došlo v prípade nevykonania úprav v predkladanom materiáli a alternatívne riešenia/spôsoby dosiahnutia cieľov uvedených v bode 3
Pri nulovom variante, ak by nebola do vnútroštátneho práva transponovaná smernica (EÚ) 2022/2557, bude hlavným a jediným nákladom dopad tzv. „infringement procedure“ zo strany Európskej komisie. Pôjde o dopad na štátny rozpočet, z ktorého bude musieť byť hradená pokuta a súdne trovy na základe postupu podľa č. 260 ods. 3 Zmluvy o fungovaní EU.
6.Vykonávacie predpisy
Predpokladá sa prijatie/zmena vykonávacích predpisov?
Áno
Nie
Ak áno, uveďte ktoré oblasti budú nimi upravené, resp. ktorých vykonávacích predpisov sa zmena dotkne:
7.Transpozícia/implementácia práva EÚ
Uveďte, či v predkladanom návrhu právneho predpisu dochádza ku goldplatingu podľa tabuľky zhody, resp. či ku goldplatingu dochádza pri implementácii práva EÚ.
Áno Nie
Ak áno, uveďte, ktorých vplyvov podľa bodu 9 sa goldplating týka:
8.Preskúmanie účelnosti
Uveďte termín, kedy by malo dôjsť k preskúmaniu účinnosti a účelnosti predkladaného materiálu.
Uveďte kritériá, na základe ktorých bude preskúmanie vykonané.
Preskúmanie účelnosti navrhovaného právneho predpisu bude vykonávané priebežne po nadobudnutí jeho účinnosti, pričom sa budú zohľadňovať najmä skúsenosti aplikačnej praxe a opatrení týkajúcich kritických subjektov. Po prijatí Stratégie odolnosti kritických subjektov sa bude účelnosť na základe navrhovaných úloh posudzovať najmenej raz za štyri roky.
Pre potreby účelnosti návrhu zákona o kritickej infraštruktúry zdrojom údajov smernica (EÚ) 2022/2557 a ďalej medzinárodne uznávané štandardy pre riadenie rizík, napríklad ISO 31000, ISO 31010, ISO 28000, ISO 22301, ISO 22313 a ďalšie.
* vyplniť iba v prípade, ak materiál nie je zahrnutý do Plánu práce vlády Slovenskej republiky alebo Plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky.
11
** vyplniť iba v prípade, ak sa záverečné posúdenie vybraných vplyvov uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. jednotnej metodiky.
*** posudzovanie sa týka len zmien v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte.
9.Vybrané vplyvy materiálu
Vplyvy na rozpočet verejnej správy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho
vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
v tom vplyvy na rozpočty obcí a vyšších územných celkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho rozpočtovo zabezpečené vplyvy,
v prípade identifikovaného negatívneho vplyvu
Áno
Nie
Čiastočne
Vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení ***
Áno
Nie
Vplyvy na limit verejných výdavkov
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na podnikateľské prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
z toho vplyvy na MSP
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Mechanizmus znižovania byrokracie
a nákladov sa uplatňuje:
Áno
Nie
Sociálne vplyvy
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na životné prostredie
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Materiál je posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Áno
Nie
Vplyvy na informatizáciu spoločnosti
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na služby verejnej správy pre občana, z toho
vplyvy služieb verejnej správy na občana
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
vplyvy na procesy služieb vo verejnej správe
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
Vplyvy na manželstvo, rodičovstvo a rodinu
Pozitívne
Žiadne
Negatívne
10.Poznámky
V prípade potreby uveďte doplňujúce informácie k identifikovaným vplyvom a ich analýzam.
Ak predkladaný materiál marginálny (zanedbateľný) vplyv na niektorú zo sledovaných oblastí v bode 9 a z tohto dôvodu je tento vplyv označený ako žiadny vplyv, uveďte skutočnosti vysvetľujúce, prečo je tento vplyv marginálny (zanedbateľný).
Informácie v tejto časti slúžia na zhrnutie vplyvov alebo aj na vyjadrenie sa k marginálnym vplyvom a nie ako náhrada za vypracovanie príslušných analýz vybraných vplyvov.
V prípade, že je materiál posudzovaný podľa zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov, uveďte internetový odkaz na tento proces.
Vplyv na rozpočet verejnej správy bude navýšený oproti súčasnosti postupne, pretože agenda kritickej infraštruktúry bude narastať. V štátnom rozpočte sa bude musieť počítať s nákladmi súvisiacimi na výkonom štátnej správy Ministerstva vnútra SR a ďalších ústredných orgánov štátnej správy pri plnení ich úloh podľa návrhu zákona. V dôsledku rozšírenia povinností a stanovenia minimálnych bezpečnostných štandardov na
12
celkovú odolnosť kritických subjektov možno očakávať zvýšenie požiadaviek na zabezpečenie zdrojov na plnenie zákonom stanovených kompetencií. Prevažná väčšina novo-predpokladaných subjektov kritickej infraštruktúry bude pochádzať zo súkromného sektora, čo je v súlade s obsahom transponovanej smernice. Existuje predpoklad, že sa rozšíri počet oprávnených a kontaktných osôb oproti súčasnému stavu, čo sa bude musieť premietnuť do fungovania kontaktného miesta pre túto agendu, ako aj kontaktných miest pre jednotlivé sektory, resp. podsektory. S tým súvisia aj náklady spojené s potrebou zavedenia nového procesu nahlasovania incidentov na zabezpečenie plnenia úloh podľa tohto zákona ako aj organizačné a personálne zabezpečenie jeho prevádzky. Proces zavedenia a plnenia nahlasovacích povinností bude dodatočne nastavený metodikou nahlasovania incidentov a ďalej v procese prípravy stratégie sa plne zavedie.
V procese schvaľovania stratégie bude zároveň potrebné vyčísliť náklady spojené s určením subjektov kritickej infraštruktúry v sektore verejnej správy, keďže náklady budú znášať jednotlivé ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy a iné orgány v prípade, že budú určené za kritické subjekty. Tieto náklady budú spojené najmä s prijatím opatrení na zvýšenie odolnosti alebo určením kritického subjektu s odkazom na regulované povinností podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti.
Nevýhodou problematiky analýzy finančných dopadov na kritické subjekty je, že rozdelenie nákladov na zabezpečenie ich odolnosti je asymetrické v súvislosti od sektorov, resp. podsektorov. Ministerstvo vnútra a ostatné ústredné orgány štátnej správy doteraz nezbierali údaje potrebné pre odhady finančných dopadov. (t. j. ani súčasný prevádzkovatelia kritickej infraštruktúry nie schopný identifikovať vlastné a ďalšie náklady na realizáciu a udržiavanie adekvátnych opatrení na zabezpečenie svojej odolnosti).
Navrhované úpravy a zmeny v dokumentácii bezpečnostného plánu a posúdenia rizika nepredstavujú výrazný nárast administratívnej záťaže a naopak, v niektorých prípadoch dôjde k jej zníženiu z dôvodu zjednodušenia a sprehľadnenia príslušnej dokumentácie berúc do úvahy, že ak kritické subjekty vypracovali dokumenty alebo prijali opatrenia podľa povinností určených v iných osobitných predpisov, ktoré relevantné pre opatrenia podľa tohto zákona, ústredný orgán môže vyhlásiť takéto dokumenty za úplne alebo čiastočne v súlade s povinnosťami podľa tohto zákona.
Vzhľadom na rozsah transponovanej smernice (EÚ) 2022/2557 sa počet kritických subjektov môže navýšiť, čo bude mať finančné vplyvy aj na podnikateľské prostredie. Avšak väčšina novo určených kritických subjektov bude identifikovaná až po schválení stratégie.
Výšku celkových finančných vplyvov je momentálne nemožné určiť a rovnako akákoľvek požiadavka na ich kvantifikáciu by viedla k odhadom s nízkou výpovednou hodnotou.
V rámci znižovania byrokracie a administratívnej záťaže budú kritické subjekt v sektoroch Digitálna infraštruktúra a Financie regulované podľa osobitných predpisov. V prípade, že ústredný orgán posúdi dokumenty podľa ďalších osobitných predpisov (napr. podľa zákona č. 319/2002 Z. z. o obrane Slovenskej republiky) za relevantné, môžu uvedené dokumenty a opatrenia použiť na splnenie požiadaviek podľa predkladaného zákona. V záujme minimalizácie týchto administratívnych vplyvov sa neskôr v procese prijatia stratégie počíta s vytvorením informačného systému kritickej infraštruktúry, prostredníctvom ktorého sa budú plniť úlohy spojené s nahlasovacou povinnosťou a výmeny informácií.
Vybrané ústredné orgány si v prípravnej fáze identifikovali zvýšenie personálnych kapacít v rámci požiadaviek na zvýšenie personálnych kapacít a s tým súvisiace zvýšenie osobných výdavkov. Na základe zásadných pripomienok Ministerstva financií SR si ústredné orgány prostredníctvom predkladateľa po prehodnotení neuplatňujú zvýšenie personálnych kapacít a s tým súvisiace zvýšenie osobných výdavkov. Ďalšie personálne kapacity a finančné nároky si musia ústredné orgány hľadať vo vlastných rozpočtových kapitolách a v rámci voľných neobsadených štátnozamestnaneckých miest. Návrh zákona vychádza podľa možností z princípov súčasného znenia Zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre pričom zohľadňuje skúsenosti z doterajšej aplikačnej praxe na základe ktorej tiež došlo k posunu resp. decentralizácii sektorových kompetencií z Ministerstva vnútra SR na ústredné orgány na úseku kritickej infraštruktúry.
11.Kontakt na spracovateľa
Uveďte údaje na kontaktnú osobu, ktorú je možné kontaktovať v súvislosti s posúdením vybraných vplyvov.
PhDr. František Hajduk. PhD. / Ing. Veronika Hurychová
frantisek.hajduk@minv.sk / veronika.hurychova@minv.sk / tel.: +421 2 4859 3016
13
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, Sekcia krízového riadenia, Drieňová 22, 826 86 Bratislava
12.Zdroje
Uveďte zdroje (štatistiky, prieskumy, spoluprácu s odborníkmi a iné), z ktorých ste pri príprave materiálu a vypracovávaní doložky, analýz vplyvov vychádzali. V prípade nedostupnosti potrebných dát pre spracovanie relevantných analýz vybraných vplyvov, uveďte danú skutočnosť.
Zoznam prvkov kritickej infraštruktúry, analýzy rizík sektorov a expertné odhady.
13.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov z PPK č. 082/2024
(v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 8.1 Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
II. Pripomienky a návrhy zmien: Komisia uplatňuje k materiálu nasledovné pripomienky a odporúčania:
K vplyvom na podnikateľské prostredie
Komisia žiada predkladateľa, aby odznačil uplatňovanie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov keďže sa v tomto materiáli uplatňovať nebude.
Odôvodnenie: V zmysle bodu 6.5 Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov písmena a) sa
povinnosť uplatniť mechanizmus znižovania byrokracie a nákladov nevzťahuje na regulácie, ktoré transponujú alebo implementujú (s dodržaním minimálnych požiadaviek) právne záväzný akt Európskej únie.
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
Komisia žiada predkladateľa o vyznačenie aj pozitívneho vplyvu na podnikateľské prostredie, vrátane MSP, v bode 9 Doložky vybraných vplyvov, v nadväznosti na identifikované pozitívne vplyvy predloženého materiálu na podnikateľské prostredie avizované v Analýze vplyvov na podnikateľské prostredie.
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
Komisia žiada predkladateľa v Analýze vplyvov na podnikateľské prostredie o presun všetkých regulácií z časti 3.1 Náklady regulácii do časti 3.4 Iné vplyvy na podnikateľské prostredie.
Odôvodnenie: Keďže nie je možné regulácie riadne kvantifikovať s prihliadnutím na fakt, že akékoľvek
informácie týkajúce sa obrannej infraštruktúry podľa zákona č. 319/2002 Z. z. o obrane Slovenskej republiky podľa zákona č. 215/2004 Z. z. dôverné je potrebné dané regulácie presunúť do časti 3.4. Iné vplyvy na podnikateľské prostredie a riadne popísať ich vplyv na podnikateľské subjekty.
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
K vplyvom na rozpočet verejnej správy
V doložke vybraných vplyvov je označený negatívny, rozpočtovo nezabezpečený vplyv na rozpočet verejnej správy, žiadny vplyv na rozpočet VÚC a obcí a negatívny vplyv na limit verejných výdavkov. V analýze vplyvov v tabuľke č. 1 je kvantifikovaný nárast výdavkov v sume 48 tis. eur v roku 2024 (MIRRI SR 27 tis. eur, MPRV SR 20 tis. eur), v sume 157 tis. eur v roku 2025 (MIRRI SR 119 tis. eur, MPRV SR 38 tis. eur) a v sume 147 tis. eur ročne v rokoch 2026 a 2027 (MIRRI SR 109 tis. eur, MPRV SR 39 tis. eur) v súvislosti s navýšením limitu počtu zamestnancov od roku 2024 o 2 zamestnancov v kapitole MIRRI SR a 1 zamestnanca v kapitole MPRV SR.
Predkladateľ v doložke vybraných vplyvov v časti 10. Poznámky uvádza „Vplyv na rozpočet verejnej správy bude navýšený oproti súčasnosti postupne, pretože agenda kritickej infraštruktúry bude narastať. V štátnom rozpočte sa bude musieť počítať s nákladmi súvisiacimi na výkonom štátnej správy Ministerstva vnútra SR a ďalších ústredných orgánov štátnej správy pri plnení ich úloh podľa návrhu zákona. V dôsledku rozšírenia povinností a stanovenia minimálnych bezpečnostných štandardov na celkovú odolnosť kritických subjektov možno očakávať zvýšenie požiadaviek na zabezpečenie zdrojov na plnenie zákonom stanovených kompetencií. Proces zavedenia a plnenia nahlasovacích povinností bude dodatočne nastavený metodikou nahlasovania incidentov a ďalej v procese prípravy stratégie sa plne zavedie. V procese schvaľovania stratégie bude zároveň potrebné vyčísliť náklady spojené s určením subjektov kritickej infraštruktúry v sektore verejnej správy, keďže
14
náklady budú znášať jednotlivé ministerstvá, ostatné ústredné orgány štátnej správy a iné orgány v prípade, že budú určené za kritické subjekty.“.
S materiálom, z ktorého bude vyplývať nekrytý vplyv, nebude možné zo strany Komisie súhlasiť. Všetky vplyvy vyplývajúce z návrhu zákona bude potrebné zabezpečiť v rámci schválených limitov rozpočtu (vrátane limitov za oblasť zamestnanosti) dotknutých subjektov verejnej správy na príslušný rozpočtový rok, bez dodatočných požiadaviek na rozpočet verejnej správy.
Zároveň Komisia upozorňuje, že aj vplyvy vyplývajúce zo stratégie bude potrebné zabezpečiť v rámci schválených limitov rozpočtu (vrátane limitov za oblasť zamestnanosti) dotknutých subjektov verejnej správy na príslušný rozpočtový rok, bez dodatočných požiadaviek na rozpočet verejnej správy.
V § 3 vlastného materiálu sa ustanovuje, že štátnu správu na úseku kritickej infraštruktúry vykonáva vláda, MV SR, MH SR, MF SR, MIRRI SR, MŽP SR, MZ SR, MPRV SR a NBÚ. V analýze vplyvov Komisia žiada kvantifikovať aj vplyvy za dotknuté subjekty verejnej správy spomínané v § 3. V prípade vplyvu na kapitolu MF SR je potrebné uviesť aj vplyv na Štátnu pokladnicu.
Z analýzy vplyvov nie je jasné, na základe čoho predkladateľ uvádza zvýšenie personálnych kapacít a s tým súvisiace zvýšenie osobných výdavkov za kapitolu MPRV SR od 1.7.2024, ak predmetný návrh zákona nadobudnúť účinnosť v októbri 2024. Uvedené Komisia žiada doplniť, resp. vplyv primerane upraviť účinnosti návrhu zákona. Komisia žiada bližšie uviesť pracovné náplne zamestnancov MIRRI SR a zamestnanca MPRV SR, respektíve zdôvodniť rozdielne priemerné mzdové výdavky dotknutých zamestnancov, a zdôvodniť 100 % osobné príplatky zamestnancov MIRRI SR.
Komisia taktiež nesúhlasí s trinástimi platmi stanovenými pre nových zamestnancov na roky 2025 2027. Tieto vplyvy Komisia žiada z analýzy vplyvov vypustiť.
Stanovisko Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky:
V zmysle § 4, písm. a) zákona č. 95/2019 Z. z. o Informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov MIRRI zabezpečuje úlohu národného prevádzkovateľa centrálnej informačnej infraštruktúry a centrálnej komunikačnej infraštruktúry Slovenskej republiky pre verejnú správu.
Zároveň, zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v § 10 písm. d) upravuje pôsobnosť MIRRI v oblasti centrálneho riadenie informatizácie spoločnosti a tvorby politiky jednotného digitálneho trhu, rozhodovania o využívaní verejných prostriedkov vo verejnej správe pre informačné technológie, centrálnej architektúry integrovaného informačného systému verejnej správy a koordinácie plnenia úloh v oblasti informatizácie spoločnosti.
Podobne, aj Štatút MIRRI schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 417 z 1. júla 2020 v znení zmien a doplnení schválených uznesením vlády Slovenskej republiky č. 613 z 30. septembra 2020 v zmysle článku 3 písm. d) bodu 17 v oblasti centrálneho riadenia informatizácie spoločnosti a tvorby politiky jednotného digitálneho trhu plní úlohy na úseku kritickej infraštruktúry a zabezpečuje kontinuálne zlepšovanie celkovej úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti.
MIRRI ako orgán vedenia plní rôzne úlohy na úseku informačnej a kybernetickej bezpečnosti a jednou z nich je aj prostredníctvom vládnej jednotky CSIRT vykonávať činnosti nepretržitého monitorovania informačných technológií verejnej správy, vykonávať pravidelné neinvazívne hodnotenie zraniteľnosti služby verejnej správy, služby vo verejnom záujme, verejnej služby a ďalších služieb informačných technológií verejnej správy.
V zmysle SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2022/2557 o odolnosti kritických subjektov (ďalej len ako “Smernica“) a pripravovaného návrhu zákona o kritickej infraštruktúre (ďalej len ako „KI“) je MIRRI subjektom verejnej správy a v rámci KI plní a bude plniť úlohy na úseku štátnej správy.
Vzhľadom na prepojenia medzi kybernetickou bezpečnosťou a fyzickou bezpečnosťou subjektov by sa mal zabezpečiť jednotný prístup medzi Smernicou a smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014 a smernica (EÚ) 2018/1972 a zrušuje smernica (EÚ) 2016/1148 (ďalej len ako „NIS2“). Jednotný prístup je viditeľný aj v rámci jednotlivých odvetví, ktoré upravujú obe smernice.
Súdržný a konzistentný postup je zvýraznený aj v recitálovej časti Smernice v recitály 9: „Vzhľadom na význam kybernetickej bezpečnosti pre odolnosť kritických subjektov a v záujme konzistentnosti by vždy, keď je to
15
možné, mal byť zabezpečený súdržný prístup medzi smernicou Rady (EÚ) 2022/2557 a smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555.“
Odôvodnenie:
V súčasnej dobe prebieha dynamický vývoj v oblasti informačno-komunikačných technológií do ktorého zasahuje aj vývoj systémov umelej inteligencie, ktoré postupne zasahujú aj do informačných systémov verejnej správy a s týmto vývojom budú rasť aj požiadavky na zvýšenie bezpečnosti kybernetického priestoru a aj požiadavky na kvalifikovaný a odborný personál, ktorí bude mať požiadavky aj na adekvátne finančné ohodnotenie.
v dnešnej dobe je na trhu práce nedostatok odborného personálu v rámci oblasti informačnej a kybernetickej bezpečnosti a správy kritickej infraštruktúry informačných systémov verejnej správy. Ak inštitúcia verejnej správy chce získať do právneho vzťahu takéhoto odborníka, musí ponúknuť aj adekvátne finančné ohodnotenie.
Na základe vyššie uvedených skutočnosti bola v návrhu vyčíslená suma na základe ktorej bude možnosť niektorých nedostupných odborníkov finančne dohodnotiť v rámci osobného príplatku.
Zákon o štátnej službe v ustanovení § 132 Osobný príplatok ustanovuje, citujem Štátnemu zamestnancovi za kvalitné plnenie služobných úloh alebo na základe výsledku služobného hodnotenia za kalendárny rok je možné priznať osobný príplatok do výšky 100 % z platovej tarify, ktorá štátnemu zamestnancovi patrí podľa § 127 ods. 1 písm. a). Osobný príplatok sa určí pevnou sumou zaokrúhlenou na 50 eurocentov nahor. Štátnemu zamestnancovi je možné priznať osobný príplatok najskôr po uplynutí jedného mesiaca od vzniku štátnozamestnaneckého pomeru“.
100 percent osobné príplatky pre zamestnancov môžu byť zdôvodnené rôznymi spôsobmi, preto sme v návrhu rozpočtu v rámci doložky vplyvu uviedli možnosť ako flexibilne reagovať na trh práce v rámci finančného ohodnotenia odborníkov.
Ak to máme zhrnúť tak zmyslom je :
1.Motivácia a udržanie talentovaných zamestnancov: Poskytovanie adekvátneho minimálneho štandardu finančného ohodnotenia formou osobných príplatkov je základom na motiváciu a udržanie kvalifikovaných zamestnancov. Ak MIRRI chce odmeniť svojich najlepších pracovníkov, môže sa rozhodnúť a malo by im poskytnúť 100 percent osobný príplatok.
2.Konkurencieschopnosť na trhu práce: V niektorých odvetviach je konkurencia o kvalifikovaných zamestnancov veľmi silná. Poskytovanie 100 percent osobného príplatku môže byť spôsobom, ako zvýšiť atraktivitu a prilákať talentovaných ľudí aj do verejného sektora.
Je dôležité, aby sa takéto rozhodnutia robili transparentne a v súlade so zákonom. Zamestnávatelia by mali mať jasné kritériá a postupy na poskytovanie osobných príplatkov, aby sa predišlo akýmkoľvek nespravodlivostiam alebo nejasnostiam.
Výška finančného ohodnotenia musí zamestnanca motivovať k dlhodobej spolupráci.
Záver:
Riadenie a koordinácia národnej centrálnej informačnej architektúry a centrálnej komunikačnej infraštruktúry Slovenskej republiky, vrátane správy vládneho elektronického komunikačného systému Govnet v spojení s pripravovanou Slovenskou peňaženkou digitálnej identity a postupným nasadzovaním vysokorizikových systémov umelej inteligencie do informačných systémov verejnej správy si budú vyžadovať kvalifikovaných a dostatočne finančne ohodnotených odborníkov, ktorí budú vedieť strategicky riadiť a koordinovať kritickú infraštruktúru na úrovni informačných systémov verejnej správy.
Na uvedených požiadavkách špecifikovaný v rámci doložky vplyvov za MIRRI trváme, považujeme ich za zásadné a žiadame Vás aby ste našu žiadosť akceptovali v celom rozsahu. Mať kvalifikovaných a odborne zdatných odborníkov na úseku kritickej infraštruktúry informačných systémov verejnej správy je otázkou národnej bezpečnosti a nami žiadané finančné ohodnotenie je minimálny základ nevyhnutný na riadne fungovanie a plnenie úloh MIRRI SR na úseku kritickej infraštruktúry.
Stanovisko Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky nebolo predložené.
Z technického hľadiska je potrebné v doložke vybraných vplyvov a analýze vplyvov:
v časti 9. Vybrané vplyvy materiálu v prípade, ak predkladateľ označí žiadne vplyvy na rozpočet verejnej správy, sa rozpočtová zabezpečenosť neoznačuje,
16
Vyjadrenie predkladateľa: V doložke vybraných vplyvov v časti 9. bol zaznačený negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Z tohto dôvodu považujeme pripomienky za nerelevantnú.
vplyv na dlhodobú udržateľnosť verejných financií v prípade vybraných opatrení sa v zmysle Jednotnej metodiky na posudzovanie vybraných vplyvov posudzuje len pri zmenách v I. a II. pilieri univerzálneho systému dôchodkového zabezpečenia s identifikovaným dopadom od 0,1 % HDP (vrátane) na dlhodobom horizonte,
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
vypracovať tabuľku č. 1/B,
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované
vypracovať tabuľku č. 4/A za každý subjekt verejnej správy zvlášť,
Vyjadrenie predkladateľa: Tabuľka č. 4/A je sumár tabuliek č. 4/B Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a č. 4/B Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
v tabuľke č. 4/A v zmysle jednotnej metodiky výdavky rozpísať do podpoložiek platnej ekonomickej klasifikácie,
Vyjadrenie predkladateľa: Vychádzame len z údajov poskytnutých dotknutými ministerstvami.
v tabuľkách č. 4/B a č. 5 upraviť sumu za poistné za kapitolu MPRV SR, keďže je vypočítaná nesprávne (34,95 % namiesto 35,95 %),
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
v tabuľkách č. 5 je potrebné pri oboch kapitolách uviesť v riadkoch „Priemerný mzdový výdavok“ priemerný mesačný mzdový výdavok na jedného zamestnanca.
Vyjadrenie predkladateľa: Dané pripomienky boli zapracované.
K sociálnym vplyvom
V časti 4.2. a analýzy sociálnych vplyvov je potrebné namiesto uvedeného textu uviesť, v čom sa vplyvom návrhu zmení prístup ku zdrojom, právam, tovarom a službám u jednotlivých ovplyvnených skupín obyvateľstva. Návrh je potrebné zhodnotiť oproti súčasnému právnemu stavu.
Vyjadrenie predkladateľa: Súčasný právny stav rieši v rámci kritickej infraštruktúry len ochranu prvku, navrhovaná zmena posudzuje odolnosť základnej služby, ktorá poskytuje nevyhnutné služby pre chod hospodárstva a spoločnosti. Proces zabezpečenia odolnosti je cyklický proces ako predchádzať alebo absorbovať riziko a minimalizovať jednotlivé zraniteľnosti. Tým, že základné služby budú poskytované kontinuálne zaručí sa tým prístup k ďalším zdrojom alebo tovarom a právam nevynímajúc.
Ku goldplatingu
Komisia upozorňuje, že podľa prílohy č. 3 k Legislatívnym pravidlám vlády SR sa „tabuľka zhody vypracúva ku všetkým článkom normatívneho textu smernice, vrátane prílohy, a to aj vtedy, ak predkladateľ transponuje len niektoré jej články“. Predložená tabuľka zhody neobsahuje prílohy, ktoré súčasťou smernice EÚ, preto nie je možné v tejto časti riadne zhodnotiť goldplating.
Vyjadrenie predkladateľa: Pripomienka akceptovaná a tabuľka zhody doplnená.
14.Stanovisko Komisie na posudzovanie vybraných vplyvov zo záverečného posúdenia č. .......... (v prípade, ak sa uskutočnilo v zmysle bodu 9.1. Jednotnej metodiky)
Súhlasné
Súhlasné s návrhom na dopracovanie
Nesúhlasné
Uveďte pripomienky zo stanoviska Komisie z časti II. spolu s Vaším vyhodnotením:
17
Analýza vplyvov na podnikateľské prostredie
Názov materiálu: Zákon o kritickej infraštruktúre a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Predkladateľ: Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
3.1 Náklady regulácie
3.1.1 Súhrnná tabuľka nákladov regulácie
Tabuľka č. 1: Zmeny nákladov (ročne) v prepočte na podnikateľské prostredie (PP), vyhodnotenie mechanizmu znižovania byrokracie a nákladov, náklady goldplatingu1 na podnikateľské prostredie.
TYP NÁKLADOV
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
A. Dane, odvody, clá a poplatky, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality
B. Iné poplatky
C. Sankcie a pokuty
D. Nepriame finančné náklady
E. Administratívne náklady
Spolu = A+B+C+D+E
Harmonizácia práva EÚ
Zvýšenie nákladov v € na PP
Zníženie nákladov v € na PP
F. Úplná harmonizácia práva EÚ(okrem daní, odvodov, ciel a poplatkov, ktorých cieľom je znižovať negatívne externality)
G. Goldplating
VÝPOČET PRAVIDLA 1in 2out:
IN
OUT
H. Náklady okrem výnimiek = B+D+E-F
1 Definícia goldplatingu je uvedená v bode 4 časti III. jednotnej metodiky.
18
3.1.2 Výpočty vplyvov jednotlivých regulácií na zmeny v nákladoch podnikateľov
Tabuľka č. 2: Výpočet vplyvov jednotlivých regulácií (nahraďte rovnakou tabuľkou po vyplnení Kalkulačky nákladov):
P.č.
Zrozumiteľný a stručný opis regulácie (dôvod zvýšenia/zníženia nákladov na PP a dôvod ponechania nákladov na PP, ktoré sú goldplatngom)
Číslo normy(zákona, vyhlášky a pod.)
Lokalizácia(§, ods., čl.,...)
Pôvod regulácie: SK/EÚ úplná harm./
Goldplating
Účinnosť regulácie
Kategória dotk. subjektov
Počet
dotk. subjektov spolu
Vplyv na 1 podnik. v €
Vplyv na kateg. dotk. subjekt. v €
Druh vplyvuIn (zvyšuje náklady) /
Out (znižuje náklady)
/ Nemení sa
1in
2out celkom
Goldplating celkom
19
3.1.3 Doplňujúce informácie k spôsobu výpočtu vplyvov jednotlivých regulácií na zmenu
nákladov
V súvislosti s vplyvmi jednotlivých regulácií nie je možné riadne kvantifikovať zmeny nákladov. Predkladateľ zákona o kritickej infraštruktúre a o zmene a doplnení niektorých zákonov nemá žiadne ďalšie doplňujúce informácie k spôsobu výpočtu. Ďalšie vplyvy na podnikateľské prostredie uvádza v podkapitole 3.4.
3.1.4 Odôvodnenie goldplatingu podľa bodu 4 časti III jednotnej metodiky a ďalšie
doplňujúce informácie
Predkladaný návrh zákona nepredstavuje v analýze vplyvov na podnikateľské prostredie žiaden
goldplating. Pri transpozícií smernice (EÚ) 2022/2557 sa nešlo nad rámec povinností zaťažujúcich podnikateľské prostredie.
3.2 Vyhodnotenie konzultácií s podnikateľskými subjektmi pred predbežným pripomienkovým konaním
Verejnosť bola o príprave návrhu zákona o kritickej infraštruktúre, ktorého predkladateľom je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky informovaná prostredníctvom predbežnej informácie. Cieľom návrhu je transpozícia a implementácia právnych predpisov Európskej únie, ktorými sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 o odolnosti kritických subjektov a delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2023/2450, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2557 stanovením zoznamu základných služieb.
K predbežnej informácii č. PI/2023/320 boli predložené celkovo tri vyjadrenia zo strany verejnosti. V nadväznosti na prebiehajúcu fázu legislatívneho procesu Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky zorganizovalo konzultácie v rámci predbežnej informácie k návrhu zákona s Republikovou úniou zamestnávateľov, Klubom 500 za účasti Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky a s Potravinárskou komorou Slovenska za účasti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Po konzultáciách Ministerstvu vnútra Slovenskej republiky neboli predložené žiadne ďalšie pripomienky.
3.3 Vplyvy na konkurencieschopnosť a produktivitu
Návrh zákona nepredpokladá žiadny priamy vplyv na konkurencieschopnosť a produktivitu. Povinnosť podnikateľských a nepodnikateľských subjektov zaviesť bezpečnostné opatrenia, a tým v čo najväčšej miere predchádzať vzniku incidentov, môže mať pozitívny vplyv nielen na ich fungovanie, ale nepriamo aj na spotrebiteľov a zákazníkov ich služieb, keďže poskytovanie týchto služieb bude menej náchylné na narušenie spôsobené incidentom a môže sa zvýšiť dôveryhodnosť a celková odolnosť subjektu, čo by malo motivovať spotrebiteľov k využívaniu jeho služieb.
Konkurencieschopnosť:
Na základe uvedených odpovedí zaškrtnite a popíšte, či materiál konkurencieschopnosť:
Informácie sa uvádzajú iba v prípade, ak sa predkladaným návrhom regulácie vykonáva transpozícia smernice a bol identifikovaný goldplating podľa tabuľky zhody alebo sa vykonáva implementácia nariadenia s goldplatingom. Informácie sa uvádzajú aj v prípade (ak nejde o transpozíciu smernice alebo implementáciu nariadenia EÚ), ak sa predloženým návrhom odstraňuje goldplating, ktorého pôvod je v skoršom zachovaní existujúcej právnej úpravy (existujúcich vnútroštátnych požiadaviek).
20
zvyšuje x nemení znižuje
Produktivita:
Aký má materiál vplyv na zmenu pomeru medzi produkciou podnikov a ich nákladmi?
Momentálne určeným prevádzkovateľom prvkov kritickej infraštruktúry predkladaný zákon nemení pomer medzi produkciou a ich nákladmi. Novo určené kritické subjekty budú musieť znášať vyššie náklady, avšak ich produkciu to neovplyvní, pretože vplyvom opatrení budú odolnejšie, čo sa odzrkadlí aj na kontinuite poskytovaných služieb.
Na základe uvedenej odpovede zaškrtnite a popíšte, či materiál produktivitu:
zvyšuje x nemení znižuje
3.4 Iné vplyvy na podnikateľské prostredie
Orgány štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry podporujú kritické subjekty pri zvyšovaní ich odolnosti. Podpora môže zahŕňať vypracúvanie poradenského materiálu a metodiky, podporu v súvislosti s organizovaním cvičení na testovanie ich odolnosti a poskytovanie poradenstva a odbornej prípravy zamestnancom kritických subjektov. Bez toho, aby boli dotknuté pravidlá štátnej pomoci v osobitnom predpise, môžu sa poskytnúť aj finančné prostriedky kritickým subjektom, ak je to potrebné a odôvodnené cieľmi verejného záujmu.
V aktuálne platnom zákone č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre (ďalej ako „zákon č. 45/2011 Z. z.“) akékoľvek informácie týkajúce sa zoznamu prvkov kritickej infraštruktúry vyhradenou informáciou podľa zákona č. 215/2004 Z. z. o utajovaných skutočnostiach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon č. 215/2004 Z. z.“). Zo spomenutých dôvodov, sme vo výpočtoch použili modelový príklad počtu dotknutých subjektoch.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky a ostatné ústredné orgány štátnej správy doteraz nezbierali údaje potrebné pre vyčíslenie finančných dopadov, a preto nie je možné v súčasnosti kvantifikovať presné dopady.
1.Vykonanie posúdenie rizika kritickým subjektom
Akékoľvek informácie týkajúce sa zoznamu prvkov kritickej infraštruktúry vyhradenou informáciou podľa zákona č. 215/2004 Z. z. Vyčíslenie nákladov kritických subjektov na posúdenie rizika sa nedá všeobecne sumarizovať, pretože je závislé na rozdelení do sektorov a podsektorov na úseku kritickej infraštruktúry (§ 11 ods. 1 návrhu zákona).
2.Vypracovanie bezpečnostného plánu kritickým subjektom
Akékoľvek informácie týkajúce sa zoznamu prvkov kritickej infraštruktúry vyhradenou informáciou podľa zákona č. 215/2004 Z. z. Vyčíslenie nákladov kritických subjektov na vypracovanie bezpečnostného plánu (opatrenia na zvyšovanie odolnosti) sa nedá všeobecne sumarizovať, pretože je závislé na rozdelení do sektorov a podsektorov na úseku kritickej infraštruktúry (§ 10 ods. 1 návrhu zákona).
3.Nahlasovanie incidentov kritických subjektov ÚOŠS
21
Tieto úlohy sa zaraďujú medzi nové povinnosti kritických subjektov, odhadujeme len administratívne zaťaženie na kritické subjekty a z toho dôvodu nevieme kvantifikovať finančný dopad (§ 14 ods. 1 návrhu zákona).
4.Poskytnutie súčinnosti ÚOŠS
Povinnosti na úseku kritickej infraštruktúry kritické subjekty povinné plniť aj v aktuálne platnom zákone č. 45/2011 Z. z. Z uvedeného dôvodu odhadujeme administratívne zaťaženie na kritické subjekty, ktoré majú len marginálny dopad (§ 11 ods. 5 návrhu zákona).
5.Za účelom preverenia oprávnenej osoby vyžiadanie si výpisu z registra trestov
Tento úkon, preverenie bezúhonnosti oprávnenej osoby, spôsobuje finančné zaťaženie na fyzické osoby, čo je spomenuté v analýze sociálnych vplyvov. Za kontrolu dodržiavania tejto povinnosti budú zodpovedať kritické subjekty. Spôsobí to len administratívnu záťaž, ktorá je v súčasnosti bežnou agendou na úseku personalistiky. Povinnosti na úseku kritickej infraštruktúry kritické subjekty povinné plniť aj v aktuálne platnom zákone č. 45/2011 Z. z. a z uvedeného dôvodu odhadujeme administratívne zaťaženie na kritické subjekty, ktoré majú len marginálny dopad (§ 12 ods. 4, 5 a 6 návrhu zákona).
6.Práca s limitovanými informáciami
Citlivá informácia pre účely tohto zákona bude transponovaná do limitovanej informácie prostredníctvom nepriamej novely zákona č. 215/2004 Z. z. Proces vytvárania, uchovávania a manipulácie s týmito informáciami nespôsobí ďalšiu záťaž pre kritické subjekty, preto sme ďalšie náklady s tým spojené nekvantifikovali (§ 13 návrhu zákona).
7.Povinnosť zabezpečiť kontinuitu poskytovania základných služieb prostredníctvom posúdenia rizika a na základe bezpečnostného plánu.
Danou reguláciou znižujeme duplicitné zaťaženie na podnikateľské prostredie. Akékoľvek informácie týkajúce sa prvkov kritickej infraštruktúry podľa zákona č. 45/2011 Z. z. citlivou informáciou, ktorá sa nesprístupňuje. Vyčíslenie nákladov kritických subjektov na vypracovanie posúdenie rizika a bezpečnostného plánu (opatrenia na zvyšovanie odolnosti) sa nedá všeobecne sumarizovať, pretože je závislé na rozdelení do sektorov a podsektorov na úseku kritickej infraštruktúry (§ 10 ods. 1, 2 a 3, § 11 ods. 4 návrhu zákona).
8.Posúdenie rizika a vypracovanie bezpečnostných plánov podľa osobitných predpisov
Danou reguláciou znižujeme duplicitné zaťaženie na podnikateľské prostredie, avšak akékoľvek informácie týkajúce sa obrannej infraštruktúry podľa zákona č. 319/2002 Z. z. o obrane Slovenskej republiky podľa zákona č. 215/2004 Z. z. dôverné. Vyčíslenie nákladov kritických subjektov na vypracovanie posúdenie rizika a bezpečnostného plánu alebo iných relevantných dokumentov sa nedá všeobecne sumarizovať (§ 11 ods. 3 návrhu zákona).
9.Regulácia povinností kritických subjektov podľa ďalších osobitných predpisov
Danou reguláciou znižujeme duplicitné zaťaženie na podnikateľské prostredie, avšak dané regulácie nemôžeme v súčasnosti vyčísliť, pretože budú zohľadnené s návrhom zákona, ktorý transponuje smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii, ktorou sa mení nariadenie (EÚ) č. 910/2014 a smernica (EÚ) 2018/1972 a zrušuje smernicu (EÚ) 2016/1148 (Smernica NIS 2). Ďalej návrhom zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších
22
predpisov, ktorý implementuje ustanovenia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2554 zo 14. decembra 2022 o digitálnej prevádzkovej odolnosti finančného sektora a o zmene nariadení (ES) č. 1060/2009, (EÚ) č. 648/2012, (EÚ) č. 600/2014, (EÚ) č. 909/2014 a (EÚ) 2016/1011 a transponovanie smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ), ktorou sa menia smernice 2009/65/ES, 2009/138/ES, 2011/61/EÚ, 2013/36/EÚ, 2014/59/EÚ, 2014/65/EÚ, (EÚ) 2015/2366 a (EÚ) 2016/2341, pokiaľ ide o digitálnu prevádzkovú odolnosť finančného sektora (§ 9 ods. 3 návrhu zákona).
10.Poskytnutie súčinnosti na účely výkonu kontroly
Povinnosti na úseku kritickej infraštruktúry kritické subjekty povinné plniť aj v aktuálne platnom zákone č. 45/2011 Z. z. Z uvedeného dôvodu odhadujeme administratívne zaťaženie na kritické subjekty, ktoré bude mať rozdielny dopad v závislosti od sektora, resp. podsektora čo sa týka časového a administratívneho zaťaženia kontroly 16 ods. 1, 2, 3 a 4 návrhu zákona).
23
Analýza sociálnych vplyvov
Vplyvy na hospodárenie domácností, prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám, sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rovnosť žien a mužov a vplyvy na zamestnanosť
(Ak v niektorej z hodnotených oblastí sociálnych vplyvov (bodov 4.1 4.4) nebol identifikovaný vplyv, uveďte v príslušnom riadku analýzy poznámku „Bez vplyvu.“.)
4.1 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na hospodárenie domácností a špecifikujte ovplyvnené skupiny domácností, ktoré budú pozitívne/negatívne ovplyvnené.
Vedie návrh k zvýšeniu alebo zníženiu príjmov alebo výdavkov domácností?
Ktoré skupiny domácností/obyvateľstva sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
Sú medzi potenciálne ovplyvnenými skupinami skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
(V prípade vyššieho počtu hodnotených opatrení doplňte podľa potreby do tabuľky pred bod 4.2 ďalšie sekcie - 4.1.1 Pozitívny vplyv/4.1.2 Negatívny vplyv).
a)
4.1.1 Pozitívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
d)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
e)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
g)
4.1.1.1 Z toho pozitívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte pozitívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. znižovanie miery rizika chudoby, priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zvýšenie príjmov alebo zníženie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
j)
Kvantifikujte rast príjmov alebo pokles výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný rast príjmov/ pokles výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
a)
4.1.2 Negatívny vplyv
b)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
c)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
24
d)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
e)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
f)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
g)
4.1.2.1 Z toho negatívny vplyv na skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia
(V prípade významných vplyvov na príjmy alebo výdavky domácností v riziku chudoby, identifikujte a kvantifikujte negatívny vplyv na chudobu obyvateľstva (napr. zvyšovanie miery rizika chudoby, priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine)
h)
Popíšte opatrenie a jeho vplyv na hospodárenie domácností s uvedením, či ide o zníženie príjmov alebo zvýšenie výdavkov:
Bez vplyvu
Špecifikujte ovplyvnené skupiny:
Ovplyvnená skupina č. 1
i)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
j)
Kvantifikujte pokles príjmov alebo rast výdavkov za jednotlivé ovplyvnené skupiny domácností / skupiny jednotlivcov a počet obyvateľstva/domácností ovplyvnených predkladaným návrhom.
-priemerný pokles príjmov/ rast výdavkov v skupine v eurách a/alebo v % / obdobie:
-veľkosť skupiny (počet obyvateľov):
Ovplyvnená skupina č. 1
k)
Ovplyvnená skupina č. 3
Ovplyvnená skupina č. 2
l)
Dôvod chýbajúcej kvantifikácie:
25
4.2 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám u jednotlivých ovplyvnených skupín obyvateľstva a vplyv na sociálnu inklúziu.
Má návrh vplyv na prístup k zdrojom, právam, tovarom a službám?
Popíšte hodnotené opatrenie, špecifikujte ovplyvnené skupiny obyvateľstva a charakter zmeny v prístupnosti s ohľadom na dostupnosť finančnú, geografickú, kvalitu, organizovanie a pod. Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
a)
Rozumie sa najmä na prístup k:
-sociálnej ochrane, sociálno-právnej ochrane, sociálnym službám (vrátane služieb starostlivosti o deti, starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím),
-kvalitnej práci, ochrane zdravia, dôstojnosti a bezpečnosti pri práci pre zamestnancov a existujúcim zamestnaneckým právam,
-pomoci pri úhrade výdavkov súvisiacich so zdravotným postihnutím,
-zamestnaniu, na trh práce (napr. uľahčenie zosúladenia rodinných a pracovných povinností, služby zamestnanosti), k školeniam, odbornému vzdelávaniu a príprave na trh práce,
-zdravotnej starostlivosti vrátane cenovo dostupných pomôcok pre občanov so zdravotným postihnutím,
-k formálnemu i neformálnemu vzdelávaniu a celoživotnému vzdelávaniu,
-bývaniu a súvisiacim základným komunálnym službám,
-doprave,
-ďalším službám najmä službám všeobecného záujmu a tovarom,
-spravodlivosti, právnej ochrane, právnym službám,
-informáciám,
-k iným právam (napr. politickým).
Súčasný stav ochrany kritickej infraštruktúry sa nezaoberá problematikou odolnosti, čo je v súčasnosti jednou z hlavných problematík, ktorou by sa mala právna úprava zákona zaoberať, nakoľko sa nachádzame v dobe, kedy sa frekvencia výskytu mimoriadnych udalostí a incidentov výrazne zvýšila a tým sa priamoúmerne zintenzívnilo možné ohrozenie nielen života, zdravia, bezpečnosti a majetku obyvateľov, životného prostredia, ale aj fungovania štátu.
V čoraz viac prepojenom svete sa stala odolnosť voči hrozbám pre bezpečnostné prostredie prvoradou. Bezpečnostné prostredie zahŕňa rôzne kritické aspekty vrátane fyzickej infraštruktúry, informačných systémov, personálu a citlivých údajov. Ochrana tohto prostredia si vyžaduje komplexný prístup, ktorý rieši potenciálne hrozby a zraniteľnosti. V predkladanom návrhu zákona sa posudzujú rizika a význam odolnosti kritických subjektov, ktoré prostredníctvom ochrany svojich kritických infraštruktúr kontinuálne zabezpečujú poskytovanie základných služieb.
Cieľom je posilniť poskytovanie služieb na trhu, ktoré nevyhnutné na zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií alebo hospodárskych činností, a to zvýšením odolnosti kritických subjektov (pôvodne v zákone 45/2011 Z.z. o kritickej infraštruktúre - prevádzkovatelia prvkov kritickej infraštruktúry), ktoré takéto služby poskytujú. Prevádzkové prostredie, v ktorom kritické subjekty pôsobia, sa v posledných rokoch výrazne zmenilo. Po prvé, rizikové prostredie je zložitejšie a v súčasnosti zahŕňa aj prírodné nebezpečenstvá (v mnohých prípadoch zhoršené zmenou klímy), štátmi podporované hybridné akcie, terorizmus, vnútorné hrozby, pandémie a havárie (ako priemyselné havárie). Po druhé, prevádzkovatelia čelia výzvam pri integrácii nových technológií, ako napríklad 5G a bezpilotných prostriedkov, do svojej prevádzky, a zároveň riešia slabé miesta, ktoré by takéto technológie mohli potenciálne vytvoriť. Po tretie, vďaka týmto technológiám a iným trendom sa prevádzkovatelia čoraz viac spoliehajú jeden na druhého. Dôsledky nasledovné narušenie, ktoré ovplyvní poskytovanie služieb jedným prevádzkovateľom v jednom sektore môže vyvolať kaskádové účinky na poskytovanie služieb v iných sektoroch.
b)
návrh významný vplyv na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva alebo skupín v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia?
Špecifikujte ovplyvnené skupiny v riziku chudoby a sociálneho vylúčenia a popíšte vplyv na ne. Je tento vplyv väčší ako vplyv na iné skupiny či subjekty? Uveďte veľkosť jednotlivých ovplyvnených skupín.
c)
Zraniteľné skupiny alebo skupiny v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia sú napr.:
-domácnosti s nízkym príjmom (napr. žijúce iba zo sociálnych príjmov, alebo z príjmov pod hranicou rizika chudoby, alebo s príjmom pod životným minimom, alebo patriace medzi 25% domácností s najnižším príjmom),
-nezamestnaní, najmä dlhodobo nezamestnaní, mladí nezamestnaní a nezamestnaní nad 50 rokov,
-deti (0 – 17),
-mladí ľudia (18 – 25 rokov),
Poskytovanie základných služieb uvádzame v prílohe č. I návrhu zákona. Ako sme spomínali vyššie cieľom je posilniť a chrániť kontinuitu poskytovania základných služieb a zvyšovať odolnosť kritických subjektov, ktoré poskytujú tieto služby. Návrh zákona nerieši dostupnosť týchto služieb pre zraniteľné skupiny ani rozdiely medzi ovplyvnenými skupinami.
26
-starší ľudia, napr. ľudia vo veku nad 65 rokov alebo dôchodcovia,
-ľudia so zdravotným postihnutím,
-marginalizované rómske komunity
-domácnosti s 3 a viac deťmi,
-jednorodičovské domácnosti s deťmi (neúplné rodiny, ktoré tvoria najmä osamelé matky s deťmi),
-príslušníci tretích krajín, azylanti, žiadatelia o azyl,
-iné zraniteľné skupiny, ako napr. bezdomovci, ľudia opúšťajúci detské domovy alebo iné inštitucionálne zariadenia
27
4.3 Identifikujte a popíšte vplyv na rovnosť príležitostí.
Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyv na rovnosť žien a mužov.
a)
4.3.1 Dodržuje návrh povinnosť rovnakého zaobchádzania so skupinami alebo jednotlivcami na základe pohlavia, rasy, etnicity, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie alebo iného statusu? Mohol by viesť k nepriamej diskriminácii niektorých skupín obyvateľstva? Ak áno, ktoré skupiny sú takto ovplyvnené a akým spôsobom?
b)
Návrh zákona nerieši dostupnosť týchto služieb pre zraniteľné skupiny ani rozdiely medzi ovplyvnenými skupinami.
c)
4.3.2 Môže návrh viesť k zväčšovaniu nerovností medzi ženami a mužmi? Podporuje návrh rovnosť príležitostí? Má návrh odlišný vplyv na ženy a mužov? Popíšte vplyvy.
d)
Popíšte riziká návrhu, ktoré môžu viesť k zväčšovaniu nerovností:
Návrh zákona nepojednáva ani nerozlišuje nerovnosti medzi ženami a mužmi. - Bez vplyvu
e)
Popíšte pozitívne vplyvy návrhu na dosahovanie rovnosti žien a mužov, rovnosti príležitostí žien a mužov, prípadne vplyvy na ženy a mužov, ak sú odlišné:
Bez vplyvu
f)
návrh významné vplyvy na niektorú zo zraniteľných skupín obyvateľstva? Ak áno, aké? Akým spôsobom? Zraniteľnou skupinou obyvateľstva sa rozumejú najmä ženy ohrozené viacnásobnou diskrimináciou, tehotné matky, seniorky, ženy patriace do marginalizovaných skupín obyvateľstva, migrantky, ženy a dievčatá so zdravotným postihnutím, obete násilia a pod.
Bez vplyvu
g)
Pri identifikovaní vplyvov na rovnosť žien a mužov treba vziať do úvahy existujúce rozdiely medzi ženami a mužmi, ktoré relevantné k danej politike. Podpora rovnosti žien a mužov nespočíva len v odstraňovaní obmedzení a bariér pre plnohodnotnú účasť na ekonomickom, politickom a sociálnom živote spoločnosti ako aj rodinnom živote, ale taktiež v podpore rovnosti medzi nimi.
V ktorých oblastiach podpory rovnosti žien a mužov návrh odstraňuje prekážky a/alebo podporuje rovnosť žien a mužov? Medzi oblasti podpory rovnosti žien a mužov okrem iného patria:
-podpora slobodného výberu povolania a ekonomickej činnosti
-podpora vyrovnávania ekonomickej nezávislosti,
-zosúladenie pracovného, súkromného a rodinného života,
-podpora rovnosti príležitostí pri participácii na rozhodovaní,
-boj proti domácemu násiliu, násiliu na ženách a obchodovaniu s ľuďmi,
-podpora vnímania osobnej starostlivosti o dieťa za rovnocennú s ekonomickou činnosťou a podpora neviditeľnej práce v domácnosti ako takej,
-rešpektovanie osobných preferencií pri výbere povolania a zosúlaďovania pracovného a rodinného života.
Bez vplyvu
28
4.4 Identifikujte, popíšte a kvantifikujte vplyvy na zamestnanosť a na trh práce.
V prípade kladnej odpovede pripojte odôvodnenie v súlade s Metodickým postupom pre analýzu sociálnych vplyvov.
a)
Uľahčuje návrh vznik nových pracovných miest? Ak áno, ako? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu.
b)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, pre aké skupiny zamestnancov, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod.
V prílohe č. 1 návrhu zákona je identifikovaných 11. sektorov na úseku kritickej infraštruktúry;
1. Energetika;
a) Elektroenergetika
b) Diaľkové vykurovanie a chladenie/Tepelná energetika
c) Ropa a ropné produkty
d) jadrová energetika
e) Plynárenstvo
f) Vodík
2. Doprava
a) Letecká doprava
b) Železničná doprava
c) Vodná doprava
d) Cestná doprava
e) Verejná doprava
3. Financie
a) Bankovníctvo; tým nie sú dootknuté vylúčenia podľa osobitného predpisu o kybernetickej bezpečnosti
b) Finančné trhy; tým nie sú dotknuté vylúčenia podľa osobitného predpisu o kybernetickej bezpečnosti
c) Systémy riadenia verejných financií
4. Poštové služby
a) Univerzálna poštová služba
5. Zdravotníctvo
6. Voda a atmosféra
a) Pitná voda
b) Odpadová voda
b) Vodné stavby
c) Meteorologická služba
7. Digitálna infraštruktúra
8. Verejná správa
9. Vesmír
10. Výroba, spracovanie a distribúcia potravín
11. Priemysel
a) Farmaceutický priemysel
b) Hutnícky priemysel
c) Chemický priemysel
Vzhľadom na skutočnosť, že v súčasnosti nie je možné predpokladať, koľko kritických subjektov bude identifikovaných v budúcnosti, nevieme identifikovať geografické vymedzenie. Čo sa týka klasifikácie zamestnancov dôjde k rozšíreniu rozsahu pracovnej náplne u zamestnancov zaradených v oblasti fyzickej a kybernetickej bezpečnosti.
c)
Vedie návrh k zániku pracovných miest? Ak áno, ako a akých? Ak je to možné, doplňte kvantifikáciu
d)
Identifikujte, v ktorých sektoroch a odvetviach ekonomiky, v ktorých regiónoch, o aké typy zamestnania /pracovných úväzkov pôjde a pod. Identifikujte možné dôsledky, skupiny zamestnancov, ktoré budú viac ovplyvnené a rozsah vplyvu.
V prípade zvýšenia odolnosti týchto kritických subjektov sa kladú požiadavky na opatrenia, ktoré štandardizujú opatrenia fyzickej a objektovej bezpečnosti, prístupu k limitovaným informáciám. Predkladaný návrh zákona nemá žiaden vplyv na zánik pracovných miest.
e)
Ovplyvňuje návrh dopyt po práci? Ak áno, ako?
29
f)
Dopyt po práci závisí na jednej strane na produkcii tovarov a služieb v ekonomike a na druhej strane na cene práce.
Predkladaný návrh zákona má vplyv na dopyt zamestnancov špecializovaných v oblasti fyzickej a kybernetickej bezpečnosti.
g)
Má návrh dosah na fungovanie trhu práce? Ak áno, aký?
h)
Týka sa makroekonomických dosahov ako je napr. participácia na trhu práce, dlhodobá nezamestnanosť, regionálne rozdiely v mierach zamestnanosti. Ponuka práce môže byť ovplyvnená rôznymi premennými napr. úrovňou miezd, inštitucionálnym nastavením (napr. zosúladenie pracovného a súkromného života alebo uľahčovanie rôznych foriem mobility).
Cieľom návrhu zákona je zmierňovať zraniteľnosť na úseku o kritickej infraštruktúry, ktorá je nevyhnutná pre fungovanie spoločností a hospodárstva. Každodenný život občanov SR, dobré fungovanie vnútorného trhu závisia od rôznych infraštruktúr, ktorých úlohou je spoľahlivé poskytovanie služieb nevyhnutných na zachovanie spoločenských a hospodárskych činností. Rozsah opatrení únie v oblasti odolnosti kritickej zahŕňa sektorové a medzisektorové opatrenia, ktoré sa okrem iného týkajú zvýšenia odolnosti proti zmene klímy, civilnej ochrany, priamych zahraničných investícií a kybernetickej bezpečnosti.
i)
Má návrh špecifické negatívne dôsledky pre isté skupiny profesií, skupín zamestnancov či živnostníkov? Ak áno, aké a pre ktoré skupiny?
j)
Návrh môže ohrozovať napr. pracovníkov istých profesií favorizovaním špecifických aktivít či technológií.
Predkladaný návrh zákona vplyv na dopyt zamestnancov špecializovaných v oblasti fyzickej a kybernetickej bezpečnosti, ktorý podľa § 12 budú musieť určiť tzv. kontaktnú osobu a oprávnenú osobu kritického subjektu. Kontaktná osoba a oprávnená osoba musia preukázať kritickému subjektu svoju totožnosť a musia byť bezúhonné. Za bezúhonnú sa na účely tohto zákona považuje fyzická osoba, ktorá nebola právoplatne odsúdená za taký úmyselný trestný čin, ktorého spáchanie by pri vykonávaní činností v kritickom subjekte mohlo viesť k narušeniu odolnosti kritického subjektu, ak odsúdenie nebolo zahladené. Totožnosť a bezúhonnosť sa preukazuje pred vznikom oprávnenia. Fyzická osoba, ktorá je štátnym občanom Slovenskej republiky, poskytne na účel preukázania bezúhonnosti kritickému subjektu výpis z registra trestov. Výpis z registra trestov nesmie byť pri jeho predložení starší ako tri mesiace. Fyzická osoba, ktorá nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, poskytne na účel preukázania bezúhonnosti podľa kritickému subjektu výpis z registra trestov vydaným príslušným orgánom krajiny, ktorej je štátnym príslušníkom; ak sa taký doklad v danej krajine nevydáva, nahrádza výpis z registra trestov rovnocenná listina vydaná príslušným súdnym orgánom alebo administratívnym orgánom alebo čestné vyhlásenie osvedčené príslušným orgánom krajiny. Výpis z registra trestov alebo listina, ktorá ho nahrádza, nesmú byť pri ich predložení staršie ako tri mesiace, musia byť opatrené osvedčením a predložené spolu s osvedčeným prekladom do štátneho jazyka; u občana Českej republiky sa osvedčený preklad výpisu z registra trestov alebo listiny, ktorá ho nahrádza, do štátneho jazyka nevyžaduje.
k)
Ovplyvňuje návrh špecifické vekové skupiny zamestnancov? Ak áno, aké? Akým spôsobom?
l)
Identifikujte, či návrh môže ovplyvniť rozhodnutia zamestnancov alebo zamestnávateľov a môže byť zdrojom neskoršieho vstupu na trh práce alebo predčasného odchodu z trhu práce jednotlivcov.
Bez vplyvov
30
DÔVODOVÁ SPRÁVA
B.Osobitná časť
Čl. I
K § 1
Jednotlivé ustanovenia upravujú predmet a pôsobnosť zákona, kde sa vymedzuje najmä organizácia, pôsobnosť a povinnosti orgánov štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry. Určuje sa postup pri identifikovaní kritických subjektov a kritických subjektov osobitného európskeho významu, ako aj postavenie a povinnosti kritických subjektov pri zabezpečovaní odolnosti kritickej infraštruktúry a zabezpečovaní nepretržitého poskytovania základných služieb.
Zákon ďalej pojednáva o povinnostiach a opatreniach na zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry, čo znamená schopnosť týchto systémov a služieb odolávať incidentom a udalostiam s cieľom zabezpečiť nepretržité poskytovanie nevyhnutných základných služieb, ktoré sú životne dôležité a majú zásadný význam pre spoločnosť a hospodárstvo.
Ďalším dôležitým aspektom je stanovenie zodpovednosti za porušenie povinností podľa tohto zákona. V jednotlivých ustanoveniach sa jasne vymedzujú sankcie za nedodržiavanie opatrení a povinností stanovených pre kritické subjekty, čo za cieľ zabezpečiť dodržiavanie potrebných noriem bezpečnosti, aby dosiahli vysokú mieru odolnosti týchto subjektov.
V neposlednom rade zákon rieši aj funkciu kontroly a dohľadu vo vzťahu k dodržiavaniu zákona. Stanovujú sa mechanizmy, ktoré príslušným orgánom umožňujú vykonávať pravidelný dohľad prostredníctvom rôznych kontrolných činností, a to aj formou auditov s cieľom zabezpečiť transparentnosť a dodržiavanie všetkých príslušných predpisov a noriem týkajúcich sa kritickej infraštruktúry.
V zákone uvedené aj výnimky, na ktoré sa jeho pôsobnosť nevzťahuje. Predkladaný zákon sa nevzťahuje na kritické subjekty v sektore vesmír, ktoré prevádzkujú infraštruktúru, ktorú vlastní, spravuje alebo prevádzkuje Európska únia alebo v jej mene v rámci svojho vesmírneho programu. Výnimkou subjekty verejnej správy v oblasti obrany Slovenskej republiky, vyšetrovanie, odhaľovanie a stíhanie trestných činov. Ďalšou výnimkou aj platobné systémy a systémy zúčtovania a vyrovnania cenných papierov a ich infraštruktúry dohliadané alebo prevádzkované Európskou centrálnou bankou alebo Eurosystémom.
K § 2
V § 2 zákona, ktorý sa zaoberá definíciou základných pojmov, sa uvádza, čo presne sa rozumie pod pojmami uvedenými v zákone, aby sa zabezpečil jasný a jednotný výklad pojmov, ktorých sa zákon týka. Toto rozsiahle a podrobné vymedzenie kľúčových pojmov a definícií odráža snahu o dôkladné vypracovanie právnych predpisov na základe správnej transpozície smernice (EÚ) 2022/2557.
Transponovaná smernica (EÚ) 2022/2557 zrušuje smernicu Rady 2008/114/ES, ktorá charakterizuje kritickú infraštruktúru ako zložku, systém alebo ich časť, ktorá je nevyhnutná pre zachovanie základných funkcií spoločnosti, zdravia, ochrany, bezpečnosti, kvality života
31
obyvateľov z ekonomického a sociálneho hľadiska, a ktorej narušenie alebo zničenie by malo závažné dôsledky v členskom štáte z dôvodu nemožnosti zachovať tieto nevyhnutné funkcie. Podľa § 2 zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre pri ochrane prvku kritickej infraštruktúry tohto zákona sa prvkom kritickej infraštruktúry rozumie najmä inžinierska stavba, služba vo verejnom záujme a informačný systém v sektore kritickej infraštruktúry, ktorých narušenie alebo zničenie by malo podľa sektorových kritérií a prierezových kritérií závažné nepriaznivé, dokonca devastačné dôsledky na uskutočňovanie hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, a tým následne aj priamo na kvalitu života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku, ako aj životného prostredia.
Nový pojem kritická infraštruktúra podľa smernice (EÚ) 2022/2557 predstavuje odklon od fyzickej ochrany prvku k zaisteniu kontinuálneho poskytovania základnej služby. Nový pojem tak predstavuje aktívum, zariadenie, vybavenie a systém (alebo ich časti), ktoré nevyhnutné na poskytovanie základnej služby.
Smernicou (EÚ) 2022/2557 z dôvodu previazanosti kritickej infraštruktúry13na základnú službu, na rozdiel od súčasného určenia prvkov, dochádza k posunu určenia a ochrany kritickej infraštruktúry samotným kritickým subjektom. Samotný kritický subjekt vymedzí kritickú infraštruktúru pri prijímaní (vlastných) opatrení na zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry podľa § 10.
Zameranie sa presúva z ochrany kritickej infraštruktúry na širšiu koncepciu odolnosti kritických subjektov prevádzkujúcich takúto kritickú infraštruktúru, ktorá sa vzťahuje na obdobie pred incidentom, počas neho a aj po ňom.
Pojem „odolnosť“, vymedzený v článku 2 bode 2 smernice (EÚ) 2022/2557, by sa mal chápať aj ako schopnosť kritickej infraštruktúry predchádzať udalostiam, ktoré výrazne narúšajú alebo môžu významne narušiť poskytovanie základných služieb kritickým subjektom, t. j. služieb, ktoré kľúčové pre zachovanie nevyhnutných spoločenských a hospodárskych funkcií, verejnú bezpečnosť a ochranu, zdravie obyvateľstva alebo životné prostredie, chrániť pred takýmito udalosťami, reagovať na ne, odolávať im, zmierňovať ich, absorbovať ich, prispôsobovať sa im alebo zotaviť sa z nich.
Základná služba2 4je nový pojem, ktorý prináša/zavádza smernica (EÚ) 2022/2557 do národnej legislatívy. Základné služby podľa smernice (EÚ) 2022/2557 kľúčové pre zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií, hospodárskych činností, verejného zdravia a bezpečnosti alebo životného prostredia a musia sa poskytovať neprerušeným spôsobom. Preto vzhľadom na význam týchto základných služieb pre trh a z toho vyplývajúcu potrebu zvýšiť odolnosť kritickej infraštruktúry je nevyhnutné zabezpečiť odolnosť kritických subjektov poskytujúcich tieto služby. Je potrebné prijať opatrenia na posilnenie takejto odolnosti a zmiernenie akýchkoľvek narušení pri poskytovaní takýchto základných služieb.
1 Okrem toho by sa pojem „kritická infraštruktúra“ mal chápať rovnakým spôsobom, ako sa uvádza v odôvodnení 7 odporúčania 2023/C 20/01, t. j. ako pojem, ktorý zahŕňa relevantnú kritickú infraštruktúru identifikovanú členským štátom na vnútroštátnej úrovni alebo označenú za európsku kritickú infraštruktúru podľa smernice 2008/114/ES, ako aj kritické subjekty, ktoré sa identifikujú podľa smernice (EÚ) 2022/2557.
2 Pojem základná služba bol doteraz definovaný len v zákone č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti, kde Zákon identifikuje tri druhy základnej služby: Základná služba v zmysle transpozície smernice NIS - služba, ktorá je uvedená v prílohe č. 1 zákona č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti a ktorá spĺňa identifikačné kritériá podľa tohto zákona. Základná služba ako informačný systém verejnej správy identifikuje sa na základe dohody s ústredným orgánom, do pôsobnosti ktorého sektor informačných systémov verejnej správy spadá. Základná služba ako prvok kritickej infraštruktúry.
32
V opačnom prípade môžu mať takéto narušenia vážne dôsledky pre občanov, naše hospodárstvo, dôveru v demokratický systém a môžu ovplyvniť fungovanie trhu, najmä v kontexte rastúcej vzájomnej závislosti medzi sektormi a aj cezhranične. Základné služby uvedené v prílohe č. 1. Nie každý poskytovateľ základnej služby bude aj kritickým subjektom, ale len taký, ktorý bude na základe zákona identifikovaný ako kritický subjekt a to priamo ústredným orgánom. Zákon neustanovuje ohlasovaciu povinnosť ani povinnosť pre kritické subjekty, aby sa „samoidentifikovali“.
Smernica (EÚ) 2022/2557 stanovuje do legislatívy určité povinnosti oznamovania incidentov v prípade, že incident3 5 alebo by mohol mať významný vplyv na kritické subjekty a kontinuitu poskytovania základných služieb. Incidenty, ktoré narúšajú kritickú infraštruktúru alebo poskytovanie základných služieb kritickými subjektmi, podľa návrhu dosahujú prahovú hodnotu významného incidentu, ktorú si určia (a v prípade potreby aktualizujú) ústredné orgány v posúdení rizika ústredným orgánom podľa § 8 ods. 3 písm. e), pre každý sektor a podsektor. Kritický subjekt bude oboznámený s týmito prahovými hodnotami za účelom hlásenia incidentov. Spôsob a rozsah hlásenia incidentov ústrednému orgánu je bližšie upravený v § 14.
Ďalším pojmom je definícia posúdenia rizika podľa smernice (EÚ) 2022/2557. Aby boli kritické subjekty schopné zabezpečiť svoju odolnosť, mali by mať prehľad a znalosti o všetkých relevantných rizikách, ktorým vystavené, a mali by tieto riziká analyzovať. Na tento účel by mali vykonávať posúdenie rizík vždy, keď je to potrebné vzhľadom na ich osobitnú situáciu a vývoj predmetných rizík, v každom prípade však každé štyri roky. Posúdenia rizík, ktoré vykonávajú kritické subjekty, budú vychádzať z posúdenia rizika, ktoré vykonali ústredné orgány a ministerstvo vnútra.
Právna úprava pojmu limitovanej informácie bola inšpirovaná používaním neverejných informácií vo vzťahu k Európskej únii a Organizácii Severoatlantickej zmluvy, v ktorých majú pre tieto informácie zavedené označenie „EU LIMITÉ“, resp. „NATO UNCLASSIFIED“. Základným princípom, na ktorom je navrhovaná limitovaná informácia založená, je zásada „potreba poznať“ (z angličtiny „need-to-know“), schopnosť zachovať mlčanlivosť, znalosť pravidiel manipulácie a schopnosť ich dodržania. V dôsledku toho citlivú informáciu na úseku kritickej infraštruktúry podľa zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre nahradila limitovaná informácia, ktorá je plne implementovaná novelou zákona č. 215/2004 Z. z. Cieľom je poskytnúť jasné usmernenia na ochranu limitovaných informácií.
V časti o vymedzení pojmov orgán verejnej moci a oprávnená osoba sa vymedzujú úlohy a právomoci jednotlivých orgánov verejnej moci a jednotlivých oprávnených osôb v procese ochrany kritickej infraštruktúry. Tieto definície rozširujú rámec zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy, kde poskytujú ďalšie podrobnosti o povinnostiach subjektov a právnych podmienkach.
Terminológia ponúka dôkladný opis mechanických a technických bezpečnostných opatrení, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane kritickej infraštruktúry. Tie aktualizované podľa súčasnej odbornej literatúry a zahŕňa aj nové trendy v oblasti bezpečnostných zabezpečovacích prostriedkov. V rámci aktualizácie právnych predpisov a pravidiel na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov sa preto kladie dôraz na integráciu nových technológií do systémov fyzicko-objektovej ochrany. Tento prístup podporuje smernica
3 Incident je v smernici NIS 2 vymedzený ako „udalosť ohrozujúca dostupnosť, pravosť, integritu alebo dôvernosť uchovávaných, prenášaných alebo spracúvaných údajov alebo služieb poskytovaných alebo prístupných prostredníctvom sietí a informačných systémov“ („kybernetický incident“).
33
(EÚ) 2022/2557, ktorá od nás vyžaduje, aby sme neustále rozširovali a aktualizovali naše kapacity a technológie na odhaľovanie hrozieb. Konkrétne bezpečnostné opatrenia si určujú samotné kritické subjekty podľa § 10, pričom ústredné orgány môžu odporúčať minimálne opatrenia.
V rámci vymedzenia základných pojmov v zákone sa kladie osobitný dôraz na technické bezpečnostné zariadenia, ktoré zahŕňajú nielen tradičné elektronické bezpečnostné systémy, ale aj špecializované zariadenia na detekciu bezpilotných lietadiel. Tieto zariadenia dôležitou súčasťou ekosystému bezpečnosti kritickej infraštruktúry, keďže neoprávnený prienik bezpilotných lietadiel môže predstavovať významné riziko pre poskytovanie nevyhnutných základných služieb a ochranu limitovaných informácií.
Zahrnutie zariadení na detekciu bezpilotných lietadiel do právnych predpisov a bezpečnostných noriem týkajúcich sa kritickej infraštruktúry preto odráža rastúcu potrebu primerane reagovať na dynamicky sa vyvíjajúce hrozby a predstavuje významný krok k zaisteniu väčšej odolnosti kritických infraštruktúr a služieb, ktoré nevyhnutné pre fungovanie spoločnosti, hospodárstva a štátu.
K § 3
Kompetencie orgánov štátnej správy v oblasti kritickej infraštruktúry, ako upravené v § 3, kľúčovým prvkom pre zabezpečenie kontinuálneho a bezpečného fungovania základných služieb a ich infraštruktúr potrebných pre spoločnosť a hospodárstvo. V tejto súvislosti vláda Slovenskej republiky, Ministerstvo vnútra SR spolu s niektorými ústrednými orgánmi štátnej správy, tvoria základ organizácie a riadenia kritickej infraštruktúry. Ich kompetencie a zodpovednosti v tomto sektore umožňujú integrovaný prístup k riadeniu a ochrane kritických infraštruktúr a základných služieb, čo je nevyhnutné pre celkovú odolnosť všetkých sektorov voči potenciálnym hrozbám a výzvam.
V rámci vytvorenej štruktúry orgánov štátnej správy sa navrhuje, aby zodpovednosti za sektory kritickej infraštruktúry boli zverené predovšetkým ústredným orgánom vo svojej pôsobnosti. Táto skupina orgánov verejnej moci za úlohu zabezpečiť primeranú ochranu všetkých sektorov kritickej infraštruktúry a zároveň využiť synergie medzi rôznymi sektormi a zabezpečiť ich odolnosti. Oproti zákonu č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre dochádza k decentralizácií úloh a povinností na decentralizovanú sektorovú úroveň. Ústredné orgány budú zaraďovať a vyraďovať kritické subjekty, navrhovať prahové hodnoty pre identifikáciu kritických subjektov, určovať prahové hodnoty incidentov vo svojom sektore a podsektore bez koordinačnej zodpovednosti ministerstva vnútra. Ministerstvo vnútra sa v predkladanom návrhu zákona stane ústredným orgánom a zároveň bude pokrývať komunikačné úlohy. Vláda bude zohrávať rozhodovaciu úlohu v procese nastavovania kritérií pri identifikácií kritických subjektov prostredníctvom pravidelne aktualizovanej stratégie.
Navrhovaný legislatívny rámec preto považuje pôsobnosť a organizáciu orgánov štátnej správy v oblasti kritickej infraštruktúry za základné piliere, na ktorých stojí celý systém zvyšovania odolnosti a riadenia kritickej infraštruktúry. Táto navrhnutá komplexná organizácia zabezpečuje, aby Slovenská republika bola schopná čeliť súčasným a budúcim výzvam v oblasti bezpečnosti a ochrany kritickej infraštruktúry, pričom sa kladie dôraz na spoluprácu všetkých kľúčových aktérov a zapojenie rôznych úrovní štátnej správy s cieľom optimálne a efektívne riešiť potenciálne riziká a hrozby.
34
K § 4
Navrhovaná pôsobnosť vlády zodpovedá jej ústavnému postaveniu vrcholného orgánu výkonnej moci. Vláda Slovenskej republiky bude každé 4 roky schvaľovať stratégiu odolnosti kritických subjektov (ďalej len „stratégia“), ktorá je ďalej definovaná v § 7. V tejto stratégii sa stanovia hlavné ciele, priority a úlohy na určené obdobie, ako aj určia metódy a opatrenia na ich realizáciu a zabezpečí sa financovanie úloh vyplývajúcich z tohto zákona. Tento proces vedie k včasnému a účinnému plánovaniu na zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry voči rôznym hrozbám a incidentom, čo je nevyhnutné na zachovanie kontinuity poskytovania nevyhnutných základných služieb.
Stratégia bude obsahovať aj prahové hodnoty pre jednotlivé kritériá na identifikáciu kritických subjektov a zaradenie kritických subjektov do sektorov kritickej infraštruktúry. Rozhodnutie o tom, či sa subjekt považuje za kritický, a jeho zaradenie do príslušného sektora kritickej infraštruktúry alebo jeho vyradenie, ak nespĺňa stanovené kritériá, bude v kompetencii ústredných orgánov štátnej správy.
Zákon preto kladie dôraz na prípravu a schvaľovanie stratégií, ktoré kľúčovými krokmi na zvýšenie odolnosti kritických infraštruktúr a zabezpečenie ich funkčnosti voči potenciálnym hrozbám.
K § 5
V ustanovujúcich odsekoch zákon podrobne a taxatívne špecifikuje, čo všetko spadá do pôsobnosti ministerstva vnútra a jeho postavenia ako jednotného kontaktného miesta pre zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry na národnej a európskej úrovni.
Vedenie verejného a neverejného zoznamu kritických subjektov význam pre potreby ďalšej podrobnejšej úpravy počas krízových stavov vrátane financovania potrebných výziev a programov. Pandémia spôsobená vírusom COVID-19 odhalila medzery v reakčných schopnostiach štátu aj na úseku kritickej infraštruktúry. Na tento účel slúži vedenie verejných a neverejných zoznamov kritických subjektov. Verejný zoznam umožňuje transparentnosť a poskytuje cenné informácie o odvetviach a subjektoch, ktoré sa považujú za kritické pre štát a jeho občanov. Na druhej strane neverejný zoznam obsahuje limitované informácie, ktorých odtajnenie by mohlo ohroziť bezpečnosť štátu alebo príslušnej infraštruktúry. Táto dualita zabezpečuje, aby štát mohol účinne chrániť kritické subjekty a infraštruktúry a reagovať na ich potreby.
Pandémia COVID-19 však poukázala na nemožnosť vytvoriť selektívne opatrenia na úseku kritickej infraštruktúry, pretože celý jej zoznam a údaje boli neverejné a v rámci existujúcej legislatívy citlivých informácií sa táto skutočnosť ukázala ako dvojsečná v súvislosti zo zabezpečením ochrany a prioritizácie kritických zamestnancov v jednotlivých sektoroch.
V dôsledku uvedených skúseností je potrebné prehodnotiť a optimalizovať proces vedenia zoznamov a údajov kritických subjektov. To zahŕňa nielen revíziu limitovaných informácií do zoznamov, ale aj zabezpečenie toho, aby bol systém flexibilný a dynamický, čo mu umožní rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam a výzvam.
35
Prioritou by malo byť zavedenie a prispôsobenie výziev na kritickú infraštruktúru, ako aj financovanie programov zameraných na zvýšenie odolnosti kritických subjektov. To si vyžaduje koordinovaný prístup medzi prioritami vlády a sektormi súkromného sektora, ako aj medzinárodnú spoluprácu.
Pandémia tak poskytla dôležitú lekciu o význame pripravenosti a flexibility pri riadení kritickej infraštruktúry a zdôraznila potrebu pružnej reakcie na krízy a efektívneho využívania verejných a neverejných zoznamov kritických subjektov.
Ďalej sa v tomto paragrafe podrobne uvádzajú úlohy a povinnosti ministerstva vnútra s dôrazom na spoluprácu s ústrednými orgánmi pri vypracúvaní stratégie kritickej infraštruktúry, identifikáciu a rozsah potrebných limitovaných informácií. Osobitná pozornosť je venovaná správe a aktualizácii verejného a neverejného zoznamu kritických subjektov, ktorý zahŕňa nielen identifikáciu subjektov a základných služieb podľa prílohy č. 1, ale aj proces nahlasovania incidentov, ktoré môžu alebo majú významný vplyv na poskytovanie základnej služby.
V nadväznosti na túto podrobnú úpravu úseku kritickej infraštruktúry získava ministerstvo vnútra dôležitú úlohu vo výkonnej štruktúre štátnej správy a rovnako nemenej dôležitá je jeho spolupráca s Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ, výmena informácií o schválených stratégiách, realizovaných opatreniach či incidentoch. Takýto prístup umožňuje lepšiu pripravenosť na možné mimoriadne situácie a vytvára priestor pre medzinárodnú spoluprácu a koordináciu pri riešení potenciálnych hrozieb. V súlade s článkom 19 Smernice (EÚ) 2022/2557 sa zriaďuje Skupina pre odolnosť kritických subjektov, ktorá podporuje Komisiu a uľahčuje spoluprácu a výmenu informácií medzi členskými štátmi o otázkach týkajúcej sa Smernice (EÚ) 2022/2557. Skladá sa zo zástupcov Komisie a členských štátov, pričom môže vyzvať zainteresované strany, aby sa zúčastnili na jej práci, a rovnako ak o to požiada Európsky parlament sa na jej práci môžu podieľať aj experti Európskeho parlamentu. Jednotlivé úlohy Skupiny pre odolnosť kritických subjektov bližšie upravuje Smernica (EÚ) 2022/2557, najmä jej článok 19.
Zákon hovorí aj o dôležitosti vytvárania partnerstiev na národnej a medzinárodnej úrovni, ktoré by mali významne prispieť k zabezpečeniu vyššej odolnosti kritickej infraštruktúry a jej kritických subjektov. Partnerský prístup a spolupráca medzi rôznymi orgánmi a inštitúciami poskytuje príležitosti na výmenu osvedčených postupov, skúseností a doplnkových kapacít, ktoré môžu pomôcť pri rýchlej reakcii v reálnom čase na vznikajúce situácie a hrozby.
Navrhovaný paragraf celkovo predstavuje kľúčové legislatívne opatrenia a povinnosti ministerstva vnútra zamerané na ochranu a zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry a jej kritických subjektov.
K § 6
V § 6 zákona je taxatívne vymedzená pôsobnosť príslušných ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry. Tieto ústredné orgány štátnej správy budú vykonávať štátnu správu vrátane kontrolnej činnosti v oblasti kritickej infraštruktúry v rámci svojej pôsobnosti, najmä vo vzťahu k opatreniam na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov. Ústredný orgán štátnej správy pre kritickú infraštruktúru sa v rámci sektora a podsektora, pre ktorý je príslušný, podieľa na vypracovaní stratégie, navrhuje
36
kritériá pre identifikáciu kritických subjektov po vykonaní konzultácií so združeniami podnikateľov, hodnotí riziká v sektore a podsektore podľa prílohy č. 1, vrátane určovania prahových hodnôt pre hlásenie incidentov. Posudzuje riziká kritických subjektov pre príslušné sektory a podsektory podľa tej istej prílohy, ktoré priamo súvisia s poskytovaním základnej služby, a svoje závery predkladá ministerstvu vnútra s cieľom vypracovať, sumarizovať, posúdenie rizík na národnej úrovni a koncipovať návrh stratégie.
Ústredné orgány štátnej správy v rámci tzv. decentralizácie zároveň identifikujú kritické subjekty a ich zaradenie alebo vyradenie zo sektora a podsektora podľa prílohy č. 1 a informujú kritický subjekt o tom, že bol identifikovaný ako kritický subjekt resp. vyradený zo sektora a podsektora podľa prílohy č. 1. O identifikácii kritického subjektu a jeho zaradení a vyradení zo sektora a podsektora podľa prílohy č. 1 informuje ústredný orgán ministerstvo vnútra. Zároveň vedie neverejnú časť zoznamu identifikovaných kritických subjektov v stanovenom rozsahu.
Ústredný orgán priebežne kontroluje zoznam kritických subjektov a bezodkladne oznamuje každú zmenu v zozname kritických subjektov ministerstvu vnútra. Odporúča minimálne bezpečnostné opatrenia na zvýšenie odolnosti kritických subjektov vo svojom sektore a podsektore, ako je uvedené v prílohe č. 1, vrátane používania noriem a technických špecifikácií vhodných pre kritické subjekty. Posudzuje a vyhodnocuje prijaté bezpečnostné plány kritických subjektov na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov pri zohľadnení rizík kritického subjektu a rizík ústredného orgánu. Zúčastňuje sa na vytváraní národných a medzinárodných partnerstiev v oblasti kritickej infraštruktúry a podporuje ich s cieľom zabezpečiť ochranu a tým aj zvýšenú odolnosť kritickej infraštruktúry a jej kritických subjektov.
Pri odporúčaní minimálnych opatrení na zabezpečenie odolnosti kritického subjektu ústredným orgánom podľa § 6 písm. i) budú ústredné orgány dbať o primerané prehlbovanie povinností vlastníka len vo vzťahu k jeho kritickej infraštruktúre z dôvodu zabezpečenia odolnosti kritickej infraštruktúry a zabezpečenia poskytovania základnej služby.
K § 7
Smernica (EÚ) 2022/2557 zaväzuje členské štáty Európskej únie, aby prijali stratégiu zameranú na zvýšenie odolnosti kritických subjektov. Cieľom tejto stratégie je zabezpečiť ochranu kontinuity poskytovania nevyhnutných základných služieb a odolnosť kritických subjektov, ktoré ich prevádzkujú cez svoje infraštruktúry. Predkladaný návrh zákona ustanovuje do stratégie najdôležitejší mechanizmus a to proces, ktorým sa kritické subjekty identifikujú, vrátane určenia prahových hodnôt významnosti vplyvu (podľa § 14 ods. 3 pre každý sektor a podsektor a pre každú základnú službu podľa prílohy č. 1). Jednotlivé prahové hodnoty, kritéria významnosti vplyvu, v procese tvorby stratégie navrhujú ústredné orgány samy, pričom ale ústredné orgány budú vykonávať konzultácie so združeniami podnikateľov. Tie sa vykonajú za účelom kvalitného nastavenia kritérií, získania postojov a stanovísk od dotknutých subjektov. Vybrané kritéria s údajmi o prahovej hodnote tvoria limitovanú informáciu a môžu tvoriť utajovanú skutočnosť. Tieto údaje sa budú aktualizovať spoločne so stratégiou.
V nadväznosti na historický vývoj v oblasti kritickej infraštruktúry, ktorá bola v minulosti na Slovensku často okrajovým záujmom, predstavuje súčasný rámec výrazný
37
posun. Pravidelné aktualizácie, ktoré stanovené v právnych predpisoch, každé štyri roky zabezpečujú, že stratégia pružne reaguje na meniace sa hrozby a potreby.
V stratégii vypracovanej na základe smernice sa kľúčové body podrobne vymedzujú ako strategické ciele a priority na zvýšenie odolnosti, a to aj pri zohľadnení cezhraničnej a sektorovej závislosti. Rámec riadenia, opatrenia na posilnenie odolnosti kritických subjektov, proces identifikácie kritických subjektov, podpora kritických subjektov a zapojenie verejného a súkromného sektora kľúčovými prvkami na zabezpečenie odolnosti. Okrem toho sa v stratégii bude popisovať systém koordinácie medzi rôznymi štátnymi orgánmi na výmenu informácií o kybernetických a nekybernetických rizikách a opatreniach na podporu malých a stredných podnikov definovaných ako potenciálne budúce kritické subjekty.
Porovnanie s históriou koncepcie kritickej infraštruktúry na Slovensku ukazuje, že súčasné legislatívne zmeny zamerané na posilnenie odolnosti kritických infraštruktúr majú za cieľ prekonať predchádzajúci pasívny prístup a zaviesť dynamický systém plánovania a reakcie na hrozby. Tento posun odráža nielen rastúci význam ochrany a obrany na úseku kritickej infraštruktúry v globálne prepojenom prostredí, ale tiež demonštruje zvýšené povedomie o potrebe komplexnej odolnosti poskytovania nevyhnutných základných služieb a ich kritickú infraštruktúru.
Definíciu malých a stredných podnikov v § 7 ods.1 písm. h) obsahuje Odporúčanie Komisie 2003/361/ES zo 6. mája 2003 o vymedzení pojmov mikro, malé a stredné podniky (Ú. v. EÚ L 124, 20.5.2003).
Stratégiu vypracováva ministerstvo vnútra v spolupráci s ústrednými orgánmi. Obsah stratégie je vymedzený v odseku 1 tak, aby korešpondoval s obsahovým vymedzením smernice (EÚ) 2022/2557.
K § 8
Opatrenia odkazované v § 10 zamerané na identifikáciu a pomoc pri zabezpečovaní odolnosti kritických subjektov by sa mali riadiť prístupom založeným na riziku. Tento prístup umožňuje efektívne zameranie úsilia na tie kritické subjekty, ktoré najdôležitejšie z hľadiska zabezpečovania životne dôležitých spoločenských funkcií alebo hospodárskych činností. Kľúčovým krokom k zabezpečeniu takéhoto cieleného prístupu je vykonávanie posúdení rizík zo strany ústredných orgánov vo svojich sektorových pôsobnostiach, pričom zohľadňujú všetky relevantné prírodné javy a riziká spojené s ľudskou činnosťou - ako nehody, prírodné katastrofy, hrozby pre verejné zdravie typu pandémie a antagonistické hrozby vrátane teroristických činov. Dôležitou súčasťou tohto procesu je tiež zohľadnenie existujúcich sektorových alebo všeobecných posúdení rizík, ktoré boli vykonané na základe iných právnych aktov EÚ.
Výsledky posúdení rizík poskytujú podstatný základ nielen pre identifikáciu kritických subjektov, ale aj pre usmerňovanie týchto subjektov v procese plnenia ich legislatívnych povinností. Ide o to, že kritické subjekty by mali byť informované o všetkých relevantných rizikách, s ktorými sa môžu stretnúť, a mali by tieto riziká pravidelne posudzovať, ideálne minimálne každé štyri roky, alebo vždy, keď to vyžaduje zmena v ich osobitnej situácii alebo v príslušných rizikách.
38
Zároveň, podľa § 8, ústredné orgány majú povinnosť predkladať ministerstvu vnútra správy o posúdení rizík v rámci svojich sektorov a podsektorov, pričom tieto posúdenia majú byť vykonávané podľa potreby a aspoň raz za štyri roky. V prípade rizika s významným vplyvom na poskytovanie základných služieb ústredný orgán správu o posúdení rizika predloží ministerstvu vnútra bezodkladne a rovnako jej relevantné časti sprístupní kritickému subjektu s povinnou lehotou aktualizovania bezpečnostného plánu. Tieto analýzy musia zohľadniť široké spektrum potenciálnych hrozieb a rizík vrátane tých, ktoré majú cezhraničný či medzisektorový charakter. Aj na základe týchto posúdení rizík ústredné orgány identifikujú kritické subjekty a pomáhajú im pri implementácii adekvátnych opatrení na zabezpečenie odolnosti voči identifikovaným rizikám.
V tomto kontexte, sprístupnenie relevantných častí posúdenia rizík kritickým subjektom umožňuje týmto subjektom lepšie pochopiť potenciálne riziká a zároveň ich motivuje k adekvátnej príprave a reakcii na možné hrozby. Prístup založený na riziku, jeho implementácia a následné hodnotenie kľúčové pre posilnenie odolnosti na úseku kritickej infraštruktúry a kritických subjektov, čím sa zabezpečuje kontinuita základných služieb nevyhnutných pre spoločnosť a hospodárstvo.
Z tohto procesu je nesmierne dôležité navrhnúť ústredným orgánom aj ďalší typ prahových hodnôt, ktoré zohľadnia kedy je incident významný pre povinnosť nahlasovania. Údaje prahových hodnôt incidentov, zohľadnia najmä počet a podiel používateľov dotknutých narušením základnej služby, ktorú kritický subjekt poskytuje, trvanie narušenia a geografické územie dotknuté narušením s prihliadnutím na to, či je toto územie geograficky izolované, a akékoľvek informácie o incidentoch oznámených podľa § 14. Ústredný orgán pri oznámení identifikovania kritického subjektu je povinný tieto údaje o prahových hodnotách incidentu písomne oznámiť kritickému subjektu a informovať o procese hlásenia incidentov. Údaje o prahových hodnotách významnosti vplyvu pri identifikácii kritických subjektov podľa § 14 ods.3 a prahové hodnoty pre nahlasovanie incidentov podľa § 8 ods. 3 písm. e) môžu, ale aj nemusia byť totožné. Pri posúdení rizík je potrebné vziať do úvahy jednotlivé sektorové asymetrie. Prahové hodnoty incidentov v priebežnom procese posúdení rizika ústredným orgánom podliehajú režimu limitovanej informácie.
Posudzovanie rizík je kľúčovým procesom v rámci národnej stratégie riadenia rizík bezpečnostných hrozieb Slovenskej republiky. Jeho dôležitosť je dvojnásobne zvýraznená v kontexte stratégií a akčných plánov schvaľovaných na vládnej úrovni, akým je napríklad Akčný plán k Národnej stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb do roku 2025. Tento dokument predstavuje komplexný prístup k identifikácii, hodnoteniu a znižovaniu potenciálnych rizík a hrozieb, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť a ochranu občanov Slovenskej republiky.
Bez hĺbkového pochopenia potenciálnych rizík nemôže byť akýkoľvek bezpečnostný program alebo stratégia účinná. V kontexte národnej bezpečnosti umožňuje posúdenie rizika určiť priority bezpečnostných opatrení, alokovať zdroje tam, kde najpotrebnejšie, a zároveň plánovať ochranu kritických infraštruktúr a dôležitých spoločenských funkcií.
Akčný plán k Národnej stratégii riadenia rizík bezpečnostných hrozieb do roku 2025 signalizuje záväzok vlády SR systematicky a komplexne pristupovať k zaisteniu bezpečnosti svojich občanov. Strategická iniciatíva zahŕňa rozvoj a implementáciu mechanizmov na znižovanie rizík vrátane kybernetických útokov, terorizmu, prírodných katastrof či hybridných hrozieb. Zaväzuje sa k nepretržitému zlepšovaniu systému civilnej ochrany a krízového
39
riadenia, čo reflektuje integrovaný prístup k rizikám a ich riadeniu cez multisektorovú spoluprácu.
Posúdenie rizika teda v kontexte Národnej stratégie pre Slovenskú republiku predstavuje základný kameň jej snaženia vybudovať odolnú a bezpečnú spoločnosť schopnú čeliť rôznym typom hrozieb a vyvíjajúcich sa bezpečnostných výziev.
Na účely zabezpečenia úrovne a funkčnosti fyzickej ochrany jadrových zariadení a posudzovania rizík na účely opatrení na úseku fyzickej ochrany existuje od roku 2009 pracovná skupina „Hrozba jadrovým zariadením a pre jadrové materiály a jadrové zariadenia v rámci projektového ohrozenia štátu“, ktorá je zložená zo zástupcov ÚJD SR, MV SR, MO SR a SIS. Pravidelná ročná aktualizácia sa predkladá na Bezpečnostnú radu SR. Táto skupina vznikla na základe uznesenia vlády SR č. 229/2009 a pravidelne v ročnom intervale aktualizuje vyhodnotenie hrozby a v intervale cca 3 rokov pripravuje/aktualizuje projektové ohrozenie pre jadrové materiály a jadrové zariadenia, ktoré je vstupným dokumentom pre plány fyzickej ochrany jadrových materiálov a jadrových zariadení. Dokumenty sú v režime „D“.
K § 9
Ustanovenia sa týkajú identifikácie kritických subjektov a kritických subjektov osobitného európskeho významu. Zákon nezavádza povinnosť hlásiť ústrednému orgánu začatie poskytovania základnej služby, ani samoidentifikáciu kritickým subjektom. Označenie kritických subjektov a kritických subjektov osobitného európskeho významu zahŕňa postup ústredného orgánu, ktorým sa identifikuje kritický subjekt, ktorý splní všetky kritériá uvedené v odseku 1.Na tento účel je najprv potrebné stanoviť v stratégii presné prahové hodnoty kritérií významnosti vplyvu na poskytovanie základnej služby podľa § 14 ods. 3, na základe ktorých sa kritické subjekty identifikujú a zaradzujú do sektorov, ako aj sa z nich vyraďujú. Podmienkou identifikácie kritického subjektu podľa § 9 ods. 1 písm. c) a jeho zaradenia v sektore je skutočnosť, že spĺňa aspoň jedno kritérium významnosti vplyvu, ktorý by mal incident, ak by skutočne nastal. Celý proces sa nezaobíde bez zapojenia všetkých dotknutých ústredných orgánov, ktoré na základe svojich odborných a sektorových znalostí posudzujú relevantnosť informácií a údajov potrebných na identifikovanie kritického subjektu. Ústredný orgán bude oprávnený vyžadovať od subjektov o ktorých možno dôvodne predpokladať, že budú identifikované podľa tohto zákona ako kritické subjekty alebo kritické subjekty osobitného európskeho významu súčinnosť a poskytnutie potrebných údajov, dokladov a vysvetlení podľa § 11 ods. 4 písm. e).
Ak splnené kritériá na identifikáciu kritického subjektu, po zohľadnení stratégie a posúdení rizika je ústredný orgán povinný oznámiť kritickému subjektu najneskôr do 30 dní od identifikácie subjektu ako kritického subjektu, že bol identifikovaný ako kritický subjekt a zaradený v sektore a podsektore podľa prílohy č. 1. Ústredný orgán vo svojom oznámení uvedie, deň, ku ktorému bol subjekt identifikovaný ako kritický subjekt, ktorú základnú službu alebo základné služby poskytuje, do ktorého sektora a podsektora kritický subjekt zaraďuje a deň od ktorého je identifikovaný kritický subjekt povinný plniť povinnosti podľa zákona. Osobitne je upravená povinnosť vykonať posúdenie rizika v § 11 a prijať opatrenia na zabezpečenie odolnosti v § 10, pri ktorých zákon vychádza z lehôt stanovených priamo v smernici (EÚ) 2022/2557. Posledným krokom v procese identifikácie kritických subjektov je zaradenie do zoznamu kritických subjektov.
40
Ústredný orgán na úseku kritickej infraštruktúry, priebežne podľa potreby a aspoň raz za štyri roky preskúmava a aktualizuje zoznam kritických subjektov. V rámci princípu reciprocity ak sa kritický subjekt domnieva, že nespĺňa aspoň jedno kritérium pre identifikáciu, môže písomne požiadať ústredný orgán o preverenie splnenia kritérií. Kritický subjekt v žiadosti poskytne ústrednému orgánu všetky relevantné údaje, doklady a vysvetlenia potrebné na posúdenie splnenia kritérií. Ústredný orgán je povinný preveriť takéto žiadosti a písomne sa k nim vyjadriť najneskôr do 60 dní od doručenia písomnej žiadosti kritického subjektu.
Kritické subjekty v digitálnej infraštruktúre a finančnom sektore vystavené jedinečným a veľmi dynamickým hrozbám, ktoré majú potenciál výrazne narušiť ich prevádzku a služby, čo následne široký/významný vplyv/dopad na hospodárstvo a spoločnosť ako celok. Keďže tieto sektory majú význam pre udržanie stability a bezpečnosti štátu, je nevyhnutné zabezpečiť ich odolnosť voči kybernetickým útokom a technologickým narušeniam v osobitných predpisoch. Preto sa kladie dôraz na potrebu špecifikovať zodpovednosti týchto sektorov s cieľom čo najefektívnejšie chrániť kritické služby, zabezpečiť kontinuitu činností a minimalizovať potenciálne vplyvy na ostatné sektory a občanov.
Na tento účel je nevyhnutné, aby ústredný orgán informoval kritické subjekty v dotknutých sektoroch, že budú plniť povinnosti podľa ďalších regulačných rámcov, ktoré budú zohľadňovať špecifiká a riziká spojené s prevádzkou kritickej infraštruktúry v sektoroch finančnej a digitálnej infraštruktúry. Tento rámec zahŕňa špecifické opatrenia na posúdenie rizík, plánovanie odolnosti, postupy reakcie na incidenty a povinné hlásenie incidentov. Na tento účel ústredný orgán oznámi kritickým subjektom v sektore financie a v sektore digitálnej infraštruktúry, že sa na nich nevzťahujú povinnosti ustanovené v § 19 ods. 3 a budú postupovať podľa regulácie návrhov zákonov, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 747/2004 Z. z. o dohľade nad finančným trhom a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Kritický subjekt, ktorý poskytuje základné služby šiestim alebo viacerým členským štátom, je povinný informovať o tejto skutočnosti ústredný orgán, ktorý v zmysle komunikačných úloh informuje ministerstvo vnútra. Ministerstvo vnútra oznámi Komisii podrobnosti týkajúce sa takéhoto kritického orgánu osobitného európskeho významu na účely uskutočnenia konzultácií. Ak Komisia dospeje k záveru, že príslušný kritický orgán sa považuje za kritický subjekt osobitného európskeho významu, oznámi to jednotnému kontaktnému miestu, v tomto prípade ministerstvu vnútra.
Ústredný orgán je na základe informácie poskytnutej ministerstvom vnútra povinný oznámiť dotknutému kritickému orgánu, že bol identifikovaný ako kritický subjekt osobitného európskeho významu a, že sa naň vzťahujú povinnosti ustanovené takémuto subjektu podľa tohto zákona.
K § 10
Účinný nástroj na zabezpečenie odolnosti kritických subjektov v oblasti kritickej infraštruktúry predstavuje bezpečnostný plán. Každý kritický subjekt je povinný mať vypracovaný a implementovaný aktuálny bezpečnostný plán v praxi pre vlastnú a prevádzkovanú kritickú infraštruktúru. Kritický subjekt sám vymedzí svoju kritickú infraštruktúru, ktorá je nevyhnutná pre poskytovanie základnej služby alebo základných služieb podľa prílohy č. 1. Bezpečnostný plán musí obsahovať podrobný opis a lokalizáciu kritickej
41
infraštruktúry pomocou GPS súradníc. Okrem toho musí zahŕňať širokú škálu opatrení naprieč technickými, organizačnými, personálnymi a kontrolnými aspektmi, aby sa zabezpečila väčšia odolnosť kritickej infraštruktúry. Kľúčom k plánu je špecifikácia opatrení, ktoré kriticky dôležité pre účinnú prevenciu incidentov, ochranu infraštruktúry, reakciu na incidenty, následné riadenie a zotavenie sa z týchto situácií. Kritický subjekt je povinný aktualizovať svoj bezpečnostný plán v určenej lehote ústredným orgánom podľa § 8 ods. 4, v prípade sprístupnenia posúdenia rizika s významným vplyvom.
Zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry je proces, ktorý si vyžaduje komplexný prístup a koordinovanú spoluprácu medzi kritickým subjektom a príslušnými ústrednými orgánmi. Tento proces sa začína dôkladným posúdením potenciálnych rizík, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť infraštruktúry.
Na účely posilnenia odolnosti kritického subjektu, kde je potrebné predchádzať a reagovať na incidenty je kľúčové aj využívanie kamerového systému ako nástroja na monitorovanie a ochranu kritickej infraštruktúry. V tomto prípade kritický subjekt právo monitorovať nielen samotnú kritickú infraštruktúru, ale aj jej bezprostredné okolie, a to v rozsahu, ktorý považuje za potrebný na splnenie cieľov ochrany. Je dôležité, aby bol kamerový systém riadne začlenený do celkového bezpečnostného plánu a aby bola jeho inštalácia a používanie odôvodnené s prihliadnutím na konkrétne umiestnenie infraštruktúry a súvisiace riziká. Z prvej časti vety § 10 ods. 3 zákona vyplýva, že nie všetky kritické subjekty sa rozhodnú využiť kamerové systémy, preto nenastáva problém s formulovaním možnosti a povinnosti. V tomto bode tiež narážame na uvedenie konkrétnej zásady minimalizácie údajov podľa čl. 5 ods. 1 písm. c) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) v platnom znení, aby kritické subjekty vedeli, že musia pri zavádzaní systému zohľadniť a v bezpečnostnom pláne odôvodniť konkrétne túto zásadu.
Kritický subjekt musí zároveň zabezpečiť, aby sa záznam z kamerového systému uchovával sedem dní po jeho vyhotovení. Táto požiadavka je dôležitá pre prípad, že v prípade incidentu bude potrebná rekonštrukcia udalostí. Záznamy môžu byť neoceniteľným zdrojom informácií pri vyšetrovaní trestných činov týkajúcich sa závažných narušení alebo útokov na kritickú infraštruktúru. Kritický subjekt je povinný poskytovať tieto záznamy na iný účel ako zabezpečenie odolnosti kritického subjektu, len súdom, orgánom činným v trestnom konaní a spravodajskej službe, čím sa zabezpečí ochrana osobných údajov a zabráni sa zneužitiu záznamov.
Celkovo je proces zabezpečenia odolnosti kritickej infraštruktúry komplexným úsilím, ktoré si vyžaduje neustálu aktualizáciu a prispôsobovanie sa meniacim sa bezpečnostným hrozbám. Kritický subjekt spolu s ústrednými orgánmi musí neustále monitorovať vyvíjajúcu sa situáciu a byť pripravený aktualizovať potrebné bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie ochrany kritickej infraštruktúry a predchádzať prípadným poruchám alebo útokom za účelom zvyšovania celkovej odolnosti. Pri odporúčaní minimálnych opatrení na zabezpečenie odolnosti kritického subjektu ústredným orgánom podľa § 6 písm. i) budú ústredné orgány dbať o primerané prehlbovanie povinností vlastníka len vo vzťahu k jeho kritickej infraštruktúre z dôvodu zabezpečenia odolnosti kritickej infraštruktúry a zabezpečenia poskytovania základnej služby.
42
K § 11
Ustanovenia v § 11 sa zameriavajú a kladú dôraz na špecifikáciu zodpovedností kritických subjektov na úseku kritickej infraštruktúry, pričom kľúčovým aspektom je zodpovednosť kritických subjektov za proces zvyšovania ich odolnosti. Cieľom je dosiahnuť vysokú úroveň ochrany kritickej infraštruktúry stanovením konkrétnych povinností, ktoré musí kritický subjekt splniť.
Základnou charakteristikou týchto povinností je, že kritický subjekt, ktorý bol identifikovaný podľa kritérií, je povinný vykonať komplexné posúdenie všetkých relevantných rizík, ktoré by mohli ohroziť poskytovanie jeho základných služieb, a to do deviatich mesiacov od prijatia tohto oznámenia a potom opakovane podľa budúcich potrieb, najmenej však raz za štyri roky.
V tomto posúdení sa zohľadňuje široká škála rizík vrátane prírodných katastrof, nehôd a rizík súvisiacich s ľudskou činnosťou, ako napríklad teroristické útoky. Posudzujú sa v ňom aj potenciálne vplyvy incidentov v jednom sektore na iné sektory alebo podsektory, pričom sa zohľadňujú aj možné cezhraničné vplyvy.
Opatrenia na zabezpečenie ochrany kritickej infraštruktúry zahŕňajú okrem iného povinnosť udržiavať technológiu, ktorá zabezpečuje ochranu a funkčnosť kritickej infraštruktúry, poskytovanie pokynov zamestnancom o bezpečnostnom pláne a pravidelné prehodnocovanie ochranných opatrení.
Kritické subjekty musia tiež úzko spolupracovať s príslušnými štátnymi orgánmi, a to aj poskytovaním potrebných informácií o svojej infraštruktúre a prijatých ochranných opatreniach. Je tiež ich zodpovednosťou reagovať na incidenty a zabezpečiť, aby sa čo najrýchlejšie obnovila kontinuita poskytovaných základných služieb.
Ďalšou dôležitou povinnosťou je povinnosť informovať o zmenách, ktoré by mohli ovplyvniť identifikáciu a klasifikáciu subjektu ako kritického subjektu, vrátane možného prevodu kontroly nad kritickou infraštruktúrou na iný subjekt, ak by takýto prevod alebo prechod spôsobil dopad v poskytovaní základnej služby kritickým subjektom. Tu je dôležité poznamenať, že hlavným záujmom je chrániť poskytovanie základných služieb, preto je práve základná služba primárnym objektom pozornosti štátu. Vo vzťahu k prevodu a prechodu kritickej infraštruktúry je preto pre štát relevantná iba taká informácia o dispozícii s kritickou infraštruktúrou, pokiaľ by dispozičné zmeny mali vplyv na poskytovanie základnej služby a mohli by zasiahnuť do záujmov chránených zákonom.
Preverovanie zahraničných investícií obrovský význam v súčasnom globalizovanom svete, kde medzinárodné kapitálové toky môžu mať významný vplyv na národnú bezpečnosť a stabilnú ekonomiku štátu. Tento proces je obzvlášť dôležitý v prípade investícií do sektorov, ktoré kritické pre fungovanie štátu a služieb jeho obyvateľov, ako napríklad energetika a priemysel.
Preverovanie zahraničných investícií umožňuje identifikovať a minimalizovať potenciálne bezpečnostné riziká. Zahraničný investor môže mať odlišné zámery, ktoré nemusia byť vždy transparentné alebo v súlade s národnými záujmami. Preto je nevyhnutné, aby sa každá investícia uskutočnená v kritických sektoroch podrobne preskúmala s ohľadom na možné bezpečnostné hrozby.
43
Zahraničné investície do týchto sektorov môžu priniesť potrebný kapitál a inovácie, ale tiež môžu predstavovať riziko pre národnú bezpečnosť, ak by sa tieto strategické aktíva dostali pod kontrolu subjektov s nepriaznivými zámermi. Investície môžu v niektorých prípadoch zapríčiniť monopolizáciu trhov, narušenie hospodárskej súťaže, alebo dokonca vyvolať ekonomickú závislosť na zahraničných subjektoch. Strategickejšie riadenie a regulácia týchto investícií pomáha chrániť vnútroštátny trh a zároveň podporuje udržateľný rozvoj a inovácie.
Preto je nesmierne dôležité, aby sa zahraničné investície, najmä tie, ktoré smerujú do kľúčových odvetví, dôkladne preverovali so zameraním na zabezpečenie, že takéto transakcie budú prospešné pre národné hospodárstvo, neohrozia národnú bezpečnosť a prispejú k celkovej odolnosti štátu voči vonkajším a vnútorným hrozbám.
Celkovo ide vo vymedzených povinnostiach kritických subjektov o komplexný súbor opatrení, ktorého cieľom je zabezpečiť vysokú úroveň odolnosti a ochrany kritickej infraštruktúry, a tým prispieť k bezpečnosti a stabilnému fungovaniu spoločnosti a štátu v prípade ohrozenia alebo významných incidentov.
K § 12
Kontaktná osoba zabezpečuje výmenu informácií týkajúcich sa odolnosti kritických subjektov v oblasti kritickej infraštruktúry medzi ústredným orgánom štátnej správy, v ktorom sa nachádza sektor kritickej infraštruktúry, a ministerstvom vnútra. Kritický subjekt poskytne kontaktnej osobe podmienky riadneho plnenia úloh. Existujú aj podmienky pre integritu kontaktnej osoby, ktorá bude zároveň oprávnenou osobou na oboznámenie sa s limitovanými informáciami.
Kontaktná osoba zabezpečuje komunikáciu medzi kritickým subjektom, príslušným ústredným orgánom, ministerstvom vnútra a medzi kritickými subjektmi pri zabezpečovaní odolnosti kritickej infraštruktúry a pri zabezpečovaní kontinuity poskytovania základnej služby, najmä výmeny relevantných informácií o identifikovaní a údaje o riziku jej narušenia alebo potencionálnych vplyvoch incidentov. Kontaktná osoba nemusí byť zamestnancom kritického subjektu, ale zároveň podlieha povinnostiam oprávnenej osoby. Oprávnenú osobu kritického subjektu určuje kritický subjekt. Rozsah oprávnenia kontaktnej osoby a oprávnených osôb určí kritický subjekt tak, aby zodpovedal ich činnostiam vykonávaným v kritickom subjekte. Kritický subjekt zároveň v povolení určí, či mu v potrebnom rozsahu umožní priamy alebo vzdialený prístup do priestorov kritickej infraštruktúry, limitovaných informácií alebo kontrolných systémov kritického subjektu.
V prípade kontaktnej a oprávnenej osoby sa bude môcť jednať aj o jednu osobu, ktorá zastreší pôsobnosť tak kontaktnej osoby a súčasne aj oprávnenej osoby.
Kontaktná osoba a oprávnená osoba, vrátane záujemcu o získanie takejto pozície u kritického subjektu, musia kritickému subjektu preukázať svoju totožnosť a bezúhonnosť. Preukázanie totožnosti a bezúhonnosť sa vyžadujú len za účelom hodnotenia potencionálneho rizika pre dotknutý kritický subjekt. Na účely tohto zákona sa za bezúhonnú osobu považuje fyzická osoba, ktorá nebola odsúdená za úmyselný trestný čin, ktorého spáchanie by mohlo viesť k porušeniu odolnosti kritického subjektu pri vykonávaní činností v kritickom subjekte. Fyzická osoba, ktorá je štátnym občanom Slovenskej republiky, poskytne kritickému subjektu výpis z registra trestov na účely preukázania bezúhonnosti. Výpis z registra trestov nesmie byť v čase jeho podania starší ako tri mesiace. Fyzická osoba, ktorá nie je štátnym občanom
44
Slovenskej republiky, je povinná na preukázanie bezúhonnosti poskytnúť kritickému subjektu výpis z registra trestov vydaný príslušným orgánom štátu, ktorého je štátnym príslušníkom. Ak sa takýto dokument v tejto krajine nevydá, výpis z registra trestov sa nahradí rovnocenným dokumentom vydaným príslušným súdnym alebo správnym orgánom alebo čestným vyhlásením potvrdeným príslušným orgánom krajiny. Výpis z registra trestov alebo dokument, ktorý ho nahrádza, nesmie byť v čase podania starší ako tri mesiace, musí k nemu byť priložené osvedčenie a musí sa predložiť spolu s overeným prekladom do štátneho jazyka. Úradný preklad výpisu z registra trestov alebo listiny, ktorá ho nahrádza do štátneho jazyka, sa nevyžaduje od občana Českej republiky. Počas doby platnosti oprávnenia kontaktná osoba a oprávnená osoba povinné bez zbytočného odkladu oznámiť kritickému subjektu každú zmenu skutočností rozhodujúcich pre posúdenie integrity, a to najneskôr do 14 dní od právoplatného odsúdenia kritického subjektu za úmyselný trestný čin.
K § 13
Vzhľadom na dôležitosť limitovaných informácií z hľadiska posudzovania bezpečnosti kritickej infraštruktúry stanovené potrebné pravidlá na zabezpečenie jej ochrany pred odhalením. Zákon zavádza pojem “limitovaná informácia“, ktorý nahrádza rozsah citlivých informácií podľa zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre. Limitované informácie o kritickej infraštruktúre ako osobitnom type neverejných informácií nebudú verejnosti sprístupnené z dôvodu ich významu.
K § 14
Kritické subjekty povinné okamžite informovať sektorovo príslušné ústredné orgány o incidentoch, ktoré narúšajú alebo môžu významne narušiť ich prevádzku v situáciách vymedzených zákonom. Tieto informácie umožňujú ústrednému orgánu získať komplexný prehľad o celkových rizikách, ktorým čelia kritické subjekty, a následne na ne primerane reagovať. Na tento účel sa stanovuje postup oznamovania incidentov a stanovenie prahových hodnôt v posúdení rizika ústredným orgánom podľa § 8 ods. 3 písm. e) na určenie toho, kedy je skutočné alebo potenciálne narušenie významné, a preto by sa incidenty mali oznamovať. Určenie významnosti incidentu je založené na kritériách, najmä počet a podiel používateľov dotknutých narušením, trvanie narušenia a geografické územie dotknuté narušením s prihliadnutím na to, či je toto územie geograficky izolované. Určenie prahových hodnôt pre oznámenie incidentov priebežne posudzujú a aktualizujú ústredné orgány na úseku kritickej infraštruktúry. Vzhľadom na možné cezhraničné a reťazové účinky takýchto narušení sa zavádza postup, v rámci ktorého bezpečnostné zložky, ako aj ostatné dotknuté členské štáty informované prostredníctvom miest jednotného kontaktu.
V § 14 ods. 3 sa uvádzajú kritériá významnosti vplyvu, ktoré navrhujú jednotlivé ústredné orgány a ktoré po ich schválení vládou v stratégii budú predstavovať kritériá pre identifikáciu subjektov ako kritických subjektov podľa § 9 ods. 1 písm. c). Kritériá významnosti vplyvu na poskytovanie základnej služby vychádzajú obsahovo zo smernice (EÚ) 2022/2557. Spôsob a metodika výpočtu jednotlivých prahových hodnôt bude obsahovať práve stratégia.
Vzhľadom na to, že podľa čl. 6 ods. 2 smernice (EÚ) 2022/2557 členský štát pri identifikácii kritických subjektov musí zohľadniť „posúdenie rizika členským štátom a svoju stratégiu..“, čo bolo premietnuté aj do § 7 ods. 1 písm. d), § 8 ods. 2 a § 9 ods. 2, ako aj vzhľadom na rozdielnosť jednotlivých sektorov a základných služieb, nie je možné priamo zákonom ustanoviť konkrétne číselné/percentuálne vyjadrenie jednotlivých kritérií a ich
45
prahových hodnôt. Práve proces konzultácií s podnikateľským sektorom pri tvorbe stratégie bude významným faktorom pre kvalitné a relevantné nastavenie jednotlivých kritérií.
Do úvahy sa budú brať tiež existujúce relevantné dáta a exaktné inštitúty týkajúce sa poskytovania základných služieb. Z toho dôvodu sa napríklad pri výpočte trhového podielu bude zohľadňovať existujúca európska a vnútroštátna legislatíva na úseku hospodárskej súťaže, a to s cieľom nastavenia takých prahových hodnôt, ktoré vychádzajú z ustálených a jednotných postupov v oblasti definície relevantného trhu a podielu subjektu na ňom.
Schválené kritériá v stratégii nebude možné zverejniť a bude sa na nich vzťahovať režim podľa zákona č. 215/2004 Z. z. Identifikovanému kritickému subjektu bude ale oznámené naplnenie konkrétneho kritéria podľa § 14 ods. 3, podľa schválenej stratégie, alebo jej aktualizácie a to v samotnom písomnom oznámení podľa § 9 ods. 2., na ktoré sa bude vzťahovať režim limitovanej informácie.
Incidenty, ktoré významne narúšajú alebo môžu výrazne narušiť poskytovanie základných služieb, sa musia oznamovať elektronicky a to spôsobom, ktorý určí príslušný ústredný orgán na svojom webovom sídle.
Kritické subjekty povinné predložiť prvé oznámenie o incidente do 24 hodín od zistenia incidentu vrátane informácií o predbežnej alebo skutočnej príčine, dotknutých osobách, trvaní incidentu a možnom cezhraničnom vplyve incidentu. V prvotnom oznámení kritický subjekt poskytne také údaje, ktorými v danom čase disponuje, čo v prípade § 14 ods. 5 písm. b) bude predstavovať len odhad počtu a podielu používateľov základných služieb dotknutých incidentom a to u konkrétneho kritického subjektu, nie vo vzťahu ku všetkým používateľom základnej služby (teda tým, ktorým sa základná služba poskytuje inými kritickými subjektmi). V prípade, že incident trvá dlhšie ako mesiac, musí byť predložená podrobná správa o incidente.
Po prijatí oznámenia o incidente ústredný orgán poskytne kritickému subjektu ďalšie relevantné informácie ohľadom incidentu na základe jeho posúdenia a vo verejnom záujme môže informovať verejnosť o významnom narušení poskytovania základnej služby. Ústredný orgán vedie zoznam všetkých incidentov, ktoré ovplyvnili poskytovanie základných služieb, a informuje o nich ministerstvo vnútra. Následne ministerstvo vnútra informuje ďalšie relevantné bezpečnostné zložky a medzinárodných partnerov.
Ohlasovacia povinnosť a kritériá na určenie závažnosti incidentov základnými prvkami účinnej reakcie na incidenty, ktoré ohrozujú odolnosť kritickej infraštruktúry a kontinuitu poskytovania základných služieb. Tieto postupy umožňujú rýchlu a koordinovanú reakciu a zabezpečujú, aby kritické subjekty a štátne orgány mali aktuálne informácie na riadenie krízových situácií.
K § 15
Vzhľadom na čoraz prepojenejšiu povahu poskytovania základných služieb a rastúcu vzájomnú závislosť v sektoroch, predstavuje chýbajúca úroveň odolnosti jediného kritického subjektu vážne riziko pre kritické subjekty pôsobiace v iných sektoroch nie len v rámci vnútorného trhu, ale aj v rámci trhu na úrovni EÚ. V reakcii na to štátna správa na úseku kritickej infraštruktúry poskytuje podporu kritickým subjektom na zvýšenie ich odolnosti. Táto podpora zahŕňa vývoj poradenských materiálov a metodík, podporu v súvislosti s organizáciou testovania odolnosti, poskytovanie poradenských služieb, výmenu informácií a najlepších
46
postupov s kritickými subjektmi pôsobiacimi v sektoroch a podsektoroch kritickej infraštruktúry.
Ministerstvo vnútra a ústredné orgány spolupracujú s kritickými subjektmi pôsobiacimi v sektoroch a podsektoroch uvedených v prílohe č. 1 a vymieňajú si s nimi informácie a najlepšie postupy. Kritické subjekty si môžu navzájom vymieňať informácie o záležitostiach upravených týmto zákonom. Tým nie dotknuté povinnosti stanovené v osobitných ustanoveniach týkajúcich sa najmä utajovaných skutočností, limitovaných informácií, hospodárskej súťaže a ochrany osobných údajov.
K § 16
Zavádzajú sa právomoci ústredných orgánov, ktoré zahŕňajú najmä právomoc vykonávať kontroly, kde sa postupuje ako pri výkone kontroly v štátnej správe. Kontrolu kritických subjektov potom bude vykonávať ministerstvo a ostatné ústredné orgány štátnej správy u tých kritických subjektov, ktoré zaradili do zoznamu kritických subjektov a ktoré tak patria do ich vecnej pôsobnosti. Bude sa vyžadovať od kritických subjektov, aby poskytovali informácie a dôkazy týkajúce sa opatrení, ktoré prijali na splnenie svojich povinností, a v prípade potreby vydávať príkazy na nápravu zistených porušení. Pri vydávaní takýchto príkazov sa nebudú vyžadovať opatrenia, ktoré presahujú rámec toho, čo je nevyhnutné a primerané tomu, aby dotknutý kritický subjekt dodržiaval povinnosti podľa smernice (EÚ) 2022/2557, a to najmä so zreteľom na závažnosť ich porušenia a hospodársku kapacitu kritického subjektu. Ministerstvo a ústredné orgány spolupracujú a vymieňajú si informácie s orgánmi štátnej správy na úseku kritickej infraštruktúry.
Ústredné orgány budú tiež oprávnené kontrolovať plnenie povinností kritických subjektov podľa tohto zákona, vrátane oprávnenia (možnosti) nariadiť alebo vykonať audit, ktorý umožňuje článok 21 smernice (EÚ) 2022/2557. V kontexte zákona ide v prípade auditu o nástroj, ktorý môže nadväzovať na kontrolu kritických subjektov a je tak jedným z možných opatrení, ktoré je možné u kritického subjektu realizovať v prípade dôvodného podozrenia zistených nedostatkov alebo pochybení. V tomto nastavení je splnená aj zásada transparentnosti a nezávislého posúdenia prijatých opatrení kritického subjektu. Náklady vykonávaného auditu znáša ústredný orgán, ktorý ho nariadil. Ústredné orgány si budú môcť upraviť interným predpisom postup pri vykonávaní auditu, prípadne ďalšie podrobnosti o audite, keď ho bude vykonávať priamo ústredný orgán. V prípade, ak bude audit nariadený a bude ho vykonávať iná osoba než ústredný orgán, napríklad znalec, tam bude nutné rešpektovať limity stanovené príslušnými právnymi predpismi.
K § 17 - 18
Na úseku kritickej infraštruktúry majú finančné sankcie zásadný význam pre zabezpečenie dodržiavania stanovených povinností kritickými subjektmi. Tieto sankcie predstavujú často jediný efektívny prostriedok na zabezpečenie dodržiavania legislatívy v tejto oblasti, keďže riziko finančnej straty môže motivovať subjekty k zachovaniu prísnych bezpečnostných opatrení a k prevencii potenciálnych porušení povinností. V kontexte zabezpečovania odolnosti kritickej infraštruktúry proti rôznym hrozbám je dodržiavanie legislatívy a predpisov kľúčové pre udržanie funkčnosti životne dôležitých služieb pre spoločnosť a ekonomiku.
47
Zabezpečenie odolnosti kritickej infraštruktúry si vyžaduje od subjektov podniknutie vhodných technických, organizačných a personálnych opatrení. Tieto opatrenia môžu byť spojené s nákladmi, no potenciálna finančná strata z nevyhovujúcich sankcií za nesplnenie legislatívnych požiadaviek môže byť motiváciou pre subjekty k investovaniu do týchto nevyhnutných opatrení. Zákon o kritickej infraštruktúre podrobne vymedzuje povinnosti kritických subjektov a stanovuje mechanizmus dohľadu a kontroly nad ich dodržiavaním, vrátane možnosti uloženia sankcií za neplnenie týchto povinností. Finančné sankcie, stanovené za porušenie legislatívy, slúžia taktiež ako varovný signál pre subjekty, ktoré zanedbávajú svoje súvisiace povinnosti. Pôsobia ako dôležitý regulačný nástroj, ktorý za cieľ zvýšiť odolnosť kritickej infraštruktúry a minimalizovať riziko výpadkov životne dôležitých základných služieb.
K § 19 - 23
V spoločných ustanoveniach sa odkazuje na príslušnú prílohu zákona, upravuje sa vzťah k niektorým osobitným zákonom (správnemu poriadku, zákonu o ochrane utajovaných skutočností a zákonu o kontrole v štátnej správe) a vymedzujú sa prechodné ustanovenia týkajúce sa povinnosti prevádzkovateľov prvkov kritickej infraštruktúry, ktoré sa zároveň vzťahujú aj na prevádzkovateľov prvkov európskej kritickej infraštruktúry podľa zákona 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre.
Dôležitým ustanovením v tejto časti je § 19, ktorý je kľúčovým pre kritické subjekty pôsobiace v sektore digitálnej infraštruktúry, financií a v podsektore jadrová energetika, pre ktoré sa na účely povinností a činností vzťahujú osobitné právne predpisy.
V prechodných ustanoveniach sa stanovujú úlohy a lehoty ústredným orgánom štátnej správy vrátane lehôt ich splnenia, ktoré sa týkajú najmä Stratégie a postupu pri identifikácií kritických subjektov na úseku kritickej infraštruktúry. Týmto spôsobom sa zabezpečí vytvorenie novej sústavy kritických subjektov na úseku kritickej infraštruktúry.
V záverečných ustanoveniach sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie a informácie o zrušení zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre spolu s odkazmi na ďalšie osobitné zákony.
Čl. II
Navrhuje sa potreba zamedzenia prístupu k údajom a informáciám, ktorých zverejnenie môže narušiť bezpečnosť, odhaliť aktíva a aj slabé stránky podniku alebo orgánu verejnej moci a tým narušiť nielen bezpečnostné prostredie, ale aj dobré meno a hospodársku súťaž.
Čl. III.
Legislatívno-technická úprava v súvislosti s precizovaním terminológie a pojmológie. V poznámkach a referenciách, kde sa upravuje vzťah k niektorým osobitným zákonom sa vypúšťa slovo „prvkov“.
Čl. IV.
K bodu 1:
48
Základným cieľom zavedenia inštitútu limitovanej informácie je posilnenie bezpečnosti štátu spôsobom, ktorým bude právo na informácie dotknuté len v nevyhnutne potrebnej miere. Aktuálne celospoločenské dianie, stav spoločnosti a bezpečnostného prostredia vyplývajúceho z mimoriadnych udalostí, incidentov a iných negatívnych skutočností je podrobne popísané vo všeobecnej časti dôvodovej správy, a keďže tieto udalosti rovnako vplývajú aj na potrebu zavedenia inštitútu limitovaných informácií v slovenskom systéme práva, je opodstatnené pripomenúť tie najdôležitejšie:
-V súčasnom geopolitickom kontexte, ktorý sa vyznačuje rastúcou nestabilitou, najmä v dôsledku vojny na Ukrajine a rastúcej zložitosti bezpečnostných hrozieb, ako aj následkami zmeny klímy, ako je nárast nezvyčajných klimatických udalostí alebo nedostatok vody, musí Slovenská republika zostať ostražitá a neustále sa prispôsobovať.
-Nachádzame sa v dobe, kedy sa frekvencia výskytu mimoriadnych udalostí a incidentov výrazne zvýšila a tým sa priamoúmerne zintenzívnilo možné ohrozenie nielen života, zdravia, bezpečnosti a majetku obyvateľov, životného prostredia, ale aj fungovania štátu.
-Vychádzajúc z doterajších skúseností, dostupných informácií a zaznamenaných trendov je možné predpokladať, že v nasledujúcom období bude celkové dianie ovplyvnené doznením pandémie COVID-19, ako aj neistotou vyplývajúcou z vojny na Ukrajine a na to nadväzujúcej vysokej miery inflácie a dôsledkami ekonomickej stagnácie, ktorá bude mať negatívny dopad na celkovú finančnú situáciu.
-V čoraz viac prepojenom svete sa stala odolnosť voči hrozbám pre bezpečnostné prostredie prvoradou. Bezpečnostné prostredie zahŕňa rôzne kritické aspekty vrátane fyzickej infraštruktúry, informačných systémov, personálu a citlivých údajov. Ochrana tohto prostredia si vyžaduje komplexný prístup, ktorý rieši potenciálne hrozby a zraniteľnosti.
-V dnešnej digitálnej dobe je kybernetická bezpečnosť kritickým aspektom ochrany bezpečnostného prostredia. Na ochranu informačných systémov a citlivých údajov nevyhnutné spoľahlivé opatrenia kybernetickej bezpečnosti.
-Základné služby, ktoré poskytujú subjekty prevádzkujúce kritickú infraštruktúru, kľúčové pre zachovanie životne dôležitých spoločenských funkcií, hospodárskych činností, verejného zdravia, bezpečnosti alebo životného prostredia a na vnútornom trhu majú byť poskytované nerušeným spôsobom. Preto vzhľadom na význam týchto základných služieb pre vnútorný trh a z toho vyplývajúcu potrebu zvýšiť odolnosť kritickej infraštruktúry, v širšom zmysle zabezpečiť odolnosť kritických subjektov poskytujúcich tieto služby, musí Slovenská republika prijať opatrenia na posilnenie takejto odolnosti a zmiernenie akýchkoľvek narušení pri poskytovaní takýchto základných služieb. Takéto narušenia môžu mať inak vážne dôsledky nielen pre občanov Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie, hospodárstva Slovenskej republiky a dôveru v demokratický systém, kde hrozby môžu ovplyvniť fungovanie vnútorného trhu, najmä v kontexte rastúcej vzájomnej závislosti medzi sektormi vnútri štátu aj cezhranične.
-Zraniteľnosť, ktorá na úseku kritickej infraštruktúry nebola niekoľko rokov riešená je ochrana citlivých informácií zavedená v § 12 zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre. Platné právne predpisy chránia oprávnené záujmy prostredníctvom ochrany určitých kategórií informácií. Pokrytá je oblasť utajovaných skutočností, oblasť ochrany osobných údajov, obchodného tajomstva, no ochrana citlivých informácií nie je dostatočne rozpracovaná. Tento nedokonalý stav problematiky citlivých informácií, zapríčinil zvýšený stupeň latentného pohľadu na význam a obsah informácií, čo v danom prípade priamy vplyv na bezpečnosť. Keďže platné právne predpisy neobsahujú zoznamy explicitne vyjadrených skutočností, ktoré citlivou informáciou (s výnimkou zoznamov utajovaných skutočností predpísaných zákonom č. 215/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov), zavádza sa pojem limitovanej informácie, ktorý nahrádza práve opomínaný druh citlivých informácií. Inštitút citlivej informácie nie je nahradený v celom právnom
49
poriadku, ostáva zachovaný napríklad v zákone č. 541/2004 Z. z. o mierovom využívaní jadrovej energie (atómový zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V právnom poriadku Slovenskej republiky je zavedený systém ochrany informácií inštitútom utajovanej skutočnosti, ktorá je zadefinovaná zákonom č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Zákon č. 215/2004 Z. z. ustanovuje ochranu takých informácií, ktoré majú potenciál ohroziť záujmy Slovenskej republiky (ako je napr. zachovanie ústavnosti, zvrchovanosti, obrana, atď.). V prípade stupňa utajenia Vyhradené sa uvádza, že neoprávnená manipulácia s takouto utajovanou skutočnosťou by mohla zapríčiniť poškodenie právom chránených záujmov právnickej osoby alebo fyzickej osoby, čo by mohlo byť nevýhodné pre záujmy Slovenskej republiky. V právnom systéme Slovenskej republiky však absentuje právna úprava takých informácií, ktorých vyzradenie alebo zverejnenie síce nepredstavuje pre Slovenskú republiku určitú mieru ujmy na jej záujmoch (utajované informácie), no napriek tomu pre štát dôležité, keďže ich voľným (nekontrolovateľným) šírením verejnosti môžu ohroziť, obmedziť alebo znemožniť plnenie úloh subjektu v oblasti zabezpečenia vnútorného poriadku alebo ich zverejnenie by ohrozilo poskytovanie základnej služby kritickým subjektom. Rovnako platné právne predpisy Slovenskej republiky neobsahujú zoznamy explicitne vyjadrených skutočností, ktoré citlivou/limitovanou informáciou (s výnimkou zoznamov utajovaných skutočností podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností). Zákonom č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre bola síce zavedená do právneho poriadku ochrana citlivých informácií, avšak táto právna úprava, ako aj definícia tohto druhu informácií a ich aplikácia v praxi bola a je nedostatočná a už prekonaná. Tento nežiaduci stav problematiky citlivých informácií zapríčinil aj zmenu pohľadu na význam a obsah informácií.
Ešte vypuklejším problémom sa uvedené javí vo vzťahu k potrebe zabezpečenia neverejných informácií poskytnutých Slovenskej republike inými štátmi alebo medzinárodnými inštitúciami, ktorých je Slovenská republika členom. Tento inštitút „limitovaných informácií“ majú štáty alebo medzinárodné inštitúcie zavedený rôzne a líšia sa aj ich označením, napríklad v Európskej únii majú „EU LIMITÉ“, vo Francúzsku „Diffusion Restreinte“ a v Organizácii Severoatlantickej zmluvy „NATO UNCLASSIFIED“. Spoločným znakom uvedených neverejných informácií je, že nie utajovanými skutočnosťami, avšak nie určené ani pre verejnosť (nezverejňujú sa v médiách, na internete a neuvoľňujú sa pre občanov). Pri zachovaní pravidiel ukladania a zachovaní integrity je možné ich postupovať iným inštitúciám pre výkon ich povinností a právomocí. Zverejniť a sprístupniť tieto informácie inému subjektu (tzv. tretej strane) než určenému okruhu osôb, nie je možné bez súhlasu ich pôvodcu (t. j. poskytujúceho štátu alebo medzinárodnej inštitúcie).
V zmysle Ústavy Slovenskej republiky (čl. 26 ods. 4) je právo na informácie zaručené, pričom právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. Navrhovaným znením sa ustanovujú oblasti, v ktorých môže limitovaná informácia vzniknúť, pričom primárnym cieľom navrhovanej úpravy je upraviť taký druh informácií, ktorých šírením by mohlo dôjsť k ohrozeniu alebo narušeniu činnosti orgánov štátnej správy v oblasti bezpečnosti, obrany alebo verejného poriadku alebo ich zverejnenie by ohrozilo poskytovanie základnej služby kritickým subjektom. Na strane druhej navrhovaná úprava však jasne vymedzuje oblasti, v ktorých limitovaná informácia vzniknúť nemôže (riešené odkazom na § 4 zákona o ochrane utajovaných skutočností), konkrétne, ak ide o nezákonný alebo nesprávny postup alebo nezákonné rozhodnutie verejných činiteľov a orgánov verejnej moci, trestnú činnosť verejných činiteľov, nehospodárne, neefektívne a neúčelne nakladanie s verejnými prostriedkami,
50
závažné ohrozenie alebo poškodenie životného prostredia, života a zdravia, platové náležitosti, hmotné zabezpečenie a hmotné výhody verejných činiteľov. Takouto legálnou definíciou limitovaných informácií navrhovaná úprava dostatočne jasne, presne a jednoznačne vymedzuje hranice možností určenia limitovaných informácií a primerane zužuje rozsah určenia limitovaných informácií v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, čím zabraňuje extenzívnej interpretácii výnimky pri obmedzení základného práva na informácie, resp. svojvôle v rozhodovaní orgánu verejnej moci o určení limitovanej informácie.
Navyše zo súdnej judikatúry vyplýva, že verejnosti by mali byť prístupné všetky dokumenty orgánov verejnej moci, treba však chrániť niektoré verejné záujmy prostredníctvom výnimiek. Sloboda prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie sa v zmysle čl. 26 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky zaručuje, avšak aj táto svoje limity, keďže všetky základné práva a slobody sa chránia len v takej miere a v takom rozsahu, dokiaľ uplatnením jedného práva alebo slobody nedôjde k neprimeranému obmedzeniu, či dokonca popretiu iného práva alebo slobody. Slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti. Materiálna podmienka na ústavne konformné obmedzenie práva na šírenie informácií z dôvodu sledovania legitímneho cieľa spočívajúceho v zachovávaní bezpečnosti štátu je v prípade navrhovanej úpravy limitovanej informácie splnená.
S ohľadom na všetky tieto skutočnosti sa do zákona o ochrane utajovaných skutočností zavádza limitovaná informácia a ustanovuje sa jednotná úprava tejto kategórie informácií. Cieľom je poskytnúť jasné pravidlá a podmienky na ochranu limitovaných informácií.
K bodu 2 a 4:
Medzi základné pojmy sa dopĺňa vedúci, ktorý bol pôvodne v zákone zavedený len ako legislatívna skratka v § 8 ods. 1. Dôvodom je potreba rozšírenia použitia pojmu „vedúci“ aj na limitované informácie.
K bodu 3:
V súlade s praktickými požiadavkami orgánov štátnej správy sa navrhuje jednotná úprava limitovanej informácii. Cieľom je poskytnúť jasné pravidlá a podmienky na ich ochranu. Základným princípom, na ktorom je limitovaná informácia založená, je zásada „potreba poznať“ ( „need-to-know“), povinnosť zachovať mlčanlivosť, znalosť pravidiel manipulácie a ich dodržiavanie. Z tohto dôvodu limitovanú informáciu nemožno sprístupniť neurčitému okruhu osôb a táto informácia nepodlieha zverejneniu podľa zákona o slobode informácií. Zavádza sa fakultatívna možnosť pre vedúceho rozhodnúť vo vymedzených oblastiach o limitovanej informácii; zároveň sa ustanovuje možnosť, aby takúto informáciu určil aj kritický subjekt, a to na účel zabezpečenia ochrany kritickej infraštruktúry. Zavádza sa spôsob označovania takejto informácie, subjekt zodpovedný za jej sprístupnenie a ochranu, ako aj povinnosti subjektu vo vzťahu k vedeniu zoznamov limitovaných informácií a zverejňovania zásad ich manipulácie.
Rozhodnúť o určení limitovanej informácie môže vedúci, ktorým na účely zákona je štatutárny orgán orgánu verejnej moci, alebo kritický subjekt, ak ide o potrebu zabezpečenia ochrany kritickej infraštruktúry. Kritický subjekt je následne povinný upovedomiť o tom ústredný orgán na úseku kritickej infraštruktúry (príslušný ústredný orgán štátnej správy).
51
Predmetné ustanovenia ďalej upravujú oblasti, v ktorých limitovaná informácia môže vzniknúť, a to jednak vecné ako aj ich materiálne vymedzenie. V odseku 1 písm. a) je vecným vymedzením limitovaných informácií to, že sa týkajú utajovaných skutočností a materiálnou podmienkou možné ohrozenie činnosti záujmov Slovenskej republiky. Samotný moment vzniku utajovanej skutočnosti totiž jej pôvodca nie vždy vie jednoznačne a presne stanoviť, a práve v takýchto prípadoch, tzn. do momentu rozhodnutia o utajení informácie, je opodstatnené zabezpečiť aspoň minimálnu ochranu takejto informácie jej určením za limitovanú informáciu. Môže ísť napríklad o špecifickú činnosť, úkon alebo rokovanie, ktorého výsledkom bude vznik utajovanej skutočnosti. Rovnako však takými informáciami, ktoré nedosahujú úroveň utajovaných skutočností môžu byť aj rôzne čiastkové informácie alebo podkladové materiály, na základe ktorých utajovaná skutočnosť vzniká, prípadne technické parametre alebo bezpečnostné nastavenia napríklad zariadení, na ktorých sa spracúvajú a ukladajú utajované skutočnosti. V odseku 1 písm. b) sa vecne vymedzujú informácie týkajúce sa činnosti a organizácie orgánu verejnej moci alebo subjektu plniaceho úlohy v oblasti verejného poriadku, bezpečnosti a obrany Slovenskej republiky a materiálnou podmienkou je ohrozenie, obmedzenie alebo znemožnenie plnenia týchto úloh. Určiť informáciu ako limitovanú podľa odseku 1 písm. b) je možné len v oblastiach určených naradením vlády Slovenskej republiky. V odseku 1 písm. c) je tiež jasne stanovené vecné vymedzenie, že to informácie o kritickej infraštruktúre, ako aj materiálna podmienka možnosti ohrozenia poskytovania základnej služby kritickým subjektom.
Zákon o ochrane utajovaných skutočností zakazuje utajovať skutočnosti, ktoré predmetom legitímneho záujmu verejnosti a v kontexte uvedeného sa ustanovuje (odsek 5), že zákaz utajovania niektorých informácií sa rovnako vzťahuje aj na limitovanú informáciu.
Ten subjekt, ktorý určil informáciu za limitovanú, je v súlade so zásadami manipulácie s limitovanými informáciami zverejnenými na vlastnom webovom sídle zodpovedný za stanovenie podmienok manipulácie, ako aj o jej distribúcii a adresátoch, ktorými môžu byť tak právnické osoby, ale i konkrétne fyzické osoby. O tom, kto v rámci orgánu verejnej moci, resp. v kritickom subjekte môže rozhodnúť o poskytnutí limitovanej informácie, je na samotnom rozhodnutí vedúceho. Zo skúseností z aplikačnej praxe sa odporúča vykonať takéto rozhodnutie prostredníctvom interného aktu riadenia.
Právna úprava limitovanej informácie bola inšpirovaná aj pravidlami Európskej únie, jej členských štátov a Organizácie Severoatlantickej zmluvy vo vzťahu k používaniu neverejných informácií. Z uvedeného dôvodu uvádzame niektoré z týchto pravidiel.
EURÓPSKA ÚNIA (EÚ). Dokumenty s označením „LIMITE“ sa považujú za dokumenty, na ktoré sa vzťahuje povinnosť zachovávať služobné tajomstvo v súlade s článkom 339 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) a článkom 6 ods. 1 rokovacieho poriadku Rady. Okrem toho sa pri ich manipulácii musia dodržiavať príslušné právne predpisy EÚ, najmä nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie. V roku 2018 schválila Rada (EÚ) usmernenie pre manipuláciu s internými dokumentmi Rady (č. 7695/18) podľa ktorého platí, že tieto dokumenty nie určené pre verejnosť (nezverejňujú sa v médiách, na internete a neuvoľňujú sa pre oboznamovanie sa občanov). Pri zachovaní pravidiel ukladania a zachovania ich integrity je možné ich postupovať iným inštitúciám pre výkon ich povinností a právomocí. Dokument je možné zaslať osobe len po ubezpečení sa o jej identite (t. j. že pochádza zo subjektu, ktorý je oprávnený mať k takémuto dokumentu prístup). Podmienkou oboznámenia sa osoby je zásada „need-to-know“. dlhodobo pripravuje dokument, ktorého
52
súčasťou je aj časť o neutajovaných informáciách (NON-CLASSIFIED INFORMATION). Momentálne sa uvažuje o dvoch stupňoch týchto informácií, konkrétne „EU INTERNAL NON-CLASSIFIED“ (EÚ interné neutajované informácie) a „EU PUBLIC“ (verejné informácie). Zámerom je stanoviť jednotné pravidlá ochrany týchto informácií pre všetky inštitúcie (prijatím predmetného nariadenia sa prejde z „EU LIMITÉ“ na „EU INTERNAL NON-CLASSIFIED“). Bezpečnostné pravidlá a ochrana týchto informácií zostane na rovnakej úrovni, t. j. tieto informácie určené na použitie subjektom pri výkone ich funkcií, nie verejné, ale ani utajované. Na takéto informácie sa vzťahuje povinnosť zachovávať služobné tajomstvo. Interné neutajované informácie sa môžu vymieňať mimo subjektov len s fyzickými alebo právnickými osobami, ktoré ich potrebujú poznať, čiže základnou podmienkou ich sprístupnenia je zásada „need-to-know“.
FRANCÚZSKA REPUBLIKA. Ochrana poskytnutá dokumentom a nosičom s označením „Restricted Diffusion“ nie je tajomstvom národnej obrany. Toto ochranné označenie upozorňuje, že dokument alebo nosič obsahuje citlivé informácie, pričom tento nie je utajovanou skutočnosťou, používatelia musia dodržať určitú diskrétnosť a pravidlá na špecifickú ochranu. Manipulácia s „Diffusion Resteinte“ nevyžaduje bezpečnostnú previerku osoby, ale prístup k týmto informáciám majú len ľudia na základe zásady „Potreba poznať“ (need-to-known). Toto označenie možno použiť napríklad pri informáciách, ktoré by mohli podkopávať vedenie zahraničnej politiky Francúzska, štátnej bezpečnosti, verejnej bezpečnosti, osobnej bezpečnosti alebo bezpečnosti informačných systémov verejnej správy. Na vytváranie týchto informácií je možné použiť schválený informačný systém pre úroveň „Diffusion Restreinte“ alebo pre utajované skutočnosti.
ORGANIZÁCIA SEVEROATLANTICKEJ ZMLUVY (NATO). Vedenie a dohľad nad neutajovanými informáciami NATO a informáciami, ktoré citlivé, nie však utajované upravuje Bezpečnostná politika NATO C-M(2002)60 z 23. júla 2002 o riadení neutajovaných informácií NATO. Informácie označené ako „NATO UNCLASSIFIED“ (NU) sa môžu používať len na oficiálne účely a prístup k nim môžu mať len osoby, orgány alebo organizácie, ktoré ich potrebujú na základe zásady „need-to-know“. Informácie NATO, ktoré sa však môžu zverejniť (RELEASABLE TO PUBLIC) nemajú žiadne označenie a keďže boli preskúmané v súlade s postupmi a pravidlami NATO alebo vnútroštátnymi postupmi, je možné ich zverejniť. Všetky informácie NATO vyžadujú takú ochranu, ktorá zabezpečí ich integritu a dostupnosť. Rovnako sa to týka aj informácií NATO, ktoré uvoľňované verejnosti (napr. uvoľnenie médiám). Zmena ich obsahu (strata integrity) alebo odmietnutie legitímneho prístupu k nim (strata dostupnosti) by mohli zapríčiniť škodu záujmom NATO.
Spoločným menovateľom pre prístup osôb k limitovaným informáciám a ich oboznámeniu sa je teda jej „potreba poznať“ („need-to-know“), povinnosť zachovať mlčanlivosť, znalosť pravidiel manipulácie a ich dodržiavanie; za daným účelom právny predpis nevyžaduje splnenie iných špeciálnych podmienok, napr. bezúhonnosť osoby, bezpečnostná previerka alebo vykonanie záznamu o určení osoby.
V prípade distribúcie elektronickej limitovanej informácie je nutné sa vopred uistiť, že jej príjemcom je konkrétna odosielateľovi známa osoba.
Ustanovuje sa povinnosť pre subjekt, ktorý určil limitovanú informáciu, aby viedol zoznam limitovaných informácií. V danom prípade nejde o zoznam, ktorý by bol ekvivalentný zoznamu utajovaných skutočností v zmysle § 2 nariadenia vlády č. 216/2004 Z. z., ktorým sa ustanovujú oblasti utajovaných skutočností. Naopak takýmto súhrnným zoznamom limitovaných
53
informácií sa myslia konkrétne registratúrne záznamy, ktoré orgán verejnej moci alebo kritický subjekt určil ako limitované informácie spolu s odôvodnením takéhoto určenia.
Rovnako sa ustanovuje povinnosť pre úrad zverejniť na svojom webovom sídle základné princípy manipulácie s limitovanou informáciou, ktoré upravujú minimálne bezpečnostné opatrenia na zabezpečenie ochrany limitovaných informácií. Predbežný návrh týchto zásad prikladáme.
I. ČASŤ – ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ
1.Ochranu limitovanej informácie počas manipulácie zabezpečuje osoba, ktorá udelený prístup k limitovanej informácii najmä tým, že neumožní jej sprístupnenie neoprávnenej osobe.
II. ČAST - OZNAČOVANIE
2.Každá limitovaná informácia sa označuje slovom „Limit“ pri jej vytváraní a to na každej strane v hornej a dolnej časti; prázdne strany sa tak neoznačujú. Ak limitovaná informácia obsahuje prílohu, ktorá obsahuje limitovanú informáciu, príloha sa označuje podľa prvej vety. Ak sa limitovaná informácia skladá z rôznych častí, časť obsahujúca limitovanú informáciu sa môže označiť na začiatku a na konci takejto časti slovom „Limit“ v hranatých zátvorkách. Označenie limitovanej informácie v elektronickej podobe sa vykoná tak, že je možné identifikovať limitovanú informáciu bez nutnosti oboznámenia sa s jej obsahom (pozn. napríklad priamo v názve súboru).
3.Ten, kto limitovanú informáciu určil, môže rozhodnúť o osobitných požiadavkách alebo obmedzeniach manipulácie, a to najmä o rozsahu a spôsobe distribúcie, ktoré sa uvedú na prvej strane limitovanej informácie spravidla pod označenie „Limit“; len ten, kto limitovanú informáciu určil, môže rozhodnúť o zmene alebo zrušení osobitných požiadaviek alebo obmedzení manipulácie. Každá zmena alebo zrušenie osobitných požiadaviek alebo obmedzení manipulácie sa neodkladne a preukázateľne oznamuje všetkým adresátom; adresát preukázateľne oboznámi všetky osoby, ktoré majú prístup k limitovanej informácii.
4.Ak ten, kto určil limitovanú informáciu rozhodne o zrušení takéhoto určenia, vyznačí sa to zreteľne na limitovanej informácii tak, aby bolo zrejmé pôvodné označenie a oznámi zrušenie takéhoto určenia všetkým adresátom, ktorým bola limitovaná informácia doručená.
III. ČASŤ – UKLADANIE
5.Limitovaná informácia sa ukladá v priestoroch právnickej osoby v zamknutom úschovnom objekte (nábytku). Ak je to nevyhnutné, limitovanú informáciu je možné vyniesť mimo priestory právnickej osoby s tým, že osoba s prístupom k limitovanej informácii túto informáciou pod neustálym dozorom alebo je zabezpečená v zamknutom úschovnom objekte (nábytku).
IV. ČASŤ - DISTRIBÚCIA
6.Limitovanú informáciu je možné spracovať a distribuovať prostredníctvom technických zariadení, ktoré musia zabezpečovať najmenej jednoznačnú identifikáciu používateľa. Ak je nevyhnutné zaslať limitovanú informáciu elektronicky masovokomunikačnými prostriedkami (mail, fax) alebo iným obdobným spôsobom (poštovým podnikom), musí byť odosielateľovi známa menovite osoba príjemcu alebo jeho funkcia. Pri zasielaní limitovanej informácie poštovým podnikom sa na obale vyznačí menovite osoba príjemcu alebo jeho funkcia, adresa odosielateľa, pričom sa na obale neuvádza označenie „Limit“.
7.Ak komunikačné a informačné systémy, pomocou ktorých sa manipuluje s limitovanou informáciou, spĺňajú požiadavku na zabezpečenie integrity, dôvernosti a dostupnosti
54
limitovanej informácie, tak sa nevyžadujú prísnejšie technické opatrenia na zabezpečenie ochrany ako štandardné opatrenia na ochranu siete.
V. ČASŤ – ĎALŠIE OPATRENIA
8.Limitovanú informáciu je možné rozmnožiť, vyhotoviť preklad alebo transformovať do inej podoby, ak ten, kto ju za limitovanú informáciu určil, to v pokynoch na manipuláciu s limitovanou informáciou alebo v osobitných požiadavkách alebo obmedzeniach manipulácie podľa odseku 3 neuviedol inak; v takom prípade iba na základe preukázateľného súhlasu toho, kto určil limitovanú informáciu.
9.Na manipuláciu s limitovanou informáciou, ktorá je registratúrnym záznamom sa vzťahuje osobitný predpis. Ochranu takejto limitovanej informácie, ktorá je označená trvalou dokumentárnou hodnotou („A“), zabezpečí právnická osoba, v pôsobnosti ktorej sa limitovaná informácia nachádza (pozn. neodovzdáva sa príslušnému archívu); to neplatí, ak určenie za limitovanú informáciu je zrušené.
K bodu 5:
Formálna úprava textu.
K bodu 6:
Medzi povinnosti nepovolanej osoby pri získaní informácie alebo nájdení veci, ktorá je utajovaná, sa dopĺňa, že sa uvedené vzťahuje aj na limitované informácie.
K bodu 7:
Upravuje sa postavenie Slovenskej informačnej služby, Vojenského spravodajstva a Policajného zboru vo vzťahu k limitovanej informácii.
Čl. V-IX
Legislatívno-technická úprava v súvislosti s precizovaním terminológie a pojmológie. V poznámkach a referenciách, kde sa upravuje vzťah k niektorým osobitným zákonom sa slová „prvkom kritickej infraštruktúry“ nahrádzajú slovami „kritickou infraštruktúrou“, ďalej slová „citlivou informáciou o kritickej infraštruktúre“ nahrádzajú slovami „limitovanou informáciou o kritickej infraštruktúre.
Navrhované zmeny zákona č. 497/2022 Z. z. o preverovaní zahraničných investícií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 95/2023 Z. z. nadväzujú na novú právnu úpravu v oblasti kritickej infraštruktúry.
V bode 1. a 2. je zohľadnené zavedenie inštitútu limitovanej informácie v zákone č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Okruh údajov z informačných systémov verejnej správy, ktoré vyňaté z oprávnenia Ministerstva hospodárstva SR na prístup pri vykonávaní agendy preverovania zahraničných investícií, sa tak mení z utajovaných skutočností a citlivých informácií na utajované skutočnosti, citlivé informácie a limitované informácie.
Bod 3. reflektuje na vypustenie úpravy týkajúcej sa oprávnenia Ministerstva hospodárstva SR preveriť určitý okruh prevodov a prechodov kritickej infraštruktúry v sektoroch energetika a priemysel (z dôvodu ochrany bezpečnosti a verejného poriadku Slovenskej republiky a bezpečnosti a verejného poriadku Európskej únie) z legislatívy upravujúcej kritickú infraštruktúru a jej ponechanie výlučne v zákone č. 497/2022 Z. z. o preverovaní zahraničných investícií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 95/2023 Z. z.
55
Úprava pôvodne obsiahnutá v § 9a zákona č. 45/2011 Z. z. o kritickej infraštruktúre mala skôr informatívny charakter a pre oprávnenie Ministerstva hospodárstva SR preveriť určitý okruh prevodov a prechodov kritickej infraštruktúry bol rozhodujúci zákon č. 497/2022 Z. z. o preverovaní zahraničných investícií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 95/2023 Z. z. Uvedené bolo zohľadnené pri príprave nového zákona o kritickej infraštruktúre.
Týmto spôsobom bol zachovaný status quo pokiaľ ide o rozsah oprávnenia Ministerstva hospodárstva SR preveriť určité prevody a prechody kritickej infraštruktúry z dôvodu ochrany bezpečnosti a verejného poriadku Slovenskej republiky a bezpečnosti a verejného poriadku Európskej únie, skutočnosť, že dané preverenie sa vzťahuje aj na prevody a prechody, kde na strane nadobúdateľa (na strane „nového“ kritického subjektu) vystupuje fyzická osoba, ktorá je občanom Európskej únie, fyzická osoba-podnikateľ s miestom podnikania v Európskej únii alebo právnická osoba so sídlom v Európskej únii, ako aj pokiaľ ide o spôsob, akým sa preverenie realizuje. Zachovanie statusu quo v tejto oblasti je nevyhnutnou reflexiou na pretrvávajúce trendy v realizácii strategických a predátorských investícií, hybridné pôsobenie aktérov z tretích krajín v kritických sektoroch, ako aj ďalšie okolnosti geopolitického diania prispievajúce k eskalácii napätia, ktoré odôvodňujú požiadavku na zvýšenie obozretnosti, a to aj prostredníctvom zachovania a využívania tohto typu spôsobilosti štátu.
Čl. X
Navrhuje sa účinnosť 1. januára 2025 tak, aby zákon o kritickej infraštruktúre a novela zákona o kybernetickej bezpečnosti nadobudli účinnosť naraz.
K prílohe č. 1
V súlade s § 9 návrhu zákona sa ustanovujú sektory vrátane podsektorov kritickej infraštruktúry s uvedením príslušného ústredného orgánu štátnej správy, do ktorých sa budú zaraďovať kritické subjekty podľa stanoveného postupu a kritérií podľa § 14 ods. 3.
K prílohe č. 2
Ide o transpozičnú prílohu s presným označením zoznamu preberaných právnych aktov a údajmi o ich nahradení, spolu s informáciami o ich publikácií.
Schválené vládou Slovenskej republiky 2. októbra 2024.
Robert F i c o, v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Matúš Šutaj Eštok, v. r.
minister vnútra Slovenskej republiky