B. Osobitná časť
K článku I
K bodu 1
Dopĺňajú sa podmienky nadobudnutých správ sestier podľa Smernice Európskeho Parlamentu a Rady (EÚ) 2024/505 zo 7. februára 2024, ktorou sa mení smernica 2005/36/ES, pokiaľ ide o uznávanie odborných kvalifikácií sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť, ktoré absolvovali odbornú prípravu v Rumunsku (Ú. v. L, 2024/505, 12.2.2024). Preberajú sa ustanovenia, ktoré v smernici 2005/36/ES odkazujú priamo na vnútroštátne právne predpisy Rumunska. Ide o
-spoločnú vyhlášku ministra školstva a ministra zdravotníctva č. 4317/943/2014 z 11. augusta 2014 o schválení špeciálneho rozširujúceho programu v prípade počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť nadobudnutých pred 1. januárom 2007 pre absolventov vyššieho odborného vzdelávania a vysokoškolského vzdelávania (Úradný vestník Rumunska č. 624 z 26. augusta 2014) a
-vyhlášku ministra školstva č. 5114/2014 o schválení metodiky organizácie, vedenia a absolvovania špeciálneho rozširujúceho programu v prípade počiatočného vzdelávania a odbornej prípravy sestier zodpovedných za všeobecnú starostlivosť nadobudnutých pred 1. januárom 2007 pre absolventov vyššieho odborného vzdelávania (Úradný vestník Rumunska č. 5 z 6. januára 2015).
K bodom 2, 5 a 6
Úpravy v súvislosti s vložením nového § 39a (bod 4).
K bodu 3
Navrhuje sa ako príloha žiadosti vložiť výpis absolvovaných skúšok (transkript k dokladom o vzdelaní), z ktorého bude možné získať informácie, ktorými sa preukáže trvanie štúdia, kreditová záťaž, vstupné podmienky na štúdium, z ktorého doklad o vzdelaní je predmetom uznania, ako aj informácie o tom, či predmetný doklad oprávňuje na pokračovaní v štúdiu v štáte vydania dokladu o vzdelaní. Vzhľadom na to, že na členské štáty sa bude uplatňovať doložka o uznaní, nebude toto doplnenie predstavovať dodatočnú záťaž pre uchádzačov z členských štátov EU.
K bodu 4
Navrhované legislatívne zmeny predstavujú zapracovanie koncepcie tzv. automatického uznávania na pokračovanie v štúdiu. Na základe odporúčanie Rady z 26. novembra 2018 týkajúce sa podpory automatického vzájomného uznávania kvalifikácií získaných v rámci vysokoškolského vzdelávania, vyššieho sekundárneho vzdelávania a odbornej prípravy a výsledkov študijných pobytov v zahraničí (2018/C 444/01) majú členské štáty do roku 2025 prijať kroky na dosiahnutie automatického vzájomného uznávania na účely pokračovania vo vysokoškolskom štúdiu bez toho, aby bolo potrebné absolvovať samostatný postup uznávania. Cieľom je zabezpečiť, aby vysokoškolská kvalifikácia alebo kvalifikácia umožňujúca prístup na vysokoškolské štúdium získaná v jednom členskom štáte, bola automaticky uznaná na rovnakom stupni na účely prístupu k ďalšiemu štúdiu v iných členských štátoch. Zároveň ostáva nedotknuté právo inštitúcie vysokoškolského vzdelávania alebo príslušných orgánov určiť osobitné kritériá prijatia pre osobitné študijné programy alebo overiť pravosť dokumentov.
Automatické vzájomné uznávanie kvalifikácií na pokračovanie v štúdiu bez osobitného administratívneho procesu bude zabezpečené databázou kvalifikácií z členských štátov, ktorá bude obsahovať možnosť vytvorenia doložky ako elektronického dokumentu, ktorým uchádzač preukáže stupeň dosiahnutého vzdelania ako základnú podmienku prijatia podľa § 56 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov. Ostatné podmienky prijatia predmetom prijímacieho konania na vysoké školy. Doložka spolu s dokladom o vzdelaní, ku ktorému sa vzťahuje, nahrádza administratívny proces uznania dokladu o vysokoškolskom vzdelaní alebo úplnom strednom vzdelaní podľa § 39 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
K bodu 7
Úprava súvisiaca s bodom 1.
K článku II
Účinnosť sa navrhuje na 1. marca 2025 v nadväznosti na čas trvania legislatívneho procesu.
V Bratislave, 2. októbra 2024.
Robert Fico, v. r.
predseda vlády Slovenskej republiky
Tomáš Drucker, v. r.
minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky