Dôvodová správa
A.Všeobecná časť
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení predkladajú poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Lucia Plaváková, Simona Petrík a Beáta Jurík.
Cieľom predkladaného návrhu je umožniť rodičom detí, ktoré nastupujú do prvého ročníka základnej školy, vyplatenie jednorazovo zvýšeného prídavku na dieťa v sume 110 eur skôr - konkrétne za mesiac júl tak, aby príspevok mohli využiť v mesiaci august, kedy im reálne vznikajú náklady na školské potreby, na ktoré má byť zvýšený príspevok použitý.
V súčasnosti sa tento príspevok vypláca za mesiac september, teda ho rodičia dostanú v októbri spolu so štandardným prídavkom na dieťa. Náklady na školské potreby však rodičom vznikajú ešte počas leta. Predložený návrh zákona pomôcť a podporiť najmä rodiny s nižšími príjmami, ktoré nemajú žiadne úspory a to im spôsobuje komplikácie pri kupovaní školských potrieb pre ich deti v čase, keď im zvýšený príspevok ešte nie je vyplatený.
Predkladateľky presvedčené, že rodičia by nemali byť vystavení tomuto finančnému tlaku. Podľa prieskumu zverejneného v júli 2023 41,7 percent opýtaných uviedlo, že nemajú žiadne úspory. Prevažnú časť z nich tvoria ženy vo veku 34 - 49 rokov. to ľudia s najnižším vzdelaním bez maturity, ide o obyvateľov Banskobystrického, Trenčianskeho, Žilinského a Košického kraja, ľudí z nízkych príjmových kategórií, samoživiteľov, ľudí žijúcich s rodinou, samostatne žijúcich ľudí a ľudí z viacgeneračných domácností.1 Podľa aktuálnych údajov môžu náklady na základné školské vybavenie pre prváka dosiahnuť 260 €. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa výdavky na potreby zvýšili o 13 %. Odborná verejnosť rodičom radí začať s nákupom potrieb čo najskôr. Navrhovanou jednoduchou zmenou zákona je možné posunúť termín vyplácania tak, aby nákup školských potrieb neprimerane nezaťažoval najmä jednorodičovské domácnosti či nízkopríjmové rodiny, ktoré tak budú môcť potrebné veci pre svoje deti zakúpiť bez nadbytočného stresu spôsobeného ich finančnou situáciou.
Od začiatku vyplácania zvýšeného prídavku na dieťa v roku 2019 štát podporil takmer 280-tisíc prvákov sumou viac ako 29 miliónov Eur. V roku 2023 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatili zvýšený prídavok na dieťa z dôvodu nástupu do prvého ročníka 56 843 poberateľom. Išlo o podporu 57 742 prvákov sumou viac ako 6 miliónov Eur.
V kontexte aktuálnych konsolidačných opatrení, ktoré vo zvýšenej miere dopadnú najmä na rozpočty rodín s deťmi, sa dané opatrenie javí ako o to adekvátnejšie. Na Slovensku je aktuálne 150 000 jednorodičovských domácností, kde žije vyše 200 000 detí zväčša s matkou samoživiteľkou. Z nich je 46% ohrozených chudobou. Práve tieto rodiny často odkázané
1https://sita.sk/vofinanciach/takmer-kazdy-druhy-slovam-zije-z-mesiaca-na-mesiac-a-bez-akychkolvek-uspor/
na finančnú pomoc štátu, ktorá by mala prichádzať v primeranom čase. Náš návrh im bez zaťažovania verejného rozpočtu prináša pomoc.
Vyplatenie zvýšeného prídavku na dieťa zostane jednorazové a bude viazané na rozhodnutie o prijatí nezaopatreného dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.
B. Osobitná časť
K Čl. I
Navrhuje sa naviazať vyplatenie zvýšeného prídavku na dieťa na rozhodnutie o prijatí nezaopatreného dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. Rodičia by tak prídavok dostali v auguste, za mesiac júl. Aktuálne je prídavok viazaný na nástup dieťaťa do školy a preto je vyplácaný v októbri, spätne za september. Rodičia tak pred nástupom detí do školy musia siahať do svojich úspor, požičať si alebo inak pokryť túto nezanedbateľnú finančnú záťaž. Navrhovaná zmena umožní rodičom zaobstarať školské potreby ešte pred nástupom do školy a zabráni tomu, aby boli v prvých mesiacoch povinnej školskej dochádzky vystavení stresu a náporu na rodinný rozpočet. Príspevok sa aj naďalej vypláca jednorazovo.
K Čl. II
S ohľadom na predpokladaný priebeh legislatívneho procesu a novelizáciu zákona č. 397/2022, ktorou sa mení § 8 ods. 1 s účinnosťou od 1. januára 2025 sa navrhuje nadobudnutie účinnosti od 1. februára 2025.