O d ô v o d n e n i e
Navrhuje sa prijatie predloženého uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky ako reakcie na skutočnosť, že Slovenská republika si neplní povinnosti a záväzky, ktoré jej vyplývajú najmä zo Smernice 2002/49/ES Európskeho parlamentu a Rady z 25. júna 2002, ktorá sa týka posudzovania a riadenia environmentálneho hluku, ale aj z iných medzinárodných dohovorov o ochrane zdravia a životného prostredia, ktorými je Slovenská republika viazaná.
Odhaduje sa, že v Európe je nadmernému a zdraviu škodlivému hluku vystavených viac ako 20 % populácie, čo predstavuje približne 100 miliónov obyvateľov. Dôsledky neriešenia problematiky nadmerného hluku závažné a negatívne vplývajú na zdravie populácie a stav životného prostredia. Práve nadmerný hluk spôsobí v Európe približne 12 000 predčasných úmrtí a desiatky tisíc hospitalizácií. Najčastejšie nadmerný hluk vedie k poruchám spánku, vzniku migrén a iných typov bolestí hlavy, výskytu ischemických porúch srdca (ročne pribudne 48 000 nových prípadov tohto ochorenia práve kvôli nadmernému hluku), oslabeniu či strate sluchu a mnohým iným závažným ochoreniam. Európska únia s cieľom znížiť negatívne dopady nadmerného hluku prijala ešte v roku 2002 smernicu, ktorá ukladá členským štátom sériu opatrení, ktoré zamerané práve na odstránenie nadmerného hluku v životnom prostredí.
Slovenská republika si tieto povinností neplní, čím vystavuje celú populáciu vážnemu ohrozeniu, ktoré je spôsobené práve nadmerným hlukom. Hovoríme o dlhodobom probléme, nakoľko Slovenská republika čelila žalobe pred Súdnym dvorom Európskej únie, ktorý konštatoval, že svoje povinnosti si Slovenská republika neplní. Vzhľadom na to, že posun v tejto oblasti nie je dostatočný, hrozí Slovensku v prípade nečinnosti ďalšia žaloba a následná možná sankcia vo výške niekoľko miliónov EUR. Tieto skutočnosti konštatoval vo svojej správe aj Najvyšší kontrolný úrad.1
Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti, vážne ohrozenie zdravia a životného prostredia a hrozbu možnej žaloby, v predloženom uznesení vyzývame vládu Slovenskej republiky a príslušné ministerstvá, najmä Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, aby prijali potrebné legislatívne kroky, ktoré sa problematike nadmerného hluku a možnostiam jeho eliminácie budú komplexne venovať. Považujeme za dôležité, aby vláda zohľadnila správu Najvyššieho kontrolného úradu a implementovala odporúčania, ktoré v nej uvedené. Máme za to, že tieto kroky môžu výrazne zvýšiť kvalitu životného prostredia a odstrániť negatívne dôsledky nadmerného hluku na zdravie populácie.
1 Pozri: https://www.nku.gov.sk/documents/d/nku/hluk-v-zivotnom-prostredi-pdf