D ô v o d o v á s p r á v a
Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov predkladajú na rokovanie Národnej rady Slovenskej republiky poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Marián Viskupič, Vladimíra Marcinková, Vladimír Ledecký, Ondrej Dostál, Mária Kolíková a Juraj Krúpa. Cieľom návrhu zákona je zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na tlačené knihy a obdobné tlačiarenské výrobky (najmä noviny, časopisy a periodiká, brožúry, letáky, obrázkové knižky) zo súčasných 10% (resp. 20%) na 5%.
V súčasnosti sa na knihy a ďalšie tlačiarenské výrobky uplatňuje 10% sadzba dane z pridanej hodnoty. Výnimku tvoria zjednodušene povedané knihy a ďalšie tlačiarenské výrobky s vysokým podielom reklamy alebo s erotickým obsahom, na ktoré sa uplatňuje sadzba 20%.
Knihy nemožno považovať za obyčajný tovar, už vôbec nie za luxusný tovar, ktorý by mal byť doménou bohatších vrstiev. Knihy sú zdrojom poznania, vedomostí, ale aj inšpirácie, kultúrneho dedičstva, rozvíjajú fantáziu a tvorivosť, rozširujú slovnú zásobu, učia nás slovenský jazyk, ale aj cudzie jazyky, zlepšujú pamäť, analytické schopnosti, sú nositeľmi kultúrneho dedičstva, kultivujú, vzdelávajú, nútia nás premýšľať a hľadať odpovede, robia z nás lepších, vzdelanejších, rozhľadenejších, morálnejších a citlivejších ľudí, v neposlednom rade tešia i zabávajú.
Obzvlášť dôležité sú knihy pre deti. Podľa výsledkov PISA 2022 až 35,4 % slovenských žiakov nedosahuje základnú úroveň čitateľskej gramotnosti, t.j. sú v rizikovej skupine.1 Práve prístup ku knihám a ich dostupnosť - fyzická, aj finančná - sú pritom kľúčové. Knihy by mali byť (nielen) deťom čo najdostupnejšie. Ich význam zároveň nemôže byť nahrádzaný výlučne učebnicami, ktoré nedosahujú šírku významu kníh. Čítanie kníh - hlavne v mladom veku - zvyšuje šance na úspech v živote. Obmedzená dostupnosť kníh kvôli ich vysokej cene naopak prehlbuje sociálne rozdiely.
Daň z pridanej hodnoty na knihy na Slovensku vo výške 10 % je v súčasnosti najvyššou daňou z pridanej hodnoty spomedzi okolitých krajín. V susednej Českej republike je DPH 0%, v Maďarsku a Poľsku 5 % (v Poľsku sa uvažuje o znížení na 0 %), v Nemecku 7 %, v Rakúsku 10 %.2 Tým je slovenský knižný trh menej atraktívny pre spotrebiteľa. Drahšie knihy v porovnaní s okolitými trhmi, znamenajú nižšiu dostupnosť kníh pre slovenského občana, so všetkými vyššie spomínanými negatívnami. Ak sa menej kupujú knihy, má to negatívne vplyvy aj na podnikateľské prostredie (vydavateľstvá, predajcovia kníh...).
Susedná Česká republika pristúpila s účinnosťou od 1. januára 2024 k zníženiu dane z pridanej hodnoty na knihy na 0 %. Dôsledok tohto opatrenia nespočíval ani v tom, že by došlo